Zavrieť

Porady

Predkladanie účtovných závierok od 1.1.2014

Spoločnosť pôsobí na trhu IT. Zaoberá sa najmä odborným poradenstvom v oblasti elektronického podpisu. Lektorujeme školenia na tému elektornický podpis, elektronická komunikácia, digitalizácia procesov v organizácii, elektronické schránky a na iné aktuálne témy súvisiace s eGovernmentom. Taktiež vyvíjame open source softvér. ...viac
Od 1.1. 2014 podnikateľské subjekty predkladajú účtovné závierky len finančnej správe. Tá zabezpečí, aby sa účtovná závierka zverejnila na relatívne novom portáli www.registeruz.sk - Register účtovných závierok (testovacia prevádzka bola spustená v máji). Finančnej správe predkladajú dokumenty elektronicky všetci tí, ktorí majú od 1.1.2014 povinnosť - a teda platitelia DPH, ostatní môžu aj v papierovej podobe. Pre orientáciu, dobrý materiál pre vstupné informácie, pokiaľ ste to ešte nezachytili, je na stránke KPMG - http://www.kpmg.com/SK/en/IssuesAndI...ec-2013-SK.pdf
Autor článku
Monika Imrichová
elektronický podpis, kvalifikovaný elektronický podpis, lektorovanie, open-source
JWC s.r.o.
Profil z katalógu odborníkov Porada / Odbornici
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Pochváliť
martina2006
2.3. som poslala elektronicky UZ za dve firmy. UZ jednej firmy už vidím v registri účtovných závierok. Druhú nie. Neviete niekto ako sa to preklápa? Na DU nevedia prečo, dávala som otázku na FS, odpovedali, že sa mám obrátiť na správcu dane.
Čítala som takéto lehoty: (citujem)

"Daňový úrad dokumenty prijaté v listinnej podobe prevedie do elektronickej podoby a v elektronickej podobe prostredníctvom Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky ho postúpi správcovi registra do desiatich pracovných dní za obchodné spoločnosti a do 30 kalendárnych dní za ostatné účtovné jednotky. "

"Dokumenty vyhotovené v elektronickej podobe sa doručujú prostredníctvom elektronickej podateľne Finančného riaditeľstva ..... "
Finančné riaditeľstvo ich postúpi bez zbytočného odkladu správcovi registra. " (koniec citátu)

Takže odpoveď na otázku je - bez zbytočného odkladu ... škoda, že aj my nemáme takéto lehoty
0 0
Filip Glasa Filip Glasa

Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

Založil som Finstat.sk
Pochváliť
Že nie je závierka v registri na internete nemusíte riešiť. To je technický problém FS a Datacentra, ktoré register prevádzkuje.

Čo sa týka ochrany osobných údajov, tak už vyše 10 rokov ste si mohli chodiť do zbierky listín pre účtovné závierky akejkoľvek firmy. Prípadne niekoľko rokov fungovala služba zasielania listín elektronicky.

U právnických osôb sa ani nedá hovoriť o ochrane osobných údajov. Treba si jednoducho zvyknúť, že právnická osoba zverejňuje hospodárske výsledky (účtovnú závierku alebo výročnú správu). Ochrana osobných údajov sa v tomto zmysle uplatňuje na živnostníkov, ktorí sú fyzické osoby a preto sa ich závierky nezverejňujú.

Rovnaká legislatíva o zverejňovaní účto. závierok právnických osôb platí v celej EÚ. Samozrejme nie každý štát má finančné výsledky firiem na internete. Väčšina len v zbierke listín. Ale okrem Slovenska nájdete účto. závierky na internete napríklad aj v ČR, alebo v Anglicku.

Ešte čo sa týka ochrany osobných údajov, tak sa často stretávame na FinState s tým, že sa podnikatelia pýtajú na zverejňovanie údajov konateľa na prednej strane účtovnej závierky. Kvôli tomu sme už minulý rok kontaktovali Ministerstvo Financií a dostali sme vyjadrenie, že ani podpis a kontakt na prednej strane výkazov nie je porušením zákona o ochrane osobných údajov: http://www.finstat.sk/zverejnovanie-...kych-vysledkov
4 0
kampari kampari

kampari je offline (nepripojený) kampari

Pochváliť
Som podávala okolo 13.3.
0 0
beh beh

beh je offline (nepripojený) beh

Pochváliť
Chcem sa opýtať, ak je jednoosobová s.r.o., VZ si robí jeden spoločník sám sebe. Je nutné to robiť cez právnika? Alebo stačí len "zápis z VZ o schválení ˇUZ " neoverený notárom?
0 0
kuravesele kuravesele

kuravesele je offline (nepripojený) kuravesele

Človek sa učí celý život :-) aj tak zomrie sprostý :-) ...viac
Pochváliť
Neviete mi niekto poradiť, prečo v registry mám Súvahu, Výkaz ZaS, Pozdnámky, Správu audítora ale výročná správa tam nie je??? Ď.
0 0
scam scam

scam je offline (nepripojený) scam

Pochváliť
28.3.2014 sme predložili neschválenú účtov. závierku. Teraz už mám rozhodnutie o schválení UZ konatelom. Na FS pošlem oznámenie v lehote do 5 dní od schválenia, že účtovná závierka je schválená. A mám posielať aj výročnú správu (spolu s audítorskou správou, lebo máme povinnosť auditu)?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Pochváliť
do 5 dní po schválení UZ treba podať ako všeobecné podanie celú správu auditora aj s prílohami a so schválením VS auditorom......
0 0
IwankaS IwankaS

IwankaS je offline (nepripojený) IwankaS

Pochváliť
kuravesele
Jana_clenka
kuravesele
o schválení ÚZ sa posiela oznámenie na DÚ do 5 pracovných dní od jej schválenia, pokiaľ bola iba zostavená a tak odovzdaná na DÚ.
Čiže pokiaľ sme odovzdali ÚZ na DÚ s dátumom zostavenia aj schválenia, máme ohľadom ÚZ "hotovo" ?
áno
Chcela by som sa spytat kedze sme uctovnu zavierku zostavili ale nedali sme datum schvalenia tym padom to budeme musiet poslat este raz aj s dokumentom o schvalovani.... ?
Na registeruz.sk su dane aj take uctovne zavierky, ktore niie su schvalne ale len zostavene...
Este som zabudla napisat ze nemame povinny audit
Hmmm poradi mi niekto,prosim?
0 0
kuravesele kuravesele

kuravesele je offline (nepripojený) kuravesele

Človek sa učí celý život :-) aj tak zomrie sprostý :-) ...viac
Pochváliť
IwankaS
kuravesele
Jana_clenka
kuravesele
o schválení ÚZ sa posiela oznámenie na DÚ do 5 pracovných dní od jej schválenia, pokiaľ bola iba zostavená a tak odovzdaná na DÚ.
Čiže pokiaľ sme odovzdali ÚZ na DÚ s dátumom zostavenia aj schválenia, máme ohľadom ÚZ "hotovo" ?
áno
Chcela by som sa spytat kedze sme uctovnu zavierku zostavili ale nedali sme datum schvalenia tym padom to budeme musiet poslat este raz aj s dokumentom o schvalovani.... ?
Na registeruz.sk su dane aj take uctovne zavierky, ktore niie su schvalne ale len zostavene...
Este som zabudla napisat ze nemame povinny audit
Hmmm poradi mi niekto,prosim?

Nie, treba tam poslať iba oznámenie o schválení...
0 0
Flash Flash

Flash je offline (nepripojený) Flash

Pochváliť
Schválenie účtovnej závierky u obchodnej spoločnosti (s.r.o.) je termínovo ohraničený alebo je možné ju schváliť aj niekedy v októbri 2014 a potom to do 5 dní oznámiť oznámením o schválení cez DU?
A schvaľovanie účtovnej závierky u občianskeho združenia má termín, dokedy má byť schválená valným zhromaždením?
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Pochváliť
Momentálne je legislatívny stav taký, že je určený termín na predloženie účtovnej závierky na schválenie a to do 30.6.2014. (Ak je ÚO kal. rok.)Termín, dokedy musí byť schválená nie je.
0 0
Flash Flash

Flash je offline (nepripojený) Flash

Pochváliť
Nerozumiem, "termín na predloženie účtovnej závierky na schválenie je do 30.06.2014", t.j. predloženie účtovnej závierky do tohto termínu zasadnutiu Valného zhromaždenia? Ak je to pravda, tak by to mal byť aj termín schválenia, nie?
0 0
Flash Flash

Flash je offline (nepripojený) Flash

Pochváliť
JankaO
Momentálne je legislatívny stav taký, že je určený termín na predloženie účtovnej závierky na schválenie a to do 30.6.2014. (Ak je ÚO kal. rok.)Termín, dokedy musí byť schválená nie je.

Nemá to byť namiesto "na schválenie" na uverejnenie v registri účtovných závierok do 30.06.2014? A termín, dokedy musí byť schválená nie je?

Poprosím o odpoveď.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Pochváliť
Flash
Nerozumiem, "termín na predloženie účtovnej závierky na schválenie je do 30.06.2014", t.j. predloženie účtovnej závierky do tohto termínu zasadnutiu Valného zhromaždenia? Ak je to pravda, tak by to mal byť aj termín schválenia, nie?
Konateľ je povinný predložiť VZ účtovnú závierku na schválenie do 30.6.2014. VZ nemá žiadny zákonný termín na jej schválenie.

Flash
Nemá to byť namiesto "na schválenie" na uverejnenie v registri účtovných závierok do 30.06.2014? A termín, dokedy musí byť schválená nie je?
Poprosím o odpoveď.
Od roku 2014 účtovnú závierku do registra ÚJ ukladá prostredníctvom DÚ, čiže termín je zhodný s termínom na podanie DP. Neskôr, keď VZ schváli ÚZ posiela ÚJ na DÚ oznámenie o schválení. O uloženie ÚZ do registra, sa už postará DÚ.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Pochváliť
avalik
oriesok
Zápis z VZ sa posiela ako príloha DPPO na DÚ?
Zapis z VZ o schvaleni UZ sa neposiela nikde, nevyplyva to zo ziadneho prav. predpisu.

posiela sa len oznamenie o schvaleni UZ ak uz bola podana ako neschvalena:

Zakon o uctovnictve
§ 23a
(4) Ak účtovná jednotka nemá schválenú účtovnú závierku v lehote podľa odseku 3, uvedie, že ukladá neschválenú účtovnú závierku a oznámenie o dátume schválenia účtovnej závierky ukladá do registra dodatočne, najneskôr do piatich pracovných dní od jej schválenia.
k tomuto este doplnam

http://www.porada.sk/t245341-pisomne...ky-listin.html
0 0

Porady, ktoré by ťa mohli zaujímať

Prihlás sa a sleduj na hlavnej stránke len Porady, ktoré ťa zaujímajú.

Podobné témy

  1. Príspevkov: 3, Posledný príspevok: 24.09.13
  2. Príspevkov: 0, Posledný príspevok: 18.02.13
  3. Príspevkov: 10, Posledný príspevok: 17.01.13
  4. Príspevkov: 1, Posledný príspevok: 01.07.05
  5. Príspevkov: 3, Posledný príspevok: 21.04.05