Zavrieť

Porady

Treba zaplatiť aj zdravotné poistenie z podielov pri výplate poistného plnenia

V decembri 2012 by mi mali vyplatiť poistné plnenie pri dožití. Je tam uvedená poistná suma (tá sa už nezdaňuje), výška podielov a zrazená daň z podielov. Po výplate uvedenej sumy musím zaplatiť aj zdravotné poistenie? Ak áno, z akej sumy? Z celej, alebo len z podielov.A koľko percent? Do daňového priznania si môžem dať do príjmu podiely a odrátať zrazenú daň?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    wagner Pozri príspevok
    Zo sumy 256,42 mi zrazili 51,97 daň Tak je to zrážková daň. A čo s tým zdravotným poistením. Treba z tej sumy odviesť aj na ZP?
    nič - vôbec to nedávaš do DP

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    môj názor...ak podiely očistia o zrážkovú daň, tá sa do DP neuvádza, t.j. nie je potom súčasťou RZZP.....

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    wagner Pozri príspevok
    Nemôžem si ju dať do DP? V podstate by mi ju vrátili. V zákone som čítala - teda ak som to správne pochopila, že keď sa započíta do DP, tak sa to ráta ako preddavok. A čo s tým ZP- musím ho tiež zaplatiť?
    zrážková daň sa už nemôže dať do DP......

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    wagner Pozri príspevok
    Zo sumy 256,42 mi zrazili 51,97 daň Tak je to zrážková daň. A čo s tým zdravotným poistením. Treba z tej sumy odviesť aj na ZP?
    48,72 € je 19 % ... rozdiel 3,25 € je asi nejaky poplatok?


    ZP nie

    zakon o zdr. poisteni

    §10b
    (4) Zárobkovou činnosťou nie je činnosť, na základe ktorej plynú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa osobitného predpisu,26) a príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú oslobodené od dane podľa osobitného predpisu,25) ak v odseku 1 písm. e) nie je uvedené inak.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    wagner Pozri príspevok
    Z podielov je automaticky zrážková daň? A koľko % je vlastne tá zrážková daň? Určuje ju zákon - to viem, ale neviem %
    zrážková daň je 19%
    pozri § 43 ZDP

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    wagner Pozri príspevok
    Neviem aký poplatok, keď je to uvedené ako daň. To sa nedá odrátať z DP? Pretože keď napíšu daň, tak ju majú vypočítať v súlade so zákonom, nie? Toť môj názor. Nenechám štátu ani cent.
    no mozno je to poplatok poistovne mne 19% z tebou uvedenej sumy vychadza tak ako som vypocitala vyssie ... jedine, ze mam blbu kalkulacku

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    1Dara Pozri príspevok
    no mozno je to poplatok poistovne mne 19% z tebou uvedenej sumy vychadza tak ako som vypocitala vyssie ... jedine, ze mam blbu kalkulacku
    jediné mi napadá - že to zhodnotenie je za rôzne obdobia - a za každé obdobie jednotlivo zdaňované - a potom súčet dane. Čiže zaokrúhľovanie (aj keď 3 evri je dosť)

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Mila123 Pozri príspevok
    môj názor...ak podiely očistia o zrážkovú daň, tá sa do DP neuvádza, t.j. nie je potom súčasťou RZZP.....
    Nemôžem si ju dať do DP? V podstate by mi ju vrátili. V zákone som čítala - teda ak som to správne pochopila, že keď sa započíta do DP, tak sa to ráta ako preddavok. A čo s tým ZP- musím ho tiež zaplatiť?

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Mila123 Pozri príspevok
    zrážková daň sa už nemôže dať do DP......
    Z podielov je automaticky zrážková daň? A koľko % je vlastne tá zrážková daň? Určuje ju zákon - to viem, ale neviem %

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    1Dara Pozri príspevok
    zrážková daň je 19%
    pozri § 43 ZDP
    Zo sumy 256,42 mi zrazili 51,97 daň Tak je to zrážková daň. A čo s tým zdravotným poistením. Treba z tej sumy odviesť aj na ZP?

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    1Dara Pozri príspevok
    48,72 € je 19 % ... rozdiel 3,25 € je asi nejaky poplatok?


    ZP nie

    zakon o zdr. poisteni

    §10b
    (4) Zárobkovou činnosťou nie je činnosť, na základe ktorej plynú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa osobitného predpisu,26) a príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú oslobodené od dane podľa osobitného predpisu,25) ak v odseku 1 písm. e) nie je uvedené inak.
    Neviem aký poplatok, keď je to uvedené ako daň. To sa nedá odrátať z DP? Pretože keď napíšu daň, tak ju majú vypočítať v súlade so zákonom, nie? Toť môj názor. Nenechám štátu ani cent.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Katy a R Pozri príspevok
    jediné mi napadá - že to zhodnotenie je za rôzne obdobia - a za každé obdobie jednotlivo zdaňované - a potom súčet dane. Čiže zaokrúhľovanie (aj keď 3 evri je dosť)
    Myslím si, že to je nepravdepodobné. Pretože tá poistka bola taká, že sa platilo päť rokov a päť rokov si oni točili peniaze. Ale iné je v tom zaujímavé. V podstate som poistku uzatvorila s jednou poisťovňou, po určitej dobe mi napísala druhá poisťovňa, že kúpili tú prvú. Asi po dvoch rokoch sa prihlásila ďaľšia poisťovňa, že kúpili tú predchádzajúcu. Naposledy to mala ČSOB a odtiaľ ma navštívili a samozrejme že chceli odo mňa ďaľšiu poistku. Až táto poisťovňa mi napísala, že mi vyplatia peniaze.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    wagner Pozri príspevok
    Myslím si, že to je nepravdepodobné. Pretože tá poistka bola taká, že sa platilo päť rokov a päť rokov si oni točili peniaze. Ale iné je v tom zaujímavé. V podstate som poistku uzatvorila s jednou poisťovňou, po určitej dobe mi napísala druhá poisťovňa, že kúpili tú prvú. Asi po dvoch rokoch sa prihlásila ďaľšia poisťovňa, že kúpili tú predchádzajúcu. Naposledy to mala ČSOB a odtiaľ ma navštívili a samozrejme že chceli odo mňa ďaľšiu poistku. Až táto poisťovňa mi napísala, že mi vyplatia peniaze.
    ved tam v pondelok zavolaj ... ze ako dosli k tej sume 51,97

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    1Dara Pozri príspevok
    ved tam v pondelok zavolaj ... ze ako dosli k tej sume 51,97
    Budem musieť, iné mi nezostáva. Ďakujem za rady a informácie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.