Zavrieť

Porady

Stravné SZČO - nárok na odpočet DPH

Ak si SZČO platiteľ DPH kúpi stravné lístky zo stravovacieho zariadenia, ktoré je platiteľom DPH, bude režim DPH taký istý ako v prípade strl. lístkov zamestnancov? Má nárok na odpočet DPH a zároveň bude na výstupe zdaňovať DPH časť ceny,ktorú hradí SZČO -45% ceny SL?
Usporiadat
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Monikov Pozri príspevok
Podnikateľ – FO objednáva stravovacie poukážky od stravovacej spoločnosti pre seba na osobnú spotrebu aj pre svojich zamestnancov. DPH si vôbec nemôže uplatniť, pretože podľa zákona o DPH je uvedené: náležitosťou faktúry okrem iných je aj základ dane, daň a DPH spolu. Nejaký prepočet podľa množstva by daňovo uznateľný asi nebol. Takže stravné lístky objedná zvlášť pre podnikateľa,(čím neušetrí na poplatkoch) alebo si neuplatní DPH zo spoločnej faktúry. Uvažujem správne?
Ak máš faktúru, ktorá obsahuje všetky náležitosti uvedené v § 71 Zákona o DPH, vzniklo Ti právo na odpočítanie dane.

No usmernenie DR Ti neumožňuje odpočítať DPH, ktoré je vyčíslené pri nákupe poukážok pre SZČO.
Podľa mňa urobím prepočet a uplatním DPH viažucu sa len k poukážkam pre zamestnancov. /Faktúru máš no neuplatnila si si celé DPH./

Hoci je pravda, že tých prár korún radšej neupltňujem pri nákupe poukážok.
Pri nákupe stravy od platiteľa prepočítavam.
0 0
Monikov Monikov

Monikov je offline (nepripojený) Monikov

SZČO účtovník
Práve to by ma zaujímalo, či je uznateľné z hľadiska DPH , keď si vypočítam ja sama nejakú sumu DPH a tú si uplatním. (To viem, že pri nákupe SL pre podnikat. nemám nárok na odpočet z provízie ). Napr. na doklade bude provízia 100 + 19 = 119 (toto by som si mohla uplatniť, keby som kupovala SL len pre zamestnacov). Podľa pomeru SL prepočítam, že provízia k SL zamestnancom je 90 + 17,10. Na faktúre mám ale 100 + 19, v zákone o DPH je povedané že náležitosťou faktúry je základ dane, daň a suma celkom. Keďže na doklade je 100 + 19, podľa mňa si nemôžem uplatniť 90 + 17,10, pretože túto sumu nemám uvedenú na doklade. Môže sa to stať napr. aj keď kupujem autoalarm a poťahy na sedadlo MV. Jedno je príslušenstvo z ktorého nemôžem uplatniť DPH, z druhého mám nárok na odpočet.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Monikov Pozri príspevok
Práve to by ma zaujímalo, či je uznateľné z hľadiska DPH , keď si vypočítam ja sama nejakú sumu DPH a tú si uplatním. (To viem, že pri nákupe SL pre podnikat. nemám nárok na odpočet z provízie ). Napr. na doklade bude provízia 100 + 19 = 119 (toto by som si mohla uplatniť, keby som kupovala SL len pre zamestnacov). Podľa pomeru SL prepočítam, že provízia k SL zamestnancom je 90 + 17,10. Na faktúre mám ale 100 + 19, v zákone o DPH je povedané že náležitosťou faktúry je základ dane, daň a suma celkom. Keďže na doklade je 100 + 19, podľa mňa si nemôžem uplatniť 90 + 17,10, pretože túto sumu nemám uvedenú na doklade. Môže sa to stať napr. aj keď kupujem autoalarm a poťahy na sedadlo MV. Jedno je príslušenstvo z ktorého nemôžem uplatniť DPH, z druhého mám nárok na odpočet.
Monikov, ja Ti rozumiem o čo Ti ide.
No počkáme, či na to bude ešte niekto reagovať.

Podľa môjho názoru faktúru máš, no a keď si neuplatníš celú DPH, tak preto, lebo Ti to neumožňuje predpis.
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Kupujeme stravné lístky pre zamestnancov aj zamestávateľa SZČO jednou faktúrou. DPH z poplatku a poštovného je cca 50,- Sk.
Sme mesačný platca DPH a ako viete u SZČO sa ešte na konci roka dolaďuje všeličo napr. prac.cesty atď. Takže ich celovú spotrebu stravných lístkov neviem celkom presne v reálnom mesiaci.
Ak by som sa rozhodla nedávať DPH z poplatkov na odpočet alikvónou časťou, čo radia aj v predchádzajúcich príspevkoch, môžem dať túto neodpočítanú DPH do nákladov ??
0 0
slavuska slavuska

slavuska je offline (nepripojený) slavuska

Prikladam stanovisko DR SR Banska Bystrica, ktore mi poslali na zaklade mojho dotazu:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 49 ods.1 zákona o DPH právo na odpočítanie dane z tovarov a zo služieb vzniká platiteľovi dane v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vzniká daňová povinnosť.
Podľa § 49 ods. 2 cit. zákona, môže si platiteľ odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ.
Podľa § 49 ods. 2 písm. a/ zákona o DPH platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané.
Podľa § 51 ods.1 písm. a/ zákona o DPH môže platiteľ dane uplatniť právo na odpočítanie dane, ak má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71. Za faktúru sa považuje doklad, ktorý obsahuje náležitosti uvedené v § 71 ods. 2 cit. zákona. Platiteľ dane vykoná odpočítanie dane v zdaň. období podľa § 51 ods. 2 cit. zákona.
Z uvedeného vyplýva, že platiteľ si môže uplatniť právo na odpočítanie dane pri splnení vecných a časových podmienok v zmysle ustanovení § 49 až 51 cit. zákona

Váš dopyt:

Od 1.1.2006 ma SZČO možnosť dať si do výdavkov stravné v rozsahu zákona. Zaujíma ma, či následne má taktiež nárok na odpočítanie DPH zo stravných lístkov.



TAK JA UZ NEVIEM co sa zmenilo od vtedy. Asi v tom sami nemaju jasno.



0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
slavuska Pozri príspevok
Prikladam stanovisko DR SR Banska Bystrica, ktore mi poslali na zaklade mojho dotazu:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 49 ods.1 zákona o DPH právo na odpočítanie dane z tovarov a zo služieb vzniká platiteľovi dane v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vzniká daňová povinnosť.
Podľa § 49 ods. 2 cit. zákona, môže si platiteľ odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ.
Podľa § 49 ods. 2 písm. a/ zákona o DPH platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané.
Podľa § 51 ods.1 písm. a/ zákona o DPH môže platiteľ dane uplatniť právo na odpočítanie dane, ak má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71. Za faktúru sa považuje doklad, ktorý obsahuje náležitosti uvedené v § 71 ods. 2 cit. zákona. Platiteľ dane vykoná odpočítanie dane v zdaň. období podľa § 51 ods. 2 cit. zákona.
Z uvedeného vyplýva, že platiteľ si môže uplatniť právo na odpočítanie dane pri splnení vecných a časových podmienok v zmysle ustanovení § 49 až 51 cit. zákona

Váš dopyt:

Od 1.1.2006 ma SZČO možnosť dať si do výdavkov stravné v rozsahu zákona. Zaujíma ma, či následne má taktiež nárok na odpočítanie DPH zo stravných lístkov.



TAK JA UZ NEVIEM co sa zmenilo od vtedy. Asi v tom sami nemaju jasno.


SZČO nemá nárok na uplatnenie dph zo stravných lístkov...
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Neodpočítanú DPH z poplatkov za obstaranie stravných lístkov môžem dať do nákladov ??
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jajina Pozri príspevok
Neodpočítanú DPH z poplatkov za obstaranie stravných lístkov môžem dať do nákladov ??
Je daňovým výdavkom podľa §19 Zákona o dani z príjmov.
0 0
slavuska slavuska

slavuska je offline (nepripojený) slavuska

no ale z tej odpovede vyplyva, ze narok na odpocet ma, ak ma splnene podmienky.. .alebo si to zle vysvetlujem?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
slavuska Pozri príspevok
no ale z tej odpovede vyplyva, ze narok na odpocet ma, ak ma splnene podmienky.. .alebo si to zle vysvetlujem?

pozri tento link tam je to vypracovane daňovým riaditeľstvom

http://www.uctovnictvo.sk/index.php?...=253&Itemid=68

a inak už som si nejak zvykol na tieto všeobecné odpovede od DRSR hehe
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
pozri tento link tam je to vypracovane daňovým riaditeľstvom

http://www.uctovnictvo.sk/index.php?...=253&Itemid=68

a inak už som si nejak zvykol na tieto všeobecné odpovede od DRSR hehe
Dnes som bol na seminári k DPH a čumel som ako puk.

Neviem prečo som prehliadol túto diskusiu o stravných lístkoch SZČO a plne hradenom závodnom stravovaní zamestnávateľom.

"Vyťahujem" túto tému do pozornosti tým Poraďákom, ktorí v lete túto diskusiu tiež prehliadli, aby zachránili ešte čo sa dá.

apo
0 0