Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tak ako píšete - ak chcete ušetriť a nevyužiť DNP aj po materskej (ak chcete po nástupe na MD zrušiť DNP, odporúčam DNP zrušiť až pri skončení materskej, teda ku dňu prechodu na rodičovský príspevok, počas samotnej materskej DNP bude bežať ale neplatíte nič), tak

... ak sa na DNP prihlásite ešte v roku 2008 s maximálnym základom, môžete pred koncom roka 2008 oznámiť v SP zmenu základu na minimum, tj. na 295,50 € od 1.1.2009.
0 0
galanova galanova

galanova je offline (nepripojený) galanova

Tak ako píšete - ak chcete ušetriť a nevyužiť DNP aj po materskej (ak chcete po nástupe na MD zrušiť DNP, odporúčam DNP zrušiť až pri skončení materskej, teda ku dňu prechodu na rodičovský príspevok, počas samotnej materskej DNP bude bežať ale neplatíte nič), tak

... ak sa na DNP prihlásite ešte v roku 2008 s maximálnym základom, môžete pred koncom roka 2008 oznámiť v SP zmenu základu na minimum, tj. na 295,50 € od 1.1.2009.
--------------------------------------------------------------Srdecna vdaka pan Mihal, ste poklad:-)
Prajem vam vela zdaru a uspechov vo vasom "radcovskom" povolani.
0 0
galanova galanova

galanova je offline (nepripojený) galanova

Este predsa len jednu otazku by som mala - pre DNP je aktuálna sazdba 4,4% z VZ? Vdaka
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
http://www.porada.sk/t86073-tabulka-...12-2008-a.html

http://www.porada.sk/t93878-tabulka-...-6-2009-a.html
0 0
iivana iivana

iivana je offline (nepripojený) iivana

dobry den,
mozem sa opytat? som zamestnana od februara tohto roka. DNP si platim od septembra. som v 7tt. rozhodujuce obdobie bude r.2008. pravdepodobne budem na rizikovom tehotenstve. ak by som sla na rizikove este tento rok, tak sa mi dni PN odrataju z rozhodujuceho obdobia, vsak? ak by som na rizikove sla az v januari, tiez sa to odrata z rozhodujuceho obdobia 2008 alebo to uz na vypocet materskej nebude mat vplyv? a mozem si DNP platit aj pocas PN (aby som splnila podmienku 270dni a aby som potom dostala matersku aj zo zamestnania aj z DNP)? dakujem
0 0
rkluka rkluka

rkluka je offline (nepripojený) rkluka

Dobrý deň.
Poraďte mi.
Manželka zamestnaná nepretržite VZ 14 000 Sk. Zaplatené DNP z min.VZ od 1.3.-31.12.2007.
Bude sa brať do úvahy DNP z roku 2007 do max VZ ak sa narodí napr. v 7/2009?
Čo treba urobiť pre max. materskú?
Ďakujem Vám.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

rkluka Pozri príspevok
Dobrý deň.
Poraďte mi.
Manželka zamestnaná nepretržite VZ 14 000 Sk. Zaplatené DNP z min.VZ od 1.3.-31.12.2007.
Bude sa brať do úvahy DNP z roku 2007 do max VZ ak sa narodí napr. v 7/2009?
Čo treba urobiť pre max. materskú?
Ďakujem Vám.
Bude sa to počítať do obdobia dobrovoľ. poistenia (podmienka - 270 dní za posledné 2 roky dozadu) . Ak sa teraz znova poistí, bude mať nárok na dávky vlastne hneď aj z dobrovoľného poistenia (pravdepodobný VZ). Po 26 týždňoch zo skutočného VZ. Treba to využiť.. .

toto vlastne platí http://www.porada.sk/578506-post830.html
Naposledy upravil Katy a R : 09.11.08 at 15:08 Dôvod: slovosled
0 0
rkluka rkluka

rkluka je offline (nepripojený) rkluka

ak by nastúpila na MD 1.9.2008 bude treba platiť z max. VZ do konca februára?
Dobre som tomu porozumel?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

rkluka Pozri príspevok
ak by nastúpila na MD 1.9.2008 bude treba platiť z max. VZ do konca februára?
Dobre som tomu porozumel?
Celkom nerozumiem tej otázke, nejak máš popletené dátumy. A prečo do februára? Aký je tvoj predbežný plán?

DNP mala platené do 31.12.2007. Ak by teda nstúpila na MD 1.9.2009 /predpokladám, že to mal byť správny dátum/, tak sa budú pri DNP posudzovať dni poistenia 2 roky spätne, čiže k 1.9.2007. No a tam bude mať tých dní do 31.12.2007 asi nejakých 122, čiže ešte ich dosť chýba.
No ale to nie je problém, pretože ak by chcela z DNP poberať materskú z VZ 16000,- /keďže v práci má 14000,- a do maxima jej toľko chýba/ tak musí z neho platiť 26 týždňov do nástupu na MD. No a zároveň musí mať splnenú podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch, čo ak sa teda prihlási na DNP kvôli tým 26 týždňom platenia z VZ 16000,- tak splní bez problémov.
Ak sa chystá na MD v roku 2009, tak odporúčam prihlásiť sa na DNP teraz, pred koncom roka s VZ 16000,-. Z neho treba zaplatiť do konca roka no a od 1.1.2009 si môže dať zmenu VZ na minimum, malo by to byť 8900,- a platiť už len z neho až do nástupu na MD. Túto zmenu VZ však treba podať ešte v 12/2008.
0 0
lenkapd lenkapd

lenkapd je offline (nepripojený) lenkapd

Ďakujem za radu, chcem sa ešte opýtať k mojej osobe .... Na materskú nastupujem 7.12.2008 a pracovný pomer som zrušila 31.10.2008 (bol na dobu neurčitú, trval 6 rokov a hrubá mzda bola 15.000,-). K 1.11.2008 som sa znovu zamestnala u toho istého zamestnávateľa s VZ 31.000,- ( samozrejme som pri skončení poslala odhlášky k 31.10.2008 a pri uzavretí nového som poslala prihlášky k 1.11.2008). Chcem sa teda opýtať či spĺňam všetko potrebné k tomu aby moja materská bola čo najvyššia. Viem že by mi stačilo sa zamestnať takto na pár dní, ale nechcela som nič riskovať a radšej som to spravila k 1.11.2008. Len som si neni istá ..... Ďakujem krásne. Lenka
0 0
rkluka rkluka

rkluka je offline (nepripojený) rkluka

Ďakujem veľmi pekne jankasm
Tých 26 týždňov mi nejako robi zmätok. Ale určite to skúsime. Možno to dopadne dobre.
0 0
ErikaOl ErikaOl

ErikaOl je offline (nepripojený) ErikaOl

Ahojte,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Ak by zamestnávateľ súhlasil s možnosťou ukončiť so mnou PP a následne uzatvoriť nový, s max. VZ, poraďte mi prosím, ako formulovať predmet práce, keď ide o mzdárku. Keby sa niekto pýtal, prečo som neurobila iba dodatok k zmluve, aby som to vedela odôvodniť. Pomohlo, keby som jej pridala viac pracovných úloh, ako napr. príprava podkladov na rokovanie, ...., alebo zmenila prac. dobu napr. na 6 h/denne?

Ďakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ErikaOl Pozri príspevok
Ahojte,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Ak by zamestnávateľ súhlasil s možnosťou ukončiť so mnou PP a následne uzatvoriť nový, s max. VZ, poraďte mi prosím, ako formulovať predmet práce, keď ide o mzdárku. Keby sa niekto pýtal, prečo som neurobila iba dodatok k zmluve, aby som to vedela odôvodniť. Pomohlo, keby som jej pridala viac pracovných úloh, ako napr. príprava podkladov na rokovanie, ...., alebo zmenila prac. dobu napr. na 6 h/denne?

Ďakujem
...prečo by sa niekto pýtal ? Je to výhradne vec zamestnávateľa, koho, za akú mzdu a na akú dobu zamestná....na to sa nemá kto-čo pýtať.....
Pokiaľ ide o novú pracovnú zmluvu, nie je potrebné dať do zmluvného základného platu celú výšku maximálneho VZ. Stačí napríklad mzda 15.000-20.000 Sk, a k tomu môže zamestnávateľ pridať prémie čo odmenu....
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
lenkapd Pozri príspevok
Ďakujem za radu, chcem sa ešte opýtať k mojej osobe .... Na materskú nastupujem 7.12.2008 a pracovný pomer som zrušila 31.10.2008 (bol na dobu neurčitú, trval 6 rokov a hrubá mzda bola 15.000,-). K 1.11.2008 som sa znovu zamestnala u toho istého zamestnávateľa s VZ 31.000,- ( samozrejme som pri skončení poslala odhlášky k 31.10.2008 a pri uzavretí nového som poslala prihlášky k 1.11.2008). Chcem sa teda opýtať či spĺňam všetko potrebné k tomu aby moja materská bola čo najvyššia. Viem že by mi stačilo sa zamestnať takto na pár dní, ale nechcela som nič riskovať a radšej som to spravila k 1.11.2008. Len som si neni istá ..... Ďakujem krásne. Lenka
Áno všetko by malo byť v poriadku, tvoja materská bude najvyššia zo súčasného maximálneho VZ.
0 0
ErikaOl ErikaOl

ErikaOl je offline (nepripojený) ErikaOl

ajobs ale ako vysvetlím ukončenie PP k poslednému dňu mesiaca a prvý deň nasledujúci mesiac nový PP s tým istým predmetom práce? Nemôžu to napadnúť?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ErikaOl Pozri príspevok
ajobs ale ako vysvetlím ukončenie PP k poslednému dňu mesiaca a prvý deň nasledujúci mesiac nový PP s tým istým predmetom práce? Nemôžu to napadnúť?
Erika, a komu to chceš vysvetľovať ??? Však ty iba zamestnanca (teda seba) odhlásiš zo SP, a ďalší deň ho prihlásiš do SP......k tomu nie je potrebné priložiť žiadne vysvetlenie. Alebo máš pocit, že áno ?
0 0
ErikaOl ErikaOl

ErikaOl je offline (nepripojený) ErikaOl

a čo keď príde kontrola zo sociálky, ako im odôvodnim, ukončenie a začatie PP s rovnakou prac. zmluvou?
Keď som túto tému čítala pred cca. pol rokom, niekde som sa dočítala, že je dobré uzatvoriť nový PP s iným predmetom práce...
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ErikaOl Pozri príspevok
a čo keď príde kontrola zo sociálky, ako im odôvodnim, ukončenie a začatie PP s rovnakou prac. zmluvou? kompetencia SP v oblasti kontroly nesiaha k skúmaniu uzatvorených pracovnoprávnych vzťahov - takže sa nebudú nič pýtať......
Keď som túto tému čítala pred cca. pol rokom, niekde som sa dočítala, že je dobré uzatvoriť nový PP s iným predmetom práce... áno, môže to byť na iný druh práce, ale aj keď to bude na ten istý druh práce, nič sa nestane....
Odpovede v texte.
0 0
MAGAMA MAGAMA

MAGAMA je offline (nepripojený) MAGAMA

Jankasm a brčko, prosím o radu, aj ked sa to netýka priamo materskej NP mám zo zamestnania od roku 2002. Od 24.9.2007 do 30.9.2007 som čerpala neplatené voľno. Od 1.10.2007 do 13.4.2008 som bola na materskej dovolenke. DVZ zo zamestania za rok 2007 mám 588,3633.DNP mám od 1/07, s tým, že 23.9.2007 som sa odlásila z minima a 24.9.2007 som sa prihlásila z maxim.VZ. Za obdobie 24.-30.9.07, počas NV v zamestnaní som si platila DNP z maxima, a od ukončenia MD si nadalej DNP platím takže môj DVZ z DNP v období 24.-30.9.07 je 938,1429Sk. 14.4.2008 som opäť nastúpila do zamestnania. 1.5.2008 som si znížila VZ DNP z 28142 na 12500 Sk (rozdiel medzi 30.219 a hr.mzdou).
O mesiac ma čaká operácia s predpokladanou dobou PN viac ako 1 mesiac, teda bude mi prechádzať až do roku 2009. Poradte mi prosím, čo je pre mna výhodnejšie z pohľadu DVZ zo zamestnania a DVZ DNP na rok 2009, čerpať počas decembrovej PN v práci dovolenku a neplatené voľno s tým, že by som si uplatnila max. PN z DNP (DVZ rok 2007)? Ako by mi boli vyrátané dávky keby som si uplatnila jednu PN u zamestnávateľa prvých 10 dní a druhú z DNP by mi od 1 do 1O dna rátali z maxima a od 11dňa ako?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nie som síce ani Jankasm ani brčko, ale pokúsim sa o odpoveď.

Počas PN neodporúčam čerpať dovolenku, zbytočne o ňu prídete.

Čiže počas prvých 10 dní Vám zamestnávateľ vyplatí náhradu príjmu, DVZ zo zamestnania za rok 2007 (588 Sk). Od 11.-teho dňa prejdete na nemocenskú z nem.poistenia zamestnanca od SP.

Súčasne od 1.-ho dňa PN dostanete nemocenské z DNP.

SP by určila DVZ ako DVZ z DNP za rok 2007, čiže z 938 Sk.

Avšak podľa § 58 ods. 3 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, úhrn denných vymeriavacích základov ... je najviac v sume denného vymeriavacieho základu určeného z maximálneho možného vymeriavacieho základu podľa § 138 ods. 11 platného v mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Čiže nemocenské sa vypočíta zo základu 30219 Sk deleno 31 (dní v decembri) = 971,9033 Sk

Predpokladám, že SP počas prvých 10 dní prizná nemocenské z DNP tak, že vypočíta dávku z DVZ 938 Sk. Týmto nie som si istý, SP je známa tým, že dokáže vymyslieť neuveriteľné riešenia v neprospech občana.

Od 11.-ho dňa SP musí priznať nemocenské z oboch poistení a z DVZ 971,9033 Sk. To je jednoznačné.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať