Zavrieť

Porady

dôchodca a urokový výnos

Dobrý deň, mám jednu otázku - som poberateľom dôchodku, ktorý je mojim jediným zdrojom príjmu. Mám našetrené nejaké peniaze v banke ktoré sa mi tam úročia a aj zdaňujú. Je možné podať v mojom prípade daňové priznanie k uplatneniu návratu týchto zdanených úrokov? Ak áno, tak čo k tomu všetko potrebujem a aké tlačivo mám použiť, poprípade ako to správne vyplniť.

Za včasnú odpoveď vopred ďakujem.
Usporiadat
vladoa vladoa

vladoa je offline (nepripojený) vladoa

Dakujem Vam za zrozumitelne vysvetlenie. Mate pravdu.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
táto informácia je informácia o tom, že ak nepresiahnete 50% nezdaniteľnej čiastky nemusíte podávať daňové priznanie (par. 32) pričom do tohoto príjmu sa nezahrnú príjmy z ktorých sa daň vyberá zrážkou (par. 43) ak
a)vybraním takejto zrážky je daňová povinnosť splnená (par. 43 ods 6)
b) daňovník neuplatní postup podľa par 43 ods 7 - to znamená považujete túto daň za preddavkovú nie zrážkovú

no a vám sa neoplatí podať daňové priznanie pokiaľ by ste priznali len príjmy (úrok) a pritom si tieto príjmy nemáte o čo znížiť vyjde vám rovnaká daňová povinnosť tým pádom máte robotu naviac a nič z toho...
Ak má zdaniteľné príjmy do výšky polovice nezd. časti - daň je NULA. Daň z úrokov je vlastne preddavkom a DU ju vráti.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Pepa Pozri príspevok
Ak má zdaniteľné príjmy do výšky polovice nezd. časti - daň je NULA. Daň z úrokov je vlastne preddavkom a DU ju vráti.
a na základe čoho vám to vrátia...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
a na základe čoho vám to vrátia...
Na základe podaného daňového priznania dôchodcu, ako píše pepa v predch. príspevku. Do ZD uvedieš výšku úrokov, daň v r. 91 bude nula a zrazená daň z úroku je preddavok, ktorý uvedieš v r.102 /mám pred sebou DP za r.2006/.
Celková výška úroku však nesmie presiahnuť 1/2 ročne nezd.časti ZD.

-------
Veronika
Naposledy upravil veronikasad : 05.01.08 at 08:22 Dôvod: oprava č.riadku v DP
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
a na základe čoho ste sa dostali k tomu že daň je 0,-
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
a na základe čoho ste sa dostali k tomu že daň je 0,-

Vladimír, neviem nájsť rýchlo citáciu zákona, ale vlani pred podaním daňového priznania niekedy začiatkom marca robila metodička nášho DU bezplatnéí školenie, /bolo tam plno dôchodcov,/takto to vysvetľovala. Na základe toho som aj ja robila dôchodcom DP a všetkým daň vrátili.

Ešte doplním : aby neskúšali dôchodcovia podávať DP spätne za rok 2006, lebo sa to berie ako nepodané daňové priznanie v lehote /podal ho aj keď nemusel/ a je tam pokuta 2000 sk, čo je v mnohých prípadoch viac ako zrazená daň z úrokov.

--------
Veronika
Naposledy upravil veronikasad : 04.01.08 at 15:15
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
To by bolo naozaj vhodné nájsť citáciu zákona na základe ktorého sa vracala dôchodcom takto zrazená daň, pretože dávam do pozornosti § 11 ods.7 ktorý sa týka starobných dôchodcov a základnej nezdaniteľnej čiastky a to je o niečom inom.

citujem
(7) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len „dôchodok“) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak
suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
pozri ak tu budem mať argument tak som ochotný to brať a tým pádom beriem späť svoje tvrdenie a pre pána by to bolo plus. Ale ak si zoberiem že úroky sú zdaniteľný príjem to znamená že ide o príjem ktorý je predmetom dane to jest ak ja ho uvediem do daňového priznania mal by som ho zdaniť a ak ho nezdaním tak by som mal mať na to dôvod prečo nie (to jest ide o oslobodený príjem alebo o príjme ktorý nie je predmetom dane alebo si uplatním nezdaniteľnú čiastku alebo neviem čo...).

ale ak mi dáš usmernenie...rád sa poučím...tým pádom sa ospravedlňujem
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Ak dôchodca, ktorý je k 1.1. daného roka starobným dôchodcom a má výšku dôchodku presahujúcu nezdaniteľnú čiastku, nemá na túto nárok a z toho dôvodu sa mu žiadna daň nevracia.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
a na základe čoho ste sa dostali k tomu že daň je 0,-
Pozri poznámku 16) v DP
16) Ak daňovník neuplatňuje nárok na daňový bonus (r. 92) a výsledná suma nepresiahne 500 Sk alebo ak daňovník neuplatňuje nárok na daňový bonus (r. 92) a jeho celkové zdaniteľné príjmy nepresiahnu 50%sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) zákona, na r. 91 sa uvádza nula.
V tlačive DP za r.2006 je to pozn. 14)
0 0
vladoa vladoa

vladoa je offline (nepripojený) vladoa

Tuto temu som preto dal, lebo z neodbornych kruhov som pocul, ze sa to robi. Takze este raz "oplati sa pre dochodcu podat danove priznanie alebo radsej sa na to vykaslat"?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Čítal si môj príspevok predchádzajúci tvojmu a stihol si si už prečítať poznámku v DP?
Naposledy upravil Marína : 04.01.08 at 15:28
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
a na základe čoho vám to vrátia...
Na základe toho, že pri príjmoch vo výške 1/2 NČZD sa na riadok daňová povinnosť uvádza nula - daňová povinnosť nula mínus zrazená daň rovná sa preplatok dane. Ak budem mať trošku času - pridám zopár linkov, kde toto bolo riešené.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
pozri ak tu budem mať argument tak som ochotný to brať a tým pádom beriem späť svoje tvrdenie a pre pána by to bolo plus. Ale ak si zoberiem že úroky sú zdaniteľný príjem to znamená že ide o príjem ktorý je predmetom dane to jest ak ja ho uvediem do daňového priznania mal by som ho zdaniť a ak ho nezdaním tak by som mal mať na to dôvod prečo nie (to jest ide o oslobodený príjem alebo o príjme ktorý nie je predmetom dane alebo si uplatním nezdaniteľnú čiastku alebo neviem čo...).

ale ak mi dáš usmernenie...rád sa poučím...tým pádom sa ospravedlňujem
Nemáš prístup do DRAKA, tento problém rozoberá aj p. Mihál vo svojom príspevku : Dodatočné daňové priznanie - dôchodca, dieťa. Odvoláva sa na § 46 ZDP .."daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500sk alebo celkové príjmy daňovníka, ktorý je FO, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50% sumy podľa § 11 odst.2 písm.a"....
Takže máš potvrdené to, čo som písala vyššie

-------
Veronika
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

vladoa Pozri príspevok
Tuto temu som preto dal, lebo z neodbornych kruhov som pocul, ze sa to robi. Takze este raz "oplati sa pre dochodcu podat danove priznanie alebo radsej sa na to vykaslat"?
Ak má príjem do 1/2 nezd. časti ZD za r.2007 - oplatí. Nie však spätne za rok 2006 - je tam pokuta 2000,- sk.

Veronika
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ekopo Pozri príspevok
Ak dôchodca, ktorý je k 1.1. daného roka starobným dôchodcom a má výšku dôchodku presahujúcu nezdaniteľnú čiastku, nemá na túto nárok a z toho dôvodu sa mu žiadna daň nevracia.
nesúhlasím, aj on má možnosť vrátenia dane - aj zo zamestnania, ak jeho príjem nepresiahne 1/2 nezd.čiastky ZD.

-------
Veronika
Naposledy upravil veronikasad : 04.01.08 at 15:39
0 0
vladoa vladoa

vladoa je offline (nepripojený) vladoa

Ked som tomu dobre porozumel, tak dôchodca, ktorý mal dôchodok vyšší ako nezdaniteľná čiastka a mal príjem len z kapitalového výnosu do 47.808 Sk (za rok 2007), tak môže požiadať DU na tlačive B FO na vrátenie zrážkovej dane. K tomu by mal pridať aj tlačivo z banky s výpisom o úrokoch a daniach z terminovanych a ďalších sporiacich vkladov.

Pochopil som to správne????
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
ja som to pochopil takto: v zadaní je zmienka o zdaňovanom úroku v banke. Daň z úroku bude vrátená v plnej výške, ak daň z úroku nepresiahne sumu 500,-Sk a pritom nie je uplatnený DB.
Naposledy upravil ekopo : 04.01.08 at 16:09 Dôvod: preklep
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ja nie som učtovníčka - ale mám praktickú skúsenosť (v rodine)
§ 46 som už citovala vyššie- a takto laicky
takže dôchodca neuplatňuje nezdaniteľnú časť, nikde ju neuvádza .. uvedie príjem z kap. majetku.. napr. 40 tis - vypočíta sa daň= 7600 aj sa uvedie ... ale daňová povinnosť bude 0
...lebo platí § 46
nemám pri sebe DP - potom daň z úroku celá bude vlastne preplatkom dane, ktorý DU vráti
V lete som dokonca robila 2 daňové priznania (sestrám na dôchodku), lebo ich daňový úrad vyzval (nepodali DP v marci, mali malý príjem) Tak keď som to už robila, tak som tam dala aj úroky (bolo to pár stovák) a pekne ich dostali späť.
dopĺňam - daň z úrokov dostali späť (ale musí byť aspoň 101.- Sk!!)
Naposledy upravil Katy a R : 04.01.08 at 17:40 Dôvod: dopĺňam
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ekopo Pozri príspevok
ja som to pochopil takto: v zadaní je zmienka o zdaňovanom úroku v banke. Daň z úroku bude vrátená v plnej výške, ak daň z úroku nepresiahne sumu 500,-Sk a pritom nie je uplatnený DB.
Prečítaj si celý § 46 ZDP :

Minimálna výška dane
Na začiatokDaň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.
---------
Veronika

0 0
Načítať ďalšie