Zavrieť

Porady

PN a doklady

Čaute poraďáci,

možno sa mi budete smiať, ale mám minimum skúseností s tým, keď sú zamestnanci na PN a hlavne mám "hokej" v dokladoch. Skúste mi poradiť prosím.
ZC bol na PN od 24.03. do 03.04.2009 (teda myslím, lebo práce schopný je od 04.04). Doniesol tieto doklady:
1. Potvrdenie o DPN časť II. a Žiadosť o náhradu príjmu pri DPN - toto si necháva zamestnávateľ?
2. Potvrdenie o DPN časť II. Žiadosť o nemocenské...
je tam časť kde má zamestnávateľ uviesť: Zamestnanec nám nárok na náhradu príjmu od do - to mám vypísať a to je tých 10 dní, ktoré mu platíme my. Túto časť mám odovzdať do Soc. poist.?
3. Preukaz o trvaní DPN - odovzdať do Soc. poist.? Preukaz má vystavený len do konca marca. Má dodať aj za apríl a má tam zamestnávateľ niečo vypísať?
4. Potvrdenie O DPN časť IV. Hlásenie zamestnávateľovi o skončení DPN - treba ho odovzdať do Soc. poist.?
Do Soc. poist. ešte dodám potrvdenie o príjmoch zamestnanca za rok 2008 - pracoval celý rok. Treba odovzdať ešte niečo?
Do ZP odovzdám oznámenie zamestnávateľa, kde nahlásim v marci 03/2009 začiatok kategórie O 1 a v apríli koniec kategórie O 1.
Zabudla som ešte na niečo? Alebo ma prosím opravte, ak píšem blbosti.
Ďakujem
Naposledy upravil Dav : 21.07.10 at 11:47
Usporiadat
Téma je uzavretá.
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

a posledný den kedy pracoval vychádza na nedelu a vtedy sa u nás nepracuje napíšem tam piatkajší dátum?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja píšem skutočný dátum, kedy pracoval...teda piatok. Ak mal smenu v nedeľu, tak potom uvediem nedeľu.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

dakujem vám za ochotu a prajem príjemný víkend
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Ahojte. Tak znova Vás idem otravovať. Prešli sme do dalšieho mesiaca a zamestnankyna mi priniesla preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti. Treba tam aj niečo vypisovať ako zamestnávateľ? Alebo si to len prefotím a pošlem do SP? Dakujem
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Nie, netreba tam nič vypisovať, len prefotíš a pošleš SP.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
alušik Pozri príspevok
Nie, netreba tam nič vypisovať, len prefotíš a pošleš SP.
už len dodám, že prefotené si necháš, a originál pošleš na SP
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

A dokedy to treba najneskôr poslať do SP?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Malo by sa to poslať do 3 dní od doručenia. Ak to nebude doručené na čas, z pohľadu zamestnávateľa sa nič nedeje, no zamestnancovi by mohlo byť pozdržané vyplatenie nemocenských dávok.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
alušik Pozri príspevok
Malo by sa to poslať do 3 dní od doručenia. Ak to nebude doručené na čas, z pohľadu zamestnávateľa sa nič nedeje, no zamestnancovi by mohlo byť pozdržané vyplatenie nemocenských dávok.
Neviem ako na vašej pobočke SP likvidujú dávky ale zvyčajne to zvykne bývať do do toho 4.- 5. -teho najneskôr.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

U nás to chcú do 3. najneskôr.
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

[hore]Možno pomôže.


môžme hľadať aj tu na stránke SP.

[hore]Postup zamestnávateľa pri práceneschopnosti dlhšej ako desať dní


15.02.2007 | Nemocenské poistenie | Zamestnávateľ, Zamestnanec Ako zamestnávateľ hradíme svojim zamestnancom práceneschopnosť prvých desať dní. Ako máme postupovať voči Sociálnej poisťovni v prípade, že práceneschopnosť trvá dlhšie, keď by ďalej nemocenské dávky mala hradiť už Sociálna poisťovňa? Ktoré tlačivá je potrebné vyplniť a doručiť Sociálnej poisťovni? Aké sú termíny pre splnenie si oznamovacích povinností, aby sme sa ako zamestnávateľ nedopustili porušenia zákona a vyhli sa prípadným sankciám?
V zmysle § 231 ods. 1 písm. e), j) a ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov zamestnávateľ je povinný odstúpiť pobočke tlačivo, na ktorom sa preukazuje dočasná pracovná neschopnosť zamestnanca, ak trvá dlhšie ako desať dní, do troch dní po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti, viesť o svojich zamestnancoch evidenciu na účely sociálneho poistenia a predložiť túto evidenciu pobočke Sociálnej poisťovne do troch dní od uplatnenia nároku na dávku alebo od skončenia pracovného pomeru alebo iného právneho vzťahu k zamestnávateľovi. Tieto povinnosti je zamestnávateľ povinný plniť na tlačivách alebo inou formou, ktorých obsah a spôsob zasielania určí Sociálna poisťovňa.
V zmysle § 227 ods. 2 písm. h) a ods. 3 zákona č. 461/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov poistenec a poberateľ dávky sú povinní preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik a na zánik nároku na dávku, nároku na jej výplatu a jej sumu; ak poberateľ dávky, osobitný príjemca alebo zákonný zástupca boli písomne vyzvaní Sociálnou poisťovňou, aby preukázali tieto skutočnosti, sú povinní výzve vyhovieť v lehote do ôsmich dní odo dňa doručenia výzvy, ak Sociálna poisťovňa neurčila inú lehotu. Poistenec a poberateľ dávky sú tiež povinní oznámiť Sociálnej poisťovni ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti do troch dní odo dňa skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak dočasná pracovná neschopnosť trvala viac ako desať dní.
Z uvedeného vyplýva, že zamestnávateľ je povinný spolu s II. dielom tlačiva „Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti“ predložiť pobočke aj vyplnené tlačivo „Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku“ do troch dní po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti. Ostatné skutočnosti je povinný preukazovať poistenec. To znamená, že aj „Preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti“, ktorý preukazuje nárok na výplatu nemocenského ku koncu kalendárneho mesiaca v prípade, ak jeho dočasná pracovná neschopnosť trvá aj počas ďalšieho kalendárneho mesiaca predkladá Sociálnej poisťovni poistenec.Vaša Sociálna poisťovňa
Častokrát to akosi zamestnanci samozrejme požadujú od "mzdárky", je to teda už na zvyklostiach firmy.
Zamestnanec ma každopádne povinnosť tieto doklady na pers.odd. odovzdať minimálne k nahliadnutiu, aby sa vedela zaevidovať jeho neprítomnosť aby zam-ľ v prípade trvajúcej a pokračujúcej PN-ky túto neprítomnosť ospravedlnil.
Naposledy upravil atka4 : 03.06.09 at 08:23
0 0
ekofan ekofan

ekofan je offline (nepripojený) ekofan

žena:-)
Prosím o radu,
zamestnanec bol PN kratšie ako 10 dní. Je potrebné nahlasovať zdravotnej poisťovni? Ak áno, na akom tlačive a s akými kódmi?
Ďakujem
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

ekofan Pozri príspevok
Prosím o radu,
zamestnanec bol PN kratšie ako 10 dní. Je potrebné nahlasovať zdravotnej poisťovni? Ak áno, na akom tlačive a s akými kódmi?
Ďakujem
áno, každú PN hlásiš - Z 1O a K1O -hlásiš na 601-Hromádne oznámenie
0 0
ekofan ekofan

ekofan je offline (nepripojený) ekofan

žena:-)
Ďakujem :-)
0 0
ekofan ekofan

ekofan je offline (nepripojený) ekofan

žena:-)
drobeceva Pozri príspevok
áno, každú PN hlásiš - Z 1O a K1O -hlásiš na 601-Hromádne oznámenie
ešte otázky:
1. tzn. že budem mať k jednej PN dve tlačivá? jedno za začiatok PN a druhé na ukončenie?

2. a keď bol zamestnanec v jednom mesiaci 2x PN....2.PN prechádzala do ďaľšieho mesiaca.... ako to uvediem do tlačiva? a môžem použiť jedno tlačivo pre obidve PN toho istého zamestnanca?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

ekofan Pozri príspevok
ešte otázky:
1. tzn. že budem mať k jednej PN dve tlačivá? jedno za začiatok PN a druhé na ukončenie?

2. a keď bol zamestnanec v jednom mesiaci 2x PN....2.PN prechádzala do ďaľšieho mesiaca.... ako to uvediem do tlačiva? a môžem použiť jedno tlačivo pre obidve PN toho istého zamestnanca?
1. ak je z-c PN - donesie tlačivo II.a -Žiadosť o náhradu príjmu a II. Žiadosť o nemocenské. Potom donesie Ukončenie PN. Ak maroduje dlhšie ako 10 dní, postupuješ PN spolu s Potvrdením z-ľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na ND na Soc.poisťovňu. Na ZP hlásiš, tak ako som predtým uviedla začiatok a koniec PN

2. pri každej novej PN /hoci v tom istom mesiaci/ trvajúcej dhšie ako 10 dní, dávaš nové Potvrdenie z-ľa na SP. Ak PN prechádza do ďalšieho mesiaca, donesie Ti o tom doklad.
0 0
ekofan ekofan

ekofan je offline (nepripojený) ekofan

žena:-)
drobeceva Pozri príspevok
1. ak je z-c PN - donesie tlačivo II.a -Žiadosť o náhradu príjmu a II. Žiadosť o nemocenské. Potom donesie Ukončenie PN. Ak maroduje dlhšie ako 10 dní, postupuješ PN spolu s Potvrdením z-ľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na ND na Soc.poisťovňu. Na ZP hlásiš, tak ako som predtým uviedla začiatok a koniec PN

2. pri každej novej PN /hoci v tom istom mesiaci/ trvajúcej dhšie ako 10 dní, dávaš nové Potvrdenie z-ľa na SP. Ak PN prechádza do ďalšieho mesiaca, donesie Ti o tom doklad.
ani jedna PN netrvala dlhšie ako 10 dní, takže mám len povinnosť podať hlásenie na ZP... ak som to správne pochopila
0 0
25lucinka 25lucinka

25lucinka je offline (nepripojený) 25lucinka

Prosím Vás, poraďte mi čo robiť so zamestnancom, ktorý síce telefonicky oznámil, že je PN ale tlačivo zamestnávateľovi nedoručil. Vraj bude PN do konca mesiaca, čo bude také 3 týždne. Má vypnuté telefóny, neviem ako mu oznámiť že to tlačivo je potrebné po 10 dňoch postúpiť do SP. Čo robiť ak mi ho prinesie až na konci PN? Jednoducho ho odignorovať a dni voľna mu dať ako čerpanie dovolenky? Poraďte mi prosím...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

25lucinka Pozri príspevok
Prosím Vás, poraďte mi čo robiť so zamestnancom, ktorý síce telefonicky oznámil, že je PN ale tlačivo zamestnávateľovi nedoručil. Vraj bude PN do konca mesiaca, čo bude také 3 týždne. Má vypnuté telefóny, neviem ako mu oznámiť že to tlačivo je potrebné po 10 dňoch postúpiť do SP. Čo robiť ak mi ho prinesie až na konci PN? Jednoducho ho odignorovať a dni voľna mu dať ako čerpanie dovolenky? Poraďte mi prosím...
Ak nebude komunikovať dlhšie, skús zavolať do SP - radi ho pôjdu skontrolovať na dodržiavanie liečebného režimu... Predtým mu pošli SMS.
0 0
25lucinka 25lucinka

25lucinka je offline (nepripojený) 25lucinka

Ďakujem za odpoveď. A sociálka ako zistí že je PN? Asi jedine z toho môjho telefonátu... Podľa môjho predpokladu mu začla PN tak 14-15 januára. Už som mu poslala sms-ky, volala som mu ale nič. Takže ak sa neozve do budúceho týždňa, volám sociálku. Je vôbec zamestnávateľ oprávnený PN neakceptovať? Ak by ju naozaj priniesol až na konci?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať