Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - najčastejšie otázky k RZ, zamestnanci

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Upozornenie - do témy budem pridávať ďalšie otázky a odpovede.

Otázka:
Čo v prípade, že zamestnanec požiada o vykonanie ročného zúčtovania až po 15.5.2006? Sme ako zamestnávateľ povinný ročné zúčtovanie vykonať?

Odpoveď:
V takomto prípade nie ste ako zamestnávateľ povinný vykonať ročné zúčtovanie, vykonať ho však môžete i napriek tomu, že zamestnanec žiadal o vykonanie ročného zúčtovania neskoro.

Otázka:
Zamestnanec mal aj iného zamestnávateľa, od ktorého však do 15.5.2006 nedoniesol doklad o príjmoch a preddavkoch. Čo s tým?

Odpoveď:
Ak vám do 15.5.2006 zamestnanec nedoručil doklad o príjmoch a preddavkoch od iného zamestnávateľa, nie ste ako zamestnávateľ povinný vykonať ročné zúčtovanie. Je na Vás, či budete ochotný čakať na tento doklad alebo zamestnancovi oznámite, že si má ročné zúčtovanie vykonať sám. V každom prípade však nie je možné, aby ste ako zamestnávateľ vykonali ročné zúčtovanie bez dokladu od iného zamestnávateľa.

Otázka:
Zamestnanec mal aj iného zamestnávateľa, ktorý zanikol a nie je možné, aby od neho doniesol doklad o príjmoch a preddavkoch. Čo s tým?

Odpoveď:
V takomto prípade nemôžete ako zamestnávateľ vykonať ročné zúčtovanie. Zamestnanec si musí podať v zdravotnej poisťovni ročné zúčtovanie sám. S tým, že zdravotná poisťovňa sa na základe jej záznamov (mesačné výkazy preddavkov od zaniknutého zamestnávateľa) pokúsi zamestnancovi vydať náhradný doklad o príjmoch a preddavkoch.

Otázka:
Započítavajú sa do úhrnu príjmov zamestnanca príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie (poistenie, III. pilier)?

Odpoveď:
K 1.9.2005 došlo k zmene definície vymeriavacieho základu. Aby v uvedenom prípade nevznikali problémy s rôznym výkladom ako postupovať, v zákone uvedenú situáciu rieši § 31a ods.5 zákona.

Podľa toho sa do úhrnu príjmov zamestnanca nezapočítavajú príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie, zúčtované a vyplatené za mesiace január až august 2005.

Naopak, započítavajú sa príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie, zúčtované a vyplatené za mesiace september až december 2005.

Otázka:
Započítavajú sa do úhrnu príjmov zamestnanca podiely na zisku?

Odpoveď:
Odpoveď treba rozdeliť na niekoľko častí.

Po prvé, do úhrnu príjmov sa nezapočítavajú podiely na zisku za roky 2003 a staršie, pretože ide o príjem zdanený podľa § 8 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

Po druhé, ak ide o osobu s majetkovou účasťou (spoločník v s.r.o., akcionár v a.s., člen družstva v družstve) alebo štatutára (konateľ, člen predstavenstva, člen dozornej rady atď.), tak do úhrnu príjmov sa nezapočítavajú podiely na zisku za rok 2004, pretože ide o príjem, ktorý nie je predmetom dane.

Po tretie, ak ide o osobu, ktorá nemá majetkovú účasť a nie je ani štatutárom, tak do úhrnu príjmov sa nezapočítavajú podiely na zisku za rok 2004, vyplatené a zúčtované za mesiace január až august a december 2005. Naopak, započítavajú sa podiely na zisku vyplatené a zúčtované za mesiace september až november 2005. Vyplýva to z časovej postupnosti novelizácií zákonov o zdravotnom poistení a zákona o dani z príjmov v priebehu roka 2005.

Pokračovanie nájdete tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?p=245392
Naposledy upravil Jozef Mihál : 21.05.06 at 14:10
Usporiadat
ansi ansi

ansi je offline (nepripojený) ansi

Zapocitavaju sa do uhrnu prijmov zamestnanca aj prijmy na zaklade dohody o pracovnej cinnosti?
Naposledy upravil ansi : 10.05.06 at 08:11 Dôvod: preklep
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

DOPČ bola zrušená k 31.7.2003, takže tam nemáš čo započítať.
0 0
ansi ansi

ansi je offline (nepripojený) ansi

Zapocitavaju sa do uhrn prijmov zamestnanca aj dohody , nie DOPC ale dohody o vykonani prace podla & 226ZP?
Naposledy upravil ansi : 10.05.06 at 08:24
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

U zamestnanca sa dohoda o vykonaní práce nezapočítava.
0 0
ansi ansi

ansi je offline (nepripojený) ansi

v tabulke zverejnenej na tejto stranke je uvedene, ze v pripade DOP (dohoda o vykonani prace) sa
ročné zúčtovanie poistného - 14%
z úhrnu príjmov v období
najmenej zo sumy 4105 Sk krát počet mesiacov
príslušného roka, počas ktorých bola povinnosť platiť
najviac z 517140 Sk
ak je dobrovoľne nezamestnaný z pohladu zamestnanca,
vy ste odpovedali, ze u zamestnanca sa dohoda o vykonani nezapocitava,
ak napr. este bol aj sprostredkovatel, zaroven mal zavislu cinnost a aj dohodu
tak ako je to v tomto pripade?
dakujem za odpoved.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Osobne nerozumiem otázke od ansi.
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Chcem sa opýtať či musím robiť RZ poistného zamestnancovi, ktorý mal počas roku 2005 len jedného zamestnávateľa a jeho príjem v každom mesiaci bol len minimálna mzda. ďakujem
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
MartinkoK
Chcem sa opýtať či musím robiť RZ poistného zamestnancovi, ktorý mal počas roku 2005 len jedného zamestnávateľa a jeho príjem v každom mesiaci bol len minimálna mzda. ďakujem


nie, nemusíšlen v tom prípade, keby mal čo i len 1 mesiac nad 43095,-
0 0
Monika333 Monika333

Monika333 je offline (nepripojený) Monika333

Musí podať RZ starobný dôchodca, ktorý mal celý rok 2005 len jedného zamestnávateľa a stále mesačný príjem 15000,- Sk ? V dnešnom denníku SME píšu, že všetci SD musia podať RZ.
0 0
laila laila

laila je offline (nepripojený) laila

Barbara
nie, nemusíšlen v tom prípade, keby mal čo i len 1 mesiac nad 43095,-
tak toto by aj mna zaujimalo, kde v zakone je to napisane, ze zamestnanec, ktory nepoziada zamestanavatela o RZ, si nemusi vykonat RZ sam, ked ma prijmy cely rok od jedneho zamestnavatela a nema kolisavy prijem, cize ma stale rovnaky prijem, nie viac ako 43095 a nie menej ako minimalna mzda Ak je to pravda to znamena, ze nemusim nahanat zamestnancov aby mi vyplnili ziadost o vykonanie RZ?... lebo vade citam len o povinnosti.
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

ak mal konateľ podiely na zisku za rok 2002 vyplatené v r. 2005 započítavajú sa tieto podiely do VZ , dalňové priznanie si museli robiť
0 0
sylva sylva

sylva je offline (nepripojený) sylva

Syn mal počas r.2005 viacerých zamestnávateľov s maxim. mesač.príjmom do 30.000,-Sk.V júni bol dobrovoľne nezamestnaný,platiteľom poistného bol vtedy štát. Je povinný vykonať ročné zúčtovanie ak nemal žiadne iné príjmy? Vďaka za odpoveď.
0 0
infoziadatel infoziadatel

infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

Prosím Vás o radu, ak som pol roka bola zamestnaná, súbežne som bola konateľ-ale bez príjmu, a potom od pol roka som bola dobrovolne nezamestnaná a stále súbežne som bola konateľom-bez príjmu.
Aké tlačivo musím použiť?

Ďakujem pekne, už mám z toho hlavu ako melónn
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
infoziadatel
Prosím Vás o radu, ak som pol roka bola zamestnaná, súbežne som bola konateľ-ale bez príjmu, a potom od pol roka som bola dobrovolne nezamestnaná a stále súbežne som bola konateľom-bez príjmu.
Aké tlačivo musím použiť?

Ďakujem pekne, už mám z toho hlavu ako melónn

TYP S +SA / z titulu zamestnanca/ +SB / s titulu SZČO/-ak
tvoj príjem v 9-12 prevýšil 1/2 úhrnu MM a súčasne úhrn
z jednotlivých činností je najmenej 78000.- Sk

Dopĺňam:ak si bola v 9-12 mesiaci bez príjmu, potom by
si mala vyplniť "TYP X"

Dúfam, že ma niekto opraví ak sa mýlim.
Naposledy upravil Melnick : 11.05.06 at 14:43
0 0
helas helas

helas je offline (nepripojený) helas

laila
tak toto by aj mna zaujimalo, kde v zakone je to napisane, ze zamestnanec, ktory nepoziada zamestanavatela o RZ, si nemusi vykonat RZ sam, ked ma prijmy cely rok od jedneho zamestnavatela a nema kolisavy prijem, cize ma stale rovnaky prijem, nie viac ako 43095 a nie menej ako minimalna mzda Ak je to pravda to znamena, ze nemusim nahanat zamestnancov aby mi vyplnili ziadost o vykonanie RZ?... lebo vade citam len o povinnosti.
§ 19 Zákona o zdravotnom poistení
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Monika333
Musí podať RZ starobný dôchodca, ktorý mal celý rok 2005 len jedného zamestnávateľa a stále mesačný príjem 15000,- Sk ? V dnešnom denníku SME píšu, že všetci SD musia podať RZ.
Denník SME ignorujte, pokiaľ tam nie je uvedené, že článok bol napísaný s mojou pomocou. Je predvolebný čas, viete čo som a kde som, vie to i denník SME, čiže naša spolupráca trošku hapruje (aby preboha nerobili propagáciu Nádeji).

K veci: zamestnanec (i star.dôchodca), ktorý mal príjem každý mesiac do 43095 Sk, nemusí podávať ročné zúčtovanie.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
buba
ak mal konateľ podiely na zisku za rok 2002 vyplatené v r. 2005 započítavajú sa tieto podiely do VZ , dalňové priznanie si museli robiť
Nie, podiely na zisku za roky 2003 a staršie sú príjmom zdaňovaným podľa § 8 zákona o dani z príjmov, a z tých sa poistné neplatí, nezapočítavajú sa do VZ.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
sylva
Syn mal počas r.2005 viacerých zamestnávateľov s maxim. mesač.príjmom do 30.000,-Sk.V júni bol dobrovoľne nezamestnaný,platiteľom poistného bol vtedy štát. Je povinný vykonať ročné zúčtovanie ak nemal žiadne iné príjmy? Vďaka za odpoveď.
Nie je povinný, pretože ako zamestnanec mal každý mesiac príjem do 43095 Sk. Obdobie, kedy bol poistencom štátu do 31.8.2005 nie je zaujímavé.
0 0
infoziadatel infoziadatel

infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

Melnick
TYP S +SA / z titulu zamestnanca/ +SB / s titulu SZČO/-ak
tvoj príjem v 9-12 prevýšil 1/2 úhrnu MM a súčasne úhrn
z jednotlivých činností je najmenej 78000.- Sk

Dopĺňam:ak si bola v 9-12 mesiaci bez príjmu, potom by
si mala vyplniť "TYP X"

Dúfam, že ma niekto opraví ak sa mýlim.
Ďakujem za info Melnick-takže mala som príjem iba od 1.1.-30,6,2005.celý rok som bola konateľom ale bez príjmu.A od pol rok do konca roka som bola dobrovolne nezamestnaná. Čiže ako si písal mám vyplniť S+SA+SV a aj X Alebo ktoré vlastne.
Ďakujem moc krát. zuzana
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
infoziadatel
Ďakujem za info Melnick-takže mala som príjem iba od 1.1.-30,6,2005.celý rok som bola konateľom ale bez príjmu.A od pol rok do konca roka som bola dobrovolne nezamestnaná. Čiže ako si písal mám vyplniť S+SA+SV a aj X Alebo ktoré vlastne.
Ďakujem moc krát. zuzana
Ak ten príjem v zamestnaní bol aspoň 78000 Sk, tak:

S, SA, SB, SC

Ak príjem v zamestnaní bol menší ako 78000 Sk, tak

X, XA, XB, XC
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať