Zavrieť

Porady

zákazková výroba

Kto mi poradí ako čo najjednoduchšie sa mám vysporiadať so zákazkovou výrobou- výpočet atď. a ako ju účtovať. Prijmem každú radu a pomoc
Usporiadat
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Dáša_ Pozri príspevok
trocha , ale ja osobne sa dodnes neviem spamatat z toho, ze DU mi skontroloval v jednom pripade doklady, ktore ani nemal k dispozicii, iba kopie. A to nehovorim o komplikovanom sposobe uctovania skladu (ocenujem v planovaných cenach, počítam odchylku.....), o dodavkach do zahraničia, kde sa počítajú výnosy na burzu aj o pol roka .... Ja som mala pocit, že nemajú odvahu to ani začať
Položili mi dve otázky týkajúce sa rozúčtovania v dvoch rokoch a tým to končilo.
V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že v minulosti boli dane nadradené akýmsi nepochopiteľným nedopatrením nad účtovníctvo. Všetci srýčkovia, bratranci, sesternice a vyvolení boli daňovákmi. Funkcia, ktorá sa prifarila tomu, kto mal v pracovnej náplni najmenej. A tváril sa najdôležitejšie. Lebo aj tak bez účtovníka nespravil vôbec nič. Alebo to zjemním, skoro nič. No a miesta to boli vcelku zaujímavé, tak tento trend má také hlbšie korene. Na DÚ by v prvom rade mali pracovať účtovníci s praxou. No ale nepracujú, a tak sa nečuduj........
Daňováci, sorry, česť výnimkám.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Prosím, pozreli by ste mi či mám dobre vypočítanú zákazkovú výrobu?
1 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Kája. Pozri príspevok
Prosím, pozreli by ste mi či mám dobre vypočítanú zákazkovú výrobu?
v r. 5 máš asi len sčítaciu chybu, 600 710,-
a ako si dostala v r. 8 sumu 260 198?
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Na riadku 8 sumu 260 198 som dostala takto. Vypočítala som si % fakturácie ku rozpočtovaným výnosom, to mi vyšlo 35,41% a z rozpočtovaného zisku 734 814 35,41% je zisk 260 198,- ktorý je už zahrnutý vo fakturácii.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

ingi Pozri príspevok
Janka písala si, že v niektorých príkladoch, čo si študovala sa neúčtuje aktivácia, podľa mňa je správne o nej účtovať aj keď sa následne zúčtuje:
Tvoje kompletné účtovanie by teda malo byť:

56 095,- 121/611 aktivácia nákladov (nedokončená výroba)
56 095,- 611/121 zúčtovanie nedokončenej výroby
92 528,70 602/384 úprava výnosov (časové rozlíšenie)
ešte otázku ohľadom účtovania 602/384, nemá tento zápis dúfam vplyv na znižovanie alebo zvyšovanie HV v daň.priznaní, resp. uvádza sa niekde v položkách zvyš.alebo zniž.DZ ???
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Kája. Pozri príspevok
Prosím, pozreli by ste mi či mám dobre vypočítanú zákazkovú výrobu?
zákazková výroba - účtovanie na prelome rokov, tabuľka podľa super poraďáčky Ingi, ktorá sa so mnou minulý rok neskutočne trápila, príklad v tabuľke je podľa PÚ ing. Cenigovej.
  • File Type: xls ZV.xls (16.0 KB, 129 videní)
1 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

janaGT Pozri príspevok
ešte otázku ohľadom účtovania 602/384, nemá tento zápis dúfam vplyv na znižovanie alebo zvyšovanie HV v daň.priznaní, resp. uvádza sa niekde v položkách zvyš.alebo zniž.DZ ???
Janka, na základe tohto účtovania určite neupravujeme ZD v daňovom priznaní, dostávame ním výnosy do ÚO, kam v závislosti od stupňa dokončenia zákazky patria, v tomto prípade ich ponížime, nakoľko fakturácia bola vyššia (boli zaúčtované vyššie výnosy ako výnosy zodpovedajúce stupňu dokončenia zákazky).

Doplnené: Pozrela som tabuľku nižšie - veď ty už to vlastne vieš.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

ingi Pozri príspevok
Janka, na základe tohto účtovania určite neupravujeme ZD v daňovom priznaní, dostávame ním výnosy do ÚO, kam v závislosti od stupňa dokončenia zákazky patria, v tomto prípade ich ponížime, nakoľko fakturácia bola vyššia (boli zaúčtované vyššie výnosy ako výnosy zodpovedajúce stupňu dokončenia zákazky).

Doplnené: Pozrela som tabuľku nižšie - veď ty už to vlastne vieš.
no už tej nešťastnej ZV rozumiem tak na 98%
ale ešte to nie je tá 100! vždy sa nájde niečo, nad čím musím premýšľať a zháňať rady a informácie.
Tak som sa pre istotu opýtala, aby som niečo nedomrvila.
ďakujem!
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

ešte sa chcem spýtať, čo uvádzate v poznámkach k účtovnej závierke ohľadom zákazkovej výroby?
mám omegu a tam mi ponúka:

zákazkovú výrobu oceňoval podnik: ..... - čo tam mám napísať?
prehľad o ZV:
- fakturované sumy za neukončenú ZV:
- celková suma vynaložených N :
- vykázaný zisk alebo strata zo ZV:
- saldo ZV:


treba to rozčleniť na jednotlivé nedokončené zákazky? alebo sumárom?
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

janaGT Pozri príspevok
ešte sa chcem spýtať, čo uvádzate v poznámkach k účtovnej závierke ohľadom zákazkovej výroby?
mám omegu a tam mi ponúka:

zákazkovú výrobu oceňoval podnik: ..... - čo tam mám napísať?
prehľad o ZV:
- fakturované sumy za neukončenú ZV:
- celková suma vynaložených N :
- vykázaný zisk alebo strata zo ZV:
- saldo ZV:


treba to rozčleniť na jednotlivé nedokončené zákazky? alebo sumárom?
pripomínam ....
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

janaGT Pozri príspevok
ešte sa chcem spýtať, čo uvádzate v poznámkach k účtovnej závierke ohľadom zákazkovej výroby?
mám omegu a tam mi ponúka:

zákazkovú výrobu oceňoval podnik: ..... - čo tam mám napísať?
prehľad o ZV:
- fakturované sumy za neukončenú ZV:
- celková suma vynaložených N :
- vykázaný zisk alebo strata zo ZV:
- saldo ZV:


treba to rozčleniť na jednotlivé nedokončené zákazky? alebo sumárom?
Janka, v príloheč. 3 k opatreniu č. 4455/2003-92 (Finančný spravodajca 10/2003) sú v časti F. q) definované informácie, ktoré majú Poznámky v súvislosti so ZV obsahovať, ktorých by si sa aspoň rámcovo mala držať.
Keďže každá ZV je niečím odlišná, uviedla by som údaje pre každú ZV zvlášť, je to na Tvojom rozhodnutí - neviem, či sa Ti údaje z jednotlivých zákaziek dajú sčítať.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Mám prípad, s ktorým si neviem rady a už si pomaly zúfam. Sro-čka ( zhotoviteľ) na základe zmluvy o dielo stavia salaš, v zmluve je dohodnutá celková cena za dielo, termín začatia a ukončenia prác - zatiaľ to vyzerá ako zákazková výroba , ale sro-čka si na túto staavbu tohto salaša nemá k tejto stavbe vypracovaný rozpočet a teraz neviem ako ďalej-určí sa stupeň dokončenia zákazky odhadom -veď neviem rozpočtové náklady . Účtovať o nedokončenej výrobe sa mi nezdá byť správne, ale podmienkou zákazkovej výroby je aj rozpočet a ten nemám. Stavba sa začala stavať v roku 2008 - v priebehu roku je podrobne vedená evidencia nákladov + niektoré úkony už boli fakturované ale teraz stojím pretože neviem určiť stupeň rozpracovanosti. Naozaj si zúfam a budem vďačná za každú radu,pretože termín DP za dverami, majiteľ sro-čky za horami a k tomu môj synak dnes dostal kiahne..
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

misolga Pozri príspevok
Mám prípad, s ktorým si neviem rady a už si pomaly zúfam. Sro-čka ( zhotoviteľ) na základe zmluvy o dielo stavia salaš, v zmluve je dohodnutá celková cena za dielo, termín začatia a ukončenia prác - zatiaľ to vyzerá ako zákazková výroba , ale sro-čka si na túto stavbu tohto salaša nemá k tejto stavbe vypracovaný rozpočet a teraz neviem ako ďalej-určí sa stupeň dokončenia zákazky odhadom..
Môžem postupovať tak že ak budem účtovať o zákazkovej výrobe uvediem poznámku že stupeň dokončenia firma určila percentuálne - posúdením vykonanej práce na zákazke podľa počtu ukončených operácií?
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

misolga Pozri príspevok
Môžem postupovať tak že ak budem účtovať o zákazkovej výrobe uvediem poznámku že stupeň dokončenia firma určila percentuálne - posúdením vykonanej práce na zákazke podľa počtu ukončených operácií?
Áno, Misolga, môžeš tak postupovať, predpokladám, že si čerpala z § 30 ods. 16 PPÚ:

"(16) Stupeň dokončenia zákazky sa na účely odseku 14 zisťuje v závislosti od charakteru zákazky ako
a) pomer skutočne vynaložených nákladov na zákazku k celkovým nákladom na zákazku podľa rozpočtu,
b) posúdenie, zhodnotenie vykonanej práce, napríklad odpracované hodiny, počet ukončených operácií,
c) dokončenie niektorých častí zákazky, napríklad dokončenie poschodia domu k celkovému počtu poschodí domu."

Ale - nesmieme zabúdať na § 30 ods. 8 PPÚ a to musíte spolu vyriešiť:

"(8) Na účely účtovania o zákazke sa zostavuje jej rozpočet"
0 0
Dajanka Dajanka

Dajanka je offline (nepripojený) Dajanka

Ahojte poraďáci, dnes som pozrela túto tému a mám tiež dilemu. Účtujem v stavebnej firme, ktorá má zmluvu o dielo + vypracovaný rozpočet. Stavba začala v r.2009 a termín dokončenia je v r.2010. Priebežné práce sú vždy spolu s prílohami - rozpočet + súpis prác - vyfakturované mesačne. Je treba v takomto prípade účtovať o zákazkovej výrobe? Ďakujem za odpovede.
Naposledy upravil Dajanka : 08.03.10 at 17:17
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Ako uvádzaš:- máte zmluvu o dielo + vypracovaný rozpočet, termín začatia prác v roku 2009 a ukončenie 2010.Aj napriek tomu že účtujete priebežne počas roku je to stále zákazková výroba a k 31.12.2009 si musíš určiť stupeň dokončenia prác...
1 0
Dajanka Dajanka

Dajanka je offline (nepripojený) Dajanka

Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ako som pochopila z predchádzajúcich príspevkov, musím si vypočítať podľa rozpočtových nákladov a výnosov % stav dokončenia stavby,prepočítať % výnosy a náklady v roku 2009, a zostatok ešte nedokončenej stavby zaúčtovať na 385/602 - príjmy budúcich období? Môžeš mi to , prosím skontrolovať,či to takto môže byť:
Rozpočt.náklady = 1.198.218,10 Eur
Rozpočt.výnosy = 1.210.200,35 Eur
Rozpočt.zisk = 11.982,20 Eur
Stupeň dokončenia zákazky /SN:RNx100 / = 94,32914 %
Kumulovaný zisk podľa stupňa dokončenia = 11.302,71 Eur
Skutočné náklady = 1.130.268,87 Eur
Skutočné výnosy /RVx% dokončenia/100 / = 1.141.571,58 Eur
Fakturácia r.2009 = 1.143.736,61 Eur
úprava výnosov: 2.165,03 Eur 602/384
Ešte raz ďakujem za pomoc.
Naposledy upravil Dajanka : 11.03.10 at 11:54
0 0
Dajanka Dajanka

Dajanka je offline (nepripojený) Dajanka

Dajanka Pozri príspevok
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ako som pochopila z predchádzajúcich príspevkov, musím si vypočítať podľa rozpočtových nákladov a výnosov % stav dokončenia stavby,prepočítať % výnosy a náklady v roku 2009, a zostatok ešte nedokončenej stavby zaúčtovať na 385/602 - príjmy budúcich období? Môžeš mi to , prosím skontrolovať,či to takto môže byť:
Rozpočt.náklady = 1.198.218,10 Eur
Rozpočt.výnosy = 1.210.200,35 Eur
Rozpočt.zisk = 11.982,20 Eur
Stupeň dokončenia zákazky /SN:RNx100 / = 94,32914 %
Kumulovaný zisk podľa stupňa dokončenia = 11.302,71 Eur
Skutočné náklady = 1.130.268,87 Eur
Skutočné výnosy /RVx% dokončenia/100 / = 1.141.571,58 Eur
Fakturácia r.2009 = 1.143.736,61 Eur
úprava výnosov: 2.165,03 Eur 602/384
Ešte raz ďakujem za pomoc.
Poprosím, je to takto OK?
0 0
samod samod

samod je offline (nepripojený) samod

Mal by som otázku k daňovému posúdeniu zákazkovej výroby v prípade ak zakázka bude generovať stratu

opravná položka k zásobám 611/192 a ani rezerva 548/323,459 nie sú daňovo uznanými opravnými položkami a ani rezervami v zmysle § 20 zákona č. 595/2003 Z.z. tak v akom rozsahu sa teda strata uplatní ?

ďakujem za rýchlu odpoveď
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
OP a rezervy pripočítaš k ZD.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať