Zavrieť

Porady

Faktúra do ČR

Reni Reni

Reni je offline (nepripojený) Reni

Ahojte poradcovia! Tak a nový problém je na svete ...

Podnikateľ FO na území SR uzatvoril zmluvu v firmou ČR na poskytovanie pracovníkov na skladnícké práce na území ČR. Na základe zmluvy bude slovenská FO faktúrovať českej firme odpracované hodiny pridelených zamestnancovm ktorých má riadne prihlásených na území SR . Má povinnosť slovenská firma registrácie pre DPH v ČR v zmysle § 15 ods.7, a ods. 8 písm e/ a tým bude miesto dodania služieb ČR????? Je povinná túto daň platiť slovenská firma, lebo česká firma ho tlačí aby fakturoval s daňou ? To mi vychádza jedine, že sa musí zaregistrovať a podávať priznanie v ČR.
Ak niekto mal už s týmto nejakého dočinenia dajte mi vedieť. Za príspevky už vopred ďakujem a prajem príjemný deň.RENI
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Reni
Podnikateľ FO na území SR uzatvoril zmluvu v firmou ČR na poskytovanie pracovníkov na skladnícké práce na území ČR. Na základe zmluvy bude slovenská FO faktúrovať českej firme odpracované hodiny pridelených zamestnancovm ktorých má riadne prihlásených na území SR .
Podľa môjho názoru sa jedná o službu s miestom dodania ČR (§ 15 ods. 8 písm. e))
Má povinnosť slovenská firma registrácie pre DPH v ČR.
Podľa môjho názoru nemá, nakoľko by mal platiť prenos daňovej povinnosti, tak ako v našom § 69 ods. 3.
Je povinná túto daň platiť slovenská firma, lebo česká firma ho tlačí aby fakturoval s daňou ? To mi vychádza jedine, že sa musí zaregistrovať a podávať priznanie v ČR.
Povinnosť registrácie je v tomto prípade podľa môjho názoru vylúčená a nemôžete fakturovať s daňou. Pre istotu by bolo dobré overiť si to v českom zákone o DPH (osoby povinné platiť daň) ... aby ste vedeli argumentovať.
Český zákon o DPH už bol publikovaný aj na porade,ak viete niekto link, bolo by veľmi dobré, keby ho pripol.
Naposledy upravil Jana Acsová : 09.09.05 at 05:20
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Citát z príspevku Mirkaska téma Služba do zahraničia od neplátcu DPH zo dňa 5.9.2005:
Vybraté zo zákona o DPH ČR:

§ 15
Poskytnutí služby osobou registrovanou k dani v jiném členském státě
a zahraniční osobou
(1) Při poskytnutí služby podle §10 odst. 7 zahraniční osobou povinnou k dani nebo osobou registrovanou k dani v jiném členském státě, která nemá v tuzemsku sídlo, místo podnikání nebo provozovnu, plátci nebo osobě identifikované k dani, jsou tyto osoby povinny daň přiznat a zaplatit podle §108, pokud je místo plnění v tuzemsku a nejedná se o poskytnutí služby, která je osvobozena od daně bez nároku na odpočet daně podle §51.

§ 94
(11) Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která nemá sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v tuzemsku nebo zahraniční osoba povinná k dani, která uskuteční plnění s místem plnění v tuzemsku a je osobou povinnou přiznat a zaplatit daň z tohoto plnění podle §108, se stává plátcem dnem uskutečnění tohoto plnění.

§ 95
(12) Osoba povinná k dani, která se stane plátcem podle §94 odst. 11, je povinna podat přihlášku k registraci Finančnímu úřadu pro Prahu 1 nejpozději k datu uskutečnění plnění. V přihlášce k registraci je povinna uvést všechna daňová identifikační čísla, která jí byla přidělena v jiném členském státě nebo ve třetí zemi. Pokud tato osoba začne uskutečňovat plnění v tuzemsku prostřednictvím provozovny, je povinna tuto skutečnost oznámit Finančnímu úřadu pro Prahu 1, který provede změnu místní příslušnosti podle adresy provozovny. Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která nemá sídlo, místo podnikání nebo provozovnu, ani místo pobytu v tuzemsku, která uskutečňuje pouze přemístění zboží z jiného členského státu a následné dodání jednomu kupujícímu podle §16 odst. 4, není povinna předložit přihlášku k registraci, pokud kupující zaplatí daň z přemístěného zboží, jako při pořízení zboží z jiného členského státu.

§ 99
(10) Zdaňovacím obdobím plátce podle §94 odst. 11 je kalendářní čtvrtletí.

§ 108
Osoby povinné přiznat a zaplatit daň
(1) Přiznat a zaplatit daň správci daně je povinen

a)plátce, který uskutečňuje zdanitelná plnění v tuzemsku,b)plátce, nebo osoba identifikovaná k dani, která uskutečňuje pouze plnění osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně, kterým jsou poskytnuty služby podle §10 odst. 7 s místem plnění v tuzemsku,c)kupující, který je plátcem nebo osobou identifikovanou k dani, kterému je dodáváno zboží za podmínek stanovených v §17,d)plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým je dodáváno zboží podle §13 odst. 8e)plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kteří uskutečňují pořízení zboží z jiného členského státu, včetně pořízení zboží, které je předmětem spotřební daně,f)plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým jsou poskytnuty služby podle §10 odst. 1,2,4,5,9,12 a 13 s místem plnění v tuzemsku, osobou registrovanou k dani v jiném členském státě nebo zahraniční osobou povinnou k dani,g)osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která uskutečňuje zasílání zboží do tuzemska podle §18 osobám, které nejsou plátcem ani osobou identifikovanou k dani, pokud hodnota dodaného zboží, s výjimkou zboží, které je předmětem spotřební daně, přesáhne částku 1 140 000 Kč za kalendářní rok,h)osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která uskutečňuje zasílání zboží do tuzemska podle §18, které je předmětem spotřební daně, osobě, která není plátcem ani osobou identifikovanou k dani,i)osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která poskytuje služby uvedené v §10 odst. 1, 2, 4, 5, 12 a 13 nebo dodává zboží podle §13 odst. 9 s místem plnění v tuzemsku osobě, která není plátcem ani osobou identifikovanou k dani, případně uskutečňuje jinou ekonomickou činnost v tuzemsku,j)osoba, které je při dovozu zboží toto zboží propuštěno do celního režimu, u kterého vznikla daňová povinnost,k)osoba, která pořizuje nový dopravní prostředek z jiného členského státu,l)zahraniční osoba povinná k dani, která poskytuje služby podle §10 odst. 1, 2, 4, 5, 9, 10, 11 a 12 nebo dodává zboží podle §13 odst. 9 s místem plnění v tuzemsku, osobě, která není plátcem ani osobou identifikovanou k dani, popřípadě uskutečňuje jinou ekonomickou činnost v tuzemsku,m)osoba, která uvede daň na daňovém dokladu,n)zahraniční osoba povinná k dani, která poskytuje elektronické služby podle zvláštního režimu,
(2) Osoby povinné přiznat a zaplatit daň mají procesní postavení daňového subjektu.

(3) Osoba určená k zajištění prodeje obchodního majetku plátce, která přijala úplatu za uskutečněný prodej obchodního majetku, je povinna zajistit daň a odvést ji na osobní daňový účet plátce vedený u místně příslušného správce daně. Tato osoba je povinna oznámit správci daně uskutečnění a výši zdanitelného plnění ve lhůtě pro podání daňového přiznání za zdaňovací období, ve kterém se uskutečnil prodej obchodního majetku plátce.

Základný je paragraf 15, ktorý podľa mňa hovorí, že iba platiteľ - český odberateľ je povinný DPH fakturovanú platiteľom z iného ČŠ zaplatiť v prípade dodania týchto služieb. § nič nehovorí o neplatiteľovi DPH.
§ 108 definuje osoby povinné priznať a zaplatiť daň v ČR - ods.
b)plátce, nebo osoba identifikovaná k dani, která uskutečňuje pouze plnění osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně, kterým jsou poskytnuty služby podle §10 odst. 7 s místem plnění v tuzemsku
Našla som iba túto časť.
Naposledy upravil Jana Acsová : 08.09.05 at 12:34
1 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Skús si pozrieť ... dnes už nemám časový priestor ...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ešte sa vrátim k tejto problematike. Povinnosťou slovenského platiteľa DPH je vystaviť faktúru podľa § 73 Zákona o dani z pridanej hodnoty a uviesť aj odkaz na § 15 nášho ZDPH v zmysle ktorého je miestom dodania služby iný členský štát.

Nakoľlo sa jedná podľa môjho názoru o typický prenos daňovej povinnosti, postačuje, aby zákazník v Českej republike bol zdaniteľnou osobou (t.j. nemusí byť platiteľ). Vtedy nevzniká slovenskému subjektu povinnosť registrácie na DPH v ČR. Ak by služba bola dodaná inej ako zdaniteľnej osobe, vznikla by slovenskému subjektu povinnosť registrácie v ČR.

V tejto súvislosti ešte upozorňujem na správnu formuláciu zmluvy o pridelení zamestnancov.

Pripnem ešte link ... pozor téma sa v priebehu diskusie vyvíjala.
http://www.porada.sk/showthread.php?...e+zamestnancov
1 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Skusim priložiť celý zákon o DPH v ČR, len to mám tak zvláštne stiahnuté, potom napíšte, či je možné prílohu otvoriť. Ak nie, www MF ČR, odkiaľ som ho stiahla je www.mfcr.cz - Dane a cla - Dane - DPH - a tam je uz zakon. http://cds.mfcr.cz/ttfs.php?url=235/...20%a70&date=-2

Sú tam aj rôzne usmernenia resp. niečo ako metodické pokyny a FAQ. Nestihla som ešte všetko pozrieť.

Nejde mi to priložiť, lebo je to vo formáte htm - tak pozrite www stránku.
1 0
Reni Reni

Reni je offline (nepripojený) Reni

Mirkaska zatiaľ moc ďakujem som z toho magor študujem, študujem a pôjdem ešte na ten český zákon a dám vedieť čo a ako. ďakujem zatiaľ a prajem príjemný deň.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Reni
Mirkaska zatiaľ moc ďakujem som z toho magor študujem, študujem a pôjdem ešte na ten český zákon a dám vedieť čo a ako. ďakujem zatiaľ a prajem príjemný deň.
Reni ... vo Vašom prípade by sa malo jednať o "jednoznačný prenos daňovej povinnosti". Mal by si to dozistiť odberateľ ...
Právna úprava v rámci únie by mala byť v základných bodoch (teda aj službách s prenosom daňovej povinnosti) identická.
0 0
Reni Reni

Reni je offline (nepripojený) Reni

Aj ja sa k tomu prikláňam ale som z toho na vetvy keď nie som si na 200% istá že to tak je. A ešte niečo mohli by sme si tykať. Príjemný deň.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Reni
Aj ja sa k tomu prikláňam ale som z toho na vetvy keď nie som si na 200% istá že to tak je.
- názor osobný
- názor môj
- názor Dobšoviča v pripnutom linku

Koľko je to percent?
0 0
Reni Reni

Reni je offline (nepripojený) Reni

Je to dosť percent ale chcem naozaj aby to bolo tip-top správne dúfam, že sa nemýlime...
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Idem riešiť problém zamestnávania v ČR.

Ja slovenský zamestnávateľ uzavriem pracovnú zmluvu s občanom SR na prácu v ČR.
1. Je to legálne ak ja už v pr. zmluve uvediem, miesto výkonu práce a pravidelné pracovisko v ČR?
2. V diskusii bol názor, že českej firme sa fakturuje s DPH. Táto požiadavka sa týka iba slovenského zamestnávateľa registrovaného na DPH?
Mal som v ruke faktúru slovenského zamestnávateľa, ktorý uviedol DIč pre DPH v tvare CZ + slovenké dič. V registri pre overovanie DIč pre DPH v rámci EÚ som dostal odpovež, že dič je neplatné pre Sk ako aj pre CZ. Ako je to vlastne, tento slovenský podnikateľ je podvodník v ČR alebo ČR stanovila takýto postup a sl. podnikateľ je ozaj registrovaný v ČR pod číslom CZ+slovenské dič?
3. Pôvodne som v porade hľadal informáciu o zrážkovej dani. Mám skúsenosť, že ak slovenský podnikateľ prenajme do ČR napríklad stavebný stroj, český odberateľ vykonáva 10% zrážkovú daň pri úhrade faktúr a po skončení daňového roka doručí z českého Finančného úradu potvrdenie o prevode zrážkovej dane v prospech českého štátneho rozpočtu. Pýtam sa nehrozí tákýto postup aj pri prenájme pracovnej sily?

Ďakujem

apo
Naposledy upravil apo : 09.08.06 at 09:54
1 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Priatelia poraďáci, ktorí ste diskutovali na túto tému, nedáte mi informáciu ako to funguje s odstupom času po prediskutovaní tejto témy?

Nemá nik aktuálnu skúsenosť so zamestnávaním v ČR?

Ďakujem

apo
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Ja mám takú dilemu, ako fakturovať za poskytnutú službu našou firmou (sme strojárenská firma) šlo o poskytnutie služby objednanej českým odberateľom, ale bola poskytnutá na území SR (je to aj v objednávke) Teraz neviem, či mám účtovať aj DPH, alebo to bude oslobodené od dane. Používam MRP a neviem, aký typ DPH by som mala uviesť. Alebo sa jedná o r. 09 DP ???

Prosím súrne o radu.

Ďakujem
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Anonymka Pozri príspevok
Ja mám takú dilemu, ako fakturovať za poskytnutú službu našou firmou (sme strojárenská firma) šlo o poskytnutie služby objednanej českým odberateľom, ale bola poskytnutá na území SR (je to aj v objednávke) Teraz neviem, či mám účtovať aj DPH, alebo to bude oslobodené od dane. Používam MRP a neviem, aký typ DPH by som mala uviesť. Alebo sa jedná o r. 09 DP ???

Prosím súrne o radu.

Ďakujem

Vo Vašom prípade ide o prácu na hnuteľnom majetku, ale len v tom prípade ak vykonávate technologické operácie na materiále ktroý Vám dodal Váš odberateľ.

Príklady:
1. Krajčírska dielňa ušije konfekciu z materiálu, ktorý dodal odberateľ.
2. Strojárska fabrika vykoná napríklad kalenie polotovarov.
3. Odberateľ Vám pošle na opravu nejaký prístroj, alebo zariadenie.

V takomto prípade sa jedná o §43 zákona o DPH je a to je v SR bez DPH, odberateľ v EÚ vykoná samozdanenie.

----------- 0 -----------
Ak vy pre odberateľa v EÚ vyrábate výrobky z materiálu, ktorý ste obstarali Vy vlastným nákupom potom fakturujete vlastné výrobky a to sa z pohľadu DPH zhoduje s predajom tovaru.

Pozdravujem

apo
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
No presne išlo o výmenu náhradného dielu na jednom čerpadle slovenskej firmy. Náhradný diel dodal objednávateľ služby (česká firma), my sme len uskutočnili tú výmenu.

T.j. tá česká firma požiadala našu firmu o spoluprácu pri výmene toho náhradného dielu, tým že oni dodajú a my to vymeníme. Všetky náklady súvisiace s výkonom hradí česká firma. Dodanie služby je v SR. Dúfam, že to nie je trojstranný obchod...
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Anonymka Pozri príspevok
No presne išlo o výmenu náhradného dielu na jednom čerpadle slovenskej firmy. Náhradný diel dodal objednávateľ služby (česká firma), my sme len uskutočnili tú výmenu.

T.j. tá česká firma požiadala našu firmu o spoluprácu pri výmene toho náhradného dielu, tým že oni dodajú a my to vymeníme. Všetky náklady súvisiace s výkonom hradí česká firma. Dodanie služby je v SR. Dúfam, že to nie je trojstranný obchod...
Zámerne som v príkladoch neuviedol opravu náhradných dielov výmenným spôsobom. V tom vidím problém nakoľko to nie je ani ryba ani rak.

Všetko bude záležať na tom ako sa celý proces bude opisovať v dokladoch a čo bude predmetom fakturácie.

Ja som pre môjho klienta na Porade presedel pol dňa aby som vyriešil takúto záležitosť.

Záver:
Ak budete fakturovať opravu ND nie je problém je to práca na hnuteľnom majetku. Ale ak začnete do predmetu fakturácie montovať hodnotu odkúpeného ND, prácu a hodnotu repasovaného ND tak sa zamocete a všetko bude raz závisieť od chápavosti daňového kontrolóra.

apo
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Rozumiem. Predmetom faktruácie bude výmena mechanickej upchávky, a v rozpise sa uvedie len výmena - práce (demontáž, montáž, atď) vôbec o náhradných dieloch nebude nič v servisnom liste. Takže potom to by som mala fakturovať bez DPH a pôjde to do riadku 05 a 07. DP Dobre som to pochopila?

apo Pozri príspevok
Zámerne som v príkladoch neuviedol opravu náhradných dielov výmenným spôsobom. V tom vidím problém nakoľko to nie je ani ryba ani rak.

Všetko bude záležať na tom ako sa celý proces bude opisovať v dokladoch a čo bude predmetom fakturácie.

Ja som pre môjho klienta na Porade presedel pol dňa aby som vyriešil takúto záležitosť.

Záver:
Ak budete fakturovať opravu ND nie je problém je to práca na hnuteľnom majetku. Ale ak začnete do predmetu fakturácie montovať hodnotu odkúpeného ND, prácu a hodnotu repasovaného ND tak sa zamocete a všetko bude raz závisieť od chápavosti daňového kontrolóra.

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Anonymka Pozri príspevok
Rozumiem. Predmetom faktruácie bude výmena mechanickej upchávky, a v rozpise sa uvedie len výmena - práce (demontáž, montáž, atď) vôbec o náhradných dieloch nebude nič v servisnom liste. Takže potom to by som mala fakturovať bez DPH a pôjde to do riadku 05 a 07. DP Dobre som to pochopila?

V mojom príspevku č. 15 som zabudol uviesť, že ak sa jedná o prácu na hnuteľnom majetku tak tieto výkony sa nikde v daňovom priznaní DPH neuvádzajú ak ste vy poskytli služnu práce na hnuteľnom majetku to je ak ste vy opravili náhradný diel, ak ste vy ušili kostým z dodaného materiálu.

Takže nikde neuvedieme hodnotu poskytnutej služby do daňového priznania DPH. Osobne som tento postup preveroval každý štvrťrok keď som robil faktúru pre klienta, ktorý šil odevy pre Taliansko, stále som mal pocit, že to niekde musí byť uvedené, ale naozaj NIE.

apo
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
To je divné ... Ale oni si to samozdania, nie???
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Anonymka Pozri príspevok
To je divné ... Ale oni si to samozdania, nie???
Áno.

apo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať