Zavrieť

Porady

Dividendy spred roku 2003 vyplatené v roku 2013 - ZP

V roku 2013 sa vo viacerých spoločnostiach, kde robím účtovníctvo, rozhodli vyplatiť dividendy spred roku 2003, lebo som im vysvetlila, že je to momentálne výhodné . Teraz sa však začali hromadiť protichodné vysvetlenia od spoločníkov, ktoré im vraj povedali v zdravotnej poisťovni.
Môj názor je taký, že dividendy, ktoré sa týkajú r. 2003 a predchádzajúcich, ktoré v tomto roku budú rozdelené spoločníkom a aj vyplatené
1. sú zdanené 15 % zrážkovou daňou
2. nepodliehajú odvodom do zdravotnej poisťovne, lebo nie sú zdaňované podľa § 8 .

Je to takto, alebo inak?
Ďakujem za pomoc
Naposledy upravil bea : 24.10.13 at 10:01
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    cacka je offline (nepripojený) cacka

    účtovník, mzdár cacka
    Toto som našla na stránke Dôvery. Celkom prehľadné.

    http://www.dovera.sk/najcastejsie-ot...dov-z-dividend
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bea Áno, prehľadné, ale nie aktualizované.

    Staré podiely na zisku za roky 2003 a predchádzajúce

    Dani podliehajú, a a ak sú vyplatené až v súčasnosti v roku 2011 alebo 2012, uvádzajú sa v daňovom priznaní ako "ostatný príjem" a poistné sa z nich vypočítava.

    Toto ale nie je platné pre rok 2013 ....
    bea Potom je lepší blog J. Mihála, len ten bol tiež písaný v decembri 2012 a aj keď podľa mňa je to tak, ako on píše, neviem, či ZP nemajú nejaký iný výklad....
    http://blog.etrend.sk/mihalblog/2012...aktualizovane/
    JM1968 hm...mne cca v júni 2013 vo všzp povedali, že staré podiely pred 2003 sa neoznamujú na tom ich extra tlačive, tak som aj ja myslela, že sa z nich poistné nevypočítava...tak neviem
    bea Verím tomu, že len spoločníci niečo poplietli
    JM1968 no dúfam, lebo ja som to tiež tak urobila, ZP som nič neoznámila, len daňovému úradu, zrážkovú daň odviedla sro a spoločníci dostali "čisté"peniaze, tj.už ich zdaňovať nebudú
    bea zadala som otázku pre istotu aj do draka, lebo nerada by som urobila chybu...
    Mila123 Bea určite je to tak ako si napísala vo svojom prvom príspevku/ v zadaní otázke......
    ale ešte ak vyplatíte staré podiely kt. vznikli do 31 12 2003 nezabudnite sa na DU prihlásiť k platiteľom zrážkovej dane /vyplácajúca organizácia)
    bea Ďakujem, máme na pamäti
    bea A len pre potvrdenie odpovede Mila123, aj pani Motyčková mi potvrdila, že do ZP sa odvod zo "starých" podielov vyplatených v roku 2013 neplatí. Tak už môžem úplne kľudne spávať
      zbaliť

    slovex je offline (nepripojený) slovex

    slovex
    áno je to tak ako píšete, ja sa momentálne trápim nad otázkou čo so zrazenou daňou, ostala mi visieť na účte 341, vieti mi poradiť?

    Dividendy spred roku 2003 vyplatené v roku 2013 - ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.