saskia26
02.04.08,19:59
ahojte tu je zas mostral dnes som bola na SP a pani ma presvedcila aby som si este nechala DNP aspoň do zač. materskej kvoli PNke počas materskej, má vobec význam ho platiť ešte mesiac a zas neovplyvní to výpočet materskej??? alebo to mam radsej zrusiť??? (DNP platím od 28.11. 2007 z min. VZ, na materskú nastupujem 30.4. 3008) dakujem za odpoveď, mostral.

DNP sa oplatí nechať aj počas materskej a rodičovskej dovolenky. Počas materskej nebudeš nič platiť, ale v prípade PN nebudeš mať nárok na dávku. Počas rodičovskej dovolenky už budeš musieť platiť poistné, ale v prípade PN alebo OČR budeš mať nárok na dávku. Takže z min. VZ ti vypočítajú dávku.
brčko
02.04.08,18:46
ahojte tu je zas mostral dnes som bola na SP a pani ma presvedcila aby som si este nechala DNP aspoň do zač. materskej kvoli PNke počas materskej, má vobec význam ho platiť ešte mesiac a zas neovplyvní to výpočet materskej??? alebo to mam radsej zrusiť??? (DNP platím od 28.11. 2007 z min. VZ, na materskú nastupujem 30.4. 3008) dakujem za odpoveď, mostral.

Takže ty máš aj trvajúce DNP?!
Ak budeš mať ku dnu nástupu na MD trvajúce nem.poistenie ako zamestnanec + DNP a povinné NP SZčO bude prerušené (odhlásené) , tak by sa ti dni ukončeného NP SZčO mali prirátať ku každému z existujúcich poistení. Takže podmienku 270dní NP splníš aj zo zamestnania aj z DNP. Tvoja materská bude maximálna t.j. cca 515,94Sk na den (28142:30dní x55% -čo je marcové maximum).
V apríli zaplatíš zo zamestnania + DNP + za 1den NP SZčO v úhrne viac ako z maxima 28142, takže ti vznikne v SP preplatok, ktorý si môžeš písomne vyžiadať vrátiť. Počas MD platiť DNP nemusíš, lebo ti z neho vznikne nárok na materské, ale dni DNP ti budú plynúť.
Potom po ukončení MD môžeš DNP využiť na prípadnú OčR alebo PN. Sleduj, ako sa zmení zákon o SP, či bude možné mať popri tvojom NP SZčO (predpokladám živnosť obnovíš) aj DNP. Ak áno, bolo by dobré ku koncu roku 2008 sa odhlásiť a nanovo prihlásiť z VZmaxima-VZ NPszčo a od 1.1.09 dať zmenu na minimum. Potom môžeš využiť DNP na čerpanie OčR alebo PN z minima (+z minima z NP SZčO) a po uplynutí 26týždnov (ak sa v tom zákon nezmení) z maxima (v súčte z NP SZčO+DNP)
mostral
03.04.08,07:47
Dakujem vám za odpovede, najma tebe Brcko za vycerpavajúcu, neviem ako sa v tom môžte vyznať, obdivujem vás, takže DNP nechám to je super, a odhlašku z NP SZČO mi p. na SP spravila od 31.3.2008, takže v apríli nebudem mať ani 1 deň, len NP zamestnanca a DNP, aj tak tam vznikne nejaký preplatok? ak ano predpokladám, že nejaký smiešny, som len šťastná že mi vyjde ta max. MD, to nam velmi pomoze, dakujem, mostral
gabsy
03.04.08,08:05
Chcem poprosiť o radu.
Od 22.2.2008 si platím DNP z VZ 16000. Som zamestnaná na TTP od 1.2.2007, kde moja hruba mzda v roku 2007 bola 10000 od 1.1.2008 je to 12000. Od roku 2005 do 31.1.2007 som bola zamestnaná tiez na TPP. Chcela by som vediet, aku budem mat asi vysku materskej, s lekárom sme sa dohodli na dátume MD 22.8.2008 (predpokladaný termín pôrodu je 30.9.2008).
Moja druha otazka vsak je, pravdepodobne moj zamestnavatel zrusi prevadzku k 30.6 alebo k 31.7.2008. Co v tom pripade? Ako sa mi bude pocitat materska? (este jedna poznamka od 1.6. najneskor vsak niekde v polovicke juna chcem ist na rizikové, ako sa mi bude potom pocitat nemocenske?). Vopred dakujem za pomoc
brčko
03.04.08,09:31
Dakujem vám za odpovede, najma tebe Brcko za vycerpavajúcu, neviem ako sa v tom môžte vyznať, obdivujem vás, takže DNP nechám to je super, a odhlašku z NP SZČO mi p. na SP spravila od 31.3.2008, takže v apríli nebudem mať ani 1 deň, len NP zamestnanca a DNP, aj tak tam vznikne nejaký preplatok? áno, od 1.4.08 do 29.4.08 patíš z mesačného VZ 28000 + 8100, čo je spolu viac ako VZ 28142. Ako DNP zaplatíš poistné, pri nástupe na MD 30.4.08, za obdobie 1.-.29.4.08 sumu 345,-Sk (8100:30dní v apríly x29dní x4,4%), Predpokladám, že preplatok bude cca 330-340Sk ak ano predpokladám, že nejaký smiešny, som len šťastná že mi vyjde ta max. MD, to nam velmi pomoze, dakujem, mostral

tak nech to všetko vyjde, potom daj vedieť. A hlavne zdravého potomka! :)
brčko
03.04.08,11:59
Chcem poprosiť o radu.
Od 22.2.2008 si platím DNP z VZ 16000. Som zamestnaná na TTP od 1.2.2007, kde moja hruba mzda v roku 2007 bola 10000 od 1.1.2008 je to 12000. Od roku 2005 do 31.1.2007 som bola zamestnaná tiez na TPP. Chcela by som vediet, aku budem mat asi vysku materskej, s lekárom sme sa dohodli na dátume MD 22.8.2008 (predpokladaný termín pôrodu je 30.9.2008).
Ak ti budú ku dňu nástupu na MD trvať obidve NP!!! (teda aj zamestnanie) tak tvoja materská sa bude rátať (z oboch splníš podmienku 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, vdaka ukončenému zamestnaniu do 31.1.07):
- zo zamestnania rozhodujúce obdobie 1.2.-31.12.2007 (denný VZ cca 10000x11mesiacov :334dní NP v r.2007 = 329,34Sk)
- z DNP rozhodujúce obdobie 22.2.08 do 31.7.08 tj. 161kal.dní (DVZ = cca (4414 za február+ 5mesiacov x16000 ):161dní = 524,31Sk
(ak by si mala pred nástupom na MD ešte PN, v tom prípade RO bude od 22.2.08 do dna pred PN-kou, no suma približne rovnaká)

Úhrn DVZ= 329,34 + 524,31 = 853,65
materská = 853,65 x55% = 469,51 Sk na kalendárny den
(snád som to dobre prerátala)

Moja druha otazka vsak je, pravdepodobne moj zamestnavatel zrusi prevadzku k 30.6 alebo k 31.7.2008. Co v tom pripade? Ako sa mi bude pocitat materska? materská sa bude rátať len z DNP (teda 55% z DVZ 524Sk tj.cca 288Sk na den), Ak by ti skončil PP, bolo by dobré (ak máš možnosť) pred nástupom na MD napr.18.8. alebo aj 20.8.08 sa zamestnať. (este jedna poznamka od 1.6. najneskor vsak niekde v polovicke juna chcem ist na rizikové, ako sa mi bude potom pocitat nemocenske?). ak bude trvať ešte PP, tak z oboch poistení Vopred dakujem za pomoc
.
bisou
04.04.08,17:39
ja mam takýto prípad: Dobrovoľne nemocensky poistená od augusta 2007, teraz je v 6. týždni, platí si s VZ 10000,- kedy by si mala zvýšiť VZ na max. sumu aby jej vyšla vyššia materská; prepokladaný termín pôrodu je 10-11/2008
brčko
04.04.08,18:14
ja mam takýto prípad: Dobrovoľne nemocensky poistená od augusta 2007, teraz je v 6. týždni, platí si s VZ 10000,- kedy by si mala zvýšiť VZ na max. sumu aby jej vyšla vyššia materská; prepokladaný termín pôrodu je 10-11/2008

najneskôr v 8tt! (ak by mala termín v 10/08, tak nemôže byť v 6tt podla PM, ale cca 11tt, tak snád je termín 11-12/08, pozor na to!) ale radšej hned. od tohto posledného prihlásenia musí ubehnúť do nástupu na MD 26týždnov (na materskú sa obvykle nastupuje v 34tt, teda 6týždnov pred pôrodom). Ak by 26 týždnov neuplynulo, tak sa materská počíta z minimálnej mzdy, takže materská z DNP by bola len 148,5Sk na den (ak dovtedy min.mzdu nezmenia).
Maximálny VZ si zjednodušene povedané môže dať len v prípade, že nemá sučasne iné NP. Ak by mala popri DNP aj zamestnanie, nech si VZ dá rozdiel medzi mesačným maximom (t.č. 28142, od 1.7.08 je to 30219,-Sk) a jej HM.
bisou
04.04.08,19:05
nemá žiadne iné zamestnanie ani iné NP. takže 26. týždeň pred termínom pôrodu sa prihlási s max. VZ???
Jana Motyčková
05.04.08,11:24
26 týždňov pre nástupom na materskú, čo je 32-34 týždňov pred termínom pôrodu
gabi29
07.04.08,07:43
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať som nemocensky poistená viac ako 270 dní /zamestnaná riadne na prac. zmluvu/ a rozmýšľame o bábatku, z toho čo som si tu prečítala ak som to správne pochopila ak sa ešte popri zamestnaní prihlásim na SP ako FO a doplatím si rozdiel medzi tým čo platím ako zamestnaná a maximálnym vymeriavacím základom bude mi patriť najvyššia materská??? Akú dobu to takto musím platiť? Ovplyvní neako PN výšku materského príspevku? Prípadne ak áno môžem to vykryť tak, že si budem platiť ten maximálny vymeriavací základ???
Ďakujem
JanaT.
07.04.08,08:19
A čo v takom prípade, keby nevedel a nepredpokladal. Teoreticky, ak sa niekto riadi len zákonom a nepozná ten ich výklad, že sa započítavajú len dni ukončených NP, tak mohol byť v tom, že nárok na materské má aj z DNP. Však bola zamestnaná, takže 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch má splnených. :confused:
Znova píšem k tomu vráteniu tej materskej, dnes mi pani zo SP volala že jej musím to pôvodné rozhodnutie vrátiť lebo že ona ho musí stornovať a potom až mi môže vydať nové rozhodnutie, že na moje meno nemôžu byť vydané dve rozhodnutia, tak som jej povedala že ja ho potrebujem lebo sa aj tak chystám odvolať /neviem či som urobila dobre .../ ale povedala že sa ide poradiť a ešte sa ozve - len dúfam že mi nevyrúbia aj nejaké penále nakoniec.
jankasm
07.04.08,08:24
Znova píšem k tomu vráteniu tej materskej, dnes mi pani zo SP volala že jej musím to pôvodné rozhodnutie vrátiť lebo že ona ho musí stornovať a potom až mi môže vydať nové rozhodnutie, že na moje meno nemôžu byť vydané dve rozhodnutia, tak som jej povedala že ja ho potrebujem lebo sa aj tak chystám odvolať /neviem či som urobila dobre .../ ale povedala že sa ide poradiť a ešte sa ozve - len dúfam že mi nevyrúbia aj nejaké penále nakoniec.

Podľa mňa si urobila úplne správne. Keby si jej to rozhodnutie vrátila, ona by ho stornovala a vydala nové, tým pádom by bolo rozhodnutie na nižšiu sumu a peniažky by boli naozaj posielané omylom. Týmto postupom kryje pani na SP seba, to je aspoň môj názor. Ktovie, ak sa odvoláš a nebudeš to musieť vrátiť, možno jej to dajú k náhrade, lebo ona je tá, ktorá pochybyla. :o
Žiadala by som nejaké písomné vyjadrenie, napr. zrušenie rozhodnutia alebo niečo podobné, voči čomu sa potom budeš môcť odvolať. Lebo voči novému rozhodnutie, ktoré bude v súlade so zákonom, sa už nebude dôvod odvolávať. ;)
Gogova
07.04.08,08:27
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať som nemocensky poistená viac ako 270 dní /zamestnaná riadne na prac. zmluvu/ a rozmýšľame o bábatku, z toho čo som si tu prečítala ak som to správne pochopila ak sa ešte popri zamestnaní prihlásim na SP ako FO a doplatím si rozdiel medzi tým čo platím ako zamestnaná a maximálnym vymeriavacím základom bude mi patriť najvyššia materská??? Akú dobu to takto musím platiť? Ovplyvní neako PN výšku materského príspevku? Prípadne ak áno môžem to vykryť tak, že si budem platiť ten maximálny vymeriavací základ???
Ďakujem
Ahoj Gabi. Poctivo som niekoľko dní čítala túto 126 stránkovú diskusiu a vďaka niektorým dámam som konečne pochopila čo a jak. Takže dovolím si tvrdiť nasledovné : Ak eštelen rozmýšľate o bábätku, tak vzhľadom na plánovanú novelu zákona o soc. poistení, kde by sa malo zrušiť dobrovoľné NP pre tých čo majú povinné NP s účinnosťou od 1.1.09, je dnes posledný deň ísť sa prihlásiť na DNP z minima, aby do dňa pôrodu ubehlo viac ako 270 dní. Pokúsiť sa otehotnieť apríl - máj a akonáhle sa to podarí, najneskôr 1.6.08 ísť osobne na sociálku a zrušiť DNP založené 7.4.08 a ihneď si založiť nové DNP, kde si už určíš vymeriavací základ : max. VZ mínus tvoj plat. To znamená 31.12.08 ísť na materskú - čo je 6 týždňov pred pôrodom a mala by sa stihnúť lehota 26 týždňov pred odochodm na materskú byť DNP poistená z maxima (v tvojom prípade z rozdielu).
Tak vážení tomuto sa hovorí "plánované rodičovstvo". Ak tá novela naozaj prejde, tak ja sa vôbec nečudujem, že mladí ľudia tak veľmi prehodnocujú kedy si založiť rodinu.
Ešte odpoviem ďalej : ja by som DNP počas materskej nerušila - vtedy neplatíš nič. A keď budeš na rodičovskom príspevku, môžeš začať platiť z maxima - t.j. opäť ísť na Sociálku a už len upraviť (nie rušiť) VZ na maximum. A keď pôjdeš na PNku, alebo na OČR s bábom, tak dostaneš dávky. Inak by si nedostala nič, lebo počas rodičovského sa povinné NP zo zamestnania prerušuje.
Či PN ovplyvní výšku materského? Myslíš PN cez rizikové teh., alebo PN v minulom roku? Pri rizikovom teh. záleží na tom, akú výšku VZ budeš mať pre odchodom na PN, t.j. či sa ti bude rátať len z povinného NP, alebo už aj z DNP.
jankasm
07.04.08,08:28
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať som nemocensky poistená viac ako 270 dní /zamestnaná riadne na prac. zmluvu/ a rozmýšľame o bábatku, z toho čo som si tu prečítala ak som to správne pochopila ak sa ešte popri zamestnaní prihlásim na SP ako FO a doplatím si rozdiel medzi tým čo platím ako zamestnaná a maximálnym vymeriavacím základom bude mi patriť najvyššia materská??? Akú dobu to takto musím platiť? Ovplyvní neako PN výšku materského príspevku? Prípadne ak áno môžem to vykryť tak, že si budem platiť ten maximálny vymeriavací základ???
Ďakujem

S predchádzajúcou odpoveďou súhlasím, ale v tom prípade treba čo najskôr otehotnieť.

Ak v posledných 2 rokoch pred nástupom na MD nebudeš mať zmenu pracovného pomeru, čiže nebude tam žiadne ukončené nemocenské poistenie, tak musíš DNP platiť 270 dní aby Ti z neho vznikol nárok na materské.
Problém je však v tom, že od 1.1.2009 sa chystá novela zákona, kde sa uvažuje nad zrušením dobrovoľného poistenia pre zamestnané osoby. To znamená, že ak by si si aj tento rok platila DNP a túto zmenu schvália, v roku 2009 nárok na materské z DNP mať nebudeš. Len zo zamestnania.
Zo zamestnania sa Ti bude materská počítať z VZ z roku 2008, ak nastúpiš na MD v roku 2009. Maximum môžeš dosiahnuť ukončením súčasného zamestnania a uzatvorením nového so mzdou vo výške maximálneho VZ pár dní pred nástupom na MD. ;)

PN výšku materskej neovplyvní, dni PN sa vylučujú z dní rozhodujúceho obdobia.
Ak budeš PN poberať zo zamestnania, tak áno, DNP môžeš v tieto dni platiť z maxima, ale na zvýšenie materskej to vplyv mať nebude.
lulu77
07.04.08,09:04
Dobry den,
precitala som si viacero clankov, ale mam uz z toho riadny gulas.
Od roku 1997 som zamestnana, v roku 2002 som nastupila na matersku a nasledne na rodicovsku dovolenku. Na rodicovskej dovolenke som do 3.5.2008, kedze mame dieta so zlym zdravotnym stavom. Po ukonceni rodicovskej dovolenky so mnou zamestanavatel rozviaze pracovny pomer, pretoze zrusil prevadzku kde som pracovala. Teraz som v 8 tyzdni tehotenstva, vzatuhuje sa na mna ochranna 6 mesacna lehota, v ktorej mi vznikne narok na materske, predpokladany termin porodu mam medzi 5.11 - 16.11 2008. Ked sa teraz dobrovolne nemoc. poistim, mam si to platit z maxima, alebo z minima, a z akeho obdobia sa mi bude vypocitavat materska.
Prosim, keby ste mi to niekto vysvetlil, pretoze zienky v soc. poistovny ma odbili a nic konkretne mi nevysvetlili.
Dakujem
JanaT.
07.04.08,09:16
No veď ja sa chcem odvolať na to ak budú odo mňa žiadať vrátenie tej materskej za dva mesiace, ktorú mi vyplatili, ak mi začnú posielať nižšiu materskú tak to je v pohode, ide mi len o to aby som im nemusela vraciať tú ktorú už som dostala.
jankasm
07.04.08,09:17
Dobry den,
precitala som si viacero clankov, ale mam uz z toho riadny gulas.
Od roku 1997 som zamestnana, v roku 2002 som nastupila na matersku a nasledne na rodicovsku dovolenku. Na rodicovskej dovolenke som do 3.5.2008, kedze mame dieta so zlym zdravotnym stavom. Po ukonceni rodicovskej dovolenky so mnou zamestanavatel rozviaze pracovny pomer, pretoze zrusil prevadzku kde som pracovala. Teraz som v 8 tyzdni tehotenstva, vzatuhuje sa na mna ochranna 6 mesacna lehota, v ktorej mi vznikne narok na materske, predpokladany termin porodu mam medzi 5.11 - 16.11 2008. Ked sa teraz dobrovolne nemoc. poistim, mam si to platit z maxima, alebo z minima, a z akeho obdobia sa mi bude vypocitavat materska.
Prosim, keby ste mi to niekto vysvetlil, pretoze zienky v soc. poistovny ma odbili a nic konkretne mi nevysvetlili.
Dakujem

Ochranná lehota sa na Teba vzťahuje. Takže nárok na materské zo zamestnania budeš mať v ochrannej lehote, ale nesmieš mať iné nemocenské poistenie. Ak sa rozhodneš pre dobrovoľné nemocenské poistenie /DNP/, tak zo zamestnania Ti nárok zanikne.
Čo sa týka DNP, tak dni poistenia zo zamestnania by sa Ti započítali ak k dňom DNP. Takže podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom máš splnenú. ALE, na DNP treba platiť z maximálneho VZ aspoň 26 týždňov pred nástupom na MD aby Ti vznikol nárok na materskú z maxima. Ak totiž na MD nastúpiš čo len o 1 deň skôr, materská bude počítaná len z minimálneho VZ. :(

Preto v tvojom prípade odporúčam istejší spôsob, a to nové zamestnanie. Podmienku 270 dní máš splnenú. Takže úplne stačí, ak sa pár dní, napr. 2dni, pred nástupom na MD zamestnáš u niekoho známeho so mzdou vo výške maximálneho VZ /od 1.7.2008 to bude 30219,-/ a materská Ti bude počítaná z tohto posledného zamestnania a bude maximálna cca. 16000,- mesačne. ;)

Ak nepodnikneš nič, materská bude počítaná z tvojho terajšieho zamestnania a rozhodujúcim obdobím bude myslím rok 2006. Keďže si však v tomto roku nemala žiadny VZ, tak zamestnávateľ by uvádzal pravdepodobný VZ, ktorý sa dá napr. uviesť aj vo výške maximálneho VZ /záleží od ochoty zamestnávateľa/.
jankasm
07.04.08,09:30
Sociálna poisťovňa môźe vyžadovať neprávom prijaté dávky iba v prípade, že (§236 ods.1) príjemca :
b) prijímal dávku alebo jej časť, hoci vedel alebo musel z okolností predpokladať, že sa vyplatila neprávom alebo vo vyššej sume, ako patrila, alebo
c) vedome inak spôsobil, že dávka alebo jej časť sa vyplatila neprávom alebo vo vyššej sume, ako patrila.
V takom prípade by mala SP vydať rozhodnutie o vrátení dávok. Bez takéhoto rozhodnutia nič nevracajte. Rozhodnutie môžete teoreticky "dostať aj ústne", ale to by ste museli podpísať, že sa vzdávate písomného dooručenia rozhodnutia (§212), čiže určite nie telefonicky.
Proti rozhodnutiu sa dá odvolať.


A čo v takom prípade, keby nevedel a nepredpokladal. Teoreticky, ak sa niekto riadi len zákonom a nepozná ten ich výklad, že sa započítavajú len dni ukončených NP, tak mohol byť v tom, že nárok na materské má aj z DNP. Však bola zamestnaná, takže 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch má splnených. :confused:


Preto treba počkať na rozhodnutie, odvolať sa a v odvolaní uviesť, źe nevedel a nepredpokadal, že mala dostávať menej. Myslím, že v tomto, keďže poberateľka si dala žiadosť, oni jej to priznali, ona nič neporušila a Sp urobila chybu. Podľa mňa to dopadne tak, že dávku jej od nasledujúceho mesiaca znížia (na to majú právo, keď u seba zistia chybu), ale uź prijaté peniaze vracať nebude musieť.


No veď ja sa chcem odvolať na to ak budú odo mňa žiadať vrátenie tej materskej za dva mesiace, ktorú mi vyplatili, ak mi začnú posielať nižšiu materskú tak to je v pohode, ide mi len o to aby som im nemusela vraciať tú ktorú už som dostala.

Viď viššie citované príspevky.
V žiadnom prípade im nič nevracať na základe ústneho jednania, ako už napísala Janka-somij, počkať na rozhodnutie o vrátení dávok. Keby si im vrátila svoje rozhodnutie a oni by vystavili nové a to stornovali, vôbec by si nemala doklad, že Ti priznali vyššie dávky, a že ty si ich poberala a vôbec si netušila, že na ne nemá nárok. Podľa mňa je tetuška na SP špekulantka, a vrátením rozhodnutia a vystavením nového by napravila svoju chybu. :cool:
lulu77
07.04.08,10:06
Ak nepodnikneš nič, materská bude počítaná z tvojho terajšieho zamestnania a rozhodujúcim obdobím bude myslím rok 2006. Keďže si však v tomto roku nemala žiadny VZ, tak zamestnávateľ by uvádzal pravdepodobný VZ, ktorý sa dá napr. uviesť aj vo výške maximálneho VZ /záleží od ochoty zamestnávateľa/.

keby zamestnavatel bol ochotny a uviedol mi pravdepodobny VZ v maximalnej vyske, tak to treba uvies ako rocny alebo mesacny prijem, a treba to dokladovat v soc.poist. nejakou pracovnou zmluvou alebo platobnym dekretom na zaklade ktoreho sa to vypocita, je na to nejake tlacivo priamo v soc.poist.?


a este jedna otazka, keby som nasla niekoho znameho kto by ma zamestnal par dni pred nastupom na matersku dovolenku do zamestnania, tak ako by to prebehlo, nastupila by som na 2 dni do prace, potom by som sla k lekarovi, on by mi dal to tlacivo na materske, to by mi potvrdil novy zamestnavatel, tam by mi napisal maxim.VZ a len s tym tlacivom by som sla do soc.pois.
a co s tymi mesiacmi, po ukonceni rodicovkej dovolenky teda od 3.5.2008 do nastupu na matersku,co by malo byt okolo 6.10.2008 to sa mam ist zaevidovat na urad prace, vtedy to ako bude s nemocenskym poistenim

dakujem za vasu odpoved, a za trpezlivost akou to vsetko vysvetlujete
jankasm
07.04.08,11:55
keby zamestnavatel bol ochotny a uviedol mi pravdepodobny VZ v maximalnej vyske, tak to treba uvies ako rocny alebo mesacny prijem, a treba to dokladovat v soc.poist. nejakou pracovnou zmluvou alebo platobnym dekretom na zaklade ktoreho sa to vypocita, je na to nejake tlacivo priamo v soc.poist.?

a este jedna otazka, keby som nasla niekoho znameho kto by ma zamestnal par dni pred nastupom na matersku dovolenku do zamestnania, tak ako by to prebehlo, nastupila by som na 2 dni do prace, potom by som sla k lekarovi, on by mi dal to tlacivo na materske, to by mi potvrdil novy zamestnavatel, tam by mi napisal maxim.VZ a len s tym tlacivom by som sla do soc.pois.
a co s tymi mesiacmi, po ukonceni rodicovkej dovolenky teda od 3.5.2008 do nastupu na matersku,co by malo byt okolo 6.10.2008 to sa mam ist zaevidovat na urad prace, vtedy to ako bude s nemocenskym poistenim

dakujem za vasu odpoved, a za trpezlivost akou to vsetko vysvetlujete

Zamestnávateľ Ti na tlačive od SP, ktoré prikladám, potvrdí pravdepodobný príjem v bode 10., ktorý by si dosiahla v tom mesiaci, v ktorom natupuješ na MD. Žiadny doklad pre SP nie je potrebný. Ale ten dodatok k PZ alebo dekrét o plate treba v zamestnaní mať, pre prípadnú kontrolu zo SP niekedy v budúcnosti.

Keby si išla k novému zamestnávateľovi, bolo by to presne ako píšeš. Pracovala by si 2 dni, potom nastúpila na MD, zamestnávateľ by Ti potvrdil nie maximum, ale napísal by skutočný príjem za tie 2 dni, takže pokiaľ by si chcela maximum, tak za 2 dni musíš v 10/2008 zarobiť cca. 1950,- /pozor, zárobok je len za pracovné dni ale SP počíta VZ za kalendárne dni, takže ak by v tom bol víkend, treba aj za víkend počítať za každý deň cca. 975,-/. Takže zamestnávateľ by potvrdil tento príjem a SP by z neho počítala materskú.

Ak nemáš ako vyplniť medzeru tých cca. 2 mesiacov pred nástupom na MD /ak sa aj prihlásiš na úrad práce, nárok na podporu mať nebudeš, nespĺňaš podmienky/ tak by bolo dobré pouvažovať o tej PN. Myslíš, že by Ťa lekár vypísal na rizikové? V tom prípade by stačilo postup, ktorý som Ti odporúčala uskutočniť pred MD urobiť už pred PN a potom aj PN aj materská bude vyplácaná z maxima, cca. 16000,- mesačne.

Ak by si išla na úrad práce, tvoj nárok na materské ani jej výšku to neovplyvní. Nemusíš sa na ten čas dobrovoľne nemocensky poistiť. Podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch máš splnenú, dôležité je aby si bola nemocensky poistená v čase nástupu na MD. A ak sa zamestnáš, tak to budeš.
nugetka
07.04.08,11:55
Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu. DNP som si platila od 1.9.2007 z minimálneho VZ, no ku 28.12.2007 som toto DNP zrušila a uzatvorila nové od 29.12.2007 s VZ ako rozdiel maxim. VZ a mojou HM za mesiac december - platím ho stále. zamestnaná som od 8/2005 nepretržite u jedného zamestnávateľa. Teraz som v 10tt a na PN - ke. Predpokladaný termín mám 1. novembra. Z DNP PN nepoberám, keďže nespĺňam tých ICH UKONČENÝCH 270 dní NP. Chcem sa ešte vrátiť do práce.

Budem mať maximálnu materskú podľa vyššie uvedeného ?
Ku ktorému dňu by som mohla začať žiadať PN aj z DNP, v prípade, že pôjdem ešte späť do práce a túto PN preruším ?

Ďakujem krásne
:)
lulu77
07.04.08,14:14
Keby si išla k novému zamestnávateľovi, bolo by to presne ako píšeš. Pracovala by si 2 dni, potom nastúpila na MD, zamestnávateľ by Ti potvrdil nie maximum, ale napísal by skutočný príjem za tie 2 dni, takže pokiaľ by si chcela maximum, tak za 2 dni musíš v 10/2008 zarobiť cca. 1950,- /pozor, zárobok je len za pracovné dni ale SP počíta VZ za kalendárne dni, takže ak by v tom bol víkend, treba aj za víkend počítať za každý deň cca. 975,-/. Takže zamestnávateľ by potvrdil tento príjem a SP by z neho počítala materskú.

Ak nemáš ako vyplniť medzeru tých cca. 2 mesiacov pred nástupom na MD /ak sa aj prihlásiš na úrad práce, nárok na podporu mať nebudeš, nespĺňaš podmienky/ tak by bolo dobré pouvažovať o tej PN. Myslíš, že by Ťa lekár vypísal na rizikové? V tom prípade by stačilo postup, ktorý som Ti odporúčala uskutočniť pred MD urobiť už pred PN a potom aj PN aj materská bude vyplácaná z maxima, cca. 16000,- mesačne.



Dakujem velmi pekne za rady,
ked este mozem otravovat, tak by som sa chcela spytat este na toto.
- ukoncenie rodicovskej dovolenky,- ktoru by som mala ukoncit 3.5.2008- co je sobota a vtedy rozviazem aj pracovny pomer u stareho zamestavatela, moze sa prac,pomer ukoncit v sobotu? alebo az najblizsi pracovny den

Ked by som sa zamestnala hned po ukonceni rodicovskej dovolenky u noveho zamestnavatela na par dni, a potom by som sa dala vypisat na PN, zamestnavatel by mal zaplatit prvych 10 dni PN, a potom to uz vyplaca soc.poist.?, a bude musiet zamestanavatel platit nejake odvody za mna, pocas trvania PN a materskej, neviem ako to funguje a nechcem niekoho zatiahnut do niecoho co nieje pre neho vyhodne.Alebo tym, ze ma zamestna, a ja budem na PN a nasledne na materskej a rodicovskej, tak ake vysoke odvody bude musiet za mna platit- potrebovala by som to vediet, aby som mu to aj vedela vratit , a aku dobu bude odvadzat tie odvody , je to tak polopate napisane, ale neviem ako to mam napisat, a kedy potom s nim rozviazem prac.pomer a po akej dobe?
vobec neviem co potom, potrebovala by som aj taketo informacie, aby som to mohla vysvetlit,a aby som hlavne vedela o co ide

dakujem velmi pekne za vsetky vase odpovede a vas cas, ktory tomu venujete aby ste poradili nam ostatnym
brčko
08.04.08,07:59
Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu. DNP som si platila od 1.9.2007 z minimálneho VZ, no ku 28.12.2007 som toto DNP zrušila a uzatvorila nové od 29.12.2007 s VZ ako rozdiel maxim. VZ a mojou HM za mesiac december - platím ho stále. zamestnaná som od 8/2005 nepretržite u jedného zamestnávateľa. Teraz som v 10tt a na PN - ke. Predpokladaný termín mám 1. novembra. Z DNP PN nepoberám, keďže nespĺňam tých ICH UKONČENÝCH 270 dní NP. Chcem sa ešte vrátiť do práce.

Budem mať maximálnu materskú podľa vyššie uvedeného ?
Ku ktorému dňu by som mohla začať žiadať PN aj z DNP, v prípade, že pôjdem ešte späť do práce a túto PN preruším ?

Ďakujem krásne
:)

Ak si od 1.9.2007 nepretržite DNP (aj ked teda s odhlásením 28.12. a prihlásením hned na druhý den 29.12., takže bez medzere), vychádza mi, že 270dní uplynie 27.5.08 a a ak budeš žiadať o novú PN najskôr 28.5.08, bude nárok na nemocenské aj z DNP.

EŠTE DOPLNIM:
ak však nastúpiš na PN v období od 28.5.08 až 27.6.08, tak výška PN z DNP bude rátaná z pravdepodobného VZ t.j. minimálnej mzdy (od 4-tého dna 148,5Sk na den). 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP ti uplynie až 27.6.08, takže ak by si nastúpila na novú PN najskôr 28.6.08, tak výška PN sa bude rátať už zo skutočného VZ v RO 29.-31.12.07 a nie z pravdepodobného VZ. Tie dni=dátumy si radšej ešte prerátaj.

Na materskú by si mala nastúpiť v 9/08, RO zo zamestnania bude rok 2007 a z DNP bude obdobie 29.-31.12.07. Takže ak ti do dna nástupu na MD budú trvať obidve nem.poistenia (DNP samozrejme už bez odhlásenia a nového prihlásenia), výška materskej by mala predpokladám (ak si mala v celom roku 2007 cca rovnakú mesačnú HM ako v 12/07) byť do 500,- Sk na den.
nugetka
08.04.08,11:06
OK, ďakujem Ti veľmi pekne Brčko. Do dňa nástupu na MD mi určite budú trvať (bez prerušenia) obe NP. A tá výška materskej bude o kúsok menšia lebo plat sa mi dvíhal od 4/2007, takže tie prvé 3 mesiace bol o niečo menší.

Ešte raz ďakujem - ZA DOBRÉ SPRÁVY.
brčko
08.04.08,11:16
Dakujem velmi pekne za rady,
ked este mozem otravovat, tak by som sa chcela spytat este na toto.
- ukoncenie rodicovskej dovolenky,- ktoru by som mala ukoncit 3.5.2008- co je sobota a vtedy rozviazem aj pracovny pomer u stareho zamestavatela, moze sa prac,pomer ukoncit v sobotu? alebo az najblizsi pracovny den
PP môže skončiť aj v sobotu. Ak by si sa zamestnala až od pondelka, tak si musíš za ten 1den zaplatiť zdr.poistenie. (Ale myslím, dá sa začať PP aj v nedelu.) Ak sa nezamestnáš a pôjdeš sa zaregistrovať na UP do tuším 7dní od ukonč.PP (radšej však hned), tak ta zaevidujú odo dna nasledujúceho po dni ukončenia PP a aj odvtedy budú za teba platiť ZP. A neostala ti ešte nejaká nevyčerpaná dovolenky z doby počas MD alebo predtým? Vtedy by si mohla ukončiť PP až po jej vyčerpaní (teda nie preplatení).
Aj ked je to mimo tejto témy, spýtam sa. Ako ukončuješ PP? Dohodou bez uvedenia dôvodu (bez nároku na odstupné), dohodou z organizačných príčin (s nárokom na odstupné) alebo inak (nemôžu ti dať výpoved s výpovednou dobou?, lebo s dohodou súhlasiť nemusíš-pozri niektoré témy o tom) To len aby si neprišla o peniažky.

Súhlasím s radou Jankysm, nanovo sa zamestnať s maximálnym VZ (Lebo aspon ja osobne nie som presvedčená, či ti v prípade ukončenia PP posledným dnom RD začne plynúť ochranná lehota z tohto starého zamestnania, - podla mna nie. Ak by si však odrobila aspon 1den alebo si vyčerpala aspon 1den dovolenky, tak určite áno.) Preto istejší bude nový PP.
Ked by som sa zamestnala hned po ukonceni rodicovskej dovolenky u noveho zamestnavatela na par dni, a potom by som sa dala vypisat na PN, zamestnavatel by mal zaplatit prvych 10 dni PN, a potom to uz vyplaca soc.poist.?, áno a bude musiet zamestanavatel platit nejake odvody za mna, pocas trvania PN a materskej, nie, len ta bude evidovať v stave ako PN (resp. MD, RD) ale počas PN, MD a RD sa neodvádza poistné, odvody zaplatí len za odpracované dni pred PN-kou neviem ako to funguje a nechcem niekoho zatiahnut do niecoho co nieje pre neho vyhodne.Alebo tym, ze ma zamestna, a ja budem na PN a nasledne na materskej a rodicovskej, tak ake vysoke odvody bude musiet za mna platit- potrebovala by som to vediet, aby som mu to aj vedela vratit , a aku dobu bude odvadzat tie odvody , je to tak polopate napisane, ale neviem ako to mam napisat, a kedy potom s nim rozviazem prac.pomer a po akej dobe? záleží na vás, ak by ti napr. po dvoch dnoch PN-ky skončil PP napr. v skúšobnej dobe, nemocenské budeš poberať od tretieho dna zo SP a nárok na materské ti vznikne v ochrannej lehote (6mesiacov) z tohto nového zamestnania. Po ukončení PP budeš poistená len zdravotne, nebudeš poistená dôchodkovo (až odo dna narodenia dieťaťa, ak dáš prihlášku včas), nemocensky ani v nezamestnanosti.
Ak skončíš PP posledným dnom RD, tak ti vznikol nárok na dovolenku za obdobie počas MD, čo by ti mal pri ukončení PP preplatiť a z toho odviesť odvody. Poistená dôchodkovo budeš nepretržite (ak si dáš tú prihlášku), nem.poistenie a poistenie v nezamestnanosti sa ti prerušuje nástupom na RD.
vobec neviem co potom, potrebovala by som aj taketo informacie, aby som to mohla vysvetlit,a aby som hlavne vedela o co ide

dakujem velmi pekne za vsetky vase odpovede a vas cas, ktory tomu venujete aby ste poradili nam ostatnym
..
brčko
08.04.08,11:31
Poprosím skúsenejších poradákov v otázkach soc.poistenia, rada by som poznala váš názor na nižšie uvedenú otázku, príp. odôvodnenia prečo áno/nie:

Ak skončí PP posledným dnom rodičovskej dovolenky, začína plynúť ochranná lehota?
jankasm
09.04.08,07:00
Poprosím skúsenejších poradákov v otázkach soc.poistenia, rada by som poznala váš názor na nižšie uvedenú otázku, príp. odôvodnenia prečo áno/nie:

Ak skončí PP posledným dnom rodičovskej dovolenky, začína plynúť ochranná lehota?

Vidiš, na toto som akosi nemyslela, ale mám pocit, že máš pravdu, už to tu myslím niekedy bolo spomínané.
Keďže bolo posledné roky NP prerušené, tak pri skončení PP naozaj asi nezačne plynúť ochranná lehota.

Takže istejšie naozaj bude, ak uzatvorí nový PP pred nástupom na MD prípadne PN, alebo ak má tu nevyčerpanú dovolenku, ktorú by vlastne po skončení RD začala čerpať a potom ukončila PP. V tom prípade by jej začala po skončení PP plynúť ochranná lehota.

Toto si zaslúži aj bodík, ty vždy myslíš na všetko. ;)
alinka189
09.04.08,07:39
ahojte, zase ja :-) Chcem si len ujasniť jednu vec, mometn.som v 12tt, TP je koniec 10/08 alebo zač.11/08. DNP si platím asi tak od 5tt, 26 týž.mi uplynie asi na konci 8/08. ja som teraz ale 2mesiace (možno aj viac) na PN a platím DNP (vraj sa počas pn nemusí). otázka teda znie...dni PN sa do obdobia tých 26 týž.nepočítajú??? budú mi chýbať tie dni (mesiace), počas kt.som PN???
jankasm
09.04.08,08:27
ahojte, zase ja :-) Chcem si len ujasniť jednu vec, mometn.som v 12tt, TP je koniec 10/08 alebo zač.11/08. DNP si platím asi tak od 5tt, 26 týž.mi uplynie asi na konci 8/08. ja som teraz ale 2mesiace (možno aj viac) na PN a platím DNP (vraj sa počas pn nemusí). otázka teda znie...dni PN sa do obdobia tých 26 týž.nepočítajú??? budú mi chýbať tie dni (mesiace), počas kt.som PN???

Nie, tie dni Ti chýbať nebudú, normálne sa počítajú. :)
Poberáš PN z DNP alebo len zo zamestnania? Ak PN nepoberáš z DNP tak ho musíš platiť normálne aj počas PN. Neplatilo by sa len vtedy, keby si poberala PN aj z DNP. ;)
Martinella
09.04.08,08:40
ahojte, zase ja :-) Chcem si len ujasniť jednu vec, mometn.som v 12tt, TP je koniec 10/08 alebo zač.11/08. DNP si platím asi tak od 5tt, 26 týž.mi uplynie asi na konci 8/08. ja som teraz ale 2mesiace (možno aj viac) na PN a platím DNP (vraj sa počas pn nemusí). otázka teda znie...dni PN sa do obdobia tých 26 týž.nepočítajú??? budú mi chýbať tie dni (mesiace), počas kt.som PN???

Aj keď si na PN tak DNP Ti stále trvá, PN sa nepovažuje za prerušenie DNP. Obdobie 26 týždňov sa počíta od vzniku DNP do vzniku materskej, PN. Pozor na podmienku 270 dní trvania nemocenského poistenia.
alinka189
09.04.08,13:44
aha, takže je všetko ok, stihnem to. a DNP som platila už aj min.rok, ale z minima. to je skončené, niečo cez 300 dní. tak PN mi príde asi aj z toho. ale tak materskú to teda neovplyvní táto pn? ked teraz platím z maxima, bude sa tak aj maters.počítať?
brčko
09.04.08,14:00
aha, takže je všetko ok, stihnem to. a DNP som platila už aj min.rok, ale z minima. to je skončené, niečo cez 300 dní. tak PN mi príde asi aj z toho. ale tak materskú to teda neovplyvní táto pn? ked teraz platím z maxima, bude sa tak aj maters.počítať?

A vypýtala si si od lekára dve PN-ky (predpokladám máš zamestnanie + DNP) a odniesla PN-ku z DNP na SP? Ak áno a 270dní NP z DNP máš splnených, tak budeš mať nárok na nemocenské aj z DNP a počas vyplácania nemocenského z DNP poistné platiť nemusíš. TAkže ak platíš aj počas poberania nemocenského z DNP, vznikne ti v SP preplatok, o ktorého vrátenie môžeš potom písomne požiadať.
Výšku materskej to neovplyvní. Dni PN sa z rozhodujúceho obdobia, z ktorého sa vyráta materská vynímajú. Ale tieto dni sa rátavajú ako dni NP do 270dní, aj do plynutia 26týždnov.
alinka189
09.04.08,14:11
brčko, áno mám 2 pn a zaniesla som jednu do SP. len mi stále neprišlo žiadne rozhodnutie, preto neviem, či som urobila dobre a či bude dáka korunka :-)
ten preplatok stačí napísať vlastnými slovami? a kedy? na konci roka, či začiatkom dalšieho?
tak fajn, ked sa mi to započíta aj do 26týždňov, som myslela, že mi to nakoniec bude chýbať
ajnaja
09.04.08,17:12
Ahojte ja by som Vás prosila o radu, momentálne som na RD, ktorá končí v januári 2009, teraz však čakám bábätko na konci 10/2008, na prvú MD som nastúpila v marci 1997, odvtedy som na reťazovitej RD a stále som evidovaná u zamestnávateľa, ktorým je finančná inštitúcia v Bratislave. Z Bratislavy sme sa odsťahovali a bývame v inom meste. Nikdy som si neplatila DNP a neviem či by som mala nárok na MD. Naposledy, pôrod v r. 2006 mi zamestnávateľ napísal plat v hrubom 7500 Sk, čo bol môj plat z pred 10 rokov... a z toho mi bola vyrátaná MD.... Mám nejakú šancu tentoraz mať vyššiu MD ?
V príspevkoch som sa dočítala, že je možné skončiť prac. pomer a začať nový u nového zamestnávateľa, pomohlo by to aj v mojom prípade? Manžel je živnostník, možno by ma mohol zamestnať, ale poraďte mi akým spôsobom a kedy, alebo mám požiadať zamestnávateľa nech mi napíše vyšší predpokladaný príjem ? Je to legálne?
Ďakujem pekne za odpoveď
jankasm
10.04.08,08:09
brčko, áno mám 2 pn a zaniesla som jednu do SP. len mi stále neprišlo žiadne rozhodnutie, preto neviem, či som urobila dobre a či bude dáka korunka :-)
ten preplatok stačí napísať vlastnými slovami? a kedy? na konci roka, či začiatkom dalšieho?
tak fajn, ked sa mi to započíta aj do 26týždňov, som myslela, že mi to nakoniec bude chýbať

Urobila si správne, síce PN z DNP bude zatiaľ len z minimálneho VZ 8100,- /keďže ešte nie je splnená podmienka 26 týždňov platenia DNP/ ale aj to je niečo. Materská už bude potom počítaná z maximálneho VZ, z ktorého momentálne platíš. ;)
Urobila si úplne správne, jednu PN pre zamestnávateľa a druhú pre SP ako DNP. Že Ti neprišlo rozhodnutie, z toho si nič nerob, poznám veľa prípadov, kedy už prišli na účet korunky /tie posielajú myslím okolo 15. nasledujúceho mesiaca/ a rozhodnutie im prišlo o dosť neskôr.
Ten preplatok si stačí napísať žiadosť vlastnými slovami. Kým Ti nepriznajú dávku PN aj z DNP, tak by som ho asi radšej zaplatila. Ak Ti však priznajú, tak platiť prestaneš, a hneď si môžeš požiadať o vrátenie preplatku na poistnom. :)
jankasm
10.04.08,08:16
Ahojte ja by som Vás prosila o radu, momentálne som na RD, ktorá končí v januári 2009, teraz však čakám bábätko na konci 10/2008, na prvú MD som nastúpila v marci 1997, odvtedy som na reťazovitej RD a stále som evidovaná u zamestnávateľa, ktorým je finančná inštitúcia v Bratislave. Z Bratislavy sme sa odsťahovali a bývame v inom meste. Nikdy som si neplatila DNP a neviem či by som mala nárok na MD. Naposledy, pôrod v r. 2006 mi zamestnávateľ napísal plat v hrubom 7500 Sk, čo bol môj plat z pred 10 rokov... a z toho mi bola vyrátaná MD.... Mám nejakú šancu tentoraz mať vyššiu MD ?
V príspevkoch som sa dočítala, že je možné skončiť prac. pomer a začať nový u nového zamestnávateľa, pomohlo by to aj v mojom prípade? Manžel je živnostník, možno by ma mohol zamestnať, ale poraďte mi akým spôsobom a kedy, alebo mám požiadať zamestnávateľa nech mi napíše vyšší predpokladaný príjem ? Je to legálne?
Ďakujem pekne za odpoveď

No s tým vyšším príjmom od zamestnávateľa, to v podstate bude legálne, keď urobíte oficiálne dodatok k PZ, ktorým Ti upravia mzdu. To len pre prípadnú kontrolu zo SP v budúcnosti. Ak sa k nemu potom niekedy vrátiš do práce, alebo aj skôr, tú mzdu zase ďalším dodatkom môžete zmeniť.

Čo sa týka DNP, tak keby si ukončila PP, v podstate by si mala nárok aj z DNP, keby si si ho začala platiť, ale už nestíhaš 26 týždňov platenia z maximálneho VZ pred nástupom na MD, a materská by bola potom len z minimálneho VZ 8100,-. Čo nie je nič moc.

Takže odporúčam alebo prvý spôsob, uvedenie mzdy vo výške maximálneho VZ, od 1.7.2008 to bude 30219,- alebo je tu ešte jedna možnosť, ktorú si spomínala, ukončiť tento PP a uzatvoriť nový u manžela, stačí aj 2 dni pred nástupom na MD, prípadne PN /rizikové tehotenstvo/. Mzdu budeš mať vo výške maximálneho VZ, a materská bude potom počítaná z tohto posledného PP, a bude maximálna, cca. 16000,- mesačne.
Nárok na materskú máš, pretože aj keď si posledných 10 rokov na MD a RD, a počas RD je vlastne prerušené poistenie na SP, tak do splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch sa započítavajú aj tieto dni. ;)
ja_na
10.04.08,08:28
Dobry den,
chcela by som sa spytat, ci ked byvam v byte, ktory je pisany na mojho otca, ale ja v nom nemam trvale bydlisko, budem povazovana za "osamotenu zenu" a budem mat narok na matersku dovolenku v trvani 37 tyzdnov? Som slobodna a byvam tam sama. TP je cca v polke 10/08. Dakujem velmi pekne.
Chobot
10.04.08,08:50
Dobry den,
chcela by som sa spytat, ci ked byvam v byte, ktory je pisany na mojho otca, ale ja v nom nemam trvale bydlisko, budem povazovana za "osamotenu zenu" a budem mat narok na matersku dovolenku v trvani 37 tyzdnov? Som slobodna a byvam tam sama. TP je cca v polke 10/08. Dakujem velmi pekne.

A kde máš trvalé bydlisko? Ako chceš preukázať, že bývaš sama? Niekde predsa musíš byť prihlásená k pobytu ak je tam prihlásených viacej osôb, tak ti nikto neuverí, že tam nebývaš.
ja_na
10.04.08,08:59
Dakujem pekne za odpoved. A zase som o kusok mudrejsia :-) prihlasena som u rodicov, ale mozno by sa mi oplatilo zmenit adresu a zmenit aj vsetky potrebne doklady ( obciansky, vodicsky...) nakolko tam naozaj sama byvam a materska je predsa len o dost vyssia ako rodicovsky prispevok, nie? Teda pre upresnenie, neviem ci sa denny VZ pocita zo zakladneho platu alebo ci sa priratavaju aj premie, pripadne 13. plat, ale moja materska by mala byt podla mojich zatial pribliznych vypoctov okolo 14tis.
Deni
10.04.08,08:59
Chcem sa len uistiť. Vo februári mi skončil PP a od 01.03.08 som uzatvorila nový PP. Začiatkom júla mám termín pôrodu, takže pre dosiahnutie max. materskej potrebujem hrubý príjem vo výške 28 142,- Sk? Podmienka 270 dní poistenia je splnená.
jankasm
10.04.08,09:04
Dakujem pekne za odpoved. A zase som o kusok mudrejsia :-) prihlasena som u rodicov, ale mozno by sa mi oplatilo zmenit adresu a zmenit aj vsetky potrebne doklady ( obciansky, vodicsky...) nakolko tam naozaj sama byvam a materska je predsa len o dost vyssia ako rodicovsky prispevok, nie? Teda pre upresnenie, neviem ci sa denny VZ pocita zo zakladneho platu alebo ci sa priratavaju aj premie, pripadne 13. plat, ale moja materska by mala byt podla mojich zatial pribliznych vypoctov okolo 14tis.

Denný VZ sa počíta z tvojho skutočného platu na páske, presne z vymeriavacieho základu pre nemocenské poistenie. Takže predpokladám, že prémie aj 13. plat boli v ňom zahrnuté. Mesačne tento VZ však môže byť maximálne 28142,- /do 1.7.2007 to bolo niečo cez 25000,-/. Takže ak náhodou tvoja mzda v niektorom mesiaci presiahla túto sumu, VZ pre NP mohol byť maximálne takýto vysoký a potom bude aj z tejto maximálnej výšky počítaná materská. ;)
Materská 14000,- je fajn, a pokiaľ tie doklady zmeníš, a budeš osamelou matkou, tak vlastne dostaneš materskú o cca. 2 mesiace dlhšie. Čo je naozaj popri rodičáku, ktorý je momentálne 4560,- oveľa viac. :)
jankasm
10.04.08,09:07
Chcem sa len uistiť. Vo februári mi skončil PP a od 01.03.08 som uzatvorila nový PP. Začiatkom júla mám termín pôrodu, takže pre dosiahnutie max. materskej potrebujem hrubý príjem vo výške 28 142,- Sk? Podmienka 270 dní poistenia je splnená.

Podmienka splnená, uzatvorený nový PP, takže materská bude počítaná z tohto nového PP. Trvá od 1.3.2008 a nástup na MD je kedy?
Do nástupu na MD musí byť tvoja mzda 28142,-. Presnejšie, ak nastupuješ na MD napr. v priebehu 04/2008, tak túto mzdu musíš dosiahnuť za 03/2008, pretože tento mesiac bude tvojim rozhodujúcim obdobím. Od 1.4.2008 už môžeš dostať aj menej.
Ak by si však na MD nastupovala až v 05/2008, tak tvoja mzda za 03/2008 aj 04/2008 musí byť 28142,-. ;)
Deni
10.04.08,09:34
Na materskú nastupujem v máji 2008, čiže moja hrubá mzda za marec aj apríl musí byť po 28142,-. Pochopila som to správne? A na aké povinnosti nesmiem zabudnúť pri nástupe na materskú ako zamestnávateľ? Lebo som zamestnancom vlastnej firmy, takže tak trochu sama sebe zamestnávateľom. Čo všetko treba nahlasovať a kde, nemám s tým skúsenosti, lebo zatiaľ nám nikto na materskú neodišiel. Ďakujem
ja_na
10.04.08,09:40
Denný VZ sa počíta z tvojho skutočného platu na páske, presne z vymeriavacieho základu pre nemocenské poistenie. Takže predpokladám, že prémie aj 13. plat boli v ňom zahrnuté. Mesačne tento VZ však môže byť maximálne 28142,- /do 1.7.2007 to bolo niečo cez 25000,-/. Takže ak náhodou tvoja mzda v niektorom mesiaci presiahla túto sumu, VZ pre NP mohol byť maximálne takýto vysoký a potom bude aj z tejto maximálnej výšky počítaná materská. ;)
Materská 14000,- je fajn, a pokiaľ tie doklady zmeníš, a budeš osamelou matkou, tak vlastne dostaneš materskú o cca. 2 mesiace dlhšie. Čo je naozaj popri rodičáku, ktorý je momentálne 4560,- oveľa viac. :)

skutocny plat = plat, ktory dostanem na ucet? (asi hlupa otazka). Ak sa este nemylim, tak od jula 08 je povoleny VZ nieco cez 30tis. bude sa to tykat uz aj mna? dakujem :-) asi to s tym byvanim tak spravim, nakolko tie kolky a fotky su proti rozdielu od rodicaku neporovnatelne nizsie. A este aj sa mi zvysia aj dovolenkove dni...
jankasm
10.04.08,09:40
Na materskú nastupujem v máji 2008, čiže moja hrubá mzda za marec aj apríl musí byť po 28142,-. Pochopila som to správne? A na aké povinnosti nesmiem zabudnúť pri nástupe na materskú ako zamestnávateľ? Lebo som zamestnancom vlastnej firmy, takže tak trochu sama sebe zamestnávateľom. Čo všetko treba nahlasovať a kde, nemám s tým skúsenosti, lebo zatiaľ nám nikto na materskú neodišiel. Ďakujem

Áno, správne, keďže nastupuješ v máji, tak tvoja mzda za 03/2008 a 04/2008 musí byť po 28142,-. Tvojim rozhodujúcim obdobím bude 03-04/2008, VZ bude 56284,- a z toho denný VZ bude 56284/61=922,6885 a z neho materská 55%, čiže 507,48 za 1 deň.
Čo sa týka povinností zamestnávateľa, kukni sem


http://www.porada.sk/t79233-odchod-na-matersku-povinnosti-zamestnavatela.html?highlight=odchod+matersk%FA
http://www.porada.sk/t61976-odchod-zamestnankyne-na-matersku.html?highlight=odchod+matersk%FA
http://www.porada.sk/t54941-odchod-na-matersku-dovolenku.html?highlight=odchod+matersk%FA
jankasm
10.04.08,09:43
skutocny plat = plat, ktory dostanem na ucet? (asi hlupa otazka). Ak sa este nemylim, tak od jula 08 je povoleny VZ nieco cez 30tis. bude sa to tykat uz aj mna? dakujem :-) asi to s tym byvanim tak spravim, nakolko tie kolky a fotky su proti rozdielu od rodicaku neporovnatelne nizsie. A este aj sa mi zvysia aj dovolenkove dni...

Nie, tých spomínaných 30219,- platí od 1.7.2008 a bude sa týkať tých, ktoré nastúpia na MD napr. v roku 2009 alebo budú mať rozhodujúce obdobie na výpočet materskej obdobie po 1.7.2008. Čo nie je tvoj prípad, takže pre teba platí súčasných 28142,-.

Skutočný plat, nie je ani zďaleka plat, ktorý dostávaš na účet. Na účet dostávaš čistú mzdu, to znamená po odpočítaní dane, poistného ...
Skutočný plat, čiže VZ pre NP, z ktorého sa bude počítať materská, je vlastne hrubá mzda, ktorá je podstatne vyššia ako mzda, ktorú dostaneš na účet. Čiže mzda na začiatku, kompletná, bez nejakých odpočtov poistného, dane ... ;)
ja_na
10.04.08,10:00
Nie, tých spomínaných 30219,- platí od 1.7.2008 a bude sa týkať tých, ktoré nastúpia na MD napr. v roku 2009 alebo budú mať rozhodujúce obdobie na výpočet materskej obdobie po 1.7.2008. Čo nie je tvoj prípad, takže pre teba platí súčasných 28142,-.

Skutočný plat, nie je ani zďaleka plat, ktorý dostávaš na účet. Na účet dostávaš čistú mzdu, to znamená po odpočítaní dane, poistného ...
Skutočný plat, čiže VZ pre NP, z ktorého sa bude počítať materská, je vlastne hrubá mzda, ktorá je podstatne vyššia ako mzda, ktorú dostaneš na účet. Čiže mzda na začiatku, kompletná, bez nejakých odpočtov poistného, dane ... ;)

jupii, tak to si myslim, ze mi vyjde dokonca maximalna. a este si trosku zaspekulujem. Keby som mala npr. neplatene volno jeden den po 1.7.08 a nasledne prihlasenie s danym VZ ? ;)
brčko
10.04.08,11:40
jupii, tak to si myslim, ze mi vyjde dokonca maximalna. a este si trosku zaspekulujem. Keby som mala npr. neplatene volno jeden den po 1.7.08 a nasledne prihlasenie s danym VZ ? ;)

neplatené volno ti nepomôže (to tuším platilo tak do polky roku 2006). Teraz by si musela ukončiť terajší PP a uzatvoriť nový s maxim.VZ.

Ak je tvoj PP dlhodobý, tak tvoje rozhodujúce obdobie, z ktorého sa bude rátať materská je rok 2007 a vtedy boli maximálne VZ v mesiacoch 1-6/07 25911,-Sk a 7-12/07 28142,-Sk.
Platí, čo písala Janka, tvoj VZ za jednotlivé mesiace je hrubá mzda = základná mzda+prémie+príp.13plat, ale ak by bola tvoja hrubá mzda za mesiac napr. 32000,-, tak VZ pre NP je len tých 28142 (resp.25911,-) za mesiac.
ja_na
10.04.08,12:39
tak som si to vyratala : DVZ mam cca 978, nakolko ten strop bol prveho pol roka nizsi :-( ale aj tak fajiiin. velmi pekne dakujem. teraz to len vydelim 0,55 a nasobim 31, vsak? :-)
ja_na
10.04.08,12:42
a este jedna otazka, prosim. je to potom v cistom, alebo sa este dake poplatky strhaju?
Chobot
10.04.08,12:52
a este jedna otazka, prosim. je to potom v cistom, alebo sa este dake poplatky strhaju?

Materské sa nezdaňuje. To máš čisté.

§ 9 zákona o dani z príjmov:

"(2) Od dane sú oslobodené aj

a) dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia, 20) individuálneho zdravotného poistenia, 20) sociálneho poistenia, 21) nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia, 40) dôchodky zo starobného dôchodkového sporenia40a) vrátane plnenia z tohto sporenia podľa osobitného predpisu40b) a plnenia z povinného zahraničného poistenia rovnakého druhu, "
ja_na
10.04.08,12:57
tak som si to vyratala : DVZ mam cca 978, nakolko ten strop bol prveho pol roka nizsi :-( ale aj tak fajiiin. velmi pekne dakujem. teraz to len vydelim 0,55 a nasobim 31, vsak? :-)

opravujem sa:rolleyes: vynasobim 0,55
Chobot
10.04.08,13:12
opravujem sa:rolleyes: vynasobim 0,55

Môžeš si to opraviť aj priamo vo svojom príspevku, kde si to zle uviedla.
brčko
10.04.08,13:48
tak som si to vyratala : DVZ mam cca 978, nakolko ten strop bol prveho pol roka nizsi :-( ale aj tak fajiiin. velmi pekne dakujem. teraz to len vydelim 0,55 a nasobim 31, vsak? :-)

Nechcem ťa síce sklamať, no nejako sa mi ten tvoj DVZ nezdá, taký vysoký z r.2007 byť nemôže (dokonca ani v prvom polroku r.2008).
Maximálny DVZ z ktorého sa platia odvody a aj max.DVZ, z ktorého sa priznáva materská podla mesiaca nástupu na MD sa vyráta ako mesačné maximum v tomto mesiaci deleno počet kal.dní v tomto mesiaci.
Takže napr. max.DVZ z ktorého môže byť priznaná materská (ale aj odvedené NP)
v jan+mar+máj/08 = 28142:31 = 907,80
v apr.+jún/08 = 28142:30 = 938,06..
vo febr./08 = 28142:29 = 970,41
v aug.+okt.+dec/08 = 30219:31 = 974,80
v sept.+nov./08 = 30219:30 = 1007,30 (inak zaokrúhluje sa tuším na 6 desat.miest)
No ak máš iba "jedno" "dlhodobé" poistenie, je zväčša jedno, v ktorom mesiaci na MD nastúpiš, lebo vyšší VZ z dlhodobejšieho RO nedosiahneš.

Asi robíš nejakú chybu. Delíš to kalendárnymi dnami? Treba sčítať VZ za všetky mesiace roku 2007 a vydeliť počtom "kalendárnych dní" nemocenského poistenia v tomto období, teda počtom kal. dní kedy trval PP. Ak ti trval PP celý rok 2007 a nemala si žiadnu PN, očr ani neplatené volno tak číslom 365.
Ak si pracovala celý rok 2007 bez PN,očr a NP, tak najvyšší možný DVZ za rok 2007 je:
(6mesiacov x 25911 +6mesiacov 28142) : 365dní = 888,54Sk/den
z toho denná materská je 55% z 888,54 = 488,69 SK/den
radka83
11.04.08,06:44
Som zamestnaná od 3.1.2005 (VZ za rok 2007 = 214000,-), súčasne vznikol druhý pracovný pomer od 7.4.2008 (11000,-/mes.). Z oboch pracovných pomerov sa odvádza nemocenské poistenie. Som tehotna a 15.4.2008 nastupujem na materskú dovolenku. Mám nárok na materské z oboch pracovných pomerov?
Túto otázku som sa pýtala na stránke SP a ich odpoved bola, že z druhého zamestnania nespĺňam podmienku 270 dní, takže z neho nárok na materské nemám. Je to pravda? Myslela som, že stačí spĺňať podmienku 270 dní iba z jedného poistenia. Prečo sa teda na tejto stránke odporúča nahlásiť sa na DNP aj pár dní pred nástupom na materskú? Má to potom význam? Ak áno, aký je rozdiel medzi tým či sa platí poistné z druhého zamestnania alebo si platím DNP?
Poraďte mi prosím, čo mám teraz robiť, či si mám aj tak pýtať od doktora 2 tlačivá a skúsiť žiadať materské z oboch zamestnaní, alebo či by mi ešte pomohlo nahlásiť sa na DNP z min. VZ a teda žiadať materské z prvého pracovného pomeru + DNP? Vyjde mi to menej ako pri verzii s dvoma pracovnými pomermi, ale aj to by mi pomohlo.
jankasm
11.04.08,06:55
Som zamestnaná od 3.1.2005 (VZ za rok 2007 = 214000,-), súčasne vznikol druhý pracovný pomer od 7.4.2008 (11000,-/mes.). Z oboch pracovných pomerov sa odvádza nemocenské poistenie. Som tehotna a 15.4.2008 nastupujem na materskú dovolenku. Mám nárok na materské z oboch pracovných pomerov?
Túto otázku som sa pýtala na stránke SP a ich odpoved bola, že z druhého zamestnania nespĺňam podmienku 270 dní, takže z neho nárok na materské nemám. Je to pravda? Myslela som, že stačí spĺňať podmienku 270 dní iba z jedného poistenia. Prečo sa teda na tejto stránke odporúča nahlásiť sa na DNP aj pár dní pred nástupom na materskú? Má to potom význam? Ak áno, aký je rozdiel medzi tým či sa platí poistné z druhého zamestnania alebo si platím DNP?
Poraďte mi prosím, čo mám teraz robiť, či si mám aj tak pýtať od doktora 2 tlačivá a skúsiť žiadať materské z oboch zamestnaní, alebo či by mi ešte pomohlo nahlásiť sa na DNP z min. VZ a teda žiadať materské z prvého pracovného pomeru + DNP? Vyjde mi to menej ako pri verzii s dvoma pracovnými pomermi, ale aj to by mi pomohlo.

Keby si túto tému po 1.1.2008, kedy sa zmenil zákon, čítala pravidelne, zistila by si, že toto bohužiaľ podľa výkladu SP neplatí. :o
Naozaj musíš mať splnenú podmienku 270 dní zo všetkých trvajúcich poistení, z ktorých chceš žiadať o materské, alebo, podľa výkladu SP, sa Ti k týmto dňom môžu pripočítať aj iné dni, ale len z ukončených nemocenských poistení v posledných dvoch rokoch.
Takže keby si napr. tvoj PP, ktorý si mala od roku 2005 ukončila a na druhý deň znovu uzatvorila, môže byť s tým istým zamestnávateľom a za úplne rovnakých podmienok, len tam musí byť to odhlásenie a nové prihlásenie, tak by sa Ti dni z tohto ukončeného zamestnania pripočítali k splneniu podmienky 270 dní v obidvoch zamestnaniach a mala by si nárok z obidvoch.
DNP už teraz bohužiaľ tiež nestačí pár dní pred nástupom na MD. To sme radili ešte pred 1.1.2008, keby sa zverejnil výklad nového zákona SP. ;)

Takže ak požiadaš o materské aj z obidvoch zamestnaní, skúsiť to môžeš, ale z druhého zamestnania naozaj nárok nemáš.
radka83
11.04.08,07:34
Keby si túto tému po 1.1.2008, kedy sa zmenil zákon, čítala pravidelne, zistila by si, že toto bohužiaľ podľa výkladu SP neplatí. :o
Naozaj musíš mať splnenú podmienku 270 dní zo všetkých trvajúcich poistení, z ktorých chceš žiadať o materské, alebo, podľa výkladu SP, sa Ti k týmto dňom môžu pripočítať aj iné dni, ale len z ukončených nemocenských poistení v posledných dvoch rokoch.
Takže keby si napr. tvoj PP, ktorý si mala od roku 2005 ukončila a na druhý deň znovu uzatvorila, môže byť s tým istým zamestnávateľom a za úplne rovnakých podmienok, len tam musí byť to odhlásenie a nové prihlásenie, tak by sa Ti dni z tohto ukončeného zamestnania pripočítali k splneniu podmienky 270 dní v obidvoch zamestnaniach a mala by si nárok z obidvoch.
DNP už teraz bohužiaľ tiež nestačí pár dní pred nástupom na MD. To sme radili ešte pred 1.1.2008, keby sa zverejnil výklad nového zákona SP. ;)

Takže ak požiadaš o materské aj z obidvoch zamestnaní, skúsiť to môžeš, ale z druhého zamestnania naozaj nárok nemáš.
Ďakujem za odpoveď, takže som to prekombinovala. Druhý pracovný pomer vznikol samozrejme len za týmto účelom, takže by ho bolo lepšie asi ukončiť ešte pred nástupom na MD, ako zbytočne žiadať z neho materské a nechať ho trvať počas MD, nie?
jankasm
11.04.08,07:54
Ďakujem za odpoveď, takže som to prekombinovala. Druhý pracovný pomer vznikol samozrejme len za týmto účelom, takže by ho bolo lepšie asi ukončiť ešte pred nástupom na MD, ako zbytočne žiadať z neho materské a nechať ho trvať počas MD, nie?

No v podstate asi áno, iba ak by si naozaj chcela skúsiť z neho o materské požiadať, aj keď pochybujem, že Ti ju priznajú.
Bol tu jeden prípad, že priznali materskú z DNP aj keď podmienka 270 dní splnená nebola, len zo zamestnania, vyplácali materskú v maxime a po 2 mesiacoch zavolali, aby im to dotyčná vrátila, že na to nemá nárok, že sa proste pomýlili. Otázne je, či tie peniažky bude musieť vrátiť alebo nie. ;)
ja_na
11.04.08,14:19
Nechcem ťa síce sklamať, no nejako sa mi ten tvoj DVZ nezdá, taký vysoký z r.2007 byť nemôže (dokonca ani v prvom polroku r.2008).
Maximálny DVZ z ktorého sa platia odvody a aj max.DVZ, z ktorého sa priznáva materská podla mesiaca nástupu na MD sa vyráta ako mesačné maximum v tomto mesiaci deleno počet kal.dní v tomto mesiaci.
Takže napr. max.DVZ z ktorého môže byť priznaná materská (ale aj odvedené NP)
v jan+mar+máj/08 = 28142:31 = 907,80
v apr.+jún/08 = 28142:30 = 938,06..
vo febr./08 = 28142:29 = 970,41
v aug.+okt.+dec/08 = 30219:31 = 974,80
v sept.+nov./08 = 30219:30 = 1007,30 (inak zaokrúhluje sa tuším na 6 desat.miest)
No ak máš iba "jedno" "dlhodobé" poistenie, je zväčša jedno, v ktorom mesiaci na MD nastúpiš, lebo vyšší VZ z dlhodobejšieho RO nedosiahneš.

Asi robíš nejakú chybu. Delíš to kalendárnymi dnami? Treba sčítať VZ za všetky mesiace roku 2007 a vydeliť počtom "kalendárnych dní" nemocenského poistenia v tomto období, teda počtom kal. dní kedy trval PP. Ak ti trval PP celý rok 2007 a nemala si žiadnu PN, očr ani neplatené volno tak číslom 365.
Ak si pracovala celý rok 2007 bez PN,očr a NP, tak najvyšší možný DVZ za rok 2007 je:
(6mesiacov x 25911 +6mesiacov 28142) : 365dní = 888,54Sk/den
z toho denná materská je 55% z 888,54 = 488,69 SK/den

brčko, dakujem za prepocitanie.
katiq
11.04.08,14:43
Ahojte, idem preluskat vsetko mozne co by som sa dozvedela o materskej a DNP ale prosim o radu:
April 2006 som sla na matersku dovolenku s dcerou, ktora ma teraz skoro dva roky. .. predtym som bola zamestnana a poberala som materske a nasledne rodicovsky prispevok , minuly rok august 2007 som dostala od zamestnavatela vypoved, nakolko firma zanikala a tak davali vypovede vsetkym...tento rok planujem otehotniet , chcela by som sa pripoistit na DNP a tak poberat potom Matersku..chcem sa ale spytat ako to spravit, prooosiiiim ak niekto viete poradit.
Zatial co som pochopila je: nakolko planujem otehotniet august tak si zacat platit DNP od jula na maximalnu ciastku, potom v decembri to stiahnut na minimum?????

nema to suvis s tym, ze som predtym robila? teda nebudu ma brat a davat taku Matersku aku som mala predtym? aby som zbytocne neplatila...

ludkovia prosim pomozte kto moze..:mee: som uz v koncoch...

dakujem
alinka189
11.04.08,14:54
ahojte, počula som, že vraj sa má materská zvyšovať. alebo nejaký príspevok, nie som si teraz istá. okolo 8000 - 9000,- Sk. neviete o tom niečo? a kedy?
a ešte sa chcem opýtať, ked si platím DNP z max.a v júli (alebo tak nejako) sa mení výška, ako postupovať? stačí len zaplatiť vyššiu sumu? alebo nechať takú istú? alebo zrušiť a znova prihlásiť z najvyšš.VZ? nepreruší sa potom tým 26 týždňov? dakujem
jankasm
11.04.08,14:55
Ahojte, idem preluskat vsetko mozne co by som sa dozvedela o materskej a DNP ale prosim o radu:
April 2006 som sla na matersku dovolenku s dcerou, ktora ma teraz skoro dva roky. .. predtym som bola zamestnana a poberala som materske a nasledne rodicovsky prispevok , minuly rok august 2007 som dostala od zamestnavatela vypoved, nakolko firma zanikala a tak davali vypovede vsetkym...tento rok planujem otehotniet , chcela by som sa pripoistit na DNP a tak poberat potom Matersku..chcem sa ale spytat ako to spravit, prooosiiiim ak niekto viete poradit.
Zatial co som pochopila je: nakolko planujem otehotniet august tak si zacat platit DNP od jula na maximalnu ciastku, potom v decembri to stiahnut na minimum?????

nema to suvis s tym, ze som predtym robila? teda nebudu ma brat a davat taku Matersku aku som mala predtym? aby som zbytocne neplatila...

ludkovia prosim pomozte kto moze..:mee: som uz v koncoch...

dakujem

Nie, neboj, materskú Ti nebudú vyplácať rovnakú ako pri prvej MD. Pracovný pomer je ukončený, takže ak si dobre naplánuješ maximum z DNP, tak materská bude počítaná z neho. ;)
Tvoj plán je dobrý, pokiaľ plánuješ otehotnieš niekedy v auguste 2008, čiže nástup na MD by bol asi v apríli 2009, tak Ti stačí prihlásiť sa z maximom až keď zistíš, že si tehotná, aby si stihla tých 26 týždňov do nástupu na MD platiť z maxima. Nemusíš sa prihlasovať už v júli aby si splnila tých 270 dní DNP, pretože tieto dni sa posudzujú 2 roky dozadu a keďže ty tam máš ukončené nemocenské poistenie zamestnanca, tak aj z neho Ti tam pripočítajú nejaké dni. Takže ak by si teoreticky nastúpila na MD 04/2009 tak sa budú počítať dni nemocenského poistenia spätne až do 04/2007, a ty si dostala výpoveď až v 08/2007. :cool:
No a z maximálneho VZ 30219,- budeš platiť do 31.12.2008. Ešte v 12/08 si podaj potom na SP len zmenu VZ od 1.1.2009 na minimálny. Rozhodujúcim obdobím, ak nastúpiš na MD v roku 2009, bude rok 2008, čiže maximálny VZ a materská bude maximálna. :)
jankasm
11.04.08,15:00
ahojte, počula som, že vraj sa má materská zvyšovať. alebo nejaký príspevok, nie som si teraz istá. okolo 8000 - 9000,- Sk. neviete o tom niečo? a kedy?
a ešte sa chcem opýtať, ked si platím DNP z max.a v júli (alebo tak nejako) sa mení výška, ako postupovať? stačí len zaplatiť vyššiu sumu? alebo nechať takú istú? alebo zrušiť a znova prihlásiť z najvyšš.VZ? nepreruší sa potom tým 26 týždňov? dakujem

Samozrejme by sa tým prerušili tých 26 týždňov, tie musia byť neprerušené. Takže ak si chceš od 1.7.2008 platiť z vyššieho maxima, tak len treba podať na SP zmenu VZ /žiadnu odhlášku/ na nové maximum 30219,-. Treba to podať ešte v 06/2008 a začať z toho platiť potom od 1.7.2008.

To zvýšenie sa týka rodičovského príspevku, ale tých 8000-9000 je myslím prehnaných. Bolo povedané, že by sa mala výška rodičáku priblížiť minimálnej mzde, no a tá je momentálne 8100,- takže myslím, že rodičák určite nebude vyšší. Zmena bude asi od 1.1.2009.
Ale chystá sa aj jedna horšia zmena, a to pre pracujúce mamičky, popri rodičáku sa už pracovať nebude dať. Ak sa mamička zamestná, príde o celú sumu, a ak dá dieťa do nejakých jaslí alebo škôlky, tak by jej mali hradiť 80% nákladov.
Ale toto všetko sú zatiaľ len návrhy, či sa to schváli a v akej forme, uvidíme. :o
katiq
11.04.08,15:20
JANKASM: DAKUJEM ZA TAK RYCHLU ODPOVED, PRESLA SOM 10 STRANOK A IDEM CITAT DALEJ, NECH SA VZDELAVAM...
este dotaz : mam to niekde nahlasit, ze mi skoncil vztah , teda, ze som dostala vypoved od zamestnavatela?
nie som si ista, ze to s tym zamestnavatelom sa mi tie dni budu ratat, musim to pozriet poriadne..radsej si to budem platit od jula ten maximum, nech to mam urcite. Zamestnavatel bol z Ba , ja som z KE a mali dobry galimatias tuna na socialke..este mi napadlo, ci sa nemozem prihlasit teraz , platit minimum , ked zistim, ze som tehotna, tak zacat maximum napr do konca decembra a potom to zmenit na minimum opat od decembra..dnes mi akurat pani vravela na socialke, ze sa to zmenilo, lebo vela ludi sa prihlasovala odhlasovalo, zneuzivalo to...:D
katiq
11.04.08,15:24
jankasm:

od roku 2010 sa zvysuje rodicovsky na to minimum, ale ma sa od roku 2009 zvysit rodicovsky prispevok na tych 9tis prave pre tych co pracuju a nedaju deti do statnych zariadeni, skolky a jasle..toto je cele na hlavu, lebo pridali tym, co chodia do zamestnania este dalsie bubaciky a my co sme doma sa mame trapit s tymi 4tis anejake drobne :mad:
katiq
11.04.08,15:37
jankasm: takze sa mi oplati pockat do jula kedy sa zvysuje VZ a od 1.7.08 sa nahlasit na SP?
snad to vyjde..prvu matersku som mala biednu len o 200sk viacej ako bol Rodic. prispevok,kvoli zamestnavatelovi , ktory nam daval oficialne najnizsiu moznu mzdu :mad:
brčko
11.04.08,15:54
jankasm: takze sa mi oplati pockat do jula kedy sa zvysuje VZ a od 1.7.08 sa nahlasit na SP?
snad to vyjde..prvu matersku som mala biednu len o 200sk viacej ako bol Rodic. prispevok,kvoli zamestnavatelovi , ktory nam daval oficialne najnizsiu moznu mzdu :mad:

ak ti ide iba o materskú, tak ti stačí sa prihlásiť aj od júla 2008. Je dôležité, aby od posledného prihlásenia do nástupu na MD uplynulo viac ako 26týždnov.
Ak tvoj pôrod bude napr. máj 09, tak sa ti, ako píše jankasm, zarátajú do dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, aj dni NP z ukončeného PP (počas prerušenia NP z dôvodu RD - pozri § 49a Zákona o sociálnom poistení).
katiq
11.04.08,16:07
dakujem Brcko, prave som sa pozerala , vypoved som dostala k 31.7.08 od zamestnavatela, prve som rodila jun 06. chcem sa spytat ci je mozne niekde zistit kolko dni nemocenskeho poistenia uz mam za tento ci minuly rok..len pre istotu. dkaujem vam..:)
katiq
11.04.08,16:09
Brcko: mi to vypisuje, ze skryty text, len pre predplatitelov :(
brčko
11.04.08,16:19
dakujem Brcko, prave som sa pozerala , vypoved som dostala k 31.7.08 od zamestnavatela, prve som rodila jun 06. chcem sa spytat ci je mozne niekde zistit kolko dni nemocenskeho poistenia uz mam za tento ci minuly rok..len pre istotu. dkaujem vam..:)

Ak sa tvoj PP skončil 31.7.07 (rok 08 je asi len preklep, predpokladám máš do tohto dna zápočtový list a ukončenie PP), tak podla teraz platného zákona, "pre účely uplatnovania nároku na materské" si bola v r.2007 nemocensky poistená v období od 1.1.07 do 31.7.07, v r.2008 si NP predpokladám zatial nebola.
Ak by si si však chcela uplatniť nárok "na nemocenské z DNP", tak sa ti dni rodičovskej dovolenky do dní NP nerátajú. Lebo aj pri uplatnovaní nároku na nemocenské z DNP musíš splniť podmienku 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred uplatnovaním nároku na nemocenské (pre tento účel sa ti ráta len obdobie MD, čo si mala cca 4-9(10)/06.

(skrytý text - predpokladám myslíš v zákone o soc.poist. - príklady. Tie sú len pre predplatitelov DRAK-a. Tam sa ani ja nedostanem)
katiq
11.04.08,16:30
Brcko dakujem, ano malo tam byt 07...dakujem krasne, takze ja si s tym zamestnavatelom nebudem robit hlavu , len som chcela vediet, ci to nemoze mat nato vplyv..chcem si doplacat do DNP maximum od 1.7.08 a uvidim co nam prinesie novy zakon...

p.s.: to, ze mi dal zamestnavatel vypoved, mam niekde nahlasit? SP?:confused:
brčko
11.04.08,16:46
Brcko dakujem, ano malo tam byt 07...dakujem krasne, takze ja si s tym zamestnavatelom nebudem robit hlavu , len som chcela vediet, ci to nemoze mat nato vplyv..chcem si doplacat do DNP maximum od 1.7.08 a uvidim co nam prinesie novy zakon...

p.s.: to, ze mi dal zamestnavatel vypoved, mam niekde nahlasit? SP?:confused:

na SP ukončenie PP hlásiť nemusíš. Neviem ako je to na zdrav.poistovni. Tam by som sa radšej informovala.
dadasv
11.04.08,17:38
Prosím o potvrdenie, či chápem výpočet materskej správne. Študentka VŠ pracovala do 31.1.2008 na riadny PP, ktorý tvral 13 mesiacov. Ten ukončila s dôvodu, že musí robiť v máji štátnice a potom mení trvalý pobyt. Teraz ale zistila, že je tehotná. Podmienku 270 dní spľňa. Ak sa zamestná v septembri 2008 a cca o 6 týždňov pôjde na MD bude sa jej materská počítať z toho nového PP? A pri maximálnom VZ by dostávala materské z tejto sumy? Zmení sa niečo, ak zmení trvalý pobyt od novembra do ČR? (Jej budúci manžel je občan ČR)
jankasm
13.04.08,18:22
jankasm:

od roku 2010 sa zvysuje rodicovsky na to minimum, ale ma sa od roku 2009 zvysit rodicovsky prispevok na tych 9tis prave pre tych co pracuju a nedaju deti do statnych zariadeni, skolky a jasle..toto je cele na hlavu, lebo pridali tym, co chodia do zamestnania este dalsie bubaciky a my co sme doma sa mame trapit s tymi 4tis anejake drobne :mad:

No neviem, ja som toto pochopili presne naopak. Rodičák by mali zvýšiť od 1.1.2009 a pre tie mamičky, ktoré nepôjdu pracovať. Pre tie, čo pôjdu pracovať, tie by už nemali dostať asi nič. Uvidíme, počkáme si na schválenie. Tiež som zvedavá ako to nakoniec dopadne. ;)
Chobot
13.04.08,20:08
No neviem, ja som toto pochopili presne naopak. Rodičák by mali zvýšiť od 1.1.2009 a pre tie mamičky, ktoré nepôjdu pracovať. Pre tie, čo pôjdu pracovať, tie by už nemali dostať asi nič. Uvidíme, počkáme si na schválenie. Tiež som zvedavá ako to nakoniec dopadne. ;)

Ja som tiež zachytil v správach, že najprv zvýhodnia tých, ktorí budú pracovať - dostanú zaplatené cca 80% nákladov za škôlku alebo jasle.

Tí, čo zostanú na rodičovskej plánujú zvýhodniť (zvýšiť rodičovský príspevok) až od roku 2010.

Je to veľa rôznych informácií, treba si počkať na konkrétne kroky vlády.
dadasv
13.04.08,20:19
Prosím o potvrdenie, či chápem výpočet materskej správne. Študentka VŠ pracovala do 31.1.2008 na riadny PP, ktorý tvral 13 mesiacov. Ten ukončila s dôvodu, že musí robiť v máji štátnice a potom mení trvalý pobyt. Teraz ale zistila, že je tehotná. Podmienku 270 dní spľňa. Ak sa zamestná v septembri 2008 a cca o 6 týždňov pôjde na MD bude sa jej materská počítať z toho nového PP? A pri maximálnom VZ by dostávala materské z tejto sumy? Zmení sa niečo, ak zmení trvalý pobyt od novembra do ČR? (Jej budúci manžel je občan ČR) posúvam
Gogova
14.04.08,05:12
Ahojte Chobot :cool:, Jankasm ;) aj ostatní :D. Kde prosím Vás beriete informácie o chystanej zmene v zákone v soc. poistení? Ja som si klikla aj stránku národnej rady a nič také tam nebolo, ani v návrhoch zákonov. Sledujete len médiá? Ale ak je to už v médiách, tak nejaký poslanec, či strana musí za tým návrhom stáť oficiálne - kto, ktorá? Rada by som vývoj sledovala, že komu sa potom "poďakovať" :eek:. Ďakujem za odpoveď.
Chobot
14.04.08,07:20
Ahojte Chobot :cool:, Jankasm ;) aj ostatní :D. Kde prosím Vás beriete informácie o chystanej zmene v zákone v soc. poistení? Ja som si klikla aj stránku národnej rady a nič také tam nebolo, ani v návrhoch zákonov. Sledujete len médiá? Ale ak je to už v médiách, tak nejaký poslanec, či strana musí za tým návrhom stáť oficiálne - kto, ktorá? Rada by som vývoj sledovala, že komu sa potom "poďakovať" :eek:. Ďakujem za odpoveď.

Zatiaľ sú to len vyhlásenia hovorcu, prípadne vyjadrenia p. ministerky, že niečo chystajú. V NR to ešte nie je, lebo je to koncepcia, návrh zákona ešte nie je.

Prvýkrát to bolo v správach 8.3.:

http://spravodajstvo.joj.sk/z-domova/8-3-2008/clanok/nepracujucim-ludom-sa-asi-zvysi-rodicovsky-prispevok-.html


Potom som to zachytil 10.3. v rádiu Express:

Rezort práce plánuje zmeny v podpore rodín
10.03.2008 18:05

Rezort práce plánuje zmeny v podpore rodín. Od budúceho roka chce zvýhodniť tých rodičov, ktorí sa o svoje malé dieťa starajú sami doma. Tým by sa mal 4 a pol tisícový príspevok od štátu zrejme zdvojnásobiť, aby nahradil chýbajúci príjem v domácnosti.
Ministerstvo tvrdí, že to nepôjde na úkor pracujúcich rodičov.
Tí už ale nemôžu rátať s paušálnym príspevkom - ministerstvo im bude preplácať časť skutočných výdavkov na jasle či škôlku. Akú, to zatiaľ presne nevie.
Hovorca Michal Stuška

A pred pár dňami to bolo v niektorých správach, že v bud. roku chcú najprv motivovať ľudí na RD, aby pracovali (preplatenie tých 80% nákladov na škôlku) a až neskôr zvýšiť rod. príspevok nepracujúcim. Len či to nebude už propaganda - strategický ťah v rámci predvolebnej kampane...?:rolleyes:
brčko
14.04.08,07:27
Prosím o potvrdenie, či chápem výpočet materskej správne. Študentka VŠ pracovala do 31.1.2008 na riadny PP, ktorý tvral 13 mesiacov. Ten ukončila s dôvodu, že musí robiť v máji štátnice a potom mení trvalý pobyt. Teraz ale zistila, že je tehotná. Podmienku 270 dní spľňa. Ak sa zamestná v septembri 2008 a cca o 6 týždňov pôjde na MD bude sa jej materská počítať z toho nového PP? A pri maximálnom VZ by dostávala materské z tejto sumy? Zmení sa niečo, ak zmení trvalý pobyt od novembra do ČR? (Jej budúci manžel je občan ČR)

Ak by si nezmenila trvalý pobyt, tak by som vedela potvrdiť. Kedže jej termín pôrodu bude predpokladám bud koncom roku 2008 alebo začiatkom roku 2009, tak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom splní podmienku 270dní NP (prvý PP od 1.1.07 do 31.1.08, druhý PP 6týždnov), ako si uviedla. Tiež vdaka druhému PP splí podmienku trvania NP. V jej prípade rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej by bolo obdobie od začiatku nového PP do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD.

Ako sa však zmení situácia, ak zmení trvalý pobyt neviem.
jankasm
14.04.08,08:18
A pred pár dňami to bolo v niektorých správach, že v bud. roku chcú najprv motivovať ľudí na RD, aby pracovali (preplatenie tých 80% nákladov na škôlku) a až neskôr zvýšiť rod. príspevok nepracujúcim. Len či to nebude už propaganda - strategický ťah v rámci predvolebnej kampane...?:rolleyes:

Bolo to na markíze myslím 8.4.2008, tak si to kukni na nete.

Mňa práve neteší to zvýhodnenie pracujúcich mamičiek. :( Chystám sa /záleží však od zmeny zákona/ do práce od nového roku no a môjho drobca chcem nechať doma, so starou mamou. A tu je ten problém, tu mi asi nebudú hradiť nič.
A dokonca, aj keby som ho dala do jasličiek, tak by pre mňa bolo výhodnejšie dostávať od štátu cca. 4500,- /to by mi totiž pokrylo úplne celé náklady na naše súkromné jasle/ ako dostať od nich 80% a zvyšok si musím doplatiť sama.
Vo väčších mestách, kde sú jasle drahšie, pre tie mamičky to možno bude výhodnejšie. :o
Gogova
14.04.08,10:22
Ďakujem za reakciu, už som si to prečítala, citujem : "Od januára 2009 by sa podľa Tomanovej mal zaviesť príspevok pri starostlivosti o dieťa, ktorý pracujúcim rodičom zdvojnásobí súčasných 4560 korún mesačne na 9120 Sk. Nesmú ho však dávať do materskej škôlky, ktorá je financovaná z verejných zdrojov." Jankasm, veď ak to takto bude, tak je to fajn aj pre teba, babička sa môže postarať o vnúčatko. Či niečo som zle pochopila?
Potom tam ďalej píšu, že vraj "ešte lepšie sa bude žiť matkám na materskej dovolenke, ktoré nebudú vôbec pracovať od januára 2010, kedy sa má rodičovský príspevok zvýšiť z 4560 korún až na úroveň minimálnej mzdy, ktorá je dnes 8100 korún, ale v tom čase môže byť už vyše 9000 korún" - to ma zatiaľ až tak veľmi netrápi, je to ďaleko a naozaj to môže byť aj predvolebná propaganda.
Nikde som však nečítala o tom, že ja ako pracujúca v dlhoročnom PP ak okrem povinného NP budem mať aj DNP a splním všetky tie podmienky a 270 dní si ho aj budem poctivo platiť, že z tohoto DNP mi sociálka nedá materskú. Pre mňa je toto strašiakom, že budem mať materskú iba z VZ z môjho zamestnania = nič moc...
sashka
14.04.08,12:08
Dobry den,

aj ja by som sa chcela poradit.
Od 1. aprila 2006 som bola na materskej, nasledne od oktobra 2006 az doteraz som na rodicovskej.
Nedavno sme otehotneli a pravdepodobny datum porodu 16.12.2008.
Uvedomila som si, ze z mojho hrubeho platu v roku 2007 (predpokladaneho, kedze som bola na rodicovskej dovolenke) nemam narok na maximalnu vysku materskej. Chcela som sa preto Dobrovolne Nemocensky Poistit. Volala som som do socialnej poistovne v Trnave kde mi povedali ze obe poistenia (zo zamestnania a aj DNP) musia v mojom pripade trvat min. 270 dni.
Zamestnana som bez prerusenia od okt. 2002 takze toto nie je problem. Ale 270 DNP od dneska vychadza na 9.1.2008 co je uz daleko za predpokladanym datum porodu 16.12.2008.
Po precitani mnohych prispevkov tejto diskusie som si vsak bola ista, ze v mojom pripade by stacilo mat DNP po dobu 6 mesiacov. Mylim sa?
Prosim poradte mi, aby som aj ja mala snacu na maximalnu vysku materskej.

Dakujem,
Saska.
brčko
14.04.08,12:18
Dobry den,

aj ja by som sa chcela poradit.
Od 1. aprila 2006 som bola na materskej, nasledne od oktobra 2006 az doteraz som na rodicovskej.
Nedavno sme otehotneli a pravdepodobny datum porodu 16.12.2008.
Uvedomila som si, ze z mojho hrubeho platu v roku 2007 (predpokladaneho, kedze som bola na rodicovskej dovolenke) nemam narok na maximalnu vysku materskej. Chcela som sa preto Dobrovolne Nemocensky Poistit. Volala som som do socialnej poistovne v Trnave kde mi povedali ze obe poistenia (zo zamestnania a aj DNP) musia v mojom pripade trvat min. 270 dni.
Zamestnana som bez prerusenia od okt. 2002 takze toto nie je problem. Ale 270 DNP od dneska vychadza na 9.1.2008 co je uz daleko za predpokladanym datum porodu 16.12.2008.
Po precitani mnohych prispevkov tejto diskusie som si vsak bola ista, ze v mojom pripade by stacilo mat DNP po dobu 6 mesiacov. Mylim sa?
Prosim poradte mi, aby som aj ja mala snacu na maximalnu vysku materskej.

Dakujem,
Saska.

Bohužial, nemáš žiadne ukončené NP, ktorého dni by sa prirátali ku dnom DNP. 6mesiacov (asi si myslelá tých 26týždnov) je dôležité stihnúť kvôli tomu aby sa z DNP počítala materská zo skutočného VZ a nie pravdepodobného. Prvoradá je však podmienka 270dní NP aj z DNP, ktorú podla výkladu SP z DNP nesplnaš.
jankasm
14.04.08,12:54
Ďakujem za reakciu, už som si to prečítala, citujem : "Od januára 2009 by sa podľa Tomanovej mal zaviesť príspevok pri starostlivosti o dieťa, ktorý pracujúcim rodičom zdvojnásobí súčasných 4560 korún mesačne na 9120 Sk. Nesmú ho však dávať do materskej škôlky, ktorá je financovaná z verejných zdrojov." Jankasm, veď ak to takto bude, tak je to fajn aj pre teba, babička sa môže postarať o vnúčatko. Či niečo som zle pochopila?
Potom tam ďalej píšu, že vraj "ešte lepšie sa bude žiť matkám na materskej dovolenke, ktoré nebudú vôbec pracovať od januára 2010, kedy sa má rodičovský príspevok zvýšiť z 4560 korún až na úroveň minimálnej mzdy, ktorá je dnes 8100 korún, ale v tom čase môže byť už vyše 9000 korún" - to ma zatiaľ až tak veľmi netrápi, je to ďaleko a naozaj to môže byť aj predvolebná propaganda.
Nikde som však nečítala o tom, že ja ako pracujúca v dlhoročnom PP ak okrem povinného NP budem mať aj DNP a splním všetky tie podmienky a 270 dní si ho aj budem poctivo platiť, že z tohoto DNP mi sociálka nedá materskú. Pre mňa je toto strašiakom, že budem mať materskú iba z VZ z môjho zamestnania = nič moc...

Rodičovský príspevok rieši iný zákon ako materskú. Treba počkať čo sa vykľuje v zákone o SP. Či to DNP naozaj pre zamestnané osoby zrušia ešte nie je isté.

Nie, pochopila si to dobre, to ja tomu nejako nerozumiem. Ak to tak bude, tak potom fajn, to ma potešia. Ale koľko dostanú mamičky, ktoré zostanú s dieťaťom doma? Len rodičák v normálnej výške 4560,-? To sa mi nejak nezdá. No však uvidíme ako to nakoniec bude.
jankasm
14.04.08,12:57
Dobry den,

aj ja by som sa chcela poradit.
Od 1. aprila 2006 som bola na materskej, nasledne od oktobra 2006 az doteraz som na rodicovskej.
Nedavno sme otehotneli a pravdepodobny datum porodu 16.12.2008.
Uvedomila som si, ze z mojho hrubeho platu v roku 2007 (predpokladaneho, kedze som bola na rodicovskej dovolenke) nemam narok na maximalnu vysku materskej. Chcela som sa preto Dobrovolne Nemocensky Poistit. Volala som som do socialnej poistovne v Trnave kde mi povedali ze obe poistenia (zo zamestnania a aj DNP) musia v mojom pripade trvat min. 270 dni.
Zamestnana som bez prerusenia od okt. 2002 takze toto nie je problem. Ale 270 DNP od dneska vychadza na 9.1.2008 co je uz daleko za predpokladanym datum porodu 16.12.2008.
Po precitani mnohych prispevkov tejto diskusie som si vsak bola ista, ze v mojom pripade by stacilo mat DNP po dobu 6 mesiacov. Mylim sa?
Prosim poradte mi, aby som aj ja mala snacu na maximalnu vysku materskej.

Dakujem,
Saska.

Máš však možnosť na získanie maximálnej materskej zo zamestnania, a to napr. ukončením súčasného zamestnania a následným uzatvorením nového tesne pred nástupom na MD so mzdou vo výške maximálneho VZ.
Bola by tu ešte jedna možnosť, a to, ak by Ti zamestnávateľ ako pravdepodobný príjem uviedol maximálny. Na MD si od roku 2006, takže tvoja mzda sa odvtedy teoreticky zvýšiť mohla. Stačí aby ste so zamestnávateľom urobili dodatok k zmluve o zvýšení platu na cca. 30000,- a potom Ti pravdepodobný príjem môže uviesť v tejto výške. ;)
monika551
14.04.08,18:26
AHOJTE PORADACI. Od roku 2005 som szčo platím si odvody z minima.Momentálne som v 2.mtt.Vašu debatu sledujem ale o szčo je tu písané veľmi málo a moc tomu nerozumiem-čo mám urobiť aby som dostávala vyššiu materskú? Máme s mužom aj s.r.o. kde sme konatelia-nebolo by pre mňa lepšie ukončiť živnosť-alebo pozastavyť-a zamestnať sa v s.r.o. z vyšším platom na dobu určitú a potom na materskej mi zmluvu nepredlžia.Nepovažoval by sa takyto prac.pomer za konflikt záujmu.DIKY MOC ZA RADU-MAM Z TOHO ZATIAľ MEšUNG..... :confused:
luciferova
14.04.08,18:44
prosim vas, musim hlasit zamestnavatelovi, ze som DNP? alebo je to cisto moja vec a nic sa hlasit nemusi? dakujem
alinka189
15.04.08,07:06
prosim vas, musim hlasit zamestnavatelovi, ze som DNP? alebo je to cisto moja vec a nic sa hlasit nemusi? dakujem


je to tvoja vec, ale mne sa stal akurát prípad, že som PN, na zadnej strane sa vyplnuje, či žiadaš aj z iného poistenia, poslala som to zamest., ktorého mám v inom meste ako pracujem, on posiela papiere do toho mesta, kde sídli na sociálku a mne pred pár dnami volali zo soc.z nášho mesta, že mi nevyplatia, lebo im neposlali papiere. to som nevedela a vraj ani môj zamest., že si uplatnujem aj z DNP a treba do preposlať do mieta bydliska. neviem načo sa potom na zadnej strane vyplna, či áno alebo nie, ked si to dotyčné osoby vôbec nevšímajú. takže som tento mesiac bez peňazí. fajn, nie? ale ak máš zamest.aj pracuješ v tom istom meste, nemal by byť problém.
brčko
15.04.08,07:28
je to tvoja vec, súhlasímale mne sa stal akurát prípad, že som PN, na zadnej strane sa vyplnuje, či žiadaš aj z iného poistenia, poslala som to zamest., ktorého mám v inom meste ako pracujem, on posiela papiere do toho mesta, kde sídli na sociálku a mne pred pár dnami volali zo soc.z nášho mesta, že mi nevyplatia, lebo im neposlali papiere. to som nevedela a vraj ani môj zamest., že si uplatnujem aj z DNP a treba do preposlať do mieta bydliska. neviem načo sa potom na zadnej strane vyplna, či áno alebo nie, ked si to dotyčné osoby vôbec nevšímajú. takže som tento mesiac bez peňazí. fajn, nie? ale ak máš zamest.aj pracuješ v tom istom meste, nemal by byť problém.

ja som tiež zvedavá, ako dopadnem. vo februári som bola na OčR z DNP (ba-okolie) + zo zamestnania (ba-mesto). Pred pár dnami mi prišiel papier z BA-okolie, že mi priznávajú ošetrovné z pravdepodobného VZ v sume 148,50. Na konci listu bolo napísané: rozhodnutie dostanú: SP BA-okolie (nie mesto!) + ja. Som zvedavá, ako to poriešia, lebo mi vychádza v súčte očr vyššia ako maximum. A to som im do žiadosti o ošetrovné napísala, že si uplatnujem dávku aj z iného NP a dopísala som, že "u zamestnávatela v BA".

Podla mna zamestnávatel nemá žiadnu inú povinnosť, len zaslať tvoju tuším do 3-och dní PN-ku spolu s potvrdením zamestnávatela o zamestnancovi pre účely uplatnovania nároku na nem.dávku po 10-tich dnoch trvania PN do SP podla sídla firmy. Nemá povinnosť posielať to aj do SP podla tvojho bydliska. To si majú urobiť medzi sebou pobočky SP a mali by sa dohodnúť, ktorá bude nem.dávku vyplácať. Myslela som si, že aj rozhodnutie vystavia tým pádom len jedno alebo teda aspon ho dajú na vedomie tej druhej pobočke SP.
Aj ked v prípade PN prvých 10dní dočasnej prac.neschopnosti, ktorú vypláca zamestnávatel neviem či a ako sa robí kontrola výšky nem.dávky z oboch NP súčet maxima (náhrady za dočas.prac.nesch+nemocenského z DNP). očr je v tomto jednoduchšia, lebo aj z NP zamestnanca ju prepláca hned SP, nie zamestnávatel, takže majú údaje od zamestnávatela skôr o tých cca 13dní.
jankasm
15.04.08,07:45
AHOJTE PORADACI. Od roku 2005 som szčo platím si odvody z minima.Momentálne som v 2.mtt.Vašu debatu sledujem ale o szčo je tu písané veľmi málo a moc tomu nerozumiem-čo mám urobiť aby som dostávala vyššiu materskú? Máme s mužom aj s.r.o. kde sme konatelia-nebolo by pre mňa lepšie ukončiť živnosť-alebo pozastavyť-a zamestnať sa v s.r.o. z vyšším platom na dobu určitú a potom na materskej mi zmluvu nepredlžia.Nepovažoval by sa takyto prac.pomer za konflikt záujmu.DIKY MOC ZA RADU-MAM Z TOHO ZATIAľ MEšUNG..... :confused:

Takže, ak máš ako SZČO v roku 2007 nízky VZ na platenie nemocenského poistenia /pretože z neho sa Ti bude počítať materská/, tak stačí tesne pred nástupom na MD živnosť prerušiť a následne sa zamestnať vo Vašej s.r.o. s platom vo výške maximálneho VZ, od 1.7.2008 to bude 30219,-. Materská bude potom počítaná z tohto posledného zamestnania a bude maximálna. Zamestnanie môže byť kľudne aj na dobu neurčitú a počas MD potom ukončíte tento PP dohodou, alebo môže byť ako píšeš, aj na dobu určitú. ;)

Môžeš kuknúť aj na strany č. 117 a 118, kde podobný prípad riešila madi33.
pjotra
15.04.08,09:30
Dobrý deň, tiež by som chcela poprosiť o radu nejakého skúseného Poraďáka.
Od 15.11.07 som zamestnaná v otcovej firme za minimálnu mzdu z ktorej platím odvody. (Predtým som bola 3 roky na prvej materskej). Teraz som znova tehotná, termín mám 19.11.08, čiže na materskú by som mohla ísť cca už koncom septembra. Ako je to s materským? Koľko budem dostávať? Kedy najneskôr a akým spôsobom by som musela rozviazať vo firme PP a uzatvoriť nový s vyšším platom, aby mi vyšla lepia materská. Neprekáža zmena pracovného pomeru pri počítaní 270-tich dní?
Vopred ďakujem za pomoc
Gogova
15.04.08,11:13
Nepovažujem sa za skúseného Poraďáka, ale po preštudovaní tejto obsiahlej problematiky si dovolím tvrdiť, že si vo veľkej výhode, že pracuješ u otca. Termín pôrodu máš 19.11.08, čiže na MD môžeš nastúpiť 6 týždňov predtým, cca 6.10.08, čiže rozviaž pracovný pomer dohodou k 30.9.08 a k 1.10.08 uzatvor s otcom nový PP ale s podmienkou, že mesačná mzda bude 30.219 Sk. Potom sa ti materská bude rátať z tohto posledne uzatvoreného PP, t.j. 55% z 30.219 = cca 16.600 mesačne. Poteší?
alinka189
15.04.08,12:22
ja som tiež zvedavá, ako dopadnem. vo februári som bola na OčR z DNP (ba-okolie) + zo zamestnania (ba-mesto). Pred pár dnami mi prišiel papier z BA-okolie, že mi priznávajú ošetrovné z pravdepodobného VZ v sume 148,50. Na konci listu bolo napísané: rozhodnutie dostanú: SP BA-okolie (nie mesto!) + ja. Som zvedavá, ako to poriešia, lebo mi vychádza v súčte očr vyššia ako maximum. A to som im do žiadosti o ošetrovné napísala, že si uplatnujem dávku aj z iného NP a dopísala som, že "u zamestnávatela v BA".

Podla mna zamestnávatel nemá žiadnu inú povinnosť, len zaslať tvoju tuším do 3-och dní PN-ku spolu s potvrdením zamestnávatela o zamestnancovi pre účely uplatnovania nároku na nem.dávku po 10-tich dnoch trvania PN do SP podla sídla firmy. Nemá povinnosť posielať to aj do SP podla tvojho bydliska. To si majú urobiť medzi sebou pobočky SP a mali by sa dohodnúť, ktorá bude nem.dávku vyplácať. Myslela som si, že aj rozhodnutie vystavia tým pádom len jedno alebo teda aspon ho dajú na vedomie tej druhej pobočke SP.
Aj ked v prípade PN prvých 10dní dočasnej prac.neschopnosti, ktorú vypláca zamestnávatel neviem či a ako sa robí kontrola výšky nem.dávky z oboch NP súčet maxima (náhrady za dočas.prac.nesch+nemocenského z DNP). očr je v tomto jednoduchšia, lebo aj z NP zamestnanca ju prepláca hned SP, nie zamestnávatel, takže majú údaje od zamestnávatela skôr o tých cca 13dní.


to ano, zamestnavatel to má poslať do 3 dní do SP a oni by mali komunikovať medzi sebou, tiež si tak myslím. ale môj zamest.vraj zabudol (lebo som si to overovala) poslať PN. teda chybu urobil on nie ja. ale pani, kt.mi volala zo SP z nášho mesta pov., že to je moja povinnosť. tak nechápem, ved svoju povinnost som si splnila, poslala to zamest. a ked som sa opýtala, prečo si to nevyžiadajú zo SP z mesta môjho zamest., že oni to nerobia a že mám zamest.kontaktovať ja. toto je náš štát
ajobs
15.04.08,14:58
Nepovažujem sa za skúseného Poraďáka, ale po preštudovaní tejto obsiahlej problematiky si dovolím tvrdiť, že si vo veľkej výhode, že pracuješ u otca. Termín pôrodu máš 19.11.08, čiže na MD môžeš nastúpiť 6 týždňov predtým, cca 6.10.08, čiže rozviaž pracovný pomer dohodou k 30.9.08 a k 1.10.08 uzatvor s otcom nový PP ale s podmienkou, že mesačná mzda bude 30.219 Sk. Potom sa ti materská bude rátať z tohto posledne uzatvoreného PP, t.j. 55% z 30.219 = cca 16.600 mesačne. Poteší?


Súhlasím v zásade s touto radou, ale s malinkou zmenou. Pracovný pomer u otca ukonč 28.9.2008 a nový uzatvor 29.9.2008 s maximálnym VZ 30.219 Sk. Po nástupe na MD cca 6.10.2008 sa táto bude počítať z dní 29.-30.9.2008, čiže bude vyššia, ako keby bol nový PP uzatvorený až od 1.10.2008. Rozdiel je cca 18 Sk na deň.
brčko
15.04.08,15:15
Súhlasím v zásade s touto radou, ale s malinkou zmenou. Pracovný pomer u otca ukonč 28.9.2008 a nový uzatvor 29.9.2008 s maximálnym VZ 30.219 Sk. Po nástupe na MD cca 6.10.2008 sa táto bude počítať z dní 29.-30.9.2008, čiže bude vyššia, ako keby bol nový PP uzatvorený až od 1.10.2008. Rozdiel je cca 18 Sk na deň.

ajobs, od 1.1.08 myslím, že už je to jedno. Jej max. DVZ pri nástupe na MD v oktobri 2008 bude vždy len oktobrové maximum (30219:31), vzhladom na nový ods.3 v § 58 zákona o soc.poist.
DOPLNAM PO AJOBSOVEJ ODPOVEDI: ajobs má pravdu
wkatka
15.04.08,15:16
Platim si DNP z min. zakladu a chcem si vstupenim do prac. pomeru zvysit matesku.Chcela by som sa opytat, kedy sa zamestnat u znameho s platom 28 000, aby mi vysiel slusny zaklad pre vypocet materskej. Na MD by som mala nastupit 20.5. alebo 21.5. (s lekarom sa da dohodnut nejaky den hore-dolu). Nechcem sa vsak zamestnat 2 dni pred nastupom na MD (zda sa mi, ze je to take blbe a mozno podozrive). Takze by som sa zamestnala okolo 6.5. Ale mesiac maj ma nejake sviatky a tak, takze neviem, ako sa to potom vypocita. Mozte mi pomoct, ako postupovat pri vypocte? (teda kolko by to vyslo...?)
Este by ma zaujimalo, dokedy musim byt v prac. pomere (dosiahnem tych 270 dni nem. poist len tak akurat, takze asi by som mala rozviazat prac. pomer az po porode, vsak?)
+ otazocka: Musi moj zamestnavatel za mna nieco odvadzat aj ked uz som na MD? A kolko mozu cinit tie odvody cca za dva tyzdne, ked tam budem zamestnana?
Dakujem vopred velmi pekne za rady.
ajobs
15.04.08,19:51
ajobs, od 1.1.08 myslím, že už je to jedno. Jej max. DVZ pri nástupe na MD v oktobri 2008 bude vždy len oktobrové maximum (30219:31), vzhladom na nový ods.3 v § 58 zákona o soc.poist.

Nie je to tak, ako píšeš. Jej RO bude 29.9.-30.9.2008 (ak nastúpi na MD v októbri 2008), čiže jej maximum v septembri 2008 (30219/30) bude vyššie ako v októbri 2008 (30219/31). Plne to rešpektuje ustanovenie § 58, ods. 3 ZSP.
ajobs
15.04.08,19:54
Platim si DNP z min. zakladu a chcem si vstupenim do prac. pomeru zvysit matesku.Chcela by som sa opytat, kedy sa zamestnat u znameho s platom 28 000, aby mi vysiel slusny zaklad pre vypocet materskej. Na MD by som mala nastupit 20.5. alebo 21.5. (s lekarom sa da dohodnut nejaky den hore-dolu). Nechcem sa vsak zamestnat 2 dni pred nastupom na MD (zda sa mi, ze je to take blbe a mozno podozrive). Takze by som sa zamestnala okolo 6.5. Ale mesiac maj ma nejake sviatky a tak, takze neviem, ako sa to potom vypocita. Mozte mi pomoct, ako postupovat pri vypocte? (teda kolko by to vyslo...?)
Este by ma zaujimalo, dokedy musim byt v prac. pomere (dosiahnem tych 270 dni nem. poist len tak akurat, takze asi by som mala rozviazat prac. pomer az po porode, vsak?)
+ otazocka: Musi moj zamestnavatel za mna nieco odvadzat aj ked uz som na MD? A kolko mozu cinit tie odvody cca za dva tyzdne, ked tam budem zamestnana?
Dakujem vopred velmi pekne za rady.

Zamestnaj sa 28.4.2008 s maximálnym VZ (28.142 Sk) - a v pracovnom pomere môžeš byť aj počas MD, odvody bude zamestnávateľ platiť iba do nástupu na materskú. Tie odvody sú štandardné ako u zamestnanca - pozri tabuľky odvodov.
Farks
17.04.08,07:08
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť ohľadom materského. Zo zamestnania – nástup na materskú dovolenku, následne na rodičovskú dovolenku, ktorá končila v novembri tohto roku. (2007) Od októbra 2007 – nástup do ďalšieho zamestnania (počas RD) s maximálnym VZ a od novembra 2007 – rizikové tehotenstvo, čiže PN. Čiže toto času – dve zamestnania a PN. Nástup na MD – máj 2008. Ako dosiahnuť čo najvyššie materské? Je vôbec nárok?
Ďakujem

odpoveď p. Mihála

Nárok je, a netreba podnikať vôbec nič, lebo materské z nového zamestnania bude vypočítané z RO = rok 2007, kedy má maximálny možný VZ čiže bude mat maximálne možné materské.


Dnes mi volali zo SP, že nárok na materské vzniká len z prvého nemocenského poistenia, takže nárok na materské je minimálne. Posudzuje sa to z každého poistenia zvlášť a v tom druhom nebola splnená podmienka 270 dní poistenia. Dá sa s tým ešte niečo robiť?
jankasm
17.04.08,07:35
odpoveď p. Mihála

Nárok je, a netreba podnikať vôbec nič, lebo materské z nového zamestnania bude vypočítané z RO = rok 2007, kedy má maximálny možný VZ čiže bude mat maximálne možné materské.


Dnes mi volali zo SP, že nárok na materské vzniká len z prvého nemocenského poistenia, takže nárok na materské je minimálne. Posudzuje sa to z každého poistenia zvlášť a v tom druhom nebola splnená podmienka 270 dní poistenia. Dá sa s tým ešte niečo robiť?

Bohužiaľ, nikde si neuviedla, kedy Ti bola daná tá odpoveď od p. Mihála. Od 1.1.2008 bola totiž zmena zákona a podľa toho, čo bolo napísané v zákone, mal p. Mihál pravdu, všetci sme si mysleli, že to tak bude fungovať.
Ale bohužiaľ, SP mala na to svoj názor, a vydala nejaký svoj výklad zákona, kde to už znie trošku ináč.
Mysleli sme si, že v posledných dvoch rokoch pred nástupom na MD stačí mať splnených 270 dní nemocenského poistenia, a to hocijakého, a nárok na materské bude z každého z nich, čiže aj z dvoch zamestnaní. Ich výklad však hovorí, že k aktuálnemu poisteniu, z ktorého sa žiada o materské, sa pripočítajú len dni nemocenského poistenia z ukončených nemocenských poistení v posledných dvoch rokoch. A to je presne ten dôvod, prečo Ti PN bola priznaná z oboch zamestnaní, avšak materská, na ktorú nastupuješ až v tomto roku, bude len z toho prvého zamestnania, z ktorého je splnených 270 dní nemocenského poistenia. :o

Keby si túto tému študovala priebežne, dozvedela by si sa o tom, rozoberáme to tu stále dookola.

Je však možnosť ako získať materskú z toho druhého PP, kde máš vlastne maximálny VZ. Stačí, aby si to prvé zamestnanie ukončila, následne ho môžeš zase obnoviť, len tam musí byť to ukončenie a odhlásenie zo SP. Potom by sa Ti dni z tohoto ukončeného zamestnania pripočítali k dňom druhého zamestnania, kde máš maximum, a podmienku 270 dní by si mala splnenú. ;)
Farks
17.04.08,07:40
Ďakujem pekne za vysvetlenie, teraz mi je to už jasné, ja som tú novelu nejako prehliadla. Nástup na MD je od 08.04.2008. To znamená, že to ukončenie prvého pracovného pomeru potrebujem ešte pred nástupom na MD, čiže spätne?
jankasm
17.04.08,07:45
Ďakujem pekne za vysvetlenie, teraz mi je to už jasné, ja som tú novelu nejako prehliadla. Nástup na MD je od 08.04.2008. To znamená, že to ukončenie prvého pracovného pomeru potrebujem ešte pred nástupom na MD, čiže spätne?

Áno, to ukončenie potrebuješ mať pred nástupom na MD. Alebo, teoreticky, mohlo by byť aj neskôr, napr. k dnešnému dňu, a o materskú by si SP požiadala až od zajtrajšieho dňa.

Ale žiadosť o materskú si už asi podala, však? Ja som myslím v tom prvom príspevku čítala, že nástup na MD bude v máji, tak som myslela, že máš ešte čas. :o

Ak si už podala žiadosť, tak to bude trošku horšie. Ty si podala žiadosť z obidvoch zamestnaní? V tom prípade by sa prvý zamestnávateľ mohol tváriť tak, že proste zabudol zaslať do SP odhlášku /ktorá sa dáva hneď po ukončení PP/ za čo však môže potom očakávať aj pokutu.
riskovci
17.04.08,10:48
Ahojte!
rada by som vas poprosila este raz o radu...dufam,ze uz nebudem viac otravovat :-)
moj problem sa rozoberal na str. 108/109...ale skusim to zhrnut
Som zamestnana od r.2002, od 10/2005 som stale na MD, ktora by mi konci 12/2008.
od 17.3. som DNP z minima.
Teraz som opat tehotna, TP 21.12.08, cize na dalsiu matersku by som mala nastupit cca 10.11..
Chcem ist teraz do SP zrusit toto DNP a prihlasit sa z maxima,len tu je problem,aby som to dobre urobila.Mam sa teraz prihlasit z maxima minus vymeriavaci zaklad, z ktoreho mi bola ratana aj 1.materska? Alebo to uz bude nejaka ina suma?
Po zaplateni 26tyzdnov z maxima mozem dat potom zmenu na minimum alebo musim platit z maxima az do nastupu na matersku?
Podmienku 270 dni budem mat splnenu ak dobre ratam 11.12. Potomto datume mam este stale platit DNP? Ak ano, dokedy?
Od ktoreho mesiaca mi bude priznana vyssia materska ak splnim vsetky podmienky?

Dakujem velmi pekne za odpoved!
Zuzana172
17.04.08,15:27
Dobry den,
v minulom roku som bola DNP cca 8-9 mesiacov a ked som sa zamestnala z DNP som sa odhlasila. Teraz som zamestnana na dobu urcitu a rada by som otehotnela. Viem ze zamestnavatel nemoze rozviazat prac. pomer ak je zamestnankyna tehotna. Plati to aj pri prac. pomere na dobu urcitu?
Dakujem
Tweety
17.04.08,15:49
Dobry den,
v minulom roku som bola DNP cca 8-9 mesiacov a ked som sa zamestnala z DNP som sa odhlasila. Teraz som zamestnana na dobu urcitu a rada by som otehotnela. Viem ze zamestnavatel nemoze rozviazat prac. pomer ak je zamestnankyna tehotna. Plati to aj pri prac. pomere na dobu urcitu?
Dakujem
Neplatí. PP uzatvorený na dobu určitú končí dátumom doby určitej.
ajobs
17.04.08,15:50
Dobry den,
v minulom roku som bola DNP cca 8-9 mesiacov a ked som sa zamestnala z DNP som sa odhlasila. Teraz som zamestnana na dobu urcitu a rada by som otehotnela. Viem ze zamestnavatel nemoze rozviazat prac. pomer ak je zamestnankyna tehotna. Plati to aj pri prac. pomere na dobu urcitu?
Dakujem

Pracovný pomer na dobu určitú skončí uplynutím tejto doby, ak sa zamestnanec aj zamestnávateľ nedohodnú inak. A to bez ohľadu na to, či je zamestnankyňa tehotná alebo nie.
brčko
17.04.08,16:31
Ahojte!
rada by som vas poprosila este raz o radu...dufam,ze uz nebudem viac otravovat :-)
moj problem sa rozoberal na str. 108/109...ale skusim to zhrnut
Som zamestnana od r.2002, od 10/2005 som stale na MD, ktora by mi konci 12/2008.
od 17.3. som DNP z minima.
Teraz som opat tehotna, TP 21.12.08, cize na dalsiu matersku by som mala nastupit cca 10.11..
Chcem ist teraz do SP zrusit toto DNP a prihlasit sa z maxima,len tu je problem,aby som to dobre urobila.Mam sa teraz prihlasit z maxima minus vymeriavaci zaklad, z ktoreho mi bola ratana aj 1.materska? Alebo to uz bude nejaka ina suma? tak nejako, prihlás sa z rozdielu maxima platného v čase tvojho nástupu na MD, teda sumy 30219,- a VZ, ktorý ti uvedie zamestnávatel ako pravdepodboný VZ v mesiaci nástupu na MD (predpokladám tvoja HM podla prac.zmluvy). V r.2007 dúfam, si nemala žiadny VZ v zamestnaní. Ak áno, tak odrátaj tento VZ, lebo z neho ti bude vyplácaná materská zo zamestnania.
Suma predpokladám nemusí byť ten istý VZ ako sa ti rátala materská v r. 2005, lebo vtedy bolo iné maximum.-Záleží od výšky tvojej hrubej mzdy.
Môžeš si dať hned teraz rozdiel z maxima platného až od 1.7.08, lebo teraz nemáš iné NP-máš ho prerušené (ak by si pracovala, nedalo by sa to, použila by si aktuálne maximum).
Po zaplateni 26tyzdnov z maxima mozem dat potom zmenu na minimum alebo musim platit z maxima az do nastupu na matersku?až do nástupu na materskú, resp. u teba ak sa ti k dnom DNP neprirátajú dni iného ukončeného NP (čo predpokladám nemáš), až do dosiahnutia 270dní NP z DNP=11.12.08
DOPLNAM: no ak by si to chcela ozaj minimalizovať poistné, tak by stačilo platiť z rozdielu max-mzda do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD (teda do 30.9.08)- to by malo byť totiž tvoje rozhod.obdobie pre výpočet materskej z DNP (dúfam, že je to tak aj v prípade dosiahnutia 270dní až po nástupe na MD)
Podmienku 270 dni budem mat splnenu ak dobre ratam 11.12. Potomto datume mam este stale platit DNP? podla mna nie, len do 11.12.08 Ak ano, dokedy?
Od ktoreho mesiaca mi bude priznana vyssia materska ak splnim vsetky podmienky? podla mna u teba budú čakať s vyplatením materskej až do pôrodu- teda pokial im nedoručíš rodný list dieťaťa. Budú čakať, či vôbec stihne uplynúť 270dní do dna pôrodu. Ak by sa dieťa narodilo skôr ako 12.12.08, tak ti materskú z DNP nepriznajú. Ak to stihneš, vyplatia ti materskú spätne odo dna nástupu na MD- teda cca od toho 10.11.08, ale to predpokladám najskôr v januári 09.

Dakujem velmi pekne za odpoved!

Takže dávaj na seba pozor, aby sa bábu nechcelo na svet pozrieť skôr, ako je v pláne. ;) Ale hlavne prajem zdravé bábo, to je prvoradé :):):)
Zuzana172
17.04.08,17:34
Nepotesili ste ma ale aj tak dakujem
katiq
17.04.08,20:06
poradaci, ja vas citam a nestiham sa divit..ste uplne super ;)
katiq
17.04.08,20:11
mam este jednu otazku chcem si platit cim skor DNP otehotniem chcem v septembri, ale nikdy clovek nevie :))) radsej skor, ako neskoro.....alebo sa mi oplati pockat do jula kedze sa meni VZ na 30tis...ci to nieje nic zlozite si to dat teraz od juna a potom v juli opat nabehnut na SP a zmenit to? je to vela vypisovaciek ? papierovaciek? dakujem vam;)
Gogova
18.04.08,05:33
Katiq, si zamestnaná a máš povinné NP, ktoré bude do dňa pôrodu viac ako 270 dní? Ak áno, tak ja by som si dala DNP už teraz z minima - 4,4% z 8.100, a platila by som to napr. 4 mesiace, napr. od 21.4. - 31.7., čo budeš mať 145 dní DNP. Potom to DNP zruš a keď otehotnieš, tak sa prihlás znova na DNP, ale už z rozdielu max. VZ mínus tvoja hrubá mzda. Takto nejako v pohode stihneš termíny mať DNP 270 dní a mať max. VZ z NP+DNP. No ale toto platí len vtedy, ak máš ešte popri DNP aj povinné NP. Inak ťažko sa konkrétne odpovedá, lebo ešte nie si tehotná, a kto vie či otehotnieš v septembri, ako plánuješ. Možno to bude aj tento víkend :---. Ale radšej mať pár dní, či týždňov DNP viac, ako keby malo tých pár dní chýbať - jeden nikdy nevie, kedy sa bude bábo pýtať na svet ;). Inak odporúčam prelúskať si celú túto diskusiu, budeš v obraze. Niektorí sú tak fakt fajnšmejkri :):):)
ppalii
18.04.08,05:45
Dobry den, chcel by som sa poradit, manzelka je zamestnana od roku 2006 u jedneho zamestnavatela, uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov zo zavislej cinnosti za rok 2007 cini 302 846,- Sk. Nie sme si isti, aka materska by jej z toho vychadzala, ale zaujala nas moznost mat matersku z maximalneho vymeriavacieho zakladu. Na matersku ma odist v juli 2008. Zamestnavatel jej vyjde v ustrety... Este stale pre nas existuje moznost, aby mala matersku v maximalnej moznej vyske, keby skoncila pracovny pomer a zacala novy, s odhlasenim a prihlasenim do SP? Ak ano, aka je v sucasnosti vyska maximalneho vymeriavacieho zakladu (aku novu mzdu by musela mat?)? Kedy najneskôr by mala zrealizovat ukoncenie pracovneho pomeru a zacatie noveho? Moze to byt aj u toho isteho zamestnavatela? Dakujeme velmi pekne.
brčko
18.04.08,05:55
Nie je to tak, ako píšeš. Jej RO bude 29.9.-30.9.2008 (ak nastúpi na MD v októbri 2008), čiže jej maximum v septembri 2008 (30219/30) bude vyššie ako v októbri 2008 (30219/31). Plne to rešpektuje ustanovenie § 58, ods. 3 ZSP.

dakujem ajobs, máš pravdu. :rolleyes: Vlastne ide o to, že z mesiaca nástupu na MD sa berie len mesačné maximum, nie denné, ako som si to po nedôslednom prečítaní vysvetlila. (teda že slová " platného v mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nem.dávky" nepatrí k "dennému vymeriavaciemu základu" ale k "vymeriavaciemu základu podla §138 ods.11)
Takéto opravy sú na nezaplatenie. Som rada, že som sa spýtala a že si ma opravil. :)

DOPLNAM O PODSTATNÚ MALIčKOSŤ:
a ešte § 58 ods.3, kedže sa odvoláva na ods.2 sa použije len v prípade, ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nem.poistení, teda nie pri uplatnovaní nároku len z jedného nem.poistenia. To som nejako prehliadla. Toto som si uvedomila a doplnam, vdaka príspevku č.3 od metracik2, tuto je link: http://www.porada.sk/t72028-limit-nemocenskej-davky.html
brčko
18.04.08,05:59
Katiq, si zamestnaná a máš povinné NP, ktoré bude do dňa pôrodu viac ako 270 dní? Ak áno, tak ja by som si dala DNP už teraz z minima - 4,4% z 8.100, a platila by som to napr. 4 mesiace, napr. od 21.4. - 31.7., čo budeš mať 145 dní DNP. Potom to DNP zruš a keď otehotnieš, tak sa prihlás znova na DNP, ale už z rozdielu max. VZ mínus tvoja hrubá mzda. Takto nejako v pohode stihneš termíny mať DNP 270 dní a mať max. VZ z NP+DNP. No ale toto platí len vtedy, ak máš ešte popri DNP aj povinné NP. Inak ťažko sa konkrétne odpovedá, lebo ešte nie si tehotná, a kto vie či otehotnieš v septembri, ako plánuješ. Možno to bude aj tento víkend :---. Ale radšej mať pár dní, či týždňov DNP viac, ako keby malo tých pár dní chýbať - jeden nikdy nevie, kedy sa bude bábo pýtať na svet ;). Inak odporúčam prelúskať si celú túto diskusiu, budeš v obraze. Niektorí sú tak fakt fajnšmejkri :):):)

súhlasím s radou. Potom sa treba prihlásiť na DNP najneskôr do 8tt-radšej skôr! A tiež sledovať zmenu zákona o SP, čo sa plánuje od 1.1.09- či bude súbeh DNP + zamestnania možný.
brčko
18.04.08,06:14
Dobry den, chcel by som sa poradit, manzelka je zamestnana od roku 2006 u jedneho zamestnavatela, uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov zo zavislej cinnosti za rok 2007 cini 302 846,- Sk. úhrn zúčt.a vypl. príjmov z potvrdenia o príjmoch nemusí byť aj úhrn VZ-ov na nem.poistenie za rok2007 (napr. treba pozrieť po mesiacoch, či v mesiacoch 1-6/07 neprekročila jej HM 25911, 7-12/07 sumu 28142), ak by bol a ona odpracovala celý rok bez očr,pn,NV, tak materská cca 456 Sk na kal. den (302846:365dní x 55%), čo by bolo tiež celkom slušné Nie sme si isti, aka materska by jej z toho vychadzala, ale zaujala nas moznost mat matersku z maximalneho vymeriavacieho zakladu. Na matersku ma odist v juli 2008. Zamestnavatel jej vyjde v ustrety... Este stale pre nas existuje moznost, aby mala matersku v maximalnej moznej vyske, keby skoncila pracovny pomer a zacala novy, s odhlasenim a prihlasenim do SP? áno Ak ano, aka je v sucasnosti vyska maximalneho vymeriavacieho zakladu (aku novu mzdu by musela mat?)? ak začne PP v júli, tak od 1.7.08 je mesačné maximum 30219,-, teda v júli denné maximum 974,8.. (30219:31), takže na jeden "kal.den" trvania PP by mala dosiahnuť HM vo výške denného maxima Kedy najneskôr by mala zrealizovat ukoncenie pracovneho pomeru a zacatie noveho? pár dní pred nástupom na MD Moze to byt aj u toho isteho zamestnavatela? áno a treba to vedieť odôvodniť Dakujeme velmi pekne.
.
Gogova
18.04.08,06:28
Brčko, neplaš ma s tou novelou SP, kde DNP+zamestnanie nebude možné. Máš o tom nejaké info? Kde si sa to dočítala? Prezdradíš? vďaka
brčko
18.04.08,06:31
len z porady - od p. Mihála
ppalii
18.04.08,06:52
Brcko, dakujem Vam velmi pekne. Potesilo nas to :) Radi by sme sa este opytali, o ake paragrafy sa mozeme pri tomto "figli" s novym PP tesne pre materskou opriet, ako to vlastne zargumentovat, ze je to mozne, pretoze manzelke vravela uctovnicka, ze tieto figle teda nepozna, ale rada sa necha zasvätit. A ako je to s nemocenskym poistenim v dobe medzi ukoncenim PP a uzavretim noveho PP? Moze to byt trebars tak, ze manzelka ma nastupit na MD 15. jula, tak 1. jula ukonci pracovny pomer, odhlasi sa to v SP este ten den a hned na druhy den 2.jula uzavrie PP a nahlasi to na SP? Ak by vznikla nejaka medzera medzi dnami, kedy by bola ako nezamestnana, treba ju aspon na tie dni nemocensky dobrovolne poistit? Kedze v tomto nie sme doma, velmi by nam pomohlo polopatisticke vysvetlenie, ak by si niekto nasiel cas :) dakujeme velmi pekne

Predpokladame ze pracovniciek SP s takymito figlami otravovat asi nemozeme.
HankaH
18.04.08,06:56
Práve vypĺňam Potvrdenie zamestnávateľa na účely uplatnenia na ND. Keďže zamestnankyňa je na rodič.dovolenke a nastupuje rovno na materskú, vychádzam z pravdepodobného zárobku. Keďže ten je väčší ako maximálny vymeriavací základ (28142,-), treba do tlačiva - tabuľka vymeriavacích základov - uviesť túto sumu alebo ten pravdepodobný zárobok(v jej prípade 30000,--)? Ďakujem za radu.
jankasm
18.04.08,07:45
Práve vypĺňam Potvrdenie zamestnávateľa na účely uplatnenia na ND. Keďže zamestnankyňa je na rodič.dovolenke a nastupuje rovno na materskú, vychádzam z pravdepodobného zárobku. Keďže ten je väčší ako maximálny vymeriavací základ (28142,-), treba do tlačiva - tabuľka vymeriavacích základov - uviesť túto sumu alebo ten pravdepodobný zárobok(v jej prípade 30000,--)? Ďakujem za radu.

V bode 10. poptvrdenia sa píše o VZ, z ktorého by sa platilo nemocenské poistenie, takže uviedla by som maximálny 28142,-, z vyššieho sa totiž nemocenské poistenie platiť nemôže. ;)

10. Vymeriavací základ, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac,
v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (uvedie sa v prípade, ak zamestnanec nemal
v RO2) vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie alebo poistencovi vznikol nárok na nemocenskú dávku v deň vzniku nemocenského poistenia) 3)
HankaH
18.04.08,08:26
Ďakujem za radu, už som to tak aj vyplnila. A ešte mám otázku ohľadom registrácie: treba medzi RD a materskou podávať nejaké prihlášky, odhlášky, príp.prerušenie poistenia? Myslím v SP a tiež aj v zdravotnej. Ja nie som mzdárka, prebrala som firmu, kde je už len táto jedna zamestnankyňa, tak to musím dať nejako naporiadok a trochu tu nad tým maturujem.:rolleyes:
jankasm
18.04.08,09:12
Ďakujem za radu, už som to tak aj vyplnila. A ešte mám otázku ohľadom registrácie: treba medzi RD a materskou podávať nejaké prihlášky, odhlášky, príp.prerušenie poistenia? Myslím v SP a tiež aj v zdravotnej. Ja nie som mzdárka, prebrala som firmu, kde je už len táto jedna zamestnankyňa, tak to musím dať nejako naporiadok a trochu tu nad tým maturujem.:rolleyes:

Pri nástupe na MD sa do SP aj do ZP nahlasovala zmena - nástup na MD.
Teraz treba všade, čiže do SP aj do ZP, nahlásiť znovu zmenu - ukončenie MD, a následne ďalšiu zmenu začiatok RD. Na SP sa to vlastne podáva ako začiatok prerušenia. ;)
alex1
18.04.08,11:17
ahojte, už mi bolo radené k mojmu prípadu,ktorý uvádzam nižšie. Len si to chcem zhrnuť.

((mám prípad:

termín pôrodu 20.9.2008
nástup na materskú vychádza 6 týždňov - 9.8.2008

momentálne je mamička nezamestnaná od 1.12.2007, predtým bola zamestnaná 1 rok))

[I]mamíčka je stále nezamestnaná, ale môže sa zamestnať .
Stačí ked nastúpi do PP 2.7.2008 do napr.06.7.2008 s VZ (30219/30=1007,3 * 8 dní=8058,4 HM) Dobre počítam?
a po skončení PP môže nastúpiť aj na PN, ktorá by trvala do nástupu na materskú teda do 9.8.2008. Tiež dostane maximálnu PN aj materskú?
ďakujem pekne
jankasm
18.04.08,17:37
ahojte, už mi bolo radené k mojmu prípadu,ktorý uvádzam nižšie. Len si to chcem zhrnuť.

((mám prípad:

termín pôrodu 20.9.2008
nástup na materskú vychádza 6 týždňov - 9.8.2008

momentálne je mamička nezamestnaná od 1.12.2007, predtým bola zamestnaná 1 rok))

[I]mamíčka je stále nezamestnaná, ale môže sa zamestnať .
Stačí ked nastúpi do PP 2.7.2008 do napr.06.7.2008 s VZ (30219/30=1007,3 * 8 dní=8058,4 HM) Dobre počítam?
a po skončení PP môže nastúpiť aj na PN, ktorá by trvala do nástupu na materskú teda do 9.8.2008. Tiež dostane maximálnu PN aj materskú?
ďakujem pekne

Áno, stačí sa jej zamestnať tak ako píšeš 2.7.2008-6.7.2008 /neviem či si to presne tak aj myslela keď pozerám, že si násobila 8 dňami, toto obdobie však vychádza len 5 dní/. A keďže júl má 31 dní, tak maximum musíš deliť 31 a nie 30.

Za týchto 5 dní musí byť jej mzda 30219/31=974,8065 * 5 dní = 4874,-.
Keď potom, po skončení PP nastúpi na PN alebo na MD, tak bude v ochrannej lehote a materská sa bude počítať z tohoto posledného príjmu. Nesmie však mať v tej dobe funkčné žiadne iné nemocenské poistenie ako napr. DNP. ;)
zlatat
19.04.08,12:04
Dobrý deň,
tak ja som z toho už riadne domotaná. Mohol by mi prosím vás niekto poradiť?

Od začiatku sept.2006 som na RP s druhým synom ( stále som evidovaná u môjho zamestnávateľa, ktorý mi drží miesto ) - nebola som dobrovoľne nemocensky poistená, ale chceme sa koncom júna začať snažiť o 3.bábätko.
Moja otázka znie:
Chcem sa dobrovoľne nemocensky poistiť ( čo najskôr ), ale neviem, z akého vymeriavacieho základu si mám platiť poistné, a ako dlho, aby som potom dostávala maximálnu materskú dovolenku.

Ďakujem.
saskia26
20.04.08,09:14
Môže zamestnávateľ uviesť pravdepodobný vymeriavací základ zamestnankyni, ktorá nastupuje z jednej materskej na druhú? Musíme urobiť prípadne nejaký dodatok, keď sa jej plat pred nástupom na prvú materskú pohyboval cca 15000 Sk?
gabriska
20.04.08,09:29
Dobry den,
obraciam sa na Vas s nasl. otazkou:
Od 180408 som nastupila na MD, do tohto terminu som vyse 2,5 mesiaca poberala nemocenske davky, z dovodu rizikoveho tehotenstva.
Informovala som sa u zamestnavatela ohladom zostatkovej dovolenky z r.2007+dov.za rok 2008, ci je mozne mi dovolenku preplatit. Odpoved bola taka, ze zamestnavatel podla zakona nema povinnost mi dov. preplatit, ale umoznuje ju cerpat
1. bud pred nastupom na MD, s tym, ze o obdobie cerpania dov. by sa mi kratilo obdobie cerpania materskej dovolenky - toto v mojom pripade uz nie je mozne, kedze po skonceni PN som hned nastupila na MD
2.po skonceni MD (28 tyzdnov), s tym, ze si vopred nahlasim u zamestn., ze si dov. planujem cerpat a po vycerpani poziadam o rod. prispevok
Mna ale znepokojuje jedna vec a to moznost, ze pocas cerpania dovolenky by mi mohol zamestnavatel teoreticky dat vypoved (moj PP je na dobu neurcitu).Do prace sa neplanujem vratit min. 1 rok, takze moje miesto mi nie je povinny drzat.
Ako je to vlastne podla zakona? Pocula som este taky protichodny nazor, vraj mozem zostatkovu dovolenku cerpat aj pocas rodicovskej dovolenky, tj paralelne poberat rod. prispevok a dovolenku cerpat bez presusenia RD.
Okrem toho so mnou vraj NEMOZE zamestnavatel rozviazat PP pocas materskej alebo rodic. dovolenky, jedine z dovodu organiz. zmien ... (tie su u nas vo firme dost caste ...)
Prosim vas, viete niekto poradit, ako postupovat, aby som neprisla o dovolenku a ani o pracu?
Dakujem vopred za kazdy prispevok.
katiq
20.04.08,11:12
Ahojte poradaci, snad posledny krat :o mam pred sebou registracny list na DNP predtym nez ho zanesiem do SP, len sa chcem spytat ci som dobre v obraze :D snad mi len odpoviete ANO a ja uz nebudem nadalej otravna...tu je moja situacia..
bola som zamestnana od 07.04.2003 do 31.7.2007 (kedy firma zanikla a ja som dostala vypoved pokial som bola na MD) ale pekne poporiadku..
april 2006 som nastupila na MD s prvym dietatom , poberala som najprv MD tych 55 perc a potom RD, ktory poberam dodnes (az do juna 2009). v juli 2007 som dostala vypoved od zamestnavatela a tak kedze planujeme dalsie babatko tak by som si chcela platit DNP, aby som mohla potom poberat MD z maxima...chcela by som otehotniet niekedy po lete, tak som uvazovala si ho zacat platit od jula 2008.
ak by sa tak stalo a sla by som na MD niekedy april 2009 rataju sa mi do tych 270dni aj tie dni do 31. jula 2007 (dokedy som nedostala vypoved?) alebo sa nerataju?
dalsia vec, chcem to spravit tak , teraz si platit DNP z maxima..od jula je VZ 30tis a nejake drobne a potom v decembri ist a znizit si ho od januara 2009 na minimum , ked uz budem tehotna a TP budem mat niekedy v 2009 tak aj tak sa mi bude ratat materska z celeho roku 2008, nie?takze si to znizim na minimum od januara 2009 ? alebo si ho nechat stale na maxime a platit az kym nepojdem na MD :confused:

tolko vycerpavajuce odomna..snad uz fakt len posledny krat..dakujem vam krasne, prajem pekny zvysok nedele :)
Emwa
20.04.08,13:54
Prajem pekny den,
precitala som si o retazovej materskej vsatko, co som nasla na Porade. Avsak nenasla som verziu, ked mamicka na materskej, nasledujucej po rodicovskej, ma nizsi denny vymeriavaci zaklad ako pri prvej materskej. Podla informacii ktore mam, vsak mzda u zamestnavatela isla hore. Je to podla Vas v poriadku ? vdaka za radu
brčko
20.04.08,16:55
Môže zamestnávateľ uviesť pravdepodobný vymeriavací základ zamestnankyni, ktorá nastupuje z jednej materskej na druhú? Musíme urobiť prípadne nejaký dodatok, keď sa jej plat pred nástupom na prvú materskú pohyboval cca 15000 Sk?

Ak nastupuje zamestnankyna na MD, jej PP je dlhodobý, ale v predchádzajúcom kal.roku nemala vymeriavací základ na nem.poistenie, tak jej zamestnávatel musí pre SP v potvrdení zamestnávatela o zamestnancovi pre účely ... uviesť pravdepodobný VZ, ktorým je VZ, z ktorého by sa platilo poistné na nem.poistenie za kal. mesiac, v ktorom nastupuje na MD.
Predpokladám, že sa vychádza z prac.zmluvy resp. mzdového dekrétu, príp. sa môžu prirátať nejaké iné formy mzdy, na ktoré by mala v mesiaci nástupu na MD nárok.
brčko
20.04.08,17:00
Prajem pekny den,
precitala som si o retazovej materskej vsatko, co som nasla na Porade. Avsak nenasla som verziu, ked mamicka na materskej, nasledujucej po rodicovskej, ma nizsi denny vymeriavaci zaklad ako pri prvej materskej. Podla informacii ktore mam, vsak mzda u zamestnavatela isla hore. Je to podla Vas v poriadku ? vdaka za radu

Bolo by dobré zistiť aký uviedli pravdepodobný VZ (ak teda nemala v kal.roku predchádzajúcom nástupu na MD žiadny VZ pre NP) a aké mala VZ-dy v rozhodujúcom obdbobí pri nástupe na prvú materskú.
Ak mala pred prvou materskou dobrý VZ v rozhodujúcom období napr. z dôvodou prémií, prípadne vyšších podielov na obrate a pri nástupe na druhú materskú jej uviedli len napr. základný plat z mzdového dekrétu, je to možné. Tiež by to bolo možné, ak napr. pracovala na čiastočný úväzok (stačí aj pár dní) počas RD, v roku predchádzajúcom nástupu na MD. Bolo by treba zistiť viac.
brčko
20.04.08,17:35
Ahojte poradaci, snad posledny krat :o mam pred sebou registracny list na DNP predtym nez ho zanesiem do SP už teraz s dátumom prihlásenia v júli???:rolleyes:, len sa chcem spytat ci som dobre v obraze :D snad mi len odpoviete ANO a ja uz nebudem nadalej otravna...tu je moja situacia..
bola som zamestnana od 07.04.2003 do 31.7.2007 (kedy firma zanikla a ja som dostala vypoved pokial som bola na MD) ale pekne poporiadku..
april 2006 som nastupila na MD s prvym dietatom , poberala som najprv MD tych 55 perc a potom RD, ktory poberam dodnes (az do juna 2009). v juli 2007 som dostala vypoved od zamestnavatela a tak kedze planujeme dalsie babatko tak by som si chcela platit DNP, aby som mohla potom poberat MD z maxima...chcela by som otehotniet niekedy po lete, tak som uvazovala si ho zacat platit od jula 2008.
ak by sa tak stalo a sla by som na MD niekedy april 2009 rataju sa mi do tych 270dni aj tie dni do 31. jula 2007 (dokedy som nedostala vypoved?) alebo sa nerataju? ide o ukončené nem.poistenie. Podla teraz platného zákona sa "pri uplatnovaní nároku na materskú" prirátajú aj dni ukončeného nem.poistenia, a to aj počas prerušenia nem.poistenia zamestnanca v období rodičovskej dovolenky, ale samozrejme len ak budú v období dvoch rokov pred pôrodom (pri termíne pôrodu napr.1.jún 2009 sa sleduje obdobie 1.6.07-31.5.09, takže z predchádzajúceho ukonč.PP by sa zarátalo obdobie 1.6.07-31.7.07=61dní, z DNP obdobie 1.7.08-31.5.09= takže dní NP až-až). Ak by si však išla predtým na PN (tiež musíš splniť 270dní NP v posled.dvoch rokoch pred nástupom na PN), tak dni počas RD sa do 270dní pred nástupom na PN nerátajú, len dni MD. (snád som to napísala zrozumitelne)
dalsia vec, chcem to spravit tak , teraz si platit DNP z maxima..od jula je VZ 30tis a nejake drobne tebe kvôli dosiahnutiu max.materskej stačí platiť tých 26týždnov pred pôrodom vdaka ukončenému nem.poisteniu, teda až potom ked zistíš, že si tehotná. Ale samozrejme istejšie je platiť si aj o niečo skôr, teda od júla, myslím je to rozumné. a potom v decembri ist a znizit si ho od januara 2009 na minimum , ked uz budem tehotna a TP budem mat niekedy v 2009 tak aj tak sa mi bude ratat materska z celeho roku 2008, nie? ak sa už neodhlásiš, tak z obdobia od posledného prihlásenia na DNP do konca roku 2008 (predpokladám splnenie podmienky uplynutia 26týždnov) takze si to znizim na minimum od januara 2009 ? alebo si ho nechat stale na maxime a platit az kym nepojdem na MD :confused: kvôli materskej môžeš znížíť, ak by si chcela využiť DNP z maxima na neskoršiu Očr, PN, treba zvážiť podla konkrétnych dátumov

tolko vycerpavajuce odomna..snad uz fakt len posledny krat..dakujem vam krasne, prajem pekny zvysok nedele :)
...
tolko "snád" vyčerpávajúce odomna :);)
brčko
20.04.08,17:53
Dobrý deň,
tak ja som z toho už riadne domotaná. Mohol by mi prosím vás niekto poradiť?

Od začiatku sept.2006 som na RP s druhým synom ( stále som evidovaná u môjho zamestnávateľa, ktorý mi drží miesto ) - nebola som dobrovoľne nemocensky poistená, ale chceme sa koncom júna začať snažiť o 3.bábätko.
Moja otázka znie:
Chcem sa dobrovoľne nemocensky poistiť ( čo najskôr ), ale neviem, z akého vymeriavacieho základu si mám platiť poistné, a ako dlho, aby som potom dostávala maximálnu materskú dovolenku.

Ďakujem.
rada podla "teraz platného zákona" je: prihlásiť sa z minima, ked zistíš, že si tehotná (najneskôr však v 8tt, ale radšej skôr) sa "odhlásiť", a "nanovo sa prihlásiť" napr. aj hned od dalšieho dna z maxima (resp. u teba z rozdielu maxima a VZ zo zamestnania). Do dna pred pôrodom musíš splniť 270dní nem.poistenia (u teba zDNP) v posl.dvoch rokoch pred pôrodom. Inak nárok na materské z DNP nevznikne. Od nového prihlásenia do nástupu na MD musí uplynúť 26týždnov. Ak by neuplynulo, ale 270dní by bolo splnených, tak výška materskej z DNP sa bude rátať z minimálnej mzdy. Potom od 1.1.09 môžeš dať "zmenu" na minimum (ale už nie odhlásiť, len zmenu!!!).
A sleduj zmenu zákona, čo sa chystá od 1.1.09, táto rada platí podla teraz platného.
katiq
20.04.08,17:54
Brcko, dakujem ti za odpoved :):rolleyes:...v mojom pripade (som bez zamestnania ) asi nevyuzijem OCR ani PN ked budem na materskej a nasledne chcem pokracovat v poberani rodicovskeho prispevku, takze asi bude najekonomickejsie si dat maximum tento rok a v decembri ho znizit od januara 09 na minimum, ze???teda pravdu povediac OCR a PN este nemam prelusknute, zaco sa hambim.
Inak , velka vdaka za fakt vycerpavajucu odpoved..:rolleyes:
K tej socialnej poistovni: pani mi dala tlacivko a ze sa mozem nahlasit hoc i zajtra s datumom zacatia od jula 08.
brčko
20.04.08,18:01
[quote=katiq;712172]Brcko, dakujem ti za odpoved :):rolleyes:...v mojom pripade (som bez zamestnania ) asi nevyuzijem OCR ani PN ked budem na materskej a nasledne chcem pokracovat v poberani rodicovskeho prispevku, vôbec nezáleží, či si zamestnaná, alebo nie, ide o nem.poistenie takze asi bude najekonomickejsie si dat maximum tento rok a v decembri ho znizit od januara 09 na minimum, ze??? myslím, že áno. Ak by si mala nástup na MD niekedy na začiatku roku (už si presne nepamatám tvoje dátumy), bolo by to na zváženie teda pravdu povediac OCR a PN este nemam prelusknute, máš ešte času do konca roku to prelúskať, ku koncu roku už aj so zmenou, čo sa od 1.1.09 pripravuje zaco sa hambim.
Inak , velka vdaka za fakt vycerpavajucu odpoved..:rolleyes:
K tej socialnej poistovni: pani mi dala tlacivko a ze sa mozem nahlasit hoc i zajtra s datumom zacatia od jula 08.ffice:office" />
sjuzocka
21.04.08,07:42
Dobry den, prestudovala som si rozne materialy na internete a ak tomu dobre rozumiem, tak maximalnu moznu matersku mozem ziskat, ak chvilu pred odchodom na matersku ukoncim slabsie plateny pracovny pomer a zacnem novy, lepsie plateny cca 30 000,-. Zamestnana v sucasnom zamestnani som od roku 2006, podmienku 270 dni mam uz dlhsie splnenu, keby som nemenila zamestnanie, bude rozhodujucim obdobim rok 2007. Ale nie som si ista ci nenastali nejake zmeny a ci bude skutocne rozhodujucim obdobim pre vypocet mojho denneho vymeriavacieho zakladu tych par dni kedy budem v novom zamestnani, ci sa skutocne rata to, ze som v poslednych dvoch rokoch bola hocijako nemocensky poistena 270 dni. Bojim sa, ze ked budem spekulovat so zmenou zamestnania, nakoniec mi povedia v SP ze kedze som ukoncila pomer tak stracam narok atd... :confused:

... zda sa mi to az prilis pekne na to aby to bola pravda, ze staci na par dni zmenit zamestnanie a razom mam dvojnasobnu matersku nez mi prisluchalo povodne.. :)
jankasm
21.04.08,09:30
Dobry den, prestudovala som si rozne materialy na internete a ak tomu dobre rozumiem, tak maximalnu moznu matersku mozem ziskat, ak chvilu pred odchodom na matersku ukoncim slabsie plateny pracovny pomer a zacnem novy, lepsie plateny cca 30 000,-. Zamestnana v sucasnom zamestnani som od roku 2006, podmienku 270 dni mam uz dlhsie splnenu, keby som nemenila zamestnanie, bude rozhodujucim obdobim rok 2007. Ale nie som si ista ci nenastali nejake zmeny a ci bude skutocne rozhodujucim obdobim pre vypocet mojho denneho vymeriavacieho zakladu tych par dni kedy budem v novom zamestnani, ci sa skutocne rata to, ze som v poslednych dvoch rokoch bola hocijako nemocensky poistena 270 dni. Bojim sa, ze ked budem spekulovat so zmenou zamestnania, nakoniec mi povedia v SP ze kedze som ukoncila pomer tak stracam narok atd... :confused:

... zda sa mi to az prilis pekne na to aby to bola pravda, ze staci na par dni zmenit zamestnanie a razom mam dvojnasobnu matersku nez mi prisluchalo povodne.. :)

Je pekné, že sa Ti tomu nechce veriť, ale kľudne uver ;), ja som tiež neverila tomu, že môžem mať 2x maximálnu materskú, o tom sa mi ani nesnívalo, a stalo sa. :)

Takže, skutočne stačí, aby si v posledných dvoch rokoch mala splnenú podmienku 270 dní hocijakého ukončeného nemocenského poistenia. Práve kvôli tomu jednému slovíčku, musíš tento súčasný PP ukončiť a následne uzatvoriť nový s platom vo výške cca. 30000,-. Ak by si zotrvala v súčasnom zamestnaní, materská by bola počítaná z roku 2007, ktorý by bol tvojim rozhodujúcim obdobím. Ak však zmeníš zamestnania, to znamená, že budeš nanovo prihlásená do SP ako zamestnanec v novej firme, tak rozhodujúcim odbodím bude obdobie, od vzniku tohto posledného zamestnania až do nástupu na MD. Stačí sa zamestnať s týmto maximom napr. 2 dni pred nástupom na MD. ;)
zlatat
21.04.08,11:08
rada podla "teraz platného zákona" je: prihlásiť sa z minima, ked zistíš, že si tehotná (najneskôr však v 8tt, ale radšej skôr) sa "odhlásiť", a "nanovo sa prihlásiť" napr. aj hned od dalšieho dna z maxima (resp. u teba z rozdielu maxima a VZ zo zamestnania). Do dna pred pôrodom musíš splniť 270dní nem.poistenia (u teba zDNP) v posl.dvoch rokoch pred pôrodom. Inak nárok na materské z DNP nevznikne. Od nového prihlásenia do nástupu na MD musí uplynúť 26týždnov. Ak by neuplynulo, ale 270dní by bolo splnených, tak výška materskej z DNP sa bude rátať z minimálnej mzdy. Potom od 1.1.09 môžeš dať "zmenu" na minimum (ale už nie odhlásiť, len zmenu!!!).
A sleduj zmenu zákona, čo sa chystá od 1.1.09, táto rada platí podla teraz platného.
Ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď. :)Je to až neuveriteľné, že sa takto dá zvýšiť MD. Škoda, že som o tom netušila, keď som nastupovala na MD s prvými 2 deťmi.

Ešte raz vrelá vďaka. Už len skočiť na SP. ;)
sjuzocka
21.04.08,13:29
Janka, dakujem velmi pekne za odpoved.

Este ma trapi jedna vec. Ked ukoncim PP 30.juna a 1.jula zacnem novy PP v tej istej firme, nebude to nahodou az prilis do oci bijuce a neobvinia nas z podvodu???
jankasm
21.04.08,18:30
Janka, dakujem velmi pekne za odpoved.

Este ma trapi jedna vec. Ked ukoncim PP 30.juna a 1.jula zacnem novy PP v tej istej firme, nebude to nahodou az prilis do oci bijuce a neobvinia nas z podvodu???

Do očí bijúce to možno bude, ale podvod to nie je. Všetko je v súlade so zákonom. Zamestnávateľ môže zamestnať koho chce a kedy chce.
Do očí bijúce by to bolo aj vtedy, ak by si uzatvorila PP v novej firme napr. 2 dni pred nástupom na MD /ako ja :---/. Tetuškám na SP je úplne jasné, z akého dôvodu to robíš. Ale povedať na to nemôžu nič. ;)
Ingrid Ondruskova
21.04.08,18:49
Platím si DPN od 1.12.2007 zo sumy 8.100,-Sk, okrem toho som riadne 3 roky zamestnaná. Mám v pláne týždeň pred nástupom na MD ukončiť PP a začať nový-stačí mi plat v novej práci 20.000,-Sk? /zaráta sa mi aj to DNP?/
ajobs
21.04.08,20:42
Platím si DPN od 1.12.2007 zo sumy 8.100,-Sk, okrem toho som riadne 3 roky zamestnaná. Mám v pláne týždeň pred nástupom na MD ukončiť PP a začať nový-stačí mi plat v novej práci 20.000,-Sk? /zaráta sa mi aj to DNP?/

A kedy nastupuješ na MD ?
karpis
22.04.08,08:14
Moja známa potrebuje poradiť:
Je tehotná predpokladaný termín pôrodu 20.10.2008
Násup na MD 8.9.2008
momentálne pracuje na PZ v anglicku , tu si DNP neplatí
priebeh zamestnaní
PZ na Slovensku: 16. 8. 2001 - 31. 12. 2002
PZ na Slovensku: 13. 3. 2002 - 31. 12. 2004
Anglicko- PZ: 5. 4. 2005 - 7. 1. 2006
PZ na Slovensku: 4. 4. 2006 - 14. 10. 2006
PZ na Slovensku: 15. 10. 2006 - 15. 1. 2007
Anglicko PZ: 18. 6. 2007 - 18. 10. 2007
Anglicko PZ: 12. 11. 2007 - zatiaľ trvá
Bude mať nárok na MD, alebo poraďte jej ako by dosiahla čo najvyššie materké, ráta sa jej aj práca na PZ v anglicku do 270 dní.
jankasm
22.04.08,08:21
Moja známa potrebuje poradiť:
Je tehotná predpokladaný termín pôrodu 20.10.2008
Násup na MD 8.9.2008
momentálne pracuje na PZ v anglicku , tu si DNP neplatí
priebeh zamestnaní
PZ na Slovensku: 16. 8. 2001 - 31. 12. 2002
PZ na Slovensku: 13. 3. 2002 - 31. 12. 2004
Anglicko- EXETER: 5. 4. 2005 - 7. 1. 2006
PZ na Slovensku: 4. 4. 2006 - 14. 10. 2006
PZ na Slovensku: 15. 10. 2006 - 15. 1. 2007
Anglicko PZ: 18. 6. 2007 - 18. 10. 2007
Anglicko PZ: 12. 11. 2007 - zatiaľ trvá
Bude mať nárok na MD, alebo poraďte jej ako by dosiahla čo najvyššie materké, ráta sa jej aj práca na PZ v anglicku do 270 dní.

Či sa jej PZ v Anglicku ráta, to neviem. :cool:
Ale ak sa jej neráta, tak nárok na materské na Slovenku nemá. Nesplní podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch.

Nemala by lepšie poberať materskú v Anglicku? Tiež tam mám tehotnú švagrinú, no a hovorila mi, že materskú im platí zamestnávateľ prvých 9 mesiacov vo výške 90%. A nastúpiť na materskú vraj môže kedy len chce.
karpis
22.04.08,08:27
ak má niekto skúsenosti z materským poberaným z Anglicka prosím o info
riskovci
22.04.08,09:41
Ahojte!
Este raz vam moc dakujem za odpoved,ste moc zlati,ze sa tu venujete pre vas uplne cudzim ludom !!!
Poprosila by som vas este o jednu otazocku: Teraz som az do decembra na MD s 1.dietatom.Na 2. matersku by som mala nastupit v cca 1/2 novembra. Povodne som chcela ist uz od septembra do prace a maly do skolky,ale kedze som opat tehotna otazka znie: Ak chcem tie 2 mesiace(od septembra do nastupu na 2.MD) pracovat,musi ma moj zamestnavatel zamestnat,ci mi jednoducho moze povedat,nech si vycerpam celu MD a tym padom nenastupim vobec?
Keby som nemohla od septembra chodit do prace a odtala by som stale na rodic.dovolenke,asi by som nemohla davat syna do skolky,ze?
brčko
22.04.08,10:11
Ahojte!
Este raz vam moc dakujem za odpoved,ste moc zlati,ze sa tu venujete pre vas uplne cudzim ludom !!!
Poprosila by som vas este o jednu otazocku: Teraz som az do decembra na MD trochu ta opravím, si na RD, nie MD (tá je len prvých 28týždnov) s 1.dietatom.Na 2. matersku by som mala nastupit v cca 1/2 novembra. Povodne som chcela ist uz od septembra do prace a maly do skolky,ale kedze som opat tehotna otazka znie: Ak chcem tie 2 mesiace(od septembra do nastupu na 2.MD) pracovat,musi ma moj zamestnavatel zamestnat,ci mi jednoducho moze povedat,nech si vycerpam celu MD a tym padom nenastupim vobec? trochu váham, ako to napísať. Ak by pre teba nemal vhodnú prácu, asi by nebol nadšený. V zákone sa píše, že ti je povinný poskytnúť RD na požiadanie (§ 166 ods2), no či ta je povinný zamestnať odvtedy ako požiadaš?? Ešte sa tam píše: "... Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič požiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac."
Ak by si nastúpila, radím ti, hned písomne oznám zamestnávatelovi s pripojením lek.potvrdenia, že si tehotná (podla § 40 ods.6 ZP). Budeš v ochrannej dobe podla § 64 ZP a zamestnávatel ti nemôže dať výpoved (síce neviem, či to hrozí, no istota je istota). Ak by si to neurobila, výpoved ti počas vykonávania práce, môže dať. No vlastne, oznámiť mu to môžeš aj skôr, ako pri nástupe.
Keby som nemohla od septembra chodit do prace a odtala by som stale na rodic.dovolenke,asi by som nemohla davat syna do skolky,ze? Mohla by si ho dať do škôlky, len by si už nemala nárok na rodičovský príspevok.
Ak by si ho dala do škôlky napr. od 3.9.08 (teda k 1.9.08 splnaš podmienku, že nechodí do štátom dotovaného zariadenia), tak by si dostala za september 08 ešte RP v plnej výške (aspon u mna to tak bolo v r.2007, ale ak by si začala poberať v danom mesiaci materskú, neviem, či by to nerozpočítavali na dni), takže by si nedostala RP len za 10-11/08
Alebo daj malého do škôlky až od napr. 2.11.08 a za 9+10/08 zaplatíš škôlke malý poplatok=príspevok na...(u nás to bolo 200,-Sk na mesiac)
..
karpis
22.04.08,11:41
ak má niekto skúsenosti z materským poberaným z Anglicka prosím o info
Nemá prosím nikto takúto skúsenosť?
katiq
22.04.08,11:47
karpis : co presne ta zaujima? skusim sa spytat kamosky.
riskovci
22.04.08,11:50
Este raz velka vdaka!
Jasne,som na rodic.d.,len som to napisala tak,ako sa to hovori.ze som na "materskej" :-)
Uvidim,co na to moj zamestnavatel,aj som cakala takuto odpovad.Nebudem chodit okolo horucej kase a uvidim,ci ma zamestna.Potvrdenie o tehotnosti mu samozrejme dam,istota je gulomet ;)
V skolke sa tiez pre istotu opytam,ci by bol mozny odklad a boli by sme doma spolu az do novembra
Ingrid Ondruskova
22.04.08,13:29
A kedy nastupuješ na MD ?

Nástup na MD 23.5.2008. DNP si platím od 1.12.2007 zo základu 8100,-Sk.
Pracujem v kuse 3 roky, k 20.5.2008 chcem dať výpoveď a od 21.5.2008
nastúpiť v novej firme zo základom 20.000,-Sk, budem mať nárok na max.materskú?
Lea83
22.04.08,16:53
Dobrý deň,

som 4 roky zamestnaná a práve som zistila, že som tehotná. Predpokladaný dátum pôrodu bude niekedy v decembri 2008. Môj vymeriavaci základ za rok 2007 bol 16000. Chceli by som tiež získať materskú 15000 Sk. Je to ešte možné stihnúť keď budem platiť dobrovoľné nemocenské poistenie z 12142 Sk? Pretože na sociálnej poistovni mi povedali, že dobrovoľné nemocenské poistenie musím platiť minimálne 270 dní. Ja som myslela, že to platí na nemocenské poistenie. Ďakujem za skorú odpoveď
Jozef Mihál
22.04.08,17:32
Lea: Riešenie je len ukončiť súčasný PP a pred nástupom na MD uzavrieť nový s príjmom vo výške vtedy platného max. základu - teraz je 28142 Sk, od júla bude 30219 Sk.
Andyke
22.04.08,19:28
ak má niekto skúsenosti z materským poberaným z Anglicka prosím o info

Skúsenosti nemám, ale dám Ti link jednej stránky ohľadne materskej v Anglicku : (dúfam , že Ti pomôže)
http://www.direct.gov.uk/en/Employment/Employees/WorkAndFamilies/DG_10029285 (http://www.direct.gov.uk/en/Employment/Employees/WorkAndFamilies/DG_10029285)
ajobs
22.04.08,20:38
Nástup na MD 23.5.2008. DNP si platím od 1.12.2007 zo základu 8100,-Sk.
Pracujem v kuse 3 roky, k 20.5.2008 chcem dať výpoveď a od 21.5.2008
nastúpiť v novej firme zo základom 20.000,-Sk, budem mať nárok na max.materskú?

Áno, je to dobrý plán. Materské by si mala dostať aj z DNP, lebo sa ti do 270 dní NP započítajú aj predchádzajúce UKONČENÉ nemocenské poistenia. Úplná istota je ukončiť PP 20.5.2008, a začať nový PP 21.5.2008 s maximálnym VZ 28.142 Sk. V tomto prípade budeš mať nárok na nemocenské iba z jedného NP (NP zamestnanca), ale máš istotu, že SP ti toto maximálne materské prizná. Veď zamestnávateľa to nebude veľa stáť, za dni 21.5.-22.5.2008 musíš zarobiť iba 1.816 Sk.
Jana Motyčková
23.04.08,05:33
Áno, je to dobrý plán. Materské by si mala dostať aj z DNP, lebo sa ti do 270 dní NP započítajú aj predchádzajúce UKONČENÉ nemocenské poistenia.
Na to by som sa nespoliehala, použila by som radšej to prerušenie zamestnania.
deni_s
23.04.08,06:31
Dobry den, mam na vas prosbu. Zaciatkom roka som sa zaujimala, ako si zvysit matersku. Zamestnana som od cca 06/2003 doteraz a od 27.4.2008 nastupujem na MD s tym, ze prac. pomer nebol ukonceny. Bolo mi poradene, aby som sa par dni pred nastupom na MD prihlasila na DNP, co som urobila 1.4.2008. Tym padom som si myslela, ze ked mam zo zamestnania povinne NP, ktore bolo platene viac ako 270 dni, tak mi vznikne narok aj z DNP. Lenze pracovnicka v SP mi povedala, ze jedno poistenie musi byt UKONCENE (v ramci nejakeho obdobia v minulosti?). Vysvetlite mi prosim, co to znamena? Mala pravdu a fakt nie je narok na matersku aj z poistenia zo zamestnania a z DNP?
Ingrid Ondruskova
23.04.08,06:55
deni-s...obávam sa, že pracovníčka soc.poisťovne má pravdu, stačí, keď si prečítaš pár príspevkov v tejto téme dozadu. Aj ja som to celé najskôr zle pochopila-platím si DNP a asi zbytočne...
deni_s
23.04.08,07:04
Citala som si akurat prispevky asi z decembra a jedna poradkyna - jankasm tam pise, co som aj ja nikde nenasla, ze v zakone nie je nic take uvedene, zeby to malo byt UKONCENE NP. Ze je to ich nejaky vnutorny predpis? Ona podala odvolanie a uspela. Tak ako teraz? Podat si ziadost z DNP znovu a cakat, co bude? Prip. sa podobne odvolat?
Ingrid Ondruskova
23.04.08,07:13
Bola som na školení na prelome nov-december 2007, kde samotný školiteľ poradil prihlásiť sa na DNP, ale v jednom príspevku /samozrejme až v roku 2008, ale ja som poistená od 1.12.2007/ som sa dočítala, že výklad zákona v prvej fáze bol taký a onaký a pravdou je, že DNP
nám pri materskej vôbec nepomôže, pokiaľ neukončíš PP a neuzatvoríš nový. A to je už vlastne jedno, keď Ti v novej práci dajú zarobiť na tých pár dní 20 alebo 30 tisíc/mesiac...
pjotra
23.04.08,09:10
Nepovažujem sa za skúseného Poraďáka, ale po preštudovaní tejto obsiahlej problematiky si dovolím tvrdiť, že si vo veľkej výhode, že pracuješ u otca. Termín pôrodu máš 19.11.08, čiže na MD môžeš nastúpiť 6 týždňov predtým, cca 6.10.08, čiže rozviaž pracovný pomer dohodou k 30.9.08 a k 1.10.08 uzatvor s otcom nový PP ale s podmienkou, že mesačná mzda bude 30.219 Sk. Potom sa ti materská bude rátať z tohto posledne uzatvoreného PP, t.j. 55% z 30.219 = cca 16.600 mesačne. Poteší?
Dakujem vam obom za radu, vyskusam to, dufam, ze to vyjde. Este mi nie je jasne, ci pri tomto fiktivnom ukonceni prac.pomeru s musia aj rusit a znovu uzatvarat vsetky poistenia (socialka, zdravotna atd), predpokladam, ze ano.
Keby som sla na predcasnu matersku (8tyzdnov pred terminom), vychadzalo by to na polovicu septembra cca. Znamena to, ze v tom pripade by som tuto fintu musela spravit na konci augusta?
Vopred dakujeeeeem
ajobs
23.04.08,09:18
Na to by som sa nespoliehala, použila by som radšej to prerušenie zamestnania.

Janka, ale veď ona píše, že ukončí PP 20.5. a nový začne 21.5.-takže bude tam ukončené NP. Ale v ďalšej vete jej radím, čo je ešte lepšie urobiť-mať nový PP z maximálnym VZ.
ajobs
23.04.08,09:26
Dakujem vam obom za radu, vyskusam to, dufam, ze to vyjde. Este mi nie je jasne, ci pri tomto fiktivnom ukonceni prac.pomeru s musia aj rusit a znovu uzatvarat vsetky poistenia (socialka, zdravotna atd), predpokladam, ze ano. To nie je fiktívne ukončenie PP, ale skutočné, čiže kompletne všetky odhlášky, zamestnávateľ ti vystaví zápočtový list, ELDP atď. A od ďalšieho dňa zasa nové prihlásenie na SP, ZP. Samozrejme so mzdou, ktorá bude čo najvyššia (30.219 Sk).
Keby som sla na predcasnu matersku (8tyzdnov pred terminom), vychadzalo by to na polovicu septembra cca. Znamena to, ze v tom pripade by som tuto fintu musela spravit na konci augusta? Stačí, keď ukončíš PP k 31.8.2008 a nový uzatvoríš od 1.9.2008-ale pozor na pracovné a kalendárne dni !!!
Vopred dakujeeeeem

Odpovede sú v texte.
jankasm
23.04.08,12:47
Citala som si akurat prispevky asi z decembra a jedna poradkyna - jankasm tam pise, co som aj ja nikde nenasla, ze v zakone nie je nic take uvedene, zeby to malo byt UKONCENE NP. Ze je to ich nejaky vnutorny predpis? Ona podala odvolanie a uspela. Tak ako teraz? Podat si ziadost z DNP znovu a cakat, co bude? Prip. sa podobne odvolat?

No ja som síce podala odvolanie a uspela som, ale to bolo všetko ešte podľa starého zákona, a zo zákona som mala nárok vtedy na materskú zo zamestnania aj z DNP, nakoľko som si aj jedno aj druhé NP platila 270 dní. To len tetuška na našej pobočke nejak zazmätkovala, asi nemala odvahu priznať mi takú vysokú sumu :D tak to nechala na rozhodnutie BA, ktorá vlastne posudzovala odvolanie.

Čo sa týka tvojho prípadu, tak bohužiaľ neviem či by odvolanie zabralo. Ten ich výklad zákona jasne hovorí o ukončených NP v posledných dvoch rokoch. A to ty nemáš. :o
riskovci
23.04.08,18:15
Brcko aj ostatni...moc dakujem,ze sa nam tu venujete!
Myslela som,ze moj predosly prispevok uz bude posledny...ale asi vela spekulujem :-(

Po dlhsich uvahach s manzelom sme sa rozhodli,ze asi nebudem platit DNP(vychadza mi to len tak tak aby som to stihla),ale skusime radsej alt. "nanovo sa zamestnat pre nastupom na MD z max.". Len tu zase potrebujem radu.

Neviem,ci si to pamatate,tak ja to opat zhrniem:
Zamestnana som od r.2002, od 2005 som na materskej, ktora mi trva do 12/2008. Teraz cakame 2.dietatko a na matersku by som mala nastupit 11/2008.Otazka znie:
1.alt:Keby som dala vypoved v terajsom zamestnani niekedy ku koncu oktobra a zamestnala sa v inej firme,kde by som mala max. vym.zaklad, plati u mna,ze som nem.poistena 270 dni?Mam aj ja takuto moznost?
2.alt. ako som pisala v predoslych prispevkoch,chcela som zacat od sept. pracovat,ale kedze mi to vychadza len 2 mesiace do nastupu na druhu matersku a v terajsej praci chcem dat tak ci tak vypoved (jeden z dovodov je aj max.materska) , nebolo by pre mna financne vyhodnejsie zrusit terajsi pracovny pomej k 31.8. a byt 2 mesiace nezamestnana (z coho by sa mi pocitali davky v nezamestnanosti?)na Urade prace (maly pojde do skolky) alebo radsej ostat stale na rodicovskej dovolenke, kym nenastupim na dalsiu matersku?
V podstate ked to zhrniem chcem vediet,ci dat vypoved k septembru al. novembru a ci vobec budem mat narok na max. matersku,ak sa pred nastupom na 2.matersku zamestnam z maximom.

ja viem,ze uz moc kombinujem,ale ked mam moznost a ste ochotni mi poradit,chcem z toho vytazit co najviac.
Dakujem!
vavro1111
23.04.08,18:52
Skúška
brčko
24.04.08,08:43
Brcko aj ostatni...moc dakujem,ze sa nam tu venujete!
Myslela som,ze moj predosly prispevok uz bude posledny...ale asi vela spekulujem :-(

Po dlhsich uvahach s manzelom sme sa rozhodli,ze asi nebudem platit DNP(vychadza mi to len tak tak aby som to stihla),ale skusime radsej alt. "nanovo sa zamestnat pre nastupom na MD z max.". Len tu zase potrebujem radu.

Neviem,ci si to pamatate,tak ja to opat zhrniem:
Zamestnana som od r.2002, od 2005 som na materskej, ktora mi trva do 12/2008. Teraz cakame 2.dietatko a na matersku by som mala nastupit 11/2008.Otazka znie:
1.alt:Keby som dala vypoved v terajsom zamestnani niekedy ku koncu oktobra a zamestnala sa v inej firme,kde by som mala max. vym.zaklad, plati u mna,ze som nem.poistena 270 dni?áno Mam aj ja takuto moznost? áno, takto dosiahneš maximálnu materskú
2.alt. ako som pisala v predoslych prispevkoch,chcela som zacat od sept. pracovat,ale kedze mi to vychadza len 2 mesiace do nastupu na druhu matersku a v terajsej praci chcem dat tak ci tak vypoved (jeden z dovodov je aj max.materska) , nebolo by pre mna financne vyhodnejsie zrusit terajsi pracovny pomej k 31.8. a byt 2 mesiace nezamestnana (z coho by sa mi pocitali davky v nezamestnanosti?)na Urade prace ak si neplatíš počas RD dobrovolné poistenie v nezamestnanosti (PvN), tak nesplníš podmienku byť 3roky v posledných 4-och PvN (predpokladám, tvoj PP je na dobu neurčitú), takže nárok na podporu by si nemala a ak by si ukončila PP počas prerušenia NP (teda ak by si neodrobila t.j. nebola nem.poistená pred ukončením PP ani jeden den), podla mna by ti ani nezačala plynúť ochranná lehota a nemala by si nárok na materskú (maly pojde do skolky) alebo radsej ostat stale na rodicovskej dovolenke, kym nenastupim na dalsiu matersku?
V podstate ked to zhrniem chcem vediet,ci dat vypoved k septembru al. novembru a ci vobec budem mat narok na max. matersku,ak sa pred nastupom na 2.matersku zamestnam z maximom.

ja viem,ze uz moc kombinujem,ale ked mam moznost a ste ochotni mi poradit,chcem z toho vytazit co najviac.
Dakujem!
...
riskovci
24.04.08,09:52
BRCKO DAKUJEM moc moc moc

Tak ak som to spravne pochpoila,pri nasledujucich dvoch alt. my vzdy bude vychadzat max.materska?
1.alt Terajsi pracovny pomer ukoncim k 31.8. , ukoncim aj rodic.d. a od 1.9. sa zamestnam v novej firme(chcem trosicku odrobit,potrebujem zmenu :-) ) a v tejto novej firme potom pred nastupom na novu MD v novembri sa zamestnam nanovo z maxima(v tejto firme by mi to umoznili)
2.alt. budem az do konca okt. na rodic.dovolenke, ku koncu mesiaca ukoncim PP v povodnom zamestnani a zamestnam sa v novej f. z maxima
Plati takato zmena...myslim ukoncenie povodneho PP a nova pracovna zmluva aj pocas toho,ze sa mi bude kryt rod.dovolenka s novou materskou d.(terajsia rod.d. mi trva do 12/08 a nova zacina 11/08) ?

uz naozaj dufam,ze to je posledna otazka a nebudem viac otravovat ;)
jankasm
24.04.08,10:31
BRCKO DAKUJEM moc moc moc

Tak ak som to spravne pochpoila,pri nasledujucich dvoch alt. my vzdy bude vychadzat max.materska?
1.alt Terajsi pracovny pomer ukoncim k 31.8. , ukoncim aj rodic.d. a od 1.9. sa zamestnam v novej firme(chcem trosicku odrobit,potrebujem zmenu :-) ) a v tejto novej firme potom pred nastupom na novu MD v novembri sa zamestnam nanovo z maxima(v tejto firme by mi to umoznili)
2.alt. budem az do konca okt. na rodic.dovolenke, ku koncu mesiaca ukoncim PP v povodnom zamestnani a zamestnam sa v novej f. z maxima
Plati takato zmena...myslim ukoncenie povodneho PP a nova pracovna zmluva aj pocas toho,ze sa mi bude kryt rod.dovolenka s novou materskou d.(terajsia rod.d. mi trva do 12/08 a nova zacina 11/08) ?

uz naozaj dufam,ze to je posledna otazka a nebudem viac otravovat ;)



Obidve alternatívy sú fajn. :cool:

To prekrytie RD s novou MD vôbec nie je problém, oni sa totiž to nemôžu prekrývať. Čiže začatím novej MD Ti proste prvá RD skončí.
No a zmenu v zamestnaní, pri tej tvojej 2. alternatíve musíš urobiť aj tak ešte pred začiatkom MD, takže k žiadnemu krytiu tam nedôjde. ;)
alinka189
24.04.08,14:32
ahojte, neviete mi poradiť, že ked som moment.PN kvôli rizik.tehu bude mi platiť len sociálka? zamestnávatel len tých prvých 10 dní? ak by som bola doma napr.3 mes., tak zamest. nedáva ani korunu? dakujem
jankasm
24.04.08,17:24
ahojte, neviete mi poradiť, že ked som moment.PN kvôli rizik.tehu bude mi platiť len sociálka? zamestnávatel len tých prvých 10 dní? ak by som bola doma napr.3 mes., tak zamest. nedáva ani korunu? dakujem

Áno, presne tak. Zamestnávateľ platí len prvých 10 dní každej začínajúcej PN /3 dni 25% a ďalších 7 dní 55% z tvojho VZ/. Od 11 dňa až do ukončenia PN Ti bude platiť nemocenské už len SP a to 55% z VZ. :cool:
Gong
24.04.08,19:01
Ahojte dneska som bola na poradni, termín pôrodu mám 15.6.2008, dnes mi dala doktorka tlačivo - žiadosť o materské, 5.5.2008 by som mala nastúpiť na materskú. Chcem sa spýtať, toto tlačivo ja osobne mám odniesť do SP podľa trvalého bydliska alebo podľa sídla zamestnávateľa? Čo všetko mám vyplniť na tomto tlačive (pýtam sa preto, lebo ja to budem vyplňať, ešte som sa nikdy s týmto nestretla, nemali sme zamestnankyňu, ktorá by šla na materskú)? A ešte jedna otázka, keby som chcela neskôr nastúpiť na materskú, je to možné? Lebo na tom tlačive je uvedené: "ihneď po vyplnení odovzdať platiteľovi materskej".
Ďakujem
brčko
24.04.08,20:42
Ahojte dneska som bola na poradni, termín pôrodu mám 15.6.2008, dnes mi dala doktorka tlačivo - žiadosť o materské, 5.5.2008 by som mala nastúpiť na materskú. Chcem sa spýtať, toto tlačivo ja osobne mám odniesť do SP podľa trvalého bydliska alebo podľa sídla zamestnávateľa? predpokladám, uplatnuješ si nárok na materské zo zamestnania. Toto tlačivo vyplní a podpíše zamestnankyna, odovzdá ho zamestnávatelovi a obvykle ho doručí mzdárka na SP podla sídla zamestnávatela spolu s "potvrdením zamestnávatela o zamestnancovi na učely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku". Čo všetko mám vyplniť na tomto tlačive (pýtam sa preto, lebo ja to budem vyplňať, ešte som sa nikdy s týmto nestretla, nemali sme zamestnankyňu, ktorá by šla na materskú)? ak si už robila žiadosť o ošetrovné alebo o dočasnej PN, tak by ti ani toto nemalo robiť problém.(predpokladám ako mzdárke a zároven zamestnankyni=budúcej mamičke) doplníš: v časti A:poistný vztah, časti D: číslo účtú, dátum, podpis, VO VYHLASENI: zaškrtneš, či si uplatnuješ alebo neuplatnuješ nárok na materské aj z iného poistenia a podpis (snád máš to isté tlačivo, čo som mala ja...:))A ešte jedna otázka, keby som chcela neskôr nastúpiť na materskú, je to možné? áno, ale potom by si nepoberala materskú 28týždnov od nástupu, ale do 22týždnov po pôrode (pozri §48 ods.7 zákona o soc.poistení). No a predpokladám, že na žiadosti o materské by mal byť v časti A uvedený skutočný nástup na MD a nie ten od lekára! Lebo na tom tlačive je uvedené: "ihneď po vyplnení odovzdať platiteľovi materskej". s tým sa neznepokojuj, ale ak ho odnesieš neskôr, peniaze ti vyplatia neskôr.
Ďakujem
..
Gong
25.04.08,07:16
Dakujem brčko za odpoveď, všetko mi je jasné, len sa chcem spýtať ešte na to, ja som zamestnaná a zároveň SZČO. Aj ja osobne to mám hlásiť na SP, alebo ako to v tomto prípade funguje? Dakujem
jankasm
25.04.08,07:34
Dakujem brčko za odpoveď, všetko mi je jasné, len sa chcem spýtať ešte na to, ja som zamestnaná a zároveň SZČO. Aj ja osobne to mám hlásiť na SP, alebo ako to v tomto prípade funguje? Dakujem

No ak máš nárok na materské aj ako SZČO, tak potom potrebuješ od lekárky ešte jednu žiadosť o materské, ktorú si ty sama, ako SZČO odovzdáš na SP. ;)
Gong
25.04.08,10:23
No ak máš nárok na materské aj ako SZČO, tak potom potrebuješ od lekárky ešte jednu žiadosť o materské, ktorú si ty sama, ako SZČO odovzdáš na SP. ;)
Ak som to správne pochopila musím si od lekárky vypýtať ešte jednu žiadosť o materskú a potom ju osobne podať na SP podľa trvalého bydliska ako SZCO. A čo to znamená ak mám nárok na materské aj ako szčo, to ako viem, že mám nárok?
celestina
25.04.08,10:44
Ak som to správne pochopila musím si od lekárky vypýtať ešte jednu žiadosť o materskú a potom ju osobne podať na SP podľa trvalého bydliska ako SZCO. A čo to znamená ak mám nárok na materské aj ako szčo, to ako viem, že mám nárok?
No ak si bola ako SZČO nemocensky poistená viac ako 270 dní, tak nárok na materské máš aj z tohto poistenia. Ak nevieš či máš alebo nemáš nárok, tak si vypýtaj od lekárky ešte jednu žiadosť a tú vypíš ako SZČO a zanes na SP. V rozhodnutí budeš mať uvedené presne z ktorého poistenia ti materskú priznávajú a v akej výške.
brčko
26.04.08,06:26
Dakujem brčko za odpoveď, všetko mi je jasné, len sa chcem spýtať ešte na to, ja som zamestnaná a zároveň SZČO. Aj ja osobne to mám hlásiť na SP, alebo ako to v tomto prípade funguje? Dakujem

Ak si platíš napr. od 1.7.07 do nástupu na MD povinné nem.poistenie SZčO a v zamestnaní si nemala v r.2007 mzdu vo výške maximálneho vymer.základu pre nem.poistenie t.j. 28142,-Sk, tak by si mala mať nárok na materskú aj z NP SZčo.
Emwa
26.04.08,14:34
Takze huraa, huraaa, huraaaa,
tak pred cca dvoma tyzdnami som pisala, ze dceru objednali na interne vysetrenie koncom mesiaca maj, avsak maly drobec sa mal narodit okolo 10.4.2008. Tak uz je to tu, nas druhy drobec /Risko/ sa uz narodil, na cisarsky, a chvalabohu, je v poriadku, aj jeho mamina.
Uz su doma, a ich prva ratolest, huncut Simko,/ mesiacov/ je uplne nadseny
z maleho braceka.
Takze,nech zije nase "zdravotnictvo", aj ked stoji za figu, priroda a maminy si
poradia. A babky /aj ja/ su z drobeckov uplne unesene.
danculienka
27.04.08,18:15
zdravim,
Potrebujem poradit, ci je mozne zvysit matersku aj v mojom pripade.
Momentalne som doma s prvou dcerkou a poberam rodicovsky prispevok. Bola som zamestnana (zmluva na dobu neurcitu) od 9.11.1998 do 31.8.2007 (pracovny pomer skoncil z dovodu zaniku firmy. Na prvu matersku som nastupila 18.7.2005, v januari 2006 som zacala poberat rodicovsky prispevok, ktory poberam doteraz.
Teraz cakame druhe babo - termin porodu je 13.7.2008 a druhu matersku by som mala zacat poberat na zaciatku juna alebo koncom maja.
Otazka 1: Mam na druhu matersku narok, alebo budem poberat len rodicovsky?
Otazka 2: Ak by som sa na par dni zamestnala, bola by materska vyratana podla zakladu od tohoto zamestnavatela?
Vopred vdaka za odpoved..
Jozef Mihál
27.04.08,19:25
1. Za daného stavu nárok nemáte - nie ste poistená, ochranná lehota z posledného zamestnania už vypršala.

Nárok by ste mali, ak by ste sa pred nástupom na MD zamestnali, hoci na pár dní. Nárok na MD z poistenia zamestnanca je vtedy, ak poistenie zamestnanca v posledných 2 rokoch pred pôrodom trvalo aspoň 270 dní - do čoho sa započítava aj predošlé zamestnanie a aj doba, kedy ste počas predošlého zamestnania boli na rodičovskej dovolenke. Čiže túto podmienku by ste splnili, len sa treba pár dní pred MD zamestnať.

2. Ak sa teda pred nástupom na MD zamestnáte, materské sa vypočíta z príjmu (vymeriavacieho základu) dosiahnutého v tomto novom zamestnaní.
riskovci
28.04.08,10:02
Jankasm vdaka !!!!

Este by som potrebovala poradit, idem sa odhladit z DNP, vypisala som si tlacivo,len neviem,ci mam zaciarknut odhlasku alebo zrusenie prihlasenia.Keby som dala zrusenie prihlasenia(prihl.som od 17.3.) a zrusenie by som dala opat k tomuto datumu,mohla by som si vyziadat peniazky,ktore som za ten mesiac zaplatila?

A este by som poprosila o radu ohladom vypovede...ked chcem dat vypoved v terajsom zamestnani k 30.9. (od 1.10. uz budem v novej praci), ku akemu dnu mam dat vypoved?plati mi aj pocas RD vypovedna doba?
Resp. keby som v novej robote nastupila az neskor,aby za mna nemuseli zvytocne platit odvody, bude u mna nejaky problem,ked budem 1-2t. na urade prace?

DAKUJEM!
danculienka
28.04.08,14:56
1. Za daného stavu nárok nemáte - nie ste poistená, ochranná lehota z posledného zamestnania už vypršala.

Nárok by ste mali, ak by ste sa pred nástupom na MD zamestnali, hoci na pár dní. Nárok na MD z poistenia zamestnanca je vtedy, ak poistenie zamestnanca v posledných 2 rokoch pred pôrodom trvalo aspoň 270 dní - do čoho sa započítava aj predošlé zamestnanie a aj doba, kedy ste počas predošlého zamestnania boli na rodičovskej dovolenke. Čiže túto podmienku by ste splnili, len sa treba pár dní pred MD zamestnať.

2. Ak sa teda pred nástupom na MD zamestnáte, materské sa vypočíta z príjmu (vymeriavacieho základu) dosiahnutého v tomto novom zamestnaní.

velmi pekne dakujem za radu
Katy a R
28.04.08,15:37
Jankasm vdaka !!!!

Este by som potrebovala poradit, idem sa odhladit z DNP, vypisala som si tlacivo,len neviem,ci mam zaciarknut odhlasku alebo zrusenie prihlasenia.Keby som dala zrusenie prihlasenia(prihl.som od 17.3.) a zrusenie by som dala opat k tomuto datumu,mohla by som si vyziadat peniazky,ktore som za ten mesiac zaplatila?

A este by som poprosila o radu ohladom vypovede...ked chcem dat vypoved v terajsom zamestnani k 30.9. (od 1.10. uz budem v novej praci), ku akemu dnu mam dat vypoved?plati mi aj pocas RD vypovedna doba?
Resp. keby som v novej robote nastupila az neskor,aby za mna nemuseli zvytocne platit odvody, bude u mna nejaky problem,ked budem 1-2t. na urade prace?

DAKUJEM!

Zrušenie prihlásenia s robí v prípade...napr. keď niekto nenastúpi do PP - rozmyslí si to a už bol prihlásený ako nový zamestnanec. V tvojom prípade to asi nepôjde... 8.4. si už mala zaplatiť poistné za marec.
Mala by si dať odhlášku.
jankasm
28.04.08,16:11
Jankasm vdaka !!!!

Este by som potrebovala poradit, idem sa odhladit z DNP, vypisala som si tlacivo,len neviem,ci mam zaciarknut odhlasku alebo zrusenie prihlasenia.Keby som dala zrusenie prihlasenia(prihl.som od 17.3.) a zrusenie by som dala opat k tomuto datumu,mohla by som si vyziadat peniazky,ktore som za ten mesiac zaplatila?

A este by som poprosila o radu ohladom vypovede...ked chcem dat vypoved v terajsom zamestnani k 30.9. (od 1.10. uz budem v novej praci), ku akemu dnu mam dat vypoved?plati mi aj pocas RD vypovedna doba?
Resp. keby som v novej robote nastupila az neskor,aby za mna nemuseli zvytocne platit odvody, bude u mna nejaky problem,ked budem 1-2t. na urade prace?

DAKUJEM!

No čo sa týka zrušenia odhlásenia, tak súhlasím s tým, čo bolo písané v predchádzajúcom príspevku, to sa týka len zrušenie prihlásenia zamestnanca, keby napr. nenastúpil do práce. Ako DNP sa môžeš odhlásiť najskôr v deň podania odhlášky. Spätne to bohužiaľ nejde, takže korunky Ti už nikto nevráti. :o

No výpovedná doba počas RD podľa mňa nemá žiadny význam, keďže si aj tak doma a žiadny plat neberieš. Takže ak ste sa so zamestnávateľom dohodli, tak ukončite PP dohodou. Ale máš samozrejme aj počas RD nárok na výpovednú lehotu.

Do nového zamestnania môžeš kľudne nastúpiť aj neskôr, vôbec nie je problém keby si bola na úrade práce, musíš mať len splnenú tú podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch. Ale ak si stále na RD tak potom nemusíš ísť na úrad práce, vlastne ani nemôžeš, keďže si na rodičovskej tak oni Ťa nezaevidujú. Čiže ak by si zostala ako nezamestnaná na RD, tak sa myslím treba ísť nahlásiť do ZP /platiť nebudeš nič/ a v SP si vlastne prihlásená na dôchodkové poistenie, ale pre istotu by som sa išla spýtať, či aj tam niečo netreba nahlásiť. ;)
Tinika
28.04.08,16:27
Dobrý deň, mám otázočku. Momentálne sa mi ponúka možnosť zmeniť zamestnanie. Keďže plánujeme rodinku, môže ma nový zamestnávateľ prepustiť, ak náhodou otehotniem? V skúšobnej dobe asi áno. Ale po nej nie. Dobre?
brčko
28.04.08,16:37
Dobrý deň, mám otázočku. Momentálne sa mi ponúka možnosť zmeniť zamestnanie. Keďže plánujeme rodinku, môže ma nový zamestnávateľ prepustiť, ak náhodou otehotniem? V skúšobnej dobe asi áno. áno, aj posledným dnom skúšobnej doby, bez problémov (a pozor na predlženie SD o prekážky na strane zamestnanca)Ale po nej nie. Dobre?

Ak oznámiš, že si tehotná v zmysle § 40 ods.5 ZP- teda písomne s predložením lekár.potvrdenia, tak budeš v ochrannej dobe (§64 ods.1 písm.c -ZP), počas ktorej nemôžeš dostať výpoved (len ak by sa firma alebo jej časť rušila, resp.premiestnovala). Ak by si oznámila tehotenstvo počas výpovednej lehoty, tak by sa ti končil PP posledným dnom ochrannej doby, teda posledným dnom rod.dovolenky (lebo počas tehot, MD a RD si v OD).
Tinika
28.04.08,16:39
Ak oznámiš, že si tehotná v zmysle § 40 ods.5 ZP- teda písomne s predložením lekár.potvrdenia, tak budeš v ochrannej dobe (§64 ods.1 písm.c -ZP), počas ktorej nemôžeš dostať výpoved (len ak by sa firma alebo jej časť rušila, resp.premiestnovala). Ak by si oznámila tehotenstvo počas výpovednej lehoty, tak by sa ti končil PP posledným dnom ochrannej doby, teda posledným dnom rod.dovolenky (lebo počas tehot, MD a RD si v OD).
ďakujem, čiže v skúšobnej dobe je lepšie neotehotnieť. A potom už môžem.
riskovci
28.04.08,18:13
No čo sa týka zrušenia odhlásenia, tak súhlasím s tým, čo bolo písané v predchádzajúcom príspevku, to sa týka len zrušenie prihlásenia zamestnanca, keby napr. nenastúpil do práce. Ako DNP sa môžeš odhlásiť najskôr v deň podania odhlášky. Spätne to bohužiaľ nejde, takže korunky Ti už nikto nevráti. :o


Dakujem velmi pekne! Som v tom laik,len pri vyplnovani som si vsimla,ze tam je viac moznosti,tak som nevedela,ktoru z nich pouzit....este raz velka vdaka
lola3
29.04.08,11:41
Ahoj milý „poraďáci“, lúskam túto tému už druhý týždeň a dúfam, že som tomu porozumela dobre. Plánujeme tohto roku začať sa snažiť o ďalší prírastok. Samozrejme ako väčšina budúcich mamičiek, aj ja si chcem pomôcť k maximálnej materskej. Ale keďže čítam, že sa pripravuje zmena zákona od 1.1.2009 tak to musíme stihnúť hneď. Po prečítaní príspevkov a Vašich rád k jednotlivým otázkam som došla k tomuto riešeniu. Ak sa mýlim , opravte ma prosím.
Som v PP od 1996. Takže rozhod. obdobím pre MD z PP je rok 2007.
Stihnem si „vylepšiť“ MD o MD z DPN v tomto prípade, ak: Termín oteh. máj 2008, termín pôrodu február 2009. Nástup na MD december 2008. Od 28.4.2008 som DPN. z min. mzdy. ( včera som sa prihlásila). K 31. 5.2008 odhl. DPN. Od 1.6. 2008 prihlás. DPN z VZ 12100,- ( rozdiel 30.219,- max. VZ od 1.7.2008 a VZ z PP r.2007)-je to dobre? Od 1.6.2008 do konca roka cca 30 týždňov čiže ku dňu požiadania o materské to bude viac ako 26 týždňov. Problém je v tom, že od prihlásenia na DPN do konca roka 2008 je len 248 dní,. Podmienka platenia 270 dní bude splnená až 22.1.2009 – je to síce do dňa pôrodu, ale je to až v budúcom roku, kedy budú možno už platiť iné podmienky na výpočet MD. Ak stihnem nástup na MD v decembri 2008, tak budú postupovať podľa zákona platného 2008, aj keď 270 dní mi uplynie až 22. januára 2009? Poraďte mi prosím ako to budú brať, podľa mňa je rozhodujúci dátum požiadania o MD. Je to správne? Ďakujem veľmi pekne za Váš čas. Dúfam, že som to rozpísala zrozumiteľne.
sedko1
29.04.08,11:51
Dobrý deň. Prosím Vás opäť a raz o radu. Asi pre dvoma mesiacmi som Vás prosila o radu. Išlo o materskú....mám minimálnu mzdu preto som sa dohodla so zamestnávateľom že mi skonči 30.4.08 pracovný pomer a novy mi začne hned 1.5.2008 u nového zamestnávateľa s maximálnym vymeriavacim základom. Z čoho sa mi bude počítať materská z toho maximalného? Na MD nastupujem začiatkom júna. Zamestnávateľovi niekto povedal že to už nieje možné...že to zákon nedovoluje..ide o to že on ma odhlási a ma inú firmu a prihlási ma do tej...
dufam ze som sa vyjadrila správne..
prosím vás o odpoveď..
dakuejm...
katuskapd
29.04.08,12:12
Dobry den zelam.
Chcem sa podakovat za cenne rady a pridat sa k spokojnym navstevnikom tejto stranky. Vdaka Vam mi priznali matersku aj z DNP. Je to sice z minina, ale ja som rada aj tak,teraz mi vychadza materska 11500Sk. Takze srdecna vdaka a vela dalsich spokojnych mamiciek.
brčko
29.04.08,12:14
Dobrý deň. Prosím Vás opäť a raz o radu. Asi pre dvoma mesiacmi som Vás prosila o radu. Išlo o materskú....mám minimálnu mzdu preto som sa dohodla so zamestnávateľom že mi skonči 30.4.08 pracovný pomer a novy mi začne hned 1.5.2008 u nového zamestnávateľa s maximálnym vymeriavacim základom. Z čoho sa mi bude počítať materská z toho maximalného? Na MD nastupujem začiatkom júna. ak nastúpiš na MD ktorýkolvek den v júni 08, tak z obdobia od 1.5.08 (teda začiatku nového nem.poistenia) do 31.5.08 Zamestnávateľovi niekto povedal že to už nieje možné... a vyzná sa ten niekto v zákone o soc.poistení? ludia toho navravia! Ty si stoj za svojím, ukončenie starého PP (predpokladám dohodou) a nový PP s max.VZ :)že to zákon nedovoluje..ide o to že on ma odhlási a ma inú firmu a prihlási ma do tej...
dufam ze som sa vyjadrila správne..
prosím vás o odpoveď..
dakuejm...
samozrejme, predpokladám 270dní NP máš splnených
brčko
29.04.08,12:22
lola, nekontrolovala som dátumy ani sumy, sa mi celkom pozdáva tvoj plán, aj som chcela súhlasiť. Ale predsa ma niečo napadlo. Ak by si od 1.1.09 musela (podla novely zákona) ukončiť DNP, tak by ti tých 270dní nevyšlo (iba žeby si ukončila PP 31.12.08 ??).
No neviem, čo by som robila na tvojom mieste? Aká bude zmena od 1.1.09? Ono najistejšie je to s ukončením PP a novým PP z maxima. Možno kombinácia pôvodného neukončeného PP a DNP ukončeného + druhého PP (spolu 270dní)?
sedko1
29.04.08,13:48
veľmi pekne dakujem za rýchlu odpoved...
ste super....
mamina h.
29.04.08,18:40
.......Ale keďže čítam, že sa pripravuje zmena zákona od 1.1.2009 tak to musíme stihnúť hneď....
ahoj lola, som v podobnej situacii ako ty, prosim ta, kde si citala o tych zmenach od 1.1.2009? vdaka.
ajobs
29.04.08,18:46
ahoj lola, som v podobnej situacii ako ty, prosim ta, kde si citala o tych zmenach od 1.1.2009? vdaka.

Tie zmeny sú tu http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=1&id=10004&pk_a=1&pk_id=216&pk_doc_id=1349.
Ale sú zatiaľ iba v polohe téz k návrhu zmeny zákona (konkrétne zrušenie súbehu povinného a dobrovoľného poistenia), paragrafové znenie bude (možno) v júli-auguste 2008.
mamina h.
29.04.08,19:20
Tie zmeny sú tu http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=1&id=10004&pk_a=1&pk_id=216&pk_doc_id=1349.
Alé sú zatiaľ iba v polohe téz k návrhu zmeny zákona (konkrétne zrušenie súbehu povinného a dobrovoľného poistenia), paragrafové znenie bude (možno) v júli-auguste 2008.
dakujem ti, je to podla vas realne, ze sa zrusi subeh dobrovolneho a povinneho?
spekulujem, co to bude znamenat, znamenalo by to, ze pokial budem platit povinne poistenie, nemozem sa prihlasit subezne na dobrovolne?! kazdopadne zatial to nie je zrusene, otazkou je, ci nam tu spatnu subeznost, tak je to?
lola3
30.04.08,06:26
lola, nekontrolovala som dátumy ani sumy, sa mi celkom pozdáva tvoj plán, aj som chcela súhlasiť. Ale predsa ma niečo napadlo. Ak by si od 1.1.09 musela (podla novely zákona) ukončiť DNP, tak by ti tých 270dní nevyšlo (iba žeby si ukončila PP 31.12.08 ??).
No neviem, čo by som robila na tvojom mieste? Aká bude zmena od 1.1.09? Ono najistejšie je to s ukončením PP a novým PP z maxima. Možno kombinácia pôvodného neukončeného PP a DNP ukončeného + druhého PP (spolu 270dní)?
ďakujem brčko za tvoju reakciu, chcem sa opýtať, ak by som uzatvorila druhý PP od 1.12.2008 do 31.1.2009, splnila by som podmienku 270 dní do dňa pôrodu, predpokladám, že novelou nebudu rušiť odvody z dvoch PP. takže ku dňu požiadania materského z DPN sa mi bude počítať materská z DPN ( bude to 26 týždňov) a dobu do 270 dní splním 22. 1. 2007 druhým PP, takže DPN + druhý PP bude 270 dní. Je to asi komplykované, ale môže to tak byť?
lola3
30.04.08,06:32
Vidím, že je tu aj p. Mihál, prosím nemôžte sa pozrieť na môj broblém a skúsiť poradiť, otázka 1442? ďakujem
brčko
30.04.08,06:39
lola, vieš, ak sa bude meniť zákon, nik ti nezaručí, čo zo starého ostane a čo nové tam bude. Môžeš iba predpokladať, no na 100% to nebude.
Takže ak sa budú dať aj po zmene zrátavať dni NP zo zamestnania s ukončenými dnami DNP, tak by sa to tak, podla mna dalo.
mambi
30.04.08,06:49
malá podotázočka:
Nie je mi celkom jasné, či v mojom prípade by som mala podmienku 270 dní v dvoch rokoch splnenú keďže zamestnaná som od 11/2007, predtým som bola 1/2 roka na materskej a 1/2 roka na RD s 1.dieťatkom. Keby som teraz otehotnela, rozviazala by som PP, a prihlásila sa na nový PP, bolo by táto podmienka splnená? Ráta sa do obdobia 270 dní aj to obdobie RD? Vďaka
brčko
30.04.08,07:00
malá podotázočka:
Nie je mi celkom jasné, či v mojom prípade by som mala podmienku 270 dní v dvoch rokoch splnenú keďže zamestnaná som od 11/2007, predtým som bola 1/2 roka na materskej a 1/2 roka na RD s 1.dieťatkom. Keby som teraz otehotnela, rozviazala by som PP, a prihlásila sa na nový PP, bolo by táto podmienka splnená? Ráta sa do obdobia 270 dní aj to obdobie RD? Vďaka

Do obdobia 270dní "pre nárok na materskú" sa ráta aj obdobie MD a RD, ale len v prípade, ak v tomto čase "trvá PP". Ak si bola v tom čase nezamestnaná, tak nie.
mambi
30.04.08,07:09
Do obdobia 270dní "pre nárok na materskú" sa ráta aj obdobie MD a RD, ale len v prípade, ak v tomto čase "trvá PP". Ak si bola v tom čase nezamestnaná, tak nie.

PP mi trval len počas materskej, počas rd už nie. Pred nástupom na MD som bola zam. 3 roky, potom som skončila a bola na PN až pred MD som sa znova zam. MD bola od 10/2006 do 4/2007, PP trval potom som mala RD- pp mi už netrval až do 11/2007, kedy už opäť pracujem. Podľa mojich výpočtov by som 270 dní v posledných 2 rokoch slnila, keby som teraz otehotnela...Alebo nie? ďakujem
jankasm
30.04.08,07:40
PP mi trval len počas materskej, počas rd už nie. Pred nástupom na MD som bola zam. 3 roky, potom som skončila a bola na PN až pred MD som sa znova zam. MD bola od 10/2006 do 4/2007, PP trval potom som mala RD- pp mi už netrval až do 11/2007, kedy už opäť pracujem. Podľa mojich výpočtov by som 270 dní v posledných 2 rokoch slnila, keby som teraz otehotnela...Alebo nie? ďakujem


No ak pracuješ od 11/2007 a ešte nie si tehotná, takže ešte môžeme pripočítať cca. 7 mesiacov, tak obdobie, kedy budeš zamestnaná pred MD je vlastne 11/2007-11/2008, čo je vlastne celý rok a 365 dní. Takže podmienku 270 dní určite splníš. ;)
ajobs
30.04.08,21:21
dakujem ti, je to podla vas realne, ze sa zrusi subeh dobrovolneho a povinneho?
spekulujem, co to bude znamenat, znamenalo by to, ze pokial budem platit povinne poistenie, nemozem sa prihlasit subezne na dobrovolne?! kazdopadne zatial to nie je zrusene, otazkou je, ci nam tu spatnu subeznost, tak je to?


Inak som ti radil v inej téme, ale dá sa to modifikovať aj tak, že teraz sa prihlásiš na DNP z minima, a v lete sa uvidí, čo naši slávni zákonodarcovia schvália - podľa toho sa zariadiš, a na poistnom veľa nestratíš, keby to nevyšlo...
lubicaha
01.05.08,09:02
Dobry den.

na tuto temu som už pisala.Aj ste my vždy dobre poradili.
Do augusta 2007 som bola zamestnanaod semptembra 2007 som dobrovolne nezamestnana a aj DNP.Od septembra som si platila DNP z minima v decembri som sa odhlasila za dva dni nanovo prihlasila z maxima a k 1.1. 2008 som si to zmenila zasa na minimum.
Teraz som otehotnela termin pôrodu my vychadza na 29.12. 2008.
nastup na matersku dovolenku by teda mal byt niekedy v novembri.tych 270DNp splnam k nastupu na matersku dovolenku.A rozhodujuce obdobie pre vypočet materskej bude teda december 2007?

A chcem sa spytat ako yb to bolo keby som nahodou porodila neskôr to by už bolo v roku 2009.tak materska by sa my ratala ako?Vtedy by nestačilo,že splnam tych 270 DNP do nastupu na matersku dovolenku??

dakujem.
Manual
01.05.08,13:01
Dobry den.

na tuto temu som už pisala.Aj ste my vždy dobre poradili.
Do augusta 2007 som bola zamestnanaod semptembra 2007 som dobrovolne nezamestnana a aj DNP.Od septembra som si platila DNP z minima v decembri som sa odhlasila za dva dni nanovo prihlasila z maxima a k 1.1. 2008 som si to zmenila zasa na minimum.
Teraz som otehotnela termin pôrodu my vychadza na 29.12. 2008.
nastup na matersku dovolenku by teda mal byt niekedy v novembri.tych 270DNp splnam k nastupu na matersku dovolenku.A rozhodujuce obdobie pre vypočet materskej bude teda december 2007?

A chcem sa spytat ako yb to bolo keby som nahodou porodila neskôr to by už bolo v roku 2009.tak materska by sa my ratala ako?Vtedy by nestačilo,že splnam tych 270 DNP do nastupu na matersku dovolenku??

dakujem.
Aj keď porodíš napr. 10.1.2009 to je jedno. Podstatné je, kedy nastúpiš na MD. Ak nastúpiš na MD v r. 2008, tak RO pre výpočet materskej bude obdobie od posledného prihlásenia sa na DNP to je v 12/07. Ak by si nastúpila na MD napr. 2.1.2009, tak RO je r. 2008 a materská by bola z min. mzdy, pretože si si platila DNP z minima.
lubicaha
01.05.08,13:16
dakujem velmi pekne a prajem krasny den:)
a po nastupe na MD si DNP už platit nemusim.
mamina h.
01.05.08,13:51
Inak som ti radil v inej téme, ale dá sa to modifikovať aj tak, že teraz sa prihlásiš na DNP z minima, a v lete sa uvidí, čo naši slávni zákonodarcovia schvália - podľa toho sa zariadiš, a na poistnom veľa nestratíš, keby to nevyšlo...
moc dakujem za obidve odpovede :)
(chcela som ti dat bod, ale nenecha ma to, vraj musim dat medzitym niekomu inemu, ak chcem dat opatovne tebe, moc sa mi to ale nezda, pretoze posledny bod som dala p. mihalovi za jeho odpoved, asi to trosku blbne, este raz vdaka)
slavatka
01.05.08,16:14
Mam otazocku. Uz som sa to pytala v inej teme, tak skusim aj tu. Ide o to, ze som na rodicovskej dovolenke s takmer 2-rocnym synom. Stale som vedena ako zamestnanec a planujem pocas MD dalsie dieta. Ako je to s materskou? Mam narok stale na matersku? Aj som sa dala dobrovolne nemocensky poistit z max. VZ a to od 03/2008. Teoreticky, ak by som otehotnela tento rok, staci platit do konca roka a potom znizit alebo zrusit poistenie? Chcem mat pravdaze max. matersku, ale mozno zbytocne platim vela. Ak by mi brali priemerny plat zo zamestnania, potom by mi stacilo odvadzat rozdiel medzi priemerom a max. vymer. zakladu? Musim to zrusit a nanovo prihlasit alebo staci znizit? Dakujem.
brčko
02.05.08,05:29
dakujem velmi pekne a prajem krasny den:)
a po nastupe na MD si DNP už platit nemusim.

počas poberania materskej (obvykle 28týždnov) aj z DNP a ked máš podmienku 270dní NP z DNP splnených už ku dnu nástupu na MD, platiť poistné z DNP nemusíš.
jankasm
02.05.08,07:37
dakujem velmi pekne a prajem krasny den:)
a po nastupe na MD si DNP už platit nemusim.

Ja ešte len pre istotu doplním, že od toho prihlásenia sa na DNP z maxima v 12/07 nebolo žiadne odhlásenie? Od 1.1.2008 si si podala len zmenu VZ?

Ak áno, tak potom keď nastúpiš na MD v roku 2008 /dátum pôrodu vôbec nie je v tomto prípade podstatný/, tak materská bude počítaná z toho maxima v 12/2007. ;)
A potvrdzujem, že pokiaľ budeš z DNP poberať materskú, tak počas MD neplatíš DNP.
lubicaha
02.05.08,07:46
V 12/07 som len nahlasila zmenu VZ k 1.1.2008.

dakujem velmi pekne;)
Modroocko
02.05.08,12:36
mimotemy
Ja len, či mi viete niekto rýchlo povedať, koľko je momentálna výška rodičovského príspevku. Jedna naša zamestnankyňa sa rozhoduje, či po materskej nastúpiť do práce alebo nie. Nechce sa mi to hľadať v zákone a následne prepočítavať.
Veľmi pekne ďakujem.
mamina h.
02.05.08,12:46
mimotemy
Ja len, či mi viete niekto rýchlo povedať, koľko je momentálna výška rodičovského príspevku. Jedna naša zamestnankyňa sa rozhoduje, či po materskej nastúpiť do práce alebo nie. Nechce sa mi to hľadať v zákone a následne prepočítavať.
Veľmi pekne ďakujem.
Od 1. septembra 2007 je výška rodičovského príspevku za kalendárny mesiac 4 560 Sk. V takejto výške bude vyplatený poberateľom po prvý krát v mesiaci október za mesiac september.
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=135#Výška%20príspevku (http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=135#Výška%20príspevku)
Modroocko
02.05.08,12:52
Ďakujem ti krásne. Ušetrila si mi drahocenný čas. :)
bubulak
02.05.08,19:02
Precitala som si vsetky Vase prispevky. Aj ma tato infoska o takej vysokej materskej zarazila. Ja som doma na materskej od 02/2006. Planujeme "zarobit" druhe babo teraz v juni, juli 08. S tym, ze sa narodi takto o rok 09.Oplati sa mi este rychlo prihlasit sa do socialky na DNP?
lien1
03.05.08,11:24
Dobrý deň mám otázku.
Momentalne som na rodičovskej dovolenke a plánujeme v roku 2009 mať druhé dieťatko v septembri mi končí RD a keď že som pri prvom mala problémi oa ocitla sa na rizikovom výpočet materskej bol taký nízky , že mi do minima museli prispievať zo sociálnej poistovne.
Moja otázka: Môžem do zdravotnej poistovne prispievať ako samoplatca keď som na rodičovskej dovolenke či sa to týka len tých čo sú zamestnaný?Nárok na materskú vzniká keď som nimimalane v priebehu dvoch rokov bola najmenej 270dní poistená do tých 270dní sa počítajú aj víkendy.
brčko
03.05.08,12:10
Dobrý deň mám otázku.
Momentalne som na rodičovskej dovolenke a plánujeme v roku 2009 mať druhé dieťatko v septembri mi končí RD a keď že som pri prvom mala problémi oa ocitla sa na rizikovom výpočet materskej bol taký nízky , že mi do minima museli prispievať zo sociálnej poistovne.výpočet materskej nebol nízky z dôvodu PN-ky počas rizikového tehotenstva ale z dôvodu nízkeho odvodu (vymer.základu) na nemocenské poistenie (aj ked to nepíšeš, predpokladám bola si povinne nem.poistená ako SZčo a poistné si platila z minima)
Moja otázka: Môžem do zdravotnej poistovne prispievať ako samoplatca keď som na rodičovskej dovolenke či sa to týka len tých čo sú zamestnaný? neuviedla si, či si nezamestnaná alebo SZčo (ak áno, budeš platiť povinné odvody od 1.7.08, resp. po ukončení RD)? NO ale podla teraz platného zákona si platiť "dobrovolné nemocenské poistenie" (o to totiž ide) môžeš, či už si nezamestnaná, zamestnaná alebo SZčo. Ale pozor! vôbec nejde o zdravotné poistenie (zo zdr.poistenia sa platia lekári, lieky, nemocnice) ale o nemocenské poistenie, ktoré sa platí do sociálnej poistovne (z neho sa vypláca nemocenské (PN), ošetrovné (očr) a materská). Nárok na materskú vzniká keď som nimimalane v priebehu dvoch rokov bola najmenej 270dní poistená áno, ak si bola v posledných dvoch rokoch "pred pôrodom" aspon 270dní nem.poistená do tých 270dní sa počítajú aj víkendy.áno, počítajú sa kalendárne dni
.
rado11
03.05.08,16:38
vidim zýe sa tu bavite o materskej chcem sa spytat moja manzelka ide na matersku a ma pysanu minimalnu mzdu co by som mal zzrobyt aby dostala viac na matersku vopred dakujem
mamina h.
03.05.08,16:48
vidim zýe sa tu bavite o materskej chcem sa spytat moja manzelka ide na matersku a ma pysanu minimalnu mzdu co by som mal zzrobyt aby dostala viac na matersku vopred dakujem
no napriklad: precitat si tuto temu
mamina h.
04.05.08,09:20
moja kamaratka by potrebovala poradit:
bude sa jej do doby 270 dni pocitat aj obdobie zamestnaneckeho pomeru, ktory mala v zahranici, konkretne v spanielsku? uz sa vratila na slovensko, chcela by mat dieta, ale nevie ci sa musi najprv zamestnat, aby jej nabehlo tych 270 dni na slovensku alebo sa jej budu pocitat aj tie spanielske? vopred dakujeme :)
Jozef Mihál
04.05.08,11:27
Mala by sa započítavať aj doba nem. poistenia v zahraničí, SP je však nevyspytateľná inštitúcia s často zaujímavým výkladom zákonov, odporúčam sa informovať i tam.
slavatka
04.05.08,12:43
Mam otazocku. Uz som sa to pytala v inej teme, tak skusim aj tu. Ide o to, ze som na rodicovskej dovolenke s takmer 2-rocnym synom. Stale som vedena ako zamestnanec a planujem pocas MD dalsie dieta. Ako je to s materskou? Mam narok stale na matersku? Aj som sa dala dobrovolne nemocensky poistit z max. VZ a to od 03/2008. Teoreticky, ak by som otehotnela tento rok, staci platit do konca roka a potom znizit alebo zrusit poistenie? Chcem mat pravdaze max. matersku, ale mozno zbytocne platim vela. Ak by mi brali priemerny plat zo zamestnania, potom by mi stacilo odvadzat rozdiel medzi priemerom a max. vymer. zakladu? Musim to zrusit a nanovo prihlasit alebo staci znizit? Dakujem.

Vedeli by ste mi s tym poradit? Dakujem;)
mostral
05.05.08,08:37
Ahojte

tu je mostral moju materskú sme riešili cca pred dvomi týždňami a vyzerá to dobre na max. materskú za čo som vám poradakom velmi povďačna, ale teraz mam ešte dilemu s DNP - keďže sa mi z neho nečerpá materská, len so zmluvy, tak si ho vraj musim platiť aj počas MD, viem že by sa mi to možno hodilo na čerpanie OČR počas RD, aj keď neviem koľko a od ktorého dňa by som dostavala OČR, a potom ak bude pokračovať zmluva OČR platí zamestnávateľ ak by som išla spať na živnosť, tak ju budem čerpať z PNP SZČO, či nie?, preto mi to príde zbytočné platit dalej a navyše keď tu hovoríte vela o zmenách už od leta ak nie tak od zač. roka 2009, oplatí sa ho teda ponechať a platit dalej (platím ho od 29.11.2007 z minima), dakujem mostral
brčko
05.05.08,15:11
mostral, ak som si dobre pozrela tvoje predch.príspevky, tak materskú získaš zo zamestnania (kde sa sčítajú dni zo zames.+dní ukončeného pov.NP SZčo) ale tiež máš DNP, s ktorého tiež splnáš podmienku 270dní (tuším si bola DNP už v od r.2006, potom si sa v r.2007 odhlásila a si nanovo poistnéá od cca 29.11.08).

AK JE TO TAK, tak ti vznikne nárok na materské aj z DNP (aj ked výšku materskej ti to pravdepodobne neovplyvní, možno pár korunami), lebo prekročíš v súčte DNP+PP maximálny denný vym.základ. To však neznamená, že z DNP nemáš nárok na materskú a teda, že si DNP musíš platiť aj počas MD. "Ak ti teda vznikol nárok na materskú aj z DNP", tak platiť nemusíš. Zatial by som si DNP nechala a rozhodla by som sa až pred skončením MD. Ak platíš len z minima, ide len o plynutie dní NP. (očr sa vypláca maximálne 10dní a z minima to vychádza cca 148Sk na den)
Ak by si po materskej hned začala pracovať s max.mesačnou mzdou, tak sa ti DNP po ukončení materskej podla mna neoplatí nechať.
lien1
05.05.08,19:29
Ďakujem.Čítam, učím sa už tomu pomali budem rozumieť bola som už aj v Soc poisťovni a nahlásila sa ako DNP.Ešte, ale niečomu celkom nerozumiem ak sa teraz poistím z 10 000 od kedy pred nástupom na materskú sa mám poistiť z maxima odpovede sa rôznia.
lien1
06.05.08,12:26
Ďakujem už som našla.Veľmi mi to pomôže, keď budeme mať dve detičky a horu výdavkou.
Ajka22
06.05.08,15:20
prosím o radu s vyplnením Potvrdenia zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku. Podľa vaších rád budem mať nový PP od 19.5. a 24.5. nastupujem na MD. treba uviesť v bode 3 prerušenie od toho 24.5. z dôvodu nástupu na MD (alebo sa neuvedie nič?)? Ďalje v bode 9 sú vymeriavacie základy uvedené na mesiac, aký tam treba uviesť,ak mám max.vymeriavací základ 28 142,- Sk , ale len na tých 5 dní (t.j. 4539,- Sk) a ako to tam uviesť, že ide len o 5 dní ? A čo treba vyplniť v bode 10? Keďže budem mať zmluvu u známeho, ktorý ešte nikoho nezamestnával, nemá stým problém, len si to mám sama papierovo zabezpečiť. Ďakujem za odpoveď.
brčko
06.05.08,16:03
prosím o radu s vyplnením Potvrdenia zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku. Podľa vaších rád budem mať nový PP od 19.5. a 24.5. nastupujem na MD. treba uviesť v bode 3 prerušenie od toho 24.5. z dôvodu nástupu na MD (alebo sa neuvedie nič?)? nič tam neuvedieš,( v RO nemáš prerušenie a obdobie MD sa nepovažuje za prerušenie MD, prerušením NP sú dni: napr. neplat.volna, rodič.dovolenky a očr od 11-teho dna.) Ďalje v bode 9 sú vymeriavacie základy uvedené na mesiac, aký tam treba uviesť,ak mám max.vymeriavací základ 28 142,- Sk , ale len na tých 5 dní (t.j. 4539,- Sk) samozrejme ten skutočný (nie mesačný), z ktorého sa ti odviedlo/odvedie nemocenské poistenie pri výplate za 5/08 a ako to tam uviesť, že ide len o 5 dní ? nijako, v tabulke vyplnaš len stlpec "suma VZ" ostatné vyplna soc.poist., oni tie dni zistia podla začiatku PP a posledného dna práce (body 1 +2) príp. dalších údajov. A čo treba vyplniť v bode 10? nič, ten sa vyplna len ak nemáš v RO vym.základ Keďže budem mať zmluvu u známeho, ktorý ešte nikoho nezamestnával, nemá stým problém, len si to mám sama papierovo zabezpečiť. Ďakujem za odpoveď.
.
Ajka22
07.05.08,05:14
.
ďakujem za odpoveď, veľmi ste mi pomohli.
karpis
07.05.08,05:55
Ak ešte nikoho nezamestnával, musíš ho ako zamestnávateľa prihlásiť do SP, ZP a na DU následne prihlásiť Teba ako zamestnanca na SP a ZP
DanielkaS
07.05.08,11:20
Dobry den, prosim potrebujem poradit !!
Ked sa prihlasim na DNP, a zaroven mi zamestnavatel plati nemocenske poistenie, spocitavaju sa mi spolu dni nemocenskeho poistenia ? Splnim tymto suctom podmienku 270 dni, alebo DNP musim platit 270 dni alebo 270 dni zo zamestnania ?
Ide mi o to, ze som tehotna (5tt), predchadzajuci PP mi skoncil pocas MD (zmluva na dobu urcitu) a pocas rodicovskej som si neplatila DNP,cize nemam splnenu podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia.
Je nejaka sanca,ze budem mat matersku ?
Prosim,ak moze niekto a vie mi poradit, budem vdacna.
brčko
07.05.08,14:17
Dobry den, prosim potrebujem poradit !!
Ked sa prihlasim na DNP, a zaroven mi zamestnavatel plati nemocenske poistenie, spocitavaju sa mi spolu dni nemocenskeho poistenia ? Splnim tymto suctom podmienku 270 dni, alebo DNP musim platit 270 dni alebo 270 dni zo zamestnania ?
Ide mi o to, ze som tehotna (5tt), predchadzajuci PP mi skoncil pocas MD (zmluva na dobu urcitu) a pocas rodicovskej som si neplatila DNP,cize nemam splnenu podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia.
Je nejaka sanca,ze budem mat matersku ?
Prosim,ak moze niekto a vie mi poradit, budem vdacna.

napríš predp.termín pôrodu a odkedy dokedy ti trval PP na dobu určitú, príp. či máš iné NP.
DanielkaS
07.05.08,18:52
termin porodu mi vychadza 6.1.2009, PP mi skoncil 10/2005, pytam sa preto,ze by ma teraz zamestnal svagor + prihlasila by som sa na DNP, ci mozem spocitat takto dni NP. Ma zmysel sa zamestnat + platit si DNP, alebo nie ? Este som na RD s druhou dcerkou do 10/2008.
Mohol by ma event. zamestnat svagor spätne (od 1.4.)? Bola by som ochotna zaplatit aj pokutu za oneskorene prihlasenie...
V januari som potratila, chcela som sa prihlasit na DNP od 1.4.,ale manzel to nejako zavrhol, tak ma ani nenapadlo, ze by som tak skoro mohla otehotniet. Tiez som zavahala, lebo sa vraj pripravuju zmeny DNP a zaroven NP zo zamestnania od r. 2009...
Preto sa chcem spytat, ci mam sancu na matersku alebo uz nie ?
Keby som sa prihlasila na DNP napr. od 9.5. + DNP zo zamestnania, tak by som splnila podmienku 270 dni, ale samostatne urcite nie.
Zatial velmi pekne dakujem
Katy a R
07.05.08,19:17
termin porodu mi vychadza 6.1.2009, PP mi skoncil 10/2005, pytam sa preto,ze by ma teraz zamestnal svagor + prihlasila by som sa na DNP, ci mozem spocitat takto dni NP. Ma zmysel sa zamestnat + platit si DNP, alebo nie ? Este som na RD s druhou dcerkou do 10/2008.
Mohol by ma event. zamestnat svagor spätne (od 1.4.)? Bola by som ochotna zaplatit aj pokutu za oneskorene prihlasenie...
V januari som potratila, chcela som sa prihlasit na DNP od 1.4.,ale manzel to nejako zavrhol, tak ma ani nenapadlo, ze by som tak skoro mohla otehotniet. Tiez som zavahala, lebo sa vraj pripravuju zmeny DNP a zaroven NP zo zamestnania od r. 2009...
Preto sa chcem spytat, ci mam sancu na matersku alebo uz nie ?
Keby som sa prihlasila na DNP napr. od 9.5. + DNP zo zamestnania, tak by som splnila podmienku 270 dni, ale samostatne urcite nie.
Zatial velmi pekne dakujem

Ak sa aj hneď prihlásiš na DNP, alebo sa aj zamestnáš (od zajtra), tak 270 dní uplynie až 3. februára (ak dobre počítam). Nárok na materské nevznikne.
Škoda, že si to neurobila vtedy (ako ti radila Brčko). :mee:
Katy a R
07.05.08,19:31
Ja by som poradila nádejným mamičkám, ak ešte váhajú s prihlásením sa na DNP, prihláste sa čo najskôr! Tých 270 dní sa nedá dohnať za pol roka ;)
Viď prípad Danielky :mee:
Veď DNP sa dá kedykoľvek ukončiť, keď sa ukáže, že netreba. Stačí, ak sa zaplatí 2 - 3 mesiace z min VZ, (potom môže byť pauza...) - tak to nie je až taká položka!
brčko
07.05.08,19:46
termin porodu mi vychadza 6.1.2009, PP mi skoncil 10/2005, pytam sa preto,ze by ma teraz zamestnal svagor + prihlasila by som sa na DNP, ci mozem spocitat takto dni NP. Ma zmysel sa zamestnat + platit si DNP, alebo nie ? Este som na RD s druhou dcerkou do 10/2008.
Mohol by ma event. zamestnat svagor spätne (od 1.4.)? Bola by som ochotna zaplatit aj pokutu za oneskorene prihlasenie...
V januari som potratila, chcela som sa prihlasit na DNP od 1.4.,ale manzel to nejako zavrhol, tak ma ani nenapadlo, ze by som tak skoro mohla otehotniet. Tiez som zavahala, lebo sa vraj pripravuju zmeny DNP a zaroven NP zo zamestnania od r. 2009...
Preto sa chcem spytat, ci mam sancu na matersku alebo uz nie ?
Keby som sa prihlasila na DNP napr. od 9.5. + DNP zo zamestnania, tak by som splnila podmienku 270 dni, ale samostatne urcite nie.
Zatial velmi pekne dakujem

Súhlasím s Katy, ak sa aj poistíš od 9.5., do 6.1.09 už nijakým spôsobom 270dní Np nezískaš. Ak máš v jeden kal.den dve nem. poistenia, tak sa tento den ráta iba raz.
Ak by ta švagor zamestnal od 1.4.08 a odvtedy by si bola až do 26.12.08 "súvisle bez medzery nem. poistená" (je jedno či súvisle z jedného PP, alebo PP+ potom z DNP + potom nový PP) a porodila by si "najskôr 27.12.08", tak by ti nárok (ak dobre rátam 270dní) vyšiel.
Tak škoda toho DNP od 1.4.08. No ak by to aj s materskou nevyšlo, prajem ti vela šťastia v tehotenstve :) ;)
DanielkaS
07.05.08,20:23
Dievcence dakujem za odpovede a za prianie, dufam, ze toto tehotko dopadne dobre (nie ako v januari - uz som to mala 3x).
Ale mam este otazku, event. by sa dalo zamest. od 1.4 ? Bolo by to prakticky mozne ? Neviete, ci by bola vysoka pokuta za oneskorene prihl.zamestnanca ? Predsa len, ak by to slo ... Mam ho s tym "otravovat" ?
katkas
13.05.08,08:35
Ahojte,
chcem sa opytat na zmeny, ako je to teraz s tym dobrovolnym nemocenskym. Od 2007 si platim z minima, akurat v decembri som urobila tie cachre machre a platila som par dni z maxima. Od januara 2008 platim opat z minima. Co mam urobit, aby som dostala max. matersku, ak by som rodila v roku 2009?
adams
13.05.08,11:52
Ahojte poradaci,
moj pripad je takyto:
Zamestnana som od roku 1996 nepretrzite az do teraz (aj nadalej). Moj VZ v roku 2007 bol nieco cez 15800,- Sk. Termin porodu mam 11.9.2008, cize na MD mam nastupit 31.7.2008. Ma zmysel prihlasit sa na DNP (vzhladom na vysku MD) - 1. teraz, 2. tesne pred nastupom na MD, alebo 3. vobec nema zmysel sa prihlasit na DNP.
Pri citani prvych prispevkov som myslela, ze si ciastku MD zvysim aspon o necelych 150,- Sk/den. Tzn. ze za mesiac by ma to vyslo 4600,- Sk viac. Ale teraz z tych poslednych prispevkov som pochopila, ze aj DNP musi byt min. 270 dni. Iba ak by som zrusila terajsi prac. pomer a hned na dalsi den by som uzatvorila novy prac. pomer (v tejto dobe si myslim, ze to nebude mozne pre nie najlepsie vztahy so zamestnavatelom).
Porate co by som mohla este urobit na zvysenie MD.
Dakujem za odpovede
brčko
13.05.08,16:10
Ahojte poradaci,
moj pripad je takyto:
Zamestnana som od roku 1996 nepretrzite az do teraz (aj nadalej). Moj VZ v roku 2007 bol nieco cez 15800,- Sk. Termin porodu mam 11.9.2008, cize na MD mam nastupit 31.7.2008. Ma zmysel prihlasit sa na DNP (vzhladom na vysku MD) - 1. teraz, 2. tesne pred nastupom na MD, alebo 3. vobec nema zmysel sa prihlasit na DNP. č.3 je správne, DNP ti už výšku materského neovplyvní
Pri citani prvych prispevkov som myslela, ze si ciastku MD zvysim aspon o necelych 150,- Sk/den. Tzn. ze za mesiac by ma to vyslo 4600,- Sk viac. Ale teraz z tych poslednych prispevkov som pochopila, ze aj DNP musi byt min. 270 dni. Iba ak by som zrusila terajsi prac. pomer a hned na dalsi den by som uzatvorila novy prac. pomer (v tejto dobe si myslim, ze to nebude mozne pre nie najlepsie vztahy so zamestnavatelom). jedine toto by ti zvýšilo materskú
Porate co by som mohla este urobit na zvysenie MD.
Dakujem za odpovede
..
brčko
13.05.08,16:19
Ahojte,
chcem sa opytat na zmeny, ako je to teraz s tym dobrovolnym nemocenskym. Od 2007 si platim z minima, akurat v decembri som urobila tie cachre machre a platila som par dni z maxima. Od januara 2008 platim opat z minima. Co mam urobit, aby som dostala max. matersku, ak by som rodila v roku 2009?

predpokladám, nemáš okrem DNP iné NP.
Ak zistíš počas roku 2008, že si tehotná a "nástup na MD" (nie pôrod) vychádza v r.2009, tak sa hned, najneskôr v 8tt, ale radšej skôr odhlás z minima a prihlás z maxima. Musí ti uplynúť 26týždnov do dna nástupu na MD, aby materská bola maximálna. Na prelome rokov môžeš dať "zmenu" (nie odhlášku!) na minimum.
Ak by si nastupovala na MD v r.2008, tak samozrejme nemusíš robiť nič.
Ak do konca roka 2008 nebudeš tehotná, tak zopakuj postup z predchádzajúceho konca roka.
adams
13.05.08,17:14
..
Ak by som sa predsa len nejako dohodla so zamestnavatelom na zruseni TPP a hned na novom TPP, mam si hned uzatvorit DNP (aky VZ?) alebo este jeden prac. pomer (na kolko dni a aky VZ?).
Ake by boli v takomto pripade moznosti?
adams
13.05.08,17:20
A este ma napadla otazka: Kedy mam urobit tieto ukony? Mam to urobit hned teraz? Alebo to staci nejaky tyzden pred nastupom na MD?
Mal by nejaky vplyv na tieto ukony napr. cerpanie dovolenky (mam este 25 dni z roku 2007 a 30 dni na rok 2008).
A este nieco co nepatri do tejto porady. Mam narok na celu dovolenku z roku 2008 alebo len alikvotnu cast od 01.01. do 30.07.2008?
adams
13.05.08,17:39
Este jednu administrativnu otazku:
Pri preruseni prac. pomeru by nestacila len odhlaska a prihlaska? Zistil by niekto, ze nebola urobena nova prac. zmluva a ukoncenie starej zmluvy?
adams
13.05.08,19:34
ak by som prerusila poistenie v SP napr. osetrovanim od 11. dna (len na 1 den), neplatilo by to ako nove poistenie na NP?
Napr. prac. pomer vkuse od 1996 do teraz, prerusenie poistenia od 26.05. do 26.05.2008, od 27.07.2008 DNP, od 31.07.2008 nastup na MD. V tomto pripade by sa obdobie do 25.05.2008 pocitalo do obdobia 270 dni poistenia DNP? Bolo by to spravne? Ja osobne si myslim, ze by to nebolo spravne, ale aj tak hladam moznosti.
Skuste sa zamysliet, ako by sa to este mohlo vyriesit.

Zatial dakujem za vase "rozumy".
Katy a R
13.05.08,19:46
....pre adams .........Pri citani prvych prispevkov som myslela, ze si ciastku MD zvysim aspon o necelych 150,- Sk/den. Tzn. ze za mesiac by ma to vyslo 4600,- Sk viac. Ale teraz z tych poslednych prispevkov som pochopila, ze aj DNP musi byt min. 270 dni. Iba ak by som zrusila terajsi prac. pomer a hned na dalsi den by som uzatvorila novy prac. pomer (v tejto dobe si myslim, ze to nebude mozne pre nie najlepsie vztahy so zamestnavatelom). jedine toto by ti zvýšilo materskú.

ešte mi napadla možnosť ...nájsť si tesne pred materskou (aj pár dní) nového zamestnávateľa, u ktorého budeš mať 30 tisícový plat. :D;):D
DNP už nepomôže.