Zavrieť

Porady

Zálohová faktúra a vyúčtovanie

V júni mi dodávateľ vystavil predfaktúru, ktorú som uhradila tiež v júni a teraz som zistila, že nemám vyúčtovaciu faktúru. Účtujem podvoj.účt. a som mesačný platca DPH. Keď som mu zavolala, povedal mi, že vyúčtovaciu faktúru zašle až po ukončení prác. Lenže ja si myslím, že mi k tej zálohovej mal vystaviť ostrú fakt. kvôli DPH - sice na tejto je uvedené, že je zálohová ale má tam rozpísané aj DPH, ale ja som ju neuplatnila na vstupe v 6/07. A čo teraz. Môže mi tú faktúru vystaviť aj do 7/07 a ja ju môžem uplatniť na vstupe v 7/07. Alebo mi stačí faktúra vyúčtovacia po ukončení prác a už je to jeho problém, že nevystavil riadnu fakt. v danom mesiaci.
Prečo je to také komplikované?????
Prajem pekné sníčky. Už je po polnoci. Vďaka všetkým.

Usporiadat
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
V každom prípade by ti mal vystaviť daňový doklad k prijatej zálohe, kde bude uvedený dátum daňovej povinnosť - skutočný dátum, kedy prijal platbu. Ak mu platba nabehla v 6/07, tak tam treba dať tento dátum. To, že si si ju neuplatnila v 6. mesiaci nevadí, môžeš uplatniť aj v 7. mes. On ak neodviedol daň z prijatej zálohy, mal by dať dodatočné DP DPH.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ivetkavrb Pozri príspevok
V júni mi dodávateľ vystavil predfaktúru, ktorú som uhradila tiež v júni a teraz som zistila, že nemám vyúčtovaciu faktúru. Účtujem podvoj.účt. a som mesačný platca DPH. Keď som mu zavolala, povedal mi, že vyúčtovaciu faktúru zašle až po ukončení prác. Lenže ja si myslím, že mi k tej zálohovej mal vystaviť ostrú fakt. kvôli DPH - sice na tejto je uvedené, že je zálohová ale má tam rozpísané aj DPH, ale ja som ju neuplatnila na vstupe v 6/07. A čo teraz. Môže mi tú faktúru vystaviť aj do 7/07 a ja ju môžem uplatniť na vstupe v 7/07. Alebo mi stačí faktúra vyúčtovacia po ukončení prác a už je to jeho problém, že nevystavil riadnu fakt. v danom mesiaci.
Prečo je to také komplikované?????
Prajem pekné sníčky. Už je po polnoci. Vďaka všetkým.

Váš dodávateľ má pravdu, že súhrnnú /konečnú, ostrú/ faktúru má povinnosť vystaviť až po dokončení prác.
Na základe prijatej platby mal povinnosť vystaviť doklad - faktúru do 15 dní od prijatia platby, kde daňová povinnosť = dátumu prijatej platby a tento doklad je pre Vás dokladom, na základe ktorého si môžete uplatniť odpočet DPH /z hľadiska účtovného ide stále o zálohovú faktúru/. Ak takúto faktúru v júni vystavil a máte ju, môžete si podľa § 51 zákona o DPH uplatniť odpočet DPH i v júli. Po skončení prác bude vystavená súhrnná faktúra s odpočtom zálohovej platby a na základe tejto faktúry s uplatníte odpočet na rozdiel DPH
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ivetkavrb Pozri príspevok
V júni mi dodávateľ vystavil predfaktúru, ktorú som uhradila tiež v júni a teraz som zistila, že nemám vyúčtovaciu faktúru. Účtujem podvoj.účt. a som mesačný platca DPH. Keď som mu zavolala, povedal mi, že vyúčtovaciu faktúru zašle až po ukončení prác. Lenže ja si myslím, že mi k tej zálohovej mal vystaviť ostrú fakt. kvôli DPH - sice na tejto je uvedené, že je zálohová ale má tam rozpísané aj DPH, ale ja som ju neuplatnila na vstupe v 6/07. A čo teraz. Môže mi tú faktúru vystaviť aj do 7/07 a ja ju môžem uplatniť na vstupe v 7/07. Alebo mi stačí faktúra vyúčtovacia po ukončení prác a už je to jeho problém, že nevystavil riadnu fakt. v danom mesiaci.
Prečo je to také komplikované?????
Prajem pekné sníčky. Už je po polnoci. Vďaka všetkým.
no keďže Vám faktúru nevystavil porušil zákon o DPH par. 19 ods 4 a mal vám vystaviť faktúru na túto prijatú zálohu keďže nedošlo k ukončeniu prác v danom termíne. Takže treba ho vyzvať na vystavenie dokladu pričom on bude musieť podať dodatočné a vy sti uplatníte dph v mesiaci kedy doklad obdržíte...
0 0
b.breza b.breza

b.breza je offline (nepripojený) b.breza

Dodavateľ na zálohovej faktúre nemá čo uvádzať DPH. Predseda ešte práce neboli vykonané, ani neobdržal finančnú zálohu - nemohol vedieť dátum daňovej povinnosti (prijatia platby) - nie je jasnovidec.
Až prijatím platby mal vystaviť faktúru na prijatý preddavok (zálohovú faktúru) s DPH a všetkými náležitosťami ako vyžaduje zákon. A faktúru mal vystaviť do 15 dní od prijatia platby. Na základe tejto faktúry si odberateľ môže odpočítať DPH.
Dodávateľ po dodaní tovaru, služby vystaví riadnu faktúru podľa zákona, na ktorej je odpočítaný prijatý preddavok.

tovar, služba bez DPH 100 000 ,- Sk
prijatý preddavok bez DPH - 42 016,80 Sk (záloha 50 tis.Sk)
-----------------
spolu: 57 983,20 Sk
+ 19 % DPH 11 016,80 Sk
---------------------
Spolu k úhrade: 69 000,- Sk
Naposledy upravil b.breza : 22.08.07 at 06:42
0 0
b.breza b.breza

b.breza je offline (nepripojený) b.breza

Dodavateľ na zálohovej faktúre nemá čo uvádzať DPH. Predseda ešte práce neboli vykonané, ani neobdržal finančnú zálohu - nemohol vedieť dátum daňovej povinnosti (prijatia platby) - nie je jasnovidec.
Až prijatím platby mal vystaviť faktúru na prijatý preddavok (zálohovú faktúru) s DPH a všetkými náležitosťami ako vyžaduje zákon. § 19 ods. 4 - "ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť dňom prijatia platby". A faktúru (zálohovú Fa na prijatý preddavok) mal vystaviť do 15 dní od prijatia platby. Na základe tejto faktúry si odberateľ môže odpočítať DPH.
Dodávateľ po dodaní tovaru, služby vystaví riadnu faktúru podľa zákona, na ktorej je odpočítaný prijatý preddavok.

tovar, služba bez DPH 100 000 ,- Sk
- prijatý preddavok bez DPH - 42 016,80 Sk (záloha 50 tis.Sk) =
spolu: 57 983,20 Sk + 19 % DPH 11 016,80 Sk
Spolu k úhrade: 69 000,- Sk
Naposledy upravil b.breza : 22.08.07 at 12:15
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
b.breza Pozri príspevok
Dodavateľ na zálohovej faktúre nemá čo uvádzať DPH. Predseda ešte práce neboli vykonané, ani neobdržal finančnú zálohu - nemohol vedieť dátum daňovej povinnosti (prijatia platby) - nie je jasnovidec.
Až prijatím platby mal vystaviť faktúru na prijatý preddavok (zálohovú faktúru) s DPH a všetkými náležitosťami ako vyžaduje zákon. A faktúru mal vystaviť do 15 dní od prijatia platby. Na základe tejto faktúry si odberateľ môže odpočítať DPH.
Dodávateľ po dodaní tovaru, služby vystaví riadnu faktúru podľa zákona, na ktorej je odpočítaný prijatý preddavok.

tovar, služba bez DPH 100 000 ,- Sk
- prijatý preddavok bez DPH - 42 016,80 Sk (záloha 50 tis.Sk) =
spolu: 57 983,20 Sk + 19 % DPH 11 016,80 Sk
Spolu k úhrade: 69 000,- Sk
možno jasnovidec nie je ale uvádza sa že zálohová fa bola uhradená v júni takže mal tú úhradu podľa všetkého obdržať ak vychádzame z toho textu
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Ahojte poraďáci.
Odberateľ nám uhradil zálohu 21.8.2007 a dodanie tovaru bude 4.9.2007. Čiže do 15dní od prijatia platby dôjde aj k dodaniu. Chcem sa len ubezpečiť, že aký dátum dodania by som mala uviesť do faktúry?
Ďakujem.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Posúvam....
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

KvetkaK Pozri príspevok
Ahojte poraďáci.
Odberateľ nám uhradil zálohu 21.8.2007 a dodanie tovaru bude 4.9.2007. Čiže do 15dní od prijatia platby dôjde aj k dodaniu. Chcem sa len ubezpečiť, že aký dátum dodania by som mala uviesť do faktúry?
Ďakujem.

Dátum vystavenia fa: 4.9.2007
Vznik daňovej povinnosti 21.8.2007
Dátum dodania : 4.9.2007
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

KvetkaK Pozri príspevok
Ahojte poraďáci.
Odberateľ nám uhradil zálohu 21.8.2007 a dodanie tovaru bude 4.9.2007. Čiže do 15dní od prijatia platby dôjde aj k dodaniu. Chcem sa len ubezpečiť, že aký dátum dodania by som mala uviesť do faktúry?
Ďakujem.
Ak bola záloha uhradená v plnej sume, tak dátum dodania je 21.8.2007/dátum prijatia platby/.Ak bola uhradená len časť, tak na tú platbu vystaviť fa s dátumom dodania 21.8.2007 a zvyšok fakturovať dňom dodávky 4.9.2007.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

emgeton Pozri príspevok
Dátum vystavenia fa: 4.9.2007
Vznik daňovej povinnosti 21.8.2007
Dátum dodania : 4.9.2007
Nieje dátum dodania a vznik daňovej povinnosti to isté?? Prosím mohol by sa ešte niekto vyjadriť, alebo potvrdiť to čo mi tu bolo napísané.
Ďakujem veľmi pekne.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

KvetkaK Pozri príspevok
Nieje dátum dodania a vznik daňovej povinnosti to isté?? Prosím mohol by sa ešte niekto vyjadriť, alebo potvrdiť to čo mi tu bolo napísané.
Ďakujem veľmi pekne.
Podľa § 19 odst. 1a 2 zákona o DPH vzniká daňová povinnosť dňom dodania tovaru alebo služby /týka sa však tuzemska/
ale podľa odseku 4 tohto paragrafu :" Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby".

V priloženom linku to nájdeš pekne rozpísané - aj keď ide o rozpätie 15 dní medzi prijatou platbou a dodaním tovaru ja sa prikláňam k tomu, že máš povinnosť v zmysle par. 71 vystaviť dva doklady, nakoľko ide o prelom mesiacov:
1. na základe prijatej platby
2. Súhrnná /vyúčtovacia/faktúra na základe dodania
tovaru.

P.s. V tom priloženom linku si otvor aj tam uvedený link...
Naposledy upravil evina : 03.09.07 at 07:08
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

evina Pozri príspevok
Podľa § 19 odst. 1a 2 zákona o DPH vzniká daňová povinnosť dňom dodania tovaru alebo služby /týka sa však tuzemska/
ale podľa odseku 4 tohto paragrafu :" Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby".

V priloženom linku to nájdeš pekne rozpísané - aj keď ide o rozpätie 15 dní medzi prijatou platbou a dodaním tovaru ja sa prikláňam k tomu, že máš povinnosť v zmysle par. 71 vystaviť dva doklady, nakoľko ide o prelom mesiacov:
1. na základe prijatej platby
2. Súhrnná /vyúčtovacia/faktúra na základe dodania
tovaru.

P.s. V tom priloženom linku si otvor aj tam uvedený link...
Evina ďakujem za vysvetlenie. Teda podľa Teba by som mala vyhotoviť 2 faktúrky? Myslíš, že by som neobhájila keby som urobila len jednu??
A asi si mi zabudla priložiť ten link. Skúsiš to prosím ešte raz? Ďakujem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

KvetkaK Pozri príspevok
Evina ďakujem za vysvetlenie. Teda podľa Teba by som mala vyhotoviť 2 faktúrky? Myslíš, že by som neobhájila keby som urobila len jednu??
A asi si mi zabudla priložiť ten link. Skúsiš to prosím ešte raz? Ďakujem.
Zabudla som tu je :
http://www.porada.sk/t51570-prijaty-preddavok.html
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Mám podobný problém: zaplatili sme preddavok, vyúčtovacia faktúra nám neprišla, tak som to urgovala. Dnes nám prišla vyúčtovacia faktúra aj s odpočtom preddavku, ale nesedia dátumy. Preddavok bol uhradený 15.08.2007 na čo má byť 1 doklad a druhá faktúra by mala byť súhrnná, ale už s odpočtom základu dane, DPH na základe prijatej platby. Súhrnná fa má dátum dodania až 05.09.2007. Mám žiadať o opravu faktúry, alebo to mám nechať tak a daň si uplatniť?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ZuzanaP Pozri príspevok
Mám podobný problém: zaplatili sme preddavok, vyúčtovacia faktúra nám neprišla, tak som to urgovala. Dnes nám prišla vyúčtovacia faktúra aj s odpočtom preddavku, ale nesedia dátumy. Preddavok bol uhradený 15.08.2007 na čo má byť 1 doklad a druhá faktúra by mala byť súhrnná, ale už s odpočtom základu dane, DPH na základe prijatej platby. Súhrnná fa má dátum dodania až 05.09.2007. Mám žiadať o opravu faktúry, alebo to mám nechať tak a daň si uplatniť?
Ke´dže Ty si na strane odpočtu a uplatňuješ si toto právo, podľa §51 /nebudem ho tu už opisovať, lebo je tu x-krát/ si môžeš odpočet uplatniť aj v 9/2007. Problém je kedy odviedol DPH odberateľ /mal v 8/, ale...
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
evina Pozri príspevok
Ke´dže Ty si na strane odpočtu a uplatňuješ si toto právo, podľa §51 /nebudem ho tu už opisovať, lebo je tu x-krát/ si môžeš odpočet uplatniť aj v 9/2007. Problém je kedy odviedol DPH odberateľ /mal v 8/, ale...

Ale to mňa nemusí trápiť, ....
0 0
**Gabika** **Gabika**

**Gabika** je offline (nepripojený) **Gabika**

Čaute Poraďáci.
Mám problém so zaplateným preddavkom na tovar v PÚ. Poskytla som 180.000 korún na tovar. DPH z toho je 28.739,50. Prišla mi fa, uplatním si DPH.
Ako mám zaúčtovať túto fa na poskytnutú zálohu. V ten istý mesiac mi prišiel tovar, ale len na sumu 30.000 bez DPH, DPH 5.700,-- Sk. Ako mám následne zaúčtovať takéto čiastkové faktúry, kde mi zúčtujú zálohu a faktúra je na výslednú sumu 0,-- Sk.
Potrebujem radu. Ďakujem.
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

Prosim Vas, uz som to tu dost prestudoval co sa tyka zaloh ale nenasiel jednoznacnu odpoved na takyto problem:

Mam prijatu Zalohovu fakturu (nedanovy doklad) z CZ, kt. treba uhradit. Moj soft nedovoli nahodit akody "fiktivnu" fakturu koli zaloham.

Tak mam nahodenu fakturu prijatu s datumom na zalohovej (nedanovej) ako 314/321
Pri prijati suhrnej faktury mam uz len
518/321 a
314/321 s minusom
moze to tak byt?

Ako by ste riesili zuctovanie zalohy od dodavatela z CZ?
Od priatia zalohovej faktury az k dodaniu sluzby. ide o servisny poplatok.
Velmi vam dakujem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

fizzy Pozri príspevok
Prosim Vas, uz som to tu dost prestudoval co sa tyka zaloh ale nenasiel jednoznacnu odpoved na takyto problem:

Mam prijatu Zalohovu fakturu (nedanovy doklad) z CZ, kt. treba uhradit. Moj soft nedovoli nahodit akody "fiktivnu" fakturu koli zaloham.

Tak mam nahodenu fakturu prijatu s datumom na zalohovej (nedanovej) ako 314/321
Pri prijati suhrnej faktury mam uz len
518/321 a
314/321 s minusom
moze to tak byt?

Ako by ste riesili zuctovanie zalohy od dodavatela z CZ?
Od priatia zalohovej faktury az k dodaniu sluzby. ide o servisny poplatok.
Velmi vam dakujem.
314/221 - úhrada zálohovej faktúry, o faktúre sa neúčtuje
konečná faktúra
518/321
321/314 /odpočet zálohy/
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať