Zavrieť

Porady

neopravnene cerpanie z fondu udrzby a oprav spravcom

zdravim

Mame spravcu bez spolocenstva vlastnikov. Pri kontrole cerpania z FUaO som zistil neopravnene cerpanie vo vyske niekolko desiatok tisic EUR. Faktury tykajuce sa tohto cerpania su podpisane zastupcom vlastnikov ale zastupca vlastnikov nema odsuhlasene disponovanie s peniazmi a uz vobec nie v tejto vyske. Cerpanie tychto prostriedkov taktiez nikdy nebolo prejednavane na schodzi. Spravca tvrdi ze z jeho strany je vsetko v poriadku, pretoze ma podpis zastupcu a tento vraj ma pravo rozhodnut o cerpani a je vecou zastupcu vlastnikov ci to prejedna na schodzi alebo nie. Zaroven spravca tvrdi, ze zastupca vlastnikov nema zodpovednost ale nie je schopny povedat kto je teda zodpovedny. Je mi jasne ze spravca konal protizakonne ale blafuje tak presvedcivo, ze by som rad poznal i nazor inych.

Vdaka
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Keď správca zriadil domu osobitný účet v banke, previedol naň všetky zostatky, vytvoril v účtovníctve samostatné účty ...
Nie je pravda, že sa to deje len dva roky. V roku 2007 bola veľká zmena zákona, ale napr. § 8 ods. 3 už v roku 2006 znel:

(3) Správca je povinný viesť samostatné účtovníctvo osobitne za každý dom, ktorý spravuje. Prostriedky získané z úhrad za plnenia od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv (ďalej len "majetok vlastníkov") musí správca viesť oddelene od účtov správcu v banke, a to osobitne pre každý spravovaný dom. Majetok vlastníkov nie je súčasťou majetku správcu. Majetok vlastníkov nesmie správca použiť na krytie alebo úhradu záväzkov, ktoré bezprostredne nesúvisia s činnosťou spojenou so správou domu. Správca nesmie využiť majetok vlastníkov vo vlastný prospech alebo v prospech tretích osôb.
2 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

anonym222 Pozri príspevok
Matias, je to veľmi jednoduché. Opravy ktoré sa týkajú iba vášho vchodu, sú financované iba z vášho účtu. Oprava strechy sa rozpočíta na obidva vchody, teda bude rovnomerne čerpaná z obidvoch účtov. Aj preto sa účty analyticky vedú pre každý vchod, aj keď to je jeden spoločný dom. Ak si vymenite bránu vo vchode, nemôžeš predsa chcieť, aby ti ju financoval susedný vchod.
Samozrejme že nechceme, ide tu o strechu, ktorá bude o chvíľu potrebovať opravu ... ale vedľajší vchod zatiaľ nerobí pre opravu nič.... a nám bolo už naúčtované montáž ventilátorov (síce na našej strane) ale strecha je predsa spoločná ... a zatekaniu to nepomohlo ...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

anonym222 Pozri príspevok
Možno si si nevšimol, ale ja nemám žiadny problém. Ja som sa iba vyjadril k príspevku Marias.S, že správca vedie dva fondy oprav, čo tu však bolo viackrát napadnuté, resp. spochybnené.

Teda keďže správca je aj vlastník, vykonáva teda správu domu samostatne aj za seba a na svoj účet. U nás to teda funguje presne v súlade s tým čo si tu napísal. Neviem teda prečo by to nemohlo takto fungovať?
Nie! Ak je v dome 42 bytov, ani jeden nie je prevedený, družstvo je zatiaľ jediný vlastník, peniaze vedie na jednom účte, môže byt aj družstva, ktorého je vlastníkom len družstvo. Ale musí mať účtovnú evidenciu domu, Plnenia zvlášť, opravy zvlášť. To platilo a robilo sa aj pred Zákonom 182/1993.

Ak sa prevedie čo len jeden byt, už sú dvaja vlastníci, ten čo má štyridsaťjeden bytov si je rovný s tým čo je sám, čo sa týka informovanosti. Čo s týka hlasovanie, tam nie! A už musí mať dom samostatný účet, ktorý spravuje družstvo. A to nie je účet družstva. Nesmie byť!!!
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Matias.S Pozri príspevok
Sito máš pravdu a súhlasím s tebou, no ako sa máme správať v prípade, keď družstvo je aj väčšinový vlastník a zvolať schôdzu vlastníkov keď nebudeme mať väčšinu ? ... Veď družstvo sa v našom prípade správa ako väčšinový vlastník ... a je vôbec povinné svojim nájomcom predkladať stav na účte ?
Ak nie je štvrtina bytov v osobnom vlastníctve, tak nikdy. Až po jej dosiahnutí. Ale to je zbytočné, ak návrh nepodporí, nezahlasuje, nadpolovičná väčšina, prípadne dve tretiny.

Družstvo ma tiež svoju organizačnú štruktúru. Bytové domy majú samosprávy. A družstvo má povinnosť zo stanov informovať svojich členov o stave samosprávy. Je to niečo podobné ako pri správe, len to nie je správa.

Inak od 31.3.2011 neprichádzajú do úvahy na dome viaceré fondy oprav. Ak sa len jeden vlastník obráti na súd, že má byť len jeden, spor vyhrá.

Ale všetko je v prístupe ľudí, členov družstva.
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

sito Pozri príspevok
Ak nie je štvrtina bytov v osobnom vlastníctve, tak nikdy. Až po jej dosiahnutí. Ale to je zbytočné, ak návrh nepodporí, nezahlasuje, nadpolovičná väčšina, prípadne dve tretiny.

Družstvo ma tiež svoju organizačnú štruktúru. Bytové domy majú samosprávy. A družstvo má povinnosť zo stanov informovať svojich členov o stave samosprávy. Je to niečo podobné ako pri správe, len to nie je správa.

Inak od 31.3.2011 neprichádzajú do úvahy na dome viaceré fondy oprav. Ak sa len jeden vlastník obráti na súd, že má byť len jeden, spor vyhrá.

Ale všetko je v prístupe ľudí, členov družstva.
A v prípade, že nie sú členovia družstva ? vlastník - nečlen, nájomca - nečlen ? Schôdze sú potom zvolávané družstvom ... alebo môžeme aj mi ako vlastníci ?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Je jasné v zákone napísané, JEDNA ŠTVRTINA VLASTNÍKOV!!!

Aj členovia samosprávy, družstva, ak je to v stanovách družstva, môžu požiadať predstavenstvo, prípadne aj kontrolnú komisiu o zvolanie schôdze.
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

sito Pozri príspevok
Je jasné v zákone napísané, JEDNA ŠTVRTINA VLASTNÍKOV!!!

Aj členovia samosprávy, družstva, ak je to v stanovách družstva, môžu požiadať predstavenstvo, prípadne aj kontrolnú komisiu o zvolanie schôdze.
V našom prípade to je potom nepostačujúce (5 vlastníkov z 32) ... a schôdza sa musí zvolávať pre celý bytový dom (2 vchody) ? ... ak však máme zástupcu vlastníkov a aj dôverníka (pre každý vchod samostane) ako máme postupovať ?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

JEDNOTNE!!! V JEDNOTE JE SILA!!!!!!
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

sito Pozri príspevok
JEDNOTNE!!! V JEDNOTE JE SILA!!!!!!
Plne súhlasím ... ešteže sme len 2 vchody, že si viem pozisťovať aká je situácia a hlavne "dezinformácia" panuje medzi správcom a nami
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ak si vlastním, máš rovnaké právo ako družstvo vidieť všetky doklady týkajúce sa domu. Je treba sa zaujímať o ten dom spoločné, vlastníci individuálni na základe Zákona 182/1993 a členovia družstva ( nájomníci ) na základe členských práv a povinností člena družstva.

Aj keď ešte nie sú vlastníci, môžu byť. Ale všetko v dome zaplatili a splácajú už len anuitu. Ak ju splatia byt, dom by mal byť ich, ale musia o to požiadať. Inak je stále majetkom družstva.
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

sito Pozri príspevok
Ak si vlastním, máš rovnaké právo ako družstvo vidieť všetky doklady týkajúce sa domu. Je treba sa zaujímať o ten dom spoločné, vlastníci individuálni na základe Zákona 182/1993 a členovia družstva ( nájomníci ) na základe členských práv a povinností člena družstva.

Aj keď ešte nie sú vlastníci, môžu byť. Ale všetko v dome zaplatili a splácajú už len anuitu. Ak ju splatia byt, dom by mal byť ich, ale musia o to požiadať. Inak je stále majetkom družstva.
Tak ja sa snažím vyvíjať iniciatívu, aby si ľudia začali uvedomovať potrebu starostlivosti o dom, v ktorom bývajú a nie len zabuchnúť dvere a prispievať na FOU a nič viac .... ... myslím, že sa mi podarilo to začalo dariť (aspoň v našom vchode), takže musím ešte naočkovať aj vedľajší vchod ... (tam to síce bude zložitejšie) ...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Aby sa mohol človek postaviť, musí pred tým ležať.

Sú dve možnosti: Ešte všetci u vás neležia. Alebo im tá poloha vyhovuje. Isto vyhovuje aj tým, ktorí nad vami stoja.
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

sito Pozri príspevok
Aby sa mohol človek postaviť, musí pred tým ležať.

Sú dve možnosti: Ešte všetci u vás neležia. Alebo im tá poloha vyhovuje. Isto vyhovuje aj tým, ktorí nad vami stoja.
Áno to máš pravdu, veď tí čo sú nad nami by boli blbí, keby sami núkali odpredaj ... a obyvatelia ?! čo ti mám povedať, keď sme mali upratovaciu službu a tá ani nechodila ... bolo im jedno že chodia vo vychodenom chodníku v 5 cm špine ... ja som to naštastie už nezažil .... tak asi si vieš predstaviť prístup obyvateľov ... ale ako vravím už sa to pomaly zlepšuje aspoň v našom vchode
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Mária27 Pozri príspevok
Keby ste mali osobitný účet v banke, môžete dostávať kópie výpisov z neho.
O tých účtoch domu sa veľa diskutovalo: či majú byť oddelené od správcu (správca s nimi disponuje), či má byť jeden pre dom, alebo dva (na fond a na úhrady - vlastníci zasielajú jednu sumu).
Správcovia teraz najčastejšie vedú pre každý dom jeden účet v banke (úspora) a analyticky rozúčtovávajú fond a plnenia.
Pýtal si sa na toto?V zákone to fakt nie je úplne jasne, ale myslím, že sa to dá pochopiť.
Myslím, že s tebou súhlasím. Okolo vedenia tých účtov je ešte dosť nejasností a myslím, že v zákone to nie je jednoznačne definované. Asi budem musieť v tejto veci kontaktovať správcu. Ak si uvedomím, že náš správca spravuje cca 150 bytových domov, mal by v banke viesť fyzicky minimálne 300 účtov pre vlastníkov (FO+samostatne za plnenia). Nie som si istý či to takto funguje, ale preverím to.

Mária27 Pozri príspevok
§ 8
(3) Správca je povinný viesť samostatné analytické účty osobitne za každý dom, ktorý spravuje. Prostriedky získané z úhrad za plnenia od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv (ďalej len "majetok vlastníkov") musí správca viesť oddelene od účtov správcu v banke, a to osobitne pre každý spravovaný dom. Majiteľom účtu domu zriadeného správcom v banke sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome; správca je príslušný disponovať s finančnými prostriedkami na účte domu a vykonávať k tomuto účtu práva a povinnosti vkladateľa podľa osobitného zákona o ochrane vkladov12aaa).
Takéto analytické účty náš správca samozrejme vedie pre každý dom. Dokonca aj prostriedky za plnenia sa vedú osobitne. Súhlasím aj s tým, že majiteľom účtu FO sú vlastníci a správca ho iba spravuje, toto je upravené v zákone. Ale správca je tiež vlastníkom bytov, takže je v podstate tiež majiteľom účtu, nie? Nie je potom vhodné, že pomernú časť FO za svoje byty vedie na svojom účte a za byty vo vlastníctve individuálnych vlastníkov vedie na našom účte.

Mária27 Pozri príspevok
§ 10
(4) Spoločenstvo a správca vedie prostriedky vo fonde prevádzky, údržby a opráv oddelene od prostriedkov zhromaždených od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na úhrady za plnenia, pričom sa musí zachovať účel použitia týchto prostriedkov.
Toto je samozrejme, a takto to u nás funguje. Akurát sil správca dal do zmluvy o výkone správy jednu klauzulu, že dočasne môže použiť fin. prostriedky z FO vlastníkov na úhradu za plnenia. To mu však zákon umožňuje.[/QUOTE]
Mária27 Pozri príspevok
Ak spoločenstvo tvorí viac domov, zriaďuje sa fond prevádzky, údržby a opráv osobitne pre každý dom.
Možno by bolo potrebné rozlišovať pojmy "Fond" a "účet". Fondov môže byť aj 300 a teoreticky môžu byť všetky vedené na jednom účte, nie?
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Matias.S Pozri príspevok
Sito máš pravdu a súhlasím s tebou, no ako sa máme správať v prípade, keď družstvo je aj väčšinový vlastník a zvolať schôdzu vlastníkov keď nebudeme mať väčšinu ? ... Veď družstvo sa v našom prípade správa ako väčšinový vlastník ... a je vôbec povinné svojim nájomcom predkladať stav na účte ?
Družstvo predkladá raz ročne všetkým svojím vlastníkom správu o stave a čerpaní fondu opráv. Vlastníci sú teda informovaní.
Čo sa týka nájomcov, členov družstva, tí sú informovaní iba prostredníctvom predsedu svojej samosprávy. Ten dostáva taktiež raz ročne výpis o stave a čerpaní z FO a mal by na členskej schôdzi o tom informovať ostatných členov.
Čo sa týka schôdzi vlastníkov u vás, tú môže zvolať správca ako väčšinový vlastník. Mal by ju však zvolať minimálne raz ročne. Ak sa tak nedeje, opýtajte sa správcu prečo? Na tejto schôdzi však môžu byť iba vlastníci a správca ako väčšinový vlastník, samozrejme je to schôdza za celý dom, teda 2 vchody. Nakoľko dobre poznám nášho správcu, schôdza bude formálna a správca si presadí iba to čo je pre neho výhodne.
Vo Vašom dome, kde je ešte veľmi málo vlastníkov by mali byť záujmy väčšiny presadzované prostredníctvom čl. samosprávy družstva na členskej schôdzi.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Matias.S Pozri príspevok
Avšak toto sa začalo robiť iba pred 2 rokmi ... a stav predtým alebo prostriedky boli ponechané po prevode družstevného bytu kde ? ... ostali v prospech družstva ?
Toto vôbec nie je pravda. Asi si tu ešte veľmi krátko a nevieš ako to tu funguje. Prostriedky z prevedených družstevných bytov nikde neostali, ale boli prevedené na FO vlastníkov a účtovne je všetko v poriadku. Aspoň u mňa to sedí do haliera.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Matias.S Pozri príspevok
Samozrejme že nechceme, ide tu o strechu, ktorá bude o chvíľu potrebovať opravu ... ale vedľajší vchod zatiaľ nerobí pre opravu nič.... a nám bolo už naúčtované montáž ventilátorov (síce na našej strane) ale strecha je predsa spoločná ... a zatekaniu to nepomohlo ...
Jednoducho treba komunikovať s predsedom samosprávy susedného vchodu a vysvetliť nutnosť opravy. Ak sa u nich oprava odhlasuje na schôdzi čl. samosprávy, správca ju bude realizovať. Ak nebude s nimi reč, musíte si dať opraviť iba svoju časť strechy.Aj tak še dá.
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

anonym222 Pozri príspevok
Družstvo predkladá raz ročne všetkým svojím vlastníkom správu o stave a čerpaní fondu opráv. Vlastníci sú teda informovaní.
Čo sa týka nájomcov, členov družstva, tí sú informovaní iba prostredníctvom predsedu svojej samosprávy. Ten dostáva taktiež raz ročne výpis o stave a čerpaní z FO a mal by na členskej schôdzi o tom informovať ostatných členov.
Čo sa týka schôdzi vlastníkov u vás, tú môže zvolať správca ako väčšinový vlastník. Mal by ju však zvolať minimálne raz ročne. Ak sa tak nedeje, opýtajte sa správcu prečo? Na tejto schôdzi však môžu byť iba vlastníci a správca ako väčšinový vlastník, samozrejme je to schôdza za celý dom, teda 2 vchody. Nakoľko dobre poznám nášho správcu, schôdza bude formálna a správca si presadí iba to čo je pre neho výhodne.
Vo Vašom dome, kde je ešte veľmi málo vlastníkov by mali byť záujmy väčšiny presadzované prostredníctvom čl. samosprávy družstva na členskej schôdzi.
No ako vravím, družstvo ma odsúhlasilo za zástupcu spolu s vlastníkmi ... takže zvolávať schôdzu môžem aj ja ? ... ale musím to dať vedieť družstvu ... alebo schôdzu môže zvolať aj zvolený zástupca z nájomníkov? ... ako vravíš presadzovanie je dosť obtiažne nakoľko vlastníci sme v menšine a družstvo si presadzuje svoje záujmy ...

Doteraz si nie som vedomí toho, žeby bola schôdza zvolaná pre dva vchody .... a dokonca viem, že ochota moc nieje ... (žeby priestor na dezinformovanie ?!) ... toto je iba môj názor ...
Naposledy upravil Matias.S : 15.09.10 at 21:38
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

anonym222 Pozri príspevok
Toto vôbec nie je pravda. Asi si tu ešte veľmi krátko a nevieš ako to tu funguje. Prostriedky z prevedených družstevných bytov nikde neostali, ale boli prevedené na FO vlastníkov a účtovne je všetko v poriadku. Aspoň u mňa to sedí do haliera.
Tak neviem ako to je u Vás ... pokiaľ sa to týka nás, tak sme boli stále na nule.... až keď bol za nájomcov zvolený zástupca náš sused, ktorý sa začal zaujímať o výdaje kde idú ... ten však začiatkom roku odstúpil, nakoľko sa už nemienil hádať s družstvom ... ... a teraz to kontrolujeme viac ... takže účtovne je to teraz v poriadku ... no kontroly im nie sú veľmi po chuti ... aj keď netvrdím, že ich neakceptujú.
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

anonym222 Pozri príspevok
Jednoducho treba komunikovať s predsedom samosprávy susedného vchodu a vysvetliť nutnosť opravy. Ak sa u nich oprava odhlasuje na schôdzi čl. samosprávy, správca ju bude realizovať. Ak nebude s nimi reč, musíte si dať opraviť iba svoju časť strechy.Aj tak še dá.
Ako vravíš kontakt som si vyžiadal a aj som sa stretol no zatiaľ iba raz ... musím s ním viac komunikovať ... avšak podľa toho čo mi povedal je to u nich ako krčmová hádka a nie schôdza. Takže musím prísť na ich schôdzu a uvidíme.... Čo sa týka strechy, tak sme už robili určité opravy a moc to nepomohlo, takže by sa mala opravovať komplexne a nie len z našej strany ... a to musia hradiť aj oni ...
0 0
Načítať ďalšie