Zavrieť

Porady

Zodpovedná osoba v živnosti

urs urs

urs je offline (nepripojený) urs

Čaute
Neviete niekto ako je to s osobami, ktoré sú v živnosti uvedené ako "zodpovedná osoba"? Najnovšie sa majú dať na pracovnú zmluvu, to znamená prihlásiť do sociálky aj zdravotnej, a samozrejme platiť všetky odvody. Je to pravda? Ale neviem z ktorého zákona to vyplýva. Kto mi môže nariadiť, zamestnať zodpov. osobu na pracovnú zmluvu. Veď zodp. osoba môže byť živnostník, alebo poistená z iného titulu a nemusím odvádzať 2 krát.

Ďakujem za každu radu
Usporiadat
Sarah Sarah

Sarah je offline (nepripojený) Sarah

cau,
riešila som ten istý problém. Pracovnú zmluva preto, lebo dohoda o pracovnej činnosti už neexistuje. Pracovný pomer som uzatvorila na skráteny pracovný čas, na dobu určitú, a na čo najmenšiu sumu (mali sme kontrolu zo živnostenského a hovorili, že ide iba o naplnenie štátnej pokladne). Je to v živnostenskom zákone §11 "Zodpovedný zástupca musí byť v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi...". Pokiaľ ide o odvody, musíš odvádzať. Keď je uzavretá pracovná zmluva, ide o závislú činnosť.
Je to ako v Kocúrkove. Veľa zdaru
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nerobte si z toho ťažkú hlavu. Uzavrite pracovný pomer na kratší pracovný čas - povedzme na 1 hodinu mesačne (fantázií sa medze nekladú, skúste i na menej), so mzdou 40 Sk na hodinu. Odvody sa síce platiť musia, ale tých cca 20 Sk odvodov mesačne nikoho nezabije.
0 0
Sarah Sarah

Sarah je offline (nepripojený) Sarah

Neviem, či by to mohlo byť na 1 h mesačne, mne povedali babenky zo živnostenského, že to musí byť minimálne na 1 h denne, čize 5-hodinový týždenný pracovný čas. Ale aj tak sa to dá, kedže zodpovedný zástupca nechce žiadnu mzdu, robí to na odvodoch len okolo 600 Sk.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pozrel som do živ.zákona (455/1991) a podmienka v § 11 odsek 1 je: ... Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi...
A to je všetko, žiadne obmedzenia na tento pracovnoprávny vzťah v živn.zákone nenájdeme. Je svojvôľou zamestnancov živn.oddelení, ak tvrdia, že to má byť aspoň 1 hodina denne.
Mimochodom, živn.zákon nevyžaduje nahlasovanie výšky úväzku zákonného zástupcu - pozrite § 45 a § 46.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 17.10.04 at 12:23
0 0
Sarah Sarah

Sarah je offline (nepripojený) Sarah

Keby to bolo na 1 hodinu mesačne, tak by nikto neuzatváral pracovnu zmluvu, ale dohodu o vykonaní práce. Či nie? Sú to ale len moje domnienky.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pracovnoprávny vzťah je aj dohoda o vykonaní práce. Tú však na činnosť zákonného zástupcu neradno použiť, vylučuje to formulácia v Zákonníku práce, podža ktorej DoVP možno uzatvárať, vožne parafrázované, na jednorazové činnosti vymedzené výsledkom.

Na druhej strane Zákonník práce nikde nestanovuje akúsi spodnú hranicu hodín pre kratší pracovný čas. Takže pracovná zmluva na kratší pracovný čas v trvaní 1 hod. mesačne - prečo nie ?

A prosím, dobre si to zapamätajme, najmä po 1.1.2005 budú takéto "kratulinké" pracovné časy veľkou módou, uvidíte.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 17.10.04 at 12:43
0 0
Sarah Sarah

Sarah je offline (nepripojený) Sarah

Ako to mam urobit, ked uz pracovnu zmluvu som uzatvorila a mam zaplatene odvody (zaklad 900 Sk). Staci mi dodatok k pracovnej zmluve a odvody zacat platit z tej nizsej sumy? Dik
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

urs
Čaute
Neviete niekto ako je to s osobami, ktoré sú v živnosti uvedené ako "zodpovedná osoba"? Najnovšie sa majú dať na pracovnú zmluvu, to znamená prihlásiť do sociálky aj zdravotnej, a samozrejme platiť všetky odvody. Je to pravda? Ale neviem z ktorého zákona to vyplýva. Kto mi môže nariadiť, zamestnať zodpov. osobu na pracovnú zmluvu. Veď zodp. osoba môže byť živnostník, alebo poistená z iného titulu a nemusím odvádzať 2 krát.

Ďakujem za každu radu
Tak moment. Pozrel som si znenie par. 11 zivnostenskeho zakona a tam sa pise o prevadzkovani zivnosti PROSTREDNICTVOM zodpovedneho zastupcu. Nijako mi z toho nevyplyva, ze by samotny zivnostnik samostatne prevadzkujuci zivnost mal za povinnost ustanovit dalsieho zodpovedneho zastupcu. A zivnostnik sam so sebou predsa nemoze uzavriet ziadny pracovnopravny vztah. Alebo moze? Ci dokonca MUSI?
Bavim sa o FO nie o PO.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
hron
Tak moment. Pozrel som si znenie par. 11 zivnostenskeho zakona a tam sa pise o prevadzkovani zivnosti PROSTREDNICTVOM zodpovedneho zastupcu. Nijako mi z toho nevyplyva, ze by samotny zivnostnik samostatne prevadzkujuci zivnost mal za povinnost ustanovit dalsieho zodpovedneho zastupcu. A zivnostnik sam so sebou predsa nemoze uzavriet ziadny pracovnopravny vztah. Alebo moze? Ci dokonca MUSI?
Bavim sa o FO nie o PO.
hron, ja si myslím, že ak je živnostník sám sebe zodpovedným zástupcom, tak jeho sa uzavretie pracovného pomeru vôbec netýka. Je to myslené tak, že ak by mal živnostník v predmete činnosti niečo na čo nemá dostačujúce vzdelanie a prax, tak by musel ustanoviť niekoho iného ako zodpovedného zástupcu za tú a tú činnosť a vtedy by už ten pracovný pomer musel mať :-)
Pekný deň
0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

Prikláňam s k Vladan, ak SZČO prevádzkuje svoju živnosť sama, bez iných zamestnancov, tým je aj svojim "zástupcom" a nikto ju neprinúti na základe nezmyselného výkladu zákona niekoho zamestnať a vymýšľať pracovné miesto, ktoré vlastne nepotrebuje, len aby sa štatisticky "znížila" nezamestnanosť. Čo sú to za zákony a pre koho sú takto formulované? Pre štát alebo občanov?
0 0
Sarah Sarah

Sarah je offline (nepripojený) Sarah

Zodpovedný zástupca sa píše do živnostenského listu pri zakladaní živnosti, ak dotyčný zakladajúci živnosť nemá potrebné vzdelanie alebo prax. Vladan to pochopil správne. Mám pocit, že sa odkláňame od témy.
0 0
arin arin

arin je offline (nepripojený) arin

Vie mi niekto zodpovedne odpovedať na otázku, ako je to so zástupcom pri právnickej osobe. Aj v s.r.o. musí byť zodpovedný zástupca zamestnancom. Ďakujem.
0 0
Sarah Sarah

Sarah je offline (nepripojený) Sarah

Arin, máš pravdu. Či ide o živnostníka alebo s.r.o., zmluva musí byť. Včera som bola na živnostenskom, dali mi info, že najlepšie je uzavrieť zmluvu na dobu neurčitú. Vraj to bude tak, že krajský úrad bude v budúcnosti dávať výnimky, kedy sa bude môcť zodpovedný zástupca zrušiť. Musí sa o to požiadať.
Ďalšia možnosť: je možné spraviť skúšky na kraji. Sú vraj z činnosti, ktorú daná osoba vykonáva a zo živnostenského zákona a zákona o účtovníctve (ale len 2 otázky). Stojí to okolo 4500,- Sk.
Myslím, že je to schodnejšia cesta ako niekomu platiť za to, že nič nerobí. Maj sa pekne
0 0
Jaro M. Jaro M.

Jaro M. je offline (nepripojený) Jaro M.

Dovolím si citovať zo živnostenského zákona:
Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním manžel (manželka) podnikateľa alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen.
Čiže PO musí mať ustanoveného zodpovedného zástupcu; ak je ním spoločník, nemusí byť žiaden pracovnoprávny vzťah - žiadna zmluva. FO musí mať zodpovedného zástupcu len v prípade, že nemá pre vykonávanú činnosť odbornú spôsobilosť.
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Prosím Vás pekne, mám otázku, ktorej sa tu vyššie už dotkli kolegovia, ale predsa v tom nemám jasno.
Keď sa zakladá PO, ktorá bude prevádzkovať aj pekáreň, na ktorú musia mať pre pridelenie živ.listu osobu, ktorá spĺňa odbornú spôsobilosť, musí byť táto osoba v pracovno-právnom vzťahu? A podľa akého §? Je to veľmi súrne. Ďakujem vopred za odpoveď.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

ak máte na mysli prevádzkovanie živnosti prostredníctvom zodpovednéh zástupcu, tak to, že musí byť v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi vyplýva z §11 živnostenského zákona
0 0
Žofia Žofia

Žofia je offline (nepripojený) Žofia

Samozrejme, ak sám podnikateľ má odbornú spôsobilosť, nemusí zodp. zástupcu zamestnávať.Nazdávam sa, že tu sa rieši to, že niekto "bez papierov" podniká v oblasti
na ktorú treba odb. spôsobilosť, a hoci tomu rozumie lepšie, ako veľa "spôsobilých",
musí nejakého zamestnať, aby štát mal istotu, že firma funguje "odborne".
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Nebude to prostredníctvom neho ako zodpo. zástupcu. Medzi činnosťami bude aj pekárska výroba a na to treba odovzdať na živ.úrade jeho doklady o odb.spôsobilosti. No myslím si, že bude musieť byť zamestnaný ako odborne spôsobilý, aby sa pekárska činnosť mohla vôbec vykonávať.
Len neviem podľa akého §.
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Áno Žofia je to asi práve takto.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Po viac ako dvoch rokoch obnovujem túto tému. Zaujíma ma, aké povinnosti, príp. práva má zodpovedná osoba. Zo živnostenského zákona som vyrozumela, že je to osoba, ktorá zodpovedá za odbornú prevádzku činnosti. Ale čo ďalej? Čo znamená zodpovedá? Aké ďalšie (možno skryté) riziká obnáša táto funkcia?
Ďakujem za každú odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať