Zavrieť

Porady

Stravné SZČO - nárok na odpočet DPH

Ak si SZČO platiteľ DPH kúpi stravné lístky zo stravovacieho zariadenia, ktoré je platiteľom DPH, bude režim DPH taký istý ako v prípade strl. lístkov zamestnancov? Má nárok na odpočet DPH a zároveň bude na výstupe zdaňovať DPH časť ceny,ktorú hradí SZČO -45% ceny SL?
Usporiadat
Denisa Denisa

Denisa je offline (nepripojený) Denisa

optimista
Myslím, že ano. Na školení bolo povedané, že SZČO má nárok ako zamestnanec. Ale vychádzam iba z logiky, takže budem rada ak to ešte niekto potvrdí...
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Denisa
Myslím, že ano. Na školení bolo povedané, že SZČO má nárok ako zamestnanec. Ale vychádzam iba z logiky, takže budem rada ak to ešte niekto potvrdí...
Podľa mňa nie, lebo ich nevyužíva na účely svojho podnikania ale na osobnú spotrebu aby sa najedol. On nič nedodáva.
V prípade zamestnávateľa ide o dodanie služby zamestnancom (napr. refakturáciu listkov), preto sa ovvádza daň na výstupe a uplatňuje daň na vstupe
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

ALBO
Podľa mňa nie, lebo ich nevyužíva na účely svojho podnikania ale na osobnú spotrebu aby sa najedol. On nič nedodáva.
V prípade zamestnávateľa ide o dodanie služby zamestnancom (napr. refakturáciu listkov), preto sa ovvádza daň na výstupe a uplatňuje daň na vstupe
V prípade, že by nemal nárok na odpočet ani neodvádzal DPH na výstupe, mal by potom nárok na 55% z ceny SL vrátane DPH. To je len konštatovanie.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no je to zaujimave...preto je lepsie kupovat stravenky bez dph hehe...ale inak nevidim v tom problem pretoze aj zamestnavatel si uplatnuje z 55 percent dph a tiez jedenie zamestnancov nevyuziva aby dosiahol....takze myslim si ze ano
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Vladimír Ozimý
no je to zaujimave...preto je lepsie kupovat stravenky bez dph hehe...ale inak nevidim v tom problem pretoze aj zamestnavatel si uplatnuje z 55 percent dph a tiez jedenie zamestnancov nevyuziva aby dosiahol....takze myslim si ze ano
zamestnávateľ kupuje tie lístky pre zamestnancov vo svojom mene a na ich účet a pretože robí túto službu ovádza DPH na výstupe.Preto má aj nárok na daň na vstupe. SZČO nikomu nepredáva lístky.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ALBO
zamestnávateľ kupuje tie lístky pre zamestnancov vo svojom mene a na ich účet a pretože robí túto službu ovádza DPH na výstupe.Preto má aj nárok na daň na vstupe. SZČO nikomu nepredáva lístky.
Ak má zamestnancov, tak predáva im a kedže si uplatnil daň na vstupe, tak musí odviesť daň z predaja týchto straveniek.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Tweety
Ak má zamestnancov, tak predáva im a kedže si uplatnil daň na vstupe, tak musí odviesť daň z predaja týchto straveniek.
otázka znela ak si SZČO kúpi stravenky a nie kupi stravenky zamestnancom
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

No môj názor je takýto. Ak je SZČO platcom DPH a kúpi si stravenky, uplatní si DPH zo sumy služby ( provízie ), ktorú mu stravovacia spoločnosť vyfakturuje k stravným lístkom. Daň na výstupe nie je žiadna. Ak kúpi stravné lístky pre zamestnancov platí to rovnako. DPH na výstupe sa odvádza len v tom prípade ak zamestnancom zabezpečí stravovanie v reštauračnom zariadení, ktoré je platcom DPH. Uplatní si DPH na vstupe z faktúry, ktorú mu vystavia a samozrejme odváza DPH z príjmu,( 45% ), ktorý refakturuje zamestnancom. Neviem či som to napísala zrozumiteľne. Opravte ma ak sa mýlim.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Simonab
No môj názor je takýto. Ak je SZČO platcom DPH a kúpi si stravenky, uplatní si DPH zo sumy služby ( provízie ), ktorú mu stravovacia spoločnosť vyfakturuje k stravným lístkom. Daň na výstupe nie je žiadna. Ak kúpi stravné lístky pre zamestnancov platí to rovnako. DPH na výstupe sa odvádza len v tom prípade ak zamestnancom zabezpečí stravovanie v reštauračnom zariadení, ktoré je platcom DPH. Uplatní si DPH na vstupe z faktúry, ktorú mu vystavia a samozrejme odváza DPH z príjmu,( 45% ), ktorý refakturuje zamestnancom. Neviem či som to napísala zrozumiteľne. Opravte ma ak sa mýlim.
No ale otazka znela, či ma SZČO uplatniť a odviesť DPH ak si kupi stravné listky v stravovacom zariadeni. Podľa mňa to nie su Tickety, pri ktorych sa fakturuje aj provízia s DPH. To môže byť napr. nejaká jedaleň alebo rešt.,ktorá nefakturuje proviziu, ale len cenu listka s DPH.V tejto cene je obsianutá celá jej služba.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no ja som myslel takisto na stravu v zariadeniach nie tickety tie su oslobodene...myslim ze hovorime o tom istom len kazdy po svojom hehe
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Podľa mńa,keby si SZČO nemohla uplatniť odpočet DPH,zase by to nebolo fér zase by boli horšie na tom ako napr.konatelia a pod.Však SZČO,keď to porovnáme tiež je svojím spôsobom zamestnanec,konateľ a pod v jednej osobe.Však sa to už raz musí vyrovnať,vyzeralo to ako keby SŽČO nepotrebovali jesť.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Pardon, neprečítala som poriadne otázku. No myslím, že aj SZČO si to bude môcť tak uplatňovať. Alebo jednoducho uplatní si 55% do nákladov z toho si uplatní aj alikvótnu časť DPH. No a tých 45% jednoducho ako neodčítateľný náklad.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Ide o nákup stravných lístkov s DPH - nie od spoločností Vaša strav. a podobne. reštaurácia predáva vlastné lístky, robia to tak napr. aj školské jedálne.
Cena bez DPH je 75,6 DPH 14,40, cena spolu 90,-. Podľa mňa by mohol mať nárok na odpočet, veď to nakupuje za účelom dosiahnutia príjmov zo svojho podnikania a tieto príjmy zdaňuje na výstupe DPH. Keby mal tento SZČO koeficient, krátil by sa nárok na odpočet.
A keďže tu nejde o následný predaj (ako u zamestnancov), DPH sa neodvádza.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Aj keď sa kupujú stravné lístky od napr. Vašej stravovacej, z provízie je na vstupe DPH. Odpočítate ju alebo nie?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mirkaska
Aj keď sa kupujú stravné lístky od napr. Vašej stravovacej, z provízie je na vstupe DPH. Odpočítate ju alebo nie?
Ak si platcom DPH,uplatníš si jej odpočet.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Mirkaska
Aj keď sa kupujú stravné lístky od napr. Vašej stravovacej, z provízie je na vstupe DPH. Odpočítate ju alebo nie?
Pýtala som sa preto, lebo sme v predchádzajúcich príspevkoch nevyriešili (alebo som to len nezbadala?! ) otázku odpočtu DPH z lístkov s DPH kupovaných od reštaurácie pre SZČO. Viď vyššie príspevky.
0 0
Duša Duša

Duša je offline (nepripojený) Duša

mama štyroch detí
Kedže sa to v tejto porade nevyriešilo a mňa by riešenie zaujímalo, chcem sa opýtať, ako to vidíte po čase. Alebo sa to vyriešilo v inej porade? Napíšte link, prosím.
0 0
Fidlo Fidlo

Fidlo je offline (nepripojený) Fidlo

Alebo jednoducho uplatní si 55% do nákladov z toho si uplatní aj alikvótnu časť DPH. No a tých 45% jednoducho ako neodčítateľný náklad.[/quote]

Ja to robím jednoducho presne tak.
0 0
Duša Duša

Duša je offline (nepripojený) Duša

mama štyroch detí
Milý Fidlo, a účtuješ tak len stravné lístky alebo aj bloky z reštaurácie? Manžel totiž keď "pracuje" doma, tak používa stravné lístky v jednom stravovacom zariadení a keď chodí na zakázky mimo, tak má bloky z reštaurácie.
0 0
Fidlo Fidlo

Fidlo je offline (nepripojený) Fidlo

Duša
Milý Fidlo, a účtuješ tak len stravné lístky alebo aj bloky z reštaurácie? Manžel totiž keď "pracuje" doma, tak používa stravné lístky v jednom stravovacom zariadení a keď chodí na zakázky mimo, tak má bloky z reštaurácie.
To je úplne jedno, ja síce neúčtujem bloky z reštaurácie /kupujem stravné kupóny/, ale nevidím dôvod, prečo by si nemohla rovnako účtovať aj bloky z reštaurácie.
0 0
Načítať ďalšie