Zavrieť

Porady

Platby kartou a PRIEBEŽNÉ POLOŽKY

apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Hľadal som v tejto porade pod priebežnými položkami príspevky týkajúce sa zmien v postupoch vedenia JÚ pri platbe kartou od roku 2008 a NENAŠIEL SOM ŽIADNY. Na ministerstve vymysleli podľa môjho názoru NEMOŽNÝ spôsob pre účtovanie týchto nákupov cez priebežné položky. Program POHODA už aj pripravil na tento postup nástroje.

Domnievam sa, že účtovníci, ktorí doklady o nákupe hradenom platobnou kartou zapisovali medzi záväzky aby sa mohla odpočítať DPH a odpísanie peňazí z BÚ zapísali do denníka ako výdavok postupovali korektne.

Nepoznám dôvodovú správu, čo viedlo ministerských úradníkov k úprave postupov na aplikáciu priebežných položiek pri platobných kartách.

Domnieva sa , že sa jedná o nákupy na prelome rokov, keď odpísanie z účtu faktycky prebehne v nasledujúcom daňovom období. Toto som nikdy neriešil, účtoval som výdavok v tom čase keď odišli peniaze.

Aby sa napravil tento nesúlad medzi rokom nákupu a rokom úhrady pri platbe kartou myslím postačí ošetrenie cez uzávierkové operácie v roku nákupu a nedaňovým výdavkom v roku úhrady.

Ja odmietam sa celoročne kolom dokola "VŔTAŤ" v priebežných položkách z dôvodu platby kartou. Mám dosť starostí priebežné položky udržať v rovnováhe pri finančných prevodoch a ošetrovaní vplyvu kurzov na tieto prevody. Napríklad prevod z Sk účtu na devízový účet. Všetky postupy na vedenie JÚ sú nanič, hrám sa s kurzom do tej doby kým sa príjem a výdaj nerovnajú nakoľko aj kurz uvedený pri prevode zo zaokrúhlenia urbí niekedy rozdiel pár halierov.

Je mi nanič z toho, že namiesto toho, aby sa JÚ zrušilo zaťahujú do neho MÓRESY, ktoré z JÚ robia paškvil.

Prosím o názory a návrhy ako sa vyhnúť účtovaniu nákupov kartou cez priebežné položky.

Pozdravujem.

apo
Usporiadat
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

ekopo Pozri príspevok
???
Neodpustím si poznámku.
To fakt Kros chce mať výhradne patent na rozum?

Ale veď už aj krosáci to upravili:
pozri sem: pod príspevkom 6 /účtovanie do 31.12.07/ je príspevok 10 /účtovanie od 1.1.08/
http://www.porada.sk/t78644-alfa-platba-kartou.html
0 0
Sophia28 Sophia28

Sophia28 je offline (nepripojený) Sophia28

prajem pekný dník!

takže v JU ak zaplatim kartou tovar, tak tiež cez prieb položky do pokladne a cez pokladnu výdaj za tovar?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Tak nejako by sa to malo robiť. Ja som si povedal, že je to riadna komplikácia a po celý rok som robil tak ako doteraz, že som doklady o nákupe dával do ostatných záväzkov. Až v decembri nákupy, ktoré majú stiahnutú úhradu v januri by som dal cez priebežné položky, ale taký prípad v JÚ som nemal ani jeden.

Opatrenie bolo vymyslené aby sa cez priebežné položky riešil základ dane nákupmi v tom čase keď sa nákup uskutočnil. Tento princíp som neporušil a svoj postup si budem obhajovať keď bude potrebné.

Pozdravujem.

apo
0 0
mishelinka mishelinka

mishelinka je offline (nepripojený) mishelinka

ahojte,mohli by ste mi napisat presne clenenie v penaznom denniku pri tomto pripade?

nakup rebrika-platba kartou,uctovanie v alfe...
dakujem pekne,som zaciatocnik,a to uplny a kazda rada je dobra...dakujem pekne
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Som udivený, z čoho všetkého sa dá vyrobiť problém na 5 strán porady a viesť namiesto porozumenia zbytočný virtuálny boj "o ničom." Je pravda, že popis § 12, ods. 4 a 5 PÚ-JÚ je ťažko zrozumiteľný. Ale volanie po zrušení JÚ iba z dôvodu, že v tomto postupe niekto vidí neprekonateľné metodické prekážky je fakt dosť desne vynervovaný záver problematiky. Za všetko hádam príklad k poslednej položenej otázke :
Metodika je logicky odvodená z toho, ako je povinný účtovať predajca rebríka. Keď blokuje predaj rebríka, ešte nemusí vedieť, že budeš platiť kartou. Nahodí tržbu a keď mu podáš kartu, dokončí a uzavrie operáciu ako tržbu cez terminál. Tržba je tým zaúčtovaná v ERP, vrátane DPH a musí ju ako daňový príjem aj jeho DPH účtovať do pokladne peňažného denníka. Tak je totiž zostavený doklad - denná uzávierka ERP o ktorom účtujem a nemôžem prenášať účtovanie o príjmoch a DPH do účtovania o príjme na bankovom výpise, ktorý údaje o základe a DPH prvotne neobsahuje a je navyše znížený o poplatok za tržbu cez terminál . Podobne ani o nejakom internom doklade, ale iba o doklade z ERP. Ak by rebrík stál povedzme 119 EUR, tak účtovníčka predajcu v JÚ teda účtuje :
  1. tržbu do ERP ako Pokladňa - príjem 119 EUR, s rozpisom Celkom daňové príjmy 100 EUR, Predaj tovaru 100 EUR, DPH výstup 19 EUR.
  2. Z dennej závierky ERP v tom istom doklade /ak program nedovolí v jednom doklade aj príjem, aj výdaj, tak v ďalšom/ tržbu cez terminál - akoby odvod hotovosti na BÚ, t.j. Pokladničný výdaj 119 EUR so zápisom do Priebežných položiek príjem 119 EUR /viď § 12, ods.4, prvá veta PÚ-JÚ/. Účtovný zostatok v pokladni potom zodpovedá skutočnému.
  3. Keď tržba nabehne na bežný účet predávajúceho, tak Bankový príjem 119 EUR, Priebežný výdaj 119 EUR /viď § 12, ods. 4 druhá veta/ a Bankový výdaj - poplatok banke za tržbu cez terminál 0,25 EUR so zápisom do Celkových výdavkov 0,25 EUR, aj Réžie 0,25 EUR.

    Analogicky nákup rebríka možno účtovať u Teba podľa rovnakých pravidiel, ale ako výdavok :

  4. bloček z ERP za rebrík ako Pokladničný výdaj , t.j. Pokladňa - výdaj 119 Eur. Netráp sa s tým, že nedošlo k žiadnemu pokladničnému výdaju, lebo došlo k pokladničnému nákupu cez virtuálnu pokladňu, ktorá je v peňažnom denníku JÚ spoločná s fyzickou pokladňou a požaduje doplňujúci korigujúci priebežný zápis podľa postupov /§ 12, ods. 5, prvá veta PÚ-JÚ/.
  5. Rozpis tohto výdaja do stĺpcov Daňové výdavky celkom 100 EUR, Materiál 100 EUR, DPH na vstupe 19 EUR
  6. Ak Ti program umožní do jedného výdavkového dokladu zaúčtovať aj príjem, tak ďalší záznam toho istého dokladu daj Pokladňa príjem 119 EUR, Priebežné položky - výdaj 119 EUR /§ 12, ods. 5, prvá veta/. Ak nie tak to kľudne daj ako ďalší doklad. Tento kompenzačný zápis sa v súlade s predpísanou metodikou postará o to, že pokladňa sa vysporiada a konečný výdaj pokladne je nulový. Účtovný zostatok pokladne sa rovná skutočnému.
  7. Ked Ti príde výpis z banky , kde bude táto suma odpísaná z účtu, tak Bankový výdaj 119 EUR a Priebežné položky príjem 119 EUR /§ 12, ods. 5 druhá veta/. Poplatky u odberateľa nezvyknú byť.
Po týchto zápisoch sú zodpovedajúco zaúčtované všetky účtovné prípady a stavy a netreba účtovať o žiadnych pomocných záväzkoch, ani .o interných dokladoch, do ktorých sa prepisuje to, čo sa dá účtovať aj priamo v pokladni.
0 0
leony leony

leony je offline (nepripojený) leony

Ja som to doteraz robila cez ID, a nechce sa mi vsetko prerabat..mam pokracovat s ID alebo radsej to robit cez pokladnu?

a ste by som mala jednu otazku: ako to je ked platim PK ale v cechach, cize cudziu menu.. neviem ci tam treba uviest kurz a tiez cez pokladnu(alebo ID)..som z toho jelencek
Dakujem mooooc
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
leony Pozri príspevok
Ja som to doteraz robila cez ID, a nechce sa mi vsetko prerabat..mam pokracovat s ID alebo radsej to robit cez pokladnu?
Ja to tiez robim cez ID, nie cez pokladnu - lebo k fyzickemu pohybu penaznych prostriedkov v pokladni nedoslo. Tak som to nasla aj tu na Porade.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ja sa stýmto problémom stretávam iba ako zákazník. V JÚ cez priebežné položky zaúčtujem nákupy hradené kartou iba na prelome rokov.

Dátum 31. decembra je zlomový v tom, že dochádza ku skresleniu základu dane z príjmu ako aj vykázaniu správnej sumy rozdielu medzi majetkom a záväzkami v tom prípade ak doklad o nákupe zapíšem do ostatných záväzkov.

Na moje potešenie ku 31.12.2008 ani u jedeného klienta nedošlo kmsituácii, že záväzko nebol uhradený.

Som presvedčený, že tento postup si ako účtovník obhájim.

apo
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

ako to robíte prosím v programe MRP? Tam sa nedajú vytlačiť interné doklady.? Aldan
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Lianka Pozri príspevok
Ja to tiez robim cez ID, nie cez pokladnu - lebo k fyzickemu pohybu penaznych prostriedkov v pokladni nedoslo. Tak som to nasla aj tu na Porade.
Skús sa na to pozrieť z iného uhlu. Sú to peniaze, lenže v elektronickej podobe. Veď aj platobnú kartu nosíš v peňaženke. (App. : aj podpis nie je už len písaný , môže byť aj elektronický)
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Aldan Pozri príspevok
ako to robíte prosím v programe MRP? Tam sa nedajú vytlačiť interné doklady.? Aldan
Prečítaj si príspevok č. 46. Ja to tobim v MRP týmto spôsobom. Je to v zmysle zákona. Zadaj si na priebežné položky analytiku.
Tento spôsob je správny, podľa postupov účtovania a je to aj prehľadné. Cez ID to nie je v súlade postupov a je to aj zbytočne pracné vyrábať ďalšie doklady.
Naposledy upravil Zlata : 08.07.09 at 06:53
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Zlata Pozri príspevok
Skús sa na to pozrieť z iného uhlu. Sú to peniaze, lenže v elektronickej podobe. Veď aj platobnú kartu nosíš v peňaženke. (App. : aj podpis nie je už len písaný , môže byť aj elektronický)
Zlatka, neslo mi to uz v prispevku opravit, ale cez ID to nie je spravne - ma to ist cez "pokladnu".
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Súhlasím s tým, že cez ID to nie je správne.
Ale tá pokladňa mi tiež nesedí.
Osobne som presvedčený, že platobná karta nie je elektronická peňaženka, pretože elektronická peňaženka funguje na inom princípe.
A ešte si myslím, že onedlho (keď sa začnú používať elektronické peňaženky a platby mobilným telefónom), v tom bude ešte väčší chaos.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Teraz som zaskočená, že účtovanie platby kartou cez ID nie je správne. Prečo potom v programe kt. používam je návod takýto
Postupy účtovania pre JÚ platné od 1.1.2008 zmenili spôsob účtovania pri platbe/inkase platobnou kartou.
Pri inkase platobnou kartou sa v peňažnom denníku dodávateľa účtuje priebežná položka na strane príjmu v sume prijatej tržby a v členení podľa druhu príjmu.
Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradenej platby a v členení podľa druhu výdavku.

Na tento účel slúžia predkontácie, ktoré v názve a type obsahujú popis "peniaze na ceste". Tieto predkontácie sú určené výhradne pre agendu Interné doklady.
Príklad účtovania:

Dňa 5.2.2008 sa čerpanie PHM v hodnote 1000,- (840,30 + 159,70 DPH) uhradilo prostredníctvom platobnej karty. Banka uvedenú čiastku stiahla z účtu dňa 8.2.2008. Postup účtovania:

5.2.2008 vytvoríte interný doklad v hodnote 1000,- (840,30 + 159,70 DPH), použijete predkontáciu C9Vrost - Ostatný režijný výdaj - peniaze na ceste.
V peňažnom denníku sa zaúčtuje priebežná položka na strane výdavku v sume 1000,- (stĺpec 6), daňový výdavok v sume 840,30 (stĺpec 16 a 11) a čiastka DPH 159,70 (stĺpec 24).

8.2.2008 zaúčtujete v agende Banka výdavkový doklad v hodnote 1000,-, použijete predkontáciu 0Cvýdaj - Peniaze na ceste – výdaj.
V peňažnom denníku sa v sume 1000,- zaúčtuje priebežná položka na strane príjmu (stĺpec 5) a výdavok z bankového účtu (stĺpec 4).

Predkontácie "peniaze na ceste" sú vytvorené ku každému daňovo uznateľnému typu na strane príjmov aj výdavkov.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Nuž, to je skôr otázka pre tvorcov daného softvéru, prečo použili takú "barličku".
V každom prípade mám k platbe kartou dva externé doklady: bloček a výpis z BÚ.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Pre bv_alexandra.

Tvoj softvér to robí správne. Ak sú v účtovníctve dva doklady (doklad o nákupe a výpis z BÚ) tak musia byť zapísané v dvoch agendách. V interných dokladoch bloček o nákupe ako daňový výdavok súvzťažne s priebežnými položkami a potom výber z BÚ opäť súvzťažne s priebežnými položkami.

Mne sa to nepáči ja stále používam namiesto interných dokladov agendu ostatných záväzkov a až na prelome rokov ak mi zostane neuhradený bloček o nákupe tento zaúčtujem v interných dokladoch cez priebežné položky.

Konzultoval som tento problém s daňovou poradkyňou, ktorá sa živí aj vedením účtovníctva a ona mi povedala, že aj v PODVOJNOM ÚČTOVNÍCTVE ešte pre rokom 2008 takéto nákupy účtuje cez pokladňu. Aj mi to vysvetľovala ako to robí, ale vôbec som nemal snahu si to zapamätať, lebo to považujem za absolútne scestné. Veď pokladňa je pokladňa v ktorej hrkajú drobné mince a šuchocú naozajstné bankovky.

apo
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Too: bv alexandra ...
Ja to účtujem nasledovne :

Nákup - platba platobnou kartou 100€

Peňažný denník

1/ID - 100 € podľa členenia napr.Prev.réžia
2/ID - 100 € Priebežná položka príjem

Ak príde bankový výpis

1/ BV - 100 € bankový účet výdaj - zvolíš priebežná položka výdaj

Týmto spôsobom sa PP vyrovnajú Takýto postup máme v ALFE podľa tvorcov programu . Vidím v tom rozdiel medzi Postupmi JU a hore uvedeným účtovaním .

Podľa postupov JU a zo znenia § 12 odst.5 mi to vychádza nasledovne .
Peňažný denník
1/ ID - výdavok na PP
2/ ID - výdavok podľa členenia napr. prev.réžia

Ak príde bankový výpis tak by sa malo účtovať :

1/ ID - príjem na PP
2/ BV - výdaj banka - VNZD iný


Postupy JU
§ 12
Krátkodobý finančný majetok

(5) Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradenej platby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane príjmu.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Áno Zita5,

tak sa to má urobiť a všetky softvéry si našli spôsob ako naplniť požiadavku postupov JÚ.

Ja pokračujem v používaní ostatných záväzkov. Svoj postup opieram o poznatok z rozhovoru s pani audítorkou, ktorá robila audit pre jedno PÚ. Z rozhovorov s pani audítorkou som si vybral to, že medzi hlavné výstupy z audítorskej správy je hodnotenie správnosti vykazovania stavu majetku.

No a práve z toho dôvodu, aby bol správne vykázaný stav majetku v JÚ dodržujem princíp priebežných položiek pri platbe kartou iba na prelome rokov.

Lebo dohľadávanie správneho salda priebežných položiek mi robí niekdy problém pri prevodoch peňazí medzi bankami a pokladňou, nie to ešte sledovať saldo priebežných položiek pri platbách kartou.

Takže úplne presne vykazovať stav majetku je ZDRAVÉ iba na prelome rokov, SI MYSLÍM a nečakám, že nájdem všeobecnú podporu vo svojej tvrdohlavosti.

apo
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Mna presvedcil prispevok 46 - ziadne ID, ale pokladna. Je to aj v sulade v Postupmi uctovania v JU.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Lianka Pozri príspevok
Mna presvedcil prispevok 46 - ziadne ID, ale pokladna. Je to aj v sulade v Postupmi uctovania v JU.

§ 12
Krátkodobý finančný majetok

(4) Pri inkase platobnou kartou sa v peňažnom denníku dodávateľa účtuje priebežná položka na strane príjmu v sume prijatej tržby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. d). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania inkasa príjem na účte v banke, a priebežná položka na strane výdavku.

(5) Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradenej platby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane príjmu.


"Cez pokladňu" je to isto jednoduchšie, ale o pokladni sa v Postupoch ... nepíše.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať