Zavrieť

Porady

Podpora v nezamestnanosti po rodičovskom príspevku.

Pisala som do jednej existujucej temy podpora v nezamestnanosti, ale potom som si vsimla, ze je to asi nespravne v rubrike DPH, tak skopirujem radsej sem...
Ahojte, chcela by som Vas poprosit o radu, volala som sice do SP, ale z pani to liezlo tak nejako, akoby nic nechcela prezradit...
Som na rod. prispevku, dieta bude mat 3 roky 4.5.2012. Na MD som isla z pozicie zamestnanca, v poslednej praci pred materskou som pracovala iba tyzden s hrubou mzdou mesacnou 1000 eur, aby mi vysla maximalna materska -vtedy sa to este tak dalo. Pred tym tyzdnom u posl. zam.tela som pracovala na polovicny uvazok s mzdou mesacnou 500 eur hrubeho-to som robila asi rok, a predtym som bola na materskej a rodicovskom s prvym dietatom. Chcem sa spytat ci mi niekto vie poradit, ako to bude, ked sa nahlasim na urad prace, z coho mi budu pocitat vysku podpory? Pani povedala, ze z vymeriavacieho zakladu pred materskou... ale nejako z nej nevyslo, ci priemer z dvoch rokov pred materskou, alebo ci iba od toho posledneho zamestnavatela-tak ako to bolo pri vypocte materskej.... ??? Aka je vlastne maximalna vyska podpory v nezamestnanosti?
Dalej este, .... aby som dostala podporu, mozem dat v praci vypoved aj ja sama, alebo musim dostat vypoved od zamestnavatela? Resp. zamestnavatel sa zrusi... A ak nastupim do prace od 5.5. potom z coho sa mi bude pocitat neskor podpora? Uz zas iba z mzdy v poslednom zamestnani, alebo priemer za dva roky (co bude mozno par mesiacov prace a spatne rodicovsky prispevok)... ?
Dakujem. Monika
Usporiadat
Pasztorka Pasztorka

Pasztorka je offline (nepripojený) Pasztorka

Posuvam... nikto mi nevie pomoct?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Pasztorka Pozri príspevok
Pisala som do jednej existujucej temy podpora v nezamestnanosti, ale potom som si vsimla, ze je to asi nespravne v rubrike DPH, tak skopirujem radsej sem...
Ahojte, chcela by som Vas poprosit o radu, volala som sice do SP, ale z pani to liezlo tak nejako, akoby nic nechcela prezradit...
Som na rod. prispevku, dieta bude mat 3 roky 4.5.2012. Na MD som isla z pozicie zamestnanca, v poslednej praci pred materskou som pracovala iba tyzden s hrubou mzdou mesacnou 1000 eur, aby mi vysla maximalna materska -vtedy sa to este tak dalo. Pred tym tyzdnom u posl. zam.tela som pracovala na polovicny uvazok s mzdou mesacnou 500 eur hrubeho-to som robila asi rok, a predtym som bola na materskej a rodicovskom s prvym dietatom. Chcem sa spytat ci mi niekto vie poradit, ako to bude, ked sa nahlasim na urad prace, z coho mi budu pocitat vysku podpory? Pani povedala, ze z vymeriavacieho zakladu pred materskou... ale nejako z nej nevyslo, ci priemer z dvoch rokov pred materskou, alebo ci iba od toho posledneho zamestnavatela-tak ako to bolo pri vypocte materskej.... ??? Musíš s posledných 3 rokoch mať splnenú podmienku poistenia 730 dní, ty si bola na materskej a rodičovskej dovolenke.

Ak hneď po skončení RD, pôjdeš na UP. Tak tvoja podpora bude minimálna. Ak nastúpiš na jeden deň do práce, napr. vyčerpeš si jeden deň dovolenky, a zvyšnú dovolenku si necháš preplatiť, tak tvoja podpora sa bude rátať z príjmu z toho jedného dňa.

Tvoj príjem pred materskou nezohráva úlohu, nakoľko bol pred viac ako 3 rokmi.
Aka je vlastne maximalna vyska podpory v nezamestnanosti? cca 1538 eur je maximálna podpora.
Dalej este, .... aby som dostala podporu, mozem dat v praci vypoved aj ja sama môžeš aj sama dať výpoveď, alebo musim dostat vypoved od zamestnavatela? Resp. zamestnavatel sa zrusi... A ak nastupim do prace od 5.5. potom z coho sa mi bude pocitat neskor podpora? Podpora bude 50% z hrubej mzdy, čiže ak budeš zarábať 1000 eur, a budeš robiť tri mesiace tak sa zoberie ten priemer za tri mesiace. Ak budeš robiť deň tak sa vezme za deň. Uz zas iba z mzdy v poslednom zamestnani, alebo priemer za dva roky zo mzdy, materská rodičovská PN a OCR sú vylučiteľné doby, tj. sa zarátávajú ale do priemeru nejdú. (co bude mozno par mesiacov prace a spatne rodicovsky prispevok)... ?
Dakujem. Monika
v texte.
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak pôjdeš na ÚP po RD, podpora bude vypočítaná z toho, čo si zarobila v posledných dvoch rokoch pred skončením materskej.
Inak súihlas s Xanti.
0 0
Pasztorka Pasztorka

Pasztorka je offline (nepripojený) Pasztorka

Xanti, Jana, dakujem za odpoved. Takze z toho co ste mi napisali mi teda ako najvyhodnejsie pripada nastupit do prace a dat si vyplatit dovolenku a odstupne, a z toho sa mi potom vypocita podpora, hoc to zamestnanie bude zas len na par dni, vsak?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Pasztorka Pozri príspevok
Xanti, Jana, dakujem za odpoved. Takze z toho co ste mi napisali mi teda ako najvyhodnejsie pripada nastupit do prace a dat si vyplatit dovolenku a odstupne, a z toho sa mi potom vypocita podpora, hoc to zamestnanie bude zas len na par dni, vsak?
zamestnanie ti predsa musí trvať 2 roky a viac , inak by Ti nevznikol nárok na PvN...a to, že odpracuješ po RD iba jeden deň? buď rada, že je tak postavený zákon......
Inak neviem, nechápem, prečo pochybuješ o Xanti či Janke Motyčkovej.......sú to odborníčky, kt. rady poradia iba tak, bez všetkého.....
0 0
Pasztorka Pasztorka

Pasztorka je offline (nepripojený) Pasztorka

Mila 123, neviem, odkial beries, ze o nich pochybujem, som rada, ze mi poradili, a podakovala som sa im hned v prvej vete. Ak o niecom pochybujem, tak jedine o tom, ci tie veci spravne chapem ja, pretoze sa do nich nevyznam... preto bola ta otazka, ci som to ja spravne pochopila.
Ano, zvlastne, ze to zakon povoluje, ale zas na druhej strane, ked to raz povoluje, preco to nevyuzit? Nasi tmavsi spoluobcania sa mozu s kludom postavit do sory na kazdu davku, ktora im prinalezi, a ked sa postavi biely, tak hned taketo narazky... :-(
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Maťa, prečo zadávaš 4-krát ten istý príspevok ?

1. Mesiac pred skončením rod.dovolenky treba písomne oznámiť zamestnávatelovi termín ukončenia RD a nástupu do zamestnania

2. Počas RD si v ochrannej dobe, od zamestnávatela nemôžeš dostať výpoveď. Nárok na odstupné máš len v prípade ak k skončeniu prac.pomeru dôjde z dôvodov uvedených v § 63 odst. 1 písm. a alebo b). O skončenie prac.pomeru musíš požiadať pred začiatkom plynutia výpovedenej doby.

3. Nástup na dovolenku určuje zamestnávatel. Ak ti nástup neurčí, musí ti nevyčerpanú dovolenku preplatiť pri skončení prac.pomeru.

4. Pri príjme 800€ mesačne nemôžeš dosiahnuť max.vymer.základ na dávku v nezamestnanosti. Ak nechceš aby dávka bola vyplácaná z pravdepodobného VZ, dohodni sa so zamestnávatelom pred skončením prac.pomeru na čerpaní dovolenky tak, aby prac.pomer končil posledným prac.dňom v týždni, a predchádzal mu aspoň jeden deň čerpania dovolenky.
0 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

veronika, preco musi koncit poslednym prac. dnom? mne rodicovska konci vo stvrtok. nemozem teda cerpat v piatok dovolenku a aj k tomuto dnu ukoncit PP? musim o den skor skoncit RD? pripadne nastupit po skonceni RD do zamestnania a pockat na vypoved §63 odst. 1 pism.a a do zacatia plynutia vypovednej lehoty poziadat o dohodu podla toho isteho paragrafu?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

matka2009 Pozri príspevok
veronika, preco musi koncit poslednym prac. dnom? mne rodicovska konci vo stvrtok. nemozem teda cerpat v piatok dovolenku a aj k tomuto dnu ukoncit PP? musim o den skor skoncit RD? pripadne nastupit po skonceni RD do zamestnania a pockat na vypoved §63 odst. 1 pism.a a do zacatia plynutia vypovednej lehoty poziadat o dohodu podla toho isteho paragrafu?
Môžeš končiť piatkom - v piatok budeš mať dovolenku a súčasne dátum skončenia prac.pomeru. Ak by si ukončila prac.pomer nedelou, denný vymer.základ sa počíta za kal.dni , znížil by sa ti na tretinu.

Pracovný pomer môžeš skončiť aj dohodou v zmysle § 60 ZP - ale dohodu musí navrhnúť zamestnávatel z dôvodu uvedeného v § 63 odst. l písm. b) ZP. Dôvod musí byť uvedený v dohode - vtedy ti vznikne nárok na odstupné.
0 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

veronika prosim vas a ak by som vo stvrtok skoncila RD, v piatok dohodou rozviazala PP a cela dovolenka a 3 mesacne odstupne by mi bolo vyplatene, tak mi nevznikne VZ, musim vlastne aspon 1 den dovolenky cerpat?

a v pripade, ze by som piatok odpracovala a rozviazala dohodou podla §63 (v nadvaznosti na predchadzajucu vypoved §63), prac. pomer ukoncila v pondelok, tak sa to rozpocita na 4 dni, to by mi malo stacit na max. DvN, nie?

dovolenky mam asi 10dni (este mi nedali presne vediet kolko dni mi vzniklo pocas MD)
Naposledy upravil matka2009 : 21.04.12 at 14:10
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

matka2009 Pozri príspevok
veronika prosim vas a ak by som vo stvrtok skoncila RD, v piatok dohodou rozviazala PP a cela dovolenka a 3 mesacne odstupne by mi bolo vyplatene, tak mi nevznikne VZ, musim vlastne aspon 1 den dovolenky cerpat?

a v pripade, ze by som piatok odpracovala a rozviazala dohodou podla §63 (v nadvaznosti na predchadzajucu vypoved §63), prac. pomer ukoncila v pondelok, tak sa to rozpocita na 4 dni, to by mi malo stacit na max. DvN, nie?

dovolenky mam asi 10dni (este mi nedali presne vediet kolko dni mi vzniklo pocas MD)
Pracovný pomer končí posledným dňom kedy si pracovala alebo čerpala dovolenku. Ak končí piatkom, vznikne ti VZ za jeden deň čerpania dovolenky. V pondelok prac.pomer nekonči, lebo víkend ti VZ podstatne zníži.

Napíš presné dátumy materskej dovolenky pri druhom dieťati (začiatok a koniec) a ročný nárok , nárok na dovolenku ti vyrátame.
0 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

MD 30.4.2009 - 14.6.2012

a ked tam mam 3mesacne odstupne? cca. 2400€+dovolenka? to stale bude viac ako 75€ na den, aj ked sa to rozpocita s tym vikendom, ci to zle chapem?

ak by sme sa dohodli na rozviazani na piatok (dohodu by sme uzavreli uz teraz), ale ze dovolenku mi preplatia, nedaju mi ju cerpat,ako postupovat, alebo ako budem vediet, ze so mnou "nevybabru" a neprihlasia ma do soc. poistovne?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

matka2009 Pozri príspevok
MD 30.4.2009 - 14.6.2012

a ked tam mam 3mesacne odstupne? cca. 2400€+dovolenka? to stale bude viac ako 75€ na den, aj ked sa to rozpocita s tym vikendom, ci to zle chapem?

ak by sme sa dohodli na rozviazani na piatok (dohodu by sme uzavreli uz teraz), ale ze dovolenku mi preplatia, nedaju mi ju cerpat,ako postupovat, alebo ako budem vediet, ze so mnou "nevybabru" a neprihlasia ma do soc. poistovne?
Matka, len obdobie materskej dovolenky - keď si dostávala materské zo SP, nie rod.príspevok z UP.

teda ešte raz - ak RD končí vo štvrtok, na piatok žiadaj dovolenku (budeš mať VZ za jeden deň) a súčasne ukončenie prac.pomeru piatkom. Nepíšem to dosť zrozumitelne ?

Tvojej poslednej vete vôbec nerozumiem. Pretože zamestnávatel musí v SP nahlásiť ukončenie RD a prihlásiť ťa na jeden deň ako zamestnanca.
0 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

pardon... 30.4. - 11.11.2009

... a nemoze zamestnavatel nesuhlasit s cerpanim dovolenky?

... ten posledny odstavec som myslela tak, ze dohodneme sa na ukonceni v piatok, s tym, ze on mi dovolenku preplati a neda mi ju cerpat.... neviem sa zrozumitelnejsie vyjadrit (... on ma musi na tento den automaticky prihlasit do SP, dolezite je, aby RD nekoncila 14.6. a dohoda tiez 14.6?.... resp. spytam sa takto, ak mi nedovoli cerpat dovolenku, tak ja mam povinnost v piatok nastupit do prace? (dohoda by uz bola uzavreta k 15.6.), rata sa to ako 1 den a musi spravit odvody?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ak som dobre spočítala, RD trvala 121 prac.dní, nárok na dovolenku sa ti bude krátiť o 2/12 ročného nároku.
0 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

dakujem krasne za rady, ochotu a cas, ktory ste mi venovali
0 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

veronika, prave som prisla z firmy, tak mi vypocitali 10 dni dovolenky (rocny narok som mala 20dni) to asi preto, ze som bola predtym na rodicovskej s prvym dietatom (mala som retazovu matersku) alebo to zle vypocitala? dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

matka2009 Pozri príspevok
veronika, prave som prisla z firmy, tak mi vypocitali 10 dni dovolenky (rocny narok som mala 20dni) to asi preto, ze som bola predtym na rodicovskej s prvym dietatom (mala som retazovu matersku) alebo to zle vypocitala? dakujem
Spočítaj si pracovné dni (vrátane sviatkov) rodičovskej dovolenky za rok 2009 - pri prvom aj druhom dieťati. (skontroluj môj výpočet).

Materská dovolenka sa považuje za odpracovanú dobu pre účely čerpania dovolenky. Trvala viac ako 60 prac.dní, preto ti vznikol nárok na dovolenku za kal.rok. Táto sa ti bude krátiť z titulu rodičovskej dovolenky - za prvých 100 prac.dní o 1/12 ročného nároku, za každých celých 21 prac.dní o ďalšiu 1/12 ročného nároku.
Naposledy upravil veronikasad : 25.04.12 at 07:47
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

súhlasím s výpočtom od veroniky, neodpracované v r.2009 121dní, tj. celoročná dovolenka krátená o 2/12tiny, tj. bud 17 alebo 16,5dní dovolenky. Ale asi rátala mzdárka dovolenku len cca tak, že si pol roka bola na md a tak polovicu dovolenky dala?
Vzhladom na to, že si mala v r.2009 odpracovaných=výkon práce vdaka md viac ako 60dní, vzniká ti nárok na dovolenku za kalendárny rok (§ 101 Zákonník práce) , ktorá bude krátená o dni neodpracované podla § 109 Zákonníka práce
1 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

ahojte brcko, veronika,

ja som pozerala a je to tak ako pisete za RD 2009 115prac. dni a 6 sviatkov, dokopy 121 dni a teda kratenie o 2/12.. mne to kratenie vychadza o 3,33dna.. z coho vychadzala moja uctovnicka, to neviem, tiez mi to pripada, ze to vzala na polovicu ... ja som na to nic nepovedala, lebo som si to chcela doma pozrie a poradit sa s vami, takze jej idem zavola, nech sa na to pozrie este raz

... a vravela este, ze dohodu podla§63 nemozme uzavriet, len podla §60 s tym, ze tam napise aj narok na odstupne. mozem podpisat aj taku dohodu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať