Zavrieť

Porady

účtovanie v s.r.o.

môžete mi prosím poradiť?
čo všetko je potrebné urobiť - z hľadiska účtovníctva - hned po založení s.r.o.? Samozrejme otvoriť účtovné knihy, ale je to s.r.o. s minimálnymi obratom (aspon teraz na začiatku) takže nebude mať žiadnych zamestnancov iba konateľa - je potrebné ho ako zamestnanca nahlasovať sociálke a pod.? Je potrebné účtovať cez neaký účtovný program, alebo je možné tých pár operácií zvládnuť aj bez neho? a čo spoločníci - ak budú brať mesačne výplatu - sú to zároveň aj zamestnanci. Mám v tom riadny zmätok, prosím poraďte.
dakujem vám za pomoc a rady
Usporiadat
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Ku dňu vzniku treba zostaviť v zmysle § 17 ods. 7 zákona o útovníctve otváraciu súvahu. Treba sa tiež zaregistrovať sa na DÚ. Ak konateľ nebude mať pracovný pomer, ale bude poberať za výkon funkcie konateľa odmenu, je podľa zákona o ZP považovaná táto odmena za príjem zo závislej činnosti. To isté platí aj pre spoločníkov, ak budú dostávať odmenu za výkon funkcie. Ak však bude táto odmena za výkon práce (riadny chod firmy) mali mať podľa môjho názoru uzatvorené pracovné zmluvy a potom by sa prihlasovali aj do SP ako riadni zamestnanci.
Čo sa týka SW možno by sa to dalo pomôcť aj nejakou Demoverziou.

Možno niekto ešte niečo doplní...
0 0
alena alena

alena je offline (nepripojený) alena

doplním len, že ak budú poberať odmenu za výkon funkcie, treba ich prihlásiť do ZP ako zamestnancov, firma sa prihlási za zamestnávateľa, ak budú mať pracovné zmluvy treba zamestnancov aj zamestnávateľa prihlásiť aj do sociálnej poisťovne
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Ja by sa chcela tiež opýtať k účtovaniu v s.r.o. idem to robiť prvýkrát. Jeto s.r.o. založená k 1.1.2005. Doklady súvisiace so založením mám s dátumom september-december 2004. Viem že musím zostaviť počiatočnú súvahu, ale jej dátum by mal byť 1.1.2005 to je dátum ku ktorému bola zapísaná do obchodného registra. Ja teraz neviem s akým dátumom mám a ako zaúčtovať napríklad notára z 16.9.204. Môžem popltok notárovi účtovať na 518 alebo na 588? Poraďte.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Julča
Ja by sa chcela tiež opýtať k účtovaniu v s.r.o. idem to robiť prvýkrát. Jeto s.r.o. založená k 1.1.2005. Doklady súvisiace so založením mám s dátumom september-december 2004. Viem že musím zostaviť počiatočnú súvahu, ale jej dátum by mal byť 1.1.2005 to je dátum ku ktorému bola zapísaná do obchodného registra. Ja teraz neviem s akým dátumom mám a ako zaúčtovať napríklad notára z 16.9.204. Môžem popltok notárovi účtovať na 518 alebo na 588? Poraďte.
Sú to zriaďovacie náklady. Prečítaj si tu. Potom ak nebudeš niečo vedieť, nejaké konkrétne veci, opýtaj sa.
http://www.porada.sk/search.php?searchid=442686
0 0
michelle michelle

michelle je offline (nepripojený) michelle

ďakujem vám všetkým za rady, ked to budem reálne robiť a budem mať ešte otázky, asi vás ešte popýtam o radu

da-ku-jem
0 0
Ala100 Ala100

Ala100 je offline (nepripojený) Ala100

Nasla som si v učtovníctve dve rovnake dosle faktury. Narokovala som si z nich DPH. Jedna faktúra je uhradena, druha ostala v salde. Moze mi niekto poradit, ako spravne učtovne vyriešit uvedeny problem?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Ala100
Nasla som si v učtovníctve dve rovnake dosle faktury. Narokovala som si z nich DPH. Jedna faktúra je uhradena, druha ostala v salde. Moze mi niekto poradit, ako spravne učtovne vyriešit uvedeny problem?
Jednu fa treba vyradiť z evidencie a podať dodatočné DP DPH.
Ako to urobíš - závisí aj od softvéru ktorý používaš.
0 0
Ala100 Ala100

Ala100 je offline (nepripojený) Ala100

cez vikend ma napadla este jedna moznost. keby som im to vyfakturovala presne na tu istu sumu naspat tej firme... a len zapoctom to vyrovnat, cez interne doklady. v podstate sa DPH vyrovna. pravdaze vydana faktura bude len pre nas.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Ala100
cez vikend ma napadla este jedna moznost. keby som im to vyfakturovala presne na tu istu sumu naspat tej firme... a len zapoctom to vyrovnat, cez interne doklady. v podstate sa DPH vyrovna. pravdaze vydana faktura bude len pre nas.
Toto ti neodporúčam.
0 0
sara-ke sara-ke

sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

Dobry vecer,
mam velmi surnu otazku, vlastne je ich hrozne vela no ani neviem odkial zacat tak: zacinam uctovat v s.r.o., sef mi priniesol blocky, FA a vsetko ostatne z celeho roka (od januara) je toho kopa a ja neviem odkial zacat, mam problem hlavne s vypismi z uctu-mozete mi prosim poradit ako to ma byt roztriedene a ulozene a ocislovane (nemam predstavu) a ako zdokladovane?!!! prosiim
a co vsetko vlastne musim mat? Niekde tu som citala, ze kazdy blocek musi mat vypisany VPD to fakt?? teraz mam kazdy blocek vypisat osobitne a mate na kazdy mesiac 1 zlozku, alebo to je jedno.... dufam, ze si nemyslite, ze som total mimo, ale mam v tom poriadny hokej.Budem vam velmi vdacna za radu a aj nejaky postup ako na to by mi hrozne pomohol este raz dakujem.
0 0
slimak slimak

slimak je offline (nepripojený) slimak

Ja by som doplnil, že neodporúčam to z hladiska DPH. Ja by som jednu faktúru stornoval a podal dodatočné daň. priznanie DPH.
0 0
sara-ke sara-ke

sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

prosim to mi naozaj nikto neporadi??? naozaj?
0 0
jaco jaco

jaco je offline (nepripojený) jaco

otazka znie ze ako to chces uctovat, mas program, nemas program... chces to robit nebodaj rucne?

najednoduchsie aspon na zaciatok kym si to vsetko NEPRETRIEDIS je podla mna obycajny excel. jeden list budes mat BANKOVY UCET, druhy list POKLADNA, treti list UCTOVNY DENNIK atd. mozes vpohode doplnovat za radom aj medzi riadkami (mozes si to aj po mesiacoch evidovat) a vedla toho si vzdy napis PREDKONTACIU, co nebudes vediet zauctovat nezauctujes, spytas sa.

cize zoberes si vsetky vypisy z BU a napises vsetko co tam mas do listu BANKOVY UCET, samozrejme aj vybery z BU a podobne veci. das si to na jednu kopu.

POKLADNA - vsetko podoplnas na vydaj/prijem musis mat VZDY doklad, ked nemas tak si to budes musiet dorobit... ked budes mat vsetky doklady pokope tak si ich ocislujes, urob to az nakonci ked to robis takto. ok?

UCTOVNY DENNIK - tu si napis uplne vsetko ako to islo od zaciatku do konca. faktury odberatelske aj dodavatelske si vytried, blocky ktore mozu casom vyblednut si rychlo odfot a pripni si to k tym originalnym. vsak si najdes vlastny sposob ako na to.

ked to budes vsetko mat zauctujes to naozaj bud do papierovych vykazov, alebo do svojho uctovneho programu. mozno to budes robit vsetko 2x ale aspon ziskas prehlad a naucis sa.

este k tvojej otazke. ze ci kazdy blocek musi mat VPD. tak si to teda zober polopatisticky. Ako by si ho potom dokazala zauctovat odkial by si na to akoze zobrala peniaze? ked mas blocek ze si nieco kupila v hotovosti tak si tie peniaze musela vybrat jedine z pokladne, ci nie? kto by ti ich akoze iny mal dat? no a z pokladne musis mat VPD, kapisto?

keby si si vybrala peniaze z BU tak ich musis zauctovat najprv ako DOTACIU DO POKLADNE a az nasledne ich zasa akoze vyberes a pouzijes napr. na nakup kancelarskeho materialu (nakupu v hotovosti), tolko uctovanie hotovosti...
Naposledy upravil jaco : 15.11.05 at 08:53
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Záleží naozaj či máš program, alebo všetko chceš robiť všetko ručne. Treba si zoradiť všetky doklady zvlášť, zvlášť pokladňu, bankové výpisy, faktúry, interné doklady.
0 0
sara-ke sara-ke

sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

Dakujem Vam naozaj za rady, pomohli ste mi. Mam program robim to v Omege. (no vlastne sa ucim..)
Este sa chcem opytat: zase na tie bankove vypisy sef mi povedal, ze nie vsetky polozky z vypisu isli do firmy(na podnikanie) takze nemam uctovat vsetky, iba tie ktore mi povie - je to mozne? moze sa to tak robit??????
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

sara-ke
Dakujem Vam naozaj za rady, pomohli ste mi. Mam program robim to v Omege. (no vlastne sa ucim..)
Este sa chcem opytat: zase na tie bankove vypisy sef mi povedal, ze nie vsetky polozky z vypisu isli do firmy(na podnikanie) takze nemam uctovat vsetky, iba tie ktore mi povie - je to mozne? moze sa to tak robit??????
Ak bankový výpis znie na firmu, čo predpokladám že áno, potom musíš zapísať každú položku. Tie výdavky, ktoré sa netýkajú firmy, zaúčtuješ ako daňovo neuznaný náklad. Zostatky bankových výpisov ti musia súhlasiť so zostatkom na SÚ 221 v účtovníctve.
Naposledy upravil liba2 : 17.11.05 at 05:22
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

liba2
Ak bankový výpis znie na firmu, čo predpokladám že áno, potom musíš zapísať každú položku. Tie výdavky, ktoré sa netýkajú firmy, zaúčtuješ ako daňovo neuznaný náklad. Zostatky bankových výpisov ti musia súhlasiť so zostatkom na SÚ 221 v účtovníctve.
No, ja by som tie položky, ktoré sa netýkajú firmy skôr zaúčtovala ako pohľadávku voči tomu, kto ich použil na iný účel a nech to vráti...
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Sany
No, ja by som tie položky, ktoré sa netýkajú firmy skôr zaúčtovala ako pohľadávku voči tomu, kto ich použil na iný účel a nech to vráti...
Keďže výbery nebudú náhodilá, jednorazová vec, treba si pripraviť svoj systém, ako sa budú tieto výbery "znášať zo sveta". Niekedy je riešením vytvoriť záväzok spoločnosti voči spoločníkovi a postupne ho "splácať". Hovorím - niekedy (sumy, iné okolnosti?). Zabijú sa tým dve muchy jednou ranou.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Riešením je aj dotácia pokladne do "príchodu nákladovej položky" výdaja z pokladne.
0 0
Karina Karina

Karina je offline (nepripojený) Karina

Sany
No, ja by som tie položky, ktoré sa netýkajú firmy skôr zaúčtovala ako pohľadávku voči tomu, kto ich použil na iný účel a nech to vráti...
Ak ide o konateľa alebo spoločníka, tak to ťažko vráti. Prikláňam sa k neďaňovým nákladom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať