Zavrieť

Porady

Auto v majetku a 80% paušal

Ahojte chcela by som sa spýtať. Mám živnostníka neplatcu DPH. Má osobné auto zaradené v podnikaní. Má zaplatenú daň z motorových vozidiel za rok 2013. Mám od neho bločky od PHM. Môžem mu ich účtovať ako výdavok neovplyvňujúci ZD a na konci roka ako uzávierkovú prácu vypočítam 80% z celkovej výšky PHM a dám to do výdavkov za zásoby? Nemám s tým moc skúsenosť tak si neviem rady. Ešte by som sa chcela spýtať ked auto je v podnikaní už dlhšie ako 4 roky a neuplatňovali sa vôbec odpisy, pretože podnikateľ nepovedal že je auto v podnikaní musí si dať odpisy do výdavkov alebo nemusí. Ďakujem.
6 komentárov     zbaliť
veronikasad pýtaš sa na účtovanie v roku 2013 alebo 2014 ? V akom SW účtuješ ?
kahu účtuje alfa plus a pýtam sa na rok 2013, ešte sa chcem spýtať ako mám uviesť alebo dokladovať že je auto v majetku už 4 roky. Doteraz sa dávali výdavky ako keby nebolo v podnikaní
veronikasad V evidenciach máš dlhodobý majetok, tam ho treba zaradiť a "pohrať" sa s prerušením odpisovania ...

Pre rok 2014 je pre platitela DPH usmernenie na stránke KROSU, aby sa ti takéto bločky správne dostali do KV aj účtovníctva.

Aj v roku 2013 môžeš správne účtovať každý blok cez rozpis stlpcov peň.denníka. Zavolaj si ráno na hotline, budú ťa presne navigovať. Zle sa to rozpisuje cez PC. Ak to chceš robiť až na konci roka - čo si urobila s DPH-čkou v roku 2013 ? Tú predsa bolo tiež treba krátiť
kahu on je neplatca DPH
kahu a tých 80% platí aj pre rok 2013?
veronikasad Potom neplatí posledná veta z predch.odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Peterika je offline (nepripojený) Peterika

    Peterika
    .A keď ho má už štyri roky , bolo zaradené do majetku viac ako pred 4 rokmi ? odpisy nemusíš dať do nákladov , ale potom tá zostatková hodnota auta bude vysoká a keby ho predával .....

    Auto v majetku a 80% paušal

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.