Zavrieť

Porady

DPH v Združení

Manželia podnikajú na základe Zmluvy o združení. Účtovníctvo vedú spoločne za združenie. Príjmy a výdavky si na konci roka delia na polovicu. Sú platiteľmi DPH. Poverenou osobou pre DPH je manželka. Manžel kúpil úžitkový automobil na svoje meno, na svoje IČ DPH, je držiteľom v technickom preukaze a teda i platiteľom cestnej dane. Odpisy si bude uplatňovať on. Vozidlo sa bude využívať výlučne len pre potreby združenia. Vznikol však problém, ako si má združenie nárokovať DPH, keď na faktúre nie je uvedené IČ DPH poverenej osoby? Poradili im, že stačí, ak manžel prefakturuje automobil, pre účely DPH, manželke, ako poverenej osobe a na základe tejto faktúry si uplatnia odpočet. Faktúru medzi sebou nebudú uhrádzať, lebo finančné prostriedky združenia sú spoločné. Majiteľom i držiteľom v technickom preukaze zostane manžel. Súhlasíte s týmto riešením? Alebo existuje aj nejaké iné?
Usporiadat
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Nárok z nákupu užit.auta si bude nárokovať manžel, musí byť však platiteľom dph. Píšeš, že auto bude využívať združenie. Manžel bude na základe zmluvy o nájme faktúrovať združeniu nájom, v ktorej odvedie dph a združenie si pri užít.aute odpočíta dph. MANžEL Už nebude podávať nulové priznanie k dph, ale uvedie povinnosť s faktúracie a zároveň si môže na os.auto odpočítať dph. Musí to byť však, všetko pekne zmluvne dohodnuté, čo , kde, koľko, ako , ako dlho....
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

ešte dodám... vzniknuté faktúry s faktúrovania od manžela do združenia sa musia finan.vyrovnať.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
domacnost
Nárok z nákupu užit.auta si bude nárokovať manžel, musí byť však platiteľom dph. Píšeš, že auto bude využívať združenie. Manžel bude na základe zmluvy o nájme faktúrovať združeniu nájom, v ktorej odvedie dph a združenie si pri užít.aute odpočíta dph. MANžEL Už nebude podávať nulové priznanie k dph, ale uvedie povinnosť s faktúracie a zároveň si môže na os.auto odpočítať dph. Musí to byť však, všetko pekne zmluvne dohodnuté, čo , kde, koľko, ako , ako dlho....
Priznám sa, že od začiatku tomuto tu celému nerozumiem. Ale myslím si, že s Tebou nesúhlasím. Ak manžel kúpil auto ako zdaniteľná osoba združenia a manželka je poverenou osobou, tak nemá nárok na odpočítanie DPH. Jediným riešením je dať pôvodné doklady prepracovať dodávateľovi na poverenú osobu.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Danila
Priznám sa, že od začiatku tomuto tu celému nerozumiem. Ale myslím si, že s Tebou nesúhlasím. Ak manžel kúpil auto ako zdaniteľná osoba združenia a manželka je poverenou osobou, tak nemá nárok na odpočítanie DPH. Jediným riešením je dať pôvodné doklady prepracovať dodávateľovi na poverenú osobu.
S touto radou nesúhlasím.

Postup:
Manželka poverená vedením účtovníctva a DPH-čkou za združenie sa nestará o aktivity druhého člena združenia. On si za svoje aktivity urobí DPH sám za seba. Dôvod prečo auto zobral menžel na seba môže byť ten, že mal lepšie podmienky na prefinancovanie úverom. Ak sa to stalo nech kludne auto prefakturuje manželke a u neho bude DPH + - = 0 a je to vybavené. Ale faktúra sa musí ozaj uhradiť.

apo
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ďakujem za radu. Len ma ešte mätie vlastníctvo a držiteľ v technickom preukaze... Zostáva v tomto prípade vlastníkom a držitrľom manžel? Môže si uplatňovať odpisy?
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Pokiaľ sú manželia, auto je v bezpodielovom spoluvlastníctve, t. j. vlastníkom je rovnako on ako i manželka, nezáleží, čo je v TP. Platiť daň z MV tak môže bez problémov ten, kto využíva na podnikanie. To isté platí i o odpisoch. Záleží, do akých nákladov ho chceš dostať - do individuálnych alebo do združenia?
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Pre upresnenie - zaúčtuješ 100 % odpis za daný rok do denníka toho, kto vedie účtovníctvo za združenie a potom na konci roka 50 % (spolu s ostatnými nákladmi) prevedieš do nákladov druhého spoločníka. Tento postup si mala na mysli? Alebo chceš nechať 100 % odpisov u jedného člena s tým, že auto sa netýka činnosti v združení?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

maturantka
Pre upresnenie - zaúčtuješ 100 % odpis za daný rok do denníka toho, kto vedie účtovníctvo za združenie a potom na konci roka 50 % (spolu s ostatnými nákladmi) prevedieš do nákladov druhého spoločníka. Tento postup si mala na mysli? Alebo chceš nechať 100 % odpisov u jedného člena s tým, že auto sa netýka činnosti v združení?
Áno, myslela som ten prvý spôsob a zapochybovala som len preto, že som si nebola istá s tým vlastníctvom... Celý problém však vznikol s uplatnením odpočtu DPH za združenie...
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
združenie účtujem, aj to bezpodielové sme už mali, tak píšem z vlastnej skúsenosti. Pri manželoch problém vlastníctva z tohto titulu nevzniká. A s tou DPH čo mám skúsenosti - som za čisté riešenie, len ťažko napadnuteľné DÚ, a to je to, čo popísala Danila.
Naposledy upravil maturantka : 29.08.06 at 05:46
0 0
Rebeka1 Rebeka1

Rebeka1 je offline (nepripojený) Rebeka1

maturantka
Pokiaľ sú manželia, auto je v bezpodielovom spoluvlastníctve, t. j. vlastníkom je rovnako on ako i manželka, nezáleží, čo je v TP. Platiť daň z MV tak môže bez problémov ten, kto využíva na podnikanie. To isté platí i o odpisoch. Záleží, do akých nákladov ho chceš dostať - do individuálnych alebo do združenia?

To nie je pravda, os.automobil nie je v BSM, auto by bolo v BSM vtedy, keby os.automobil nebol kúpený na IČO, IČ DPH.V bSM by bolo vtedy, keby bolo vedené na manžela, manželku ale len ako na fyz.osobu-občana. Vtedy by os.auto bolo v bezpodielov. spoluvlast.manželov (BSM). Daň z motor.vozidiel si môže uplatniť manžel vo svojich výdavkoch alebo aj združenie, bude záležať na tom, ako sa dohodnú.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Anna Jačeková
Prepísanie faktúry neprichádza do úvahy... Podnikateľ - manžel totiž tvrdí, že je živnostník, platiteľ DPH a tak má nárok na odpočet DPH za úžitkový automobil. Využíva ho na svoju podnikateľskú činnosť v združení... A má pravdu. Len ako to zosúladiť so zákonom o DPH?
Správnu odpoved máš v príspevku č.1,2. Neviem čo chceš zosúladovať ohľadom dph. Manžel si odpočíta z nakúp.auta , ale musí ísť o úžit.auto typu N a nie M. a zároveň bude služby faktúrovať združeniu. A čo sa týka odpisu, odpis si vo svojich výdavkoch uplatní len manžel.,pokiaľ autom. neprefaktur. do združenia, ak ho predá do združenia tak odpis si uplatní združenie pozri si § 23 ods.6 zákono dani z príjmu. Kde sa hovorí:

6) Hmot.majetok a nehmot.majetok individ.určený a poskytnutý združeniu bez právnej subjektivity na spoločné využitie účastníkov združenia odpisuje ten účastník združenia, ktorý majetok poskystol na spoločné užívanie účastníkom združenia.
Naposledy upravil renča1 : 28.08.06 at 15:22
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Prepáč, urobila som preklep a nedá sa mi vstúpiť do príspevku, tak ženie ods. 3 ale ods.7 pri § 49 zákon o dph. Ak sa prefaktur.už.autom.do združenia, tak je to o.k. príspevok č.6 je správny.
Naposledy upravil renča1 : 28.08.06 at 14:58
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Rebeka, podľa čoho vieš, že keď je auto na IČO, nie je BSM? To sa mi nezdá... Nám povedali na DÚ inak.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

renča1
Správnu odpoved máš v príspevku č.1,2. Neviem čo chceš zosúladovať ohľadom dph. Manžel si odpočíta z nakúp.auta , ale musí ísť o úžit.auto typu N a nie M. a zároveň bude služby faktúrovať združeniu. A čo sa týka odpisu, odpis si vo svojich výdavkoch uplatní len manžel.,pokiaľ autom. neprefaktur. do združenia, ak ho predá do združenia tak odpis si uplatní združenie pozri si § 23 ods.6 zákono dani z príjmu. Kde sa hovorí:

6) Hmot.majetok a nehmot.majetok individ.určený a poskytnutý združeniu bez právnej subjektivity na spoločné využitie účastníkov združenia odpisuje ten účastník združenia, ktorý majetok poskystol na spoločné užívanie účastníkom združenia.
Dobrý deň! Vďaka za všetky rady... Mám však dojem, že som z toho domotanejšia, ako na začiatku... Prečo vlastne nemôže zostať všetko tak ako je, /majiteľ - manžel, daň z motorových vozidiel - manžel, odpisy - manžel/ aby si manžel uplatnil len nadmerný odpočet DPH, ktorý by mu jednoducho DU vrátil? Veď úžitkový automobil používa na podnikanie /v združení/. Nanajvýš by mohol spísať so združením dohodu, že poskytuje auto na výlučné využívanie združenia. Prečo musí fakturovať združeniu služby? A aké služby má fakturovať? V akej výške? Ak bude fakturovať združeniu služby, tak vlastne tie odpisy nemajú preňho žiadnu cenu... Alebo mi niečo ušlo?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Rebeka1
To nie je pravda, os.automobil nie je v BSM, auto by bolo v BSM vtedy, keby os.automobil nebol kúpený na IČO, IČ DPH.V bSM by bolo vtedy, keby bolo vedené na manžela, manželku ale len ako na fyz.osobu-občana. Vtedy by os.auto bolo v bezpodielov. spoluvlast.manželov (BSM).
Tento názor podľa mňa nemá oporu v zákone. Podľa § 143 Občianskeho zákonníka: "V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka." Pokiaľ teda trvá BSM (resp. nie je zúžené v zmysle § 143a OZ) , auto nadobudnuté počas trvania manželstva, ktoré nebolo nadobudnuté dedemím alebo darom, je spoločným majetkom bez ohľadu na spôsob nadobudnutia (na IČO alebo nie) a nato, či je zaradené do obchodného majetku podnikajúceho manžela alebo nie.
Keďže ide o spoločný majetok, ktorý na podnikanie využívajú obaja manželia, pri odpisovaní je potrebné postupovať v súlade s § 6 ods. 14 zákona o dani z príjmov - odpisy sa rozdelia medzi oboch manželov v pomere, v akom automobil využívajú na podnikanie (v prípade zmluvy o združení, keď automobil ani jeden z manželov nevyužíva na podnikateľskú činnosť mimo združenia, v pomere určenom v zmluve o združení - spravidla 50:50).
Naposledy upravil andrej_rv : 29.08.06 at 10:14
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Anna Jačeková
Prečo vlastne nemôže zostať všetko tak ako je, aby si manžel uplatnil len nadmerný odpočet DPH, ktorý by mu jednoducho DU vrátil? Veď úžitkový automobil používa na podnikanie /v združení/. Nanajvýš by mohol spísať so združením dohodu, že poskytuje auto na výlučné využívanie združenia. Prečo musí fakturovať združeniu služby? A aké služby má fakturovať? V akej výške? Ak bude fakturovať združeniu služby, tak vlastne tie odpisy nemajú preňho žiadnu cenu... Alebo mi niečo ušlo?
Nie je to v zákone jednoznačne povedané, ale v náväznosti na § 4 ods. 2 a 3 ZDPH za činnosť združenia vyhotovuje daňové doklady poverený člen združenia svojím menom. (Ostatní členovia združenia vyhotovujú svojím menom daňové doklady za podnikateľskú činnosť vykonávanú mimo činnosti združenia.) Právo odpočítať daň z tovarov a služieb za združenie vzniká poverenej osobe združenia a ostatným členom združenia vzniká právo odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použijú len na účely svojho podnikania. Ak manžel mimo združenia nepodniká, z hľadiska zákona DPH podľa môjho názoru nedosahuje ani zdaniteľné príjmy (podáva nulové daňové priznanie). A formálne teda zrejme ani nespĺňa podmienku pre odpočítanie DPH z nakúpeného automobilu v zmysle § 49 ods. 2 ZDPH: "Platiteľ môže odpočítať ...daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ..."
Názorov a pohľadov na odpočet DPH v tomto prípade je určite viac, ale z hľadiska predchádzania zbytočným sporom so správcom dane je asi z hľadiska DPH najjednoduchším riešením, aby manžel predal auto manželke riadnou faktúrou. DPH z nákupu i predaja si samozrejme uvedie v daňovom priznaní za príslušné obdobie a potom bude naďalej podávať nulové priznanie.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

andrej_rv
Nie je to v zákone jednoznačne povedané, ale v náväznosti na § 4 ods. 2 a 3 ZDPH za činnosť združenia vyhotovuje daňové doklady poverený člen združenia svojím menom. (Ostatní členovia združenia vyhotovujú svojím menom daňové doklady za podnikateľskú činnosť vykonávanú mimo činnosti združenia.) Právo odpočítať daň z tovarov a služieb za združenie vzniká poverenej osobe združenia a ostatným členom združenia vzniká právo odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použijú len na účely svojho podnikania. Ak manžel mimo združenia nepodniká, z hľadiska zákona DPH podľa môjho názoru nedosahuje ani zdaniteľné príjmy (podáva nulové daňové priznanie). A formálne teda zrejme ani nespĺňa podmienku pre odpočítanie DPH z nakúpeného automobilu v zmysle § 49 ods. 2 ZDPH: "Platiteľ môže odpočítať ...daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ..."
Názorov a pohľadov na odpočet DPH v tomto prípade je určite viac, ale z hľadiska predchádzania zbytočným sporom so správcom dane je asi z hľadiska DPH najjednoduchším riešením, aby manžel predal auto manželke riadnou faktúrou. DPH z nákupu i predaja si samozrejme uvedie v daňovom priznaní za príslušné obdobie a potom bude naďalej podávať nulové priznanie.
Ale v tom prípade by mal urobiť aj prepis držiteľa v technickom preukaze a následne zrušiť zaplatenú daň z motorových vozidiel, aby ju priznala a zaplatila manželka?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Keď som reagovala na Tvoj príspevok, brala som do úvahy najmä Tvoju vetu: Vznikol však problém, ako si má združenie nárokovať DPH, keď na faktúre nie je uvedené IČ DPH poverenej osoby. Na znení svojho príspevku vzhľadom na uvedené trvám. Čítajúc pokračovanie problému som presvedčená, že je potrebné zaujať jednoznečné stanovisko k najvhodnejšiemu spôsobu obstarania auta, a jeho následnému užívaniu.
l/Alebo automobil obstará združenie - poverená osoba
2/Alebo ho obstará manžel ako nepoverená osoba.
V oboch prípadoch je stanovisko jednoznačné, uvedené v príspevku andrej rv.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Neviem z akej príčiny to manželia SZČO riešili touto cestou .....ale snáď dôvod na to bol .

Dodatkom k zmluve o združení , by bolo vhodné túto lízingovú zmluvu zahrnúť , vyznačiť účel používania výlučne pre účel združenia a podopísať obe strany .Tento dodatok k zmluve odovzdať na DÚ k registrácii.

Ak manžel na svoje IČ a IČ DPH uzatvoril zmluvu o nájme úžitkového vozidla , tak toto vozidlo by som účtovala v účtovníctve manžela spolu aj so všetkými patriacimi výdavkami .Na konci roka v rámci účtovných uzávierkových operácii , by som vystornovala všetky existujúce výdavky a tieto pripočítala opäť cez ÚUO k výdavkom združenia.V prípade daňovej kontroli, budú kontrolovať oba peňažné denníky .Pridržiavam sa toho , že auto bude výlučne pre potreby združenia .

Odpočet DPH by vykazoval v DP manžel.
Naposledy upravil Zita5 : 29.08.06 at 09:52
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

maturantka
Pokiaľ sú manželia, auto je v bezpodielovom spoluvlastníctve, t. j. vlastníkom je rovnako on ako i manželka, nezáleží, čo je v TP. Platiť daň z MV tak môže bez problémov ten, kto využíva na podnikanie. To isté platí i o odpisoch. Záleží, do akých nákladov ho chceš dostať - do individuálnych alebo do združenia?
Pozor:

Platiť daň z MV tak MUSÍ ten, kto využíva


zmena platná od cca novembra 1995, alobo 1994-


apo
0 0
Načítať ďalšie