Zavrieť

Porady

faktura

Dobry den zaujimalo by ma ci na fakture za tovar treba uviest kedy bol vydani ziv. list a pod akym cislom

Dakujem


Andrej
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

andrej02
Dobry den zaujimalo by ma ci na fakture za tovar treba uviest kedy bol vydani ziv. list a pod akym cislom

Dakujem


Andrej
Nielen na faktúre za tovar by tento údaj nemal chýbať.
0 0
veva125 veva125

veva125 je offline (nepripojený) veva125

Pokial viem, tak FO sa to netýka, i keď odberatelia to často vyžadujú.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
veva125
Pokial viem, tak FO sa to netýka, i keď odberatelia to často vyžadujú.
omyl, je to povinné zo živnostenského zákona. Dokonca to kontrolujú aj zo živnost.aj z daňového ...
0 0
iturcan iturcan

iturcan je offline (nepripojený) iturcan

renča1
omyl, je to povinné zo živnostenského zákona. Dokonca to kontrolujú aj zo živnost.aj z daňového ...

Zo zakona o DPH musi FA obsahovat mimo ine: meno a adresu sidla, miesto podnikania, pripadneprevadzkarne platitela ktory dodava tovar alebo sluzbu a jeho identifikacne cislo pre dan....

nikde vsak nie je uvedene ze by mala obsahovat kedy a pod akym cislom bol vydany ZL. Presiel som cely zivnostensky zakon a nikde nic take nie je...

rgds,

Ivan
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
je to v obchodnom zákonníku....
citujem

§ 3a

(1) Každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných listoch a objednávkach vyhotovených v písomnej alebo elektronickej forme (ďalej len "obchodné dokumenty") uvádzať obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, právnu formu právnickej osoby a identifikačné číslo, ak je pridelené. Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikateľov uvádzajú aj označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal, a číslo zápisu. Ak podnikateľ na svojich obchodných dokumentoch uvádza výšku základného imania, musí uviesť aj rozsah jeho splatenia.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Lida, dík, akurát sme sa kúštik preklepli pri súhlase vyššie, že je to v živn. zákone.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
veď OK, nič sa nedeje. Odcitovala som, lebo ked už "naštudovala" žoivnostenský zákon, nech sa netrápi s OZ.........................
0 0
iturcan iturcan

iturcan je offline (nepripojený) iturcan

precital som, vskutku je to tam...

no ale tu je pisane o dokumentoch, tzn. napr. zmluvy, objednavky a podobne. Zakon o DPH zas nehovori ze by toto prave mala byt povinnost , takze na fakturach to rozhodne byt nemusi. Napokon, ja som mal par danovych kontrol kde mi lustrovali doklady a na toto mi nikdo nic nikdy nepovedal. Mimo to, mam aj ine faktury od ludi co nie su zapisany v OR a taktiez nemaju uvedene spisove cislo zapisu v ZR...

Teraz ma napada, ak by ten zakon platil doslova a nemal rozpor napr s zakonom o DPH tak ani FA od vacsich spolocnosti ako napr t-com nie su ok pretoze tam maju uvedene len spisove cislo zapisu v OR... pritom aj obchodna spolocnost je zapisana aj v zivnostenskom aj v obchdonom registri, cize mala by mat oba udaje na fakture. Moj nazor je ze toto je chapane v pripade ze je spolocnost resp. zivnostnik zapisany v obchodom registri. co normalne zivnostnik nie je
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

iturcan
precital som, vskutku je to tam...

no ale tu je pisane o dokumentoch, tzn. napr. zmluvy, objednavky a podobne. Zakon o DPH zas nehovori ze by toto prave mala byt povinnost , takze na fakturach to rozhodne byt nemusi. Napokon, ja som mal par danovych kontrol kde mi lustrovali doklady a na toto mi nikdo nic nikdy nepovedal. Mimo to, mam aj ine faktury od ludi co nie su zapisany v OR a taktiez nemaju uvedene spisove cislo zapisu v ZR...
Ale ved faktura nie je doklad vystaveny iba kvoli zakonu o DPH. Je to tvoj "obchodny list" tak by to tam malo byt imho ... a ked si mal danove kontroly, ale ti to nevytkli tak to predsa neznamena, ze to tam nemusi byt ... mohli si nevsimnut - bud rad
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

To iturcan: ak si "vydedukuješ " napr. že "nemusíš".......čo tým získaš? Nemyslím si, že je dôvod hanbiť sa za nejaké reg.číslo prislúchajúce k môjmu podnikaniu, ktoré uvediem na svojej vystavenej faktúre.
0 0
iturcan iturcan

iturcan je offline (nepripojený) iturcan

ayya
Ale ved faktura nie je doklad vystaveny iba kvoli zakonu o DPH. Je to tvoj "obchodny list" tak by to tam malo byt imho ... a ked si mal danove kontroly, ale ti to nevytkli tak to predsa neznamena, ze to tam nemusi byt ... mohli si nevsimnut - bud rad
vsak ok ja som ten bod cital. ale tam je uvedene ze ak si vedeny v nejakej evidencii podnikatelov tak to tam mas uviest, explicitne je tam vsak len obch. register, z toho titulu aj spolocnosti vedene v obchodnom registri maju toto info na fakturach (napr. t-com). ani jedna sro vsak od ktorej mam fakturu nema info o tom ze by bola vedena aj v zivnostenskom registri pritom tam vedena je kazda spolocnost . to znamena ze kazda spolocnost porusuje zakon ? to by som netvrdil. presiel som si cca 60 poslednych faktur co mi prisli, a musim konstatovat ze ani na jednej nie je vedene ze spolocnost je vedena v ZR, pritom su tam aj zivnostnici od ktorych mam faktury....
0 0
iturcan iturcan

iturcan je offline (nepripojený) iturcan

Paula
To iturcan: ak si "vydedukuješ " napr. že "nemusíš".......čo tým získaš? Nemyslím si, že je dôvod hanbiť sa za nejaké reg.číslo prislúchajúce k môjmu podnikaniu, ktoré uvediem na svojej vystavenej faktúre.
vsak ja som tu otazku nepolozil ja nemam problem umiestnit nejake cislo na fakturu, zatial som sa s tym vsak este nestretol...

krom toho ten zakon nehovori o konkretnej evidencii, s vinimkou obchodneho registra.... cize ak to ma kazdy splnit korektne tak musi uviest v akej kazdej evidencii podnikatelov je... to by vypadala spravne faktura komicky nie ? : napr...

obch register vedeny ......
zivnostensky register ... spis cislo....
clen zvazu zivnostnikov slovenska cislo .... spis ....


no a mozeme pokracovat.... fakt to je na hlavu postavene, a skus vynechat jednu evidenciu kde si a ked ti na to pridu, fakt to nechcem vydiet tu pokutu....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
čítaš od veci... PO je registrovaná v OR, eda stačí údaj z OR. FO nie je v OR ale v ŽR, tak má e.č. dtiaľ. Nie je napísané že PO aj aj.....
Kontrola sa na niečo zamerá a na niečo nie.... máš čas mať svoju agendu v poriadku, ked prídu nabudúce. Potom sa zamerajú na tento problém, a ťažko to budeš obhajovať, ked ti tu viacerí hovoríme, ako to má byť ( a máme pravdu|.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
iturcan
vsak ja som tu otazku nepolozil ja nemam problem umiestnit nejake cislo na fakturu, zatial som sa s tym vsak este nestretol...

krom toho ten zakon nehovori o konkretnej evidencii, s vinimkou obchodneho registra.... cize ak to ma kazdy splnit korektne tak musi uviest v akej kazdej evidencii podnikatelov je... to by vypadala spravne faktura komicky nie ? : napr...

obch register vedeny ......
zivnostensky register ... spis cislo....
clen zvazu zivnostnikov slovenska cislo .... spis ....


no a mozeme pokracovat.... fakt to je na hlavu postavene, a skus vynechat jednu evidenciu kde si a ked ti na to pridu, fakt to nechcem vydiet tu pokutu....

Či to je na hlavu postavené , alebo nie , tak takouto cestou to nedoriešiš .Ja tiež dostávam od dodávateľov fa a je na nich uvádzané :
u PO ....spoločnosť zapísaná v OR spis.číslo ...........OS v ............
u FO .....ČŽR ...číslo živnostenského registra, vydaný ...........

a tak ďaľej .Osobne aj ja na mojich OF uvádzam moje údaje ŽL , vôbec ma to nejako neštve , že je to umiestnené na faktúre a DL a už som aj zabudla , že som to do PC -SW nahadzovala .

Doplň to aj Ty a budeš mať pokoj na duši .Inak je to na Tvojom rozhodnutí a následnej argumentácii .To sú skutočne maličkosti a niekedy sa nemusí vyplatiť ich zanedbať .
Naposledy upravil Zita5 : 18.04.06 at 18:15
0 0
iturcan iturcan

iturcan je offline (nepripojený) iturcan

Lida
čítaš od veci... PO je registrovaná v OR, eda stačí údaj z OR. FO nie je v OR ale v ŽR, tak má e.č. dtiaľ. Nie je napísané že PO aj aj.....
Kontrola sa na niečo zamerá a na niečo nie.... máš čas mať svoju agendu v poriadku, ked prídu nabudúce. Potom sa zamerajú na tento problém, a ťažko to budeš obhajovať, ked ti tu viacerí hovoríme, ako to má byť ( a máme pravdu|.
v zakone je uvedene: Podnikatelia zapisany v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikatelov uvadzaju aj oznacenie registra, ktory podnikatela zapisal, a cislo zapisu....

PO je registrovana aj v ZR a aj v OR ! Mimo to toto sa tyka obchodneho registra, preto to je aj v obchodnom zakonniku, keby sa to tykalo ZR tak je to v zivnostenskom zakonniku, kontrola zo zivnostenskeho uradu ma nema co pokutovat za danove doklady na to je DU a ty teoreticky mozu ale pripad ze by pokutovali za to ze nemam uvedene cislo spisu na ZL to som este nezazil...

a este ze staci cislo OR, a to mas odkial ? tam je napisane ze cislo v obch registry pripadne v inej evidencii... tzn. nie je vyslovene napisane ze len v OR... tzn. pravnik by ti to vpohode vylozil ze kazdy zapis v kazdej evidenii ... cize moj zaver ja sa s tym nezatazujem.... fakt nie som velka firma, prijmem rocne len par stovak faktur z nich je aj kopec od zivnostnikov ale ziadna nema na sebe cislo evidencie v ZR... dal som si tu namahu to prejst

a este poznamka na jedno, no nehanbim sa , ale preco by som to uvadzal ked toto nie je povinne, to uz pomali na FA budem davat aj cislo topanok...
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Na záver:
Prebehol som túto tému len narýchlo, ale v prvých príspevkoch sa písalo o čísle živn.listu, čo je chybný záver, správne sa uvádza číslo živnostenského registra. To len na upresnenie.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

iturcan
... ale preco by som to uvadzal ked toto nie je povinne, to uz pomaly na FA budem davat aj cislo topanok...
Aha, sorry ... ty si vlastne uvazoval nad tym, preco si pravnicke osoby nedavaju aj registraciu v ZR ... to je fakt tiez otazka
Predtym som tvoj prispevok nepochopila spravne. A teraz este k diskusi: doteraz som si tiez myslela, ze jedna uvedena registracia pri pravnickych osobach staci ... hmm... divne
Naposledy upravil ayya : 18.04.06 at 18:16 Dôvod: oprava gramatickych chyb v citacii :)
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
prosím, trochu sa upokoj, spočítaj si hrubky, mne to trhá oči.... tebe nie?
Toto okamžite vymažem, schválne ťa necitujem, neber to v zlom, ja tiež robím preklepy, ale toto je príliš.
0 0
iturcan iturcan

iturcan je offline (nepripojený) iturcan

Zita5
Či to je na hlavu postavené , alebo nie , tak takouto cestou to nedoriešiš .Ja tiež dostávam od dodávateľov fa a je na nich uvádzané :
u PO ....spoločnosť zapísaná v OR spis.číslo ...........OS v ............
u FO .....ČŽR ...číslo živnostenského registra, vydaný ...........

a tak ďaľej .Osobne aj ja na mojich OF uvádzam moje údaje ŽL , vôbec ma to nejako neštve , že je to umiestnené na faktúre a DL a už som aj zabudla , že som to do PC -SW tipovala .

Doplň to aj Ty a budeš mať pokoj na duši .Inak je to na Tvojom rozhodnutí a následnej argumentácii .To sú skutočne maličkosti a niekedy sa nemusí vyplatiť ich zanedbať .

este jedna poznamka, ten zakon tam je vyslovene preto lebo PO je vedena v obchodnom registri a tam je vedeny pod nejakou zlozkou a tu tam uvadza... zivnostnik je evidovany na zivnostenskom urade s tym ze ma svoje ICo , co je vlastne jeho Identifikacne cislo pre podnikanie... udaj ktory pises nie je chapany ako ina evidencia podnikatelov... pretoze tym by si uviedla udaj o evidencii v ZR duplicitne ! ten paragraf je sice debilne postaveny ale ma sa tykat obchodneho registra....

jasne uviest to tam mozes, napokon nikde v zakone nie je napisane ze co nema byt na fakture... rozhodne , toto by som si obhajil pred danovym uradom.
0 0
iturcan iturcan

iturcan je offline (nepripojený) iturcan

Lida
prosím, trochu sa upokoj, spočítaj si hrubky, mne to trhá oči.... tebe nie?
Toto okamžite vymažem, schválne ťa necitujem, neber to v zlom, ja tiež robím preklepy, ale toto je príliš.
ked ti dosli argumenty tak hladas gramaticke chyby ??? co to ma prosim spolocne s temou na ktoru sa tu odpoveda ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať