Zavrieť

Porady

účtovanie v s.r.o.

môžete mi prosím poradiť?
čo všetko je potrebné urobiť - z hľadiska účtovníctva - hned po založení s.r.o.? Samozrejme otvoriť účtovné knihy, ale je to s.r.o. s minimálnymi obratom (aspon teraz na začiatku) takže nebude mať žiadnych zamestnancov iba konateľa - je potrebné ho ako zamestnanca nahlasovať sociálke a pod.? Je potrebné účtovať cez neaký účtovný program, alebo je možné tých pár operácií zvládnuť aj bez neho? a čo spoločníci - ak budú brať mesačne výplatu - sú to zároveň aj zamestnanci. Mám v tom riadny zmätok, prosím poraďte.
dakujem vám za pomoc a rady
Usporiadat
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Ak som to správne pochopila tak rozdiel 20 Sk k 31.12. 2005 je správny,pretože úhradu za 12/05 uskutočníte až v 01/2006. Pri inventarizácii účtu 342 len vykážete rozdiel na účte 20 Sk z dôvodu preplatku dane, ktorý sa Vám vysporiada až v roku 2006.
0 0
Martina123 Martina123

Martina123 je offline (nepripojený) Martina123

To je pravda, ye ay v roku 2006. Tomu rozumiem, len neviem ako yauctovat 20 SKK.
Este raz:
Predpis na november je?:
mzda 521/331 priklad 1000 SKK
dan 334/342 190

uhrada za novemebr v decembri
Mzda 331/221 778 SKK - podotykam, ze mzdu som uhradila tak ako bymala byt spravne uhradena, lebo sa to prepocitalo.
dan 342/221 190 SKK

Predpis december
mzda 521/331 priklad 1000 SKK
dan 334/342 182

uhrada
Mzda 331/221 778 SKK
dan 342/221 174 SKK

ale v predvahe uvidim na ucte -8 SKK

Ja som si akoze uhradila mzdy aby som videla, ci sa mi to potom vynuluje a svieti mi tam 8 SKK
0 0
dudko dudko

dudko je offline (nepripojený) dudko

Ahojte,

chcela by som sa spytat jednu vec zacala som robit PU pre sro., nema zamestnacov vsetci pracuju bud cez fakturu alebo su to dohodari. Problem je v tom( aspon pre mna), ze su to prekladatelia, fotografi atd, ktory na vykonanie prace cestuju, vydavky platí sro, kam to mam uctovat pri dohodaroch tak ako zamestnaci ale co tí ostatní. Ja si myslim, ze o sumu , ktorú minu pri cestovani by si mali zvysit fakturu, ale majitel s tym nesuhlasi , lebo ma obavu, ze by si potom fakturovali viac ako treba, Ako to teda mozem uctovat?
Dakujem velmi pekne
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

dudko
Ahojte,

chcela by som sa spytat jednu vec zacala som robit PU pre sro., nema zamestnacov vsetci pracuju bud cez fakturu alebo su to dohodari. Problem je v tom( aspon pre mna), ze su to prekladatelia, fotografi atd, ktory na vykonanie prace cestuju, vydavky platí sro, kam to mam uctovat pri dohodaroch tak ako zamestnaci ale co tí ostatní. Ja si myslim, ze o sumu , ktorú minu pri cestovani by si mali zvysit fakturu, ale majitel s tym nesuhlasi , lebo ma obavu, ze by si potom fakturovali viac ako treba, Ako to teda mozem uctovat?
Dakujem velmi pekne
Tvoj názor je správny. Dohodári by ešte mali mať v dohode uvedené, že sa im budú poskytovať cestovné náhrady.
Cestovné zaplatené za SZČO sú pre vašu firmu daňovo neuznané náklady. Sú to náklady SZČO. Majiteľ by sa mal s nimi dohodnuúť na nejakej paušálnej sume o ktorú si môžu zvýšiť sumu ceny za svoju službu. Alebo tiež môžu do faktúry uviesť skutočnú výšku cestovných výdavkov - potom táto suma bude pre vašu firmu daňovo uznaná.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Martina123
....ale v predvahe uvidim na ucte -8 SKK

Ja som si akoze uhradila mzdy aby som videla, ci sa mi to potom vynuluje a svieti mi tam 8 SKK
Samozrejme že máš rozdiel 8 Sk, keď z toho istého príjmu máš predpis dane nižší o 8 sk. Prečo? Skontroluj si správnosť predpisu dane. To že bola daň zaplatená o vyššiu sumu nemá nič spoločné s predpisom dane ktorú majú zaplatiť zamestnanci.

Bolo by dobré aby si svoj problém riešila len v jednej téme.
0 0
michelle michelle

michelle je offline (nepripojený) michelle

nadviažem na problém DUDKA:
v prípade SZCO sú do danovo neuznane výdavky. Takže najsprávnejšie by bolo dohodnúť sa na pevnej mesačnej cene, ktorú si budú faktúrovať + cestovné náhrady?
0 0
michelle michelle

michelle je offline (nepripojený) michelle

Mám takýto dotaz:
V spoločenskej zmluve sa uvádza, že vklady spoločníkov sa zložia do rúk správcu vkladu. Môže ním byť aj jeden zo spoločníkov? A ako sa fyzicky urobí? Spoločníci prinesú peniažky v hotovosti? A správca ich má, dokým fa nie je registrovaná a kým nie je vytvorený podnikový účet? Potom ich vloží na ten účet? Môže mi to niekto tak polopate vysvetliť, prosííím. A ako to bude vyzerať v účtovníctve? Ak bože, samé nejasnosti. V podstate viem ako to bude, ale neviem, ako to fyzicky zrealizovať krok po kroku.
Ďakujem vám za pomoc.
michelle
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

michelle
Mám takýto dotaz:
V spoločenskej zmluve sa uvádza, že vklady spoločníkov sa zložia do rúk správcu vkladu. Môže ním byť aj jeden zo spoločníkov? A ako sa fyzicky urobí? Spoločníci prinesú peniažky v hotovosti? A správca ich má, dokým fa nie je registrovaná a kým nie je vytvorený podnikový účet? Potom ich vloží na ten účet? Môže mi to niekto tak polopate vysvetliť, prosííím. A ako to bude vyzerať v účtovníctve? Ak bože, samé nejasnosti. V podstate viem ako to bude, ale neviem, ako to fyzicky zrealizovať krok po kroku.
Ďakujem vám za pomoc.
michelle
Tak ako to popisuješ bola realita. Účtovať novú sro začneš dňom vzniku (zápis do OR). Ako postupovať v účtovníctve tu je viac tém. Vybrala som ti dve. Prečítaj si a aplikuj na tvoju firmu.
http://www.porada.sk/t15646-p2-zacin...novej-sro.html

http://www.porada.sk/t5910-p-7-vznik-sro.html
0 0
michelle michelle

michelle je offline (nepripojený) michelle

Liba - dakujem, pozrela som, preštudovala, vlastne som si potvrdila, čo som vedela. A asi naozaj sa musím stretnúť s prípadmi konkrétne....
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
michelle
Mám takýto dotaz:
V spoločenskej zmluve sa uvádza, že vklady spoločníkov sa zložia do rúk správcu vkladu. Môže ním byť aj jeden zo spoločníkov? A ako sa fyzicky urobí? Spoločníci prinesú peniažky v hotovosti? A správca ich má, dokým fa nie je registrovaná a kým nie je vytvorený podnikový účet? Potom ich vloží na ten účet? Môže mi to niekto tak polopate vysvetliť, prosííím. A ako to bude vyzerať v účtovníctve? Ak bože, samé nejasnosti. V podstate viem ako to bude, ale neviem, ako to fyzicky zrealizovať krok po kroku.
Ďakujem vám za pomoc.
michelle
Správcom vkladu je v 99% prípadov 1 spoločník (spravidla ten, ktorý vkladá najvyšší vklad).
Fyzicky s vkladmi je to tak, ako sa spoločníci dohodnú-väčšinou ide o vloženie peňazí do pokladne spoločnosti po jej zaregistrovaní (nemusí byť na účet). Spravidla ihneď po zaregistrovaní s.r.o. sa začnú tieto peniaze míňať (teda investovať), čiže ony nezostanú staticky "kdesi ležať", takže už o pár dní budú tieto peniaze minuté.
0 0
michelle michelle

michelle je offline (nepripojený) michelle

ajobs
Správcom vkladu je v 99% prípadov 1 spoločník (spravidla ten, ktorý vkladá najvyšší vklad).
Fyzicky s vkladmi je to tak, ako sa spoločníci dohodnú-väčšinou ide o vloženie peňazí do pokladne spoločnosti po jej zaregistrovaní (nemusí byť na účet). Spravidla ihneď po zaregistrovaní s.r.o. sa začnú tieto peniaze míňať (teda investovať), čiže ony nezostanú staticky "kdesi ležať", takže už o pár dní budú tieto peniaze minuté.
jasné, vlastne v rámci majetku zmenia svoju podobu...:-)
spoločníci ďalej chcú do firmy vložiť cca 200 tis. prevádzkový kapitál, na ľahšie začiatky, ako to bude potom s účtovaním? Nebolo by jednoduchšie, keby o túto sumu navýšili ZI? teda nie 200 zo zákona, ale 400 ?.
0 0
michelle michelle

michelle je offline (nepripojený) michelle

môžu byť zriaďovacie náklady s.r.o. aj súkromnými výdavkami spoločníkov, alebo sa "musia" objaviť v účtovníctve s.r.o.?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
michelle
môžu byť zriaďovacie náklady s.r.o. aj súkromnými výdavkami spoločníkov, alebo sa "musia" objaviť v účtovníctve s.r.o.?
Musia sa objaviť v účtovníctve, aj keď boli vynaložené pred zaregistrovaním, ale po založení spoločnosti.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
michelle
jasné, vlastne v rámci majetku zmenia svoju podobu...:-)
spoločníci ďalej chcú do firmy vložiť cca 200 tis. prevádzkový kapitál, na ľahšie začiatky, ako to bude potom s účtovaním? Nebolo by jednoduchšie, keby o túto sumu navýšili ZI? teda nie 200 zo zákona, ale 400 ?.
Ak vložia do podnikania ďalšie peniaze, objaví sa to ako pôžička podnikateľa firme, a ak im pôjde dobre podnikanie, tieto peniaze si môžu vrátiť.
Ak by nimi zvýšili ZI, boli by vo firme viazané, a mohli by sa v zásade k nim dostať iba 2 spôsobmi:
1. odpredajom obchodného podielu (alebo predajom celej s.r.o.),
2. pri likvidácii firmy.
0 0
michelle michelle

michelle je offline (nepripojený) michelle

ale požička je na základe neakej zmluvy o pôžičke. A požičať by sa malo za podmienok veľmi podobných na trhu, čiže za nejaké %. Alebo v prípade majiteľa je to iné?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
michelle
ale požička je na základe neakej zmluvy o pôžičke. A požičať by sa malo za podmienok veľmi podobných na trhu, čiže za nejaké %. Alebo v prípade majiteľa je to iné?
Môže to byť aj s úrokom, ale nesmie byť v zjavnom nepomere k úrokom na trhu.
Ale v s.r.o. je normálne, že spoločníci požičajú firme aj bezúročne - úrok je len možnosť, nie povinnosť.
0 0
michelle michelle

michelle je offline (nepripojený) michelle

aha, no, lebo viem, že by sa nemalo požičiavať za podmienok nápadne výhodných, či nevýhodných .... atd...atd....
a ako by mala taká zmluva o pôžičke vyzerať? nemáš náhodou neakú pomôcku, či vzor? Ako má byť formulovaný čas vrátenia peňazí spoločníkom?
0 0
michelle michelle

michelle je offline (nepripojený) michelle

a ešte mi napadlo, ako je to s prenájmom priestorov, kde bude nová fa? Ak to bude na mojej trvalej adrese, tiež musím uzatvoriť s fou takúto zmluvu. A ako to bude s platením? Možem to urobiť bezplatne? Asi nie. Dnes musíš za všetko zaplatiť... hm... , prosím poraďte mi.
ďakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
michelle
aha, no, lebo viem, že by sa nemalo požičiavať za podmienok nápadne výhodných, či nevýhodných .... atd...atd....
a ako by mala taká zmluva o pôžičke vyzerať? nemáš náhodou neakú pomôcku, či vzor? Ako má byť formulovaný čas vrátenia peňazí spoločníkom?
Zmluvu momentálne nemám, ale na Porade, keď pohľadáš určite nejakú nájdeš-je to klasická zmluva o pôžičke. Tá zmluva nemusí byť v písomnej forme, stačí sa ústne dohodnúť medzi spoločníkmi (ak si ovšem dôverujú).
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
michelle
a ešte mi napadlo, ako je to s prenájmom priestorov, kde bude nová fa? Ak to bude na mojej trvalej adrese, tiež musím uzatvoriť s fou takúto zmluvu. A ako to bude s platením? Možem to urobiť bezplatne? Asi nie. Dnes musíš za všetko zaplatiť... hm... , prosím poraďte mi.
ďakujem
Ak máš sídlo firmy doma, nemusíš žiadnu zmluvu uzatvárať. Ovšem, ak si chceš uplatňovať časť priestorov ako náklad za nájom+energie, atď., mala by si to zaregistrovať na miestnom úrade a platiť vyššiu daň z nehnuteľností. Domnievam sa však, že málokto to takto robí - pozri túto samostatnú tému na Porade, tu je link http://www.porada.sk/t16717-da-z-neh...priestory.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať