Zavrieť

Porady

nadobudnutie tovaru z EU

Prosím, poraďte! Mám dodávku tovaru zo zahraničia. Tovar bol dodaný 20.05.05 Faktúra bola vyhotovená 17.05.05 a prijatá 08.06.05. Ktorý je deň vzniku daňovej povinnosti? Keby bola faktúra vystavená až po prijatí tovaru nemám problém. Takto si myslím, že budˇje to 20.05. alebo 08.06. Vďaka za pomoc, hľadala som v podobných témach, nenašla som.
Pata
Usporiadat
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

nYcol Pozri príspevok
Mili poradaci PORADTE
Som platcom DPH na SR, dodavatel z UK mi poslal FA aj s jeho ich DPH a ja som si to nevsimla a uhradila som to. Ako mam teraz postupovat, ked dodavatel mi odmieta vratit DPH a vystavit opravenu Fakturu bez DPH aby som si to mohla samozdanit na SR??? Ako tuto sumu zauctovat?
Uctujem v jednoduchom uct.
Suma bez DPH nakup tovaru
DPH na FA bude nedanovy vydavok neoplyvnujuci ani DzP.
a samozdanim si to?

Ci som mimo???
Je potrebné samozdaniť FA, teda zo ZD Vám vznikne ešte raz DP na Slovensku (pokiaľ využijete tovar na účely podnikania) a nárok na odpočítanie DPH, pokiaľ ste registrovaná podľa par. 4.

O DPH z UK požiadate o vrátenie tuším par. 55, musíte účtovať o nároku na vrátenie tejto DPH. Ak je dph zanedbateľná, viď par. o DPH (do 50€??), DPH bude Vaším daňovým nákladom, ak budete účtovať o predpise ZDP par. 19/3/k
0 0
katka 23 katka 23

katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

nYcol Pozri príspevok
Mili poradaci PORADTE
Som platcom DPH na SR, dodavatel z UK mi poslal FA aj s jeho ich DPH a ja som si to nevsimla a uhradila som to. Ako mam teraz postupovat, ked dodavatel mi odmieta vratit DPH a vystavit opravenu Fakturu bez DPH aby som si to mohla samozdanit na SR??? Ako tuto sumu zauctovat?
Uctujem v jednoduchom uct.
Suma bez DPH nakup tovaru
DPH na FA bude nedanovy vydavok neoplyvnujuci ani DzP.
a samozdanim si to?

Ci som mimo???
samozdaníš základ, odvedieš a odpočítaš DPH 20% ,
nakup tovaru = základ + DPH 20%
0 0
nYcol nYcol

nYcol je offline (nepripojený) nYcol

vladino45 Pozri príspevok
A UK je aký štát? nemyslíš tým Ukrajinu? tá nie je v EÚ, vtedy nesamozdaňujeme , alebo sa zase mýlim?
D nie Dobre viem co je UK a UA DD
0 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

katka 23 Pozri príspevok
ak je dátum vystavenia fa zhodný s dátumom dodania tovaru samozdaňuje sa týmto dátumom , v prípade ak je fa vystavená pred dňom dodania tovaru samozdaňuje sa podľa vyššie uvedeného príspevku

samozdanenie v júni v tvojom prípade
Tovar z ČR dátum vystavenia 8.6., dodanie 8.6. - samozdaňujem 8.6. alebo 15.7 ?? To isté fa za tovar 16.6., dodanie 16.6., a ešte to isté 26.6. Všetko ide do DPH za jún alebo všetko za júl??
1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

čítam z predu zozadu a vychádza mi, že môžem ( musím? ) samozdaniť v júli - podľa pism. a, 15 den ..... alebo??
Naposledy upravil vladino45 : 13.07.11 at 08:45
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

vladino45 Pozri príspevok
Tovar z ČR dátum vystavenia 8.6., dodanie 8.6. - samozdaňujem 8.6. alebo 15.7 ?? To isté fa za tovar 16.6., dodanie 16.6., a ešte to isté 26.6. Všetko ide do DPH za jún alebo všetko za júl??
1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

čítam z predu zozadu a vychádza mi, že môžem ( musím? ) samozdaniť v júli - podľa pism. a, 15 den .....
ak faktúra, zaplatenie a prevzatie tovaru bolo podľa uvedených dátumov - daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry
0 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

srska Pozri príspevok
ak faktúra, zaplatenie a prevzatie tovaru bolo podľa uvedených dátumov - daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry
zaplatenie je myslím irelevantné, a nechcem sa hádať ide mi len o to či si môžem vybrať ( a keď to čítam je tam písm. a, alebo písm. b,), takže keď si vyberiem písm a , tak
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
takže v týchto konkrétnych prípadoch 15.7.2011

vlastne sa mi jedná o to, keď mi neskoro prinesú doklady, či musím robit dodatočné DPH, alebo môžem postupovať podľa písmena a,
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

...
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
1 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

Tamila Pozri príspevok
...
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
áno , a, alebo b, takže správne je aj jún, aj júl..., je tam to slovíčko " ALEBO "
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

vladino45 Pozri príspevok
áno , a, alebo b, takže správne je aj jún, aj júl..., je tam to slovíčko " ALEBO "
Nie nemôžeš si vybrať, ak bola fa skôr, ako dodanie tovaru, musíš postupovať podľa dátumu vystavenia faktúry. To druhé by platilo vtedy, ak by si nemal faktúru aj napriek tomu, že tovar bol dodaný, alebo by bola vystavená neskôr, ako dodanie tovaru.
1 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

Tweety Pozri príspevok
Nie nemôžeš si vybrať, ak bola fa skôr, ako dodanie tovaru, musíš postupovať podľa dátumu vystavenia faktúry. To druhé by platilo vtedy, ak by si nemal faktúru aj napriek tomu, že tovar bol dodaný, alebo by bola vystavená neskôr, ako dodanie tovaru.
no ja fakt neviem, existuje k tomu nejaké usmernenie, alebo neviem prečítať a pochopiť dve vety?

1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

...je tam napísané alebo, a ja to chápem buď písm. A alebo B

veď potom, ak by malo platiť písmeno A, čiže tovar dodaný napr. 2.6. by mal zdaniteľné plnenie 15.7., tak faktúra by musela byť vystavená najskôr 16.7. a to už kto vystavuje fa 40 dní po dodaní...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

vladino45 Pozri príspevok
no ja fakt neviem, existuje k tomu nejaké usmernenie, alebo neviem prečítať a pochopiť dve vety?

1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká Po lopate,
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

...je tam napísané alebo, a ja to chápem buď písm. A alebo B

veď potom, ak by malo platiť písmeno A, čiže tovar dodaný napr. 2.6. by mal zdaniteľné plnenie 15.7., tak faktúra by musela byť vystavená najskôr 16.7. a to už kto vystavuje fa 40 dní po dodaní...
Veď som to už vysvetlila v príspevku 150.
0 0
katka 23 katka 23

katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

alebo aj takto po lopate :

- 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru

- dňom vyhotovenia faktúry



- ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
0 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

katka 23 Pozri príspevok
alebo aj takto po lopate :

- 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru

- dňom vyhotovenia faktúry



- ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
tak mi vysvetlite kedy po lopate postupujem podľa písm. a
a prosím na konkrétnom príklade

ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

vladino45 Pozri príspevok
tak mi vysvetlite kedy po lopate postupujem podľa písm. a
a prosím na konkrétnom príklade

ďakujem
Ak máš skôr faktúru, ako je dodanie tovaru, zdaniteľné plnenie je dňom vystavenia faktúry. B
Ak máš tovar, ale ešte nemáš faktúru, zdaniteľné je 15 deň nasledujúceho mesiaca po dodaní tovaru. A
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

vladino45 Pozri príspevok
áno , a, alebo b, takže správne je aj jún, aj júl..., je tam to slovíčko " ALEBO "
možno to pochopíš ľahšie aj takto:
ak boli faktúry vystavené tak ako píšeš - 8, 16 a 26.06.11 a nadobudnutie tovaru z týchto 3 faktúr bude napr.: 14.7.11 .
a teraz:
- 15. dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bolo uskutočnené nadobudnutie tovaru, je 15.8.11 .
- Daňová povinnosť podľa § 20 zákona o DPH vzniká tuzemskému platiteľovi dňa: 8, 16, a 26,06.11 keďže faktúra bola vyhotovená pred 15.07.11 a podmienka prepravy tovaru do tuzemska bola splnená ešte predtým, ako platiteľ dane podáva daňové priznanie za mesiac 06.11. (pred 25.07.11)

a zacitujem z mp drsr:
Ak je faktúra na dodanie tovaru vyhotovená predtým, ako sa tovar prepraví do tuzemska, je potrebné vychádzať z toho, či je za zdaňovacie obdobie, v ktorom je vyhotovená, možné uplatniť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku, to znamená, či je splnená podmienka fyzickej prepravy tovaru do tuzemska maximálne do podania daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie, príp. do obdobia spracovania podkladov na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom bola vyhotovená faktúra zahraničným dodávateľom. Ak platiteľ dane spracováva daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom zahraničný dodávateľ vyhotovil faktúru na dodanie tovaru, a do spracovania tohto daňového priznania a jeho podania nie je tovar fyzicky prepravený z členského štátu dodania do tuzemska alebo do iného členského štátu, nejde o nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 zákona o DPH. V prípade, ak platiteľ dane spracováva daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom zahraničný dodávateľ vyhotovil faktúru na dodanie tovaru, a tovar je fyzicky prepravený do tuzemska alebo do členského štátu určenia v nasledujúcom zdaňovacom období, ale ešte predtým, ako je daňové priznanie spracované a podané, platiteľ dane postupuje správne, keď uplatní vznik daňovej povinnosti podľa § 20 ods. 1 písm. b) zákona o DPH dňom vyhotovenia faktúry.
0 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

srska Pozri príspevok
možno to pochopíš ľahšie aj takto:
ak boli faktúry vystavené tak ako píšeš - 8, 16 a 26.06.11 a nadobudnutie tovaru z týchto 3 faktúr bude napr.: 14.7.11 .
a teraz:
- 15. dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bolo uskutočnené nadobudnutie tovaru, je 15.8.11 .
- Daňová povinnosť podľa § 20 zákona o DPH vzniká tuzemskému platiteľovi dňa: 8, 16, a 26,06.11 keďže faktúra bola vyhotovená pred 15.07.11 a podmienka prepravy tovaru do tuzemska bola splnená ešte predtým, ako platiteľ dane podáva daňové priznanie za mesiac 06.11. (pred 25.07.11)

a zacitujem z mp drsr:
Ak je faktúra na dodanie tovaru vyhotovená predtým, ako sa tovar prepraví do tuzemska, je potrebné vychádzať z toho, či je za zdaňovacie obdobie, v ktorom je vyhotovená, možné uplatniť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku, to znamená, či je splnená podmienka fyzickej prepravy tovaru do tuzemska maximálne do podania daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie, príp. do obdobia spracovania podkladov na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom bola vyhotovená faktúra zahraničným dodávateľom. Ak platiteľ dane spracováva daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom zahraničný dodávateľ vyhotovil faktúru na dodanie tovaru, a do spracovania tohto daňového priznania a jeho podania nie je tovar fyzicky prepravený z členského štátu dodania do tuzemska alebo do iného členského štátu, nejde o nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 zákona o DPH. V prípade, ak platiteľ dane spracováva daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom zahraničný dodávateľ vyhotovil faktúru na dodanie tovaru, a tovar je fyzicky prepravený do tuzemska alebo do členského štátu určenia v nasledujúcom zdaňovacom období, ale ešte predtým, ako je daňové priznanie spracované a podané, platiteľ dane postupuje správne, keď uplatní vznik daňovej povinnosti podľa § 20 ods. 1 písm. b) zákona o DPH dňom vyhotovenia faktúry.
fa boli vystavené 8., 16., 26., a aj nadobudnutie tovaru bolo 8., 16., a 26 - tovar pristál v našom sklade

mňa zaujíma kedy použijeme písmeno A , alebo nikdy?
0 0
Katarína Cigánová Katarína Cigánová
vladino45 Pozri príspevok
fa boli vystavené 8., 16., 26., a aj nadobudnutie tovaru bolo 8., 16., a 26 - tovar pristál v našom sklade

mňa zaujíma kedy použijeme písmeno A , alebo nikdy?
ved ti tveety v príspevku č. 155 odpovedala uplne jasne
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

vladino45 Pozri príspevok
fa boli vystavené 8., 16., 26., a aj nadobudnutie tovaru bolo 8., 16., a 26 - tovar pristál v našom sklade

mňa zaujíma kedy použijeme písmeno A , alebo nikdy?
pozri si môj príspevok č.131 a prílohu pdf. tam nájdeš odpoveď
0 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

Tweety Pozri príspevok
Ak máš skôr faktúru, ako je dodanie tovaru, zdaniteľné plnenie je dňom vystavenia faktúry. B
Ak máš tovar, ale ešte nemáš faktúru, zdaniteľné je 15 deň nasledujúceho mesiaca po dodaní tovaru. A
...takže keď mi príde tovar s fa spolu a s rovnakými dátumami napr. 8.6.2011, tak daňová povinnosť ( samozdanenie ) je 15.7.?? lebo doteraz ma tu presviedčali že 8.6....

tá príloha je výborná, ale tam riešia trošku komplikovanejšie prípady - tento môj má iba jeden dátum...
Naposledy upravil vladino45 : 17.07.11 at 07:03
0 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

katka 23 Pozri príspevok
ak je dátum vystavenia fa zhodný s dátumom dodania tovaru samozdaňuje sa týmto dátumom , v prípade ak je fa vystavená pred dňom dodania tovaru samozdaňuje sa podľa vyššie uvedeného príspevku

samozdanenie v júni v tvojom prípade
... a tomuto som nerozumel vobec :-(( ...
a má to 3 súhlasy...

a podľa toho sa samozdaňuje iba podľa písmena B...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať