Zavrieť

Porady

nadobudnutie tovaru z EU

Prosím, poraďte! Mám dodávku tovaru zo zahraničia. Tovar bol dodaný 20.05.05 Faktúra bola vyhotovená 17.05.05 a prijatá 08.06.05. Ktorý je deň vzniku daňovej povinnosti? Keby bola faktúra vystavená až po prijatí tovaru nemám problém. Takto si myslím, že budˇje to 20.05. alebo 08.06. Vďaka za pomoc, hľadala som v podobných témach, nenašla som.
Pata
Usporiadat
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

pata
Teraz som tu mala daňového poradcu a on mi povedal, že sa dátum daň. povinnosti vykladá všelijako, akurát si tú svoju verziu musíš obhájiť pred daniarmi. On by dal deň vzniku daň. povinnosti vtedy, keď bol prijatý tovar. My sme si pre tovar boli sami a prevzali sme ho až po vystavení faktúry, ale tú vystavenú faktúru nám vtedy nepriložili.
Pata
V týchto príspevkoch to bolo celkom dobre rozobrané aj s odvolaním sa na výklady DU a MF.
Ak máš možnosť konzultácií s daňovým poradcom a postupuješ inak ako je v zákone a vo výkladoch MF je najlepšie si to od neho dať potvrdiť.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ešte pre úplnosť, aby to niekoho nepomýlilo:
Daňová povinnosť a právo odpočítať daň v prípade predom vystavenej faktúry vzniká v ten istý deň, t.j. nemôže predchádzať právo na odpočítanie dane vznik daňovej povinnosti (čiže nemôžem si uplatniť v jednom mesiaci odpočítanie - aj keď mám faktúru a v inom mesiaci vznik daňovej povinnosti). Právo na odpočítanie dane je podmienené vznikom daňovej povinnosti § 49 ods. 1 ZDPH.
Naposledy upravil Jana Acsová : 15.06.05 at 10:47
0 0
IvanaK IvanaK

IvanaK je offline (nepripojený) IvanaK

Prosim poradte mi, mam zahraničnú faktúru z ČR s datumami : dátum vystavenie 31.5.2005, datum dodania 2.6.2005, prijatá bola 16.6.2005, problém je v tom že mala isť do majovej DPH, ale ja ju mam v júnovej, zhladom k tomu, ze mi system bere do DOH Fa dátumom dodania a ja som to zabudla prepisatna 31.5. Som platca DPH, tak ako aj cesky dodavetel, takze si DPH uplatnujem aj na vtupe aj na vystupe, chcem sa spytat na Vas nazor, ci mam posielat opravne danove alebo to mam nechat tak a dat to do juna.
Dakujem Vam!
Naposledy upravil IvanaK : 12.07.05 at 07:03
0 0
IvanaK IvanaK

IvanaK je offline (nepripojený) IvanaK

prosiiiiim pomozte mi.
0 0
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

IvanaK
Prosim poradte mi, mam zahraničnú faktúru z ČR s datumami : dátum vystavenie 31.5.2005, datum dodania 2.6.2005, prijatá bola 16.6.2005, problém je v tom že mala isť do majovej DPH, ale ja ju mam v júnovej, zhladom k tomu, ze mi system bere do DOH Fa dátumom dodania a ja som to zabudla prepisatna 31.5. Som platca DPH, tak ako aj cesky dodavetel, takze si DPH uplatnujem aj na vtupe aj na vystupe, chcem sa spytat na Vas nazor, ci mam posielat opravne danove alebo to mam nechat tak a dat to do juna.
Dakujem Vam!
Ivanka, nepodávaj dodatočné DP za máj. Kľudne to nechaj tak a samozdaň to v júni, predpokladám, že 31.5. si faktúru nemala, tá ti prišla až v júni....
0 0
fazulka fazulka

fazulka je offline (nepripojený) fazulka

Myslím, že to je OK, faktúry idú do DPH až po ich obdržaní. Ak ich obdržíš do podania DP, dávaš ich do obdobia, do ktorého patria.
0 0
IvanaK IvanaK

IvanaK je offline (nepripojený) IvanaK

ale ta faktura mi prisla 16.6. co este bolo do DP a podľa zákona faktúry z EU idu do DP podľa dátumu vystavenia nie dodania ani prijatia, preto mam zmätok a pytam sa na to opravne:-(
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

IvanaK
ale ta faktura mi prisla 16.6. co este bolo do DP a podľa zákona faktúry z EU idu do DP podľa dátumu vystavenia nie dodania ani prijatia, preto mam zmätok a pytam sa na to opravne:-(
Mne sa to stalo už x-krát... V došlej pošte je 16.6., DP som podala do 15.6., DPH dám v júnovom DP a nič sa nedeje. To by som musela dávať hádam každý mesiac opravné... Mala som aj kontrolu - v pohode.
0 0
IvanaK IvanaK

IvanaK je offline (nepripojený) IvanaK

jeeeeeeeeej dakujem Vám, hneď sa mi zlepšila nálada, veľmi ste mi pomohli.Ďakujem!
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Aj ja mám pravidelne vystavené faktúry pred odoslaním tovaru,/nie je to zakázané vystaviť fakturu dopredu/ a vždy na konci mesiaca.Napr.vystavena faktura 30.6.,
tovar si môžme ten den zobrat.Kým zoženieme dopravu trvá to aj týžden, tovar k nám príde 10.7.,aj s faktúrou. Kedy DPH? Z tejto diskusie nie som mudrejšia, či v 6/05, alebo až v 8/05. Myslím si,že oni ma nahlásia vo výkaze v 6/05 a preto aj ja to zdanujem v 6/05. Faktúru vždy do podania DP mám. Každy to vykladá inak, ale nikde nie je napísané ako to treba robiť.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

odpovedzte prosim,ako to robite vy. Mate skusenosti po kontrolach.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

apsgroup
Aj ja mám pravidelne vystavené faktúry pred odoslaním tovaru,/nie je to zakázané vystaviť fakturu dopredu/ a vždy na konci mesiaca.Napr.vystavena faktura 30.6.,
tovar si môžme ten den zobrat.Kým zoženieme dopravu trvá to aj týžden, tovar k nám príde 10.7.,aj s faktúrou. Kedy DPH? Z tejto diskusie nie som mudrejšia, či v 6/05, alebo až v 8/05. Myslím si,že oni ma nahlásia vo výkaze v 6/05 a preto aj ja to zdanujem v 6/05. Faktúru vždy do podania DP mám. Každy to vykladá inak, ale nikde nie je napísané ako to treba robiť.
Naozaj sa tu nenajde nikto kto mal danovu kontrolu a faktury vystavene pred nadobudnutim tovaru. Mam skusenost, že každy danovy poradca to vyklada rozne.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

[QUOTE=[b]apsgroup[/b]]

Podľa názvu témy ide o nadobudnutie tovaru z EU. Teda ak ti 10.7. príde faktúra, ktorá je vystavená 30.6. - túto zaeviduješ dňa kedy ti prišla, teda 10.7. a do DPH ju dáš v júli. Veď je samozrejmé, že fa si nemohol dostať v ten istý deň. Môžeš však požiadať dodávateľa, aby ti fa neprikladal k tovaru, ale poslal ti ju poštou, resp. ešte v deň vystavenia fa ti ju odfaxoval alebo mailoval.
Naposledy upravil liba2 : 25.07.05 at 20:34
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Pri nadobudnuti tovaru z EU mi predsa danova povinnost vznika dnom vystavenia faktury
alebo 15.den kalendarneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, ked sa uskutocnilo nadobudnutie tovaru. Teda na júl mi to v ziadnom pripade nevychodi. Bud v 6/05
alebo v 8/05. Alebo si to zle vysvetlujem?
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

[QUOTE=liba2]
[b
apsgroup[/b]]

Podľa názvu témy ide o nadobudnutie tovaru z EU. Teda ak ti 10.7. príde faktúra, ktorá je vystavená 30.6. - túto zaeviduješ dňa kedy ti prišla, teda 10.7. a do DPH ju dáš v júli. Veď je samozrejmé, že fa si nemohol dostať v ten istý deň. Môžeš však požiadať dodávateľa, aby ti fa neprikladal k tovaru, ale poslal ti ju poštou, resp. ešte v deň vystavenia fa ti ju odfaxoval alebo mailoval.
Ja mám fakturu poslanu faxom 30.6. lebo ju musim vopred zaplatit.Ale tovar je odoslany az v 7/05 a preto neviem,ci si to spravne samozdanim v 6/05.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

JanaSys
Súhlasím, treba odlišovať povinnosť a nárok na odpočet. Až keď má FA, môže mať nárok na odpočet (teda júl). DPH odvedie buď v máji alebo júni.
Prepáč, ale nepochopila som, prečo v máji keď máj sa tu nespomína.


Podľa mňa to robíš dobre. Faktúru máš do dátumu podania daň. priznania, tak to uvedieš v 6/05.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

tiež sa pripájam do diskusie: zahr. dodávateľ "si pre seba" vystavil 21.6.05 faktúru kvôli zisteniu sumy na zaplatenie, no čakal až bude zaplatená, až potom sa mohla objednať doprava a tovar bol dodaný do SR 21.7. spolu s touto faktúrou. Dátum vystavenia už ale nemenil na júlový a nechal tam 21.6.05, žiadny iný dátum na nej nie je.(Neviem či v nemecku majú inak písaný zákon o DPH o uvádzaní dátumu vystavenia a dátumu dodania tovaru ak sú odlišné). Takže teraz mám prijatie tovaru aj faktúry 21.7. no na faktúre je dátum vystavenia 21.6.05. za II. Q 2005 bolo už priznanie hotové bez tejto faktúry. To sa týka aj intrastatu za 06/05 podaného do 15.7.05. Teraz mám robiť intrastat za 07/05 do ktorého by som mala uviesť nadobudnutie tovaru z nemecka 21.7.05 len problém je že neviem ktorým kurzom NBS mám túto fakturu prepočítať, kurzom 21.6. alebo 21.7. ??? a to isté platí aj pre DPH mám dať túto faktúru do 3.Q. ako 21.7. a prepočítať kurzom 21.6. alebo 21.7. ??? Čo vy nato?
0 0
martinez martinez

martinez je offline (nepripojený) martinez

1/ den dodania tovaru a teda den vzniku danovej pvinnosti pri intrakomunitarnom nadobudnuti tovaru je v tvojom pripade den vystavenai fa, teda 17.5.05

2/ dph prepocitas kurzom NBS ku dnu vystavenia fa, tj kurzom 17.5.05

3/ fakturu prepocitas kurzom dna uskutocnenia uctovneho pripadu (§2 postupov uctovania) a to v sulade s vnutropodnikovou smernicou... moze to byt aj datum prijatia ale aj datum vystavenia... z dovodu zjednodusenia situacie by som navrhol implementovat do vnutropodnikovej smernice prepocitavanie doslych faktur datumom vystavenia fa.....
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
martinez
fakturu prepocitas kurzom dna uskutocnenia uctovneho pripadu (§2 postupov uctovania) a to v sulade s vnutropodnikovou smernicou... moze to byt aj datum prijatia ale aj datum vystavenia... z dovodu zjednodusenia situacie by som navrhol implementovat do vnutropodnikovej smernice prepocitavanie doslych faktur datumom vystavenia fa.....
Improvizácie tohto druhu nedoporučujem. § 2 postupov účtovania znie jednoznačne. Deň uskutočnenia účtovného prípadu je "deň splnenia dodávky". Sama by som mala veľký problém v obhájení iného dátumu.

Skúsim ešte hodiť nejaké linky, ak sa mi to podarí. Tieto témy tu už boli.
http://www.porada.sk/showthread.php?...9&page=1&pp=10 (týka sa uskutočnenia účtovného prípadu viď. najmä príspevky 8,9)
A ešte v tomto príspevku: 5, 17 (týka sa samozdanenia)

Ak máte odkonzultované iné postupy pri samozdanení, bolo by dobré hodiť to na Poradu.
Naposledy upravil Jana Acsová : 09.08.05 at 09:15
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

martinez
takže podla teba ju mám pre účely DPH prepočítať dňom vystavenia čo je 21.6.2005 ale dať ju až do daň. priznania do júla a pre intrastat ju uviesť za mesiac 07/2005 a tiež hodnota nadobudnutia bude prepočet sumy z fa kurzom 21.6.05

avo
pozrela som si ten link ale odpoveď na moj problem som nenašla...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať