Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ale ak by šla na materskú 25-30.12. tak by sa na nu to minimum po 1.1:2008 nevzťahovalo.... nie?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Iste. Pri posudzovaní, či sa materská vypočíta "po starom" alebo "po novom", teda podľa novely, je rozhodujúci dátum, ku ktorému ide na MD a nie dátum pôrodu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac

ja si to tu nacvičujem kvôli dcére.... a ona ešte ani počuť o deťoch....
ked sa spamatá, budú zmenené zákony......... no čo už,....
0 0
ptimka ptimka

ptimka je offline (nepripojený) ptimka

ďakujem Vám všetkým za vaše odpovede...ale nakoľko som sa v práci dohodla so šéfkou, že aj počas MD im budem vypomáhať, budem potrebovať živnosť, takže to riešenie so zrušením živnosti nie je pre mňa vyhovujúce a keby som aj pozastavila či zrušila živnosť a napr. k 25.11. by som zrušila aj DNP a od 26.11. by som sa znovu prihlásila s max. VZ, asi by mi chýbal práve ten jeden deň, aby som splnila tých 270 dní, nie? takže najlepšie riešenie pre mňa asi bude, ak budem čerpať materskú z DNP...už by ste mi mohli len poradiť, ak vás pekne poprosím, či od 31.12. alebo od 1.1. mám ísť na MD...ktorá možnosť by bola pre mňa vyhovujúcejšia a prečo?? vopred ďakujem a ste všetci strašne zlatí, že sa o moju problematiku tak staráte
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ptimka Pozri príspevok
ďakujem Vám všetkým za vaše odpovede...ale nakoľko som sa v práci dohodla so šéfkou, že aj počas MD im budem vypomáhať, budem potrebovať živnosť, takže to riešenie so zrušením živnosti nie je pre mňa vyhovujúce a keby som aj pozastavila či zrušila živnosť a napr. k 25.11. by som zrušila aj DNP a od 26.11. by som sa znovu prihlásila s max. VZ, asi by mi chýbal práve ten jeden deň, aby som splnila tých 270 dní, nie? takže najlepšie riešenie pre mňa asi bude, ak budem čerpať materskú z DNP...už by ste mi mohli len poradiť, ak vás pekne poprosím, či od 31.12. alebo od 1.1. mám ísť na MD...ktorá možnosť by bola pre mňa vyhovujúcejšia a prečo?? vopred ďakujem a ste všetci strašne zlatí, že sa o moju problematiku tak staráte
Čo sa týka dobrovoľného poistenia – ak nastúpiš na materskú 31.12., tak budeš mať RO apríl až november – vychádza ti to okolo 18 tisíc (nepočítané presne - odhad). Ak nastúpiš v januári – RO bude apríl až december – tam ti možno ten december navýši priemer o pár korún.
Ale, ak nastúpi na materskú v roku 2008 - nemalo by sa jej podľa novely zohľadňovať poistenie, čo platí ako SZČO – je to pol roka (do konca r. 2007)
Aspoň vylepšiť priemer – alebo nie?? (od júla doteraz vlastne v súčte platí z maxima)
Ak by to tak bolo - tak nastúpiť na MD v januári!
Vyjadrí sa odborník?
Zrekapitulujem:
Od 5.4. do 30.6 DNP VZ 15000
Od 1.7. do 30.9. DNP rozdiel 28142–7600 a SZČO VZ 7600
Od 1.10. doteraz DNP 20042 a SZČO - 8100
DNP má platené nepretržite - nerobila odhlásenie, len zmeny. Termín zač. februára.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ptimka Pozri príspevok
ďakujem Vám všetkým za vaše odpovede...ale nakoľko som sa v práci dohodla so šéfkou, že aj počas MD im budem vypomáhať, budem potrebovať živnosť, takže to riešenie so zrušením živnosti nie je pre mňa vyhovujúce a keby som aj pozastavila či zrušila živnosť a napr. k 25.11. by som zrušila aj DNP a od 26.11. by som sa znovu prihlásila s max. VZ, asi by mi chýbal práve ten jeden deň, aby som splnila tých 270 dní, nie? takže najlepšie riešenie pre mňa asi bude, ak budem čerpať materskú z DNP...už by ste mi mohli len poradiť, ak vás pekne poprosím, či od 31.12. alebo od 1.1. mám ísť na MD...ktorá možnosť by bola pre mňa vyhovujúcejšia a prečo?? vopred ďakujem a ste všetci strašne zlatí, že sa o moju problematiku tak staráte
Keďže by si sa 25.11. odhlásila /za tento deň ešte normálne zaplatíš poistné/ a od 26.11. sa znovu prihlásiš z maxima, tak tam nebude chýbať žiadny deň. Naozaj treba tie dni dôkladne prepočítať.
Ak by si aj prerušila živnosť, tak počas MD môžeš v práci vypomáhať na základe dohody. Tie nie sú počas MD zakázané. Takže skús to šéfke navrhnúť a potom sa rozhodneš.
Čo sa týka dátumu odchodu na MD v prípade neprerušovania DNP pre navýšenie na maximum, tak myslím že je to naozaj skoro úplne jedno, pretože či bude RO 04-11/2007 alebo 04-12/2007 tak výšku materskej to ovplyvní podľa môjho úsudku len o nejakých pár korún.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

jankasm Pozri príspevok
Keďže by si sa 25.11. odhlásila /za tento deň ešte normálne zaplatíš poistné/ a od 26.11. sa znovu prihlásiš z maxima, tak tam nebude chýbať žiadny deň. Naozaj treba tie dni dôkladne prepočítať.
Opäť pripomínam - 270 dní musí splniť do dňa pôrodu! Je pritom jedno, či pôjde na materskú 25.12., 31.12. alebo 5.1.08.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Jana Motyčková Pozri príspevok
Ak uzavrieš novú PZ (predchádzajúcu ukončíš) so mzdou 28200, a pri použití DNP z maxima ako si napísala, tak pri PN ktorá začne v decembri budeš mať nemocenské z 2x28142 až do skončenia PN. Potom materské bude z 1x28142 a DNP už bude zbytočné, ale môžeš si ho ponechať- počas poberania nemocenského a materského poistné neplatíš a možno sa ti zíde pre prípadné OČR v budúcnosti po materskej.
Ešte ma napadla jedna vec: mám uzatvorený kratší pracovný úväzok od 20.07.07 jednu hodinu mesačne po 150 Sk. Mohla by som uzatvoriť nový pracovný pomer v tejto firme, aby sa mi počítal max. VZ pre nemocenské v tomto roku a potom pre materské v roku 2008?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jana Motyčková Pozri príspevok
Opäť pripomínam - 270 dní musí splniť do dňa pôrodu! Je pritom jedno, či pôjde na materskú 25.12., 31.12. alebo 5.1.08.
Ak by nastúpila v januári - počítalo by sa poistenie čo platila ako SZČO?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Katy a R Pozri príspevok
Ak by nastúpila v januári - počítalo by sa poistenie čo platila ako SZČO?
Ja myslím, že nie, pretože ako SZČO nebude mať splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

jankasm Pozri príspevok
Ja myslím, že nie, pretože ako SZČO nebude mať splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia.
Po novom už netreba 270 dní z každého typu poistenia - spočítavajú sa.
0 0
ptimka ptimka

ptimka je offline (nepripojený) ptimka

Katy, to by ma naozaj potešilo, keby sa spočítali tie dni, vlastne VZ z DNP a zo SZČO...tak keby som nastúpila 1.1.2008 na MD, výška materskej by mi bola len asi o dve tisícky nižšia, ako je maximálna materská od r. 2008. mohol by sa niekto ešte k tomu vyjadriť?? či sa mi budú spočítať vymeriavace základy po novele zákona od 1.1.2008?? ďakujem
0 0
hodmon hodmon

hodmon je offline (nepripojený) hodmon

V aprili 2008 nastupujem na MD. V marci mam v plane dat ziadost o ukoncenie pracovneho pomeru a o tyzden nastupit k tomu istemu zamestnavatelovi s max. vymeriavacim zakladom.Ako som sa docitala, takto ziskam max. materske aj po poslednych zmenach, vsak? Moj zamestnavatel by ale chcel, aby som aj pocas materskej, resp. rodicovskej dovolenky pracovala na nejaky skrateny uvazok.S ohladom na zmeny v zakone, ako by som mohla ostat pracovat, aby som nebola nijako ukratena?
0 0
cipisek cipisek

cipisek je offline (nepripojený) cipisek

Ahojte poradcovia, chcem vas poprosit o radu. Som tehotna, TP je 19.3.2008. Mam TPP od 1.6.2002, cize splnam podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia zo zamestnania. Tento rok mam VZ 20.000 (mala som PN 16 dni). Chcem sa spytat na moznost a radu ohladne zvysenia materskej. Nastupujem 7.2.2008. Mam si zacat platit DNP s rozdielu 28.142 a 20.000? Zvysi mi to matersku aj ked to bude len teraz na 3 mesiace vzhladom na novy zakon? Nemam moznost ukoncit TPP a zamestnat sa s platom max. VZ. Dakujem velmi pekne, studujem prispevky uz asi tyzden, niektore priklady som pochopila v pohode, ale nechcem pochybit.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Katy a R Pozri príspevok
Ak by nastúpila v januári - počítalo by sa poistenie čo platila ako SZČO?
Katy a R Pozri príspevok
Po novom už netreba 270 dní z každého typu poistenia - spočítavajú sa.
Iba pre dávky s DNP sa spočítavajú doby poistenia aj z iných poistení. T.j. ak by si bola povinne poistená zo SZČO do dňa pôrodu 200 dní, tak tá doba poistenia z DNP sa Ti nepripočíta pre dávku z povinného poistenia SZČO. Ale doba poistenia zo SZČO sa Ti započíta do doby poistenia pre dávku z DNP - ak sa tie doby neprekrývali.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

hodmon Pozri príspevok
V aprili 2008 nastupujem na MD. V marci mam v plane dat ziadost o ukoncenie pracovneho pomeru a o tyzden nastupit k tomu istemu zamestnavatelovi s max. vymeriavacim zakladom.Ako som sa docitala, takto ziskam max. materske aj po poslednych zmenach, vsak?
Áno.
hodmon Pozri príspevok
Moj zamestnavatel by ale chcel, aby som aj pocas materskej, resp. rodicovskej dovolenky pracovala na nejaky skrateny uvazok.S ohladom na zmeny v zakone, ako by som mohla ostat pracovat, aby som nebola nijako ukratena?
Počas poberania materského nie je možné pracovať v pracovnom pomere - prišla by si o materské. Je možné pracovať iba na DoPČ alebo DOVP, prípadne inú zmluvu podľa Občianskeho zákonníka. Počas poberania RP môžeš pracovať aj na pracovnú zmluvu bez obmedzenia.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

cipisek Pozri príspevok
Ahojte poradcovia, chcem vas poprosit o radu. Som tehotna, TP je 19.3.2008. Mam TPP od 1.6.2002, cize splnam podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia zo zamestnania. Tento rok mam VZ 20.000 (mala som PN 16 dni). Chcem sa spytat na moznost a radu ohladne zvysenia materskej. Nastupujem 7.2.2008. Mam si zacat platit DNP s rozdielu 28.142 a 20.000? Zvysi mi to matersku aj ked to bude len teraz na 3 mesiace vzhladom na novy zakon? Nemam moznost ukoncit TPP a zamestnat sa s platom max. VZ. Dakujem velmi pekne, studujem prispevky uz asi tyzden, niektore priklady som pochopila v pohode, ale nechcem pochybit.
Malo by stačiť DNP pár dní pred nástupom na materskú z minimálneho VZ 8100 Sk. Ale bude ma ešte zaujímať prax ohľadne započítania doby zamestnania do splnenia 270 dní z DNP.
0 0
cipisek cipisek

cipisek je offline (nepripojený) cipisek

Jana Motyčková Pozri príspevok
Malo by stačiť DNP pár dní pred nástupom na materskú z minimálneho VZ 8100 Sk. Ale bude ma ešte zaujímať prax ohľadne započítania doby zamestnania do splnenia 270 dní z DNP.
Dakujem velmi pekne, ze ste sa ozvali na moj prispevok. Nikdy som si neplatila DNP. Zamestnana som nepretrzite na dobu neurcitu od 1.6.02, iny pracovny pomer nemam. Ked som si preratavala, aku by som mala mat matersku, tak ma oblial studeny pot.
0 0
ptimka ptimka

ptimka je offline (nepripojený) ptimka

Jana Motyčková Pozri príspevok
Iba pre dávky s DNP sa spočítavajú doby poistenia aj z iných poistení. T.j. ak by si bola povinne poistená zo SZČO do dňa pôrodu 200 dní, tak tá doba poistenia z DNP sa Ti nepripočíta pre dávku z povinného poistenia SZČO. Ale doba poistenia zo SZČO sa Ti započíta do doby poistenia pre dávku z DNP - ak sa tie doby neprekrývali.
janka...tomu celkom nerozumiem napr. tých 200 dní zo SZČO do dňa pôrodu by som aj splnila ako povinne poistená, ale ak nastúpim na MD začiatkom roka, tak počas MD už nie som povinná platiť, nie??a do konca r. 2007 budem mať len tým pádom 184 dní (od 1.7. som povinná platička)...DNP mám od 5.4.2007, povinne platím ako SZČO od 1.7., takže medzi 1.7.-31.12. sa mi prekrývajú tie doby...
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Jana Motyčková Pozri príspevok
Malo by stačiť DNP pár dní pred nástupom na materskú z minimálneho VZ 8100 Sk. Ale bude ma ešte zaujímať prax ohľadne započítania doby zamestnania do splnenia 270 dní z DNP.
Toto zaujíma aj mňa. V podstate to potom zamestnaným mamičkám uľahčili. Nemusia platiť DNP 270 dní ale len pár dní pred pôrodom pre dosiahnutie vyššej materskej, aj keď jasné, že prvých 26 týždňov trvania DNP to bude len z minima, ale ani to nie je málo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať