Zavrieť

Porady

Sprepitne versus dane

http://ekonomika.sme.sk/c/6730355/ka...nerozumie.html

Kazimir by rad spravil poriadok s danovymi unikmi, kalinak mu nerozumie, no logicky, pretoze prevadzkuje restaruacie. Vraj sprepitne povazuje za dar.

Aj ked nepatrim k volicom Smeru, musim priznat, ze Kazimir ma pravdu. Nejde tam iba o tych par milionov o ktore stat prichdza, ide tam o princip a spravodlivost.

Ako k tomu pride prevadzkovatel malej autoumyvarne, ktoreho kontrola z DU nacape, ze zabudol vydat doklad z ERP v hodnote 5 EUR. Ked ja pozvem obchodnych partnerov na veceru, zaplatime 150 EUR a logicky sa ocakava, ze tam necham 15 EUR ako sprepitne, pre personal, samozrejme, na roku, nezdanenych.

Kazdy by mohol chicet byt obdarovany, resp. ako zakaznik radsej platit dary bez DPH ako realne uctovane platby. V servise platim za vymenu oleja spolu s materialom 80 EUR, teda mozem zaplatit na blocek 60 za olej a 20 strcit za vymenu mechanikovi do vacku? Bude to v poriadku, legalne?

Ja by som tiez mohol ocakavat dary od zakaznikov ktorym budem fakturovat menaj za nas tovar a uctovnicka by mi tiez mohla vystavovat mensie faktury a ja by som ju mohol za to obcas obdarovat. Spravil by som to rad a vdacne.

Ako moze minister vnutra povedat, ze nezauctovany a nezdaneny prijem je jednoducho dar a ze je to takto v poriadku? To uz sme kde??

Jedinym argumentom v prospech toho, nechat veci tak ako su je vzdy to, ze takto sa to zauzivalo, je to tradicia. Lenze u nas na Slovensku mame dost silnu tradiciu korupcie, neplatenia dani, a dokonca toho, ze mnohe firmy nielen ze dane neplatia ale este aj finguju obchody a ziadaju nadmerne odpocty DPH. Ano, je to u nas pomerne dost zauzivane, priznajme si to. Ma to by snad dovod na to, aby sme tieto praktiky tolerovali, co dokonc,a aby ich minister vnutra obhajoval??
Usporiadat
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

by som bol skutočne veľmi zvedavý ako účtujú dary v sietí reštaurácií pána Kaliňáka napríklad.... Pokiaľ by bol náš pán minister financií aspoň priemerne inteligentný a pozrel by sa ako to funguje vonku - že sa jedná o príjem personálu a nie reštaurácie. Rozkrádaním štátu a predraženými tendarmi ročne prichádzame o milióny eur, tu sa bavíme o pár desiatoch tisíc eur.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Braňo Pozri príspevok
by som bol skutočne veľmi zvedavý ako účtujú dary v sietí reštaurácií pána Kaliňáka napríklad.... Pokiaľ by bol náš pán minister financií aspoň priemerne inteligentný a pozrel by sa ako to funguje vonku - že sa jedná o príjem personálu a nie reštaurácie. Rozkrádaním štátu a predraženými tendarmi ročne prichádzame o milióny eur, tu sa bavíme o pár desiatoch tisíc eur.
Nemozem kritizovat tych, co kradnu v supermatkete Skotsku whisky, ked ja sam so dokabat avzdy strcim aspon cokoladovu tycinku. To sa proste neda. Nemozeme povedat, unik nad 200 mil rocne je pruser, ktory ohrozuje fungovanie statu, ale 90 mil. je tradicia.

Nikto nevravi, ze netreba kontrolovat tendre. No ak budeme tolerovat, ze cela velka skupina ludi neplati dane z prijmu a zakaznici restauracii platia DPH iba z 90 percent z toho, co zaplatia, tak skoncime vsetci ako v Grecku. Tam je platenie akejkolvek dane najvacsia hanba a potupa, je to synonymum neschopnosti. A tiez, ked sme predavali do Greske, a ked ten Grek tak vsemozne cvicil, aby to mal bez DPH, aje ked nebol platca, tak to odovodnoval tym, ze = predsa ja nebudem platit dane, ked ti hore kradnu miliardy... No, vsetko zle.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Myslím, že je to iba odvádzanie pozornosti od iných podstatnejších vecí.
Ale inak ma zaujíma, ako sa to účtuje (by sa to účtovalo).
A ešte - keď klient donesie našej zamestnankyni čokoládu, mám to tiež dať do príjmu firmy a jej ako nepeňažné plnenie do výplaty?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

A ak sa tá čokoláda bude poposúvať (čo sa občas stane)...koľko krát bude zdanená?
3 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Jana Motyčková Pozri príspevok
Myslím, že je to iba odvádzanie pozornosti od iných podstatnejších vecí.
Ale inak ma zaujíma, ako sa to účtuje (by sa to účtovalo).
A ešte - keď klient donesie našej zamestnankyni čokoládu, mám to tiež dať do príjmu firmy a jej ako nepeňažné plnenie do výplaty?
Myslim ze sa nemusime hrat na slepu babu, aby sme vedeli, o com je rec. Casnikom sa nedava cokolada. Ked donesu cokoladu, je to v poriedku, keby chceli 10% uctovnych prac trvale pletit do vacku bokom, je to problem. Mozno pre vas uctovnikov nie, pre mna ano.

Ja som pisal, ze je to totalne nespravodlive, pretoze danove kontroly chodia po celej republike po maloobchodnikoch, a kdepolvek narazia na predajnu spojovacieho materialu, tak tam kupia dve podlozky zpolu za 0,40 EUR a ked predavac nevyhodi blocek, tak obrovsky problem.

Prave toto je problem. Stat nahana uniky, buzeruje podnikatelov s ERP, ked ich nakupia, tak zrazu treba este sofistikovanejsie, za dalsie peniaze, aby niekto nezatajil 10 centov. Ale to, ze vsetci casnici u nas ziju z nezdanenych prijmov akoze netreba riesit?

Preco sa Europa ruti dole vodou a Azia tak prekvita? Singapur, to je uz uplne vysnivane Svajciarsko. No lebo tam nikoho nebuzeruju s ERP, ale zato, ked idete do restauracie, tak mate obsluhu zaratanu v cene, takze sa z toho odvadzajudane, plati sa pri vychode z restauracie a ked zasnicke nechat nejake drobne tak bezi za vami po chodniku a poctivo vrati...

Mne by to mohlo byt totalne jedno, ja som vyrobca, ERP sa na netyka, mne len nie je jedno, ako sa tu naraba so spravodlivostou a zdravym rozumom.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mišo, myslím si že postup pri kontrole hotovosti je zo strany kontrolorov úplne rovnaký, či sa jedná o reštauráciu, alebo autoumyvárku. Ak nesedí hotovosť so stavom ERP - postih firmu neminie. Zatial je to len na šikovnosti účtujúceho čiašníka, ako si tringelt presunie do bočného vrecka.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Misomiso, ale začal si týmto :
misomiso Pozri príspevok
Nemozem kritizovat tych, co kradnu v supermatkete Skotsku whisky, ked ja sam so dokabat avzdy strcim aspon cokoladovu tycinku. To sa proste neda. Nemozeme povedat, unik nad 200 mil rocne je pruser, ktory ohrozuje fungovanie statu, ale 90 mil. je tradicia.
Takže čokoláda už môže byť?

Mňa zaujíma, keď si to, ako píše Veronika, strčí čašník do vrecka, tak už to nie je zdaniteľný príjem?

Ja nemam problém, aby sa sprepitné úćtovalo, ale problémy tohoto štátu nestoja na sprepitnom.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ja tiez nemam problem s nicim, viem sa prisposobit, precial som za sociku, teraz, viem si predstavit, ze by som sa prisposobil aj v zahranici...

Problem stoji iba na tom, ci budeme uplne otvorene akceptovat prijem za sluzby (casto ja tovar) bez baktury (blocku) alebo nie. Lebo ak misi automachenit dat vsetko na fakturu, preco nie casnik. Co ked teraz vsetci zacneme predavat 90% tovaru a poskytovat 90% sluzieb za "dary"? 10% budeme fakturovat, aby to pred DU nevyzeralo, ze sme celkom ukoncili cinnost?

Ja som myslel, ze aj proti timuto sa ide teraz bojovat, tak preco nespomenut restauracie a casnikov? Este raz - ja viem zit a akomkolvek systeme, len to treba presne pomenovat. Ak sa dohodneme, ze prestaneme fakturovat a budeme predavat ako v 14 storoci rovno cash do vacku, tak nemam problem, Len potom treba zrusit vsetky zakony o dani z prijmu a DPH aby to dalej nikoho nemylio,
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Určite sprepitné nie je najväčším problémov nášho štátu. Ale keď by to chceli riešiť, tak asi ozaj inak. Ja som ako študentka ešte v roku 1969 (to boli krásne roky ) bola na brigáde vo Švajčiarsku vo veľkej reštaurácii. Tam ozaj málokedy dal niekto sprepitné, nebolo to zvykom, lebo bolo na stoloch napísané, že sprepitné vo výške 15 % je v cene. A veru 15 % z toho, čo som vyinkasovala, som vo výplate aj videla. A asi o tom je to. Nie práca na čierno alebo za minimálnu mzdu a ostatné bokom ....
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ale ved presne o tom pisem. Samozrejme, ze casnici by museli mat nie 400 Eurove platy, ale vyssie, v BA isto cez 1.000 EUR. zakaznici by platili v podtate to iste ako teraz platia aj so sperpitnym a cela suma, ktoru platim by figurovala na ucte. Ako vautoservise alebo u kadernika. Nevidim v tom nic komplikovane.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

misomiso Pozri príspevok
Ale ved presne o tom pisem. Samozrejme, ze casnici by museli mat nie 400 Eurove platy, ale vyssie, v BA isto cez 1.000 EUR. zakaznici by platili v podtate to iste ako teraz platia aj so sperpitnym a cela suma, ktoru platim by figurovala na ucte. Ako vautoservise alebo u kadernika. Nevidim v tom nic komplikovane.
ak by malo byť sprepitné blokované tak sa ti každý obed/večera oficiálne predraží o povedzme 10% - a to povinne; teraz keď nie si s obsluhou spokojný, tak sprepitné nenecháš, keď si tak necháš a je len na tebe koľko; čo spravíš ak budeš mať nablokované sprepitné a budeš 20 minút čakať na obsluhu, donesú ti studené jedlo... budeš ochotný povinne platiť sprepitné, alebo ho vyreklamuješ nech ti ho neúčtujú? Navyše akú motiváciu bude mať čašník, keď to sprepitné dostane, či bude milý alebo nie? povinným sprepitným sa zvýši kvalita poskytovaných služieb alebo len cena za poskytované služby? zvýšene ceny o 10% nie je malé, myslíš si, že to neodradí ľudí od návštev reštaurácií? a ak sa zníži návštevnosť, tak zrejme aj klesnú tržby a keď klesnú tržby tak kto si to odnesie???? ten čašník, ktorý sa pôjde registrovať na úrad práce a kažimír nebude mať nielen zdanené sprepitné, ale ani len zdanenú tú mzdu, ktorú mal čašník a ešte ho bude štát aj živiť; ak to má kažimír tak rozanalyzované ako ten slávny graf, čo ukazoval na markíze, tak sa naozaj nemáme čoho obávať
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

skaspa Pozri príspevok
ak by malo byť sprepitné blokované tak sa ti každý obed/večera oficiálne predraží o povedzme 10% - a to povinne; teraz keď nie si s obsluhou spokojný, tak sprepitné nenecháš, keď si tak necháš a je len na tebe koľko;
O tom by sme ani len nemali diskutovat, ze by si nebol spokony. Je zajimave, ze v Cine alebo v Japonsku sa ti nestane, ze by si nebol spokojny.

skaspa Pozri príspevok
čo spravíš ak budeš mať nablokované sprepitné a budeš 20 minút čakať na obsluhu, donesú ti studené jedlo... budeš ochotný povinne platiť sprepitné, alebo ho vyreklamuješ nech ti ho neúčtujú?
A co spravis, ak nie si spokojny v autoservise? Este sa ti nestalo, ze slubili auto opravit do 13:00 a ked si prisiel, tak si cakal do 16:00 a nesledne ti ho odovzdali v takom stave, ze si cestou domou vedel, ze tvoja prva cesta rano bude do autoservisu - reklamovat? Mne uz sa to stalo x-raz. Je toto dovod, aby sme platby za pracu automechanikov v servisoch neuctovali, a nechavali to na lubovoli zakaznikov, nech to riesia formou "darov"?

skaspa Pozri príspevok
Navyše akú motiváciu bude mať čašník, keď to sprepitné dostane, či bude milý alebo nie?
No prepac, aku motivaciu ma predavacka v sportovom ochode alebo recepcna na hoteli?? Ved snad aj od nej sa ocakava, ze bude k zakaznikom slusna a privetiva. Co letuska v lietadle?

Preco vydelujeme v restauraciach zrovna casnikov? Ja slusnu obsluhu povazujem za samozrejmost, do restauracie chodim hlavne kvoli jedlu. Co spravim, ak obsluha bola dobra ale jedlo zle? Casnik je plateny mnou priamo, kuchar nie. Ako mozem "motivovat" kuchara, aby tu rybu nevysusil, aby nebola ako koberec? Mam mu do kuchyne priniest vzdy 0,8 EUR (10% z 8 EUR) ak som spokojny, ako motivaciu? Co je toto za zvratena logika?

skaspa Pozri príspevok
povinným sprepitným sa zvýši kvalita poskytovaných služieb alebo len cena za poskytované služby? zvýšene ceny o 10% nie je malé, myslíš si, že to neodradí ľudí od návštev reštaurácií? a ak sa zníži návštevnosť, tak zrejme aj klesnú tržby a keď klesnú tržby tak kto si to odnesie????
Preco by ich to malo odradit? Ved jest musia. Do autoservisov tiez chodia, tam ich neodradza, ze platia vsetko na fakturu?

Ja ti poviem, co odradza mnohych. Prave to, ze musia davat sprepitne. Mozno by si sa cudoval, ale su aj taki, ktori sa necitia dobre, ked nevedia, kolko sa ocakava, aby po nich casnik nejak nezazeral... Ja teda nepatrim zrovna k hanblivym, ale mozem ti povedat, ze je to komfort, ked v Azii okolo mna obskakuju ako na kralovskej oslave, a potom pri vychode zaplatim presnu sumu co vybehne z kasy a viem, ze som nikomu nic neostal dlzny. Ja som vyborne najedeny a vsetci su stastni a klanaju sa mi az po zem...
Naposledy upravil misomiso : 12.03.13 at 15:48
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

ja neriesim co sa odo mna "ocakava" idem na kavu, najest sa ... pozriem cenu na listku a ak suhlasim s ich cenou tak si objednam.
ak ma jedlo/napoj vadu tak reklamujem. na zaver ocakavam len uctenku z ERP za poskytnute sluzby/tovar ... a az potom sa rozhodujem ci dam nejaky dar obsluhe ... a je mi fuk ci sa to ocakava alebo nie ... a tak je to aj pri inych nakupoch sluzieb alebo tovarov
0 0
stormcatcher stormcatcher

stormcatcher je offline (nepripojený) stormcatcher

...či dám, alebo nedám sprepitné je výsostne moja vec. S prepitným môžem, tiež nemusím, ohodnotiť dojem, pocity zo služby ktoré mi boli poskytnuté. A mimochodom, bakšiš som dával aj v servise, v kaderníctve a rôzne inde. Dávam to konkrétnej osobe za niečo, či je to subjektívne alebo objektívne. Keď mi niekto bude dávať denne 0,50€, mal by som to dať zdaniť? Vtip nie?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
stormcatcher Pozri príspevok
...či dám, alebo nedám sprepitné je výsostne moja vec. S prepitným môžem, tiež nemusím, ohodnotiť dojem, pocity zo služby ktoré mi boli poskytnuté. A mimochodom, bakšiš som dával aj v servise, v kaderníctve a rôzne inde. Dávam to konkrétnej osobe za niečo, či je to subjektívne alebo objektívne. Keď mi niekto bude dávať denne 0,50€, mal by som to dať zdaniť? Vtip nie?
Nuž poviem takto......nedávaš vždy a všade....

Vezmime si tie zariadenia ohľadom stravy a podobne ....kaviarničky a či bary ......

Čašníčka je v podstate nositeľ tej stravy zákazníkom na stôl ...
...a že prihodí ten úsmev ??? ...
...až tak sa zasa nenadrie...
Pritom v kuchyni lieta personál okolo sporákov , umýva riady .....etc , etc ....
Nie všade je pravidlo , že sa to sprepitné večer spravodlivo rozdelí ...teda , ak sa vôbec rozdelí ...

Niekde vezme čašník - čašníčka za jednu šichtu v pohode 30 € a viac ...
Za mesiac je to solídna suma - hotový druhý plat ...
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
misomiso Pozri príspevok
Preco vydelujeme v restauraciach zrovna casnikov? Ja slusnu obsluhu povazujem za samozrejmost, do restauracie chodim hlavne kvoli jedlu. Co spravim, ak obsluha bola dobra ale jedlo zle? Casnik je plateny mnou priamo, kuchar nie. Ako mozem "motivovat" kuchara, aby tu rybu nevysusil, aby nebola ako koberec? Mam mu do kuchyne priniest vzdy 0,8 EUR (10% z 8 EUR) ak som spokojny, ako motivaciu? Co je toto za zvratena logika?
...taká ...juchová logika...

Jedlo sa dá vždy vrátiť nazad - reklamovať ....

Čašníkov úsmev poteší , no nenasýti ...
0 0
stormcatcher stormcatcher

stormcatcher je offline (nepripojený) stormcatcher

buchač Pozri príspevok
Nuž poviem takto......nedávaš vždy a všade....

Vezmime si tie zariadenia ohľadom stravy a podobne ....kaviarničky a či bary ......

Čašníčka je v podstate nositeľ tej stravy zákazníkom na stôl ...
...a že prihodí ten úsmev ??? ...
...až tak sa zasa nenadrie...
Pritom v kuchyni lieta personál okolo sporákov , umýva riady .....etc , etc ....
Nie všade je pravidlo , že sa to sprepitné večer spravodlivo rozdelí ...teda , ak sa vôbec rozdelí ...

Niekde vezme čašník - čašníčka za jednu šichtu v pohode 30 € a viac ...
Za mesiac je to solídna suma - hotový druhý plat ...
...že dám napr. v reštaurácii prepitné, neznamená to, že musí byť priamo spojené so stravou. A možno, že práve kôli tomu peknému úsmevu , alebo sa mi páčia čašníčkiné dlhé vlasy , alebo jej štíhle nohy , záleží na momentálnej nálade.
Neviem prečo by sa mala s niekym deliť, keď už ako som písal, vôbec to nemusí byť kôli chutnému obedu.
Mimochodom, za socíku, keď som bol s jedlom viac ako spokojný, dal som si zavolať kuchára, čašník nalial kuchárové obľúbené, kuchár dostal pochvalu a pripili sme si.
Nevidím dôvod, prečo by sa to malo zdaňovať. Je to také malé všimné od súkromnej a cudzej osoby.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
stormcatcher Pozri príspevok
...že dám napr. v reštaurácii prepitné, neznamená to, že musí byť priamo spojené so stravou. A možno, že práve kôli tomu peknému úsmevu , alebo sa mi páčia čašníčkiné dlhé vlasy , alebo jej štíhle nohy , záleží na momentálnej nálade.
Neviem prečo by sa mala s niekym deliť, keď už ako som písal, vôbec to nemusí byť kôli chutnému obedu.
Mimochodom, za socíku, keď som bol s jedlom viac ako spokojný, dal som si zavolať kuchára, čašník nalial kuchárové obľúbené, kuchár dostal pochvalu a pripili sme si.
Nevidím dôvod, prečo by sa to malo zdaňovať. Je to také malé všimné od súkromnej a cudzej osoby.
...hehehehe....a čo keď je práve vzadu nejaká krajšia ( pre ženy zasa krajší ) kuchárka ???

Ale ako som spomínal , prirovnám teraz .......čašníci sú len tie kolesá na aute a keby nebolo motora ( kuchyne ) , tak stoja tiež na tom jednom mieste ...
Ja nevravím ani tak o tom zdaňovaní , skôr o tej úcte aj k iným zamestnancom ...

Socík nespomínaj ...mal som pár destinácií , kde to bolo fakt fajn ...

Malá Fajka v Košiciach
Motorest v Bieli
Poprípade nejaké motoresty menšieho typu ...
Všetko je už fuč ...

Podniky na Morave a v Čechách nemá význam spomínať ... tam boli vždy o ten krok - dva vpredu ...
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

buchač Pozri príspevok
...hehehehe....a čo keď je práve vzadu nejaká krajšia ( pre ženy zasa krajší ) kuchárka ???

Ale ako som spomínal , prirovnám teraz .......čašníci sú len tie kolesá na aute a keby nebolo motora ( kuchyne ) , tak stoja tiež na tom jednom mieste ...
Ja nevravím ani tak o tom zdaňovaní , skôr o tej úcte aj k iným zamestnancom ...

Socík nespomínaj ...mal som pár destinácií , kde to bolo fakt fajn ...

Malá Fajka v Košiciach
Motorest v Bieli
Poprípade nejaké motoresty menšieho typu ...
Všetko je už fuč ...

Podniky na Morave a v Čechách nemá význam spomínať ... tam boli vždy o ten krok - dva vpredu ...
buchy, to, ze v jednej prevadzke si tringelty nedelia, neznamena, ze je tak vo vsetkych ... vsetko zalezi od dohody - majitel vs. zamestnanci ... ked sa ti z kuchyne neozvu, tak utru hupusu
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
1Dara Pozri príspevok
buchy, to, ze v jednej prevadzke si tringelty nedelia, neznamena, ze je tak vo vsetkych ... vsetko zalezi od dohody - majitel vs. zamestnanci ... ked sa ti z kuchyne neozvu, tak utru hupusu
...nehádam sa ....

Lenže ako docieli ten majiteľ , aby tringelty všetci čašníci dali na spoločnú kôpku delenia ???
Keby k tomu prišlo , kde to doteraz nie je zavedené .......hehe , to by bolo pindniáááááá ....

...nevyriešime my to tunak ...
0 0
Načítať ďalšie