Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

pivko Pozri príspevok
Z toho čo tu píšete vyplíva ak dobre rozumiem že ak je manželka teraz zamestnaná /plat cca 12.000/a zhruba v 04/2008 pojde na matersku može dať v polovici marca výpoveď,na druhý deň sa zamestnať s platom 29.000 a potom ísť na materskú/cca 15.000/?alebo by to musela spraviť/ ukončiť a začať pracovný pomer/ ešte v tomto roku?
dík za radu
pivko Pozri príspevok
a ja sa dočkám rady?
Prepáč čítala som tvoju otázku a aj som chcela odpovedať ale odvolal ma "šéf" /bolo treba nakŕmiť môjho drobčeka/ .
Takže k tvojej otázke. Nemusí to vôbec byť v tomto roku, stačí to spraviť aj 3 dni pred nástupom na MD, aby zamestnávateľ nemal veľké výdavky na odvodoch z takej vysokej mzdy. Dôležité je len jeden PP ukončiť a druhý začať. A ešte jedna vec, musí byť splnená podmienka 270 dní nemocenského poistenia ako zamestnanca v posledných dvoch rokoch.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
pivko Pozri príspevok
a ja sa dočkám rady?
pivko , nesmúť- určite sa dočkáš rady - Ak Tvoja manželka zo zamestnania splní 270 dní poistenia, tak uvažuješ správne a tiež sa na ňu vzťahuje odpoveď od Katy a R v prípade ,že má ústretového zamestnávateľa.
Stačí, keď pred nástupom na materskú (mesiac,.. týždeň,.. pár dní) ukončíš terajší PP a uzavrieš nový PP s VZ okolo 29 tis.
Máš dosť času - preštuduj to tu a zvoľ optimálny dátum. RO (aj VZ) sa bude počítať z nového PP. viď zákon o sociálnom poistení.
Dúfam, že sa vyjadria aj iní - fundovanejší v tejto problematike.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
pivko Pozri príspevok
a ja sa dočkám rady?
pivko- dokonca tri rady v rozpätí 5 minút, len sa treba trochu zamračiť.
0 0
maruska001 maruska001

maruska001 je offline (nepripojený) maruska001

jankasm Pozri príspevok
Ahoj,
no ide práve o to, že pokiaľ žiadaš o materské z dvoch zamestnaní, tak v obidvoch musíš mať splnenú podmienku 270 dní do nástupu na MD. Takže ak to v druhom zamestnaní nesplníš, bohužiaľ materská bude len z prvého zamestnania.


dakujem krasne za odpoved

no kedze druhy PP mi zacal 2.5.2007 tak tu nemam sancu na 270 dni - nemam teda ziadnu sancu aby som mala vyssiu matersku? A ja som sa uz tesila aku super matersku budem mat....
0 0
maruska001 maruska001

maruska001 je offline (nepripojený) maruska001

jankasm Pozri príspevok
To, či nastúpiš od januára na PN alebo nenastúpiš, nehrá vo výpočte materskej žiadny vplyv. Rozhodujúcim obdobím bude rok 2007, a to rovnako pre PN ako aj pre materskú. Takže PN aj materská, pokiaľ z obidvoch zamestnaní budeš mať splnenú podmienku 270 dní, bude vo výške cca. 15500,-. Ak aj tých 270 dní nesplníš do nástupu na PN, tak potom sa Ti budú počítať aj dni PN, a podmienku splníš aspoň do nástupu na MD.

juuuuj teraz som uz isto domotana

Takze ak tomu spravne rozumiem - jedna sa mi hlavne o to druhe zamestnanie v ktorom som zamestnana od 2.5.2007 - ak do nastupu na MD splnim 270 dni tak mam narok na materske aj z tohto zamestnania?

Z prveho zamestnania mam splnenu podmienku 270 dni takze tam nie je problem....

Dakujem krasne za odpovede
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jednu technickú otázku - tlačivo na materské v súčasnosti dáva gynekológ? (či netreba doniesť )
ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

maruska001 Pozri príspevok
juuuuj teraz som uz isto domotana

Takze ak tomu spravne rozumiem - jedna sa mi hlavne o to druhe zamestnanie v ktorom som zamestnana od 2.5.2007 - ak do nastupu na MD splnim 270 dni tak mam narok na materske aj z tohto zamestnania?

Z prveho zamestnania mam splnenu podmienku 270 dni takze tam nie je problem....

Dakujem krasne za odpovede
Podľa jedného príspevku od p. Mihála, od 1.1.2008 už nie je potrebné aby si v obidvoch zamestnaniach mala splnenú podmienku 270 dní. Stačí hocijaké nemocenské poistenie, ktoré trvalo 270 dní v posledných dvoch rokoch a budeš mať nárok na materské z každého poistenia, ktoré bude trvať v čase nástupu na MD. Avšak v maximálnej výške 15500,-. Takže podľa tohto budeš mať nárok na materské z obidvoch zamestnaní.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Katy a R Pozri príspevok
Jednu technickú otázku - tlačivo na materské v súčasnosti dáva gynekológ? (či netreba doniesť )
ďakujem
U nás dáva gynekológ, a myslím že asi všade.
Kde by si ho zohnala keby ho od teba žiadal doniesť?
0 0
maruska001 maruska001

maruska001 je offline (nepripojený) maruska001

jankasm Pozri príspevok
Podľa jedného príspevku od p. Mihála, od 1.1.2008 už nie je potrebné aby si v obidvoch zamestnaniach mala splnenú podmienku 270 dní. Stačí hocijaké nemocenské poistenie, ktoré trvalo 270 dní v posledných dvoch rokoch a budeš mať nárok na materské z každého poistenia, ktoré bude trvať v čase nástupu na MD. Avšak v maximálnej výške 15500,-. Takže podľa tohto budeš mať nárok na materské z obidvoch zamestnaní.
Tak dufam ze to tak bude...

A este raz dakujem krasne za odpoved
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

jankasm Pozri príspevok
U nás dáva gynekológ, a myslím že asi všade.
Kde by si ho zohnala keby ho od teba žiadal doniesť?
Vieš Janka, v dnešnej dobe si už musíš pomaly všetko kúpiť - veď aj priepustku si donesiem svoju (zo ševtu), tak som si už nebola istá.
Ale ďakujem
0 0
katty22 katty22

katty22 je offline (nepripojený) katty22

Už som sem síce písala, ale po tých zmenách v zákone som si už nie celkom istá ako mám postupovať. A teraz to nejako nestíham sledovať. Tak prosím o radu. PP nepretržite od 3/2004, DNP od 3/2007 - začiatkom 12/2007 splním podmienku 270 dní, platím z minima, nástup na MD niekedy zač. 3/2008 - TP 18.4.2008, stačí, ked sa pár dní pred nástupom na MD odhlásim z minima na druhý deň prihlásim z rozdielu vym. základu z PP a maxima? Alebo mám niečo robiť ešte koncom roka 2007? Ďakujem za odpoved.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

katty22 Pozri príspevok
Už som sem síce písala, ale po tých zmenách v zákone som si už nie celkom istá ako mám postupovať. A teraz to nejako nestíham sledovať. Tak prosím o radu. PP nepretržite od 3/2004, DNP od 3/2007 - začiatkom 12/2007 splním podmienku 270 dní, platím z minima, nástup na MD niekedy zač. 3/2008 - TP 18.4.2008, stačí, ked sa pár dní pred nástupom na MD odhlásim z minima na druhý deň prihlásim z rozdielu vym. základu z PP a maxima? Alebo mám niečo robiť ešte koncom roka 2007? Ďakujem za odpoved.
Ohľadom DNP ťa asi trošku sklamem.
Keď sa z DNP odhlásiš a následne prihlásiš, tak prvých 26 týždňov od posledného prihlásenia Ti bude materská počítaná len z minimálneho VZ /to je opatrenie, ktoré sa objaví v novom zákone/. Tých 26 týždňoch bohužiaľ neuplynie do tvojho nástupu na MD a preto celú dobu budeš mať materskú z DNP vyplácanú len z VZ 8100,-.
Ešte prosím napíš aký máš VZ v zamestnaní?
Už totiž po 1.1.2008 ani nemá význam aby si si dávala z DNP maximum, pretože v súčte zamestnanie + DNP nemôžeš dostať vyššiu materskú ako 1x maximum, cca. 15500,-Sk.
0 0
ptimka ptimka

ptimka je offline (nepripojený) ptimka

Ahojte,
dneska som volala s jednou známou, ktorá teraz porodila. na MD nastúpila v 9/2007. bola som veľmi prekvapená, keď mi oznámila, že hoci v roku 2007 mala lepšie príjmy z prac. pomeru, ako v roku 2006, materskú jej vyrátali z VZ za rok 2006 (a rok 2007 jej vôbec nebrali do úvahy). hneď som si vyhľadala na stránke soc. poisťovni, čo je vlastne RO...citujem: RO je spravidla kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky...takže podľa toho môže sa stať, že ak nastúpim ešte 31.12.2007 na MD, budú mi brať za RO rok 2006 a vôbec nedostanem materskú?? a túto správu som dostala práve teraz, keď som chcela predsalen pozastaviť živnosť a s tým zvýšiť materskú na max., ako ste mi poradili v predchádzajúcich príspevkoch...môže sa mi niekto prosím vás k tomu vyjadriť?? ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ptimka Pozri príspevok
Ahojte,
dneska som volala s jednou známou, ktorá teraz porodila. na MD nastúpila v 9/2007. bola som veľmi prekvapená, keď mi oznámila, že hoci v roku 2007 mala lepšie príjmy z prac. pomeru, ako v roku 2006, materskú jej vyrátali z VZ za rok 2006 (a rok 2007 jej vôbec nebrali do úvahy). hneď som si vyhľadala na stránke soc. poisťovni, čo je vlastne RO...citujem: RO je spravidla kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky...takže podľa toho môže sa stať, že ak nastúpim ešte 31.12.2007 na MD, budú mi brať za RO rok 2006 a vôbec nedostanem materskú?? a túto správu som dostala práve teraz, keď som chcela predsalen pozastaviť živnosť a s tým zvýšiť materskú na max., ako ste mi poradili v predchádzajúcich príspevkoch...môže sa mi niekto prosím vás k tomu vyjadriť?? ďakujem
Pozri § 54 zákona o soc. poistení.
ak myslíš tvoje DNP - tak ak si sa teraz odhlásila a znovu prihlásila (alebo to plánuješ) - bude od začiatku nového prihlásenia.
Ak neurobíš nič - tak od apríla.
Napríklad: Pri nástupe na materskú 31.12. (aj skôr, ale v decembri) - a odhlásiš sa 26.11. a prihlásiš sa 27.11 s novým VZ - tak rozhodné obdobie bude november, presne 27.11 - 30.11.
Ak odhlásenie a znovuprihlásenie neurobíš - tak RO bude od 5.4. do 30.11. - VZ si mala rôzny, tak sa vypočíta priemer.
Ešte zdôrazním - odhlásenie a znovuprihlásenie urob len ak určite nastúpiš na materskú v decembri!
Naposledy upravil Katy a R : 15.11.07 at 01:09 Dôvod: doplnenie
0 0
bmg bmg

bmg je offline (nepripojený) bmg

Dobrý deň,
ako tak čítam, budem potrebovať radu pre manželku - po tej zmene nemám recept na 15.500,- Veľmi by som preto poprosil o radu...

Vstupné údaje o manželke a jej situácii:
- zamestnaná (začiatok pred rokom 2005), VZ okolo 2.300,- Sk (bol to tuším tretinový úväzok, nechýba žiadna nula )
- od 7.1.2005 a ešte stále na RD (pôrod bol 7.1.2005 - na materskej nebola, nakoľko by ju mala nízku, ktorú vtedy nedoplácali do minimálnej, preto na ňu nenastúpila a od pôrodu dostávala rodičovský príspevok, pred pôrodom bola na neplatenom voľne necelý mesiac)
- od 30.1.2007 DNP z minimálneho VZ (najprv 7.600,-, potom 8.100,-)
Podotázka (1): bolo treba niekde nahlásiť toto zvýšenie, či to sa udialo automaticky a stačilo začať platiť vyšší odvod?
- predbežný termín pôrodu: 6.4.2008, z toho vychádza predbežný nástup na MD: 6.2.2008

Približne mesiac by teda mala byť ako zamestnanec. Nie je problém byť počas toho mesiaca na neplatenom voľne, možno na PN, prípadne čo by ste poradili (asi okrem výpovede). Bohužiaľ, nemá možnosť sa u niekoho iného zamestnať s max. VZ, ani u súčasného zamestnávateľa sa "prezamestnať".

Podľa znenia zákona na začiatku roka 2007 sme chceli súčasné DNP z min. VZ zrušiť a pred nástupom na MD začať nové s max. VZ. Tu ale narážame na problém 26 týždňov podľa nového znenia.
Podotázka (2): Čo by sa stalo, keby sme len na súčasnom DNP navýšili VZ bez jeho zrušenia? Mali by sme 26 týždňov, ale z akého VZ by sa to rátalo? RO by bolo asi od 30.1.2007 - 31.12.2007. Ale VZ neviem...?
Podotázka (3): Ak situácia v (2) nie je dobrým riešením, bolo by lepšie, ak by sme čo najskôr zrušili súčasné DNP a hneď začali nové s max. VZ? Do dňa nároku na dávku by sme nemali 26 týždňov, začalo by sa vyplácať z min. VZ - vyplácala by sa materská celých 6 mesiacov z min VZ., či by sa potom (po uplynutí 26 týždňov od posledného prihlásenia) zvýšila na VZ platený v odvode?
Hlavná otázka: Čo by ste teraz poradili? Dá sa to aspoň nejako skombinovať s materskou, ktorá by išla z jej (hoci mizerného) VZ od zamestnávateľa? Ak áno, tak by sa materská z DNP kombinovala s materskou od zamestnávateľa a táto "zamestnanecká" by bola, či nebola dopočítaná do minimálnej (predpokladám, že nie, čiže by sa asi kombinovalo nejakých 1.100,- Sk + MD z DNP)?

Srdečná vdaka za akúkoľvek pomoc, želám príjemnú noc, ráno a celý deň.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

bmg:
1.podotázku neviem.
2. RO by bolo od 30.1.2007 do 31.12.2007, spočítali by sa VZ za
toto obdobie a delilo by sa 336 (počet dní poistenia) - spočítaj si sám, či sa to vyplatí DVZ= (7600x8+7600/31*2+8100x? +28142x?)/336. Tie otázniky si nahraď presným počtom mesiacov (aj časti) platenia z minima a z maxima.
3. Materská sa vypláca celá z DVZ, ktorý sa vypočítal na začiatku, čiže bola by celá z minima.

Určite treba využiť aj materské zo zamestnania, aj keď by bolo nízke. Materské by sa potom počítalo zo zamestnania + z DNP. V zamestnaní sa bude počítať pravdepodobný DVZ, t.j. z aktuálneho VZ ktorý by dosiahla v súčasnosti - ak sa dá so zamestnávateľom dohodnúť na navýšení mzdy, príp. aj úväzku v pracovnej zmluve bolo by to najjednoduchšie riešenie. Ak sa nedá dohodnúť so zamestnávateľom, vypočítaj si bod 2 a rozhodni sa, či sa vyplatí táto možnosť.

Doplním : ak by nastúpila do práce už v decembri, tak DVZ sa bude počítať z decembrového príjmu. Ak sa dá so zamestnávateľom dohodnúť, môže po RD nastúpiť napr. 31.12. za ten deň zarobiť cca 900 Sk (odmena, nadčas a pod.) a potom už môže mať v zmluve aj tých 2300, a bude mať maximálne materské zo zamestnania a prípadne aj maximálnu PN v januári.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 15.11.07 at 08:54
0 0
ptimka ptimka

ptimka je offline (nepripojený) ptimka

Katy, pozrela som sa na § 54 zákona o soc. poistení, a našla som tam toto:
ak poistencovi vzniklo nemoc. poistenie v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikol nárok na materské, RO na zistenie DVZ je obdobie od vzniku nemoc. poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikol nárok na materské....
podľa tohto citátu nemohla by som uzatvoriť nové DNPO od 1.12.2007 s max. VZ? a v tomto prípade živnosť by som mohla pozastaviť k 30.11.2007, na MD by som nastúpila 31.12.2007, a RO by bolo pre mňa 1.12.-30.12.2007? nebolo by to takto správne? musela by som ešte v 11/2007 zrušiť a uzatvoriť nové DNPO??
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu pre moju kolegyňu, od 1.3.2006 je zamestnaná a dňa 30.11.2007 končí pracovný pomer /dala 2 mesačnú výpoveď/ 1.12.07 sa pojde nahlásiť na ÚP a keby išla na PN alebo OČR napr. 10.12.07 má nárok na zaplatenie PN-ky alebo OČR-ky? Tam je nejaká ochranná lehota a zaujíma ma či nemusí hneď nadviazať ukončenie PP PN? a či keď bude na UP má nárok na PN?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ptimka Pozri príspevok
Podľa tohto citátu nemohla by som uzatvoriť nové DNPO od 1.12.2007 s max. VZ? a v tomto prípade živnosť by som mohla pozastaviť k 30.11.2007, na MD by som nastúpila 31.12.2007, a RO by bolo pre mňa 1.12.-30.12.2007? nebolo by to takto správne? musela by som ešte v 11/2007 zrušiť a uzatvoriť nové DNPO??
Ak som dobre pochopila otázku - nedá sa uzatvoriť nové DNP bez zrušenia starého (nemôžeš byť naraz 2xDNP). T.j. môžeš ukončiť DNP 30.11 a 1.12 uzatvoriť nové s maximálnym VZ. Inak je to OK.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

JanaT. Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu pre moju kolegyňu, od 1.3.2006 je zamestnaná a dňa 30.11.2007 končí pracovný pomer /dala 2 mesačnú výpoveď/ 1.12.07 sa pojde nahlásiť na ÚP a keby išla na PN alebo OČR napr. 10.12.07 má nárok na zaplatenie PN-ky alebo OČR-ky? Tam je nejaká ochranná lehota a zaujíma ma či nemusí hneď nadviazať ukončenie PP PN? a či keď bude na UP má nárok na PN?
Ochranná lehota je 42 dní - keď vznikne PN alebo OČR počas tých 42 dní má nárok na nemocenské a ošetrovné. Môže byť pritom evidovaná na ÚP. Ale počas poberania nemocenského a ošetrovného nemá nárok na dávku v nezamestnanosti (podporu). Ak pred 1.3.2006 nerobila (nebola poistená v nezamestnanosti), tak nárok na podporu aj tak nemá.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať