Zavrieť

Porady

Podpora v nezamestnanosti po rodičovskom príspevku.

Pisala som do jednej existujucej temy podpora v nezamestnanosti, ale potom som si vsimla, ze je to asi nespravne v rubrike DPH, tak skopirujem radsej sem...
Ahojte, chcela by som Vas poprosit o radu, volala som sice do SP, ale z pani to liezlo tak nejako, akoby nic nechcela prezradit...
Som na rod. prispevku, dieta bude mat 3 roky 4.5.2012. Na MD som isla z pozicie zamestnanca, v poslednej praci pred materskou som pracovala iba tyzden s hrubou mzdou mesacnou 1000 eur, aby mi vysla maximalna materska -vtedy sa to este tak dalo. Pred tym tyzdnom u posl. zam.tela som pracovala na polovicny uvazok s mzdou mesacnou 500 eur hrubeho-to som robila asi rok, a predtym som bola na materskej a rodicovskom s prvym dietatom. Chcem sa spytat ci mi niekto vie poradit, ako to bude, ked sa nahlasim na urad prace, z coho mi budu pocitat vysku podpory? Pani povedala, ze z vymeriavacieho zakladu pred materskou... ale nejako z nej nevyslo, ci priemer z dvoch rokov pred materskou, alebo ci iba od toho posledneho zamestnavatela-tak ako to bolo pri vypocte materskej.... ??? Aka je vlastne maximalna vyska podpory v nezamestnanosti?
Dalej este, .... aby som dostala podporu, mozem dat v praci vypoved aj ja sama, alebo musim dostat vypoved od zamestnavatela? Resp. zamestnavatel sa zrusi... A ak nastupim do prace od 5.5. potom z coho sa mi bude pocitat neskor podpora? Uz zas iba z mzdy v poslednom zamestnani, alebo priemer za dva roky (co bude mozno par mesiacov prace a spatne rodicovsky prispevok)... ?
Dakujem. Monika
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

matka2009 Pozri príspevok
ahojte brcko, veronika,

ja som pozerala a je to tak ako pisete za RD 2009 115prac. dni a 6 sviatkov, dokopy 121 dni a teda kratenie o 2/12.. mne to kratenie vychadza o 3,33dna.. z coho vychadzala moja uctovnicka, to neviem, tiez mi to pripada, ze to vzala na polovicu ... ja som na to nic nepovedala, lebo som si to chcela doma pozrie a poradit sa s vami, takze jej idem zavola, nech sa na to pozrie este raz

... a vravela este, ze dohodu podla§63 nemozme uzavriet, len podla §60 s tym, ze tam napise aj narok na odstupne. mozem podpisat aj taku dohodu?
Dohoda je podla § 60, len v nej treba uviesť dôvod skončenia prac.pomeru = §63 odst. 1 písm.b)
0 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

dakujem, myslela som, ze takto nejako to bude. dnes som bola vo firme osobne a uctovnicka povedala, ze PP mozme ukoncit dohodou dnom 15.6. s tym, ze na tento den som poziadala o cerpanie dovolenky, len mi povedala, ze ja si musim poslat este ziadost o ukoncenie dohodou, to je fakt potrebne? ved je to dohoda a ked sa obe strany dohodnu, tak naco musi tomu predchadzat ziadost? ci to je niekde v zakone?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

matka2009 Pozri príspevok
dakujem, myslela som, ze takto nejako to bude. dnes som bola vo firme osobne a uctovnicka povedala, ze PP mozme ukoncit dohodou dnom 15.6. s tym, ze na tento den som poziadala o cerpanie dovolenky, len mi povedala, ze ja si musim poslat este ziadost o ukoncenie dohodou, to je fakt potrebne? ved je to dohoda a ked sa obe strany dohodnu, tak naco musi tomu predchadzat ziadost? ci to je niekde v zakone?
Ak pošleš zamestnávatelovi žiadosť o skončenie prac.pomeru dohodou predtým, ako od neho dostaneš výpoveď podľa § 63 odst. 1 písm.b), nárok na odstupné ti nevznikne.
Ak skončenie prac.pomeru dohodou podľa tohto § navrhne zamestnávatel, máš nárok na odstupné.

Žiadosť o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby doruč zamestnávatelovi len v prípade, ak po skončení rod.dovolenky od neho dostaneš výpoveď.
0 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

no takto som to vsetko pochopila aj ja, ked ste mi to tu vysvetlovali, lebo ona navrhla dohodu, ale ze na to potrebuje ziadost, som sa jej pytala, ze na co, ze taku ziadost jej mozem dat, ak mi po skonceni RD da vypoved a ja pred zaciatkom plynutia vypovednej doby poziadam o dohodu a tym padom o odstupne.

ona mi tu dohodu §63 nechce dat, lebo podla zakona §63je vypoved a dohoda je §60

... viem, ze vypoved mi mozu dat az po skonceni RD, ale moze sa stat, ze mi ju poslu uz teraz? pritom sme sa dohadovali, ze mi dohodu posle postou, a ja im ju podpisanu poslem spat.. len ked vidim, ako v tom zacina ona tapat, tak sa bojim, ze posle vypoved a ja ju prevezmem... co by sa stalo, ze mi posle vypoved teraz s datumom 15.6. (MD konci 14.6.)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

matka2009 Pozri príspevok
no takto som to vsetko pochopila aj ja, ked ste mi to tu vysvetlovali, lebo ona navrhla dohodu, ale ze na to potrebuje ziadost, som sa jej pytala, ze na co, ze taku ziadost jej mozem dat, ak mi po skonceni RD da vypoved a ja pred zaciatkom plynutia vypovednej doby poziadam o dohodu a tym padom o odstupne.

... viem, ze vypoved mi mozu dat az po skonceni RD, ale moze sa stat, ze mi ju poslu uz teraz? pritom sme sa dohadovali, ze mi dohodu posle postou, a ja im ju podpisanu poslem spat.. len ked vidim, ako v tom zacina ona tapat, tak sa bojim, ze posle vypoved a ja ju prevezmem... co by sa stalo, ze mi posle vypoved teraz s datumom 15.6. (MD konci 14.6.) a ja to na poste prevezmem?
Výpoveď ti môže poslať až po skončení rodičovskej dovolenky - nie skôr, si v ochrannej dobe. Zásielku treba hneď prevziať a obratom doručiť zamestnávateľovi žiadosť o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby.

Návrh dohody o skončení prac.pomeru (dôvod nadbytočnosť) ti môže poslať zamestnávateľ aj v priebehu rodičovskej dovolenky. Ak s navrhovaným dátumom súhlasíš, dohodu podpíšeš a pracovný pomer končí dohodnutým dňom.

(Ak nebudeš mať istotu, či dohoda zo strany zamestnávatela je v poriadku, zatri osobné údaje a prilož ju na Poradu). Až potom ju podpíš.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Súhlasím, ak je iniciované ukončenie prac.pomeru zo strany zamestnanca, tak nárok na odstupné nevzniká. Bud
- hned treba podpísať dohodu podla § 60 s uvedením organizačného dôvodu ukončenia prac.pomeru (môže byť aj odkaz na § 63 ods.1 písm. b) ZP) aby vznikal nárok na odstupné priamo zo Zákonníka práce alebo
- nech ti "doručí" najprv zamestnávatel výpoved a ty potom požiadaš v nadväznosti na § 76 ods.2 o ukončenie pp dohodou,
inak by som nerobila.

Ak máš mzdu 800eur (podla 3mes odstupného) a by si si aj čerpala dovolenku a ti vyplatia odstupné, tak by mala vychádzať podpora maximálna. Preto ak by nechceli dohodu, tak by som asi žiadala o čerpanie dovolenky a čakala na výpoved, či ju do konca apríla nedoručia a mala hned pripravenú žiadost o dohodu, aby v prípade doručenia 30.4. som ju osobne doručila tiež 30.4.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

výpoved musia poslať tak, aby si ju prevzala po ukončení RD, inak je neplatná.
Ak jej vadí ten § 63, tak nech napíše do dohody, že dôvodom ukončenia pp je nap. nadbytočnost, je to to isté - organizačný dôvod.
1 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

super, dakujem za vycerpavajucu odpoved a to ma hlavne zaujimalo, ze ak by mi dorucili vypoved pocas RD ci je neplatna a potom treba na nu vobec reagovat???

a dohodu sem "pricapim" urcite

a dohodu o ukonceni PP podla §63 (bez predchadzajucej vypovede §63) moze urobit, alebo je to nejak v rozpore so zakonom?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

matka2009 Pozri príspevok
super, dakujem za vycerpavajucu odpoved a to ma hlavne zaujimalo, ze ak by mi dorucili vypoved pocas RD ci je neplatna a potom treba na nu vobec reagovat???

a dohodu sem "pricapim" urcite

a dohodu o ukonceni PP podla §63 (bez predchadzajucej vypovede §63) moze urobit, alebo je to nejak v rozpore so zakonom?
Maťka, dohoda je vždy podľa § 60 - len trvaj na uvedení dôvodu skončenia prac.pomeru (môže tam byť citácia § 63 odst. 1 písm. b) alebo slovne "nadbytočnosť")
0 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

veronika dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

§ 79

(1) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi neplatnú výpoveď alebo ak s ním neplatne skončil pracovný pomer okamţite alebo v skúšobnej dobe a ak zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, ţe trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával, jeho pracovný pomer sa nekončí, s výnimkou, ak súd rozhodne, ţe nemoţno od zamestnávateľa spravodlivo poţadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi poskytnúť náhradu mzdy. Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, ţe trvá na ďalšom zamestnávaní, aţ do času, keď mu zamestnávateľ umoţní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru.
-----

dohodu o ukončení pp podla § 60 (nie 63) z dôvodu nadbytočnosti (alebo z dôvodu uvedeného v § 63 ods.1 písm. b) ZP) neviem či robia aj pred ukončením rd. Istejšie zo strany mzdárky by to bolo podpísať až v ten piatok.

0 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

dnes som odovzdala oznamenie, ..........týmto oznamujem nástup do zamestnania po rodičovskej dovolenke, ktorá končí dňom 14.6.2012. Zároveň Vás žiadam o čerpanie riadnej dovolenky dňa 15.6.2012.

oznamenie mam opeciatkovane a podpisane z ich strany, este sa ozvem ohladom podpisaneho dovolenkoveho listka, ci si ho prefoteny vyzdvihnem alebo mi ho doruci postou
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

matka2009 Pozri príspevok
dnes som odovzdala oznamenie, ..........týmto oznamujem nástup do zamestnania po rodičovskej dovolenke, ktorá končí dňom 14.6.2012. Zároveň Vás žiadam o čerpanie riadnej dovolenky dňa 15.6.2012.

oznamenie mam opeciatkovane a podpisane z ich strany, este sa ozvem ohladom podpisaneho dovolenkoveho listka, ci si ho prefoteny vyzdvihnem alebo mi ho doruci postou
Tento postup je správny, počkaj na písomnú reakciu zamestnávatela.
0 0
janula42 janula42

janula42 je offline (nepripojený) janula42

dobry den, prosim potrebujem naozaj poradit pretoze sa v tychto veciach vobec nevyznam.
od oktobra 2005 mam TPP na dobu neurcitu.vo 13.2 2009 som isla na MD a od 29.8.09 do 15.4.2012 na RD platim si aj DNP. a od 16.4.2012 som opat nastupila do prace.momentalne som s dcerkou na OCR uz 4. den. chcela by som dat v praci vypoved dohodou a ist na mesiac na PN.
-vznikne mi narok na podporu z nezamestnania,a co sa mi bude zohladnovat.. potrebovala by som si to aspon zhruba vypocitat ci sa mi to oplati.
- teraz mam na papiery mzdovy vymer v cistom 350 e v hrubom neviem.
-narok na dovolenku mam 11 dni starej a 20 dni novej
-chcela by som dat vypoved teraz v maji tak mi prosiiiiim poradte co by bolo najvyhodnejsie
velmi moc vam zatial dakujem
0 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

ahojte

tak mne uctovnica poslala od nejakej mzdarky novy prepocet dovolenky, tentokrat jej to uz nevyslo 10 dni, ale 13dni (no stale to nie je 16,5-17dni)... ja uz fakt neviem, ci si robia so mna srandu, alebo jej poslat skopirovane od vas, ako sa to pocita, spolu s §
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

matka2009 Pozri príspevok
ahojte

tak mne uctovnica poslala od nejakej mzdarky novy prepocet dovolenky, tentokrat jej to uz nevyslo 10 dni, ale 13dni (no stale to nie je 16,5-17dni)... ja uz fakt neviem, ci si robia so mna srandu, alebo jej poslat skopirovane od vas, ako sa to pocita, spolu s §
Nakopíruj a pošli jej to. Čo iné Ti ostáva.
0 0
Pasztorka Pasztorka

Pasztorka je offline (nepripojený) Pasztorka

A otazka, budem mat narok na podporu v nezamestnanosti po skonceni RD, ak som spolocnik v spolocnosti, ktora ma zamestnava???
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Pasztorka Pozri príspevok
A otazka, budem mat narok na podporu v nezamestnanosti po skonceni RD, ak som spolocnik v spolocnosti, ktora ma zamestnava???
nebudeš, lebo ako spoločníka ťa na urade práce nezaevidujú ako uchádzača o zamestnanie.
0 0
Pasztorka Pasztorka

Pasztorka je offline (nepripojený) Pasztorka

Fiiiha, no zbohom, a ak sa dam teraz rychlo vymazat z registra, tak potom im to nebude vadit, ze spatne som bola?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Pasztorka Pozri príspevok
Fiiiha, no zbohom, a ak sa dam teraz rychlo vymazat z registra, tak potom im to nebude vadit, ze spatne som bola?
Posudzuje sa stav ku dňu podania žiadosti o zaradenie do evidencie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať