Zavrieť

Porady

zrážky zo mzdy - exekúcia

Prišiel mi príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy. Chcem sa spýtať, ako vypočítam sumu, z ktorej môžem vykonať zamestnancovi zrážku.
Ďakujem za každú radu!
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

witch Pozri príspevok
Mám podobný prípad, výpočet pre zrážku je v mínuse. Ale zamestnanec sa vyjadril, že sa dohodol s exekútorom, že mu zrazíme nejakú minimálnu čiastku a budeme ju ex. posielať. Je možný taký postup? Môžme spísať dohodu so zamestnancom o dobrovolnej zrážke na sumu napr. 15€?
Podľa §73 EP zrážky vo väčsom rozsahu je prípustné vykonávať len ak s tým povinný súhlasí, pritom nie je možne siahnuť na nepostihnuteľné sumy. Súhlas by som vyžadovala písomne.
1 0
Ivana 1511 Ivana 1511

Ivana 1511 je offline (nepripojený) Ivana 1511

§ 281 občiansky súdny poriadok hovorí že

Vykonávať zrážky zo mzdy vo väčšom rozsahu, ako dovoľujú ustanovenia tohto zákona, je neprípustné, a to i keď s tým povinný súhlasí.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ivana 1511 : áno, ale u neho sa nevykonávajú zrážky podľa OSP ale podľa Exekučného poriadku, čiže vyššie zrážky sú možné za podmienok ako som uviedla vyššie.
0 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
Jana Motyčková Pozri príspevok
Podľa §73 EP zrážky vo väčsom rozsahu je prípustné vykonávať len ak s tým povinný súhlasí, pritom nie je možne siahnuť na nepostihnuteľné sumy. Súhlas by som vyžadovala písomne.
Ďakujem za odpoveď. Nepostihnuteľná suma je aká, je to 60% z životného minima? Teda 111,22 €?
Naposledy upravil witch : 23.03.11 at 10:16
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak nejde o výživné, tak 111,22, ale aj plus na vyživované osoby, ak má.
0 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
Nie, nemá, takže len na povinného. Ďakujem pekne za odpovede!
0 0
cimovak cimovak

cimovak je offline (nepripojený) cimovak

Prosím o radu ešte som exekúcie neriešila. Prišiel mi exekučný príkaz na vymoženie:
-zostatku dopočítateľného výživného 608,59EUR
-bežného výživného 130,00EUR mesačne
-zostatku trov exekúcie 901,88 EUR.
Ako mám postupovať keď ide o zrážky z dvoch tretín zo mzdy.Je rozvedený .MJeden mesiac pracuje na dohodu s čistou len 150 EUR. Neskôr bude na zmluvu. Mám mu aj z dohody odviesť zrážky a ako to vypočítam? Ďakujem som v tom začiatočník.
0 0
tomášp tomášp

tomášp je offline (nepripojený) tomášp

mirkajanco Pozri príspevok
Prišiel mi príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy. Chcem sa spýtať, ako vypočítam sumu, z ktorej môžem vykonať zamestnancovi zrážku.
Ďakujem za každú radu!
Dobrý den.Potreboval by som poradiť.Mám jedno dieťa na ktoré platím riadne výživné zrážkami zo mzdy.Teraz mi prišla neprednostná exekúcia.Mne vyšiel výpočet:čistá mzda-677,99 ex.zrážky-335,05.Problém je v tom že útovníčka mi nepriznala dcéru ako vyživovanú osobu nakolko vraj nežijeme v spoločnej domácnosti.Po mojich námietkách zavolala exekútorovy,ten potvrdil správnosť jej výpočtou. Tým pádom mi zrazila 383,03.Niekde som čítal že vyživovaná osoba je tá osoba na ktorú povinný prispieva.Ak mám pravdu ako ju mám presvedčiť?Dakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Spoločná domácnosť nie je podstatná pre to, či je dieťa vyživovanou osobou. Vyživovanou osobou je každý na koho máš vyživovaciu povinnosť. Keby si na ňu nemal vyživovaciu povinnosť, nemusel by si platiť výživné. Takže dcéra určite je vyživovanou osobou.
Vyživovanou osobou pre exekučné zrážky ale nie je dieťa, na ktoré trvá výkon rozhodnutia na vymoženie pohľadávky výživného.

T.j. ak výživné platíš, resp. je ti zrážané na základe dohody medzi tebou a zamestnávateľom, dcéra je považovaná za tvoju vyživovanú osobu pre exekučné zrážky - jedná sa aj o prípady, kedy súd rozhodol o výške výživného ale ty ho normálne platíš. Toto rozhodnutie nechodí priamo zamestnávateľovi. A platíš to výživné buď zo svojho účtu alebo máš dohodu a zráža ti ho zamestnávateľ. Je to v princípe ten prípad, kedy môžeš mzdárke povedať aby ti to prestala zrážať a budeš si to platiť sám.

Ak ale na výživné existuje súdne rozhodnutie na zrážku zo mzdy alebo exekučná zrážka zo mzdy na výživné, potom táto pohľadávka výživného je prednostná a pre všetky exekučné zrážky sa dcéra nezapočítava do počtu vyživovaných osôb. Toto rozhodnutie chodí priamo zamestnávateľovi a zamestnávateľ ho musí rešpektovať. Nemôžeš prísť a povedať mzdárke, že už nechceš, aby ti to zrážala, źe si to budeš platiť sám.

Pri telefonáte s exekútorom mohlo dôjsť k nedorozumeniu aj z hľadiska pojmov používaných mzdárkou - aký druh zrážky výživného u teba realizuje.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 02.04.11 at 15:09
0 0
Liptáčik Liptáčik

Liptáčik je teraz online Liptáčik

Máme pracovníka na DoVP. Došiel exekúčny príkaz na zrážky zo mzdy. Môžem mu vypočítané zrážky zrážať aj odmeny na dohodu?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Liptáčik Pozri príspevok
Máme pracovníka na DoVP. Došiel exekúčny príkaz na zrážky zo mzdy. Môžem mu vypočítané zrážky zrážať aj odmeny na dohodu?
Áno.
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Dobrý deň, práve som dotelefonovala s exekútorkou a zaskočila ma s nasledovným usmernením...mám člena dozornej rady, na kt. prišla exekúcia, orkem príjmu u nás je zamestnaný na prac. pomer v inej spoločnosti...exekútrka mi povedala, že na nepostihnuteľné sumy má nárok iba u jedného zamestnávateľa...je to pravda???

Doteraz som nikdy neskúmala u zamestnancov, na kt. prišla exekúcia ich ďalšie zárobky a ani od exekútora som nikdy nedostala pokyn neuplatňovať nepostihnuteľné sumy z dôvodu ich uplatnenia niekde inde.

Poprosila som ju § kt. to rieši a nevedela hneď zareagovať, že si to preverí...nemáte niekto podobnú skúsenosť.

Ďakujem,

jana

už som dostala aj odpoveď od exekútorky...v exek. poriadku to rieši §88
(1) Ak exekútor prikazuje vykonať exekúciu zrážkami zo mzdy niekoľkým platiteľom mzdy, určí im jednotlivo, akú časť základnej sumy (§ 70) nemajú zrážať. Keby príjem povinného nedosahoval u niektorého platiteľa mzdy ani uvedenú časť základnej sumy, platiteľ mzdy je povinný oznámiť to exekútorovi. Exekútor potom znova určí, akú časť základnej sumy má každý platiteľ mzdy zrážať. Exekútor môže tiež určiť, najmä ak sa vykonávajú zrážky už len na bežné výživné, aby ich vykonával len niektorý z platiteľov mzdy a aby ostatní vo vykonávaní zrážok zatiaľ nepokračovali.

(2) Ak zrážky zo mzdy vykonáva niekoľko platiteľov mzdy zároveň, zašlú zrážky vždy exekútorovi. Exekútor preverí, či celkove zrazená suma neprevyšuje pohľadávku oprávneného. Ak ju neprevyšuje, vyplatí celú zrazenú sumu oprávnenému. Ak ju prevyšuje, vyplatí exekútor zo zrazenej sumy oprávnenému len toľko, koľko zodpovedá jeho pohľadávke, a zvyšok vráti povinnému. Výplatu zrazenej sumy oprávnenému, ako aj vrátenie jej zvyšku povinnému vykoná exekútor do siedmich dní odo dňa jej prijatia.

Možno to niekomu tiež pomôže,

pekný deň všetkým!
Naposledy upravil janber : 11.04.11 at 09:25 Dôvod: doplnenie
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ahojte,
prosim Vás o kontrolu výpočtu exekučných zrážok pri zamestnancovi, ktorý má manželku a 2 deti a jeho čistý príjem je 322,91 €a exekučné príkazy mi chodili v tomto poradí:
1.exekučný príkaz - neprednostná pohľadávka , zrážam 1/3 , t.j. 24,22 €
2. exekučný príkaz - prednostná pohľadávka , zrážam 2/3, t.j. 48,45
3. exekučný príkaz - prednostná pohľadávka, v poradí ????????
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Prvá tretina na neprednostnú pohľadávku 24,22 €, lebo prišla prvá v poradí.
Druhá tretina na prednostnú pohľadávku ale je to iba suma 24,22 €.
Prednostná pohľadávka, čo došla naposledy je v poradí. Exekútorovi písomne oznámiť, že už vykonávate prednostné zrážky a zatiaľ jeho pohľadávku evidujete v poradí.
1 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Andyke Pozri príspevok
Prvá tretina na neprednostnú pohľadávku 24,22 €, lebo prišla prvá v poradí.
Druhá tretina na prednostnú pohľadávku ale je to iba suma 24,22 €.
Prednostná pohľadávka, čo došla naposledy je v poradí. Exekútorovi písomne oznámiť, že už vykonávate prednostné zrážky a zatiaľ jeho pohľadávku evidujete v poradí.
Mám mierny chaos v týchto exekučných zrážkach, prvá neprednostná mi je jasná, ale druhá v poradí je prednostná a v exekučnom príkaze sa píše ,, vykonával z dvoch tretín mzdy povinného zrážky " podľa mňa by sa malo zrážať 48,45€ a tretia prednostná je v poradí...Potvrdí mi niekto tento môj názor, alebo ako to vlastne je?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

"Vykonával z dvoch tretín"... ale v súlade so zákonom, ktorý hovorí, že z prvej tretiny sa zrážky zrážajú v poradí, v akom došli (to je tých 24,22 na 1.neprednostnú zrážku) a z druhej tretiny sa zrážajú prednostné (čiže len druhá tretina ide na prednostnú zrážku - 24,22).
2 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ďakujem veľmi pekne
0 0
AnnaČ AnnaČ

AnnaČ je offline (nepripojený) AnnaČ

Prišla mi exekúcia na pracovníčku v hodnote 10000€. Žije v spoločnej domácnosti s manželom a synom 23 ročným, ktorí sú evidovaný na ÚP.
Jej čistá mzda je 301,87€. Vypočítala som správne, že jej mám zraziť 32,65€ ?. Je to neprednostná zrážka. Ďakujem.
0 0
mici1 mici1

mici1 je offline (nepripojený) mici1

Chcela by som poprosiť o radu. Ak mi prišlo niekoľko exekúcii zamestnanca za sebou (myslím dátumovo) niektoré sú prednostné, niektoré nie. Ako ich treba vybavovať? postupne či naraz??, Zamestnanec totiž uzavrel dohodu s daňovým úradom o splácaní dlhu na 100 eur mesačne v apríli a exekúcie prišli v priebehu mája. Mzdu má 336,44 (manželka , dve deti) vyšlo mi 84,20 eur čo mu môžem zrážať. ak bude platiť daňovému úradu tých 100 eur, máme právo ako zamestnávateľ mu zrážať zrážky na exekúcie alebo len odpíšeme exekútorovi, že sú v poradí?? Veľmi pekne ďakujem vopred.
0 0
mici1 mici1

mici1 je offline (nepripojený) mici1

mici1 Pozri príspevok
Chcela by som poprosiť o radu. Ak mi prišlo niekoľko exekúcii zamestnanca za sebou (myslím dátumovo) niektoré sú prednostné, niektoré nie. Ako ich treba vybavovať? postupne či naraz??, Zamestnanec totiž uzavrel dohodu s daňovým úradom o splácaní dlhu na 100 eur mesačne v apríli a exekúcie prišli v priebehu mája. Mzdu má 336,44 (manželka , dve deti) vyšlo mi 84,20 eur čo mu môžem zrážať. ak bude platiť daňovému úradu tých 100 eur, máme právo ako zamestnávateľ mu zrážať zrážky na exekúcie alebo len odpíšeme exekútorovi, že sú v poradí?? Veľmi pekne ďakujem vopred.
vie mi niekto poradiť kto je online? ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať