Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

dá sa aj tak, aj tak. Rozhodujúce obdobie bude závisieť od dátumu vzniku nem.poistenia, z ktorého si uplatní nárok na materské.
0 0
Toma111 Toma111

Toma111 je offline (nepripojený) Toma111

ďakujem za odpoveď... takže živnosť ukončí 20.09.2009, zamestná sa na prac. pomer od 21.09.2009 a od 01.01.2010 bude PN pre rizikové tehotenstvo.... tak sa jej materská vypočíta budúci rok z rozhodujúceho obdobia od 21.09.2009 do 30.09.2009.... chápem to správne??? je to tak??? a ešte by ma zaujímalo, aké bude rozhodujúce obdobie pre výpočet výšky nemocenskej dávky...
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Toma111 Pozri príspevok
ďakujem za odpoveď... takže živnosť ukončí 20.09.2009, zamestná sa na prac. pomer od 21.09.2009 a od 01.01.2010 bude PN pre rizikové tehotenstvo.... tak sa jej materská vypočíta budúci rok z rozhodujúceho obdobia od 21.09.2009 do 30.09.2009.... chápem to správne??? je to tak??? a ešte by ma zaujímalo, aké bude rozhodujúce obdobie pre výpočet výšky nemocenskej dávky...
Ak bude PN od 1.1.2010, rozhodujúce obdobie bude 21.9.2009-31.12.2009. Materské má rovnaké rozhodujúce obdobie ako PN...
Neviem, prečo uvažuješ len nad septembrom?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Toma111 Pozri príspevok
ďakujem za odpoveď... takže živnosť ukončí 20.09.2009, zamestná sa na prac. pomer od 21.09.2009 a od 01.01.2010 bude PN pre rizikové tehotenstvo.... tak sa jej materská vypočíta budúci rok z rozhodujúceho obdobia od 21.09.2009 do 30.09.2009.... chápem to správne??? je to tak??? a ešte by ma zaujímalo, aké bude rozhodujúce obdobie pre výpočet výšky nemocenskej dávky...
Ak ukončí živnosť 20.9.2009 a zamestná sa od 21.9.2009 :

ak bude mať prac.pomer od 21.9. a na PN pôjde od 1.10.2009 tak rozhodujúce obdobie bude od 21.9.2009 do 30.9.2009 na výpočet PN

Ak bude zamestnancom od 21.9. až do konca roka a na PN pôjde od 1.1.2010 tak rozhodujúce obdobie bude od 21.9. do 31.12.2009. Ak z PN pôjde na materskú tak rozhodujúce obdobie pre materskú je rovnaké ako v prípade PN (nakoľko aj materské je dávkou nemocenského poistenia)
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Toma111 Pozri príspevok
ďakujem za odpoveď... takže živnosť ukončí 20.09.2009, zamestná sa na prac. pomer od 21.09.2009 a od 01.01.2010 bude PN pre rizikové tehotenstvo.... tak sa jej materská vypočíta budúci rok z rozhodujúceho obdobia od 21.09.2009 do 30.09.2009.... chápem to správne??? je to tak??? a ešte by ma zaujímalo, aké bude rozhodujúce obdobie pre výpočet výšky nemocenskej dávky...
alušik Pozri príspevok
Ak bude PN od 1.1.2010, rozhodujúce obdobie bude 21.9.2009-31.12.2009. Materské má rovnaké rozhodujúce obdobie ako PN...
Neviem, prečo uvažuješ len nad septembrom?
Myslím, že tam došlo k preklepu, podľa mňa tam má byť nástup na PN od 01.10.2009.
Inak súhlasím, rozhodujúce obdobie bude 21.-30.9.2009, rovnako pre PN aj materskú.
0 0
Toma111 Toma111

Toma111 je offline (nepripojený) Toma111

Prepáčte, tam bol preklep, bolo to myslené k 01.10.2009.
0 0
yvetp yvetp

yvetp je offline (nepripojený) yvetp

Dobrý deň,
čím viac info čítam, tým mám z toho väčší guláš a preto vás chcem poprosiť o radu.
Som szčo a min. mesiac som si začala dobrovoľne platiť NP z min.sumy. Od poisťovne som obdržala info, že zmena je možná až po 6 mes, a keďže uvažujeme o bábetku, táto suma je nepostačujúca.
Taktiež tam bolo uvedené, že nie je možné odhlásiť sa a následne sa opäť prihlásiť na NP.
Ak by som po 6 mes.sumu zvýšila, zrátajú sa súčty za obdobie posledných 270 dní a vypočíta sa z nich denný vym.základ, alebo musím naozaj podať odhlášku a zas sa prihlásiť?
Bohužiaľ som natrafila v SP na nevrlú pani /asi mala len zlý deň/ a to ma odradilo ísť za info k dalšiemu okienku.
Preto prosím o radu vás

Veľmi pekne dakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

yvetp Pozri príspevok
Dobrý deň,
čím viac info čítam, tým mám z toho väčší guláš a preto vás chcem poprosiť o radu.
Som szčo a min. mesiac som si začala dobrovoľne platiť NP z min.sumy. Od poisťovne som obdržala info, že zmena je možná až po 6 mes, a keďže uvažujeme o bábetku, táto suma je nepostačujúca.
Taktiež tam bolo uvedené, že nie je možné odhlásiť sa a následne sa opäť prihlásiť na NP.
Ak by som po 6 mes.sumu zvýšila, zrátajú sa súčty za obdobie posledných 270 dní a vypočíta sa z nich denný vym.základ, alebo musím naozaj podať odhlášku a zas sa prihlásiť?
Bohužiaľ som natrafila v SP na nevrlú pani /asi mala len zlý deň/ a to ma odradilo ísť za info k dalšiemu okienku.
Preto prosím o radu vás

Veľmi pekne dakujem
Tej zvýraznenej vete celkom nerozumiem, neviem o tom, že by nebolo možné sa kedykoľvek z DNP odhlásiť a nanovo prihlásiť.
Zanes normálne na SP odhlášku z DNP napr. k 21.09.2009 a opätovne sa na DNP prihlás napr. od 23.09.2009 už s maximálnym VZ, pretože je pravda, že zmena VZ je možná až po 6 mesiacoch.
Ale na druhej strane, tebe zatiaľ ten minimum úplne postačuje. Hlavné je aby si nazbierala dostatočný počet dní, čo je 270 dní NP v posledných dvoch rokoch. Takže kľudne plať zatiaľ z minima, ak si nemala v posledných 2 rokoch iné ukončené NP tak plať aspoň 3 mesiace, dovtedy nesmieš otehotnieš, aby si nazbierala do nástupu na MD tých 270 dní. Keď zistíš, že si tehotná, musí to však byť do 8tt, tak sa odhlás a nanovo prihlás, avšak už s maximálnym VZ. Z neho musíš potom platiť 26 týždňov do nástupu na MD a materská bude počítaná z tohoto maximálneho VZ, čiže bude maximálna.

Ak by si urobila po 6 mesiacoch zmenu VZ, tak áno, v rozhodujúcom období by sa spočítali VZ a vlastne by vznikol nejaký priemer, ale ak teraz platíš z minima a po 6 mesiacoch by si zvýšila na maximum, čo je niekedy 03/2009, a na MD by si nastúpila v roku 2010, tak by Ti to nepomohlo, pretože rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej by bol rok 2009 a teda práve to minimum, z ktorého teraz platíš. VZ v roku 2010 by sa už do úvahy nebral, len v tom prípade, ak by si nastupovala na MD až v roku 2011.
0 0
yvetp yvetp

yvetp je offline (nepripojený) yvetp

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Je tam presne uvedené: ,,Účasť na poistení môže zaniknúť odo dňa podania odhlášky. Spätne prihlásiť sa a spätne odhlásiť sa nie je možné /okrem výnimiek uvedených v parag.142 zákona/,,

...toto ma zmiatlo.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Prosím Vás o skontrolovanie môjho výpočtu pre kamarátku, ktorá plánuje ďalšie tehotenstvo:
1/ Zamestnaná od 1.2.2005 - zamestnanie stále trvá aj počas MD a RD, DNP si platí od 1.1.2006 - taktiež stále platí aj počas MD a RD. Na prvú materskú nastúpila 05/2007, pôrod bol v 06/2007.
2/ Plánuje otehotnieť v 11/2009, termín pôrodu by vychádzal napr. na 14.8.2010. Nástup na materskú 6 t. pred pôrodom 3.7.2010.

Plánujeme DNP zrušiť k 31.10.2009, od 1.11.2009 uzatvoriť nové DNP vo výške 730 € (prípadne upravíme podľa zmeny od 1.1.2010) - 26. týždňov pred pôrodom tým splní, VZ bude od 1.1.2010 do 3.7.2010, 270 dní splní spolu z predchádzajúceho DNP.
Taktiež si požiada o materské so zamestnania, kde bude určený pravdepodobný VZ - keďže zamestnávateľ určí len 1,2-nás. min. mzdy (354,60 €).

Keďže prvá RD skončí 4.6.2010 a nástup na MD bude 3.7.2010 - požiada lekára o PN od 5.6.2010 a bude mať nárok na PN aj z DNP aj zo zamestnania, potom nastúpi na MD a bude materská maximálna?

Nezabudla som vo výpočte na niečo podstatné a určila stratégiu i dátumy správne ??
Ďakujem veľmi pekne!
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

saskia26 Pozri príspevok
Prosím Vás o skontrolovanie môjho výpočtu pre kamarátku, ktorá plánuje ďalšie tehotenstvo:
1/ Zamestnaná od 1.2.2005 - zamestnanie stále trvá aj počas MD a RD, DNP si platí od 1.1.2006 - taktiež stále platí aj počas MD a RD. Na prvú materskú nastúpila 05/2007, pôrod bol v 06/2007.
2/ Plánuje otehotnieť v 11/2009, termín pôrodu by vychádzal napr. na 14.8.2010. Nástup na materskú 6 t. pred pôrodom 3.7.2010.

Plánujeme DNP zrušiť k 31.10.2009, od 1.11.2009 uzatvoriť nové DNP vo výške 730 € (prípadne upravíme podľa zmeny od 1.1.2010) - 26. týždňov pred pôrodom tým splní, VZ bude od 1.1.2010 do 3.7.2010, 270 dní splní spolu z predchádzajúceho DNP.
Taktiež si požiada o materské so zamestnania, kde bude určený pravdepodobný VZ - keďže zamestnávateľ určí len 1,2-nás. min. mzdy (354,60 €).

Keďže prvá RD skončí 4.6.2010 a nástup na MD bude 3.7.2010 - požiada lekára o PN od 5.6.2010 a bude mať nárok na PN aj z DNP aj zo zamestnania, potom nastúpi na MD a bude materská maximálna?

Nezabudla som vo výpočte na niečo podstatné a určila stratégiu i dátumy správne ??
Ďakujem veľmi pekne!
Všetko sa to zdá byť OK.
Až na tú maličkosť, že ak urobí nové DNP od 1.10.2009 a na MD nastúpi v roku 2010, tak rozhodujúce obdobie bude 1.10.-31.12.2009 a nie od 1.1.2010. Takže tam už žiadna úprava od 1.1.2010 nepomôže, a ani tam žiadna zmena nebude, maximálny VZ sa zvyšuje každý rok až k 1.7.

Podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch má splnenú aj z DNP aj zo zamestnania, čiže nárok na PN aj materské bude z obidvoch poistení a v súčte to bude maximum.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

jankasm Pozri príspevok
Všetko sa to zdá byť OK.
Až na tú maličkosť, že ak urobí nové DNP od 1.10.2009 a na MD nastúpi v roku 2010, tak rozhodujúce obdobie bude 1.10.-31.12.2009 a nie od 1.1.2010. Takže tam už žiadna úprava od 1.1.2010 nepomôže, a ani tam žiadna zmena nebude, maximálny VZ sa zvyšuje každý rok až k 1.7.

Podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch má splnenú aj z DNP aj zo zamestnania, čiže nárok na PN aj materské bude z obidvoch poistení a v súčte to bude maximum.
jankasm, ďakujem za opravu, RO bude od 01.10.-31.12.2009, to som pozabudla. Ešte uvidíme, či nedáme VZ na DNP od 01.10. vyššie, ak by bola zmena VZ od 1.1.2010 (ako sa zrejme plánuje), aby to bolo v súčte maximum ?!
Ďakujem veľmi pekne!
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

len pre info
Teraz dávajú na SP k prihláške na dobrovolné poistenie podpísať aj vyhlásenie. Presne je tam uvedené:

Podpísaný/á ..
beriem na vedomie nasledovné podmienky dobrovolnej účasti na:
- nemocenskom poistení
- dôchodkovom poistení
- poistení v nezamestnanosti

stanovené zákonom 491/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predposov:
1.Účasť na poistení môže vzniknúť najskôr dnom podania prihlášky.
2 Účasť na poistení môže zaniknúť najskôr odo dna podania odhlášky.
3. Po podaní prihlášky je poistenec povinný odvádzať poistné z VZ, ktorý si sám zvolí a výška je ohraničená ustanoveniami citovaného zákona.
4. Zmeniť VZ možno iba na základe písomného oznámenia. Zmena bude platná od prvého dna mesiaca nasledujúca (asi tu malo byť nasledujúcom, no takto to mám v tlačive) po mesiaci, v ktorom bola zmena oznámená.
5. Ak je poistenec uznaný za dočasne PN, poistné nie je povinný plati v tomto období iba v tom prípade ak sa mu vypláca nemocenská dávka.
6. V prípade ak poistencovi od 1.júla kalendárneho roka vznikne povinná účasť na poistení, dobrovolná automaticky nezaniká. Ak v dobrovolnej účasti nemá záujem pokračovať, je povinný včas podať odhlášku.
1 0
bosilek bosilek

bosilek je offline (nepripojený) bosilek

Dobry den,

Neviem, ci sa mozem pripojit k tejto diskusii, ale dufam, ze ano, kedze moj pripad sa tiez tyka materskej 2010.

Momentalne som na rodicovskej (do 29.04.2010), mam pozastavenu zivnost (odkedy som na rodicovskej) a pocas posledne 2 roky som pracovala na DVP a DPC - vcelku drobne sumy (ani neviem, ci je to relevantne). Chceli by sme mat druhe dieta co najskor a rozmyslame ako by sa mi vypocitala dalsia materska a samozrejme ako ju mozem zvysit. Mohli by ste mi dat nejaku radu, prosim? Alebo az ste uz preberali podobny pripad, kde si o tom mozem precitat (lebo som skusila vyhladavat, ale nebola som velmi uspesna)?

Dakujem velmi pekne!
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

bosilek Pozri príspevok
Dobry den,
Momentalne som na rodicovskej (do 29.04.2010), mam pozastavenu zivnost (odkedy som na rodicovskej) a pocas posledne 2 roky som pracovala na DVP a DPC - vcelku drobne sumy (ani neviem, ci je to relevantne). Chceli by sme mat druhe dieta co najskor a rozmyslame ako by sa mi vypocitala dalsia materska a samozrejme ako ju mozem zvysit. Mohli by ste mi dat nejaku radu, prosim? Alebo az ste uz preberali podobny pripad, kde si o tom mozem precitat (lebo som skusila vyhladavat, ale nebola som velmi uspesna)?
Dakujem velmi pekne!
vyzerá to tak, že žiadne ukončené poistenie sa ti nezapočíta ... tak musíš splniť aj podmienku 270 dní do pôrodu, aj 26 týždňov nepretržitého poistenia do nástupu na MD..
Ale keďže ešte nie si tehotná, tak by si to mala stihnúť.
ja by som poradila teraz sa prihlásiť na DNP z max VZ. Ak pôjdeš na materskú v roku 2010 - Rozh obdobím bude sept - dec 2009.
Po 6-tich mesiacoch (v marci, apríli) si už aj môžeš (ale nemusíš) znížiť VZ na minimum, aby si toľko neplatila. Vplyv na výšku materskej v roku 2010 to mať nebude.
... a samozrejme sledovať zmeny v zákone o soc poistení ...

.. pozri témy o DNP a o materskej, tam nájdeš rôzne prípady ... aj pre varianty so zamestnaním..
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

brčko Pozri príspevok
len pre info
Teraz dávajú na SP k prihláške na dobrovolné poistenie podpísať aj vyhlásenie. Presne je tam uvedené:

Podpísaný/á ..
beriem na vedomie nasledovné podmienky dobrovolnej účasti na:
- nemocenskom poistení
- dôchodkovom poistení
- poistení v nezamestnanosti

stanovené zákonom 491/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predposov:
1.Účasť na poistení môže vzniknúť najskôr dnom podania prihlášky.
2 Účasť na poistení môže zaniknúť najskôr odo dna podania odhlášky.
3. Po podaní prihlášky je poistenec povinný odvádzať poistné z VZ, ktorý si sám zvolí a výška je ohraničená ustanoveniami citovaného zákona.
4. Zmeniť VZ možno iba na základe písomného oznámenia. Zmena bude platná od prvého dna mesiaca nasledujúca (asi tu malo byť nasledujúcom, no takto to mám v tlačive) po mesiaci, v ktorom bola zmena oznámená.
5. Ak je poistenec uznaný za dočasne PN, poistné nie je povinný plati v tomto období iba v tom prípade ak sa mu vypláca nemocenská dávka.
6. V prípade ak poistencovi od 1.júla kalendárneho roka vznikne povinná účasť na poistení, dobrovolná automaticky nezaniká. Ak v dobrovolnej účasti nemá záujem pokračovať, je povinný včas podať odhlášku.
To je celkom rozumné, a mohli by to dávať aj prípadným záujemkyniam o DNP, ktoré sa idú informovať a tetušky sa vtedy tvária, akože čo ich tam otravujeme...
0 0
bosilek bosilek

bosilek je offline (nepripojený) bosilek

Katy a R Pozri príspevok
vyzerá to tak, že žiadne ukončené poistenie sa ti nezapočíta ... tak musíš splniť aj podmienku 270 dní do pôrodu, aj 26 týždňov nepretržitého poistenia do nástupu na MD..
Ale keďže ešte nie si tehotná, tak by si to mala stihnúť.
ja by som poradila teraz sa prihlásiť na DNP z max VZ. Ak pôjdeš na materskú v roku 2010 - Rozh obdobím bude sept - dec 2009.
Po 6-tich mesiacoch (v marci, apríli) si už aj môžeš (ale nemusíš) znížiť VZ na minimum, aby si toľko neplatila. Vplyv na výšku materskej v roku 2010 to mať nebude.
... a samozrejme sledovať zmeny v zákone o soc poistení ...

.. pozri témy o DNP a o materskej, tam nájdeš rôzne prípady ... aj pre varianty so zamestnaním..
Dakujem Katy a R!
Spravim to tak, ako si mi poradila.
Tu som sa este docitala, ze niektore zeny sa zamestnaju na nejaky kratky cas a potom z toho sa im vyrata materska. Je to aplikovatelne aj v mojom pripade, ci nie, kedze mam pozastavenu zivnost?

Dakujem za pomoc este raz!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
http://www.porada.sk/1155702-post83.html
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

bosilek Pozri príspevok
Dakujem Katy a R!
Spravim to tak, ako si mi poradila.
Tu som sa este docitala, ze niektore zeny sa zamestnaju na nejaky kratky cas a potom z toho sa im vyrata materska. Je to aplikovatelne aj v mojom pripade, ci nie, kedze mam pozastavenu zivnost?

Dakujem za pomoc este raz!
.. ak vieš isto, že sa v budúcom roku zamestnáš .. aspoň tesne pred nástupom na MD... a samozrejme s dobrým VZ, tak sa ti teraz stačí prihlásiť na DNP z min VZ. Potom DNP zrušíš...
0 0
tinus888 tinus888

tinus888 je offline (nepripojený) tinus888

Dobry,prosim moze mi niekto poradit?
Do 31.12.2008 som bola zamestnana, potom som boal dobrovolne nezamestnana a 8.1.2009 som si zacala platit DNP 20,40€ mesacne..Mesiace marec a april som bola zamestnana na pracovyn pomer a odvtedy som az doteraz na dohodu. Od augusta 2009 som si zvysila DNP na maximum,kedze som tehotna.Termin porodu mam vo februari,takze na matersku nastupim bud koncom roka 2009 alebo v januari 2010, co je pre mna vyhodne?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať