Zavrieť

Porady

Výpočet dovolenky

Milí poraďáci!
Mám nasledovný problém. Nakoľko sme so zamestnancom rozviazali prac. pomer dňom 30.06.2008, musíme preplatiť aj dovolenku. Už som zo všetkého taká dopletená, že si nie som istá, koľko dovolenky z r.2005 mala mať preplatených. Prosím, pozrie sa mi, prosím, na to niekto? Jedná sa o zamestnanca školy, t.j. nárok na 45 dní dovolenky za rok.

Rodičovská dovolenka od 01.01.2005 do 31.03.2005
PN: od 01.04.2005 do 10.04.2005
nová MD: od 11.04.2005 do 23.10.2005
Rodičovská dovolenka: od 24.10.2005 do 31.12.2005
(Ostatné roky sú mi jasné).
Podľa mňa by mala mať nárok na 45 dní. Ale podľa iných kolegýň sa jej mala dovolenka krátiť. Čo vy nato?
Ďakujem všetkým za ochotu.
Vlastinka
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Vlastinka Pozri príspevok
Milí poraďáci!
Mám nasledovný problém. Nakoľko sme so zamestnancom rozviazali prac. pomer dňom 30.06.2008, musíme preplatiť aj dovolenku. Už som zo všetkého taká dopletená, že si nie som istá, koľko dovolenky z r.2005 mala mať preplatených. Prosím, pozrie sa mi, prosím, na to niekto? Jedná sa o zamestnanca školy, t.j. nárok na 45 dní dovolenky za rok.

Rodičovská dovolenka od 01.01.2005 do 31.03.2005
PN: od 01.04.2005 do 10.04.2005
nová MD: od 11.04.2005 do 23.10.2005
Rodičovská dovolenka: od 24.10.2005 do 31.12.2005
(Ostatné roky sú mi jasné).
Podľa mňa by mala mať nárok na 45 dní. Ale podľa iných kolegýň sa jej mala dovolenka krátiť. Čo vy nato?
Ďakujem všetkým za ochotu.
Vlastinka
Mne to vychádza takto:

Keďže v danom roku "odpracovala" (píšem v úvodzovkách preto, lebo obdobie MD sa považuje ako odpracovaná doba) aspoň 60 dní, vznikol jej nárok na ročnú dovolenku. Ale zároveň v tom roku zameškala podľa mojich výpočtov 120 dní, preto sa jej nárok na dovolenku bude krátiť o prých 100 neodpracovaných dní o 1/12. Keby to bolo 122 dní, tak by sa jej krátila dovolenka ešte o ďalšiu 1/12-tinu.

Takže nárok bude mať 11/12 z ročného základu 45 dní.
Naposledy upravil Chobot : 25.07.08 at 09:31
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

S výpočtom súhlasím, rovnako mi to vyšlo 120 dní, čiže krátenie o 1/12 z ročného nároku 45 dní. Krátenie mi teda vychádza o 4 dni, a nárok za rok 2005 je 41 dní.
0 0
nelly1810 nelly1810

nelly1810 je offline (nepripojený) nelly1810

ja tomu vášmu kráteniu dovoleniek nerozumiem 1/12 čo to znamená?viete mi to vysvetliť trošku podrobnejšie? na vašom príklade ... ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

nelly1810 Pozri príspevok
ja tomu vášmu kráteniu dovoleniek nerozumiem 1/12 čo to znamená?viete mi to vysvetliť trošku podrobnejšie? na vašom príklade ... ďakujem
Základný nárok je 45 dní. V zmysle zákona sa v tomto prípade bude krátiť o 1/12; je to matematický podiel-> 1/12 zo 45 je 3,75 (alebo 45:12=3,75). Takže celkový nárok budeš krátiť o (3,75 zaokrúhlene) 4 dni, teda nárok bude 45-4=41 dní.

Jednoduchšie to už neviem vysvetliť. Alebo si sa chcela spýtať na niečo iné?
0 0
Vlastinka Vlastinka

Vlastinka je offline (nepripojený) Vlastinka

Ja kráteniu rozumiem, len by som chcela vedieť, ako ste dospeli k názoru, že vymeškala 120 dní?
A či vlastne vzniká nárok na krátenie dovolenky, keď vymeškané dni netrvali súvisle za sebou?
0 0
Vlastinka Vlastinka

Vlastinka je offline (nepripojený) Vlastinka

Kráteniu rozumiem. Len by som chcela vedieť, ako ste dospeli k názoru, že vymeškala 120 dní. A či sa vlastne môže krátiť dovolenka, keď "PN" netrvala súvisle.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Vlastinka Pozri príspevok
Ja kráteniu rozumiem, len by som chcela vedieť, ako ste dospeli k názoru, že vymeškala 120 dní?
Veď predsa z tých dátumov, čo si uviedla. Pozreli sme si kalendár z roku 2005 a spočítali sme pracovné dni, ktoré zameškala (vrátane sviatkov pripadajúcich na po-pia).

Vlastinka Pozri príspevok
A či vlastne vzniká nárok na krátenie dovolenky, keď vymeškané dni netrvali súvisle za sebou?
§ 109 ods. 1 - Krátenie dovolenky:

(1) Ak nepracoval zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, z dôvodu výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu, z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 2) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 dní rovnako o jednu dvanástinu. Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá.

Neuvádza sa, či to musí byť súvisle - je to proste za kalendárny rok.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Pre nárok na 5 týždňov dovolenky treba ... dobu 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku...

Je možné obdobie DPN započítať do tejto doby ?
Vysvetlím ... nejde o DPN počas trvania PP, ale začiatok DPN je počas štúdia, neskôr štúdium prerušené ... jedná sa o obdobie skoro jedného roka (keď bola len tá PNka)
Nenašla som to v § 103 odst 5
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

...doplním ešte, DPN trvala rok, prvé 2 mesiace ešte študent (do prerušenia)..
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Potrebovala by som radu
... či si myslím správne, že doba počas ktorej bolo štúdium prerušené, sa posudzuje ako čas trvania pracovného pomeru - pre nárok na dovolenku.
Štúdium bolo prerušené na 2 roky ... zároveň aj dočasná PN (rok), potom evidencia na UP a priznanie ID
<!--[if !supportLineBreakNewLine]--><!--[endif]-->
Citácia zo ZP<o:p></o:p>
(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas
...
c) úspešne skončeného štúdia, <o:p></o:p>
...
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
..
(7) Obdobia uvedené v odsekoch 1 až 6 sa nezapočítavajú, ak spadajú do času trvania pracovného pomeru; ak sa kryjú navzájom, započítavajú sa len raz.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>
Čo všetko treba k tomu doložiť? ... predpokladám, že zamestnávateľ by to potom mal uviesť aj v zápočtovom liste <o:p></o:p>
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Katy, predpokladám, že to štúdium nakoniec dokončil. Ak by nie, tak by si sa asi nepýtala. V tom prípade sa štúdium neráta a samozrejme ani PN-ka, len evidencia na UP.
(aj teraz stále platí, ak ti napr. PP skončí počas PN, tak sa evidovať na UP nemôžeš a ani sa ti to predpokladám nebude rátať do odprac.rokov. Dokonca si ani nemôžeš za toto obdobie doplatiť dôchodk.poistenie. Nemám však praktické skúsenosti s tým, myslím si to na základe toho, čo som čítala v zákone o sociálnom poistení, zákonníku práce a z. o službách zamestnanosti)

Ak ho napokon dokončil, tak asi by som dni PN-ky "počas prerušenia štúdia" nerátala, lebo nejde o "čas štúdia".

To je môj názor, ak má s tým niekto viac skúseností, snád pridá názor
Naposledy upravil brčko : 03.09.08 at 17:52
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. áno, štúdium ukončené...
V potvrdení zo školy je uvedený koniec štúdia – dátum štátnej skúšky. ( vlastne po prerušení len bolo treba spraviť štátnicu!) Viem, že doba evidencie na UP sa započíta, ale ako to je s tou dobou PNky ?? Keď sa tam uvádza doba štúdia až do štátnej skúšky (aj s prerušením), tak si myslím, že sa bude počítať do nároku aj to obdobie DPN. Alebo nie?

Vyjadrí sa ešte niekto?
ďakujem
Naposledy upravil Chobot : 22.09.08 at 06:38
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Poprosila by som mzdárov o pomoc - čo všetko sa v tomto prípade započíta do obdobia pre nárok na dovolenku
Obdobia od 18. teho roku veku:
- doba štúdia na SŠ .... toto sa dokladá mat vysvedčením predpokladám
- doba štúdia na VŠ ... treba doložiť potvrdením o ukončení
- prerušenie štúdia na 2 roky (v poslednom ročníku), počas týchto dvoch rokov PN - začala už počas štúdia, kým sa vybavilo prerušenie a trvala rok , potom evidencia na UP (6 mes), potom nástup do zamestnania (skrát. úväzok )
- počas zamestnania ukončenie štúdia (po dvoch rokoch nástup do školy - na 4 mesiace - štátna skúška) ...... čiže štúdium bolo ukončené až po skončení prerušenia (v potvrdení je uvedená celá doba štúdia – aj s prerušením .
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Katy a R Pozri príspevok
Poprosila by som mzdárov o pomoc - čo všetko sa v tomto prípade započíta do obdobia pre nárok na dovolenku
Obdobia od 18. teho roku veku:
- doba štúdia na SŠ .... toto sa dokladá mat vysvedčením predpokladám
- doba štúdia na VŠ ... treba doložiť potvrdením o ukončení
- prerušenie štúdia na 2 roky (v poslednom ročníku), počas týchto dvoch rokov PN - začala už počas štúdia, kým sa vybavilo prerušenie a trvala rok , potom evidencia na UP (6 mes), potom nástup do zamestnania (skrát. úväzok )
- počas zamestnania ukončenie štúdia (po dvoch rokoch nástup do školy - na 4 mesiace - štátna skúška) ...... čiže štúdium bolo ukončené až po skončení prerušenia (v potvrdení je uvedená celá doba štúdia – aj s prerušením .
§ 103 Zák.práce

(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.

(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.

(6) Čas trvania pracovného pomeru v cudzine, prípadne iné započítateľné obdobia strávené v cudzine sa započítavajú do času rozhodujúceho pre dĺžku dovolenky za rovnakých podmienok, ako keby zamestnanec pracoval na území Slovenskej republiky.

(7) Obdobia uvedené v odsekoch 1 až 6 sa nezapočítavajú, ak spadajú do času trvania pracovného pomeru; ak sa kryjú navzájom, započítavajú sa len raz.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Olgica, ide mi hlavne o tú dobu prerušenia .... a PNku..
Mzdárka nezapočítala nič - tak že čím to treba doložiť.
(odovzdané maturit. vysvedčenie, potvrdenie o štúdiu na VŠ aj doba evidencie na UP...)
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Prosím o pomoc a radu pri nároku na dovolenku za január a február 2009. Môj syn pracuje vo firme, kde plánuje ukončiť pracovný pomer k 1.marcu 2009, základná výmera dovolenky je u neho 4 týždne, 1/12 sa rovná 1,66 dňa dovolenky, patrí mu dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých <s></s>21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku. Mzdová účtovníčka mu povedala, že nemá žiaden nárok na dovolenku za rok 2009, nakoľko nemá odpracované 3 mesiace. Skutočne nemá žiaden nárok na dovolenku, keďže jeho pracovná doba trvá od 07,00 hodiny do 17,30 hodiny v pracovné dni a v každú druhú sobotu 5,5 hodiny? Alebo tu neplatí, že fond pracovnej doby by mal byť rovnaký pre všetkých, aj keď zamestnávateľom je maďarská firma? Poraďte, ako presvedčiť účtovníčku, že má nárok a aj pravdu, že počet odpracovaných hodín v mesiaci vysoko prevyšuje pracovný fond, ak počítame aj soboty, je to viac ako 21 dní v mesiaci.
Vopred ďakujem za všetky rady a odpovede.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ondrejvla Pozri príspevok
Prosím o pomoc a radu pri nároku na dovolenku za január a február 2009. Môj syn pracuje vo firme, kde plánuje ukončiť pracovný pomer k 1.marcu 2009, základná výmera dovolenky je u neho 4 týždne, 1/12 sa rovná 1,66 dňa dovolenky, patrí mu dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých <S></S>21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku. Mzdová účtovníčka mu povedala, že nemá žiaden nárok na dovolenku za rok 2009, nakoľko nemá odpracované 3 mesiace. Skutočne nemá žiaden nárok na dovolenku, keďže jeho pracovná doba trvá od 07,00 hodiny do 17,30 hodiny v pracovné dni a v každú druhú sobotu 5,5 hodiny? Alebo tu neplatí, že fond pracovnej doby by mal byť rovnaký pre všetkých, aj keď zamestnávateľom je maďarská firma? Poraďte, ako presvedčiť účtovníčku, že má nárok a aj pravdu, že počet odpracovaných hodín v mesiaci vysoko prevyšuje pracovný fond, ak počítame aj soboty, je to viac ako 21 dní v mesiaci.
Vopred ďakujem za všetky rady a odpovede.
Synovi nevznikne nárok na dovolenku za kal. rok, nakoľko nebude mať odpracovaných 60 dní v roku.
Má však nárok na dovolenku za odpracované dni - za každých odpracovaných 21 dní 1/12 ročného nároku. Doba čerpania dovolenky sa považuje za odpracovanú dobu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katy a R Pozri príspevok
Poprosila by som mzdárov o pomoc - čo všetko sa v tomto prípade započíta do obdobia pre nárok na dovolenku
Obdobia od 18. teho roku veku:
- doba štúdia na SŠ .... toto sa dokladá mat vysvedčením predpokladám
- doba štúdia na VŠ ... treba doložiť potvrdením o ukončení
- prerušenie štúdia na 2 roky (v poslednom ročníku), počas týchto dvoch rokov PN - začala už počas štúdia, kým sa vybavilo prerušenie a trvala rok , potom evidencia na UP (6 mes), potom nástup do zamestnania (skrát. úväzok )
- počas zamestnania ukončenie štúdia (po dvoch rokoch nástup do školy - na 4 mesiace - štátna skúška) ...... čiže štúdium bolo ukončené až po skončení prerušenia (v potvrdení je uvedená celá doba štúdia – aj s prerušením .
Ja by som jej započítala len dobu evidencie na úrade práce + dobu pracovného pomeru , s odvoláním na odst. 7, nakoľko štúdium bolo ukončené počas trvania pracovného pomeru.

(7) Obdobia uvedené v odsekoch 1 až 6 sa nezapočítavajú, ak spadajú do času trvania pracovného pomeru; ak sa kryjú navzájom, započítavajú sa len raz.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Synovi nevznikne nárok na dovolenku za kal. rok, nakoľko nebude mať odpracovaných 60 dní v roku.
Má však nárok na dovolenku za odpracované dni - za každých odpracovaných 21 dní 1/12 ročného nároku. Doba čerpania dovolenky sa považuje za odpracovanú dobu.
Asi nerozumiem, píšeš :
- synovi nevznikne nárok na dovolenku za kal. rok, nakoľko nebude mať odpracovaných 60 dní v roku,
- má však nárok na dovolenku za odpracované dni - za každých odpracovaných 21 dní 1/12 ročného nároku

no mne sa to nezdá, nie je to to isté len v ružovom? Viem, že musí mať odpracovaných 21 dní v mesiaci, nejde mi o dobu čerpania dovolenky a neviem, prečo je tu spomínaná odpracovaná doba, asi sme sa nerozumeli...
Viem, že musí mať odpracovaných 21 dní na možnosť čerpania 1/12 alikvotnej časti dovolenky, len som chcela vedieť, že keďže nemá preplácané nadčasy, zamestnávateľ trvá na tom, že denne bude pracovať 10 hodín mimo obednej prestávky ( 1/2 hodiny) čo je v mesiaci január 200 hodín, plus 3x sobota po 5,5 hodiny, t.j. 216,5 hodiny za január, za február je to 211 odpracovaných hodín, určite je to viac ako 168 hodín, ktoré musí mať odpracované za 21 dní.
A ešte niečo, prečo doba čerpania dovolenky sa považuje za odpracovanú dobu, keďže nemá na ňu nárok? Dá sa to vysvetliť prosím viac zrozumiteľnejšie? Vopred ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ondrejvla Pozri príspevok
Asi nerozumiem, píšeš :
- synovi nevznikne nárok na dovolenku za kal. rok, nakoľko nebude mať odpracovaných 60 dní v roku,
- má však nárok na dovolenku za odpracované dni - za každých odpracovaných 21 dní 1/12 ročného nároku

no mne sa to nezdá, nie je to to isté len v ružovom? Viem, že musí mať odpracovaných 21 dní v mesiaci, nejde mi o dobu čerpania dovolenky a neviem, prečo je tu spomínaná odpracovaná doba, asi sme sa nerozumeli...
Viem, že musí mať odpracovaných 21 dní na možnosť čerpania 1/12 alikvotnej časti dovolenky, len som chcela vedieť, že keďže nemá preplácané nadčasy, zamestnávateľ trvá na tom, že denne bude pracovať 10 hodín mimo obednej prestávky ( 1/2 hodiny) čo je v mesiaci január 200 hodín, plus 3x sobota po 5,5 hodiny, t.j. 216,5 hodiny za január, za február je to 211 odpracovaných hodín, určite je to viac ako 168 hodín, ktoré musí mať odpracované za 21 dní.
A ešte niečo, prečo doba čerpania dovolenky sa považuje za odpracovanú dobu, keďže nemá na ňu nárok? Dá sa to vysvetliť prosím viac zrozumiteľnejšie? Vopred ďakujem.
Vlastička, nie je to to isté v ružovom. Sú to dva rozličné nároky na dovolenku. Tých 21 dní nemusí mať v danom mesiaci, dni sa spočítavajú. Ak bude mať spolu 42 dní, vznikne mu nárok na 2/12 ročného nároku. Odpracované hodiny sa neprepočítavajú na dni, mal by mať preplatený nadčas.
Na dovolenku má nárok, čerpaná dovolenka sa považuje za odpracovanú dobu znamená, že ak mu ju nebudú preplácať ale bude ju do skončenia PP čerpať, započítava sa to do tých 21 dní.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať