Zavrieť

Porady

Kedy moze ist muz vojak z povolania na matersku?

Dobry den, mame 5-tyzdnoveho syna a manzel je vojak z povolania a chce ist na matersku dovolenku. Po akej dlhej dobe moze ist, az ked syn dovrsi 6 mesiacov alebo ako to je? Dakujem za odpovede
Usporiadat
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Vojak z povolania chce ísť na materskú dovolenku. To je už aká haluz?
Nešiel za vojaka preto , že nás chce chrániť? Alebo je tam zbytočný a nebude nikomu chýbať?
0 2
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Ferdosondo Pozri príspevok
Vojak z povolania chce ísť na materskú dovolenku. To je už aká haluz?
Nešiel za vojaka preto , že nás chce chrániť? Alebo je tam zbytočný a nebude nikomu chýbať?
To snad nevylucuje to, ze sa bude starat o svojho syna nejaky cas.
alebo zeny-vojacky tiez v zaujme ochrany nas vsetkych, nemaju mat deti, aby nemuseli na matersku?
0 0
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

Osobne si myslim, ze naozaj nebude nikomu chybat.
0 0
katkaza katkaza

katkaza je offline (nepripojený) katkaza

Ked nemate napisat nic rozumne, tak radsej nepiste. Stale sa niekto navaza do vojakov, ale ked zaplavy tak su vojaci dobri, vsak?
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

katkaza Pozri príspevok
Ked nemate napisat nic rozumne, tak radsej nepiste. Stale sa niekto navaza do vojakov, ale ked zaplavy tak su vojaci dobri, vsak?
Ešteže Ty píšeš rozumne. Choď voľakde aj s Tvojimi vojakmi
0 2
pavol36 pavol36

pavol36 je offline (nepripojený) pavol36

Ad Ferdosondo

Ty máš nejaký mentálny blok na vojakov? Niekedy na teba škaredo pozreli? Alebo ti rodičia zakazovali hrať sa s pištoľkami na kapsličky? Milujem takýchto poraďákov, ktorí musia byť za každú cenu in, a pritom ich IQ je ako bedňa gitu... Ak nevieš poradiť, buď prosím ťa ticho a odplávaj do iných zákutí porady, kde budeš možno užitočný. Ak sa chceš odbavovať - choď na diskusiu na sme.sk, pravdu.sk a podobné plátky, tam budeš hviezdou...

Pre katkaza

Treba rozlíšiť materskú a rodičovskú dovolenku. Samozrejme, že manžel má na také niečo právo. Ak môžem poradiť, nech sa skontaktuje so svojim personálnym pracoviskom na vojenskom útvare, kde robí, tam mu dajú komplexné informácie. Doba materskej dovolenky sa mu bude počítať i do výsluhy rokov.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
(9) Policajt alebo profesionálny vojak,ktorý prevzal dieťa do osobnej starostlivosti, má nárok na materské odo dňarozhodnutia príslušného orgánu o zverení dieťaťa do osobnej starostlivostidruhého rodiča v období 22 týždňov od vzniku nároku na materské do dovŕšeniaôsmich mesiacov veku dieťaťa, ak
a) zdôvodu osobnej starostlivosti o dieťa nevykonáva službu, z ktorej je nemocenskyzabezpečený, a
b) vposledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do osobnej starostlivosti bolnemocensky zabezpečený podľa tohto zákona alebo nemocensky poistený podľavšeobecných predpisov o sociálnom poistení najmenej 270 kalendárnych dní, alebov tejto dobe sa policajtovi alebo profesionálnemu vojakovi poskytla rodičovskádovolenka podľa osobitného predpisu. 3h)

(10)Policajt alebo profesionálny vojak, ktorý prevzal dieťa do osobnejstarostlivosti, je
a) otecdieťaťa, ak matka dieťaťa zomrela,
b) otecdieťaťa, ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže starať alebonesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jedenmesiac, a ak matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok, s výnimkou,keď dieťa bolo zverené matke rozhodnutím súdu,
c)
manželmatky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku o dieťa nemôže starať alebonesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jedenmesiac, a ak matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,
d)policajt alebo profesionálny vojak, ak sa osobne stará o dieťa nazáklade rozhodnutia príslušného orgánu o zverení dieťaťa do osobnejstarostlivosti druhého rodiča

www.minv.sk/?zakony_mvsr&subor=30199


2 1
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Ferdosondo Pozri príspevok
Vojak z povolania chce ísť na materskú dovolenku. To je už aká haluz?
Nešiel za vojaka preto , že nás chce chrániť? Alebo je tam zbytočný a nebude nikomu chýbať?
a čo má byť, aj policajti chodia na materskú.
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Zo zákona č. 346/2005 Z.z. o štátnej službe profesionálnych vojakov ...mi vyplýva, že profesionálnemu vojakovi môže byť poskytnutá rodičovská dovolenka (pojem "materská" dovolenka sa u profesionálneho vojaka neuplatňuje), a to bez nároku na materské (§ 63), alebo s nárokom na materské (§ 116).

§ 63
Do neplatenej zálohy vedúci služobného úradu zaradí profesionálneho vojaka,
a) ktorému je poskytnutá rodičovská dovolenka počas ktorej nemá nárok na materské podľa osobitného predpisu, 21a), ...
§ 116
(1) Materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku profesionálnej vojačke a rodičovskú dovolenku profesionálnemu vojakovi poskytuje vedúci služobného úradu alebo veliteľ.
(3) Profesionálnu vojačku počas materskej dovolenky a profesionálneho vojaka počas rodičovskej dovolenky, počas ktorej majú nárok na materské podľa osobitného predpisu, 21a) ...
-------------
21a) § 10 zákona č. 328/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.

Zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov ...

§ 10 (z tohto ustanovenia odcitoval vo svojom príspevku buchač, ale upozorňujem na aktuálne znenie)

(9) Policajt alebo profesionálny vojak, ktorý prevzal dieťa do osobnej starostlivosti, má nárok na materské odo dňa rozhodnutia príslušného orgánu o zverení dieťaťa do osobnej starostlivosti druhého rodiča v období 28 týždňov od vzniku nároku na materské do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa, ak ...
0 0
katkaza katkaza

katkaza je offline (nepripojený) katkaza

Dakujem velmi pekne a mozem sa este opytat?
Pre Pavol36

Bol na personalnom a nevedia mu tam nic povedat. Ja lepsie zarabam a preto chcem ist do prace a nevieme, ci moze ist na matersku hned po 6 tyzdnoch od porodu, a ma narok na matersku aj on, tych 28 tyzdnov alebo musi ist hned na rodicovsky prispevok. Predpokladam, ze ste vojak, tak mi to prosim vysvetlite. Ked som sa na to pytala na socialnej poistovni, tam mi povedali, ze muz ma narok na materske 28 tyzdnov, najskor 6 tyzdnov od porodu, len nevie ako to je s vami vojakmi, ze mate svoje vlastne socialne zabezpecenie. V tomto nam nikto nevie povedat, ci na to ma narok alebo nie. Dakujem
0 0
katkaza katkaza

katkaza je offline (nepripojený) katkaza

Dakujem velmi pekne, este raz poprosim. MOze nastupit po 6 tyzdnoch po porode a vznikne mu narok na materske tych 28 tyzdnov? A potom na rodicovsky prispevok? Alebo nema narok na materske a musi ist hned na rodicovsky prispevok? Ja sa chcem vratit do prace, nakolko mam lepsi prijem, moze ist aj v tomto pripade? U nich na personalnom mu nikto nevie poradit
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

katkaza Pozri príspevok
Dakujem velmi pekne, este raz poprosim. MOze nastupit po 6 tyzdnoch po porode a vznikne mu narok na materske tych 28 tyzdnov? A potom na rodicovsky prispevok? Alebo nema narok na materske a musi ist hned na rodicovsky prispevok? Ja sa chcem vratit do prace, nakolko mam lepsi prijem, moze ist aj v tomto pripade? U nich na personalnom mu nikto nevie poradit
Katka, z dôvodov, ktoré uvádzaš, to asi nepôjde.
Pozri príspevok č. 9, ktorý priložil Juraj (buchac)

http://www.porada.sk/t188338-kedy-mo...ml#post1998920
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
katkaza Pozri príspevok
Dakujem velmi pekne a mozem sa este opytat?
Pre Pavol36

Bol na personalnom a nevedia mu tam nic povedat. Ja lepsie zarabam a preto chcem ist do prace a nevieme, ci moze ist na matersku hned po 6 tyzdnoch od porodu, a ma narok na matersku aj on, tych 28 tyzdnov alebo musi ist hned na rodicovsky prispevok. Predpokladam, ze ste vojak, tak mi to prosim vysvetlite. Ked som sa na to pytala na socialnej poistovni, tam mi povedali, ze muz ma narok na materske 28 tyzdnov, najskor 6 tyzdnov od porodu, len nevie ako to je s vami vojakmi, ze mate svoje vlastne socialne zabezpecenie. V tomto nam nikto nevie povedat, ci na to ma narok alebo nie. Dakujem
Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia

http://www.vusz.mil.sk/

http://www.vusz.mil.sk/data/att/16743_subor.doc
2 1
katkaza katkaza

katkaza je offline (nepripojený) katkaza

Dakujem za odpoved, tak armada ma asi svoj vlastny zakon, lebo na socialke mi povedali, ze staci, ze medzi sebou spiseme dohodu a ja nebudem poberat ani materske ani rodicovsky a bude to brat manzel. Ale na rodiscovsky prispevok moze ist hned po tych 6 tyzdnoch, vsak?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

katkaza Pozri príspevok
Dakujem za odpoved, tak armada ma asi svoj vlastny zakon, lebo na socialke mi povedali, ze staci, ze medzi sebou spiseme dohodu a ja nebudem poberat ani materske ani rodicovsky a bude to brat manzel. Ale na rodiscovsky prispevok moze ist hned po tych 6 tyzdnoch, vsak?
SP určite nerieši výplatu materského u vojakov z povolania.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
katkaza Pozri príspevok
Dakujem za odpoved, tak armada ma asi svoj vlastny zakon, lebo na socialke mi povedali, ze staci, ze medzi sebou spiseme dohodu a ja nebudem poberat ani materske ani rodicovsky a bude to brat manzel. Ale na rodiscovsky prispevok moze ist hned po tych 6 tyzdnoch, vsak?
....NIE asi .......na 100 % je to fakt ......to mi ver , šak aj mňa platia......
0 1
katkaza katkaza

katkaza je offline (nepripojený) katkaza

Dakujem, toto vsetko uz mam precitane, ale nerozumiem tomu, manzel nie je momentalne doma a potrebujem to zistit. Mozete mi teda povedat ci ma na to narok alebo nie. Ja sa vzdam naroku na materske aj rodicovsky prispevok, tak by mal mat narok on na materke, alebo ako to je? Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

katkaza Pozri príspevok
Dakujem, toto vsetko uz mam precitane, ale nerozumiem tomu, manzel nie je momentalne doma a potrebujem to zistit. Mozete mi teda povedat ci ma na to narok alebo nie. Ja sa vzdam naroku na materske aj rodicovsky prispevok, tak by mal mat narok on na materke, alebo ako to je? Dakujem
Katarínka, to sa na Porade nedozvieš. Čítaj odkazy, ktoré ti prikladá Juraj, napr. tu
http://www.vusz.mil.sk/16444/

(klikni na modrý text v príspevku)
0 0
katkaza katkaza

katkaza je offline (nepripojený) katkaza

Viem, ze SP neriesi vojakov, aj nam to tam povedali a preto nam povedali, ze sa na to musi informovat u zamestnavatela, ale na personalnom mu nevedeli nic konkretne povedat. &Tak aspon potrebujem zistit, ci moze ist hned po 6 tyzdnoch od porodu na rodicovsky prispevok, ked uz na materske asi nebude mat narok
0 0
Načítať ďalšie