Zavrieť

Porady

Predseda SVB si robi v dome co chce

Zdravim vsetkych poradakov.
Po dlhsom case sem pisem s prosbou o radu od skusenejsich v tejto oblasti.Viem,ze vacsina z vas su tu predsedovia SVB a pod.,ale ja pravem potrebujem pomoct,ako postupovat proti tomu nasmu. Uz som tu v niektorej diskusii nacal tento problem,ale situacia sa stava vaznou a kazde informacie sa cenia.Preto som si dovolil otvorit samostatnu diskusiu.

Situacia sa ma tak,ze v nasom dome prebehlo zateplenie, vyregulovanie teplotnej sustavy a montaz termoregulacnych ventilov.K tomuto ucelu sme si zobrali pozicku z SFRB. To, ze neprebehlo vyberove konanie tu nebudem rozoberat,lebo cele to zacalo vtedy,ked som este v dome nebyval.Od ukoncenia prac uz presla urcita doba a zacali sme sa zaujimat o faktury a dalsiu dokumentaciu,cize kam vlastne isli peniaze.Predseda nam nic nechcel ukazat. V dome sa nainstaloval kamerovy system,vymenili sa zvonceky, urobilo sa nove vstupne schodisko a na streche pribudli tri digitalne satelity s predpripravou pre 17 ucastnikov.Samozrejme,ze toto vsetko bolo zrealizovane bez odsuhlasenia spolocenstvom a akehokolvek vyberoveho konania.Predseda nas doslova "odpalkuje" slovami Co vas do toho,Do toho vas nic nie je, Ja vam nemusim hovorit vsetko,co v tomto dome robim a pod.Pohar trpezlivosti pretiekol a napisali sme ziadost, v ktorej pozadujeme predlozenie dokumentacie spolocenstva,bol to celkom obsiahly zoznam.Pod tuto ziadost sa podpisali 12 z 32 rodin,ktore v dome byvaju.Adresovali sme ju predsedovi do vlastnych ruk a aj ju prevzal.Z jeho strany ziadna odozva,aj ked mu do lehoty 10 dni,ktoru sme mu dali chybaju este 4 dni.Jedna z podpisanych vsak vcera stretla podpredsedu a ten sa vyjadril,ze predsada mu s usmevom povedal,ze ziadnu dokumentaciu nepredlozi a ze ak podame tresne oznamenia,spalime sa my.Tolko strucne uvedenie do problemu,aj ked naozaj strucne.

Ak tu dokumentaciu nepredlozi,dalsim krokom bude tresne oznamenie,ktore pojdeme podat hned v pondelok.Chceme zvolat aj domovu schodzu a tu sa uz dostavam k prvemu problemu.

1. Zakon 367/2004 hovori,ze spravca (cize u nas predseda) je povinny zvolat schodzu ak o to poziada najmenej stvrtina vlastnikov bytov. Ak som to spravne pochopil,mame napisat ziadost predsedovi s podpismi viac ako stvrtiny vlastnikov a on by mal na zaklade toho zvolat schodzu.Co ale v tom pripade,ze to proste odignoruje a tu schodzu nezvola?Ako ho k tomu prinutit?Mozeme si ju zvolat sami za ucasti napr. podpredsedu alebo rady?Budu v tom pripade uznesenia zo schodze pravoplatne?Lebo prejednat tam toho chceme hromadu.

2. Predseda je statny zamestnanec,rovnako aj podpredseda.Obaja za svoje funkcie poberaju odmeny,cim vlastne porusuju zakon o statnej sluzbe.Samozrejme ako bonbonik na torte je to,ze vsetci ti,ktori poberaju odmeny za pracu pre spolocenstvo (predseda,podpredseda,rada,domovnicka a pani,co upratuje) z toho na 100% neodvadzaju dane,mame to overene.Predseda sa dokonca jednej susede vyjadril,ze to on nemusi. Ako postupovat v tomto pripade?Na koho sa obratit v oboch zalezitostiach,to je poberanie odmeny statnych zamestnancov a neodvadzanie dani?

3. Uz vyse roka sa marne snazime dopatrat k penaznemu denniku,fakturam a inym dokumentom,v ktorych by sme sa dozvedeli,ako sa v dome hospodari s fondom udrzby a oprav.Predseda sa stale vyhovara a nema snahu nam to predlozit.To vyvolava podozrenie,ze v tom ma bordel a safari si,ako sa mu zachce.Na aky kontrolny organ sa mozeme obratit so ziadostou o vykonanie kontroly uctovnej dokumentacie a celkovo uctovnictva nasho spolocenstva?Aky kontrolny organ ma vobec pravo kontrolovat uctovnictvo spolocenstva?Viem,ze podla zakona by to mala robit rada,ale ta to nevykonava,nakolko su to vsetko predsedovi ludia.Cital som o tom,ze je mozne dat vykonat audit,ktory by sme vsak museli zaplatit.Ciste hypoteticky: Ma vobec auditorska spolocnost nejake pravne paky?Co ked im proste predseda odmietne cokolvek ukazat a zabuchne dvere pred nosom?A otazka nakoniec.S akou ciastkou mozete vo svojich SVB disponovat v ramci beznych oprav?U nas sa uz davnejsie odhlasovalo 20 000 a to sa mi teda zda byt az prilis.

4. Pri vymene okien sme zistili prehmat predsedu. Vyfakturoval na dom 32 sad okien,pricom 6 bytov uz malo okna vymenene. Po velkom natlaku z ich strany ich nakoniec financne odskodnil.Teraz som sa dozvedel (povedal to podpredseda),ze z nejakej pozicky,o ktorej ani neviem a nikto mu ju neodsuhlasil.Problem je v tom,ze vlastne mal vyfakturovat iba 26 sad okien a nevieme,kde tie peniaze za tych 6 sad okien skoncili,ked ludi vyplacal z nejakej pozicky.Suseda uz aj raz pisala na SFRB,ti vykonali udajne kontrolu,kde ako sa predseda s usmevom na tvari vyjadril,nic nenasli a susede ani ziadnu odpoved nedali.Ako postupovat v tomto pripade?Zase napisat na SFRB o konkretnom probleme s oknami,nech si to pridu skontrolovat znovu?Alebo sa obratit niekde inde?


Samozrejme,ze na schodzi,ktoru chceme zvolat chceme navrhnut odvolanie rady,podpredsedu,o vsetkom informovat ludi a dat hlasovat o mnohych veciach.Viem,ze to bude tazke,lebo v nasom dome byvaju vacsinou starsi ludia,ktorych predseda oblbol a oni mu proste veria,popripade na nom nejakym sposobom profituju financne. Najtazsie bude odvolat predsedu.Chceme vsak dosiahnut to,aby sme sa konecne dozvedeli pravdu,nahliadli do dokumentov a ak predseda pochybil,aby zato nalezite zaplatil.Nakolko je to neskutocne ulysny,ale aj velmi arogantny clovek,hlavne ked sa niekto z nas "odpadlikov" s nim bavi medzi styrmi ocami.Rada si funkciu neplni a predseda neukaze dokumentaciu ani podpredsedovi,nie to este rade.Proste si v dome robi,co chce,presne tak,ako som sa vyjadril v nazve tejto diskusie.

Chceme,aby uz tomuto bol koniec a neprizivoval sa na nas vsetkych. Preto vas prosim o poskytnutie akychkolvek informacii ohladom otazok,ktore som napisal vyssie.
Usporiadat
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

Hanni,
nechcel som ta odradit riešiť Vasu situáciu v dome. len som ti chcel naznacit postupnost krokov. Mam v tejto oblasti dost skúsenosti a týmto čo ty chces riesit sme my uz presli. Pri zvolani schodze je dolezite ziskat vopred na tvoju stranu cast susedov a pripravit si dobre argumentaciu na schôdzu. Tak ako niekto uz pisal musite dorucit pozvanky s programom , kde bude bod odvolanie predsedu SVB, kazdemu vlastnikovi 10 dní vopred a musíte mať doručenie písomne zdokladovane. Potom bude podstatne aka schodza to bude, či riadna alebo náhradná. tam sa totiž prijíma uznesenie nadpolovičnou väčšinou zúčastnených vlastníkov na schôdzi hodinu po začatí schôdze, čo je podla môjho názoru tvoja najväčšia šanca dosiahnut ciel. A musis byt pripadne ochotny prevziat zodpovednost a byt predsedom SVB. Ludia to budu ocakavat. Pýtaš sa, ci sa mate nadalej na to prizerat ako sa predseda správa. Bohužial zákon platí pre každého a vsetci vlastníci v dome mate práva ale aj povinnosti a zodpovednost. STE VLASTNÍCI, ktorí sú za svoj majetok zodpovední. A len Vy môžete rozhodnúť ako ďalej. Nikto iný. A menšina sa musí prispôsobit väčšine. Tak je to. Nehovorím to teraz aby som ta odradil, ale preto aby som ti povedal, ze si treba schôdzu pripraviť, aby si ty nebol nakoniec sklamaný a nebol ty ten, ktorý stale frfle a je len osobne proti predsedovi.
K zalobe alebo trestnej zodpovednosti: Z konania predsedu ste zodpovední vsetci a prípadne pokuty napr. danového úradu bude musiet zaplatit SVB (čiže Vy všetci) ako právnická osoba. (Až potom si to môžete vymáhať v pomerne zložitom súdnom konaní od predsedu SVB). Ak su predražene faktury, bude tazke dokazat ze sa predseda obohatil, co je bez spolupráce s firmou, ktorá práce realizovala takmer nemožné v tomto čase. Túto argumentáciu by som vopred ani nepoužíval. (Možno až po audite účtovníctva, vtedy budete môct niečo konkrétne tvrdiť) Ak mate fakturu za pracu a ta je zaplatena, je to účtovne v poriadku! Iná vec je porušenie zákona 182/93 o súhlase nadpolovičnej väčšiny z realizáciou investícii, zo schválením sumy za dielo a zo schválením dodávateľa - firmy. Tam, ak nie sú riadne uznesenia zo schôdze uvedené v zápisnici s priloženou prezenčnou listinou, došlo k porušeniu zákona. Ale za to nie sú v zákone žiadne sankcie, len morálne voci Vám vsetkým spoluvlastníkom, co by som vyuzil na schôdzi. Preto by ti práve toto malo poslúžiť ako argumentácia na odvolanie predsedu a prípravu schôdze vlastníkov!! a zmenu klímy vedenia výkonu správy v dome, aby sa s praktikami doterajšieho predsedu prestalo.
Želám ti vela úspechov, ja by som sa tiež nedal odradiť aj keby som bol v menšine. Možno to nevyrieši jedna schôdza, ale pri ďalšej budeš úspešný. Ludia sa začnú o to zaujímať ak im predostrieš rozumné a logické argumenty a som presvedčený, že nakoniec dosiahneš cieľ, k dispozícii doklady, urobíte audit a potom aj vyvodíte prípadnú právnu zodpovednosť za nájdené nedostatky (ak budú) smerom k predsedovi. A to aj súdnou cestou. Držím ti palce. Prípadne napíš ako to dopadlo.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

Empaty: vdaka za uzitocne rady...urcite sa mi zidu do buducna.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

Takze dnes uplynul posledny den 10-dnovej lehoty,ktoru sme predsedovi dali...a ja som obdrzal doporuceny list s kopou zvastov,ale s jednou podstatnou informaciou. Predseda nas pozyva 29.3.2007 o 18,00 hod. k nahliadnutiu pozadovanych dokumentov. Uz teraz od podpredsedu vieme,ze viac ako pol roka po ukonceni celkoveho zateplenia udajne nema vsetky faktury,co mi pripada ako uplna blbost a v rozpore so zakonom. A s urcitostou uz teraz viem,ze nema v zapisniciach podlozene odhlasovanie mnohych prac na dome a podklady o vyberovych konaniach...jedine,zeby ich sfalsoval...
Najlepsie sa vyjadril nas podpredseda,ked povedal dnes susede,ze ju povazoval sa uvedomelu zenu,ktora sa pod taku hlupost nepodpise.Takze podla nasho podpredsedu je zaujem o to,co sa s nasimi peniazmi deje, iba taka hlupost.Ked ho stretnem,rad sa s nim o tom porozpravam.
A este ceresnicka na zaver v podobe jednej vety z listu.Citujem:
"Následne som list predložil Rade spoločenstva, kde sme znovu jednohlasne podporili snahu o čo najúplnejšie a najobjektívnejšie informovanie informovanie členov SVB o činnosti spoločenstva."

Z tohoto slintu,ktory je určite dielom podpredsedu, mi je spatne,lebo nic z toho sa doteraz nekonalo....a nie je mi ani jasne,v com ho mala Rada podporovat...rada by ho mala kontrolovat a nie podporovat....ale v nasom dome je ti uz raz tak.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Držím palce
0 0
Jumil Jumil

Jumil je offline (nepripojený) Jumil

Hanni budem trošku kritický k tvojim príspevkom a nebudem Ti pritakávať. Ak ten zlý predseda dokázal vybaviť lacný úver z SFRB, pri tomto úvery musel predložiť množstvo dokladov (to on musel chodiť po úradoch), zároveň mu to muselo schváliť 2/3 vlastníkov bytov, ktorí súhlasili s jeho názorom. Dal spraviť termoreguláciu, namontovať termostatické ventily. Ďalej sa zmieňuješ o výberovom konaní na zateplenie. Mohol by si nám napísať koľko si Ty priniesol ponúk od firiem na zatepľovanie. Moja skúsenosť je, že po firmách behá len predseda , prípadne ešte jeden človek a po funuse je múdrych strašne veľa.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

Jumil: nemusis mi pritakavat,mas svoj nazor.Keby si pozornejsie cital,tak som uz spominal,ze ked som sa ja pred 2 rokmi nastahoval do domu,uz bolo vsetko rozbehnute a podla informacii,ktore mam od inych vlastnikov,ziadne vyberove konanie neprebehlo.Cize predseda sa dohodol s majitelom firmy a doviedol ho tam..ziadne ine firmy cenove ponuky neponukli,lebo ani neboli oslovene.Keby som tu byval vtedy,urcite by som sa bol snazil to nejako riesit....bohuzial.
A na zaver dodam iba tolko...ja toho cloveka dobre poznam nejaky ten rok.Ten by pre nikoho neurobil nic bez toho,aby z toho nieco nemal...a verim tomu (mam jednu hlavu,ale aj tu dam pod gilotinu),ze sa mu vybavenie uveru a behanie po uradoch mnohokrat vratilo v podobe financnej.Ak vies,ako to v takychto zalezitostiach chodi a napisem Ti,ze cele to stalo 6 milionov (vo vedlajsom baraku to urobili minuly rok za 4 miliony aj s kompletnou rekonstrukciou balkonov,co sa u nas nedialo),tak sprostriedkovatel,pokial v tom vie chodit,moze zinkasovat az 10% z celkovej sumy bez toho,aby mu to niekto dokazal (navysenim ceny materialu,okien a pod.)....tak si to vyrataj.Ale toto len tak,na okraj...nikoho samozrejme bez preskumania materialov nechcem obvinovat.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

hanni Pozri príspevok
Jumil: nemusis mi pritakavat,mas svoj nazor.Keby si pozornejsie cital,tak som uz spominal,ze ked som sa ja pred 2 rokmi nastahoval do domu,uz bolo vsetko rozbehnute a podla informacii,ktore mam od inych vlastnikov,ziadne vyberove konanie neprebehlo.Cize predseda sa dohodol s majitelom firmy a doviedol ho tam..ziadne ine firmy cenove ponuky neponukli,lebo ani neboli oslovene.Keby som tu byval vtedy,urcite by som sa bol snazil to nejako riesit....bohuzial.
A na zaver dodam iba tolko...ja toho cloveka dobre poznam nejaky ten rok.Ten by pre nikoho neurobil nic bez toho,aby z toho nieco nemal...a verim tomu (mam jednu hlavu,ale aj tu dam pod gilotinu),ze sa mu vybavenie uveru a behanie po uradoch mnohokrat vratilo v podobe financnej.Ak vies,ako to v takychto zalezitostiach chodi a napisem Ti,ze cele to stalo 6 milionov (vo vedlajsom baraku to urobili minuly rok za 4 miliony aj s kompletnou rekonstrukciou balkonov,co sa u nas nedialo),tak sprostriedkovatel,pokial v tom vie chodit,moze zinkasovat az 10% z celkovej sumy bez toho,aby mu to niekto dokazal (navysenim ceny materialu,okien a pod.)....tak si to vyrataj.Ale toto len tak,na okraj...nikoho samozrejme bez preskumania materialov nechcem obvinovat.
Hanni aj medzi predsedami SVB sú ľudia vyvolení, ale aj vychytralí. Po všetkom, čo si napísal musí byť predsa riešenie ,ako si s tým poradiť. Vieš veľa z nás čo robíme správu a sme aj predsedovia tiež strkáme hlavu pod "gilotinu" a denne premýšľame, čo bude zajtra, čo treba riešiť prednostne a nespíme kôli tomu, či máme všetky revízie, či zajtra nebudeme riešiť nejakú haváriu, či bude dosť peňazí na účte a kde zohnať dodavateľa, ktorý bude vyhovovať všetkým... Je to práca ekonóma, technika, právnika ale aj psychológa. Ten horší prípad je ak to niekto zneužije a robí tak, aby mal všetko len vo svoj prospech. Každý je ale nahraditeľný a ak to, čo píšeš ten človek robí, musia to vidieť aj ostatní-alebo im otvor oči ! Hovorte o tom a riešte to kým je čas. Zvolajte zhromaždenie-to jediné je oprávnené urobiť tomu koniec a rohodnuť o jeho odvolaní. Ak to nedokážete , tak ty jediný tu hlavu pod gilotinu strkáš zbytočne.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

Slavica,viem si velmi dobre predstavit,co obnasa praca predsedu a viem aj to,ze mnohi ju robite.Lenze prave v tom,ako clovek tu pracu vykonava,je prave ten najpodstatnejsi rozdiel.Niekedy,ked tu citam tie diskusie, obdivujem vasu pracu,to s akou zanietenostou ju robite a ako sa dokazete tesit a ste hrdi na svoje vysledky.Vsetka cest vam....
Ja nepochybujem o tom,ze nas predseda je clovek sikovny,ma mnoho znamych,lebo robi na okresnom urade,vie vela veci vybavit,ale jeho najhorsou strankou je to,ze to robi tak,aby z toho mal aj on prospech.Keby povedal: "Susedia,prace sa skoncili,zvolame schodzu,kde vas budem informovat o vsetkom,co sa urobilo a prinesiem celu dokumentaciu" tak,ako to robi teraz predseda vo vedlajsom dome,nepoviem ani pol slova.Poinformujem sa,pozriem papiere a ak budu v poriadku,este sa mu podakujem zato,co pre dom urobil.Rovnako keby si priznal,ze tie prace nadhodnotil a na schodzi povedal,ze ostali nam peniaze na ucte a potrebujeme ich minut,a ze si za ne nechame urobit schodisko,zvonceky,popripade ine veci v dome,verim,ze by sme mu to schvalili a zdvihol by som ruku aj ja..samozrejme s tym,ze by prebehlo riadne vyberove konanie.
Ale to,ze na mnohe ziadosti o nahliadnutie do dokumentov od inych vlastnikov ani nereagoval,kopec veci v dome si robi na vlastnu past bez suhlasu zhromazdenia a vyberovych konani (schodisko do domu vraj robil jeho svagor),neinformuje ludi a bavi sa s ludmi stylom "co vas do toho",to proste nedokazem akceptovat.
Niektorym ludom,hlavne mladsim",sa uz oci otvorili,ale vacsina mu slepo veri (babky hlavne preto,ze chodi do kostola a on by ich predsa neklamal),niektori sa do nicoho nechcu starat vramci dobrych vztahov a par ludi na nom financne profituje.

Dnes vecer mame malu vojnovu poradu,kde sa poradime,ako dalej.Pockame do 29.3. a uvidime,co predlozi a v ako stave.Predtym by som chcel prehovorit do duse rade a trochu ich "postrasit".Hned po tom sedeni 29.3. zholavame schodzu,kde padne navrh na odvolanie rady a mozno aj predsedu".Musime nejako ludi presvedcit..ak sa nepodari,budeme sa o to snazit aj nadalej. Uz teraz zacinam pozorovat,ze niektori ludia v dome ked ma stretnu,odvratia hlavu,mozno ich bude casom viac...ale s tym asi clovek musi pri takychto situaciach ratat a mne osobne to nejako nevadi.Vztahy so susedmi me nejako nikdy netrapili a neriesil som ich....
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Hanni, držím ti palce, nech to dobre dopadne. Nezabudaj ale , že najskôr musíte mať človeka na spravnom mieste, ktorý to prevezme, lebo ty si písal, že nemôžeš a tak aby si neostal "sám vojak v poli" Vieš na Slovensku je to bohužiaľ stale tak, že úspechom sa netlieska ale hádžu polená pod nohy. Preto aj to odvracanie hláv... bohužiaľ ty budeš musieť so susedmi vychádzať dobre či chceš, alebo nie... nemožeš ich ignorovať, len ich rozumne presvedčiť, lebo sa ti to vráti aj s "úrokmi" Tak sa drž a daj vedieť ako pokračujete.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

slavica Pozri príspevok
Hanni, držím ti palce, nech to dobre dopadne. Nezabudaj ale , že najskôr musíte mať človeka na spravnom mieste, ktorý to prevezme, lebo ty si písal, že nemôžeš a tak aby si neostal "sám vojak v poli" Vieš na Slovensku je to bohužiaľ stale tak, že úspechom sa netlieska ale hádžu polená pod nohy. Preto aj to odvracanie hláv... bohužiaľ ty budeš musieť so susedmi vychádzať dobre či chceš, alebo nie... nemožeš ich ignorovať, len ich rozumne presvedčiť, lebo sa ti to vráti aj s "úrokmi" Tak sa drž a daj vedieť ako pokračujete.
Slavica,dik za podporu.Otazku cloveka na spravnom mieste sme uz vcera vyriesili.Je to clovek mlady,rozumny a bol by dobrym predsedom.Myslim,ze sme ho "zlomili" a zoberie to,aj ked on na tom tiez s casom nie je bohvieako.Sam vojak v poli neostanem,minimalne 10 ludi v tom ideme spolu.
A s tymi susedmi...no,ludia su rozni.Myslim,ze s tymi,ktori teraz odvracaju hlavu si asi nebudem vychadzat nikdy,ale tych je par.Su to ludia,ktorych sa presvedcit nikdy nepodari,lebo niektorym z nich chceme siahnut na financny profit z domu (domovnicka,pani,co upratuje) a ostatne babky predsedu velebia ako pana boha.Je nas v dome 32 rodin a proste s kazdy vychadzat sa neda.Ale uvidime,ako sa situacia vyvinie.Kazdopadne budem informovat
0 0
bytes1 bytes1

bytes1 je offline (nepripojený) bytes1

No hanni, máš to ozaj ťažké keď máš na svojej strane len 10 ludí...veď Vás je 32,či nie?To ostatným na tom nezáleží?Dobre sa na to pripravuješ,si mladý a ambiciózný.Vieš ale tú úlohu predsedu nie je lahké zvládnuť.Tuším to tu už niekto písal.A čo ked terajší Váš predseda predloží tie doklady a všetko bude v poriadku?Ale nejde mi do hlavy prečo ich nechce ukázať?Aj vtedy sa dá zvoliť nový predseda,či nie?Vieš treba byť pripravený lebo ľudia sú všeliaký,raz povedia tak,raz tak.Ja som sa už vic krát ale v iných situáciách popálil.A nieje je to príjemné....
Potom daj vediet ako si dopadol.
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

bytes1: to nie ja mam za sebou 10 ludi,to sme skupinka 10,resp. 12 ludi,ktori maju nasho predsedu uz plne zuby,sme v tom spolocne.Ti ostatni,ako som uz spominal,mu veria,obdivuju ho alebo maju z neho nejake peniaze.
Na ulohu predsedu sa nepripravujem,lebo nim nechcem byt kvoli casovej vytazenosti.Ale nas pripadny kandidat je v mojom veku.
Terajsi predseda doklady v poriadku mat nebude,lebo ich ani v poriadku mat nemoze...to uz som si zistil.A nasvedcuje tomu vsetko to,co sa tu deje.A preto tu dokumentaciu ani ukazat nechce.Ved predsa kazdy normalny clovek ked ma papiere v poriadku,nema problem ich kedykolvek ukazat.Na poslednom sedeni nasej "skupinky" sme si tak odhadom tipli,ze predlozi asi 1/4,max 1/3 z toho,co pozadujeme.Mame info,ze udajne nema este nejake faktury z rekonstrukcie domu,co je v rozpore so zakonom 222/2004 o DPH,kde je napisane,ze fakturu mu musi dodavatel sluzby vystavit do 15 dni od ukoncenia prac. Nemoze mat ani ziadne doklady o vyberovych konaniach,nakolko ziadne neprebehli a mohol by som pokracovat....to,ze sa mozeme popalit, vylucit nikdy nemozeme.Nechavame tomu volny priebeh,budem informovat.
0 0
Juraj xyz Juraj xyz

Juraj xyz je offline (nepripojený) Juraj xyz

Jumil Pozri príspevok
Hanni budem trošku kritický k tvojim príspevkom a nebudem Ti pritakávať. Ak ten zlý predseda dokázal vybaviť lacný úver z SFRB, pri tomto úvery musel predložiť množstvo dokladov (to on musel chodiť po úradoch), zároveň mu to muselo schváliť 2/3 vlastníkov bytov, ktorí súhlasili s jeho názorom. Dal spraviť termoreguláciu, namontovať termostatické ventily. Ďalej sa zmieňuješ o výberovom konaní na zateplenie. Mohol by si nám napísať koľko si Ty priniesol ponúk od firiem na zatepľovanie. Moja skúsenosť je, že po firmách behá len predseda , prípadne ešte jeden človek a po funuse je múdrych strašne veľa.
páni a dámy - nemozem suhlasit s vacsinou vasich stanovisk - preto lebo sa vyjadrujete iba na zaklade jednostranných informacii....
Mam naopak velmi podobný nazor ako JUMIL, a stotoznujem sa s jeho postrehom. Je nas tu vela predsedov SVB-ciek a viete vsetci ze to nie je jednoduche dokazat tolko veci pre ludi vybavit ako sa to podarilo tomu *zlemu* a tak kritizovanemu predsedovi od respodenta *hanni*
Myslim si ze ak niekto cosi robí - robí aj chyby. Ale hlavne co pre mna zarezonovalo bola zmienka od hanni o akejsi 10% provizii.....a ze vie predsa ako to chodí !!
Asi to je kamen problemu - xixi Ked sa niekomu darí a dokaze veci vybavovat a riesit - hned sa najdu dalsi sikulkovia ktorí to zacnu spochybnovat a kritizovat sposob akým sa veci riesia..... Tak kritizovaný predseda ale stale ma na svojej strane ako som pochopil cca 20 vlastnikov /spolu 32 ?? / takze to bude velmi tazka skuska pre hanni - najst spravne a vhodne argumenty ako presvedcit potrebný pocet na zmenu ......neradim postavit strategiu iba na osocovani , osobnej averzii , a hlevne si to treba velmi kvalitne pripravit . Moze sa totiz stat ze hlavný bojovnik za spravodlivost - hanni , utrpí blamaz a bude sa musiet pozriet realite do ocí...Ludia urcite nie su az tak celkom hlupy - a neverim ze argumenty typu JPP - jedna pani povedala - zavazia pri zmene predsedu.
prepacte dopredu vsetci ktorých som vytocil svojim nazorom - ale jednoducho nemozem pritakavat ked nepoznam stanovisko a nazor druhej strany.
teraz kritizujte........
Dakujem
0 0
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

Je tazke pochopit situaciu,ked toho cloveka nepoznas,rovnako aj to,ake su pomery a atmosfera v dome.Uz som sa navysvetloval dost,nemienim sa opakovat. Nikto mu jeho zasluhy neupiera...horsie je uz to,akym sposobom sa to vsetko vykonavalo.A tam je problem,ktory si Ty asi nepochopil.Samozrejme,ze nechceme nic stavat na osobnej averzii,alebo osocovani jeho osoby,to by malo opacny efekt.Viem to velmi dobre.Chceme to vsetko zalozit na tom,aby vsetko objasnil,na faktoch a argumentoch...a vtedy to uz snad pochopia aj ostatni...a mozno nie,pouzijeme ine,razantnejsie kroky.A verim tomu,ze ludia sa spamataju.Lebo sa bude jednat o ich peniaze...a to vacsinou zaberie.

P.S.Co sa tyka tej 10% "rezonancnej" provizie..ak nevies,o co sa jedna,tak Ti potom gratulujem k Tvojej poctivosti.. skus sa informovat u inych..
0 0
qwertr qwertr

qwertr je offline (nepripojený) qwertr

Neviem, ci to to patri, ale je to k predsedovi SVB.

Potreboval som od predsedu SVB kopiu koladacneho rozhodnutia k domu. Pozadoval to znalec. Predseda ma odbil s tym, zi nic take mi neurobi ani mi nedovoli si ju urobit. Ze ak chcem, tak mazom prist zo znalcom a mi a tomu znalcovi ju ukaze. Nakoniec som to vybavil inac, ale poskupoval predseda spravne ? Ved ono ako predseda SVB ma pristup ku vsetkym papierom od bytovky.
0 0
bytes1 bytes1

bytes1 je offline (nepripojený) bytes1

qwertr: Čo sa týka dokladov,predseda má ich na požiadanie vlastníkov predložiť.Lenže predseda má tiež rodinu,záujmy a aj pracovné povinnosti.Predstav si ,že by si bol predseda nejakého bytového domu so 48 bytmi.A každý druhý deň ti niekdo zazvoní že chce vidieť dokumentáciu.No povedz nenaštvalo by ťa to?Ja si myslím že SVB by si malo na schôdzi dohodnut že po každej schôdzi bude všetká dokumentácia k nahliadnutiu pre každého vlastníka bytu.Tak potom nevidím problém.A čo sa týka toho znaleckého posudku.Ono vieš dá sa to aj zneužiť pre iné bytové domy a podobne.Ty vybavíš všetku dokumentáciu na zateplenie a všetkého čo k tomu patrí,stojí ťa to hlavne čas ktorý sa nedá nijak zaplatiť.A budete mať po všetkom,budete si kludne bývat a príde dôverník zo susedného domu a popýta si všetky doklady,nabere rozumy a on už nemusí tolko behat okolo
toho ty.Potom sa na Teba usmeje, podá ruku a to samozrejme že všetko za Vatikánsku menu.A dokážu to zneužiť aj tie bytové domy ktoré sa dostali do nejakých problémov so splácaním úverov zo ŠFRB a podobne.Podľa mňa sa dajú aj informácie predávať alebo nejako kompezovať.
Prajem všetko dobré a hlavne veľa pevných nervov.
0 0
zivan zivan

zivan je offline (nepripojený) zivan

ženatý, otec 3 detí, pracujem v energetike ...viac
Postup predsedu je jednoznačne nesprávny.
Kolaudačné rozhodnutie domu nie je v žiadnom prípade dokument, z ktorého by nebolo možné pre vlastníka bytu urobiť na požiadanie kópiu.

Druhá vec je, že vlastníci často prídu za predsedom alebo iným členom predstavenstva s hocijakou vecou a v akomkoľvek, aj tom najnemožnejšom čase - napr. v nedeľu ráno. Mnohé veci, najmä tie ktoré nie sú súrne, treba riešiť hlavne na pravidelných stretnutiach predstavenstva. V našom SVB máme takéto stretnutia pravidelne v rovnakom čase 1-krát za dva týždne a ich harmonogram je vyvesený na nástenke.
Snažíme sa preto viesť vlastníkov príp. nájomníkov k tomu, aby so svojimi problémami prichádzali predovšetkým na tieto stretnutia a nenarušovali zbytočne súkromie predsedu príp. iných členov predstavenstva.
Niektorí to už pochopili a rešpektujú to, iní sú ale nenapraviteľní.

Každý z nás ale, kto sa dá na nejakú funkciu v spoločenstve musí rátať s tým, že to má dopad aj na stratu časti jeho súkromia.
0 0
Juraj xyz Juraj xyz

Juraj xyz je offline (nepripojený) Juraj xyz

hanni Pozri príspevok
Je tazke pochopit situaciu,ked toho cloveka nepoznas,rovnako aj to,ake su pomery a atmosfera v dome.Uz som sa navysvetloval dost,nemienim sa opakovat. Nikto mu jeho zasluhy neupiera...horsie je uz to,akym sposobom sa to vsetko vykonavalo.A tam je problem,ktory si Ty asi nepochopil.Samozrejme,ze nechceme nic stavat na osobnej averzii,alebo osocovani jeho osoby,to by malo opacny efekt.Viem to velmi dobre.Chceme to vsetko zalozit na tom,aby vsetko objasnil,na faktoch a argumentoch...a vtedy to uz snad pochopia aj ostatni...a mozno nie,pouzijeme ine,razantnejsie kroky.A verim tomu,ze ludia sa spamataju.Lebo sa bude jednat o ich peniaze...a to vacsinou zaberie.

P.S.Co sa tyka tej 10% "rezonancnej" provizie..ak nevies,o co sa jedna,tak Ti potom gratulujem k Tvojej poctivosti.. skus sa informovat u inych..
dakujem ti za moralno eticku priucku - xixi
neboj sa tiez zijem na slovensku a viem ako to chodi.......
ale preco si doteraz neodpovedal JUMIL - co si TY vybyvil alebo doniesol do SVB-cka ???
postrehol som iby nespokojnost so vsetkým , kritika , stavias ludi proti sebe - takých tiez pozname aj u nas ......a myslim ze skoro vsade su taký aktivisti co maju patent na vsetko , ale este nic nedokazali.
Si tam len dva roky a uz chces ludi premodelovat na tvoj obraz - a razis politiku JPP - jedna pani povedala...... Trapne konstatovania ze ten *zly* predseda si ludi kupuje - su fakt ubohe.....
poviem este jeden postreh - nedokazes sa asi prisposobit ale vyhrazanie ti ide dobre..../ vid - pouzijeme ine razantnejsie kroky / neviem ci sa nahodou nebudes musiet spamatat TY - a ludia podrzia toho co uz nieco pre nich aj urobil.
Dakujem
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nedá mi jeden zo života. V jednom SVB tiež mali predsedu, ktorý sa snažil urobiť len to, čo sa dá v rámci finančných a iných schopností členov SVB. V decembri po 2. srdcovej príhode.... Ani jeden /ani Tí čo voči jeho osobe vznášali len samé invektívy.../ si netrúfli na funkciu predsedu SVB. Viete sami, aký je to problém, keď nie je nikto ani len ochotný sa ujať tejto veľmi nevďačnej funkcie. Ale kritizovať si trúfali mnohí. Dnes najbližší majú ťažké "srdce" na spolubývajcich. Chcú sa odsťahovať. Nemôžu sa zmieriť s tým, ako sa museli vyrovnávať s invektívami ostatných, ktoré nepriaznivo vplývali na zdravie pána predsedu. Takže skutočne si treba uvedomiť a podozrievať len tam, kde sa to dá dokázať a podložiť svoje tvrdenia a podozrenia. Skutočne, dobre sa hodnotí, keď sa má čo. Dobre sa kritzuje keď sa niečo urobí, vybaví. Myslím, že to poznáme, prežívame každý deň niečo obdobné. Bohužiaľ je to veľmi nevďačná funkcia. Keď je niekto presvedčený, že to vie robiť lepšie, prečo mu neuvoľniť miesto? Prečo nepomôcť, nezapojiť sa do správy SVB. Všetko má svoje hranice. Aj hranica kritiky, pomoci, práce... Myslím, že priestor na realizáciu má každý. Poďme tejto téme vrátiť pôvodný význam: radiť si navzájom, aby sme to robili čo najlepšie v zmysle nášho vedomia a svedomia. Invektívnym podozrievania nedajme dôvod.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 30.03.07 at 05:47
0 0
qwertr qwertr

qwertr je offline (nepripojený) qwertr

Poviem takto. Sme bytovka s 28 bytmi. Ziadne hodiny nie su vyvesene, kedy kto moze ist za predsedom. Dalsie. Ten papier som nechcel hned z minuty na minutu. Je len, ze znalec ma automaticky odkazal na SVB, lebo potreboval zistit vek domu. Neviem, co na tom by mohlo byt zneuzite. Nakoneic som to kopiu koladacneho rozhodnutia ziskal v statnom archive na zaklade platneho listu vlastnictva.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať