Zavrieť

Porady

§53 ods.5-DPH ukradnuté leas.vozidlo

Dufam,že zadávam na dobrom mieste moju otázku. Ešte sa nešikovne orientujem v otvorených témach.
Od októbra 2006 sme leasingovali užitkové vozidlo /s možnosťou odpočtu
DPH/. V decembri nám ju ukradli. Nieviem aká povinnosť mi vzniká v zmysle
zákona o DPH. § 53 ods. 5 udáva povinnosť odvodu DPH z ukradnutého
majetku, pri ktorej bola odpočítaná daň. Ja som odpočet dane uplatnila
zo zvýšenej splátky a z dvoch mesačných splátok. Najprv som uplatnené
odpočty chcela dôsledku krádeže odviesť, avšak v DUPP som našla komentár, ktorý trvdí, že i keď pri nových leasingoch učtujem o vozidle, vlastníkom zostáva leasingová spoločnosť a jej vzniká povinnosť odvodu
DPH dôsledku krádeže. Mne bola poskytnutá služba - prenájom. Vyplýva mi
zo zákona o DPH neaká povinnosť?
Prosím pomôžte, ako máte v temé skúsenosť. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    V § 53 ods. 5 ZDPH sa uvádza, že platiteľ dane je povinný odviesť daň v prípade krádeže tovaru t.j. hmotného majetku. Keďže leasing - poskytnutie práva užívať hmotný majetok je v zmysle § 9 ods. 1 písm. b) ZDPH poskytnutím služby, pre nájomcu podľa môjho názoru povinnosť vrátiť spätne uplatnenú DPH z jednotlivých splátok pri odcudzení predmetu leasingu v žiadnom prípade nevzniká. Navyše, nájomca je len užívateľom, nie vlastníkom prenajatej veci - DPH zníženú o doteraz odvedenú daň je povinný pri krádeži odviesť vlastník, teda prenajímateľ (leasingová spoločnosť).

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    andrej_rv
    V § 53 ods. 5 ZDPH sa uvádza, že platiteľ dane je povinný odviesť daň v prípade krádeže tovaru t.j. hmotného majetku. Keďže leasing - poskytnutie práva užívať hmotný majetok je v zmysle § 9 ods. 1 písm. b) ZDPH poskytnutím služby, pre nájomcu podľa môjho názoru povinnosť vrátiť spätne uplatnenú DPH z jednotlivých splátok pri odcudzení predmetu leasingu v žiadnom prípade nevzniká. Navyše, nájomca je len užívateľom, nie vlastníkom prenajatej veci - DPH zníženú o doteraz odvedenú daň je povinný pri krádeži odviesť vlastník, teda prenajímateľ (leasingová spoločnosť).
    Tovarom podľa zákona o DPH sú akékoľvek hnuteľné veci, t.j. aj automobil

    §53 ZoDPH
    (5) V prípade krádeže tovaru, pri ktorom platiteľ odpočítal daň, je platiteľ povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane; ak je tovar predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu,26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. Ak bol odcudzený tovar, ktorý bol predmetom nájmu s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, odvedie platiteľ daň zníženú o daň, ktorú z tohto tovaru už odviedol, najviac však do výšky odpočítanej dane. Platiteľ daň odvedie za to zdaňovacie obdobie, v ktorom zistil krádež tovaru.


    Takže podľa mňa treba odviesť DPH.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Janka, ale platiteľom, ktorému bol odcudzený tovar (= dlhodobý majetok v jeho vlastníctve, aj keď nie v užívaní), je v tomto prípade leasingová spoločnosť, nie nájomca. Máš pravdu, DPH treba odviesť, ale musí ju odviesť prenajímateľ.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    andrej_rv
    Janka, ale platiteľom, ktorému bol odcudzený tovar (= dlhodobý majetok v jeho vlastníctve, aj keď nie v užívaní), je v tomto prípade leasingová spoločnosť, nie nájomca. Máš pravdu, DPH treba odviesť, ale musí ju odviesť prenajímateľ.
    Ďakujem..........

    §53 ods.5-DPH ukradnuté leas.vozidlo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.