Zavrieť

Porady

Predseda SVB si robi v dome co chce

Zdravim vsetkych poradakov.
Po dlhsom case sem pisem s prosbou o radu od skusenejsich v tejto oblasti.Viem,ze vacsina z vas su tu predsedovia SVB a pod.,ale ja pravem potrebujem pomoct,ako postupovat proti tomu nasmu. Uz som tu v niektorej diskusii nacal tento problem,ale situacia sa stava vaznou a kazde informacie sa cenia.Preto som si dovolil otvorit samostatnu diskusiu.

Situacia sa ma tak,ze v nasom dome prebehlo zateplenie, vyregulovanie teplotnej sustavy a montaz termoregulacnych ventilov.K tomuto ucelu sme si zobrali pozicku z SFRB. To, ze neprebehlo vyberove konanie tu nebudem rozoberat,lebo cele to zacalo vtedy,ked som este v dome nebyval.Od ukoncenia prac uz presla urcita doba a zacali sme sa zaujimat o faktury a dalsiu dokumentaciu,cize kam vlastne isli peniaze.Predseda nam nic nechcel ukazat. V dome sa nainstaloval kamerovy system,vymenili sa zvonceky, urobilo sa nove vstupne schodisko a na streche pribudli tri digitalne satelity s predpripravou pre 17 ucastnikov.Samozrejme,ze toto vsetko bolo zrealizovane bez odsuhlasenia spolocenstvom a akehokolvek vyberoveho konania.Predseda nas doslova "odpalkuje" slovami Co vas do toho,Do toho vas nic nie je, Ja vam nemusim hovorit vsetko,co v tomto dome robim a pod.Pohar trpezlivosti pretiekol a napisali sme ziadost, v ktorej pozadujeme predlozenie dokumentacie spolocenstva,bol to celkom obsiahly zoznam.Pod tuto ziadost sa podpisali 12 z 32 rodin,ktore v dome byvaju.Adresovali sme ju predsedovi do vlastnych ruk a aj ju prevzal.Z jeho strany ziadna odozva,aj ked mu do lehoty 10 dni,ktoru sme mu dali chybaju este 4 dni.Jedna z podpisanych vsak vcera stretla podpredsedu a ten sa vyjadril,ze predsada mu s usmevom povedal,ze ziadnu dokumentaciu nepredlozi a ze ak podame tresne oznamenia,spalime sa my.Tolko strucne uvedenie do problemu,aj ked naozaj strucne.

Ak tu dokumentaciu nepredlozi,dalsim krokom bude tresne oznamenie,ktore pojdeme podat hned v pondelok.Chceme zvolat aj domovu schodzu a tu sa uz dostavam k prvemu problemu.

1. Zakon 367/2004 hovori,ze spravca (cize u nas predseda) je povinny zvolat schodzu ak o to poziada najmenej stvrtina vlastnikov bytov. Ak som to spravne pochopil,mame napisat ziadost predsedovi s podpismi viac ako stvrtiny vlastnikov a on by mal na zaklade toho zvolat schodzu.Co ale v tom pripade,ze to proste odignoruje a tu schodzu nezvola?Ako ho k tomu prinutit?Mozeme si ju zvolat sami za ucasti napr. podpredsedu alebo rady?Budu v tom pripade uznesenia zo schodze pravoplatne?Lebo prejednat tam toho chceme hromadu.

2. Predseda je statny zamestnanec,rovnako aj podpredseda.Obaja za svoje funkcie poberaju odmeny,cim vlastne porusuju zakon o statnej sluzbe.Samozrejme ako bonbonik na torte je to,ze vsetci ti,ktori poberaju odmeny za pracu pre spolocenstvo (predseda,podpredseda,rada,domovnicka a pani,co upratuje) z toho na 100% neodvadzaju dane,mame to overene.Predseda sa dokonca jednej susede vyjadril,ze to on nemusi. Ako postupovat v tomto pripade?Na koho sa obratit v oboch zalezitostiach,to je poberanie odmeny statnych zamestnancov a neodvadzanie dani?

3. Uz vyse roka sa marne snazime dopatrat k penaznemu denniku,fakturam a inym dokumentom,v ktorych by sme sa dozvedeli,ako sa v dome hospodari s fondom udrzby a oprav.Predseda sa stale vyhovara a nema snahu nam to predlozit.To vyvolava podozrenie,ze v tom ma bordel a safari si,ako sa mu zachce.Na aky kontrolny organ sa mozeme obratit so ziadostou o vykonanie kontroly uctovnej dokumentacie a celkovo uctovnictva nasho spolocenstva?Aky kontrolny organ ma vobec pravo kontrolovat uctovnictvo spolocenstva?Viem,ze podla zakona by to mala robit rada,ale ta to nevykonava,nakolko su to vsetko predsedovi ludia.Cital som o tom,ze je mozne dat vykonat audit,ktory by sme vsak museli zaplatit.Ciste hypoteticky: Ma vobec auditorska spolocnost nejake pravne paky?Co ked im proste predseda odmietne cokolvek ukazat a zabuchne dvere pred nosom?A otazka nakoniec.S akou ciastkou mozete vo svojich SVB disponovat v ramci beznych oprav?U nas sa uz davnejsie odhlasovalo 20 000 a to sa mi teda zda byt az prilis.

4. Pri vymene okien sme zistili prehmat predsedu. Vyfakturoval na dom 32 sad okien,pricom 6 bytov uz malo okna vymenene. Po velkom natlaku z ich strany ich nakoniec financne odskodnil.Teraz som sa dozvedel (povedal to podpredseda),ze z nejakej pozicky,o ktorej ani neviem a nikto mu ju neodsuhlasil.Problem je v tom,ze vlastne mal vyfakturovat iba 26 sad okien a nevieme,kde tie peniaze za tych 6 sad okien skoncili,ked ludi vyplacal z nejakej pozicky.Suseda uz aj raz pisala na SFRB,ti vykonali udajne kontrolu,kde ako sa predseda s usmevom na tvari vyjadril,nic nenasli a susede ani ziadnu odpoved nedali.Ako postupovat v tomto pripade?Zase napisat na SFRB o konkretnom probleme s oknami,nech si to pridu skontrolovat znovu?Alebo sa obratit niekde inde?


Samozrejme,ze na schodzi,ktoru chceme zvolat chceme navrhnut odvolanie rady,podpredsedu,o vsetkom informovat ludi a dat hlasovat o mnohych veciach.Viem,ze to bude tazke,lebo v nasom dome byvaju vacsinou starsi ludia,ktorych predseda oblbol a oni mu proste veria,popripade na nom nejakym sposobom profituju financne. Najtazsie bude odvolat predsedu.Chceme vsak dosiahnut to,aby sme sa konecne dozvedeli pravdu,nahliadli do dokumentov a ak predseda pochybil,aby zato nalezite zaplatil.Nakolko je to neskutocne ulysny,ale aj velmi arogantny clovek,hlavne ked sa niekto z nas "odpadlikov" s nim bavi medzi styrmi ocami.Rada si funkciu neplni a predseda neukaze dokumentaciu ani podpredsedovi,nie to este rade.Proste si v dome robi,co chce,presne tak,ako som sa vyjadril v nazve tejto diskusie.

Chceme,aby uz tomuto bol koniec a neprizivoval sa na nas vsetkych. Preto vas prosim o poskytnutie akychkolvek informacii ohladom otazok,ktore som napisal vyssie.
Usporiadat
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Odsťahovať sa nie je riešenie? :-) Nechcel by som platiť tie úvery, ktoré sú v bohvieakej výške. Prepáč, ale nemám k tomu slov.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Musíte vymeniť predsedu. Samozrejme podľa zákona a čo najskôr.
Podotýkam, že správca sa nerovná predseda a naopak.
Ak môžem poradiť tak tam neriešte potom problém porušovania zákona o štátnej službe a daňového zákona. Zamerajte sa len na problémy ktoré tam máte, samozrejme musí byť nadpolovičná väčšina za zmenu predsedu.
Pokiaľ s niečim nesúhlasíte obráte sa v zákonnej dobe na súd.
0 0
Jumil Jumil

Jumil je offline (nepripojený) Jumil

peton Pozri príspevok
Odsťahovať sa nie je riešenie? :-) Nechcel by som platiť tie úvery, ktoré sú v bohvieakej výške. Prepáč, ale nemám k tomu slov.
Ak sú tam úvery, tak tieto muselo schváliť 2/3 vlastníkov a to musela byť schôdza vlastníkov. Banka úver nedá bez zápisnice zo schôdze a prezenčnej listiny, okrém iných dokladov.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

peton: odstahovat sa je vzdy riesenie,ale keby sme sa mali stahovat vzdycky kvoli problemom s niekym v dome,to by sme sa asi mohli stahovat neustale.Problemy treba riesit a nie pred nimi utekat. Co sa tyka platenia uverov...najhorsie na tom je,ze my vlastne ani nevieme,kolko tych uverov a v akej vyske ich platime.K tomu sa prave chceme dopatrat.Dost veci sa riesilo,ked som este v dome nebyval a ostatnych asi tieto veci nezaujimali.

Orim: To,ze musime vymenit predsedu je mi uplne jasne.Aj ked sa to lahko povie,v nasom dome to vobec nie je lahke.Preco,to uz som spominal v prvom prispevku.Ludom je asi jedno,ako sa naklada s ich peniazmi.Samozrejme,ze na schodzi nemienime riesit otazky porusovania danoveho zakona a zakona o statnej sluzbe. Ja som ani nepisal,ze nieco take chceme na schodzi riesit.Na schodzi budeme riesit otazky tykajuce sa spolocenstva a porusovania zakona o vlastnictve bytov a nebytovych priestorov.

Proste som tu predostrel problemy,ktore potrebujem riesit komplexne.Nie som zbehly v tejto oblasti a preto potrebujem poradit,na ake organy sa mozem obratit v tych 4 bodoch,ktore som pisal hore.
Viem,ze mnoho veci sa tu uz riesilo v roznych diskusiach,ale to boli trochu ine pripady.Preto ak niekto viete,skuste mi poradit.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Tak ako Orim hovorí, osoba, ktorá vezme funkciu predsedu by mala vedieť, či môže túto funkciu zastávať, alebo nie. Ja som mala podobný problém, ale čo sa týka zákona o štátnej službe, v terajšej podobe túto funkciu môže vykonávať, je to správa vlastného majetku a to podľa tohto zákona môže vykonávať. Každopádne zhromaždenie podľa zákona zvoláva rada najmenej 1 raz do roka. Ak však tvrdíš, že rada sú predsedovi ľudia, môže to byť problém. Ale na druhej strane zhromaždenie je najvyšší orgán spoločenstva a ten o všetkom rozhoduje. Treba sa dať dohromady a jednoducho zvoliť nového predsedu. Ak sa vyhráža, že ak by ste podali tresné oznámenie, že vy narazíte, vôbec by som na toto nebrala ohľad, pretože už len to, že nemá vaše súhlasy, neboli robené výberové konania, už to je jedna z vecí, na ktorej by narazil on. Každopádne ak písomne nebude reagovať na vaše výzvy, všetko toto môžete použiť v prípadnom súdnom spore, ktorý však môže byť zdĺhavý a nebude tak rýchlo riešiť vašu situáciu, ale inú cestu nevidím. Prajem veľa síl a trpezlivosti, máte to veru veľmi ťažké, horšie je to, že kontrolný orgán na SVB-čka nie je žiadny, jedine daňový úrad. Potom okresná prokuratúra, tam dať podanie a tá môže preskúmať aj finančné záležitosti. My sme takéto podanie dávali na bývalého správcu a vyšetrovateľ pozval experta na ekonomiku, ktorý šetril tieto veci.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Ako si písal , tak nezdaňuje svoje príjmy a ani príjmy iných členov. Nahlásil by som to na daňový úrad. Myslím si, že im by mal predložiť komplet účtovníctvo. Prípadne by som išiel osobne na daňový a povedal by som, že predseda vám nepredkladá žiadne účtovné evidencie a máš podozrenie že napr. podniká s vašimi peniazmi a či by nemohli vykonať kontrolu. Neviem či je to možné, ale výsledok kontroly by ti hádam mohli oznámiť.
V provom rade by som ešte začal obiehať ostatných obyvateľov a presviedčal a informoval by som ich o terajšom stave, aby vedeli čo ich na schôdzi vlastníkov čaká. 12 podpisov z 32 sa mi zdá na nejaké zmeny a odvolanie predsedu dosť málo. Treba ľudí zmobilizovať. Skús sa porozprávať z členmi rady, či sa neboja že budú niesť zodpovednosť za všetko čo robí predseda a pod. Možno sa v niekom ozve svedomie a niečo sa dozviete.
Samozrejme by som neotálal s trestným oznámením. Máte právo vedieť čo sa deje s vašimi peniazmi.
Toľko môj názor.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Treba si uvedomiť, že budete potrebovať tak či tak aj nového predsedu, ktorý by to robil v zmysle zákona a podľa Vašich predstáv. Už aj tu sme videli, že sa presadil zákon a nemal im to kto robiť. Možno preto sú ostatní radšej v tom, že to jednoducho nechcú vidieť a berú to takto, lebo im to vyhovuje. Podľa zákona má vlastník bytu právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpanie fondu prevádzky, údržby a opráv. V konečnom dôsledku, môžete zvolať zhromaždenie keď Vás je najmenej štvrtina vlastníkov. Predseda vykonáva aj správu? No tak potom nechápem radu, že ho nekontrolujú. Vlastníci, ako som písala vyššie, sú radi, že majú pokoj.
0 0
Polis Polis

Polis je offline (nepripojený) Polis

Ja možem podotknúť iba to, že som štátny zamestnanec - prislušník policajného zboru a podľa stanoviska MV SR, ktoré som osobne žiadal, možem vykonávať platenú funkciu predsedu spoločenstva. V zmysle zákona to nie je iná zárobková činnosť. 3 roky som robil predsedu bezplatne. Bál som sa, že budem mať problém. Teraz donesiem zamestnavateľovi potvrdenie od správcu, koľko som zarobil za funkciu predsedu...
Naposledy upravil Polis : 13.03.07 at 11:54 Dôvod: doplnie
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

Vdaka vsetkym za odpovede. Hlavne som si ujasnil otazku poberania odmeny, ked je statnym zamestnancom. Ja som tiez statny zamestnanec,ale toto som nevedel,ze v tomto pripade ju poberat moze.Na druhej strane to vsak nic nemeni na situacii,ze zdanit si to musi. Takze v tomto sa urcite obratime na danovy urad.

S tym,ze kontrolny organ na SVB nie je,som tak trochu aj pocital..uz som to kdesi tu informaciu cital. Pevne dufam,ze po podani tresneho oznamenia sa to uz niekam pohne.Jeho zastrasovanie neberiem vazne,lebo som si viac ako isty,ze ma v celej dokumentacii SVB poriadny bordel. Riesit to podanim na sud,je velmi zdlhava zalezitost.
Na ucte z SFRB je udajne este 1000000 korun,ktore nase spolocenstvo moze vycerpat...a predseda ich bude chciet stopit.My by sme boli najradsej,keby sa tie peniaze statu radsej vratili.

Pomalicky zaciname robit v dome osvetu,hadzeme ludom do schranok rozne informacie,lebo mam pocit,ze ich lahostajnost niekedy prameni aj z nevedomosti. Aj rozhovory s niektorymi ludmi, to je tazke..niekedy si pripadam,ze sa bavim s bandou tupcov....chcel by som si pozvat na 10 minutovy rozhovor aj radu a prehovorit im do duse...dufam,ze sa podari...ale vela si od toho neslubujem.

Stale mi ale unika uplne info o tom zvolani schodze.Elenka napisala,ze schozu mozeme zvolat sami...ale zakon hovori inac.Schodzu musi zvolat predseda.Lebo ked si ju zvolame sami a nepride na nu predseda,podpredseda ani rada,k comu to bude dobre?Asi k nicomu.
A Elenka,je to tak ako si napisala,predseda je u nas zaroven spravca.A preco ho nekontroluje rada?Lebo maju za svoje funkcie v rade a nestaranie sa do nicoho peniaze.To,ze v popripade mozu niest aj nejake nasledky za svoju cinnost,ci skor necinnost,pravdepodobne ani vacsina z nich nevie.Lebo keby som sa ich spytal,ake zakony riesia bytove a nebytove priestory,tak to ani nebudu vediet.Takze asi tak je to u nas.

....a nacnem este jeden problem.V pripade,ze sa naozaj nikde nedovolame spravodlivosti,co sa na Slovensku stat moze,sme viaceri rozhodnuti zo Spolocenstva vystupit. Ako v tomto pripade postupovat a je to vobec mozne? Aj ked tuto moznost zatial beriem ciste ako to posledne riesenie.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Je to v zákone 182/1993. Je tu niekoľkokrát prilepený, ale ak by sa Ti ho nepodarilo nájsť, ozvi sa, prilepím. Zo spoločenstva sa nedá vystúpiť. Aj nový vlastník je zo zákona povinný pristúpiť k zmluve o SVB. Ale ja verím, že sa dohodnete a zjednáte poriadok vo veciach SVB. Myslím, že sa trošku potrápite, obetujete veľa času a dopátrate sa k všetkému. Pokiaľ máte 1000000,- ešte zo ŠFRB nemôžete peniaze vrátiť ale ich musíte vyčerpať. Ak by ste ich do 2 rokov od poskytnutia úveru nevyčerpali, musíte vrátiť celú čiastku ŠFRB. Divím sa Vášmu predsedovi, tým že predloží všetky doklady, mal by vlastne pokoj a nemusel by nikto takto kombinovať. Veď každý uvidí že robí zle alebo sa mýli. Takže držím palce, že všetko dopadne dobre pre spoločenstvo.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

182-ku drzim v ruke..ako citam,tak citam,o schodzi tam nic nevidim..mam verziu stiahnutu z internetu z nejakej stranky so zakonmi.
Ale zakon 367 to uz riesi jednoznacne:

§8b bod 2 pismeno c:

Spravca je povinny zvolat schodzu vlastnikov bytov a nebytovych priestorov v dome podla potreby,najmenej raz za rok, alebo ked o to poziada najmenej jedna stvrtina vlastnikov bytov a nebytovych priestorov v dome.

Takze nic o tom,ze si schodzu mozeme zvolat sami.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

...požiada o to najmenej jedna štvrtina vlastníkov... to znamená, že sa jedna štvrtina vlastníkov dohodne a zvolá zhromaždenie.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Hanni,ak predseda nechce zvolať schôdzu,zvolajte si ju na podnet najmenej štvrtiny vlastníkov sami.Treba dodržať zákon - pozvánky najmenej 10 dní pred konaním schôdze a vyriešte problémy domu. Predsedovi a rade predložte zápisnicu zo schôdze a treba sa s nimi dohodnuť. Jednajte v zmysle zákona a stanov spoločenstva a v tomto zmysle treba odvolať predsedu aj celú radu. Bude to iste tvrdý oriešok,ale inej cesty asi niet,možno bude všetko možné vyriešiť len právnou cestou.
prajem pevné nervy a veľa úspechov.
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

Ahoj,

Váš predseda SVB sa nespráva tak ako by sa podľa zákona a aj normálnych vzťahov v dome mal. Každý vlastník má právo zo zákona nahliadať do účtovných dokladov. Ak Vám to neumožní, ktorýkoľvek vlastník môže zvolať schôdzu vlastníkov, nielen predseda. Podstatné je aby bola zvolaná v zmysle zákona 182/93 a aby boli na nej zrozumiteľné a jasné prejavy vôle väčšiny vlastníkov. Ak si myslíš, že máte podporu väčšiny vlastníkov (ktorí aj prídu na schôdzu!), potom zvolajte schôdzu a odvolajte predsedu. Majte pripraveného náhradníka, lebo ľahko je kritizovať a nič nerobiť a ťažšie je vedieť prevziať zodpovednosť a konať za SVB, aby to vyzeralo lepšie ako teraz. Je to dosť vyťažujúca práca. Je pravdou, že si môžete nechať robiž výkon správy profesionálnou správcovskou spoločnostou, co je poväčšine pre SVB asi najlepsia cesta. Ťažké je si vybrať dobrého. Doporučujem Vám si nastudovat zákon 182/93 v platnom znení a potom konať. Trestnými oznámeniami nič nedosiahnete (to má Váš predseda SVB pravdu), lebo musíte preukázať úmysel trestného činu. A aj ked by sa Vám to podarilo, je to jen o trestnej zodpovednosti predsedu SVB a nie o náhrade prípadnej škody. Žaloba na súd je účinnejšia a rýchlejšia cesta (aj ked relatívne rýchlejsia) a veľmi záleží, ako žalobu sformulujete a podáte! Čo ňou vlastne chcete dosiahnut. Podla môjho názoru Váš predseda nedodržiava zákon a správa sa dosť arogantne. Ale to nie je trestný čin, a žalobou na súde môžete akurát dosiahnut, že mu súd nape. uloží Vám doklady ukázať. Čo tým zhruba po dvoch rokoch získate? Budete sa skladať na súdny poplatok advokáta a súdne trovy? Tak 20 tisíc najmenej rátajte v každom prípade! Preto ti doporučujem riešiť to na schôdzi vlastníkov odvolaním a nahradením Vásho predsedu SVB.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

OK,s tym zvolanim schodze je mi to uz jasne...dakujem za vysvetlenie.

Empaty: Ty sa nato pozeras z pohladu - vyrieste si to na schodzi a odvolajte ho - ale ak si pozorne cital vsetky moje prispevku,to vobec nemusi byt v nasom pripade take jednoduche a jednoznacne. Pises,ze podanim tresneho oznamenia alebo podnetu na sud nic nedosiahneme...a co v pripade,ze sa radu ani predsedu odvolat nepodari a zostane vsetko pri starom?To sa mam nato donekonecna pozerat?Ako sa nam smeje do oci a porusuje zakon na kazdom kroku? Ved uz to,ze neumozni nahliadnut do dokumentacie porusuje zakon.Porusuje zakon v mnohych veciach,ktore nie je az taky problem dokazat.A pokial sa podari dosiahnut,ze sa nejaky vysetrovaci organ pozrie na uctovnictvo a vsetky veci suvisiace s fondom udrzby a oprav a celym zateplovanim,urcite sa najdu dalsie veci.A to je zase porusenie zakona.A za porusovanie zakona ho musia nejako postihnut,ved od toho je zakon,aby sa jeho porusovanie trestalo.Ak tomu tak nie je,tak k comu potom zakony su?
Takze celkom nesuhlasim,ze podanim tresneho oznamenia nic nedosiahneme. Uz ho raz vlastnici pritlacili k stene kvoli nahrade za okna a ja verim tomu,ze v tom poriadok nema.
A rovnako verim tomu,ze vacsina ludi sa spamata az potom,ako bude v niecom namoceny a budu ho zato stihat,skor nie.Preto sa na vec divam trochu z ineho uhla,ako Ty.Ja sa nato,ze sa predsedu podari odvolat az tak nespolieham a keby si poznal ludi a pomery v nasom dome,mal by si iny nazor.A najvacsi paradox je to,ze prave ti,ktori sa ho tak zastavaju ziju z malych dochodkov a platia za byt poriadnu palku,takze maju problemy vobec vyzit....
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Najhoršie na tom všetkom je práve to, že vieš ako porušuje zákon. Svojim arogantným ignorovaním zákona a všetkých vlastníkov, ktorí chcú nahliadnuť do dokladov akurát zvyšuje napätie v dome. To je na celej veci to najsmutnejšie. Dnes je toľko zbytočného stresu. Medzi ľuďmi panuje nevraživosť, závisť. Prevládajú empatie a ľudia si už nejaký spôsob ako ich dať najavo nájdu. Čo sa týka dôchodcov. Je pravda, že majú dôchodky z ktorých musia platiť drahé bývanie. Je pravda aj to, že platia zbytočne veľké byty pre svojich vnúkov, vnučky, deti. Tým sa im tiež patrične navyšujú poplatky za bývanie /do FPOaÚ od plochy,..../. Ale zákon platí tak na Teba ako na Vášho predsedu, takže sa nevzdávaj. Keď to ľudia pochopia, určite Ťa podporia a tiež budú od neho patričné veci žiadať k nahliadnutiu. Obzvlášť keď už ste mali s ním problém aj pri oknách. Držím palce, aby sa všetko urovnalo pred trestným konaním akoukoľvek formou. Všetko ešte môže byť založené len na nepodložených obvineniach. Samozrejme, už ste sa v ňom sklamali, mal by si byť toho vedomý a nezatajovať skutočnosti. Držím palce a daj určite vedieť. Vieš, ono po zhromaždení môžeš byť najviac sklamaný práve Ty. A to by Ťa odradilo od ďalšej snahy k dodržiavaniu zákona vo Vašom dome.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 14.03.07 at 06:36
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Ja k tomu len dodám, že naozaj tak ako Hanni a Elenka píšu, netreba to vzdávať. Hovorím z vlastnej skúsenosti, tiež už som si niekedy pripadala ako "udavač", lebo som všetko, čo sa nedalo riešiť normálnou cestou riešila podaním oznámenia a ono sa to vždy nejako pohlo. Už som tu niekoľkokrát písala o tom, ako sme postupovali proti bývalému správcovi a dostali sme sa nielen k dokladom ale aj k svojim peniazom. Tiež som robila stretnutia s ľuďmi, písala, argumentovala a hoci ich je asi 80% dôchodcov, nakoniec nezostali ľahostajní k svojim peniazom, ktorých majú naozaj málo pri tých výdavkoch, ktoré majú na svoje byty. Preto treba v zárodku riešiť problém, ktorý je všetkých, nie len jednotlivcov a hlavne ide o ich peniaze. Treba v nich vzbudiť záujem o to, aby sa viac zaujímali o to, čo sa v dome deje, ináč je akákoľvek snaha zbytočná. Ja som na tom pracovala 1/2 roka a nakoniec sa mi podarilo ich aktívne sa zapojiť do spravovania domu, vydobiť si to, na čo majú právo a zabezpečiť im to, aby sa s ich peniazmi hospodárilo tak, ako sa sami rozhodnú, samozrejme že treba vždy hľadať riešenia, ako ušetriť a pritom žiť v bytovke na úrovni. Už len to, že sú tam vzaté úvery je dôvod prešetriť si celú záležitosť, lebo koniec koncov sú to zase oni, čo prispievajú na splácanie. Takže ak to nepôjde ináč, treba ísť aj tou tŕnistou cestou cez súd alebo prokuratúru a ono sa to pohne. Držím palce.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

Elenka a Gabi,dakujem za povzbudive slova.Vazim si podpory vas vsetkych a je mi dost luto,ze aj v nasom dome na nenajde taka dobra dusa,ktora by to tam spravovala poctivo,ale krysa zasita v ludskej kozi v podobe nasho predsedu.
Takze prvym krokom bude iniciovanie schodze (dufam,ze sa to podari) a ta schodza bude naozaj skuska ohnom. Pojdem tam tvrdo po predsedovi a rade a bud to ostatni ludia pochopia a podporia nas,alebo atmosfera zhustne uz uplne a nam neostane nic ine, iba riesit veci pomocou sudu. Ja by som bol tiez najradsej,aby sa situacia vyriesila "po dobrom" a nemuseli sme do toho zatahovat niekoho zvonka.Ale aj tak,ked predseda odstupi,uvazujem o vykonani auditu,aby sa vlastne zistilo ake skody napachal a mohol sa za ne zodpovedat.Lebo bez toho by po nom funkciu neprebral asi nikto. Ja sa casto pozastavujem nad tym,ako si moze byt taky isty a sebavedomy vo vsetkom.Bud to dokonale hra,alebo v tom mozno poriadok ma.Ale na druhej strane,keby v tom poriadok mal,nemal by problem to komukolvek a kedykolvek ukazat.Sam som zvedavy,ako sa to cele vyvinie.Nepatrim k ludom,ktori sa len tak vzdavaju,tak snad to dobre dopadne.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

To Hanni:
Takže spoločenstvo má nadejného predsedu , dúfam, že keď už sa takto angažuješ, nenecháš to potom len tak plávať. Ale to už je vec osobná, do toho nebudem zasahovať, dúfam len, že sa vám podarí vyriešiť to k vašej spokojnosti.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

Gabi,no,myslim,ze toho predsedu by som uz casovo asi nestihal,nakolko od novembra budem do prace dochadzat a prakticky cely den budem prec.Ale kandidat by snad aj bol.....uvidime :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať