Zavrieť

Porady

vrátenie DPH v štátoch EU

Ahojte praďáci. Problém o vrátení DPH z ČR tu bol riešný viackrát a mám prečítané všetky témy, ktoré sa toho týkali, teda aspoň dúfam. Napíšem môj problém. Firma A tankuje naftu cez kartu spoločnosti B ( riadne uzavretá zmluva ). Tankuje vo viacerých štátoch EU. Dvakrát mesačne príde firme A vyúčtovanie od firmy B o platbe v CZK spolu s faktúrami. Každá faktúra je vystvená firmou B s tým, že v jednotlivých štátoch je táto firma B registrovaná pre DPH ( čiže faktúry sú napr. v SK, EUR, CZK a následne prepočítané na CZK). Ide mi o to že na DU firme A povedali, že si má na túto DPH poslať žiadosť o vrátenie do Prahy. Mne sa to ale nezdá prečo by mali v ČR vracať DPH vystavenú napr. v SR ( teda faktúra je so slovenským IČDPH akurát prepočítaná na CZK ). Už som z toho normálne pomýlená, v prvom momente som si bola istá že mám ja pravdu, ale teraz pochybujem. Je tu niečo čo som prehliadla ohľadne vracania DPH z členských štátov?
Dúfam že som sa vyjadrila zrozumiteľne.
Ďakujem za všetky názory.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    No moc tomu nerozumiem. Firma B je zaregistrovaná v rôznych krajinách. Ak sa tankuje napr. v HU tak firme B príde faktúra z pumpy na jej maďarské ič DPH? No a firma B to potom refakturuje firme A? A pod akym ič DPH? slovenským alebo maďarským.?? Alebo je to uplne inak?

    Simonab je offline (nepripojený) Simonab

    Simonab
    ALBO Pozri príspevok
    No moc tomu nerozumiem. Firma B je zaregistrovaná v rôznych krajinách. Ak sa tankuje napr. v HU tak firme B príde faktúra z pumpy na jej maďarské ič DPH? No a firma B to potom refakturuje firme A? A pod akym ič DPH? slovenským alebo maďarským.?? Alebo je to uplne inak?
    Áno refakturuje to pod IČDPH maďarským, správne si to pochopila.
    Na faktúre je vyčíslená suma v HUF ZD+DPH a následne prepočítaná na CZK lebo celkové vyúčtovanie príde v českých korunách.
    Vyúčtovanie ako také nie je faktúra je to len oznámenie o celkovej platbe- zrátané jednotlivé faktúry z rôznych štátov, ale od tej istej firmy.
    Naposledy upravil Simonab : 21.06.07 at 08:19

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Simonab Pozri príspevok
    Áno refakturuje to pod IČDPH maďarským, správne si to pochopila.
    Na faktúre je vyčíslená suma v HUF ZD+DPH a následne prepočítaná na CZK lebo celkové vyúčtovanie príde v českých korunách.
    Vyúčtovanie ako také nie je faktúra je to len oznámenie o celkovej platbe- zrátané jednotlivé faktúry z rôznych štátov, ale od tej istej firmy.
    ešte raz Ak natankujete v česku, oni dostanú čs. Fa a uplatnia si v česku DPH, ak natankujete v tom istom čase aj v HU dostanú maďarskú Fa a uplatnia DPH v HU, no a vám to refakturujú a ako vyzerá ten doklad a pod akým ič DPH je ten doklad , to je len jeden doklad za natankovanie vo všetkých štátoch spolu? Alebo za každú krajinu posielajú osobitný doklad? Nemyslím ako podklad ku faktúre lebo na tých sú odberatel firma B ale faktúru na ktorej ste odberatel vy.
    V prvom príspevku ste napísali, že je tam slovenská DPH na vyučtovacej FA a teraz, že vyučtovacia ani nieje, ale musí tam byť niekde slovenská DPH, keď ste ju chceli pýtať od DU SR.

    Simonab je offline (nepripojený) Simonab

    Simonab
    No asi som sa zamotala. Faktúr je viac, na každej faktúre je firmaB ako dodávateľ registrovaná pod IČDPH štátu v ktorom sa tankovalo čiže aj DPH bola v tomto štáte uplatnená aj odvedená ( predpokladám). Problém je v tom že Firma B to posiela firme A zopnuté dokopy a na vrchu je priložený pokyn k platbe vystavený od firmy B so sídlom v ČR ( nie vyúčtovanie zle som sa vyjadrila ), čiže všetky faktúry spolu zrátané. Tento pokyn k platbe ale nie je daňovým dokladom ( nespĺňa náležitosti je to proste len oznámenie koľko majú zaplatiť spolu ) ako sa zrejme na DU domnievali keď im poradili žiadať o vrátenie DPH v ČR.
    Podľa môjho názoru si firma A môže žiadať vrátenie DPH v ČR len z faktúr vystavených pod IČDPH CZ. Len ma pomýlil ten názor DU. Je to komplikované bolo by to treba vidieť, ťažko sa to vysvetľuje.

    Simonab je offline (nepripojený) Simonab

    Simonab
    Sú tam faktúry z tankovaní aj na Slovensku čiže refakturácia je od firmy B regitrovanej u nás ( predpokladám že u nás museli tú DPH aj odviesť aj uplatniť), ale firma A si tú DPH neuplatnila, lebo si mysleli že si ju budú žiadať v ČR na odporúčanie DU. Ja som to prebrala len teraz a hneĎ ma to zarazilo preto sa pýtam.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Simonab Pozri príspevok
    Sú tam faktúry z tankovaní aj na Slovensku čiže refakturácia je od firmy B regitrovanej u nás ( predpokladám že u nás museli tú DPH aj odviesť aj uplatniť), ale firma A si tú DPH neuplatnila, lebo si mysleli že si ju budú žiadať v ČR na odporúčanie DU. Ja som to prebrala len teraz a hneĎ ma to zarazilo preto sa pýtam.
    Takže znova:
    firma A natankuje v rôznzch krajinách EU. Pumpy vystavia z roznych krajin vystavia doklady na firmu B vo svojich krajinách s DPH príslučného štátu. Firma B si v každej krajine cez daňové priznanie uplatníé DPH lebo je tam registrovaná. Firma B to refakuruje firme A vždy pod iným ič DPH (vystaví jej doklad , kde ona je dodavateľ a firma A je odberatel. Takže benzín zo slovenska so slovenskou, z maďarska z maďarskou..... Spolu to zráta a chce platbu v čk na učet firmy v reg. česku.
    Takže si myslím, že vy máte nie jeden ale x-dokladov a ku každému by ste sa mali správať osobitne. Zo slovenského dokladu uplatniť na slovensku a z ostatných žiadať v príslušnej krajine.

    Ten DU vám kázal aby ste všetko pýtali v česku aj za tie maďarské aj slovenské PHM? Veď tá daň nebola odvedená do šR čR, len tá česká.

    Neviem, či je nejaké usmernenie na PHM, možno dopravcovia by sa k tomu mohli skôr vyjadriť, ale PHM by sa mali správať ako tovar. A podľa § 13 je miesto dodania tovaru, kde sa dodanie uskutoční(PHM neberiem ako tovar, ktorý sa prepravuje). Tak si myslím, že tá daň je v správe príslušnej krajiny, kde sa natankuje.

    A vy ste si vlastne z čoho chceli uplatniť daň zo Slovenského rozpočtu?z ktorej, len z tej slovenskej alebo ako vlastne?

    Simonab je offline (nepripojený) Simonab

    Simonab
    Alenka vrelá vďaka presne takto som rozmýšľala a chcela som si to overiť. Niekedy si už fakt ja pripadám ako blbec. Ja som to účtovníctvo prebrala až teraz a oni už išli vypisovať žiadosť do Čiech ako im poradila pani na DU podotýkam zo všetkých faktúr aj zo Slovenských, rakúskych.... Ale keď som videla to množstvo faktúr a každú na iné IČDPH tak ma to zarazilo. Áno PHM sa posudzuje podľa §13 miesto dodania je tam, kde sa dodanie uskutoční.
    Im išlo o požiadanie vrátenia DPH z Čiech. Ako sa na to pozerám tak bude treba urobiť aj opravné na všetky priznania k DPH minulého roka.

    Ešte raz veľmo pekne ďakujem.

    vrátenie DPH v štátoch EU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.