Zavrieť

Porady

2% ZAPLATENEJ DANE

dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Vypĺňam tlačivo A k dani z príjmov zo závislej činnosti a vychádza preplatok na dani. Fyická osoba chce darovať 2% zo zaplatenej dane. Mám preplatok, ktorý mám vypočítaný v daň. priznaní ponížiť o sumu 2 %? Alebo daňový úrad zašle preplatok zo zaplatenej dane o čiastku pripadajúcu 2% nižší? Viem, že je to asi banalita pre Vás ale nakoľko to nerobím až tak často chcem mať v tom jasno, aby pani z úradu nemala s tým problém. ĎAKUJEM ZA RADU.
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zaslanie 2% z dane je starosťou daňového úradu. Vy nič neriešite, neprepočítavate preplatok.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Takže preplatok, ktorý mi vychádza neponižujem o 2 % dane? Je to tak správne?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
dara
Takže preplatok, ktorý mi vychádza neponižujem o 2 % dane? Je to tak správne?
Znižiš preplatok na dani o tie 2% . Postupuješ presne podľa riadkov DP.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zita, viď § 50 ods.6 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Ahoj Zitka, ďakujem. Vypĺňam tlačivo v Alfe ale tam mi automaticky hodí sumu preplatku, ktoré je bez zohľadnenia tých 2 %. Tak neviem čo s tým mámr robiť.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
dara
Takže preplatok, ktorý mi vychádza neponižujem o 2 % dane? Je to tak správne?
Áno .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Jozef Mihál
Zita, viď § 50 ods.6 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov.
Pán Mihál , ja som myslela , že dara má napr. preplatok na dani z príjmov napr. 2000 Sk a o tie 2% ho zníži .Čiže DÚ jej vráti už ponížený preplatok na DzP .
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Ano Zitka, tak to myslím, ale zníži mi ho DÚ ja sama v DP uvediem, tak ako mi preplatok skutočne vychádza, v ostatnej časti vyčíslim samostatne 2 % dane. Ale preplatok o to neponižujem. Tak by to malo byť si myslím.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Opakujem, že preplatok dane sa o poskytnuté 2% neznižuje. Vyplníte tlačivo DP typ A, VI. oddiel, položky 62 a 63 tak ako vychádzajú - čiže povedzme uvediete preplatok 2000 Sk, a potom v oddieli VIII. riešite poukázanie 2%.

A v oddieli XI. uvádzate sumu ktorú má DÚ vrátiť, ako sumu preplatku z r.63, čiže tých 2000 Sk.

...veď inak by ste tie 2%-tá poskytli zo SVOJICH peňazí, nie z Vašej dane.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Ďakujem pekne pán Mihál. Rozumiem tak, že DÚ vráti preplatok 2000 tis. tak ako vychádza a zo zaplatenej dane pošle 2 % prijímateĽovi?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
DÚ Vám vráti preplatok v plnej jeho výške (už sú to 2 milióny, blahoželám) a z celej vypočítanej ročnej dane zašle 2% prijímateľovi.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Uhm, tak som to asi predtým nepochopila. Myslela som, že to DÚ odpočíta a o tie 2 % vráti menší preplatok dane. Ale to by asi veľmi málo ľudí súhlasilo s darovaním tých 2 % však?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Osobne by som nedaroval ani 0,1%-to, ak by to šlo z môjho daňového preplatku.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Mimochodom, mám zopár tipov, komu venovať 2%-tá. Čo tak založiť k tomu na Porade tému?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Tiež som nad tým uvažovala
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Rada by som sa uistila. Mám osobu, ktorej vychádza preplatok na DzP vo výške 1500 Sk. Daň 2 % vychádza vo výške 1,022 Sk. V prípade, že osoba podaruje 2 % zo zaplatenej dane prijímateľovi poníži DÚ FO preplatok 1500 Sk, alebo ho vyplatí v plnej výške? Už to bolo v tejto téme rozoberané, ale rada by som v tom mala na 100% jasno. Prosím o Vašu reakciu. Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
DÚ vyplatí daňovníkovi preplatok 1500 Sk.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

ĎAKUJEM PEKNE !!!
0 0
zubadielko zubadielko

zubadielko je offline (nepripojený) zubadielko

ahojte, chcela by som sa opýtať, kto všetko môže poukázať 2 % dane. Môže ich poukázať aj napr. dohodár, alebo je určená nejaká kategória ľudí, ktorí môžu poukázať 2 % dane a ktorí nie? Ďakujem
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

Podiel zaplatenej dane môže venovať každá fyzická aj právnická osoba, ktorá daň zaplatila a podáva daňové priznanie (prípadne jej zamestnávateľ robí ročné zúčtovanie), pričom u fyzickej osoby tento podiel musí byť najmenej 20 Sk, u právnickej osoby je to 200 Sk.

Čiže aj dohodár, ktorému 2% zo zaplatenej dane vychádza viac ako 20 Sk, môže prostredníctvom na to určených tlačív, resp. prostredníctvom daňového priznania, poukázať svoj podiel zaplatenej dane vybranej neziskovej organizácii.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať