Zavrieť

Porady

registračné pokladne

Na školení nám lektorka vravela že je práve v rokovaní zákon o povinnosti mať registračnú pokladňu od aj v prípadoch, ked podnikatel prijma hotovosť za úhradu vystavenej faktúry. Zatiaľ som nikde inde o tom nečítala ani nepočula... Vie sa mi k tejto povinnosti niekto vyjadriť?
Usporiadat
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

posúvam
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

SAIVI Pozri príspevok
Na školení nám lektorka vravela že je práve v rokovaní zákon o povinnosti mať registračnú pokladňu od aj v prípadoch, ked podnikatel prijma hotovosť za úhradu vystavenej faktúry. Zatiaľ som nikde inde o tom nečítala ani nepočula... Vie sa mi k tejto povinnosti niekto vyjadriť?
Denda tu pripla tento zákon a podľa mojej mienky z dikcie zákona § 2 bod vyplýva, že lektorka má pravdu.

Pôvodné znenie vo Vyhláške 55
c) úhradou v hotovosti príjem peňazí v hotovosti, a to bankoviek a mincí platnej meny; za úhradu v hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky a úhrada dobierky,

Znenie v novom zákone:

tržbou platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok

a v §3 odst. 2 nie je platba pohľadávky zahrnutá.
http://www.porada.sk/766179-post12.html
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Hmm, mne sa to nezdá. Aké by sme v pripade inkasa pohľadávky uviedli na blok z ERP údaje ? Podľa §8 nového zákona? Vyžaduje sa ZD a DPH .... to je však už na faktúre, DPH je odvedená pri dodaní tovaru alebo služby, výnos takisto zaúčtovaný. Inkaso pohľadávky v hotovosti sa môže uskutočniť aj za niekoľko mesiacov .... ako by sa odlišovali tržby v reálnom čase od inkasa pohľadávok ... ? Denná uzávierka nič také nevyžaduje ...
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

účtovali sme firmu, ktorá prijmala úhrady za faktúry cez registračnú poklaňu... a riešili sme to tak, že DPH išlo podľa faktúry a k tržbovej páske sa prikladala tabulka so zoznamom prijatých faktúr za tržby z faktúr, a to sa potom odrátavalo interným dokladom z tržbovej pásky. ...ale tiež sa mi to nepáči : (
...to podľa tohto bude musieť mať každý podnikateľ čo príjma hotovosť za svoje faktúry registračnú pokladňu? ...čo taký malí drobní živnostníci čo prevádzajú služby nepodnikateľom a príjmajú hotovosť, taraz budú musieť vystavovať faktúru k platbe cez účet keď sa budú chcieť vyhnúť povinnosti mať pokladňu ...alebo radšej ani nevystavia žiadnu faktúru a pojde to do vačku.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Dôvodová správa v prílohe (od str.4 komentár)
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Johanka Pozri príspevok
Hmm, mne sa to nezdá. Aké by sme v pripade inkasa pohľadávky uviedli na blok z ERP údaje ? Podľa §8 nového zákona? Vyžaduje sa ZD a DPH .... to je však už na faktúre, DPH je odvedená pri dodaní tovaru alebo služby, výnos takisto zaúčtovaný. Inkaso pohľadávky v hotovosti sa môže uskutočniť aj za niekoľko mesiacov .... ako by sa odlišovali tržby v reálnom čase od inkasa pohľadávok ... ? Denná uzávierka nič také nevyžaduje ...
Neviem prečo, ale mne celý zákon pripadá napísaný akosi laicky.... Určite zas bude diskusia rôznymi smermi, ale ja tam zatiaľ nevidím možnosť uhradenia faktúry v hotovosti .... možno im tá pohľadávka /dobierka ostala/ jednoducho vypadla a je to napísané nejasne tak, ako prvé znenie Vyhlášky.
Naposledy upravil evina : 04.07.08 at 06:36
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

posúvam, ako to dopadlo,
Vyšlo už niečo v zbierke,
Máte niekto oficiálne stanovisko k úhrade pohľadávky v hotovosti?
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

Posúvam
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

Podľa zákona 289/2008 platí čl I § 1-4 od 1.3.2009:

§ 1:
h) tržbou platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania
služby na predajnom mieste v hotovosti alebo
inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi
hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami
alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup
tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj
platba prijatá ako preddavok,

TZN:
Ak sa úhrada pohľadávky (vyšlej faktúry) za skôr predaný tovar bude považovať za tržbu v hotovosti, tak to bude až od 1.3.2009
Naposledy upravil jaja99 : 25.08.08 at 18:02 Dôvod: oprava dátumu
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

A ako si vysvetľujete povinnosť registrovať akýkoľvek vklad do pokladne, aj keď to nie je tržba? Zdá sa, že po novom by mala pokladničná kniha na chlp sedieť s registračnou kasou.
0 0
daeton daeton

daeton je offline (nepripojený) daeton

jaja99 Pozri príspevok
Podľa zákona 289/2008 platí čl I § 1-4 od 1.3.2009:

§ 1:
h) tržbou platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania
služby na predajnom mieste v hotovosti alebo
inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi
hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami
alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup
tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj
platba prijatá ako preddavok,

TZN:
Ak sa úhrada pohľadávky (vyšlej faktúry) za skôr predaný tovar bude považovať za tržbu v hotovosti, tak to bude až od 1.3.2009
Poprosil by som link na tu zmenu zakona 289 ktory bude platit od 1.3.2009 lebo nikde ho neviem najst, ani na stranke ministerstva financii a ani v zbierke zakonov... Resp akym sposom je ten zakon upraveny ked niesu ziadne podklady k nemu dostupne.

druha vec:

Prevadzkujem elektroservis ( oprava vysavacov, previjanie elektromotorov), co som videl v televizii tak aj opravari praciek budu musiet mat registracnu pokladnu. Otazka znie co ma byt vytlacene na tom blocku. Aj material??? ci len cena za material a pracu. Ved vsetko je zapisane na fakture a vydajke materialu a prijmovom pokladnicnom doklade.

Druha matuca informacia: Zmena zakona zmeni aj prilohy? kedze moje sluzby niesu v zozname sluzieb povinnych mat registracnu pokladnu... Ako to vlastne je?

Vdaka
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

daeton Pozri príspevok
Poprosil by som link na tu zmenu zakona 289 ktory bude platit od 1.3.2009 lebo nikde ho neviem najst, ani na stranke ministerstva financii a ani v zbierke zakonov... Resp akym sposom je ten zakon upraveny ked niesu ziadne podklady k nemu dostupne.

druha vec:

Prevadzkujem elektroservis ( oprava vysavacov, previjanie elektromotorov), co som videl v televizii tak aj opravari praciek budu musiet mat registracnu pokladnu. Otazka znie co ma byt vytlacene na tom blocku. Aj material??? ci len cena za material a pracu. Ved vsetko je zapisane na fakture a vydajke materialu a prijmovom pokladnicnom doklade.

Druha matuca informacia: Zmena zakona zmeni aj prilohy? kedze moje sluzby niesu v zozname sluzieb povinnych mat registracnu pokladnu... Ako to vlastne je?

Vdaka
Prečítaj si celú nasledujúcu tému a hlavne príspevok č. 158:
http://www.porada.sk/t94807-p16-pokl...uctovnici.html
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

daeton Pozri príspevok
Poprosil by som link na tu zmenu zakona 289 ktory bude platit od 1.3.2009 lebo nikde ho neviem najst, ani na stranke ministerstva financii a ani v zbierke zakonov... Resp akym sposom je ten zakon upraveny ked niesu ziadne podklady k nemu dostupne.

druha vec:

Prevadzkujem elektroservis ( oprava vysavacov, previjanie elektromotorov), co som videl v televizii tak aj opravari praciek budu musiet mat registracnu pokladnu. Otazka znie co ma byt vytlacene na tom blocku. Aj material??? ci len cena za material a pracu. Ved vsetko je zapisane na fakture a vydajke materialu a prijmovom pokladnicnom doklade.

Druha matuca informacia: Zmena zakona zmeni aj prilohy? kedze moje sluzby niesu v zozname sluzieb povinnych mat registracnu pokladnu... Ako to vlastne je?

Vdaka
Všetko rozobraté a prístupné na Porade
len pre presnoť, zákon platí od 1.9.2008, niektoré ustanovenia z tohto zákona od 1.3.2009 a povinnosť mať kasy v zmysle tohto zákona od 1.1.2011.
Príloha sa v podstate nemenila , ale nájdeš všetko tu....minimálne do 31.12.2010 postupuješ po starom

http://www.porada.sk/t94807-p17-pokl...uctovnici.html

Zákon má číslo 289/2008 a nájdeš ho na stránke www.justice.gov.sk v predpisoch /momentálne stránka nedostupná. Je to stránka Ministerstva spravodlivosti
0 0
daeton daeton

daeton je offline (nepripojený) daeton

Nova zmena sa tyka aj mna kedze som doteraz pouzivat registracnu pokladnu nemusel.

Cize ak dobre chapem, podla toho, tak povinnost mat registracnu pokladnu mam az od 1.1.2011. Dovtedy ju pouzivat nemusim. Chapem to spravne?
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

daeton Pozri príspevok
Poprosil by som link na tu zmenu zakona 289 ktory bude platit od 1.3.2009 lebo nikde ho neviem najst, ani na stranke ministerstva financii a ani v zbierke zakonov... Resp akym sposom je ten zakon upraveny ked niesu ziadne podklady k nemu dostupne.
Vdaka
V prílohe máš zákon č. 289/2008 o ERP :
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

daeton Pozri príspevok
Nova zmena sa tyka aj mna kedze som doteraz pouzivat registracnu pokladnu nemusel.

Cize ak dobre chapem, podla toho, tak povinnost mat registracnu pokladnu mam az od 1.1.2011. Dovtedy ju pouzivat nemusim. Chapem to spravne?
Tebou poskytované službu ja osobne nevidím ani v prílohe nového zákona /oprava vysávačov a prevíjanie elektromotorov /. takže ERP nebudeš potrebovať ani po tomto termíne.

P.s. Tí opravári práčiek je blud médií - nemusia používať kasu ani po 1.1.2011.
0 0
Daduš K Daduš K

Daduš K je offline (nepripojený) Daduš K

Dobrý deň.
Stavebná spoločnosť, keďže poväčšine vystavuje faktúry, ale niekedy príjma aj zálohové platby na zakázky a niekedy platia faktúry aj hotovosťou je povinná mať taktiež registračnú pokladňu na príjem za pohľadávku?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Daduš K Pozri príspevok
Dobrý deň.
Stavebná spoločnosť, keďže poväčšine vystavuje faktúry, ale niekedy príjma aj zálohové platby na zakázky a niekedy platia faktúry aj hotovosťou je povinná mať taktiež registračnú pokladňu na príjem za pohľadávku?
Stavebná činnosť je široký pojem......ale v princípe /ak nerobíte niečo čo tam spadá/ sa Vás netýka úprava Vášho postupu ani do 1.1.2011 ani po 1.1.2011 nakoľko sa Vaša činnosť /služba/nenachádza v prílohe zákona...takže bez ERP.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Vidím, že médium je silný čarodej, tak skúsim trocha zovšeobecniť.

Pre tých, ktorí doteraz vykonávali činnosť, pri ktorej neboli povinní registrovať tržby prostredníctvom ERP sa principiálne nemení nič ani od 1.3.2009 ani od 1.1.2011.

Tí, ktorí museli doteraz evidovať tržby prostredníctvom ERP /predaj tovaru a služieb určených Vyhláškou 55 a následne zákonom 289/2008/ a nemajú zakúpenú ERP z technického hľadiska podľa zákona 289/2008 nemenia na svojom postupe nič do 31.-12.2010. Od 1.1.2011 budú musieť mať títo zákonom určení , teda Tí, ktorí predávajú tovar, resp. poskytujú niektorú zo služieb uvedených v prílohe zákona/ všetci ERP aj z technického hľadiska podľa zákona 289/2008 a budú evidovať tržby prijaté v hotovosti aj na základe faktúry prostredníctvom tejto kasy, vrátane prijatých záloh. Nie je tu možnosť prijatia hotovosti na základe PPD - opakujem len pre tých zákonom určených...

To je len veľmi krátky výcuc, aby sa všetci stolári, elektrikári, opravári pračiek, údržbári, účtovníci a pod. ukľudnili, že budú musieť investovať do ERP a chodiť s ňou po domácnostiach

V priloženom linku je načrtnutý aj možný postup platenia pohľadávok prostredníctvom poštovej poukážky typu U od 137Cs /príspevok 134/ pre tých, ktorí prijímajú málo úhrad faktúr v hotovosti, aby si nemuseli zakúpiť kasu ani po tomto termíne.

http://www.porada.sk/t94807-p17-pokl...uctovnici.html

P.s. To je za súčasne platnej legislatívy a jej doplnenia vyjadreniami MF a DRSR , ktoré sú všetky už asi v priloženej téme uverejnené
Naposledy upravil evina : 28.01.09 at 12:47
0 0
mimulik mimulik

mimulik je offline (nepripojený) mimulik

Viete mi prosím niekto povedať, či ubytovacie zariadenie je povinné viesť tržby prostredníctvo ERP? Pozerala som zákon o ERP a ubytovacie služby nie sú zaradené v povinnom zozname, ale nenašla som ich ani medzi službami, kde ERP netreba.

Ide totiž o to, že mám doklad - obyčajný, rukou vypísaný PPD o zaplatení ubytovania, kde je vypísaná suma bez DPH, DPH, suma s DPH, dátum vystavenia, identifikácia kupujúceho, predávajúceho, popis služby a podpis. Postačuje to, ak si chcem na základe tohto dokladu uplatniť DPH a sumu ubytovania dať ako VOZD? Netreba k tomu nič iné?

Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať