Zavrieť

Porady

kolky a dph

dobry den,
zacinam uctovat pre advokata, od 1.1.2006 sa stal platitelom dph. faktury vystavuje za pravne sluzby a refakturuje kolky. bude musiet pocitat koeficient, kedze pravne sluzby su s dph ale kolky su od dph oslobodene? dakujem velmi pekne za odpovede...) dufam, ze som spravne sformulovala svoj problem. dakujem...)))
Usporiadat
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

nikto tu neuctuje advokata platitela dph???? prosim....)))
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Čožeby nie ...

Pozreli ste si, čo vchádza podľa § 22 do základu dane? Uvádzajú sa tam tzv. prechodné položky, ktoré nie sú výdavkom osoby, ktorá ich vynaloží, ale vynaložia sa v mene a na účet inej osoby. Rozumejú sa tým napríklad súdne poplatky uhradené v mene a na účet klienta, ktorého advokát zastupuje. Ak sa kolky netýkajú činnosti advokáta, ale činnosti klienta, nejedná sa o žiadne oslobodené plnenie, ale môžu to byť prechodné položky, ktoré nevstupujú do základu dane advokáta. Bližšie viď § 22 ods. 3.

Ak vám po prečítaní spomínaného § nebude niečo jasné, skúste sa ešte opýtať.
Naposledy upravil Jana Acsová : 01.03.06 at 14:06
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Skúste pozrieť aj sem:
http://www.porada.sk/t20525-co-vstup...-advokata.html
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

dakujem velmi pekne, hned to idem prestudovat....))))
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

presne tak to robi, je to pre svojho klienta, co mu nasledovne fakturuje resp refakturuje...to znamena, ze na fakture bude v jednom riadku fa za pravne sluzby kde bude 19% dph a v dalsom riadku iba refakturacia kolkov bez dph? a aky tam dam titul, aby to nebral software, evidencia dph do uvahy? lebo vlastne ja uctujem kolky pre klienta na ostatne dane a poplatky a potom vlastne aj do vynosov, nie??
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
andrej_rv


4/ základ dane pri odmenách advokáta

V zmysle ustanovenia § 22 ods. 1 a 2 základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Z uvedeného vyplýva, že každá odplata (odmena advokátov - v zmysle vyhlášky č.655/2004 Z.z. ak je advokát platiteľom dane z pridanej hodnoty, zvyšuje sa tarifná odmena o DPH) znížená o daň na výstupe predstavuje základ pre výpočet DPH. Základ dane zahŕňa aj súvisiace náklady účtované platiteľom príjemcovi plnenia alebo inej osobe, ktoré sú priamo spojené so zdaniteľným plnením a za ktoré platiteľ požaduje úhradu. Náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času predstavujú u advokáta náklady súvisiace s jeho činnosťou, čiže sú súčasťou základu dane.
V prípade súdnych a iných poplatkov (kolky, preklady, odpisy, znalecké posudky), pri posudzovaní či vstupujú do základu dane môžu nastať dve situácie. Ak platiteľ dane náklady/výdavky zaplatil vo svojom mene a na svoj účet (účtuje ako o svojich nákladoch/výdavkoch), sa tieto náklady/výdavky považujú za náklady/výdavky súvisiace s jeho činnosťou, a podľa ustanovenia § 22 ods. 2 sú súčasťou základu dane. V prípade, že výdavky, ktoré platiteľ dane zaplatil v mene a na účet svojho zákazníka, ktorému dodáva tovar alebo službu, sú v zmysle zákona o DPH považované za prechodné položky a platiteľ dane ich podľa § 22 ods.3 do základu dane nezahŕňa."
Takže ak je to tak ako je uvedené v pripnutom citáte, ktorý je z usmernenia DR SR tak predmetom fakturácie budú napr:

"súdne poplatky hradené v mene a na účet klienta" a bude to položka "mimo DPH", čiže nemôže sa jednať o "oslobodené plnenie".
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
V prípade prechodných položiek mám za to (ak s jedná o JÚ), že sú výdavkom a príjmom nezahrňovaným do základu dane.
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

ano jedna sa o ju, platitel dph. takze ked kupim kolky tak na kazdom si musim napisat coho, resp koho sa tykaju a zauctujem v penaznom denniku ako vydavky nezahrnujuce do zakladu dane. a nasledne ked fakturujem pravne sluzby a refakturujem kolky, tak ked mi pride platba na ucet, tak to zauctujem ako pravne sluzby ako prijem zdanitelny a kolky ako prijem nezahrnovany do zakladu dane. spravne som to pochopila?
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

Ak platiteľ dane náklady/výdavky zaplatil vo svojom mene a na svoj účet (účtuje ako o svojich nákladoch/výdavkoch), sa tieto náklady/výdavky považujú za náklady/výdavky súvisiace s jeho činnosťou, a podľa ustanovenia § 22 ods. 2 sú súčasťou základu dane.
Co to presne znamena vo svojom mene a na svoj ucet??? advokat kupi kolky za svoje peniaze a nasledne ich refakturuje odberatelovi, takze je to potom sucastou zakladu dane???????
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
striebro1
Co to presne znamena vo svojom mene a na svoj ucet??? advokat kupi kolky za svoje peniaze a nasledne ich refakturuje odberatelovi, takze je to potom sucastou zakladu dane???????
Východiskom je aj zmluva medzi klientom a advokátom ... z tej by mali byť zrejmé východiská.

Pomôcka:
Ak advokát podáva návrh na súd, podáva ho v mene klienta alebo vo svojom? V mene klienta (napr. ako navrhovateľa, žalobcu atď.) hradí súdne poplatky a následne za ne požaduje od klienta úhradu (t.j. na účet klienta)? Čiže v konečnom dôsledku je to v mene a na účet klienta.
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

[quote=AVO]Takže ak je to tak ako je uvedené v pripnutom citáte.../quote]

mohol by som poprosit o link na uvedene ustanovenie? dakujem
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

advokat pripravuje navrhy na zapis do obchodneho registra a v podstate na meno klienta zaklada spolocnosti, pripravuje spolocensku zmluvu, resp zakl. listinu...a v podstate vsetko a klient dostane s fakturou vypis z obchodneho registra a zivnostensky list...takze tie kolky su mimo dph v tomto pripade, ze?
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

ja by som tiez poprosila ten link ohladom usmernenia drsr, dakujem...)))
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

ma od klienta splnomocnenie na vsetky ukony suvisiace so zalozenim spolocnosti, takze vsetky vydavky v podstate su v mene klienta a zrejme na jeho ucet, vsak?
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Ano, keďaže pre klienta vybavuje napr. výpis z listu vlastníctva. Nie pre seba! T. je. na účet klienta, v jeho mene (klient ho tým poveril,), tzn. kolky budú bez DPH
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Veď je aj v pripnutom linku na príspevok .-)

http://www.porada.sk/t15685-eo-s-trovami.html
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

avo, dakujem velmi pekne....)))
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
striebro1
ma od klienta splnomocnenie na vsetky ukony suvisiace so zalozenim spolocnosti, takze vsetky vydavky v podstate su v mene klienta a zrejme na jeho ucet, vsak?
Áno ... zakladateľom spoločnosti je klient nie advokát. Mám za to, že takto vynaložené výdavky sú prechodnými položkami. Splnomocnenie znamená, že advokát je oprávnený konať v mene klienta a to že koná na jeho účet sa premietne v tom, že všetky súvisiace poplatky od klienta zinkasuje v čiastke, ktorú v mene klienta uhradil.
Odmenu má predpokladám dohodnutú za vykonané služby.
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

ano odmenu ma dohodnutu za vykonane sluzby. iba ta odmena je za zakladom dane ci uz dph alebo dzp...predpokladam...)))) spravne???
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
striebro1
ano odmenu ma dohodnutu za vykonane sluzby. iba ta odmena je za zakladom dane ci uz dph alebo dzp...predpokladam...)))) spravne???
Za akým základom dane a čo je to dzp? .-)))

Ak myslíte, že odmena advokáta je základom dane pre účely DPH, tak odpoveď je áno. Ak myslíte, že táto odmena je zároveň príjmom ovplyvňujúcim základ dane z príjmov advokáta, tak odpoveď je tiež áno .-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať