Zavrieť

Porady

DPH - kontrola

Prosím Vás o radu. Dnes sme mali daňovú kontrolu na DPH a našli mi v pokladni
pokladničný blok od inej firmy na kúpu materiálu na sumu 50 095,- Sk. Vôbec som si to v návale práce neuvedomila, že prekračuje povolený limit 50.000,- na uplatnenie DPH. Dostanem pokutu a doklad bude vyňatý z uplatnenia DPH. Toto je moja chyba, už sa nedá asi nič robiť. Materiál sme ďalej predali, mám pocit, že sme poškodení vickrát. Z predaného sme odviedli DPH, aj keď nárok na odpočet nemáme. Nedá sa s tým niečo robiť aby sme nemuseli odviesť DPH z predaného materiálu?
Chcem sa opýtať, môže firma vystaviť takýto doklad ktorý prevyšuje stanovenú hranicu?
Usporiadat
nina100 nina100

nina100 je offline (nepripojený) nina100

Tak dnes sa mi mobilom ohlásili danováci, ze by chceli I.Q.2007 prejsť... , tak mam dovolenku do piatku a potom sa im mám ozvať... tak uvidíme, mali sme nadmerný odpočet 200 tis. - tak si to prídu skontrolovať. A mám po dovolenke, hmmmm....
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Obraciam sa na Vás s prosbou o názor resp. radu. Prebieha u nás daňová kontrola k DPH. Chcú nám dať pokutu za zle vystavené faktúry a tu je kameň úrazu. Ja som si až doteraz skutočne myslela že to vystavujeme správne a dokonca to niektoré firmy od nás tak vyžadovali, a pani daňovačky tvrdia že z hľadiska DPH je to nesprávne a keď sme sa ich opýtali ako by to malo byť tak mi pani povedala že nevie, ale proste z hľadiska DPH je to nesprávne. Tak teraz fakt neviem kto má pravdu a tu je konkrétny problém jedná sa o zálohu.
Fi podpísala zmluvu o dielo na vystavbu objektu kde je uvedená aj záloha na práce.
1. r. 2006 vystavená zálohová fa na 8mil Sk
2. r.2006 platba prišla - vystavená ostrá fa s vyčíslenou DPH, fi DPH odviedla DÚ
3.r. 2006 až 2007 firma faktúruje odberateľovi vykonané práce /neponižuje zálohu
4.r.2007,2008 firma faktúruje vykonané práce ale odpočítava čiastkovo aj zálohovú platbu, čiže fa sú nulové.
vystavená fa vyzerá takto: práce 1mil SK a DPH
odpočet zálohovej platby -1mil a - DPH
celková fakt. suma 0Sk a 0 DPH
no a toto tvrdia že sa nemá vystavovať faktúra ale že sme to mali urobiť nejako ináč napr. interne a aj svojmu odberateľovi nevystavovať fa ale interný doklad. Ja viem že odberateľ by mi v živote interný doklad neprevzal tak ako to vôbec má byť. Viete mi niekto pomôct v tom aby som v tom mala jasno? O týžden ideme spísať zápisnicu tak by som bola rada nato nachystaná. Vrelá vďaka.
PS: ešte jedná otázočka do koľkých dní zvykne Daňové riaditeľstvo odpovedať na podnety a otázky. Vďaka.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
bv_alexandra Pozri príspevok
Obraciam sa na Vás s prosbou o názor resp. radu. Prebieha u nás daňová kontrola k DPH. Chcú nám dať pokutu za zle vystavené faktúry a tu je kameň úrazu. Ja som si až doteraz skutočne myslela že to vystavujeme správne a dokonca to niektoré firmy od nás tak vyžadovali, a pani daňovačky tvrdia že z hľadiska DPH je to nesprávne a keď sme sa ich opýtali ako by to malo byť tak mi pani povedala že nevie, ale proste z hľadiska DPH je to nesprávne. Tak teraz fakt neviem kto má pravdu a tu je konkrétny problém jedná sa o zálohu.
Fi podpísala zmluvu o dielo na vystavbu objektu kde je uvedená aj záloha na práce.
1. r. 2006 vystavená zálohová fa na 8mil Sk
2. r.2006 platba prišla - vystavená ostrá fa s vyčíslenou DPH, fi DPH odviedla DÚ
3.r. 2006 až 2007 firma faktúruje odberateľovi vykonané práce /neponižuje zálohu
Prečo ste zálohu neponižovali ? Uhrádzali Vám tieto fa?
4.r.2007,2008 firma faktúruje vykonané práce ale odpočítava čiastkovo aj zálohovú platbu, čiže fa sú nulové.
Sú vystavené OK.
vystavená fa vyzerá takto: práce 1mil SK a DPH
odpočet zálohovej platby -1mil a - DPH
celková fakt. suma 0Sk a 0 DPH
OK
no a toto tvrdia že sa nemá vystavovať faktúra ale že sme to mali urobiť nejako ináč napr. interne a aj svojmu odberateľovi nevystavovať fa ale interný doklad. Ja viem že odberateľ by mi v živote interný doklad neprevzal tak ako to vôbec má byť. Viete mi niekto pomôct v tom aby som v tom mala jasno? O týžden ideme spísať zápisnicu tak by som bola rada nato nachystaná. Vrelá vďaka.
PS: ešte jedná otázočka do koľkých dní zvykne Daňové riaditeľstvo odpovedať na podnety a otázky. Vďaka.
Interný doklad, ako to vyplýva z názvu, slúži na vnútorné potreby účtovnej jednotky.

Nechal by som daňovníčky nech o dajú do protokolu svoj názor. Musia napísať, ktorý § zákona ste tým porušili.
Do vyjadrenia k protokolu dajte zapísať, že sa k nemu vyjadríte písomne v zákonnej lehote. Dajte vedieť o čo opierajú svoje tvrdenia. Mám za to, že ich nemajú o čo oprieť.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Prečo ste zálohu neponižovali ? Uhrádzali Vám tieto fa?
Pretože sme sa dohodli že zálohu budeme odpočítavať až ku koncu stavby
Áno uhrádzali nám ich.
Ja si tiež myslím že nemajú, o ktorý par. by sme sa príp. mohli my oprieť aby sme im dokázali že nemajú pravdu?
PS: ešte jedná otázočka do koľkých dní zvykne Daňové riaditeľstvo odpovedať na podnety a otázky. Vďaka.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

bv_alexandra Pozri príspevok
Obraciam sa na Vás s prosbou o názor resp. radu. Prebieha u nás daňová kontrola k DPH. Chcú nám dať pokutu za zle vystavené faktúry a tu je kameň úrazu. Ja som si až doteraz skutočne myslela že to vystavujeme správne a dokonca to niektoré firmy od nás tak vyžadovali, a pani daňovačky tvrdia že z hľadiska DPH je to nesprávne a keď sme sa ich opýtali ako by to malo byť tak mi pani povedala že nevie, ale proste z hľadiska DPH je to nesprávne. Tak teraz fakt neviem kto má pravdu a tu je konkrétny problém jedná sa o zálohu.
Fi podpísala zmluvu o dielo na vystavbu objektu kde je uvedená aj záloha na práce.
1. r. 2006 vystavená zálohová fa na 8mil Sk
2. r.2006 platba prišla - vystavená ostrá fa s vyčíslenou DPH, fi DPH odviedla DÚ
3.r. 2006 až 2007 firma faktúruje odberateľovi vykonané práce /neponižuje zálohu
4.r.2007,2008 firma faktúruje vykonané práce ale odpočítava čiastkovo aj zálohovú platbu, čiže fa sú nulové.
vystavená fa vyzerá takto: práce 1mil SK a DPH
odpočet zálohovej platby -1mil a - DPH
celková fakt. suma 0Sk a 0 DPH
no a toto tvrdia že sa nemá vystavovať faktúra ale že sme to mali urobiť nejako ináč napr. interne a aj svojmu odberateľovi nevystavovať fa ale interný doklad. Ja viem že odberateľ by mi v živote interný doklad neprevzal tak ako to vôbec má byť. Viete mi niekto pomôct v tom aby som v tom mala jasno? O týžden ideme spísať zápisnicu tak by som bola rada nato nachystaná. Vrelá vďaka.
PS: ešte jedná otázočka do koľkých dní zvykne Daňové riaditeľstvo odpovedať na podnety a otázky. Vďaka.
ten interný doklad zo strany DÚ nebude,m radšej komentovať,..
Mňa však trošku mýlia niektoré pojmy Tebou uvedené a môže sa stať, že to môže mať za následok iný pohľad.
V roku 2006 ste prijali platbu na základe zálohovej faktúry. Ty píšeš, že ste vystavili ostrú ....čo myslíš pod týmto pojmom, nakoľko väčšinou tak označujeme konečnú súhrnnú. To znamená, že niekde na konci by po dokončení tejto etapy mala byť vystavená konečná faktúra s odpočtom DPH- či tu nie je akýsi zádrhel..
Ak ste však na každé plnenie /čiastkové/ vystavovali faktúru a odvádzali DPH bez odpočtu zálohy neviem aké by tu mali mať námietky- DÚ dostal vlastne akoby dopredu DPH.

Principiálne odvod DPH sa musí vždy konať na základe faktúry
/za ktorú môže byť považovaná napr. aj Zmluva /a nie na základe nejakého interného dokladu.
Naposledy upravil evina : 20.01.08 at 19:42
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
bv_alexandra Pozri príspevok
Pretože sme sa dohodli že zálohu budeme odpočítavať až ku koncu stavby
Áno uhrádzali nám ich.
Ja si tiež myslím že nemajú, o ktorý par. by sme sa príp. mohli my oprieť aby sme im dokázali že nemajú pravdu?
PS: ešte jedná otázočka do koľkých dní zvykne Daňové riaditeľstvo odpovedať na podnety a otázky. Vďaka.
Napr. §19/1, §71, ťažko mi je predpokladať, o čo chcú oprieť svoj názor.

Mailom som mal odpoveď aj do 7 dní, písomne som už čakal aj viac ako mesiac.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

evina Pozri príspevok
ten interný doklad zo strany DÚ nebude,m radšej komentovať,..
Mňa však trošku mýlia niektoré pojmy Tebou uvedené a môže sa stať, že to môže mať za následok iný pohľad.
V roku 2006 ste prijali platbu na základe zálohovej faktúry. Ty píšeš, že ste vystavili ostrú ....čo myslíš pod týmto pojmom, nakoľko väčšinou tak označujeme konečnú súhrnnú. To znamená, že niekde na konci by po dokončení tejto etapy mala byť vystavená konečná faktúra s odpočtom DPH- či tu nie je akýsi zádrhel..

Ak ste však na každé plnenie /čiastkové/ vystavovali faktúru a odvádzali DPH bez odpočtu zálohy neviem aké by tu mali mať námietky- DÚ dostal vlastne akoby dopredu DPH.

Principiálne odvod DPH sa musí vždy konať na základe faktúry
/za ktorú môže byť považovaná napr. aj Zmluva /a nie na základe nejakého interného dokladu.
Skúsim to teda ešte raz popísať:
1.zálohová fa na sumu 8215000,- SK
2. na základe prijatej platby vystavená vyúčtovacia/ja tomu hovorím ostrá/ fa s vyčíslenou dph fa vyzerala takto:
- zálohová fa č. X suma 6903361,- DPH 1311639,- spolu 8215000,-SK
- prijatá platba k zálohovej fa -8215000,-SK DPH-0,-Sk spolu -8215000 Sk
- k úhrade nula.
3. firma vykonáva práce a faktúruje mesačne podľa zmluvy tieto vykonané práce a materiál. Zálohu neponižuje pretože tá sa bude ponižovať až ku koncu stavby.
fa vyzerajú:
- práce dľa súpisu prác 1000000SK DPH 119000SK Spolu 1119000,-SK
k úhrade 1119000,-Sk
4. Stavba sa blíži ku koncu a tak začíname ponižovať fa
faktúry vyzerajú takto:
práce dľa vykonaných prác 1000000,-SK 119000,,-Sk Spolu 1119000,-SK
odpočet zálohovej platby -1000000,-Sk -119000,-SK SPolu-1119000,-SK
k úhrade 0,-SK
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

bv_alexandra Pozri príspevok
Skúsim to teda ešte raz popísať:
1.zálohová fa na sumu 8215000,- SK
2. na základe prijatej platby vystavená vyúčtovacia/ja tomu hovorím ostrá/ fa s vyčíslenou dph fa vyzerala takto:
- zálohová fa č. X suma 6903361,- DPH 1311639,- spolu 8215000,-SK
- prijatá platba k zálohovej fa -8215000,-SK DPH-0,-Sk spolu -8215000 Sk
- k úhrade nula.
3. firma vykonáva práce a faktúruje mesačne podľa zmluvy tieto vykonané práce a materiál. Zálohu neponižuje pretože tá sa bude ponižovať až ku koncu stavby.
fa vyzerajú:
- práce dľa súpisu prác 1000000SK DPH 119000SK Spolu 1119000,-SK
k úhrade 1119000,-Sk
4. Stavba sa blíži ku koncu a tak začíname ponižovať fa
faktúry vyzerajú takto:
práce dľa vykonaných prác 1000000,-SK 119000,,-Sk Spolu 1119000,-SK
odpočet zálohovej platby -1000000,-Sk -119000,-SK SPolu-1119000,-SK
k úhrade 0,-SK
Na faktúre k prijatej platbe /už samotný názov tomu napovedá/, ste nemali uviesť odpočet zálohy. Täú platbu ste už prijali a je jasné, že k úhrade je nula o.i.
Tu si mala mať zaúčtované 221/324 8 125 OOO.
Faktúru , ktorú si vystavila na základe platby máš len pre účely DPH. Mohla by som povedať, že vy ste tam odpočítali zálohu /i keď bez rozpisu DPH/, ktorú potom znova odpočítavate až na druhý rok a DÚ pri spôsobe fakturácie (nevidela som tie doklady a aby nebol tu problém/ - potom ďalej konečné faktúry, ktoré boli zrejme na základe dokončenia čiastkových prác, a potom zas ďalej faktúry berúce do úvahy odpočet zálohy spred dvoch rokov..... môže mať pocit chaosu.
Ten odpočet zálohy na zálohovej faktúre považujem za formálnu chybu /aj keď formálna chyba na doklade môže mať zlé následky/, spôsob odpočtu zálohy za nie celkom štandardný - ale prosím - myslím si však, že DPH ste odviedli správne, ak ste odviedli:
-celú DPH z faktúry na základe prijatej platby
- celú DPH z faktúr, kde ste nevykonali odpočet zálohy
- rozdiel z DPH -t.j. vlastne žiadnu DPH z faktúr s odpočtom zálohy.

Podotýkam, že bez znalosti Zmluvy - či ste vôbec mali takto fakturovať musíte brať s rezervou.
Samozrejme ak budete vedieť presný problém, ktorý v tom DÚ vidí, ozrejmí sa i nám viac...Oni Vám musia povedať porušenie § presne ako bolo spomínané vyššie a hneď to bude jasnejšie... Nepovažujú prvú faktúru aj oni za ostrú???

Samozrejme vysporiadanie DPH sa v žiadnom prípade nemôže vykonávať na základe interného dokladu-len tu mi to troška zaváňa tým, že im sa práve môže zdať nesúlad medzi
Zmluvou a fakturáciou....
Naposledy upravil evina : 21.01.08 at 09:02
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Ďakujem za odpovede, a k tej DPH áno odviedli sme ju tak ako sa pýtate.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať