Zavrieť

Porady

DPH a ojazdene auto z NDR

Ahojte poradaci, hladala som odpoved, ale som z toho zmatena....
Firma platitel DPH na SR chce kupit od FO z Nemecka osobne vozidlo /na zaklade kupno-predajnej zmluvy/. Ako je to vlastne s DPH, urobi sa len samozdanenie?
Dakujem, potrebujem to surne.
Mirka
Usporiadat
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Podľa § 11/3 predmetom dane je len nadobudnutie nového DP.Nový DP je zadefinovaný v §11/12.
Ak auto nesplňa podmienku § 11/12 nesamozdaňujete. Od FO kupite bez DPH.
0 0
zetka zetka

zetka je offline (nepripojený) zetka

Ahojte,ja mám podobný problém.Kúpilil sme osobné auto v Nemecku.Na toto auto v Nemecku sa vzťahuje 16% daň.Oni sú platcami DPH aj mi sme platcami dph.Na faktúre však dph uvedené nebolo a zaplatená bola bez dph.Auto si chcem nechať na firme a neviem ako to správne zaúčtovať a odviesť dph.Urobím samozdanenie? Ale potom ako odvediem daň? Díky za každú radu. Ešte na okraj.Táto firma posiela na príslušné daňové úrady hlásenia o predaji tovaru konkrétnej osobe.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
zetka
Kúpili sme osobné auto v Nemecku. Na toto auto v Nemecku sa vzťahuje 16% daň. Oni sú platcami DPH aj my sme platcami dph. Na faktúre však dph uvedené nebolo a zaplatená bola bez dph. Auto si chcem nechať na firme a neviem ako to správne zaúčtovať a odviesť dph.Urobím samozdanenie? Ale potom ako odvediem daň? Díky za každú radu. Ešte na okraj. Táto firma posiela na príslušné daňové úrady hlásenia o predaji tovaru konkrétnej osobe.
Hlásením máte zrejme na mysli súhrnný výkaz, ktorý je povinný robiť každý platiteľ dane, ktorý dodáva tovar s uplatnením oslobodenia do iného členského štátu EÚ.
Na správne zodpovedanie Vašej otázky je dôležité uviesť, či sa jedná napr. o nové pozemné motorové vozidlo podľa § 11 ods. 12 nášho ZDPH, prípadne akú odvolávku uviedol nemecký dodávateľ na faktúre. Každý dodávateľ pri dodaní do iného ČŠ EÚ je povinný uviesť odvolávku na oslobodenie od dane v prípade, že sa jedná o intrakomunitárne dodanie. Neuvedenie DPH na faktúre pri dodaní osobného automobilu môže mať viac dôvodov a nemusí sa jednať len o dodanie tovaru s uplatnením oslobodenia. Overte (preložte) si údaje uvedené na faktúre.
0 0
zetka zetka

zetka je offline (nepripojený) zetka

Ďakujem Jani.Jedná sa o ojazdené auto,počet najazdených km-147 000.Z faktúry som si preložila,že je to (Steuerfreie Lieferung nach §4 Nr. 1b UstG)-oslobodené od dane podľa §4 č. 1b UstG,čomu však nie celkom rozumiem.Ak môžete a viete,poradte mi.Veľmi ďakujem
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

... tuším som niečo zmeškala, nebodaj sa nemci zase rozdelili a vrátili sa k pôvodným názvom NSR a NDR, sú vôbec v EU?
0 0
zetka zetka

zetka je offline (nepripojený) zetka

ahoj.Nie,nič si nezmeškala.Nemci sa nerozdelili,to je len trošku mílny názov témy.Nemci sú v EÚ ak sa nemýlim.Bola by som vďačná za každý príspevok na môj vyššie uvedený problém.Ďakujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
zetka
Kúpilil sme osobné auto v Nemecku. Na toto auto v Nemecku sa vzťahuje 16% daň. Oni sú platcami DPH aj my sme platcami dph. Na faktúre však dph uvedené nebolo a zaplatená bola bez dph. Auto si chcem nechať na firme a neviem ako to správne zaúčtovať a odviesť dph.
zetka
Jedná sa o ojazdené auto, počet najazdených km-147 000.Z faktúry som si preložila,že je to (Steuerfreie Lieferung nach §4 Nr. 1b UstG)-oslobodené od dane podľa §4 č. 1b UstG,čomu však nie celkom rozumiem.
Nastať môžu tieto prípady:

1) Nemecký platiteľ dane uplatnil oslobodenie od dane z titulu intrakomunitárneho dodania, v tom prípade by ste boli osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 6. Neviem presne, či v Nemecku nie je možné odpočítať daň z osobných automobilov kategórie M1 v prípade, že sú využívané na podnikanie. Ak by to tak bolo, zahrnuli by ste nadobudnutie do daňového priznania a zrejme bez možnosti odpočítania dane, ak ho zaradíte do majetku a nebude slúžiť na ďalší predaj, či prenájom.

2) Nemecký platiteľ uplatnil oslobodenie od dane z titulu, že na predmetné vozidlo nemohol uplatniť odpočítanie dane (obdoba nášho § 49 ods. 7 písm. a) a v tom prípade je oslobodené od dane aj nadobudnutie tohto vozidla v tuzemsku podľa § 44. Ak by to bol tento prípad, tak by ste predmetné nadobudnutie nepremietli do daňového priznania, nakoľko tu sa premietajú iba obchody, pri ktorých sa daň uplatňuje.

Bolo by vhodné porovnať text v nemčine uvedený na faktúre, či sa zhoduje s textom týkajúcim sa bežného intrakomunitárneho dodania.

Ak máte Vy alebo iný Poraďák tento text, mohli by sa porovnať, aby sme vedeli presne o čo sa jedná, prípadne nahliadnite do nemeckého zákona o DPH.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zuzka
... tuším som niečo zmeškala, nebodaj sa nemci zase rozdelili a vrátili sa k pôvodným názvom NSR a NDR, sú vôbec v EU?
Je to ťažké, to mi ver,
kúpiť auto v NDR. .-)
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

§4 b UStG hovorí o oslobodení pri dodaní v rámci EU a osobné autá majú nárok na odpočet v Nemecku
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
bepo
§4 b UStG hovorí o oslobodení pri dodaní v rámci EU a osobné autá majú nárok na odpočet v Nemecku
Ďakujeme. .-)

V tom prípade platí:
Jana Acsová
1) Nemecký platiteľ dane uplatnil oslobodenie od dane z titulu intrakomunitárneho dodania, v tom prípade by ste boli osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 6. Neviem presne, či v Nemecku nie je možné odpočítať daň z osobných automobilov kategórie M1 v prípade, že sú využívané na podnikanie. Ak by to tak bolo, zahrnuli by ste nadobudnutie do daňového priznania a zrejme bez možnosti odpočítania dane, ak ho zaradíte do majetku a nebude slúžiť na ďalší predaj, či prenájom.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
bepo
§4 b UStG hovorí o oslobodení pri dodaní v rámci EU a osobné autá majú nárok na odpočet v Nemecku
Aj tento príspevok ma viedol k založeniu témy:
http://www.porada.sk/t28758-najpouzi...rach-z-eu.html

S dovolením autora rady si dovolím doplniť predmetný text do témy. Oki?
0 0
zetka zetka

zetka je offline (nepripojený) zetka

Ďakujem,ste zlatí.Poriadne si ešte mrknem zákon,ale ak som správne pochopila,tak daň odviesť musím,nemôžem si ju odpočítať.Tým pádom tu neplatí samozdanenie ako som si najskôr myslela.Samozrejme ma teší založenie témy s touto problematikou.Ešte raz ďakujem
0 0
zetka zetka

zetka je offline (nepripojený) zetka

ahojte.Stále som na pochybách.Ked §4 1b UStG na fa z Nemecka hovorí o oslobodení v rámci EU,tak by som u nás z tekéhoto tovaru nemusela odvádzať daň a stačilo by urobiť samozdanenie?
Steuerfreie Lieferung nach §4 Nr.1b UStG-toto odvolanie mám na Nem.fa za kompresory a aj za ojazdené auto kat.M1.Treba postupovať v obidvoch prípadoch rovnako? V prípade,že tento tovar predám,fa vystavím s DPH a čo v príade,ked si tovar nechám v majetku firmy?
Prosím ozrejmite mi to,je to pre mňa nové a zatiaľ som z toho stále zmätená.Díky
Naposledy upravil zetka : 27.06.06 at 09:25
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
zetka
ahojte.Stále som na pochybách.Ked §4 1b UStG na fa z Nemecka hovorí o oslobodení v rámci EU,tak by som u nás z tekéhoto tovaru nemusela odvádzať daň a stačilo by urobiť samozdanenie?
Váš postup: ste osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 6. Daňovú povinnosť uvediete na riadku 04 daňového priznania, súčtového 01 a prislúchajúcu daň spolu s tuzemskými dodávkami na riadku 02.
Ak sa jedná o osobný automobil kategórie M1, ktorý zaradíte do majetku a používate na vlastné podnikanie (nie je to tovar ani vozidlo na ďalší prenájom) nemôžete daň podľa § 49 ods. 7 odpočítať. Čo sa týka uvádzania tejto dane v daňovom priznaní, tak môj názor je: uvádzať daň na riadku 16 a ďalej už nie, nakoľko nie je odpočítateľná, t.j. nebude zahrnutá do riadku 18 a súčtového riadku 22.
zetka
Steuerfreie Lieferung nach §4 Nr.1b UStG-toto odvolanie mám na Nem.fa za kompresory a aj za ojazdené auto kat.M1.Treba postupovať v obidvoch prípadoch rovnako?
Áno. Čo sa týka daňovej povinnosti. V prípade kompresorov, ak je to tovar, alebo materiál Vám vzniká právo na odpočítanie dane a v tom je rozdiel oproti kúpe osobného automobilu.
zetka
V prípade,že tento tovar predám,fa vystavím s DPH a čo v príade,ked si tovar nechám v majetku firmy?
Čo máte na mysli? Osobné auto, alebo kompresory?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
zetka
V prípade,že tento tovar predám,fa vystavím s DPH a čo v príade,ked si tovar nechám v majetku firmy?
V prípade automobilov Vám už vlastne bolo odpovedané v prvej časti predchádzajúcej odpovede.

Ak by ste vozidlo kategórie M1 kúpili ako tovar za účelom jeho ďalšieho predaja, tak by ste mohli daň Vami uplatnenú pri nadobudnutí tovaru aj odpočítať a uviesť na riadkoch 18 a 22 daňového priznania (okrem už uvádzaného textu v predchádzajúcom príspevku).
Ak by ste vozidlo prihlásili na firmu (technický preukaz), tak by ste právo na odpočítanie nemali. Výnimkou by bol prípad, kedy by vozidlo bolo obstarané za účelom jeho ďalšieho nájmu.

Kompresory ... síce neuvádzate aké, ale zrejme nebudeme ďaleko od správneho riešenia, keď uvediem, že je jedno aký je účel, ak súvisí s podnikaním, t.j. je jedno, či je to Váš tovar, alebo materiál ... alebo samostatná hnuteľná vec. Vznikne daňová povinnosť aj právo na odpočítanie dane si môžete uplatniť.
0 0
zetka zetka

zetka je offline (nepripojený) zetka

Ďakujem,moc moc ste mi pomohli.Konečne sa hnem z miesta.Moc sa teším.
0 0
zetka zetka

zetka je offline (nepripojený) zetka

Jana Acsová
Váš postup: ste osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 6. Daňovú povinnosť uvediete na riadku 04 daňového priznania, súčtového 01 a prislúchajúcu daň spolu s tuzemskými dodávkami na riadku 02.
Ak sa jedná o osobný automobil kategórie M1, ktorý zaradíte do majetku a používate na vlastné podnikanie (nie je to tovar ani vozidlo na ďalší prenájom) nemôžete daň podľa § 49 ods. 7 odpočítať. Čo sa týka uvádzania tejto dane v daňovom priznaní, tak môj názor je: uvádzať daň na riadku 16 a ďalej už nie, nakoľko nie je odpočítateľná, t.j. nebude zahrnutá do riadku 18 a súčtového riadku 22.
Ešte tu mám menší problémik.Pri nahrávaní tejto fa môžem použiť iba paragrafy,ktoré mi ponúka program.Čo sa týka §69 mám možnosť podľa §69ods. 2-4 a 9(riadok9),potom §69 ods.7 (riadok 11)a §69 a §49 (riadok 9,15)ods.2b.Ani jeden výber mi do priznania nenahrá váš opísaný spôsob.Ako to tam vlastne dostať? Ak môžete poradte mi ešte v tomto.Ďakujem
Naposledy upravil Jana Acsová : 28.06.06 at 09:57 Dôvod: Oprava formy citátu.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
zetka
Ešte tu mám menší problémik.Pri nahrávaní tejto fa môžem použiť iba paragrafy,ktoré mi ponúka program.Čo sa týka §69 mám možnosť podľa §69ods. 2-4 a 9(riadok9),potom §69 ods.7 (riadok 11)a §69 a §49 (riadok 9,15)ods.2b.Ani jeden výber mi do priznania nenahrá váš opísaný spôsob.Ako to tam vlastne dostať? Ak môžete poradte mi ešte v tomto.Ďakujem
A neponúka Vám program § 11? Ten sa týka nadobudnutia tovaru a následne by mal byť výber bez uplatnenia odpočítania dane.

Lenže nevieme aký máte softvér. Skúste pozrieť do témy účtovné softvéry, prípadne si otázku zadajte v tej porade.
0 0
zetka zetka

zetka je offline (nepripojený) zetka

Tak §11 je tam,ale v kombinácii s §49 ods.2.Účtujem v Oberone a skúšala som aj poradenú tému,zatiaľ bezvýsledne a volala som priamo do Oberonu a tam mi poradili to dať na tovar zakúpený v tuzemsku-riadok 4 daň.priznania.Lenže to sa mi vôbec nepáči.Neviem ako by som to vykombinovala.Možno by som mohla dať ten§11 a §49 a potom odviesť daň interným dokladom.No proste neviem,čo by bolo dobré.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
zetka
Tak §11 je tam,ale v kombinácii s §49 ods.2.
Takže daňovú povinnosť by Vám zrejme uviedlo správnne do riadku 04 základ dane, súčtový 01 a daň na riadku 02.
Ibaže by Vám uviedlo odpočítanie dane na riadkoch 16,18,22. Mohli by ste to riešiť poznámkou v záznamoch podľa § 70 ZDPH a tým, že by ste si "ručne" znížili odpočítanú daň na riadku 18 a 22 daňového priznania.
zetka
Tak §11 je tam,ale v kombinácii s §49 ods.2.Účtujem v Oberone a skúšala som aj poradenú tému,zatiaľ bezvýsledne a volala som priamo do Oberonu a tam mi poradili to dať na tovar zakúpený v tuzemsku-riadok 4 daň.priznania.
Nakoľko nepracujem v Oberone, neviem sa vyjadriť k programu, ale riadok 04 daňového priznania sa netýka tuzemska ale nadobudnutia tovaru a teda to by bolo správne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať