Zavrieť

Porady

RZZP 2008

Viem, že je ešte včas, ale chcela by som si ozrejmiť zopár otázok RZ, nakoľko som to ešte nerobila.
Ak je osoba časť roka zamestnancom a zvyšok SZČO, ako sa podáva RZ - na dvoch tlačivách, spolu alebo iba za SZČO???
Ak podniká od novembra 2008, uvedie dátum od novembra do konca roka?
Čo sa uvádza v IV.oddiele (poistenec sa považoval za SZČO a súčasne považoval za osobu podľa §11 ods. 8 a. až h.)?
V oddieli IX. je riadok 62- počet mesiacov prevádzkovania SZČO - uvedie sa počet mesiacov v celom roku 2009 alebo ešte v roku 2008?

Dúfam, že sme sa pochopili. Vopred ďakujem za zodpovedanie a prajem pekný deň!
Usporiadat
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

jana007 Pozri príspevok
SZČO (1 mesiac), zamestnanec celý rok vyplňa S+SA+SB? Prikladá aj potvrdenie od zamestnávateľa? Príjem z podnikania - strata.
áno, vyplňuješ tlačivo S a listy SA a SB. áno prikladáš aj doklad o výške príjmu od zamestnávateľa.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

jana007 Pozri príspevok
A čo tam mám vypísať, ktorý riadok, keď celý rok bol ako zamestnanec a iba v decembri bol SZČO. Príjem mal nula, tak vypisujem minimálny základ?
Som sa opravila v predchádzajúcom príspevku.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

jana007 Pozri príspevok
Príjem zo zamestnania 329000, príjem z podnikania -32000. Vyplnila som SA ako zamestnanec, SB ako SZČO - 1.12.2008 do 31.12.2008. Neviem, či mám vyplnať aj oddiel II. na liste SB?
S, SA, SB
0 0
Leila2006 Leila2006

Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

optimistka
Možno je to hlúpa otázka, ale teraz neviem. Robím RZZP - časť roka zamestnanec, zvyšok szčo. Časť SB mám hotovú, čo sa týka toho zamestnania, neboli kolísavé príjmy, vyjde tam len nejaký centový preplatok, predpokladlám, treba teda aj tak vyplniť časť SA? Chcela som sa tomu vyhnúť, lebo nemám potvrdenie od zamestnávateľa. Vopred dík za odpoveď.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Leila2006 Pozri príspevok
Možno je to hlúpa otázka, ale teraz neviem. Robím RZZP - časť roka zamestnanec, zvyšok szčo. Časť SB mám hotovú, čo sa týka toho zamestnania, neboli kolísavé príjmy, vyjde tam len nejaký centový preplatok, predpokladlám, treba teda aj tak vyplniť časť SA? Chcela som sa tomu vyhnúť, lebo nemám potvrdenie od zamestnávateľa. Vopred dík za odpoveď.
Myslíš správne, musíš vyplniť aj list SA a tiež musíš priložiť od zámestnávateľa Doklad o výške......., aj keď výjdu iba centíkové preplatky.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

ešte doplním, tým pádom, nemusíš potom odovzdať zamestnávateľovi Oznámenie z RZZP - výsledok z RZZP.
0 0
Leila2006 Leila2006

Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

optimistka
Ďakujem pekne, tak predsa len bude potrebné žiadať ten doklad.
0 0
gandy gandy

gandy je offline (nepripojený) gandy

Poprosila by som vás o pomoc-ak som bola od 1.1.2008-22.4.2008 dobrovoľne nezamestnaná osoba (751Sk) a pracovala som na DoVP (príjem za celé obdobiec 54942)a od 23/4/2008 do konca roka SZČo príjem zo živnosti 225500(odvody do ZP 1134) aký typ tlačiva by som mala vyplniť?ďakujem vám za odpoveď.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

riesim teraz taky problem...

klientka mi zamlcala PNky od roka 2005... preto robim dodatocne RZZP od roku 2005...

problem je este v tom, ze neplatila nacas, jeden rok platila na zle cislo uctu a penaize sa zakazdym vracali, kym to opravila bola v sklze...

v skratke to vychadza tak, ze do roku 2004 je vsetko v poriadku, aj ked platby su s casovym posunom...

potom pridem k prvemu opravnemu roku 2005 a tu vznika toto:
- preddavky ma predpisane v minimalnej vyske
- do 30.06.2006 neboli uhradene v plnej vyske
- dodatocne RZZP vychadza pri uvedeni len zaplatenych preddavkoch nedoplatok vo vyske cca 600,- sk (co je vyrazne menej ako neuhradene preddavky)

Tomuto ja rozumiem tak, ze tymto rozuctovanim sa neuhradene preddavky dalej neprenasaju, pretoze su zohladnene v RZZP. A teda dalsie platby po datume 30.06.2006 zacinam naparovavat na preddavky roku 2006 a nedoplatok z RZZP 2005 uhradim v poradi kedy je splatny, teda 10/2006.

Dalej prichadza na rad RZZP 2006:
- preddavky predpisane v minimalnej vyske
- do 30.06.2007 neboli uhradene vsetky a postupnym parovanim zavazkov bol ciastocne uhradeny nedoplatok z RZZP 2005
- vysledok dodatocneho RZZP 2006 je napriek neuhradenymi vsetkymi preddavkami v minimalnej vyske (opat vyrazne menej ako vyska neuhradenych preddavkov)

Vchadzame do roku 2007:
- tu prechadza neuhradeny zvysok RZZP 2005
- 12x minimalny preddavok
- nedoplatok RZZP 2006

A tymto istym systemom sa mi to presuva stale dalej a dalej. Proste ku 30.06. nie su vyrovnane preddavky za minule obdobie....

Ide mi teraz o to, ci to spravne chapem, ze po RZZP akoby zanikli neuhradene preddavky za dany rok, pretoze mam zato, ze to je zohladnene v RZZP.

Navyse zdravotna poistovna tvrdi, ze klientka ma dost vysoke nedoplatky, ale po tomto mojom spisani celeho pohybu vratane dodatocnych vysok RZZP za vsetky obdobia mi vysiel nedoplatok vo vyske 1/5. Akoby zdravotka nadalej chcela po klientke uhradit aj neuhradene preddavky zo starych obdobi, aj ked boli podla mna zuctovane v RZZP.

Inak sa z toho neviem vymotat, pretoze ku 30.06. nemozem tvrdit ze boli vsetky preddavky uhradene, ked to pravda nebola... Na druhu stranu ak by som to tvrdila, vzniklo by v RZZP naopak preplatky, kt. by sa zuctovali s neurhadenymi preddavkami a vysledok by bol rovnaky. Ale takyto postup podla mna nie je spravny.

vycerpavajuce... ale mam to spracovane aj v tabulke, ak by trebalo priozit, prilozim...
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

Dobrý večer, chcela by som vedieť Váš názor. Kamarátka má taký problém: v decembri 2007 začala podnikať a za ten mesiac vykázala v DP základ dane niečo cez 50000.-Sk z čoho mala platiť na ZP od 1.7.08 okolo 3000,-Sk mesačne, ale platila len minimálne. Teraz jej prišlo, že má tam nedoplatok, ktorý má doplatiť. Ale teraz keď podá ročné zúčtovanie za rok 2008 (bola v strate) tak jej vyjde minimálne poistné. Musí to poistné podľa Vás doplatiť? Podľa mňa keby čím skôr podala ročné zúčtovanie a uviedla len tie sumy, ktoré naozaj platila, tak by to malo byť v poriadku, či nie? Bude niečo od nej žiadať zdrav.poisť. Čo Vy na to?
Ďakujem.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Dobry vecer, nebolo to kamaratkou zle pochopene? nema doplatit nedoplatok za r. 2007 (nezabudla si za r. 2007 urobit RZZP), mam tiez klientov, kt. neuhradzali cely rok poistne a neprislo im o doplateni nic. Aj ked je zo zakona povinnost platit preddavky, len som prekvapena, ze ZP ziada pred RZZP doplatenie. Len tak rozmyslam nemohlo ist o tu zrusenu zdravotnu poistovnu?
Naposledy upravil nika.sum : 01.06.09 at 19:16 Dôvod: doplnenie
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

janapill Pozri príspevok
Dobrý večer, chcela by som vedieť Váš názor. Kamarátka má taký problém: v decembri 2007 začala podnikať a za ten mesiac vykázala v DP základ dane niečo cez 50000.-Sk z čoho mala platiť na ZP od 1.7.08 okolo 3000,-Sk mesačne, ale platila len minimálne. Teraz jej prišlo, že má tam nedoplatok, ktorý má doplatiť. Ale teraz keď podá ročné zúčtovanie za rok 2008 (bola v strate) tak jej vyjde minimálne poistné. Musí to poistné podľa Vás doplatiť? Podľa mňa keby čím skôr podala ročné zúčtovanie a uviedla len tie sumy, ktoré naozaj platila, tak by to malo byť v poriadku, či nie? Bude niečo od nej žiadať zdrav.poisť. Čo Vy na to?
Ďakujem.
Naozaj má nedoplatok na preddavkoch, v RZZP roziel vyrovná. Môžu jej účtovať penále za neuhradené preddavky.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Dada Pozri príspevok
Mám osobu, ktorá bola od 1.1.2008 do 7.5.2008 SZČO (r. 43 DP -5989,- Sk), od 8. 5. 2008 do 31.12.2008 samoplatiteľ (bez príjmu). Keďže som začala vypĺňať tlačivo S a riadok S21 mi vyšiel menší ako 97.200,- Sk, tak idem vyplniť X? Budem vypĺňať X + XB + XC ? Ak áno, tak som v koncoch :-(((
Bude to X - príklad :
http://www.porada.sk/t112864-rzzp-20...ky-prijem.html

Ale výsledok v tomto prípade na S by mal vyjsť rovnaký ako v X, ale vyhláška hovorí, že treba použiť X.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

gandy Pozri príspevok
Poprosila by som vás o pomoc-ak som bola od 1.1.2008-22.4.2008 dobrovoľne nezamestnaná osoba (751Sk) a pracovala som na DoVP (príjem za celé obdobiec 54942)a od 23/4/2008 do konca roka SZČo príjem zo živnosti 225500(odvody do ZP 1134) aký typ tlačiva by som mala vyplniť?ďakujem vám za odpoveď.
Ak 225500 je základ dane, tak S+SB+SC. Dohodu za apríl nezapočítaš do príjmu samoplatiteľa.
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

Jana Motyčková Pozri príspevok
Naozaj má nedoplatok na preddavkoch, v RZZP roziel vyrovná. Môžu jej účtovať penále za neuhradené preddavky.
Dobrý deň, takže podľa Vás nemusí teraz nič doplácať,stačí podať RZZP za rok 2008. Ide o to, že jej od ZP prišla nejaká upomienka a pýtajú od nej doplatiť 700EUR čo momentálne toľko nemá.
Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Momentálne naozaj od nej môže ZP žiadať doplatiť nedoplatok preddavkov. Keďže už jej prišla upomienka, reagovala by som aj na tú upomienku - najlepšie nech zájde na ZP aj s RZZP a dohodne sa tam.
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

Jana Motyčková Pozri príspevok
Momentálne naozaj od nej môže ZP žiadať doplatiť nedoplatok preddavkov. Keďže už jej prišla upomienka, reagovala by som aj na tú upomienku - najlepšie nech zájde na ZP aj s RZZP a dohodne sa tam.
Ďakujem Vám veľmi pekne za skorú odpoveď.
Prajem pekný deň
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Jana Motyčková Pozri príspevok
Bude to X - príklad :
http://www.porada.sk/t112864-rzzp-20...ky-prijem.html

Ale výsledok v tomto prípade na S by mal vyjsť rovnaký ako v X, ale vyhláška hovorí, že treba použiť X.
Presne takto som to robila po minulé roky, ale vo VšZP nám to vždy opravili na S-kové, lebo im to vraj program nevezme.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Jana Motyčková Pozri príspevok
Naozaj má nedoplatok na preddavkoch, v RZZP roziel vyrovná. Môžu jej účtovať penále za neuhradené preddavky.
Dobry den to vazne pisu ZP upomienku ohladne neplatenych preddavkov? Viem ze zo zakona sa musia preddavky platit, ale este som sa nestretla u ZP ze davala upomienku (u SP ano). Dobre vediet, aspon nebudem prekvapena ked to pride klientovi. Len by ma zaujimalo, ze ked by islo o tak vysoky preplatok a islo by o tu zrusenu poistovnu, tak by klient nemal narok na vratenie preplatku?
Naposledy upravil nika.sum : 02.06.09 at 07:14
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

áno .
Ešte upozorním - ak SZČO vyjde platiť vysoký preddavok, napr. z dôvodu, že podnikala iba 1 mesiac, má možnosť požiadať ZP o zníženie preddavku, prípadne ak je PN, materská a pod. o odpustenie platenia preddavkov. ZP samozrejme nemusí vyhovieť. Ak tak ale neurobí, musí platiť preddavky, také, ake jej vyjdú.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať