Zavrieť

Porady

Alkohol a výpoveď

hepab

hepab je offline (nepripojený) hepab

hepab
Dobrý deň. Potrebovali by sme poradiť. Kolega dal k 28.2.17 výpoveď. Takže od 1.3. mu plynie výpovedná lehota. Čiže o pár dní mu končí pracovný pomer. Dnes v práci mu však robili test na alkohol a mal pozitívny. Testy nepodpísal a na krvné testy nešiel. Popoludní mu volali z práce, že s ním končia pracovný vzťah okamžite aj napriek tomu, že o pár dní by mu skončil tak, či tak. Do nového zamestnania nastupuje až od 1.5. Naša otázka je, či by tento kolega mohol ísť ešte zajtra k lekárovi a vybaviť si na tých posledných pár dní PN-ku až do konca mesiaca, aby nemusel ísť na Úrad práce. Výpoveď si ešte neprevzal, vraj si môže ísť pre ňu v pondelok. Prosím poraďte nám, čo by bolo pre neho výhodné. A či vôbec môže ísť na PN a či by stačilo, keď pôjde k lekárovi až zajtra. Prípadne môžu mu vôbec dať výpoveď, keď to, že nafúkal nemajú od neho podpísané a taktiež nemajú krvné testy? Ďakujeme veľmi pekne za všetky rady.
Naposledy upravil hepab : 20.04.17 at 11:09
7 komentárov     zbaliť
willma bol spísaný záznam o kontrole na alkohol? Boli prizvaní svedkovia, ktorí záznam podpísali? A majú vôbec vypracovanú nejakú smernicu čo sa alkoholu týka? Inak ak sa chce doťahovať má napriek všetkému veľkú šancu. Lebo silno pochybujem, že tester je certifikovaný a pravidelne ciachovaný. Pri súdnom konaní má veľkú šancu na výhru.
chrobenka teraz je ešte otázne, či ho na tie krvné testy nikto neposlal, alebo tam ísť odmietol. tzv. určené meradlá majú policajti - takže buď krvné testy, alebo volať policajtov s "určeným meradlom"
willma myslím, že od apríla to už nejako poriešili.
vicktor "nejako" ... ale ako?
sito Napíše? Nikdy už ...
willma no buď nastúpil, alebo išiel na PN alebo na UP alebo bol samoplatiteľom alebo, alebo, alebo ....
sito A možno už od 1.5. pije za inú firmu, ktorú si vopred vyhliadol.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  Tweety

  Tweety je offline (nepripojený) Tweety

  Tweety
  Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
  Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
  Registrovať
  12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  hepab Takže vlastne nemá inú možnosť len ísť na tých pár dní zaregistrovať sa na Úrad práce? Zdravotné problémy nejaké má už dlhodobo. Takže choroba by nie je len výmysel.
  ivka70 Ma moznost byt dobrovolne nezamestnany po skonceni PP a zaplatis si sam dobrovolne zdravotne poistenie.
  Za 10 dni je to cosi okol 20 eur.
  Keby nenafukal, tak tiez ide na PN?
  hepab V súvislosti s výpoveďou by sme sa chceli opýtať ešte na nasledovné: Pracovný pomer nemôže skončiť spätne, t.j. predtým, ako bolo oznámenie o jeho skončení doručené zamestnancovi.
  Rozumieme tomu správne, že pracovný pomer mu skončí až vtedy, keď mu ho firma zašle poštou? A teda nie odo dňa, kedy mu slovne oznamili, že mu dávajú výpoveď?
  ivka70 Nie, PP skonci v den, ked robil testy a oznamili mu vysledok, lebo je to nasledok testov na alkohol, a on odmietol podpisat vysledok.
  Len tak mimochodom ,odvtedy chodi nadalej do prace? Dovolenku mu asi nikto nepodpisal .... takze este ma moznost skoncit absenciou.
  hepab V ten istý deň mu volali, že už do práce ísť nemá. Takže už veru nešiel. Čo by mal urobiť aby mal ukončenie absenciou? Musí sa na tom dohodnúť so zamestnávateľom?
  ivka70 Absenciu dostane, ked nebude chodit do prace. Na tej sa neda dohodnut. Aky by to malo vobec pre neho zmysel?
  sito Absenciu mu môžu dať na 20.4. teda za ten deň keď nafúkal. Ak bola výpoveď okamžitá, 21.4. už nebol zamestnancom, že? Nezamestnaný a absencia?
  hepab Kolega má ešte otázku, či jeho vypoved má aj nejaky vplyv na podporu v nezamestnanosti. Ma na ňu nárok aj keď dostal okamžitú výpoveď? A do kedy sa prípadne má prihlásiť na ÚP? Vypoved si má prísť prevziať v pondelok.
  ivka70 SP neskuma dovod skoncenia PP, takze ak splna podmienky naroku na podporu ,dostane ju. Na UP sa musi evidovat do 7 dni od skoncenia PP, ak chce mat pocitanu evidenciu od prveho dna po skonceni PP.
  hepab Ďakujeme za všetky rady. Odkazeme mu čo sme sa dozvedeli. Asi by mal najlepšie ísť na ÚP. Veď do konca mesiaca je ešte dosť dní. Tak aspoň nejakú podporu dostane. Mal do 0,05 a iní veru ani pri vyšších hodnotách vypovede nedostali. Len napomenutia a stiahnuté osobné. Výpovede až na tretí raz. A pritom onedlho mal aj tak odist tak sa ho nemuseli zbavovať takýmto spôsobom. No čo už. Našťastie má novú prácu. A možno ho tam vezmú skôr ako až od prvého.
  sito Takže, poprava.
  hepab Ešte by sme mali jednú otázočku. Kde všade sa s ním bude vliecť ten problém, že ho prepustili kvôli tomu, že nafúkal?
    zbaliť
  ivka70

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  O PN rozhoduje lekar, ak uzna cloveka praceneschopnym.
  Zostatkovy alkohol ale dovodom na PN nie je.

  A rozhodne je jednoduchsie zaplatit si 10 dni zdravotneho poistenia do konca mesiaca ako dobrovolne poistena osoba, ak sa nechce evidovat na UP ako spekulovat s fiktivnou PNkou a priviest do problemov este aj lekara.
  Vypoved dana zamestnavatelom platna bude tak ci tak.
  13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  hepab Čiže aj to, či zamestnanec podpíše alebo nepodpíše papier, že teda nafúkal je úplne bezpredmetné?
  ivka70 To je bezpredmetne, su svedkovia a spisany zapis o tom, ze nafukal. Nepodpisanim to nepoprie.
  Keby nepil, mohol poziadat o odber krvi a preukazat, ze nafukal z inych dovodov. To uz neurobi dodatocne.
  Sorry, ale nech sa tomu postavi ako chlap a nech je rad, ze je to jediny problem, ktory kvoli tomu bude mat.
  hepab Bohužial je to tak, že on nepatrí medzi alkoholikov. Už sa však bude musieť rozhodnúť, čo urobí ďalej, kým nastúpi do nového zamestnania.
  hepab Bohužial akurát tento chlap nepatrí medzi alkoholikov. Len niektorým ľuďom vo firme prekáža, nakoľko im nevyhovujú jeho názory. Aj preto si našiel inú prácu. Žiaľ už si teda bude musieť vybrať sám, čo bude robiť nasledujúcich pár dní. Len sme sa mu snažili nejako pomôcť.
  Soňa K Keď vedel, že niekomu prekáža, mal byť opatrný za dvoch.
  Mila123 teda to je pomoc......na alkohol má a potom ešte je potrebné "podojiť štát"......ja tomu nerozumiem ako "ožratý" môže pracovať na pracovisku a plne si zastávať svoju prácu?????
  hepab A ja nechápem ako hneď niektorí ľudia vedia odsudzovat. Kde ste vyčítali, že bol "ožratý". Písali sme len o pozitívnych výsledkoch a nie o tom, že aj pil. Ďakujeme teda za podnetné rady.
  sito Ako je to s tým mliekom? Súhlasím so Soňa K. Mal, nedal! Žiaľ zamestnávateľ to využil, na pomstu. Nemusí mu nič poskytnúť, ani prémie. Niečo predsa, pracovný posudok. Aký?
  senčan Keď mal niekto "pozitívne výsledky" tak určite nebol triezvy. Aj vodič, ak odmietne fúkať, sa považuje podľa zákona za vodiča pod vplyvom alkoholu a ide pre sudcu...Ani nemusí podpisovať nejaký protokol.
  willma akože nie - predsa na tlačovom výstupe s certifikovaného a ciachovaného prístroja je aj kolonka - podpis priestupcu a to je vodič - nikde nebolo spomenuté, na akej pozícii pracoval dotyčný zamestnanec a aká bola vlastne hodnota nafúkaného. Ako som písala vyššie ak by sa zamestnanec chcel ťahať za prsty súdnou cestou tak by z najväčšou pravdepodobnosťou vyhral - lebo tie šmejdy čo sa používajú na dychovú skúšku v organizáciach sú len orientačné a dám ruku do ohňa za to, že nie sú pravidelne ciachované.
  sito A čo je to triezvosť, triezvosť uvažovania, konania osoby neobmedzenosť, svojprávnosť, čim sa dá dokázať?
  willma Sito robím bezpečáka už dlho a zatiaľ som si zachovala ľudskú tvár vždy, aj sme fúkať dávali a vždy sa to poriešilo rozumne aj pri pozitívnej skúške hlavne pri prvej a keď výška bola okolo 0,3 a pri druhom fúkaní klesala. To už ozaj muselo byť riadne nafúkané aby to končilo razantne. Ale z druhej strany nič to nemení na tom že ak by zamestnanec napadol výpoveď tak alkohol nealkohol zamestnávateľ ťahá za kratší koniec.
  sito Ale ja Ti verím, že aj bezpečáčka môže byť človek, aj bezpečák. Vo fieme tiež nafúkal 0,09 promile a dostal výpoveď, že nebol triezvy. Skôr verejná poprava to bola. Všetci zamestnanci to mali napísané do denníka, čo sa stalo, vykonal a podpísať museli, že vedia.

  Fúkanie, dychová skúška preukázala obsah alkoholu v kriv, tele. Ale je tých 0,09 promile dôkaz toho, že človek je nespôsobili vykonávať svoju prácu zodpovedne?

  Ten pilot, čo úmyselne narazil do Alp opitý nebol. Bol spôsobili lietať?

  Ten slovenský v Kanade nebol spôsobili, bol "ožratý" , nie ohrýzený, že? Noo, možno ho teraz hryzie svedomie?

  Zbytočne je plakať nad rozliatym mliekom, že?
    zbaliť

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.