Zavrieť

Porady

DPH a zahraničná zálohová faktúra

prosím o radu...mám zahraničnú zálohovú faktúru. Už som ju zaplatila. Moja otazka znie, mozem si uplatniť DPH uz pri tejto uhradenej zalohe, alebo az ked mi príde faktúra?
Usporiadat
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Prosím Vás o radu:
Začiatkom marca som zaplatila na základe zálohovej faktury do ČR zálohu za stánok, zariadenie, hostesku ap. na výstave, kt. sa konala prvý aprílový týždeň. Dodnes som neobdržala vyúčtovaciu fakturu. Keď som volala do tejto českej spoločnosti, bolo mi povedané, že oni na základe prijatej zálohy nie sú povinný vystavovať daňový doklad, že daňový doklad vystavujú až po poskytnutí služby. Nemala by sa však samozdaniť už tá poskytnutá záloha? Alebo mi to pôjde až do apríl. DPHčky, keďže výstava sa uskutočnila v apríli?
Dakujem.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Ako je to, prosím vás?
misurka
Prosím Vás o radu:
Začiatkom marca som zaplatila na základe zálohovej faktury do ČR zálohu za stánok, zariadenie, hostesku ap. na výstave, kt. sa konala prvý aprílový týždeň. Dodnes som neobdržala vyúčtovaciu fakturu. Keď som volala do tejto českej spoločnosti, bolo mi povedané, že oni na základe prijatej zálohy nie sú povinný vystavovať daňový doklad, že daňový doklad vystavujú až po poskytnutí služby. Nemala by sa však samozdaniť už tá poskytnutá záloha? Alebo mi to pôjde až do apríl. DPHčky, keďže výstava sa uskutočnila v apríli?
Dakujem.
0 0
inge.s inge.s

inge.s je offline (nepripojený) inge.s

Podľa mňa by si mala tu poskytnutu zalohu zdaniť v marci bez naroku na odpočet,lebo
nemáš daňový doklad.
Na druhej strane výstava bude zdanená v Čechách lebo miesto dodania je v ČR.
0 0
alexaneta alexaneta

alexaneta je offline (nepripojený) alexaneta

misurka pokiaľ ti poslali fa za prenájom časti nehnuteľnosti /priestory/ tak to môžu považovať za oslobodené plnenie pokiaľ by to považovali za službu ktorú samozdaňuješ musíš odviesť DPH dňom kedy oni prijali tvoju zálohu a zároveň môžeš dať na odpočet lebo od 1.1.2005 stačí mať DPH na vstupe v záznamoch už nie je podmienka fa.Ale aj v českom zákone je napísané že musia vystaviť fa k prijatej zálohe do 15 dní-takže sú povinný ti takú fa vystaviť pokiaľ by však nešlo o oslobodené plnenie treba posúdiť a konkrétne zvážiť o akú službu ide a ako ju posudzujú oni.
pekný deń
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Krásny deň prajem-otázočka pre Vás:
mám došlú zálohovú zahraničnú faktúru, ktorá bola vystavená v 5.mesiaci, uhradená bola tiež v 5 mesiaci.
-Samozdaniť si môžem až keď mi príde Ostrá faktúra?, alebo na základe platby?
-Ak som uhradila ZF tak mi vznikla kurz. strata, čo s ňou?Mám ju normálne zaúčtovať 563/321?
ĎAKUJEM
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Maxinka Pozri príspevok
Krásny deň prajem-otázočka pre Vás:
mám došlú zálohovú zahraničnú faktúru, ktorá bola vystavená v 5.mesiaci, uhradená bola tiež v 5 mesiaci.
-Samozdaniť si môžem až keď mi príde Ostrá faktúra?, alebo na základe platby?
Sme v téme DPH, takže k tejto otázke ... K zodpovedaniu Vašej otázky je potrebné upresniť, za čo bola faktúra:
- tovar,
- služba ... ak služba, tak aká ... t.j. či s prenosom daňovej povinnosti.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
misurka Pozri príspevok
Prosím Vás o radu:
Začiatkom marca som zaplatila na základe zálohovej faktury do ČR zálohu za stánok, zariadenie, hostesku ap. na výstave, kt. sa konala prvý aprílový týždeň. Dodnes som neobdržala vyúčtovaciu fakturu. Keď som volala do tejto českej spoločnosti, bolo mi povedané, že oni na základe prijatej zálohy nie sú povinný vystavovať daňový doklad, že daňový doklad vystavujú až po poskytnutí služby. Nemala by sa však samozdaniť už tá poskytnutá záloha? Alebo mi to pôjde až do apríl. DPHčky, keďže výstava sa uskutočnila v apríli?
Dakujem.

no môj názor je taký že ide o služby súvisiace s prenájmom nehnuteľnosti - to jest zdaňuje sa to v krajine kde sa nehnuteľnosť nachádza s tým súvisiace..to jest by vám to mali vystavovať s českou dph a to jest na slovensku to nie je predmetom dane...ak by ste si chceli dph naspäť museli by ste o to požiadať české úrady...inak je to pre vás v plnej výške náklad.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Maxinka Pozri príspevok
Krásny deň prajem-otázočka pre Vás:
mám došlú zálohovú zahraničnú faktúru, ktorá bola vystavená v 5.mesiaci, uhradená bola tiež v 5 mesiaci.
-Samozdaniť si môžem až keď mi príde Ostrá faktúra?, alebo na základe platby?
-Ak som uhradila ZF tak mi vznikla kurz. strata, čo s ňou?Mám ju normálne zaúčtovať 563/321?
ĎAKUJEM

no samozdaniť môžete až na základe ostrej faktúry a to buď dňom vystavenia faktúry alebo potom 15 - dňom nasledujúceho mesiaca ak bola faktúra vystavená po tomto termíne...ak ide o tovar

pri službe je to - deň vystavenia faktúry alebo ak nie je vystavená do konca 3 mesiaca nasledujúceho po mesiaci kedy bola služba poskytnutá je to posledný deň tretieho mesiaca...
Naposledy upravil Vladimír Ozimý : 11.06.07 at 06:56
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Upozorňujem:

Aktuálna je otázka v príspevku č. 6.

Ostatné sú spred dvoch rokov
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
aha hehe...tak som si teda nooo trochu pobudol v minulosti nie?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Vladimír Ozimý Pozri príspevok
no samozdaniť môžete až na základe ostrej faktúry ...
Nakoľko zatiaľ nebolo doplnené zadanie, upozorňujem ešte, že toto nie je univerzálna odpoveď. Zadanie je potrebné doplniť. Pojem samozdanenie sa spája so službami a tam môže daňová povinnosť vzniknúť aj z titulu úhrady požadovanej platby vopred.

Aktuálne to bolo riešené na Porade nedávno.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Jana Acsová Pozri príspevok
Sme v téme DPH, takže k tejto otázke ... K zodpovedaniu Vašej otázky je potrebné upresniť, za čo bola faktúra:
- tovar,
- služba ... ak služba, tak aká ... t.j. či s prenosom daňovej povinnosti.
Je to tovar, ktorý sme si objednali-oni nám ho dali do výroby a za 2 týždne nám ho majú doviesť.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Maxinka Pozri príspevok
Je to tovar, ktorý sme si objednali-oni nám ho dali do výroby a za 2 týždne nám ho majú doviesť.
Platba vopred za dodanie tovaru (intrakomunitárne nadobudnutie) nie je spojená so vznikom daňovej povinnosti u nadobúdateľa.
1 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Jana Acsová Pozri príspevok
Nakoľko zatiaľ nebolo doplnené zadanie, upozorňujem ešte, že toto nie je univerzálna odpoveď. Zadanie je potrebné doplniť. Pojem samozdanenie sa spája so službami a tam môže daňová povinnosť vzniknúť aj z titulu úhrady požadovanej platby vopred.

Aktuálne to bolo riešené na Porade nedávno.
plne súlasím...služba sa riadi aj pri samozdanení pargrafom 19 ods 4 - vznik daňovej povinnosti vzniká dňom prijatia zálohovej platby...
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Jana Acsová Pozri príspevok
Platba vopred za dodanie tovaru (intrakomunitárne nadobudnutie) nie je spojená so vznikom daňovej povinnosti u nadobúdateľa.
Tomuto nejak nerozumiem-takže daň.povinnosť (samozdanenie) mi vznikne, až pri dodani tovaru-resp.pri vystavení osterj faktúry?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
pri dovoze tovaru z členského štátu sa riadite vznikom daňovej povinnosti podľa paragrafu 20 to jest danová povinnosť vám vzniká bud

1 dňom vystavenia faktúry
2 alebo 15 deň nasledujúci po mesiaci kedy došlo k dodaniu tovaru ak vystavenie faktúry nastalo pred dodaním alebo po 15 dni

Iný prípad nemáte vzniku daňovej povinnosti...(pri dovoze tovaru z členského štátu)
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Maxinka Pozri príspevok
Tomuto nejak nerozumiem-takže daň.povinnosť (samozdanenie) mi vznikne, až pri dodani tovaru-resp.pri vystavení osterj faktúry?
Vznik daňovej povinnosti sa viaže na nadobudnutie tovaru, t.j. fyzickú dodávku. Následne od fakturácie sa odvíja zdanenie, t.j. či budete, alebo nebudete mať ďalšiu faktúru.
Čo sa týka Vašej otázky tak odpoveď na ňu nájdeme v § 20:

§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.
1 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
K preddavkom za tovar pozrite aj:
http://www.porada.sk/t24697-diskusia...-ramci-eu.html
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Jana Acsová Pozri príspevok
Vznik daňovej povinnosti sa viaže na nadobudnutie tovaru, t.j. fyzickú dodávku. Následne od fakturácie sa odvíja zdanenie, t.j. či budete, alebo nebudete mať ďalšiu faktúru.
Čo sa týka Vašej otázky tak odpoveď na ňu nájdeme v § 20:

§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.
OK-už tomu rozumiem-daňová povinnosť mi vznikne dodaním tovaru.Ale čo tá platba, ktorú som už zaplatila na základe ZF-kurz.strata?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Maxinka Pozri príspevok
Ale čo tá platba, ktorú som už zaplatila na základe ZF-kurz.strata?
Toto je už účtovná téma ... Tu sme
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať