Zavrieť

Porady

Zdravé zaváranie - Kompóty so soľou - bez cukru !!!

Aj ja som takto pozerala, keď som to čítala :p pred pár rokmi v časopise Receptár.Tá pani tam tvrdila, že takto zavára roky k úplnej spokojnosti a ja to môžem potvrdiť, mám to vyskúšané. Najprv zo zvedavosti, potom z lenivosti

Upozornenie: Tá soľ "vytiahne" cukor z ovocia - trvá to asi mesiac. To aby ste neboli sklamané, ak Vám nechytí viečko a budete ochutnávať. Je to zdravé a najlacnejšie zaváranie aké poznám. / Bez mučenia sa priznám, že robím aj klasicky s cukrom /

Takže tu je recept: Ovocie naložíme do fliaš, pridáme troška soli - len tak do prstov, zalejeme vodou priamo z vodovodu, uzavrieme a sterilizujeme úplne klasicky - podľa druhu ovocia.
Naposledy upravil kukučka : 08.07.05 at 16:31 Dôvod: pravopis
Usporiadat
lavanda lavanda

lavanda je offline (nepripojený) lavanda

Mala som na skúšku zavarené tri malé poháriky polených ringlôt, jeden sme otvorili a na moje počudovanie som soľ vôbec necítila, kompót bol príjemne sladký, chuť ovocia prirodzená - určite to skúsim znova a vo väčšom množstve.
4 0
Dan1 Dan1

Dan1 je offline (nepripojený) Dan1

Po prvý krát som na jeseň skusila zavariť jabĺčka so soľou a po prvotnej nedôvere ( i keď sa snažíme ináč cukor nepoužívať) som bola milo prekvapená, kompót chutil a už sa teším, že tento rok to vyskúšam aj na inom ovocí a vo väčšiom množstve. Doporučujem a ďakujem za super tip.
3 0
ivka0123 ivka0123

ivka0123 je offline (nepripojený) ivka0123

Pridávam sa ku všetkým , čo zavárajú so soľou, tiež som to skúsila pred rokmi a funguje to, praktikujem to dodnes. Ešte mám odložený časopis RECEPTY Z RECEPTÁŘE - ŠETŘÍME S RECEPTÁŘEM z roku 1992, kde bol uverejný článok o zaváraní bez cukru a tiez som tomu neverila...
2 0
jozefp51 jozefp51

jozefp51 je offline (nepripojený) jozefp51

Dievčence skúste to bez cukru, soli aj vody. Polené slivky len naukladáte do pohárov, až po viečko, uzatvoríte a sterilizujete 45 minút pri teplote 98 °C. Marhule a broskyne 35 minút pri 98 °C. Čerešne a višne 50 minút pri 90 °C. Môžete ich trochu natlačiť, lebo po sterilizácii dosť klesnú. Vydržia veľmi dlho, samozrejme ak ich nezjete skôr. Urobil som viac sliviek a po dvoch rokoch sa zo šťavy urobil rôsol a manželka ich mala problém vybrať z pohára. Skúste vhodné do koláčov, guliek, ale aj len tak na jedenie.
4 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Nebude to po 45 minutach rozvarené?Robím bežne takto slivky,ale nechávam ich vrieť 10-15 min,vica nie a zdajú sa mi dosť mäkké,až veľmi.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dostala som vedro ceresni. Robil niekto aj s ceresnami tuto metodu? mam skusenost len so slivkami.
0 0
pankratz pankratz

pankratz je offline (nepripojený) pankratz

Priveľa soli škodí zdraviu, zvyšuje krvný tlak !
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Ved sa tam dava stipka soli
1 0
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

Potvrdzujem, skúsila som slivky v jeseni, nemala som odvahu otvoriť že čo to bude, ale je to dobré, možno lepšie ako s cukrom. Toho roku rodine nepoviem a všetko zaváram len tak - so soľou.
1 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Som rada, že sa téma ujala a nebojíte sa zavárať bez cukru, aj tak ho ešte jeme veľa v iných potravinách.
Tí, ktorí sa boja, môžu kombinovať aj cukor so soľou, ja som tak začala pred dvoma rokmi robiť šťavnaté bobuľové ovocie. Presypem ho cukrom a nechám stáť cez noc, potom zohrejem, pridám pol lyžičky - lyžičku soli a ešte prevarím, niekedy až ďalší deň lejem horúce do fliaš a dám pod deku. Je to aj dosť husté, lebo tej vôni sa nedá odolať a chodíme na šťavu.

Už som to tu písala tuším minulý rok, asi v téme o džemoch.
Naposledy upravil kukučka : 29.06.14 at 17:44
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Gabhus
Potvrdzujem, skúsila som slivky v jeseni, nemala som odvahu otvoriť že čo to bude, ale je to dobré, možno lepšie ako s cukrom. Toho roku rodine nepoviem a všetko zaváram len tak - so soľou.
Koľko dávaš soli na 1 0,7 Dl pohár sliviek?
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Naozaj len štipku na zvýraznenie chuti - ako v zadaní témy. V kompóte nie je soľ vôbec cítiť.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Nemusíte jesť kompóty s cukrom, tú sú skúsenosti aj iných
http://www.labuznik.cz/recept/moje-r...ivej-gazdinej/
3 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

robila som slivky len so solou, uz inak ani robit nebudem, uzasne.
2 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať