Zavrieť

Porady

Rozvrhnutie pracovného času a dovolenka pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase

Rozvrhnutie pracovného času a dovolenka pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase


Všeobecne:
O nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase hovoríme vtedy , ak rozdiel dĺžky pracovného času pripadajúci na jednotlivé týždne presiahne 3 hodiny a pracovný čas v jednotlivých dňoch presiahne 9 hodín.
Zamestnávateľ môže nerovnomerne rozvrhnúť pracovný čas na jednotlivé týždne len po prerokovaní so zástupcami zamestnancov alebo po dohode so zamestnancom. ( Dohoda so zamestnancom sa najčastejšie realizuje v pracovnej zmluve.)
Rozvrh pracovného času vypracúva zamestnávateľ spravidla na obdobie celého roka, pričom v rozvrhu napíše na jednotlivé dni v mesiaci pracovné zmeny jednotlivých zamestnancov v súlade so Zákonníkom práce, t.j.. priemerný týždenný pracovný čas nesmie presiahnuť v období najviac 4 mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas. V prípade činnosti, pri ktorých sa v priebehu roka prejavuje rozdielna potreba práce, môže zamestnávateľ rozvrhnúť ( samozrejme opäť po dohode so zástupcami zamestnancov, alebo po dohode so zamestnancom) nerovnomerne pracovný čas na jednotlivé týždne na obdobie dlhšie ako 4 mesiace, maximálne na obdobie 12 mesiacov.
V prípade, že zamestnanec nenaplní v priemere ustanovený týždenný pracovný čas u zamestnávateľa, rozvrh pracovných zmien nie je správny. Zamestnancovi je potrebné rozvrh pracovných zmien upraviť tak, aby spĺňal podmienky podľa ZP. V opačnom prípade, ak zamestnanec neodpracuje ustanovený týždenný pracovný čas , ide o kratší pracovný čas.
Pri stanovení týždenného pracovného času netreba zabúdať, že:
Ak sa jedná o jednozmennú prevádzku, maximálny týždenný pracovný čas môže byť 40 hodín.
Ak sa jedná o dvojzmennú prevádzku, maximálny týždenný pracovný čas môže byť 38,75 hodín.
Ak sa jedná o trojzmennú prevádzku, maximálny týždenný pracovný čas môže byť 37,5 hodín.




Nárok na dovolenku.
Podľa § 104 ZP ak dovolenku čerpá zamestnanec s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé týždne alebo na obdobie celého kalendárneho roka (§ 87), patrí mu toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere. Základná výmera dovolenky je v ZP určená v týždňoch .Týždeň dovolenky zamestnanca v nerovnomernom rozvrhnutí pracovného času predstavuje toľko pracovných dní, koľko ich priemerne pripadá na jeden týždeň. Práve takýto prepočet dovolenky má význam z hľadiska toho, aby zabránil čerpaniu dovolenky zamestnancami v týždňoch s väčším objemom pracovného času. V prípade, že zamestnanec čerpá dovolenku v kratších než týždenných častiach, je nevyhnutné určiť prepočet jej výmery na jednotlivé dni. Ak zamestnanec pracuje v režime 10 alebo 11,5 hodinových zmien a čerpá dovolenku v rozsahu 10 alebo 11,5 hodinovej zmeny, vyčerpá si jeden deň dovolenky.




Zisťovanie splnenia podmienok nároku na dovolenku:
Podľa § 144 odst.5 ZP na zistenie, či sú splnené podmienky vzniku nároku na dovolenku, sa posudzuje zamestnanec, ktorý je zamestnaný po určený týždenný pracovný čas, akoby v kalendárnom týždni pracoval päť pracovných dní, aj keď jeho pracovný čas nie je rozvrhnutý na všetky pracovné dni v týždni.
Príklad: Ak nastúpi do pracovného pomeru v jeden deň zamestnanec, ktorý má rovnomerne rozvrhnutý pracovný čas a zamestnanec, ktorý má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas a obidvaja odpracujú svoje pracovné dni -zmeny, podmienku nároku na dovolenku za kalendárny rok splnia obidvaja v jeden deň. ( Napriek tomu, že neodpracovali rovnaký počet pracovných dní – zmien).


Dovolenku za kalendárny rok ( ak zamestnanec splnil podmienku vykonávania práce u zamestnávateľa aspoň 60 dní v kalendárnom roku) vypočítame:
Počet zmien v roku ( bez nadčasových) X
Priemerný počet týždňov v kalendárnom roku : 52,178571
Nárok na dovolenku v týždňoch podľa ZP 4(5)
Počet dní dovolenky: ( X:52,178571)*4(5)
Počet pracovných dní pripadajúcich priemerne na 1 týždeň
( súčasne aj na 1 týždeň dovolenky) : X:52,178571


Príklad:
Zamestnanec má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. Pracuje v 10 a 11,5 hodinových zmenách. Počet týchto zmien za celý rok je 174. Podľa ZP má nárok na 4 týždne dovolenky. Za kalendárny rok má nárok na dovolenku: (174: 52,178571)*4=13,33= 13,5 dňa dovolenky.
Ak si čerpá dovolenku v deň, keď mal odpracovať 11,5 hodinovú zmenu , jeden deň jeho dovolenky bude 11,5 hodinový. Ak si čerpá dovolenku v deň, keď mal odpracovať 10 hodinovú zmenu , jeden deň jeho dovolenky bude 10 hodinový.
Ak si čerpá dovolenku po týždňoch, jeden týždeň jeho dovolenky budú u neho 3,5 po sebe nasledujúce pracovné zmeny (174: 52,178571=3,33=3,5)


Pomerná časť dovolenky: (zamestnanec splnil podmienku vykonávania práce u zamestnávateľa aspoň 60 dní v kalendárnom roku, ale nepracoval u neho celý rok) je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.
Príklad: Zamestnanec má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. Do PP nastúpi 5.5.2006. Za kalendárny rok bude mať nárok na 7/12 z dovolenky za kalendárny rok. Ak budeme vychádzať z výpočtu, že zamestnanec má nárok na 13,5 dňa dovolenky, jeho pomerná časť bude 13,5*7/12=7,87=8 dní dovolenky.




Dovolenka za odpracované dni: ( ak zamestnanec nesplnil podmienku vykonávania práce u zamestnávateľa aspoň 60 dní v kalendárnom roku )
Za každých 22 odpracovaných pracovných dní má nárok na 1/12 dovolenky za kalendárny rok
Príklad: Zamestnanec má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. Nastúpil do pracovného pomeru 1.1.2006 a v Januári odpracoval všetky svoje pracovné zmeny ( bez ohľadu na ich počet).1.2.2006 už má nárok na 1/12 dovolenky.






Preplatenie nevyčerpanej dovolenky pripracovných zmenách rozličnej dĺžky:
Príklad: Zamestnanec má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. Pracuje v 9,5; 10; a 11,5 hodinových zmenách. 30.4.2005 končí pracovný pomer. Nevyčerpal si 5 dní dovolenky, ktorá sa mu pri skončení PP preplatí. Do 30.4.2005 odpracoval spolu 528 hodín v 48 smenách. Každý takýto deň preplatenej dovolenky bude zodpovedať 11 hodinovej zmene ( 528:48=11).




Krátenie dovolenky
Pre počítanie odpracovaných/neodpracovaných dní na účely krátenia dovolenky sa postupuje podľa § 144 odst.5 ZP. T. j. aj keď nemá zamestnanec rozvrhnutý pracovný čas na všetky pracovné dni v týždni, posudzuje sa ako keby pracoval 5 dní v týždni.




Prepočet dovolenky pri prechode z nerovnomerne rozvrhnutého pracovného času na rovnomerný.
Príklad: Zamestnanec z nerovnomerne rozvrhnutého pracovného času prechádza na rovnomerne rozvrhnutý. Zostatok jeho dovolenky je 7 dní.
Pri prepočte vychádzame z toho, že základná výmera dovolenky je v ZP určená v týždňoch. Pri výpočte dovolenky za kalendárny rok pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase vieme zistiť, koľko pracovných dní dovolenky pripadá na jeden týždeň ( počet zmien : 52,178571) Ak na jeden týždeň pripadá 3,5 pracovného dňa dovolenky, 7 pracovných dní dovolenky sú 2 týždne ( 7:3,5=2). 2 týždne dovolenky pri rovnomerne rozvrhnutej pracovnej dobe je 10 pracovných dní.( 2*5=10).


BTW.
Náhrada mzdy vo sviatok
Zamestnanec má nárok na náhradu mzdy vo sviatok len vtedy, ak mu na sviatok pripadla zmena, ktorú z tohto dôvodu neodrobil.
Práca vo sviatok
Zamestnanec má nárok na príplatok za sviatok, ak odrobí zmenu, ktorej začiatok pripadol na sviatok.( minim.50% priemerného zárobku na pracovnoprávne účely) .
Naposledy upravil Richard : 12.04.06 at 08:16
Usporiadat
rencikasmile rencikasmile

rencikasmile je offline (nepripojený) rencikasmile

ivka70
rencikasmile
Prosím vás o radu. Mám nepravidelný týždenný pracovný čas 38,75 hodín. Môj zamestnávateľ tvrdí, že keď sviatok pripadne na pracovný deň cez týždeň (po-pia) a ja ho odpracujem, zaplatí mi ho. Ak ho však neodpracujem, nemám nárok na mzdu za tento deň a navyše ho musím nadrobiť. Má zamestnávateľ pravdu? Ďakujem
Tvoj zamestnávatel má pravdu, postupuje v súlade so zákonom. Až na to, ze ty chápeš zle, ze nejaký sviatok musíš nadrabať - to nie je pravda. Ty si vo sviatok nemala pracovať, bol to tvoj voľný deň, nemôžeš mat zan náhradu mzdy za sviatok. Je to to iste, ako keby chcel zamestnanec pracujúci pondelok- piatok náhradu mzdy za sviatok pripadajúci na nedeľu.
Ďakujem pekne za odpoveď. Stále však nerozumiem tomu, prečo by som mala štátny sviatok odpracovať v iný deň. Vysvetlili mi to tak, že ak mi smena nevyjde na pondelok 17. novembra (štátny sviatok) a do práce tým pádom neprídem, musím namiesto tohto pondelka pracovať v sobotu 22. novembra, v opačnom prípade mi nepripíšu normohodiny a budú mi v mesiaci november chýbať. Podľa môjho názoru by som však mala v štátny sviatok nepracovať, dostať mzdu ako za bežný pracovný deň a mať pripísané normohodiny. Vopred ďakujem za odpoveď!
Naposledy upravil ivka70 : 08.10.14 at 05:04
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

rencikasmile
ivka70
rencikasmile
Prosím vás o radu. Mám nepravidelný týždenný pracovný čas 38,75 hodín. Môj zamestnávateľ tvrdí, že keď sviatok pripadne na pracovný deň cez týždeň (po-pia) a ja ho odpracujem, zaplatí mi ho. Ak ho však neodpracujem, nemám nárok na mzdu za tento deň a navyše ho musím nadrobiť. Má zamestnávateľ pravdu? Ďakujem
Tvoj zamestnávatel má pravdu, postupuje v súlade so zákonom. Až na to, ze ty chápeš zle, ze nejaký sviatok musíš nadrabať - to nie je pravda. Ty si vo sviatok nemala pracovať, bol to tvoj voľný deň, nemôžeš mat zan náhradu mzdy za sviatok. Je to to iste, ako keby chcel zamestnanec pracujúci pondelok- piatok náhradu mzdy za sviatok pripadajúci na nedeľu.
Ďakujem pekne za odpoveď. Stále však nerozumiem tomu, prečo by som mala štátny sviatok odpracovať v iný deň. Vysvetlili mi to tak, že ak mi smena nevyjde na pondelok 17. novembra (štátny sviatok) a do práce tým pádom neprídem, musím namiesto tohto pondelka pracovať v sobotu 22. novembra, v opačnom prípade mi nepripíšu normohodiny a budú mi v mesiaci november chýbať. Podľa môjho názoru by som však mala v štátny sviatok nepracovať, dostať mzdu ako za bežný pracovný deň a mať pripísané normohodiny. Vopred ďakujem za odpoveď!
Tvoj názor nie je správny, ak na sviatok nemáš plánovanú smenu, mzda (pri mesačnej mzde), alebo náhrada mzdy (pri hodinovej mzde) ti za sviatok nepatrí
Naposledy upravil ivka70 : 08.10.14 at 05:04
0 0
Katarina1 Katarina1

Katarina1 je offline (nepripojený) Katarina1

Zamestnanec pracuje na polovičný úväzok 20 h/týždeň (5+2+3+5+5), má nárok na 30 dní dovolenky za rok. Je potrebné aj tu prepočítavať dovolenku ako pri nepravidelnom pracovnom čase, keďže nespĺňa ani jednu podmienku? A dovolenku mu budeme preplácať presne podľa hodín na jednotlivé dni?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať