Zavrieť

Porady

RZZP 2008

Viem, že je ešte včas, ale chcela by som si ozrejmiť zopár otázok RZ, nakoľko som to ešte nerobila.
Ak je osoba časť roka zamestnancom a zvyšok SZČO, ako sa podáva RZ - na dvoch tlačivách, spolu alebo iba za SZČO???
Ak podniká od novembra 2008, uvedie dátum od novembra do konca roka?
Čo sa uvádza v IV.oddiele (poistenec sa považoval za SZČO a súčasne považoval za osobu podľa §11 ods. 8 a. až h.)?
V oddieli IX. je riadok 62- počet mesiacov prevádzkovania SZČO - uvedie sa počet mesiacov v celom roku 2009 alebo ešte v roku 2008?

Dúfam, že sme sa pochopili. Vopred ďakujem za zodpovedanie a prajem pekný deň!
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
hanelie Pozri príspevok
pomôcka pre určenie typu RZZP

http://www.rzzp.sk/pomocka.php
...citujem: "Pomôcka je určená pre najčastejšie situácie. V zložitejších situáciach odporúčame pred vyplňovaním formulárov informovať sa vo vašej zdravotnej poisťovni."

Hlavne si dajte pozor na úplne zavádzajúce a nesprávne formulované otázky:

"Ak ste boli samoplatiteľom, mali ste príjem v roku 2008 vyšší ako 64 332 Sk?"

"Ak ste boli osobou za ktorú poistenie platil štát, mali ste príjem v roku 2008 vyšší ako 64 332 Sk?"
0 0
Dodenko Dodenko

Dodenko je offline (nepripojený) Dodenko

V r.26 RZZP typ B sa píšu preddavky zaplatené za r.2008, ale ak som 12/2008 zaplatil v 01/2009 v eurách, musím sumu prepečítať na Sk a zaokrúhliť na celé Sk nadol. Z tohto dôvodu vlastne vznikne nedoplatok 1,- Sk,ktorý sa síce neplatí, ale ak vznikne nedoplatok podľa vyššieho VZ napr. 200,- Sk, tak sa vlastne dopláca aj tento nedoplatok, ktorý vznikol pri zaokrúhľovaní.
0 0
Ivana 1511 Ivana 1511

Ivana 1511 je offline (nepripojený) Ivana 1511

p.Mihál ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie, už tomu rozumiem. Zle som chápala čiastku 64.332,-Sk. Ešte raz ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Presne tak, je mi ľúto, že na MZSR nerešpektovali pri písaní novely vyhlášky k RZZP Generálny zákon.
0 0
Ivetauct Ivetauct

Ivetauct je offline (nepripojený) Ivetauct

Takéto informácie najlepšie získate z internetových stránok poisťovní (zdravotnej, socialnej). Sú tam všetky zmeny a všetko pekne vysvetlené
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Dada Pozri príspevok
Osoba "3 v 1" od 1.1.2008 do 15.2.2008 zamestnanec v januári s príjmom väčším ako 56.283,- Sk, od 16.2.2008 do 29.2.2008 samoplatiteľ bez príjmu, od 1.3.2008 do 31.12.2008 zamestnanec s mesačným príjmom menším ako 56.283,- Sk, zároveň ako SZČO s pozastavenou živnosťou už niekoľko rokov. Aký typ tlačiva použiť?
Ak mal celý rok 2008 pozastavenú živnosť tak S+SA+SA+SC.
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

Prosim vas a mozem pouzit aj tlacivo z roku 2008 o potvrdeni prijmu za zamestnavatela? Su tlaciva, ktore teraz vysli zavazne alebo odporucane?
Dakujem za pomoc.
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Prosím o radu: Brat podniká od 15. novembra 2008, jeho ZD je 35850 a zaplatené preddavky 1701,-. Nakoľko sa do počtu mesiacov podnikania berú iba celé mesiace, tak v XB p.B62 uvediem 1 mesiac. Potom mi ale vychádza na rok 2010 vysoký preddavok 81,55eur (teraz platí minimálne 41,36). Nedá sa to inak poriešiť? Opravné daňové alebo ako? Aká by bola sankcia.
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Dobrý deň, chcem sa spýtať či mi vie niekto vysvetliť "po lopate" akú sumu mám uviesť pri RZZP v tlačive SB riadok B08? Resp. z kade ju zistím ak SZČO viedol jednoduché účto? Vysvetlivkám k tomu riadku som veľmi nepochopila. Ide o SZČO a súčasne o zamestnanca. Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
B08 = suma výdavkov v daňovom priznaní uvedených k príjmom z podnikania (k príjmom podľa § 6 ZDP) za rok 2008 a to výdavkov na zdravotné poistenie.

Ak viedol JÚ, tak suma zaplatená SZČO do ZP od 1.1.2008 do 31.12.2008 s výnimkou prípadných platieb pokút a penále.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Ja by som tiež mala jednu otázočku k RZZP.
Do 10/2008 som bola na RD, od 11/2008 som RD a zároveň zamestnancom. Príjem za tie 2 mesiace do 40000,-.
Môžem podať RZZP? Vráti sa mi zaplatené poistné zo zamestnania? Ak áno, poradíte aké tlačivo? Môžem požiadať zamestnávateľa alebo si musím RZZP urobiť sama?
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Jozef Mihál Pozri príspevok
B08 = suma výdavkov v daňovom priznaní uvedených k príjmom z podnikania (k príjmom podľa § 6 ZDP) za rok 2008 a to výdavkov na zdravotné poistenie.

Ak viedol JÚ, tak suma zaplatená SZČO do ZP od 1.1.2008 do 31.12.2008 s výnimkou prípadných platieb pokút a penále.
Ďakujem za odpoveď. Keď na to pozerám tak to mi vychádza potom tá istá suma ako na riadku B06 lebo tam je úhrn zaplatených preddavkov na poistné. A to neviem či je ok. ?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

jankasm Pozri príspevok
Ja by som tiež mala jednu otázočku k RZZP.
Do 10/2008 som bola na RD, od 11/2008 som RD a zároveň zamestnancom. Príjem za tie 2 mesiace do 40000,-.
Môžem podať RZZP? Vráti sa mi zaplatené poistné zo zamestnania? Ak áno, poradíte aké tlačivo? Môžem požiadať zamestnávateľa alebo si musím RZZP urobiť sama?
Janka, neoplatí sa Ti podať RZZP, pretože poistné sa Ti nevráti. Poistné by sa Ti vracalo len v prípade, že by si ako poistenec štátu (v Tvojom prípade poberateľ RP) splnila podmienku § 11 ods. 9, t.j. mala príjem nižší ako 5.361 Sk/mesačne a to Tvoj prípad nie je.
Naposledy upravil alušik : 26.05.09 at 10:47
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
mirčiak Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Keď na to pozerám tak to mi vychádza potom tá istá suma ako na riadku B06 lebo tam je úhrn zaplatených preddavkov na poistné. A to neviem či je ok. ?
Ak ste preddavky za rok 2008 zaplatili v čase od 1.1.2008 do 31.12.2008 a ak ste počas roka 2008 do ZP neplatili nič iné, tak sa Vám riadky B06 a B08 budú rovnať.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

nikula Pozri príspevok
Prosím o radu: Brat podniká od 15. novembra 2008, jeho ZD je 35850 a zaplatené preddavky 1701,-. Nakoľko sa do počtu mesiacov podnikania berú iba celé mesiace, tak v XB p.B62 uvediem 1 mesiac. Potom mi ale vychádza na rok 2010 vysoký preddavok 81,55eur (teraz platí minimálne 41,36). Nedá sa to inak poriešiť? Opravné daňové alebo ako? Aká by bola sankcia.
Inak sa to poriešiť - v opravnom daňovom čo by zmenil?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

jankasm Pozri príspevok
Ja by som tiež mala jednu otázočku k RZZP.
Do 10/2008 som bola na RD, od 11/2008 som RD a zároveň zamestnancom. Príjem za tie 2 mesiace do 40000,-.
Môžem podať RZZP? Vráti sa mi zaplatené poistné zo zamestnania? Ak áno, poradíte aké tlačivo? Môžem požiadať zamestnávateľa alebo si musím RZZP urobiť sama?
A od 1/2008 do 10/2008 si bola na RD zo zamestnania? Ak zamestnanie trvalo celý rok RZZP sa to oplatí podať.
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Jana Motyčková Pozri príspevok
Inak sa to poriešiť - v opravnom daňovom čo by zmenil?
Ak by sa znížil ZD (navýšenie nákladov), potom by vymeriavací základ bol nižší a tým aj preddavky na zdravotné by boli nižšie?

Trošku od témy, ale aj v sociálnej poisťovni berú do úvahy vymeriavaci základ a iba 1 mesiac(alebo 2mesiace) podnikania?
0 0
emily 2 emily 2

emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

účtovnik amater
Prosím o radu , aké tlačivo je potrebné:

01/2008 - rod.príspevok ( prerušená živnosť )
02-09/2008 - rod. príspevok a zároveň SZČO
10-12/2008 - SZČO
spolu príjem SZČO 155 670 Sk
zaplatené poistné 3 402 Sk .

ďakujem

emily 2
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
nikula Pozri príspevok
Ak by sa znížil ZD (navýšenie nákladov), potom by vymeriavací základ bol nižší a tým aj preddavky na zdravotné by boli nižšie?

Trošku od témy, ale aj v sociálnej poisťovni berú do úvahy vymeriavaci základ a iba 1 mesiac(alebo 2mesiace) podnikania?
V SP by brali 2 mesiace.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
emily 2 Pozri príspevok
Prosím o radu , aké tlačivo je potrebné:

01/2008 - rod.príspevok ( prerušená živnosť )
02-09/2008 - rod. príspevok a zároveň SZČO
10-12/2008 - SZČO
spolu príjem SZČO 155 670 Sk
zaplatené poistné 3 402 Sk .

ďakujem

emily 2
B.

Skúste vyplniť IV. oddiel, možno žiadne poistné platiť nebudete, ak príjem 155 670 je brutto príjem a nie základ dane z r.42 DP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať