Zavrieť

Porady

neopravnene cerpanie z fondu udrzby a oprav spravcom

zdravim

Mame spravcu bez spolocenstva vlastnikov. Pri kontrole cerpania z FUaO som zistil neopravnene cerpanie vo vyske niekolko desiatok tisic EUR. Faktury tykajuce sa tohto cerpania su podpisane zastupcom vlastnikov ale zastupca vlastnikov nema odsuhlasene disponovanie s peniazmi a uz vobec nie v tejto vyske. Cerpanie tychto prostriedkov taktiez nikdy nebolo prejednavane na schodzi. Spravca tvrdi ze z jeho strany je vsetko v poriadku, pretoze ma podpis zastupcu a tento vraj ma pravo rozhodnut o cerpani a je vecou zastupcu vlastnikov ci to prejedna na schodzi alebo nie. Zaroven spravca tvrdi, ze zastupca vlastnikov nema zodpovednost ale nie je schopny povedat kto je teda zodpovedny. Je mi jasne ze spravca konal protizakonne ale blafuje tak presvedcivo, ze by som rad poznal i nazor inych.

Vdaka
Usporiadat
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

shindy Pozri príspevok
zdravim

Spravca tvrdi ze z jeho strany je vsetko v poriadku, pretoze ma podpis zastupcu a tento vraj ma pravo rozhodnut o cerpani
Vdaka
Treba sa spýtať a vyžiadať si, na základe čoho má zástupca právo rozhodovať o čerpaní. Napr. uznesenie zo schôdzi alebo priamo v zmluve o správe a podobne.
Naposledy upravil Lotarka : 23.08.10 at 14:12
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
shindy shindy

shindy je offline (nepripojený) shindy

praveze nema nic odsuhlasene ani nebola schodza, podla spravcu mu toto vyplyva priamo zo zakona ale ja to v zakone nijak nemozem vycitat
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

No ja o tejto právomoci priamo zo zákona tiež neviem, a tiež som zástupkynou a cerpanie do určitej sumy sme si odsúhlasovali na schôdzi.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

shindy Pozri príspevok
zdravim

Mame spravcu bez spolocenstva vlastnikov. Pri kontrole cerpania z FUaO som zistil neopravnene cerpanie vo vyske niekolko desiatok tisic EUR. Faktury tykajuce sa tohto cerpania su podpisane zastupcom vlastnikov ale zastupca vlastnikov nema odsuhlasene disponovanie s peniazmi a uz vobec nie v tejto vyske. Cerpanie tychto prostriedkov taktiez nikdy nebolo prejednavane na schodzi. Spravca tvrdi ze z jeho strany je vsetko v poriadku, pretoze ma podpis zastupcu a tento vraj ma pravo rozhodnut o cerpani a je vecou zastupcu vlastnikov ci to prejedna na schodzi alebo nie. Zaroven spravca tvrdi, ze zastupca vlastnikov nema zodpovednost ale nie je schopny povedat kto je teda zodpovedny. Je mi jasne ze spravca konal protizakonne ale blafuje tak presvedcivo, ze by som rad poznal i nazor inych.

Vdaka
Správca

§ 8
, odsek 3

(3) Správca je povinný viesť samostatné analytické účty osobitne za každý dom, ktorý spravuje. Prostriedky získané z úhrad za plnenia od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv (ďalej len "majetok vlastníkov") musí správca viesť oddelene od účtov správcu v banke, a to osobitne pre každý spravovaný dom. Majetok vlastníkov nie je súčasťou majetku správcu. Majetok vlastníkov nesmie správca použiť na krytie alebo úhradu záväzkov, ktoré bezprostredne nesúvisia s činnosťou spojenou so správou domu. Správca nesmie využiť majetok vlastníkov vo vlastný prospech alebo v prospech tretích osôb.

§ 8a, odsek 1 a odsek 4

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schválená zmluva o výkone správy alebo jej zmena, alebo jej zánik je záväzný pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak je podpísaný nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcom. Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis.12e) Zmluva o výkone správy obsahuje najmä

a) vzájomné práva a povinnosti správcu a vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri zabezpečovaní prevádzky, údržby a opráv domu,
b) spôsob výkonu správy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku,
c) zásady hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv vrátane rozsahu oprávnenia disponovať s nimi,
d) zásady platenia úhrad za plnenia a hospodárenie s nimi,
e) zásady určenia výšky platieb za správu,
f) rozsah a obsah správy o činnosti správcu podľa odseku 2.

(4) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len schôdza vlastníkov ). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.

§ 10, odsek 1 a 3

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.


V § 10 ods. 1 posledná veta znie: „Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.“.

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

§ 14


(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

V § 14 ods. 2 sa slová „§ 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3“ nahrádzajú slovami „§ 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i)“.

Čo vyplýva zo zákona? Správca nemá hlasovacie právo, nemôže rozhodovať! Môže len vykonávať správu domu dohodnutú v súlade so zmluvou o výkone správy s ktorou musí súhlasiť, podpísať nadpolovičná väčšina vlastníkov. Stou zmluvou misia byť všetci oboznámení.

Teda prečítaj si riadne zmluvu o výkone správy, ak správca, zástupca konal bez rozhodnutia vlastníkov, konali v rozpore so zákonom.

Ale to tak v bytových domoch chodí. Keď sa nezaujímajú vlastníci, zaujíma sa správca! Ale ako a v prospech koho???
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

shindy Pozri príspevok
zdravim

Mame spravcu bez spolocenstva vlastnikov. Pri kontrole cerpania z FUaO som zistil neopravnene cerpanie vo vyske niekolko desiatok tisic EUR. Faktury tykajuce sa tohto cerpania su podpisane zastupcom vlastnikov ale zastupca vlastnikov nema odsuhlasene disponovanie s peniazmi a uz vobec nie v tejto vyske. Cerpanie tychto prostriedkov taktiez nikdy nebolo prejednavane na schodzi. Spravca tvrdi ze z jeho strany je vsetko v poriadku, pretoze ma podpis zastupcu a tento vraj ma pravo rozhodnut o cerpani a je vecou zastupcu vlastnikov ci to prejedna na schodzi alebo nie. Zaroven spravca tvrdi, ze zastupca vlastnikov nema zodpovednost ale nie je schopny povedat kto je teda zodpovedny. Je mi jasne ze spravca konal protizakonne ale blafuje tak presvedcivo, ze by som rad poznal i nazor inych.

Vdaka
nemôže sám s ním disponovať, ale ....môžeš ešte napísať na čo bolo to čerpanie?, poškodilo Vás to? a ako...? ďakujem...
0 0
shindy shindy

shindy je offline (nepripojený) shindy

slavica Pozri príspevok
nemôže sám s ním disponovať, ale ....môžeš ešte napísať na čo bolo to čerpanie?, poškodilo Vás to? a ako...? ďakujem...
jedna sa o viac faktur ktore sa tykali zateplovania, v mensej miere boli opravnene (notar, stavebny dozor) a z vascej casti neopravnene (fiktivne navysenie povodneho rozpoctu a prace navyse, ktore neboli v povodne schvalene), ja ale myslim ze podstatnou chybou je to, ze to bolo urobene bez suhlasu vlastnikov len s odobrenim zastupcu
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

shindy Pozri príspevok
jedna sa o viac faktur ktore sa tykali zateplovania, v mensej miere boli opravnene (notar, stavebny dozor) a z vascej casti neopravnene (fiktivne navysenie povodneho rozpoctu a prace navyse, ktore neboli v povodne schvalene), ja ale myslim ze podstatnou chybou je to, ze to bolo urobene bez suhlasu vlastnikov len s odobrenim zastupcu
A to vadí len tebe, alebo väčšine ľudí? Máš na to dôkazy, že to bolo neoprávnené a skutočne nebolo treba doriešiť niečo nad rámec ? Staral sa niekto iný okrem neho o to aby bolo všetko zabezpečené? Mal niekto z paneláku záujem isť sa opýtať k správcovi, čo sa deje na paneláku a koľko to stojí? Alebo až teraz, keď je všetko hotové a všetci sú múdrejší ako ten čo to zariaďoval treba začať "hon na líšku" ? Nehnevaj sa ale nikdy nesúdim, pokiaľ nepoznám názor druhej strany, aj keď podstata je jasná a nemalo to byť týmto spôsobom, ale prečo to tak nebolo, na to si môžu odpovedať len vlastníci v dome sami.
0 0
shindy shindy

shindy je offline (nepripojený) shindy

slavica Pozri príspevok
A to vadí len tebe, alebo väčšine ľudí? Máš na to dôkazy, že to bolo neoprávnené a skutočne nebolo treba doriešiť niečo nad rámec ? Staral sa niekto iný okrem neho o to aby bolo všetko zabezpečené? Mal niekto z paneláku záujem isť sa opýtať k správcovi, čo sa deje na paneláku a koľko to stojí? Alebo až teraz, keď je všetko hotové a všetci sú múdrejší ako ten čo to zariaďoval treba začať "hon na líšku" ? Nehnevaj sa ale nikdy nesúdim, pokiaľ nepoznám názor druhej strany, aj keď podstata je jasná a nemalo to byť týmto spôsobom, ale prečo to tak nebolo, na to si môžu odpovedať len vlastníci v dome sami.
prepac, nepochopil som s cim nesuhlasis ak je podstata jasna a nemalo by to tak byt ? vlastnici bytov nedostali sancu sa k veci vobec vyjadrit a cerpanie sa dalo zistit len z vyuctovania. Ak by aj niekto chodil pravidelne kontrolovat trebars kazdy tyzden hospodarenie k spravcovi, dozvie sa akurat, ze nejaka faktura bola preplatena bez sance ovplyvnit to dopredu. A vadi to samozrejme aspon 90% ľudom. Zaujem o spravu je u vlastnikov slusny.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

shindy Pozri príspevok
prepac, nepochopil som s cim nesuhlasis ak je podstata jasna a nemalo by to tak byt ? vlastnici bytov nedostali sancu sa k veci vobec vyjadrit a cerpanie sa dalo zistit len z vyuctovania. Ak by aj niekto chodil pravidelne kontrolovat trebars kazdy tyzden hospodarenie k spravcovi, dozvie sa akurat, ze nejaka faktura bola preplatena bez sance ovplyvnit to dopredu. A vadi to samozrejme aspon 90% ľudom. Zaujem o spravu je u vlastnikov slusny.

V tom prípade urobil chybu správca, ktorý porušil zásady hospodárenia s fondom. Treba aby Vám to zdôvodnil....ale aj tak nepoznám všetky okolnosti a verím, že nebolo všetko také jednoznačné ako si napísal. Takže jednať treba so správcom.
Naposledy upravil Halli : 24.08.10 at 10:34
0 0
shindy shindy

shindy je offline (nepripojený) shindy

slavica Pozri príspevok
V tom prípade urobil chybu správca, ktorý porušil zásady hospodárenia s fondom. Treba aby Vám to zdôvodnil....ale aj tak nepoznám všetky okolnosti a verím, že nebolo všetko také jednoznačné ako si napísal. Takže jednať treba so správcom.
Jednanie uz mame za sebou a v podstate cakame na pisomnu odpoved , ktora pravdepodobne len potvrdi to co sa prejednalo. Spravca (velky spravca s dlhorocnymi skusenostami) ma jediny argument na obranu a to ze mu staci len suhlas zastupcu aby disponoval s neobmedzenymi peniazmi a to je prave ta tragedia. A znova opakujem ze zastupca nijakym zvysenim delegovanim pravomoci nedisponoval. Pocas zateplovania zastupca a spravca branil nahliadnutiu do dokumentacie, kontrolne dni a kolaudacia boli tajne, nedalo sa nahliadnut do stavebneho dennika. Vsetko mame pisomne zdokumentovane.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

shindy Pozri príspevok
Jednanie uz mame za sebou a v podstate cakame na pisomnu odpoved , ktora pravdepodobne len potvrdi to co sa prejednalo. Spravca (velky spravca s dlhorocnymi skusenostami) ma jediny argument na obranu a to ze mu staci len suhlas zastupcu aby disponoval s neobmedzenymi peniazmi a to je prave ta tragedia. A znova opakujem ze zastupca nijakym zvysenim delegovanim pravomoci nedisponoval. Pocas zateplovania zastupca a spravca branil nahliadnutiu do dokumentacie, kontrolne dni a kolaudacia boli tajne, nedalo sa nahliadnut do stavebneho dennika. Vsetko mame pisomne zdokumentovane.

Zmeňte správcu aj zástupcu. Pre spôsobenú škodu sa môžte súdiť, ak ju viete dokázať...ale v našej republike je to hrach na stenu...
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

Mam otazku,

zajtra ideme (ja zastupca vlastnikov bytov) a suseda (zastupkyna nájomcov bytov) na UBD, kde som si dnes zavolal a nechal si pripraviť podklady čerpania z FOU od januára do augusta 2010. Ide o to, že sme schvalili výmenu vchodových brán (nakoľko sme šertlili celý minulý rok ... robili sa len bežné opravy), po odsúhlasení a schválení na schôdzy boli odovzdané na UBD cenové ponuky aj s vybratou firmou (z týchto ponúk). Následne nám však bolo oznámené, že nemáme na účte dostatok peňazí (naším krokom bolo zvýšenie fondu opráv ... ), aj napriek tomu nám stále tvrdili, že nemáme dosť prostriedkov ... toto ma už vytočilo, tak som si prerátal (základny výpočet), koľko by sme mali mať na fonde a zistil som, že nám tam chýba cca 38000 sk (dnes si to ešte prejdeme aj so susedou). Po telefonáte na UBD mi bolo oznámené, že tieto prostiredky boli stiahnuté z FOU na revízne poplatky .... (ževraj sa vykonávajú každý mesiac ... o čom však ani ja ani suseda nemáme žiadnu informáciu... revizáka som tu ani ja ani ona nevidela) .... tak sa pýtam ako je možné skontrolovať tieto platby a ich fakturáciu, keďže mi chodí iba ročný výpis k 31.03.? Ďakujem
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

U nás to funguje tak, že aj v priebehu roku si žiadam tvorbu a čerpanie fondu oprav. Napríklad dneska mi prišiel taký zoznam k 31.7.2010. Pracovníci správcu s tým nemajú zatial problém, no niekedy kým mi to pošlu,tak to trvá aj mesiac od požiadania. Plánujem dať návrh na schôdzi, aby mi to ako zástupkyni chodilo pravidelne kvartalne.

A čo sa týka revízii, tak sme si odsúhlasili na schôdzi, že nám musia takúto revíziu ohlásiť dopredu a aj dodávateľa mame vybrať mi. Len pozor na to- malo by to byť aj v zmluve o správe.
2 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

Lotarka Pozri príspevok
U nás to funguje tak, že aj v priebehu roku si žiadam tvorbu a čerpanie fondu oprav. Napríklad dneska mi prišiel taký zoznam k 31.7.2010. Pracovníci správcu s tým nemajú zatial problém, no niekedy kým mi to pošlu,tak to trvá aj mesiac od požiadania. Plánujem dať návrh na schôdzi, aby mi to ako zástupkyni chodilo pravidelne kvartalne.

A čo sa týka revízii, tak sme si odsúhlasili na schôdzi, že nám musia takúto revíziu ohlásiť dopredu a aj dodávateľa mame vybrať mi. Len pozor na to- malo by to byť aj v zmluve o správe.
Ďakujem za odpoveď len mi ako vlastnici sme v menšine a UBD je vlastne vačšinový vlastník, takže takéto presadzovania na schôdzi sú v podstate bezpredmetné na základe toho, že nás vždy prehlasujú ... jedine som bol na rokovaní s riaditeľom a dohodol to s ním (iba ústne) ... takže musím požiadať písomne asi
A čo sa týka výpisov sa UBD drží striktne zákonov (prečo asi ? ) takže ma preháňajú do kancelárie k nim .... že k nahliadnutiu ...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Matias.S Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď len mi ako vlastnici sme v menšine a UBD je vlastne vačšinový vlastník, takže takéto presadzovania na schôdzi sú v podstate bezpredmetné na základe toho, že nás vždy prehlasujú ... jedine som bol na rokovaní s riaditeľom a dohodol to s ním (iba ústne) ... takže musím požiadať písomne asi
A čo sa týka výpisov sa UBD drží striktne zákonov (prečo asi ? ) takže ma preháňajú do kancelárie k nim .... že k nahliadnutiu ...
Vieš, to k nahliadnutiu nie je preháňanie, ale vychádza z praktickej veci. Ty chceš vidieť výpisy. Čo má urobiť správca? Má ti ich priniesť domov? Dokumentácia je niekedy aj v niekoľkých zoraďovačoch, preto je praktickejšie, ak vlastník bytu príde k správcovi a tam si pozrie dokumenty. Keby ti aj požičal dokumenty, kde má správca záruku, že sa mu vrátia všetky späť (možno ty by si ich vrátil, ale keby ich každému zapožičali, tak sa určite niekto nájde, kto si niečo z dokumentácie "požičia" navždy.)

U nás to funguje tak, že 1x do roka pred vyúčtovaním idem k správcovi a tam si v kľude skontrolujem faktúry za predchádzajúci rok a niektoré porovnám s pohybmi na účte. Všetky obraty na účte sa nedajú skontrolovať, veď to je u nás tak cca 150-200 položiek mesačne.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Matias.S Pozri príspevok
Mam otazku,

zajtra ideme (ja zastupca vlastnikov bytov) a suseda (zastupkyna nájomcov bytov) na UBD, kde som si dnes zavolal a nechal si pripraviť podklady čerpania z FOU od januára do augusta 2010. Ide o to, že sme schvalili výmenu vchodových brán (nakoľko sme šertlili celý minulý rok ... robili sa len bežné opravy), po odsúhlasení a schválení na schôdzy boli odovzdané na UBD cenové ponuky aj s vybratou firmou (z týchto ponúk). Následne nám však bolo oznámené, že nemáme na účte dostatok peňazí (naším krokom bolo zvýšenie fondu opráv ... ), aj napriek tomu nám stále tvrdili, že nemáme dosť prostriedkov ... toto ma už vytočilo, tak som si prerátal (základny výpočet), koľko by sme mali mať na fonde a zistil som, že nám tam chýba cca 38000 sk (dnes si to ešte prejdeme aj so susedou). Po telefonáte na UBD mi bolo oznámené, že tieto prostiredky boli stiahnuté z FOU na revízne poplatky .... (ževraj sa vykonávajú každý mesiac ... o čom však ani ja ani suseda nemáme žiadnu informáciu... revizáka som tu ani ja ani ona nevidela)
No, tu sa musím opäť zastať správcu, lebo ty ani len netušíš, koľko rôznych revízií je povinných. Počnúc polročnou kontrolou výťahov, potom revízia elektrorozvodov, revízia plynu, požiarnici robia pravidelne revíziu has. prístrojov...

U nás navyše firma, čo spravuje výťahy (vybrali sme si ju my, vlastníci) robí pravidelne údržbu výťahov, za čo im platíme mesačný paušál - to je okrem pravidelných revízií.

Takže aj keď sa vám, ako vlastníkom a nájomníkom, zdá, že z FO sa nič nečerpá, zaplatíte toho mesačne hodne veľa. Dá sa to ale skontrolovať - veď správca by mal všetky tieto FA evidovať, takže ak si skontroluješ FA za I. - VIII., tak uvidíš, koľko ste zaplatili a či tvoríte dostatočne vysoký príspevok do FO.

Matias.S Pozri príspevok
.... tak sa pýtam ako je možné skontrolovať tieto platby a ich fakturáciu, keďže mi chodí iba ročný výpis k 31.03.? Ďakujem
Je možné, treba ale ísť k správcovi a osobne skontrolovať FA.
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

Chobot Pozri príspevok
No, tu sa musím opäť zastať správcu, lebo ty ani len netušíš, koľko rôznych revízií je povinných. Počnúc polročnou kontrolou výťahov, potom revízia elektrorozvodov, revízia plynu, požiarnici robia pravidelne revíziu has. prístrojov...

U nás navyše firma, čo spravuje výťahy (vybrali sme si ju my, vlastníci) robí pravidelne údržbu výťahov, za čo im platíme mesačný paušál - to je okrem pravidelných revízií.

Takže aj keď sa vám, ako vlastníkom a nájomníkom, zdá, že z FO sa nič nečerpá, zaplatíte toho mesačne hodne veľa. Dá sa to ale skontrolovať - veď správca by mal všetky tieto FA evidovať, takže ak si skontroluješ FA za I. - VIII., tak uvidíš, koľko ste zaplatili a či tvoríte dostatočne vysoký príspevok do FO.

Je možné, treba ale ísť k správcovi a osobne skontrolovať FA.
S tým s tebou súhlasím som si vedomí, že sú potrebné rôzne revízie (pracujem v sfére kde sa s tým stretávam často ) avšak mieril som tým niekde inde ! Išlo mi o to že revízie sa robia v určitých intervaloch alebo paušálne .... no mne bolo povedané, že čiastka na revízne opravy bola stiahnutá hneď v III. mesiaci za celý rok ... takže toto je mi dosť podozrivé, veď prečo by nemohli bežať úroky na našom účte ale na nejakom inom (napr. UBD ???) ... a popritom na revízie sme mali stále rezervu ... a šetrili sme na väčšie opravy ... a keď na nich dôjde zrazu nieto prostriedkov?


Apropo FA majú aj svoju splatnosť aj zálohové platby sa robia na základe niečoho nie ? .... takže toto bol hlavný dôvod ... a proti revíziam osobne nič nemám skôr ich preferujem .... (bezpečnosť na prvom mieste ) ... no keď mi niekto povie "ABSURDUM", že v prípade revízie, ktorá sa má vykonať o 3-4 mesiace si vezme platbu dopredu musí mať na to hádam nejaký podklad .... (pritom nás to ako platiteľov stavia do nevýhody pretože tie úroky môžu pribúdať nám a nie niekomu kto si len jednoducho prevedie peniaze niekde inde ... korunka ku korunke ...
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Všetko sa robí na základe niečoho. Sú na to zákony, zmluvy ... Pravidelné revízie sú zazmluvnené, nerobia sa jednotlivé objednávky. Keď nemáš prehľad, vyžiadajte si to od správcu. Tu ťa nebudú všetci učiť učtovíctvo, obchodný zákonník a iné zákony.
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

Mária27 Pozri príspevok
Všetko sa robí na základe niečoho. Sú na to zákony, zmluvy ... Pravidelné revízie sú zazmluvnené, nerobia sa jednotlivé objednávky. Keď nemáš prehľad, vyžiadajte si to od správcu. Tu ťa nebudú všetci učiť učtovíctvo, obchodný zákonník a iné zákony.
Presne tak ... veď o to mi práve ide, aby mi to všetko ukázali ... ak to bude sedieť nemám voči tomu nič ... (veď je to náš správca) ... avšak pokiaľ sa len odvolávajú na niečo nekonkrétne .... tak ako by ste sa k tomu staviali vy ? (učiť sa hádam musíme všetci nie? ) ... nevravím, že to neviem ... no zase niesom vševed ... (niekto hádam áno?) ... chcel by som takého vidieť
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Matias.S Pozri príspevok
Presne tak ... veď o to mi práve ide, aby mi to všetko ukázali ... ak to bude sedieť nemám voči tomu nič ... (veď je to náš správca) ... avšak pokiaľ sa len odvolávajú na niečo nekonkrétne .... tak ako by ste sa k tomu staviali vy ? (učiť sa hádam musíme všetci nie? ) ... nevravím, že to neviem ... no zase niesom vševed ... (niekto hádam áno?) ... chcel by som takého vidieť
Ja by som to riešila tak, že by som zašla za správcom a požiadala o nahliadnutie do dokladov a hlavne by som si skontrolovala výpisy z banky pre FO. V prípade, že by boli nejaké nezrovnalosti, ktoré by správca namal čím podložiť, iniciovala by som zvolanie zhromaždenia, na ktorom by bol správca prítomný a vlastníci bytov nech rozhodnú ako ďalej.
0 0
Načítať ďalšie