Zavrieť

Porady

konateľ

Ahojte.

Prosím o radu. Manžel je konateľom spoločnosti ( je jej jediným spoločníkom, majiteľ). Ú čtovníčka ho zaradila ako zamestnanca a vykazuje mu minimálnu mzdu a z toho platí odvody. Manžel je aj SZČO a odvody platí aj tam.
Dočítala som sa že konateľ odvody do soc. poisťovne neplatí a platí len 10% do zdravotnej z výšky odmeny. Ak to tak je stačí keď sa mu zmení pracovná zmluva na konateľa ( nie zamestnanec) a bude odvody platiť len do zdravotnej? Poraďte ako to zmeniť. Som síce účtov. ale pre rozpočtovky a v tomto nemám jasno. Ďakujem.
Usporiadat
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Konateľ je konateľom v zmysle Obchodného zákonníka a nemôže mať na túto funkciu uzatvorenú pracovnú zmluvu. Zvyčajne je na funkciu konateľa uzatvorená mandátna zmluva. Z odmeny konateľa sa platí len ZP a daň.
Ak pre firmu nevykonáva inú prácu (ktorá by spadala pod Zákonník práce), treba pracovný pomer ukončiť.
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

Všetkým ďakujem.
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

Ahojte ešte mám otázku. Keď urobíme mandátnu zmluvu môže si konateľ uplatniť cestovné náhrady pri pracovnej ceste, stravné, náhrady cestovných výdavkov ak cestuje osobným vozidlom ? Musí zaplatiť daň z motorových vozidiel? Dík
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
konateľ si môže uplatniť cestovné.
http://www.porada.sk/t8080-konatel-a...acovn%E1+cesta
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Daň z MV nemusí platiť.
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

Srdečná vďaka. Gabi
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

Ahojte čítam tu o konateľovi firmy. Pochopila som to dobre. Spoločník v s.r.o. je zároveň aj konateľ vo firme nemôže mať uzatvorenú pracovnú zmluvu, ale mandátnu zmluvu?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
konateľ nemôže mať z titulu konateľstva PZ. Ale môže ju mať ako zamestnanec, napr. obch. zástupca.
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

Takže bude pre s.r.o. vystupovať ako konateľ bez pracovného pomeru a bez odmeny. a uzatvorí pracovnú zmluvu na nejakú činnosť a bude vystupovať ako zamestnanec. ako konateľ nemá žiadne odvody ani príjmy (len príjem zo zisku na konci roka ako spoločník) a ako zamestnanec všetky odvody z príjmu podľa pracovnej zmluvy?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
- môže byť.
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

ďakujem za rady.
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

Ahojte ešte sa chcem vrátiť k tomu problému konateľ. Chcem si len odobriť či to takto môže byť.
1. konateľ (štatutárny zástupca) a zároveň aj spoločník....v s.r.o. si uzatvrorí mandátnu zmluvu s nejakou odmenou. Prihlási sa do ZP ako konateľ a platí odvody do ZP a daň z príjmu vyplývajúci z mandátnej zmluvy
2. konateľ uzatvorí PZ v s.r.o. na nejakú činnosť a prihlási sa do ZP, SP ako zamestnanece. A všetky odvody normálne.
Môže mať konateľ aj mandátnu zmluvu a aj PZ v jednej s.r.o?
A do ZP samusí prihlásiť aj ako konateľ a aj ako zamestnanec alebo stačí len ako konateľ?
Ďakujem
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Mám obdobný problém s konateľstvom - som SZČO kde si platím odvody a zároveň som aj konateľkou v jednej sro. Musím sa prihlásiť do ZP aj ako konateľka? Čo sa týka zmluvy ja mám zmluvu o konateľstve a nie mandátnu. Môže to byť? A môj tretí problém je nasledovný: ako to bude s odmenou konateľa keď som od septembra na PN?
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

va1ke
Ahojte ešte sa chcem vrátiť k tomu problému konateľ. Chcem si len odobriť či to takto môže byť.
1. konateľ (štatutárny zástupca) a zároveň aj spoločník....v s.r.o. si uzatvrorí mandátnu zmluvu s nejakou odmenou. Prihlási sa do ZP ako konateľ a platí odvody do ZP a daň z príjmu vyplývajúci z mandátnej zmluvy
2. konateľ uzatvorí PZ v s.r.o. na nejakú činnosť a prihlási sa do ZP, SP ako zamestnanece. A všetky odvody normálne.
Môže mať konateľ aj mandátnu zmluvu a aj PZ v jednej s.r.o?
A do ZP samusí prihlásiť aj ako konateľ a aj ako zamestnanec alebo stačí len ako konateľ?
Ďakujem
Áno, v jednej firme môže mať konateľ aj mandátnu zmluvu a aj PZ.
On sa prihlási ako konateľ (v prípade, že poberá odmenu) a ako zamestnanca ho prihlási zamestnávateľ.
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

mysimis
Mám obdobný problém s konateľstvom - som SZČO kde si platím odvody a zároveň som aj konateľkou v jednej sro. Musím sa prihlásiť do ZP aj ako konateľka? Čo sa týka zmluvy ja mám zmluvu o konateľstve a nie mandátnu. Môže to byť? A môj tretí problém je nasledovný: ako to bude s odmenou konateľa keď som od septembra na PN?
Musíš sa prihlásiť do ZP ako konateľka.
K zmluve o konateľstve sa neviem vyjadriť.
Odmenu konateľa, keď si na PN by mala riešiť konateľská (mandátna)zmluva.
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

azuz
Áno, v jednej firme môže mať konateľ aj mandátnu zmluvu a aj PZ.
On sa prihlási ako konateľ (v prípade, že poberá odmenu) a ako zamestnanca ho prihlási zamestnávateľ.
ďakujem za odpoveď. môže nastať aj taká situácia, že v s.r.o. je založená od 1.8. on je v nej zamestnaný od 21.8 a mandátna zmluva na odmenu bude až teraz v novembri?
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

Prepáčte že sa ešte vrátim k tejto téme. Snažila som sa preštudovať všetko čo som ku konateľovi našla a zdá sa mi, že som sa asi stratila. Rozumiem tomu dobre?
Konateľ,ktorý je zároveň jediný spoločník a ešte je SZČO.
Konateľ bez odmeny ( na základe zmluvy o výkone funkcie) neplatí zdravotnú ani sociálnu ani daň ( veď nemá z čoho)
Ako spoločník ( neviem akú má mať zmluvu) z odmeny zdrav.poistenie 4% + organizácia 10% - najmenej z min. mzdy teda odmena je 7 600,-- Sk (musí byť dodraná min. mzda?), sociálne neplatí a daň zo 7600 nevyjde
SZČO - odvody podľa vymeriavacieho základu najmenej však podľa min. mzdy
ZP - 1 064,--, SP - 2 520,--
Prosím Vás idem na to správne alebo to mám pomýlené. Srdečná vďaka. Gabi
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Spoločník nemusí poberať za prácu pre s.r.o. odmenu.

Ak ju poberá:
- nemusí mať žiadnu zmluvu
- platí daň zo závislej činnosti (ak si uplatňuje nezd.čiastku, tak daň môže byť nulová)
- a ako "zamestnanec" na účely zákona o ZP platí preddavky do ZP on i firma, minimálny VZ v tomto prípade určený nie je - ZZP_§13_ods.15 (posledná veta).
- do SP sa neplatí vôbec nič.

SZČO - minimum na ZP je do konca roka 966 Sk, na SP obvykle 2520 Sk.
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

Srdečná vďaka Gabi2
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

Takže stačí keď manželovi urobím zmluvu o výkone funkcie a bude platiť len zdravotné poistenie ? Doteraz bol vedený ako zamestnanec a platili sme aj soc.odvody ( všetko ako zo mzdy) Ďakujem. Gabi2
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať