Zavrieť

Porady

stravne a dph

ak firma ktora je platcom dph nakupi stravne listky od neplatcu dph musi dph z listkov odviest? ak ano odvadza sa dph zo sumy ktoru maju za listky odviest zamestnanci? ma zamestnatnavatel pravo rozratat dph ktoru musi odviest hoci nakupil listky bez dph zamestnancom?

dakujem
Usporiadat
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Musíš si najskôr uvedomiť čo nakupuješ. Ak gastrolístky, tak to je cenina a tie nepodliehajú DPH. Ak nakupuješ obedy, tak základom dane je pre Teba hodnota obeda, ktorú Ti má zaplatiť zamestnanec a tomu pripočítaš 19%DPH, ktorú samozrejme odvedieš.
Naposledy upravil Aljok : 22.08.07 at 05:52 Dôvod: upresnenie
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ak hovoríš o stravovacích poukážkach tzv. gastrolístkoch, tie sa považujú za ceniny a nepodliehajú dph.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Pozri túto tému: http://www.porada.sk/t58448-povinnos...r-listkov.html
0 0
vanilka vanilka

vanilka je offline (nepripojený) vanilka

cize ak jeden stravny listok stoji 65 Sk
65x55%=36Sk prispieva zamest.
65x45%=30Sk platia zamestna.

cize k sume 30sk priratam 19% 36Sk maju platit zamestnanci za jeden stravný lístok
je to tak správne?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Najprv si musíš položiť otázku, ako je tu už vyššie písané, o aký lístok ide,pretože postup účtovania je rôzny. Skús si pozorne prečítať predch. príspevky. Alebo napíš o aké stravenky ide.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Nie je to správne, zamestnávateľ je povinný prispieť na SL (resp.obedy)aj zo soc. fondu.
0 0
vanilka vanilka

vanilka je offline (nepripojený) vanilka

prepac ide o klasicke obedy nie gastrolistky
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

vanilka Pozri príspevok
prepac ide o klasicke obedy nie gastrolistky
Pozri si link v príspevku č.4 tam máš pekne uvedený postup.
0 0
berry berry

berry je offline (nepripojený) berry

Paula Pozri príspevok
Nie je to správne, zamestnávateľ je povinný prispieť na SL (resp.obedy)aj zo soc. fondu.
Je povinný prispieť? A keď v sociálnom fonde nemá prostriedky tak odkiaľ ich má zobrať?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ak má , čo i len jedného zamestnana, je povinný tvoriť SF zo zákona, takže prispievať bude ma z čoho.
0 0
vanilka vanilka

vanilka je offline (nepripojený) vanilka

ano je to tam vysvetlene ale co sa tyka vypoctu celkom tomu nerozumiem ked su obedy nakupene za 60 preco sa percenta pocitaju z inej sumy, ja uctujem v jednoduchom uctovnictve

som bezradna potrebovala by som poradit kontretne na moj priklad
0 0
berry berry

berry je offline (nepripojený) berry

Ale sociálny fond nie je určený iba na to aby sa prispievalo na stravné lístky. Čo ak sa zamestnávateľ rozhodne tie peniaze použiť nejako inak (samozrejme po dohode so zamestnancami)? Napríklad rekreácia zamestnancov? Alebo niečo podobne.
Dosť má zmietla tá veta "povinný prispievať na stravné lístky" .
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

vanilka Pozri príspevok
ano je to tam vysvetlene ale co sa tyka vypoctu celkom tomu nerozumiem ked su obedy nakupene za 60 preco sa percenta pocitaju z inej sumy, ja uctujem v jednoduchom uctovnictve

som bezradna potrebovala by som poradit kontretne na moj priklad
Napr.
nákup obeda 65 Sk
min. 55 % - 35,75 Sk
prísp SF - 1,25 Sk
základ dane 28 Sk
19 % DPH 5,32 Sk
úhrada 33,32 Sk
Samozrejme, príspevok zo SF možno upraviť aj tak, aby Ti vyšla úhrada v celých Sk...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

berry Pozri príspevok
Ale sociálny fond nie je určený iba na to aby sa prispievalo na stravné lístky. Čo ak sa zamestnávateľ rozhodne tie peniaze použiť nejako inak (samozrejme po dohode so zamestnancami)? Napríklad rekreácia zamestnancov? Alebo niečo podobne.
Dosť má zmietla tá veta "povinný prispievať na stravné lístky" .
Podľa §7 Zákona o SF, je povinnosť prispieť na stravovanie na prvom mieste, až potom sú ostatné možnosti použitia fondu. Takže, najprv stravenky a potom keď sa niečo zvýši môže byť to ostatné, ale naopak nie.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

vanilka Pozri príspevok
ano je to tam vysvetlene ale co sa tyka vypoctu celkom tomu nerozumiem ked su obedy nakupene za 60 preco sa percenta pocitaju z inej sumy, ja uctujem v jednoduchom uctovnictve

som bezradna potrebovala by som poradit kontretne na moj priklad
... lebo podľa zákona možno prispieť na obed minimálne 55 % z ceny obeda, ale maximálne 55 % z 89,-- Sk...
0 0
berry berry

berry je offline (nepripojený) berry

Tweety Pozri príspevok
Podľa §7 Zákona o SF, je povinnosť prispieť na stravovanie na prvom mieste, až potom sú ostatné možnosti použitia fondu. Takže, najprv stravenky a potom keď sa niečo zvýši môže byť to ostatné, ale naopak nie.
ale iba ak je to dohodnuté v kolektívnej zmluve
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

berry Pozri príspevok
ale iba ak je to dohodnuté v kolektívnej zmluve
nie, je to dané zo zákona o SF.
0 0
berry berry

berry je offline (nepripojený) berry

liba2 Pozri príspevok
nie, je to dané zo zákona o SF.
O.K. Tak dám na názor skúsenejších
Ale vždy som si myslela , že to nie je povinné. Aj v škole nám to tak hovorili. Aj ten zákon som tak pochopila. No nič. Človek sa musi ešte veľa učiť
0 0
vanilka vanilka

vanilka je offline (nepripojený) vanilka

Anja111 Pozri príspevok
Napr.
nákup obeda 65 Sk
min. 55 % - 35,75 Sk
prísp SF - 1,25 Sk
základ dane 28 Sk
19 % DPH 5,32 Sk
úhrada 33,32 Sk
Samozrejme, príspevok zo SF možno upraviť aj tak, aby Ti vyšla úhrada v celých Sk...
dakujem ti za pomoc, takze cena jedneho listka pre zamestnanca je 33,32SK dufam ze tomu rozumiem spravne
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

berry Pozri príspevok
ale iba ak je to dohodnuté v kolektívnej zmluve
Pozri Zákon o SF
§ 7
Použitie fondu



(3) Ak nie je uzavretá kolektívna zmluva alebo ak v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 1 alebo rozsah a zásady poskytovania príspevku z fondu, alebo ak ide o zamestnávateľa, u ktorého nepôsobí odborová organizácia, zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok

a) zamestnancom na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť, u ktorých priemerný mesačný zárobok 3) nepresahuje dvojnásobok životného minima 3c)a ich skutočne vynaložené výdavky na dopravu do zamestnania pravidelnou autobusovou dopravou s výnimkou mestskej hromadnej dopravy a železničnou osobnou dopravou sú najmenej 200 Sk mesačne, najviac však vo výške podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 2; poskytovanie tohto príspevku nevylučuje poskytovanie príspevku na dopravu do zamestnania a späť podľa písmena b),
b) zamestnancom na zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený osobitným zákonom 3a) a na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily v rozsahu najmenej 30/ povinného prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a) a na sociálnu výpomoc, na dopravu do zamestnania a späť a na doplnkové dôchodkové poistenie v rozsahu najmenej 20% povinného prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a).
0 0
Načítať ďalšie